Gat in duin bij Ouddorp door overvloedig regenwater Storm beschadigde steenrug in Grevelingen Sprekers en lezers Meditatie F^.C.KORTENEGsZOON Rijkswaiersiaai nauwelijks verbaasd 37e jaargang Vrijdag 22 januari 1965 No. 3356 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bitumendijk wordt met 400 meter verlengd Fruitmanden en Fruitbakjes „*2)e SruitcentraU" Ds. H. Ligtenberg van Utrecht overleden Dubbel ontvangen Contactavond Cbr. Zangvereni gingen op Goeree - Overflakkee PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond In dit artiliel met zijn wellicht iet wat merkwaardig opschrift willen we eens handelen over een kwestie, die vermoedelijk binnenkort aan de orde komt in de Tweede Kamer. Het gaat hierbij ditmaal eens niet over een po litiek onderwerp. De president van on ze Kamer van Afgevaardigden is na melijk van plan een voorstel te doen om een „voorleesverbod" aanhangig te maken en bij voldoende instemming in te voeren. Hij vindt, dat de kamer leden hun redevoeringen veel te veel voorlezen, waardoor de vergaderingen 'een saai en taai karakter krijgen, door dat alle levendigheid eraan ontlDreekt. Dit zou naar zijn mening veranderen, wanneer deze wijze van spreken ver boden werd, waardoor de leden geheel of vrijwel geheel los van hun papieren zouden moeten spreken. We kunnen de wens van de Kamer voorzitter goed begrijpen." Ieder weet uit ervaring, dat men gemakkelijker en geïnteresseerder luistert naar een spre ker, hetzij predikant, politicus of iemand anders, die zich in zijn preek of redevoering regelrecht tot zijn ge hoor richt, de mensen aankijkt en in letterlijke zin aanspreekt, dan naar een „redenaar", die helemaal aan zijn pa pier vastgeklonken zit. De eerste helft veel ineer contact met zijn hoorders 'an de laatste en zal ook veel meer invloed kunnen uitoefenen op zijn audi torium. De „lezers", waarmee in dit ar tikel dus zij bedoeld worden, die hun rede voorlezen, kunnen dit zij met nadruk gezegd dikwijls een veel meer oorwrocht produkt leveren dan meni ge „spreker," maar wat de uitwerking op hun gehoor betreft, liggen ze toch altijd een heel stuk achter. Er komt hier echter een probleem aan de orde, dat niet zo eenvoudig is als et lijkt en dat verschillende aspecten eeft. Allereerst zullen we er rekening ee moeten houden, dat lang niet ieder een de gave bezit om voor de vuist weg te spreken, te improviseren, een re devoering geheel te memoriseren of al- een aantekeningen te gebruiken en al prekende zijn zinnen te formuleren, "r zijn heel wat intellectuelen, zelfs rofessoreh, die daar moeite mee heb- en. Wij Nederlanders, zegt men, zijn 'n vergelijking met b.v. Fransen, Ita- ianen en Amerikanen lang niet zo goed an de tongriem gesneden. Spreken in et openbaar is een kunst apart, die en door oefening wel kan leren, wan eer men er althans bepaalde nood- akelijke eigenschappen voor bezit. Men kan uit het hoofd spreken door en redevoering geheel te memoriseren, aar daarvoor moet men over een uit- tekend geheugen beschikken en zijn enuwen kunnen beheersen. Het is een ogal tijdrovend karwei, dat men kan oepassen wanneer men een zelfde re- 'e meermalen moet afsteken. Men kan ok van punten spreken, dus met korte antekeningen, zodat men de lijn van et betoog beter kan vasthouden. Ove- igens maakt het een groot verschil 'elk onderwerp men moet behandelen, ie cijfermateriaal moet verwerken, oet wel gebruik maken van notities, iet iedereen is zo knap als die minis- er van Financiën, die tientallen jaren eleden in de Tweede Kamer zijn toen og heel summiere Miljoenennota uit et hoofd voordroeg, met de getallen tot p een cent nauwkeurig! Die heeft na- urlijk eens een huzarenstukje willen ithalen. Wanneer een Kamerlid over inanciële of economische zaken moet reken, is het lang niet zo gemakke- 'jk dit uit het hoofd te doen wanneer et b.v. over het verkeer gaat. Over algemeen kan men echter wel zeg en, dat tegenwoordig de zaken zo in- ewikkeld zijn en zoveel aspecten heb- en, dat het uitgesloten moet worden eacht ze geheel zonder papier voor te ragen. Bovendien is dit in zoverre ge- aarlijk, dat men de draad van het be oog kan kwijtraken, dat men gaat uit leiden over bepaalde punten of door jterrupties van zijn stuk wordt ge- 'racht. Bij een geschreven redevoering Weet men tevoren hoeveel spreektijd Bien moet hebben en daar deze in de Kamer meestal gerantsoeneerd is, kan inen er dan rekening mee houden. In het andere geval komen de meeste spre kers dan in tijdnood, want spreken van .■punten duurt altijd langer dan men ge dacht had vanwege de invallende ge dachten. Wanneer dus Mr. Van Thiel het „le- ;^n" wil afschaffen, zal hij toch wel de Consequenties daarvan onder het oog inoeten zien. Hij zal n.l. menig Kamer- .i^d in moeilijkheden brengen en hij vraagt eigenlijk van allen iets onmo gelijks. Er is een aantal Kamerleden, dat absoluut niet zonder uitgeschreven tekst kan. En zij die het wel kunnen hebben niet steeds de tijd om zich zo voor te bereiden, dat ze hun stof orde lijk en logisch kunnen voordragen. Het zal er dus van afhangen hoe de voor zitter zijn ideeën hierover praktisch wil toepassen. Vermoedelijk bedoelt hij dat itien in het algemeen van aantekenin gen spreekt. Zou dit niet het geval zijn, <Jan zouden er heel weinig sprekers ^erschieten. Hij zal in ieder geval een ®rote soepelheid moeten betrachten. Nu moet men beslist niet denken, dat üi 't algemeen genomen onze Kamer leden zulke slechte sprekers zijn. Ver reweg de meesten zijn, als ze op een gewone vergadering spreken, b.v. voor ^n kiesvereniging, vlotte redenaars. Ook blijkt wel bij de z.g. replieken et is dan meestal geen gelegenheid ge weest een antwoord uit te schrijven dat ze zeer goed in staat zijn a 1' im- t>roviste van antwoord te dienen. Maar om bij algemene beschouwingen over een begroting of een bepaald wetsont werp een uur of een half uur achter een zonder uitgeschreven tekst het woord te voeren moet men wel over bij zondere eigenschappen beschikken, te meer omdat de tegenstanders steeds op de loer staan of zitten om interrupties te plaatsen op elk zwak punt. De kop stukken op dit gebied slaan zich daar met minder of meer gemak wel door heen, maar onervaren raken erdoor uit hun evenwicht. Er zijn in onze parlementaire geschie denis mannen geweest, wier redenaars talent nog altijd geroemd wordt: Kuy- per. De Visser, Slotemaker de Bruine, Troelstra, Duys, Schouten en van de nog levenden Romme en Oud. Toch zijn ze er nog wel. Afgezien van wat ze zeggen en vanuit welk beginsel ze spre ken daar gaat het hier niet om zouden we de volgende Kamerleden in de eerste plaats willen noemen: bij de P.v.d.A. de heren Vondeling, Scheps, Bommer, Van der Goes van Naters, Patijn, Peschar en Kleiwegt. De eerste is werkelijk wat dit betreft een voor treffelijke fractieleider. De beste, vlot ste, onvermoeibaarste, meest humoristi sche en boeiendste van alle Kamerle den is onbetwist de heer Scheps, oud- evangelist, wiens woordenstroom als een waterval over de Kamer slaat. Of men het met hem eens is of niet, het is steeds een genot naar hem te luisteren. Bij de andere grote partij, de K.V.P., zit ook een groot aantal goede sprekers: de fractievoorzitter Schmelzer, oud-mi- nister Cals, de Kamervoorzitter Van Thiel, die zo snel spreekt, dat zelfs de stenografen hem soms niet kunnen bij houden, Andriessen, Blaisse, Baeten enz. Bij de C.H.U. blinken uit de leider Mr. Beernink, freule Wttewaal van Stoetwegen, Van der Mey en Scholten. De A.R.P. kan bogen op de heren Eool- vink. Versteeg, Van Bennekom en Schakel als uitblinkers en de V.V.D. heeft in de fractievoorzitter Mr. Geert- sema, de dames mevr. Van Someren- Downer en Stoffels-Van Haaften en dhr. Joekes zijn topfiguren. Bij de klei ne partijen moeten we noemen de Am sterdamse communist Marcus Bakker, een zeer intelligente, strijdvaardige, fel le en handige spreker en debater, de Boerenafgevaardigde Harmsen en de VOOR BETEB f> MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 I vertegenwoordiger van het Geref. Po- I litiek Verbond dhr. Jongeling, die alle drie goed voor de vuist spreken kun nen. De'uitgesproken slechte sprekers het zijn er niet zo veel zullen we hier maar niet gaan opnemen. Dat is voor de betrokkenen een beetje pijn lijk en het heeft ook weinig zin. Deze mensen zijn angstvallig aan hun pa pier gebonden, zelfs al moeten ze een korte verklaring afleggen; ze kunnen niet ingaan op interrupties, want ze zijn niet gevat genoeg en vermoedelijk ook te nerveus om direct terug te slaan met een passend antwoord. Dit zijn na tuurlijk de „lezers", die we in het op schrift van dit artikel bedoelen. Ove rigens is er ook wel een enkele onder de parlementariërs, die zonder papier spreekt, maar aan wiens betogen geen touw is vast te maken: dhr. Koekoek van de Boerenpartij. Wij hebben er al thans nog nooit enige logica in kunnen ontdekken. Zo iemand kon eigenlijk maar beter zijn rede opschrijven al is het nog de vraag of er dan meer logi ca in zou zitten. Zo hebben we dan in het kort één en ander gezegd over een probleem, waar mede de Kamerpresident zit. Zijn idee om de debatten te verlevendigen door een voorleesverbod zien we echter nog niet aangenomen. Het lijkt ons prak tisch onuitvoerbaar en een te zware be lasting van de Kamerleden. Boven dien; hoe met het dan met de ministers? Die zijn steeds gewoon hun antwoord op algemene beschouwingen voor te le zen. Alleen bij de replieken en bij de artikelen van de wetsontwerpen spre ken ze van punten. Wil men dit voor leesverbod dus doorvoeren, dan zal het in elk geval zeer soepel en genuanceerd moeten worden toegepast. Tijdens de zware storm in het voor bije week-end is in de smalle duinen rij voor de bitumendijk aan liet strand te Ouddorp een gat geslagen van enkele meters breedte. De belager was ditmaal niet de kokende zee, maar het regenwa ter dat van het metershoge dijktalud stroomde en zich aan de voet van' de dijk in een bassin verzamelde. Door de grote druk van dit bassin is tenslotte het nog smalle duin op een zwakke plek bezweken. Er bestond uiteraard geen enkel gevaar voor overstroming omdat de solide dijk is bestand tegen een Deltastorm van 5 meter plus N.A.P. Het zeewater heeft het gat niet eens bereikt. Wordt dijk verhoogd? Het door de storm van j.l. zondag opgezweepte Grevelingenwater heeft over een lengte van plm. 300 meter flmke schade aangericht aan de door de gondels gestorte sm,alle steenrug die Flakkee met de Oostkop verbindt. Te vens raakte een persleiding van een der zandzuigers onklaar en kwam een bull dozer van het aannemingsbedrijf fa. B. Vroegindeweij te Middelharnis in het zoute water terecht,. Bij Rijkswater staat wordt de schade die overigens voor rekening van de aannemer de Combinatie Grevelingen komt uiter aard betreurd maar men toont zich nau welijks verbaasd: „We zijn blij dat het kwetsbare werk er steeds zo goed. af gekomen is" is hun commentaar. Het water bereikte zondag een ver hoging van meer dan een halve meter. Daarbij komt dat het water aan de westkant van de dam normaliter een hoger peil heeft dan aan de oostkant zodat de dam t.g.v. de verhoogde druk j.l. zondag capituleerde. Naar schat ting 3500 ton stortsteen werd door het water meegesleurd waardoor de kruin lijn van de steenrug aanmerkelijk werd verlaagd. Ook werd een hoeveelheid jand verplaatst maar dit wordt niet als een schade gezien omdat dit binnen het werk gebleven is. De twee gondels die nog steeds in bedrijf waren zijn in middels weer aan het storten gegaan. Ze werken alleen overdag en zullen Speciaal in het opmaken van B. V. a. VEER Telefoon 2682 Westd^jk 36 MIDDELHARNIS waarschijnlijk eind volgende week de steenrug weer op zijn oorspronkelijke hoogte hebben. Het zandspuiten heeft twee dagen stil gelegen doordat de pers leidingen ondergraven waren In de loop van woensdag waren de leidingen weer hersteld en kon het zandspuiten weer beginnen. Een bulldozer van de fa. Vroegindewij te Middelharnis werd door het zoute water overspoeld en kwam in het zand te zitten. De kostba re machine is dinsdag weer op het droge gebracht. Er zal een revisiebeurt nodig zijn om hem weer bedrijfsklaar te maken. De storm wierp tevens een zandbak over de dam. De bak werd via de sluis bij Bruinisse door een sleepboot weer aan de goede kant van de dam op het werk gebracht. Aangenomen wordt dat een en ander het totale werk niet heeft vertraagd. In het waterloopkundig laboratoritim van Rijkswaterstaat onderzoekt men momenteel of, mede i.v.m. de afsluiting De foto Iaat de opening zien waar door het regenwater een uitweg vond. van de zeearmen in het kader van de Deltawerken, in de inhammen, waar onder ook de kust voor Ouddorp, een grotere „oploop" van golven en stro ming is te verwachten. De uitslag van de onderzoekingen is bepalend voor de vraag of de dijk verhoogd moet worden. Wel staat vast dat de dijk met 400 me ter verlengd zal worden tot aan het z.g. „Noordje". Bij de Groenedijk zal de dijk worden rechtgetrokken, de buiging zal daar worden verwijderd. De zeewering ter hoogte van de vuurtoren zal even eens worden verstevigd. De duinenrij is ter plaatse wel breed maar niet hoog genoeg. Het zal daarom nodig zijn vanaf de vuurtoren tot aan „de Vrijheid" voor de duinen een solide zanddam op te werpen. Duinpaiden Om de duinen te sparen worden m.o- menteel op diverse plaatsen duinover gangen aangelegd waarover de recrean ten zich naar het strand kunnen bege ven. Bij de vuurtoren werd een pad van 700 m. lengte gelegd. Bij „de Vrijheid" loopt een pad van 370 m. strand'waarts. Als verharding werd piun gebruikt van de met dynamiet vernietigde bunkers die de Duitsers als souvenirs op het strand hadden achtergelaten. Tevens wordt een oplossing gezocht voor het steeds nijpender wordend par keerprobleem. Vanaf Goeree Haven hoofd tot aan de „punt" bij Ouddorp zal in de nabije toekomst door de duinen een rijwielpad worden aangelegd. Te Utrecht is op de leeftijd van 78 jaar overleden ds. H. Ligtenberg, pre dikant bij de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland te Utrecht. Ds. Ligtenberg is op 4 mrt. 1887 te Rljssen geboren. Hij werkte in die plaats in een fabriek. In 1930 werd hij tot de studie aan de Theologische School der Ger. Gemeenten te Rotter dam toegelaten; in 1934 werd hij kandi daat en op 6 sept. van dat jaar aan zijn eerste gemeente te Lisse verbon den. In 1939 ging hij naar Kampen; in .1942 naar Vlaardingen en in mei 1947 werd hij predikant van de Geref. Ge meente Rotterdam West, en in 1961 ver trok hij van Rotterdam naar Utrecht. Bij de scheuring in 1953 bleef ds. Ligtenberg aanvankelijk nog bij de Geref. Gemeenten, maar in 1956 trad hij dit kerkverband uit, om zich aan te sluiten bij de Geref. Gemeenten in Nederland. In het kerkverband van de Geref. Gemeenten (dus voor 1956) was de overledene voorzitter van het curatori um van de Theol. School te Rotterdam en lid van het hoofdbestuur van het Landelijk Verband van Jongelingsver enigingen. Na de uittreding is door de Gèref. Gemeenten in Nederland een predikantsopleiding gesticht; van dit curatorium was ds. Ligtenberg ook voorzitter. De begrafenis heeft heden vrijdag middag half drie te Rotterdam op Croosvnjk onder grote belangstelling plaats gehad, nadat hedenmorgen een drukbezochte rouwdienst is gehouden in de Chr. Gereformeerde Kerk te Utrecht, die geleid is door ds. L. Aan- geenbrug te Rijssen. En de Heere wendde dé gevangenis van Job, toen hij gebeden had voor zijn vrienden; en de Heere ver meerderde al hetgeen Job gehad had tot dubbel zoveel. (Job 42 10). II De Heere wendde de gevangenis van Job. Gevangenis kan ook vertaald wor den met lot. Dus: de Heere wendde het lot van Job. Het lot van de mens, die onder de zonde gebukt gaat, is een ge vangenis. Dat betelcent: besloten en niet uit te kunnen komen. De mens heeft in Adams val zich beroofd van de vrijheid in gemeenschap met God. Maar de mens van nature weet dat niet. Maar door genade zit een mens in de gevangenis van onmacht. Geprobeerd zich te verlossen, maar steeds meer in de banden des doods en de angsten der hel, angst en ook droefenis. De oorzaak is bij de mens, dat hij zich in zo'n toe stand gebracht heeft. Wat hij ook aan voert tot zijn verlossing, toch zal dit gelden: Indien de Zoon u vrijgemaakt heeft, zult ge waarlijk vrij zijn. Ik weet, mijn Verlosser leeft. De Heere heeft de gevangenis van Job gewend. Jobs jeugd is vernieuwd als eens arends. Is deze wending van Jobs gevangenis niet een voorbeeld vandal Gods kinderen, die in de gevangenis zuchten? Want ook de vrijgekochten des Heeren hebben nog banden, omdat ze nog zonden hebben. Hoeveel bestrijdingen, hoeveel tegen- heden, uitwendig en inwendig zijn het deel van dat Sion. En nu komt de be kroning op het werk Gods in Jobs le ven, wat ook profetisch verklaart het herstel van Job, en met hem van de ganse kerk. Een door satan verminkte en geprangde en twistende ziel met zijn Maker. En daarop ziende zegt men: daar komt niets van terecht. Maar staat er verder: En de Heere vermeerderde al hetgeen Job gehad had tot dubbel zoveel. Dus letterlijk: 7000 schapen, nu 14000; 3000 kemelen, nu 6000. Al wat hij verloor, kreeg hij dubbel terug. En zijn kinderen? Henry zegt, dat er som migen zijn die denken dat Jobs kinde ren bekeerde kinderen waren, omdat Job zei, wanneer ze samen feestvierden Misschien hebben mijn kinderen ge zondigd. We laten dat rusten. Maar de Heere De Kring Flakkee van Chr. Zang- vereen, hoopt haar jaarlijkse contact avond té houden. D.V. vrijdag 29 jan. a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Sommels dijk. Medewerking wordt verleend door de koren uit Ouddorp, Stellendam, Me lissant, Dirksland, Oude Tonge en Oolt- gensplaat. Deze avond is ook toegan kelijk voor belangstellenden buiten de koren. Programma's zijn tegen betaling van f 1,verkrijgbaar aan de kerk. De aanvang is vastgesteld op 7.30 uur. heeft het welgemaakt met Job. Gijlie- den hebt het ten kwade gedacht, maar de Heere heeft het ten goede gedacht. De Heere is in Jobs beproeving niet beschaamd uitgekomen, omdat Hij Job vasthield in alle omstandigheden. Daar was niets van Job bij. Dubbel zoveel. Als we in het leven, en het boek van Job niet meer zien dan als een geschiedenis, dan is het maar arm. Want Job stierf, oud en der dagen zat. Job heeft alles echter moeten laten, ook dat dubbele. Miaar Job 19 25: Ik weet, mijn Verlosser leeft. Jesaja 40 1 en 2 zegt: Troost, troost mijn volk, zal ulieder God zeggen: Spreek naar het hart van Jeruzalem en roep haar toe, dat haar strijd vervuld is, dat haar on gerechtigheid verzoend is, dat zij uit de hand des Heeren dubbel ontvangen heeft voor al hagr zonden Troost in Christus, leven door Christus. Een ver wachting in de verdienste van Chris tus. En dat met oplossing van de strijd. Lees de kanttekening: Allerlei ellende en zwarigheid waarmede zij te strijden hadden gehad toen God hen met dezel ve bezocht had, en inzonderheid de vij andschap tussen God en ons, die door Christus, de Middelaar, is weggenomen. Dubbel uit de hand Gods en dat voor al haar zonden. Wat een wonder van genade. De zonde heeft de gemeenschap met God dorgesneden. De zonde heeft alles verwoest, maar in Christus is alles hersteld en dat dubbel, overvloedig. De gevangenis gewend. De Heere heeft uit komst gegeven in Jobs lijden, tegenhe- den, belastering door z.g. rechtvaardi gen, en zijn eigen zonden verzoend en hem getroost met de wetenschap van het eeuwige leven. Dat dubbel heeft in Christus bereid voor Zijn kerk. Hoe zalig als hun de banden breken mogen, de strijd wordt opgelost in Hem, Die het voleind heeft voor Zijn kerk. Te wandelen in de vrijheid der kinderen Gods. Eïi Job stierf. Voorgoed zijn ban den geslaakt. Voorgoed zichzelf kwijt. Voor -eeuwig bij de Heere. (Psalm 146 vers 3): Zalig hij, die in dit leven, Jakobs God ter hulpe heeft; Hij, die door de nood gedreven, Zich tot Hem om troost begeeft; Die zijn hoop, m 't hach'lijkst lot, Vestigt op de HEER', zijn God. Nunspeet. Ds. G. Zwerus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1