/türkstrax De sleutelposiiie van Zuid-Airika De verjaardag van Prinses Margriet „Schepping bestuurskrachtige gemeenten vereist drastisciie verbetering financiële positie" STRUÏIK Leren begrijpen en leren dienen Zwembadplannen in ver gevorderd stadium beschuit Boete tegen organisator FluzI geëist Uit genade zalig V TÜRKSTRA-beschult Burgemeester v. d. Harst in nieuwjaarsrede te Den Bommel Ooltgensplaat Stoppage VOORWINDE Iteurig jong meisje Werkster Dinsdag 19 januari 1965. „EILAND EN-NIEUWS" SlaifttS Hoewel velen hun beperkte kennis van 4e Vaderlandse geschiedenis als een verdienste afschilderen en zelfs intel lectuelen zich beroemen dat zij op school slechte cijfers kregen voor de gesohiedenisvakken, vinden wij het voor iedere Nederlander zeer belangrijk de historie van ons land te kennen om er conclusies voor het heden en de toe- Icorost uit te trekken. Vraagt men scholieren of grijsaards twee jaartallen uit onze vaderlandse historie, steevast volgen: 754, Bonifo- cius bij Doklnim vermoord, en 1600: slag bij Nieuwpoort. Maar andere be langrijke jaartallen, zelfs uit het jong ste verleden, weet de massa niet eens. Velen weten niet eens wanneer en waar de leden van onze Koninklijke familie geboren zijn. Dat onze koningin 30' april iarig is, weet vrijwel iedereen. De ver jaardag van de Koningin is immers een bij de wet erkende nationale feestdag. Bijna iedereen heeft dan een vrije dag. Maar op de vraag wanneer de prin sessen uit ons Koninklijk Huis jarig zijn, moeten velen helaas het antwoord schuldig blijven. En dat is toch niet goed. Ook een verjaardag van een Prin ses uit het Huis van Oranje is niet al leen voor het Koninklijk Gezin, maaj- voor heel ons land een dag van beteke nis. Wij zullen nooit vergeten den 19de januari 1943, de dag toen Prinses Mar- giet Francisca te Ottewa in Canada werd geboren. Wie telt de harten, waar uit op 19 januari 1943 de danktoon op steeg, toen Radio Oranje de heugelijke tijding van de geboorte van deze prin ses ons mededeelde? Een grote blijd schap in de stilte, want een jubelende feestvreugde was in de bezettingstijd niet mogelijk; maar toch een blijdschap waarvan het land in de eerste weken na 19 januari 1943 overvol was. Door deze blijde gebeurtenis in ons Prinselijk Gezin, ver van de Neder landse bodem, door de geboorte van een nieuwe Or an je-telg, ging onze belang stelling in de eerste plaats uit naar het Huis van Oranje, dat in deze donlcere tijd, weer een nieuwe wijde horizon ziet open gaan. De historie van dit eeuwen oude geslacht brengt ons in aanraking met een rij van kloeke mannen, maar ook van fiere vrouwen, die samen de geslachtslinie van het Huis van Oranje Nassau vormen. In perioden van krijgs- geweld hadden zij goed en bloed veil om leven en bezittingen hunner onder danen te beschermen. In tijden van rust toonden zij zich regeerders, die met ver stand en kracht het geestelijk en stoffe lijk welzijn van hun volk wisten te be vorderen. De tijd gaat snel en zo hoopt H.K.H. Prinses Margriet Francisca haar 22ste verjaardag al te vieren. Nu Prinses Ire ne getrouwd en geen Nederlandse Prin ses meer is, is Prinses Margriet de twee de aangewezen troonopvolgster en als zodanig neemt zij als lid van ons vor stenhuis een nog belangrijker plaats in dan voorheen. Onze hoop is gevestigd op de prinsessen van ons Koningshuis. Oranje verleent aan de Grondwettige Monarchie een waarde, die de Staats- waarde te boven gaat. De Constitutio nele Monarchie is de rots, waarop de vrijheid en de hoogheid van ons Staats- wezen zijn gebouwd. Wij hopen dat Koningin Juliana nog lange tijd aan de regering zal bUjven, maar toch geeft het ons, menselijk ge sproken, een gerust gevoel dat, mocht onze Vorstin eenmaal afstand van de Troon doen, wij meer dan één prinses uit ons Vorstenhuis bezitten, die in de toekomst de regering kunnen overiie- men. Al moet ons Koninklijk Gezin te Soestdijk een koninklijke waardigheid ophouden, in de gewone samenstelling is het een gezin als van ieder ander. Natuurlijk is de levenswijze in het ko ninklijk paleis heel anders dan in onze gewone gezinnen, maar de gezinsver houdingen zijn dezelfde. Ieder op zijn plaats: man, vrouw en kinderen. H.K.H. Prinses Margriet heeft een pret tige en gelukkige jeugd gehad. Zij heeft, voor zover ons bekend, een prettig ka rakter en is irinenijend in de omgang. Zij is heel eenvoudig tegenover alle men sen. Door haar mede-studenten wordt zij het liefst gewoon Margriet genoemd. Ook in het afgelopen jaar heeft de jarige prinses verschillende represen tatieve plichten te vervullen gehad. Zo heeft zij op 31 oktober 1964 in het stad huis te Rotterdam een bijeenkomst bij gewoond t.g.v. het 75-jarig bestaan van het filiaalinstituut van K.N.M.I. aldaar. Tijdens deze bijeenkomst heeft de prin ses -medailles en beloningen uitgereikt aan gezagvoerders, stuurlieden en radio officieren ter Koopvaardij wegens bij zondere verdiensten op het gebied van de meteorologie. Voorts heeft H.K.H. Prinses Margriet op donderdag 7 jan. 1965 te Amsterdam de officiële opening verricht van het Internationaal Congrescentrum R.A.I. te Amsterdam. Dit is het eerste specifieke congresgebouw in ons land en het mo dernste van Europa. De combinatie con gresgebouw met tentoonstellingscom plex is uniek in de wereld. Wij wensen H.K.H. Prinses Margriet geluk met de viering van haar 22ste ver jaardag en spreken de wens uit dat zij een gezegende toekomst tegemoet zal gaan en ook tot zegen voor land en volk werkzaam zal zijn. Ooltgensplaat, 19 januari 1965.. P. BOM Landelijk vertegenwoordiger van de Bond van Chr. Oranjevereni gingen in Nederland. In de j.l. donderdagavomd te den Bommel gehouden raadsvergadering, heeft de voorzitter burg. v. d. Hfeirst de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitgespro ken. De voorzitter meende dat het i.v.m. de a.s. samenvoeging wellicht de laat ste maal zou zijn in deze vorm een af geronde indruk te geven van de dorpse bestuurskracht. Tevens werd een korte agenda afgehandeld o.m. werden de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer Jac. Mosselman' (c.h.u.) onderzocht en in orde bevonden. De heer Mosselman zal in de volgende ver gadering worden toegelaten. Plus- en minpunten In zijn nieuwjaarsrede noemde de voorzitter zowel de plus- als de min punten tot welke laatste hij o.m. reken de de slechte financiële positie der ge meente; de teruggang van het inwoner tal met 22 personen; het onbegrijpeUjke uitblijven van de urgentieverklaring voor de scholenbouw; de moeilijkheden net de woonwagenbewoners; de slak- "engang van de wettelijke onteigenings- rocedure; de overbelasting van het In- ituut voor Stad en Landschap (en alle ndere stedebouwkundige advies- ureaus, waardoor uitbreidingsplannen 'et slagvaardig aan de ontwikkelings- ehoeften kunnen worden aangepast, de ange levertermijnen van materialen, "aarvan o.m. de verbetering van de traatverlichting het slachtoffer is en 'enslotte het al jaren slepende Bommel- je vraagstuk van de geringe geneigd- eid van overigens bekwame personen m de gemeenschap in belangrijke be- tuursfuncties te dienen, waarvan dan öu de woningbouwvereniging de moei lijkheden ondervindt. Dank en erkentelijkheid zij daarom gebracht en dit zijn belangrijke plus punten aan de leden van de raad en ^an de verenigingsbesturen der goed actionerende verenigingen voor het vele onbaatzuchtige' en vaak ondank- are en moeitevoUe werk ten bate van Se gemeenschap. Het dorpsbeeld is in 1964 veranderd; werden 21 woningwetwoningen ge- ouwd (13 in de kom en 8 in Achthui- Ken). Er kwam een monumentje van heer Bommel op het Emmaplein; De Restauratie van het historisch monu- fnent, de Hervormde Kerk, werd vol- ooid met de ingebruikneming van het Jiieuwe kerkorgel; 4 particuliere wonin- jjgen, waarvan nog twee in aanbouw, lieerden gebouwd. Plannen „En aan vele plannen ontbreekt het iet", aldus de voorzitter. Et komt een ieuwe brandspuit, een nieuwe vracht- iuto, een nieuwe (gezamenlijke) vuilnis- yagen. Er komt een verbeterde straat verlichting, een instructiebad, een iieuw schoolgebouw (na ontvangst van ie urgentieverklering), een vernieuwd gymnastieklokaal, nieuwe gymnastiek- ;ïoestellen wellicht, een verder gaand Uitbreidingsplan met mogelijkheden tot ^e oprichting van bedrijven, een jacht- oavenplan, een riolering te Achthuizen, ^n gemeenschappelijke regeling van net woonwagenvraagstuk, een gemeen schappelijke regeling van het vuilnis beltenprobleem, een gemeenschappelijke regeling voor de recreatie van de Gre- velingen enz. En dan heb ik nog niet gesproken over het al van begin 1963 daterende particuliere bouwplan voor 61 woningen (25 in de kom en 36 in Achthuizen) op de realisering waarvan nog gisteren krachtig bij de Ged. Staten tó aangedrongen. :S\ De laatste maal? Waarom deze opsomming van die voortvarende en goeddeels nog in een stadium van voorbereiding verkerende plannen?" aldus de voorzitter. Om wellicht voor de laatste maal in deze vorm een afgeronde indruk te geven van onze dorpse bestuurs kracht, een woord, dat men overigens in geen enkele encyclopeadie zal vinden en waaronder dus „elck wat wils" kan verstaan. In de praktijk is de kleine gemeenten weleens een gebrek aan bestuurskracht voorgehouden. Door het zo te stellen wilde men de verwachting wekken, dat het anders beter, dus beter anders kon. Gebrek aan bestuurskracht betekende dan uiteraard niet: een onvermogen om te besturen of een gebrek aan weldoor dachte initiatieven (ter uitwerking waarvan talrijke instituten de kleine gemeenten ter beschikking staan). Gebrek aan bestuurskracht betekent derhalve niets anders dan gebrek aan geld om de plannen, die er zijn te ver wezenlijken. Wanneer het derhalve in de bedoeling van de gemeentelijke herindeling ligt om zoals de toelichting het zegt bestuurskrachtige gemeenten te schep pen, die hun mannetje staan in de stormachtige ontwildceling van de Randstad Holland naar het zuiden dan kan dat, logisch geredeneerd, niet anders betekenen dan een drastische verbetering van de financiële positie van die grotere gemeenten. Dan zullen dus die grootse plaim^en eerder dan anders kunnen worden uit gevoerd, Stel u daar ondertussen maar niet teveel van voor. Vaak moet men ervaren en de in dustrialisatienota's hebben ons dan o<.m. geleerd dat het uitspreken van al gemene waarheden in politicis niet lei den tot verstandelijke, maar tot ge coachte ofwel vooraf bepaalde conclu sies. Eén ding blijft bij alle veranderingen onveranderd. T)e woongemeenschap Den Bommel blijft de woongemeenschap Den Bommel. Met al zijn diversiteit van belangen en behoeften, mogelijkheden en ontwikkelingskansen, met zijn eigen aanpak en zijn eigen saamhorigheidsge voel. Dat zal ook onveranderd blijven betekenen, dat al hetgeen aan wense lijkheden wordt aangevoeld, wordt aan gevat. Al hetgeen niet uit eigen kracht kan gesciiieden zal als vanouds in sa menwerking worden gedaan. Mogelijke onvolkomenheden in zo'n samenwerking worden opgeheven. „Laat bij dit alles onze persooniqke wil voorop staan om velen te begrijpen en te leren begrijpen, teneinde die velen zo gued mogelijk te kunnen dienen en nimmer om te overheersen" zoi besloot burgemeester v. d. Harst. Agenda Aan de woningbouwvereniging „den Bommel" werd een perceel bouwgrond verkocht ter grootte van plm. 1060 m^, bestemd voor de bouw van 7 woning wetwoningen, gelegen aan de Prinses- senstraat De prijs bedroeg 16,45 per m^. De woningen Bommelsedijk 40 en Julianastraat 4 werden onbewoonbaar verklaard. De begroting 1965 werd ge wijzigd met een bedrag van 1700, Wegens subsidie* aan de stichting Maat- schappeUjk werk Oost Flakkee dat voor heen door het Burgerlijk Armbestuur werd betaald doch na de inwerkingtre ding van de Algemene Bijstandwet per 1 jan. is dit niet meer mogelijk. Tevens is in deze wijziging geraamd een bedrag wegens wachtgelden te be talen dr. G. J. Buth als geneesheer be last met de armenpraktijk in welke ftmktie per 1 jan. 1965 hem eervol ont slag is verleend. B. eni w. doen voorstel aan gemeenteraad Zoals bekend, heeft de gemeente Oolt gensplaat al reeds enkele jaren een zwembad-plan in portefeuille waarvoor vorig jaar reeds de benodigde grond na bij het Fort „Prins Frederik" is aange kocht. Dat b. en w. tot dusver voor de rea lisering van dit plan nog steeds geen voorstel aan de gemeenteraad hebben gedaan, vindt zijn oorzaak hierin dat b. en w. het naar de hmdige stand van zaken berekende exploitatietekort ad 9.000,per jaar voor de gemeente fi nancieel niet verantwoord achtten. Nu inmiddels door de raad is besloten het Fort voor recreatieve doeleinden in te richten en het zich mede gelet op de toekomstige ontwikkeling van de ge meente voorts laat aanzien dat de re creatieve mogelijkheden zich voor deze gemeente in de nabije toekomst nog be langrijk zullen uitbreiden, zal als ge volg van een en ander op langere ter mijn gezien op een belangrijk groter aantal bezoekers van het zwenabad ge rekend mogen worden. Gering exploitatietekort Met inachtneming van al deze facetten hebben b. en w. thans berekend, dat voormeld exploitatietekort kan worden teruggebracht tot rond 2.500,per jaar, welk bedrag mede gezien in het licht van de tenlaste van de gemeente komende andere kosten voor lichame lijke opvoeding en sport alleszins aanvaardbaar zijn. Na overleg met het terzake kundige „Adviesorgaan voor Bad- en Zweminrichtingen" van de Ver. van Ned. Gemeenten gaan de gedachten uit naar de aanleg van een openlucht zweminriohting met een zogenaamd vijvervUtbassin van de Firma Lucas Pe- sie te Amersfoort. Een gelijksoortige inrichting is o.a. in de gemeente Geer- truidenberg in gebruik. B. en w. heb ben aldaar het bad bezichtigd en het voldoet daar in de praktijk uitstekend. Bedoeld bassin, dat van een vol-auto matische fUterinstallatie wordt voor zien, heeft een oppervlakte van 43 x 16 meter en bestaat uit drie waterdiepten, t.w. ondiep (90 cm.) halfdiep (140 cm.) en diep (160 cm.) Zonne- en speelweiden Ten behoeve van dit zwembad dienen uiteraard kleedgelegenheden met gar deroberuimten te worden gebouwd en een aantal douches en toiletten te wor den geplaatst, terwijl daarbij enigszins ruim aangelegde zonne- en speelweiden eveneens onmisbare elementen zijn. Tenslotte dient het geheel door een pas sende beplanting te worden omzoomd, waaromtrent reeds overleg is gepleegd met het Staatsbosbeheer en in welke kosten b. en w. door deze instelling een belangrijke subsidie in het vooruitzicht is gesteld. Kosten: 170.000,— De uit een en ander voortvloeiende investeringskosten zijn begroot als volgt 1. grondaankoop 8.000,—; 2. bouw bas sin met toebehoren 57.200,3. filter- POUTIERECHTER ROTTERDAM „Jammer van deze dag, van alle pa pier dat eraan verknoeid is, van het geld dat dit heeft gekost en van alle moeite, die eraan is besteed". Aldus tot hilariteit van de politierechter mr. A. Heynsius, vrijdag 15 jan. j.l. de organi sator van de Fluzi-expositie, de 50-jari ge L. de G. uit Den Haag, nadat deze vijftien gulden boete subs drie dagen tegen zich hoorde eisen wegens bele diging van de Nieuwkoopse onderwijzer A. G. Franssen. Met de woorden van de G. kon mr. Heynsius instemmen. „U kunt 't prach tig voordragen!" Het werd 7,50 subs. 3 dagen. De Fluzitentoonstelling werd deze zomer te Middelhamis gehouden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Haringvlietbrug. De heer Frans sen die vakantie had, maakte zich op de Fluzi nuttig met het innen van gel den van de standhouders. Daarvan kwam de helft toe aan het Fluzibestuur en dat bestuur verzocht de heer Frans sen op de laatste expositiedag de stand houderslij sten te overleggen, teneinde een overzicht te krijgen van de stand van zaken. De onderwijzer weigerde dit. De G. wond zich op, er vielen scheldwoorden. Een kleinigheid, die aanleiding gaf tot wat mr. Heynsius een roman noemde: een proces-verbaal van vijftien kantjes. „En u bent ook niet bepaald gemak kelijk", constateerde mr. Heynsius. „Als u geld inzamelt, moet u dat toch ook verantwoorden!". Op de zitting ontspon zioh daarover tussen mr. Heynsius en de heer Frans sen een discussie die mr. Heynsius ont- loikte: „U bent hoogst eigenwqs. Houdt u zioh maar liever bü uw leest, bg de opvoeding van uw kinderen; en dan gaat u noig een klacht wegens beledi ging indienen ook!" De heer Franssen: „Het lykt wel of ik hier beklaagde ben....". (De Rotterdammer) OUDE TONGE Kerkdienst. Donderdag 21 jan. om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. Mouw te Middelhamis. WES.TDUK 15 - MIDDElHPRNISi WestzeedJijk 33, Rotterdam Het beste adres voor stop pen van Ideding. Telefoon (010) 12 29 78 Te koop PAPEGAAI prachtige jonge vogel 30, Telefoon (070) 72 57 93 GEVRAAGD in Rusthuis Deo Volente 17 - 20 jaar, als interne hulp. G.G. of N.H. Celebesstraat 82, Den Haag Telefoon (070) 54 33 11 gevraagd voor een dag per week. I. W. KASTELEIN Langeweg 66, Middelhamis Telefoon 29 97 Verschenen: Levens- en bekeringsge schiedenis van Jane Welle- man, wed. van A. Witte geb. en overleden te Nieuw dorp. Een prachtboekje, wordt buitengewoon veel gekocht. Prijs 2,95. Bestellingen aan uw boek handelaar of rechtstreeks aan Drukkerij Fa. C. v. Velzen Postbus 6 Krabbendijke Betalingen uitsluitend op girono. 682013 t.n.v. Kerk. Nieuws, J. D. van Mellestr. 80 te Goes. I het frisse pak vol knisperbros gebak I -met prachtige boeken voor Iedereen.} SIR LANCELOT. Een pocket die U zult verslln- I den, geschreven naar de T.V.-films met foto's 1 I van de bekende acteurs, voor slechts f 0.85 en I 1 5 boekenbonnen. I MACHINES EN MOTOREN en DUIKBOTEN. I Voor alle liefhebbers van moderne techniek I twee boeken uit de SLEUTEL-reeks die prach- I tig geïllustreerd,een boeiend beeld geven van I de nieuwste ontwïikkelingen.Per stuk f 1.25 en 5 boekenbonnen. Houdt Uwserie kompleet! HET VERRAAD VAN STEVE WARSON. Weer een van die prachtige albums voor jong en oud met kleurenstrips uit het Jeugdblad KUIFJE voor f 1.35 en 6 KUIFJE-zegels. alléén bij Uw bakker. ^•>-. II De Bantoevolkeren worden in de Re publiek niet verdrukt; juist het tegen deel. De regering, van Zuid-Afrika spant haar uiterste krachten in om de Bantoe bevolking uit haar achterlijk milieu op te heffen en haar een goede opvoeding te geven. Waar ter wereld doen de kerken zoveel voor de inheem se bevolking om haar het Evangelie te verkondigen, als in Zuid-Afrika? Het volk van Zuid-Afrika zowel boer als Brit (om deze oude onderscheiding nog eens te gebruiken doet machtig veel om de zwarte bevolking tot ontwikke ling te brengen. Het is heus niet voor niets, dat dui zenden Bantoes uit de Rhodesia's en Centraal Afrika naar de Republiek ko men om daar te werken in de indus trie. Wilt u dit niet geloven? Ga naar Zuid-Afrika en overtuig uzelf, en u zult tot het besluit komen, dat de bericht geving over het Zuid-Afrikaanse volk en de toestanden daar absoluut met de werkelijkheid in strijd is. Weet u waar onrust heerst en waar wantoestanden zijn? In de Kongo waar de zogenaamde vrijheid heerst en de Bantoes zelfregering genieten. Men heeft België gedwongen om de Kongo los te laten. Dit is dwaas geweest en zelfs voor de inwoners van deze staat de feiten bewijzen het misdadig. Onbeschrijfelijke toestanden hebben zich afgespeeld toen de Belgen, de zo genaamde kolonisten, imperialisten, uit buiters zoals men tegenwoordig de harde werkers, die de beschaving in het hart van Afrika hebben gebracht, noemt op hoog bevel moesten ver trekken, er zijn wat blanke vrouwen en meisjes mishandeld en vermoord door de hand van de brute zonen van het oerwoud. Deze gruwelen zijn verdon keremaand als niet geschikt voor publi- katie. Zie nu eens naar de Kongo. Heerst daar rust? Is er orde en welvaart? De blanke imperialisten zijn toch naar huis gegaan? De dag der vrijheid is immers gekomien voor de inwoners van de Kon- gostaat? De droom van een machtig groot rijk, dat zich zal uitstrekken over geheel zuidelijk Afrika, kan in ver vulling gaan. De werkelijlcheid is anders. In plaats van voerspoed is er ellende gekomen. De rust heeft plaats gemaakt voor ter reur. De oerinstincten van de jungle bewoners zijn losgebroken en niemand is meer veilig voor zijn leven, noch blank noch zwart. Dat is de vrijheid van de Kongovolkeren Een ander Afri kaans land waar de zon van de vrij- instaUatie 35.000,4. gebouwen en terreinaanleg 52.500,5. water- en electriciteitsaansluitingen 15.000, totaal 167.700,—. Dit bedrag wordt met inbegrip van een post onvoorziene uitgaven gesteld op rond 170.000,Op grond van deze gegevens zijn de jaarlijkse lasten te stellen op rond 21.500,terwijl de jaarUjkse baten, met inachtneming van de hierboven vermelde facetten, bere kend op ongeveer 19.000,zodat der halve een nadelig verschil resteert van ongeveer 2.500,per jaar. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor tot de aanleg van dit zwembad over te gaan en daartoe een crediet te voteren van 170.000, heid is opgegaan: Roeanda, eveneens een voormalige Belgische kolonie. Daar is een vreselijk bloedbad aangericht on der de Watoetsi-stammen door de Wa- hoetoes. De Watoetsies een neger stam met Arabisch bloed in de aderen worden met gehele vernietiging be dreigd. De slachting onder de Watoet sies fe ontzettend. Het aantal doden be draagt naar schatting twintigduizend. Wendt uw oog naar Zanzibar, voor jaren een Engelse kolonie, welke pas onafhankelijk werd. Nauwelijks zijn de zonen van Brittanië vertrokken of er wordt een bloedbad aangericht onder de Arabische bevolking, zo vreselijk, dat het alle beschrijving tart. De vrijheid werd beloofd en gegeven, de anarchie en de terreur zijn gekomen. In Zuid- Afrika, het land dat het mikpxmt is van de kritiek van de V.N. en de wereld pers, heersen rust, orde en vrede. In de Kongo, Zanzibar, Roeanda en Kenya onrust en terreur. Toen enkele jaren geleden in Sharp- ville een zestigtal negers in botsing met de Zuid-afrikaanse politie de dood vond was de wereld in rep en roer alsof er een nieuwe wereldoorlog zou losbreken. Nu er duizenden en tienduizenden ar me inboorlingen, die fiere Watoetsies- stam en de Arabieren in Zanzibar wreed worden vermoord, wordt het haast niet gepubliceerd. De Sharpville-onlusten werden met grote koppen in de dagbleden wereld kundig gemaakt, de moordtonelen in de Kongo, Roeanda en Zanzibar worden terloops vermeld. Dit is meten met twee maten, een groot onrecht tegenover Z. Afrika en tot geweldige schade voor de ongelukkige Watoetsies en de Kongole zen die wreed vermoord worden. Zou het geen tijd wezen, dat de heer O e Thant zich op da hoogte stelde van de moordtonelen in Centraal Afrika, en middelen beraamde om de arme Wa toetsies en de Arabieren te beschermen? Is hij niet de man, die het op zich ge nomen heeft om bij de konflikten on der de volkeren als bemidelaar op te treden? De veiligheidsraad heeft het zeer druk met Angola en Zuid-Afrika, de Portugezen en de regering van de Re publiek worden veroordeeld; waarom worden de noordenaars van de arme Watoetsies en Kongolezen niet opge spoord? „De Bantoe-negers in Zuid-Afrika moeten bevrijd worden". Dat is de leuze van zeer veel onverstandige raadgevers. Is het bevrijding van de zwarte vol keren, wat we nu in de Kongo, Roeanda en Zanzibar zien? Zouden de Bantoes in de Unie van Zuid-Afrika niet gelukkiger leven dan hun bevrijde stamgenoten in de Kongo, Roeanda, Kenya, Zanzibar en andere Afrikaanse staten? Afrika is een heksenketel, zoals de Balkan jarenlang de onrusthaard van Europa was. De V.N. hebben Zuid-Afrika menig maal veroordeeld om zijn apartheidspo litiek. Men sprak het zelfs uit, dat de volkeren van de V.N. geen wapenen meer mochten leveren aan Zuid-Afrika. Het wapen-embargo werd van kracht. Zuid-Afrika is een onbetrouwbaar land, gevaarlijk voor de wereldvrede, want dit is toch de verklaring van het be sluit. Is dit een wijze, verstandige poli tiek van de V.N.? Is het verantwoorde- Uijk en wijs van blanke volkeren om op deze manier te proberen Zuid-Afrika te verzwakken? Neen, ons logisch verstand zegt ons: Dit is een zeer kortzichtige, ja zelfs domme politiek, waarmede men Rus land en China een grote dienst doet. West-Europa en de U.S.A. moeten Zuid- Afrika steunen want dit volk van Ne derlandse en Engelse afkomst is onze trouwe bondgenoot, waarop we volko men kunnen vertrouwen. Zuid-Afrika heeft een sleutelpositie, welke de blanke volkeren onder geen enkel voorwendsel mogen loslaten. Het zou een onnoemelijke schade voor West-Europa en de U.S.A. zijn zo Zmd- Afrika's sleutelpositie in andere han den overging. Dit verlies zou in een mo gelijke wereldoorlog we hopen dat die nooit zal komen de vrije wereld miljoenen mensenlevens kosten. Daar om moet Zuid-Afrika ten koste van al les verbonden blijven aan West-Europa en de U.S.A. De drie miljoen blanken in Zuid-Afri ka strijden, ook voor zelf handhaving zoals ieder mens en volk; maar laat ons dit nooit vergeten: Ze strijden eveneens voor de vrijheid van de vrije volkeren. Daarom ware het te wensen, dat men in New-York en in de V.N.-vergaderingen het invoerverbod van wapenen in Zuid Afrika direkt ophief. Zou het geen blijk van inzicht in de wereldtoestand en wijs staatsmansbeleid zijn, zo de blanke vol keren Zuid-Afrika steunden, zowel mo reel als daadwerkelijk? Het zou beter zijn om wapenen naar Zuid-Afrika te zenden om de vrijheid te verdedigen, dan oorlogsmateriaal naar de nieuwe Afrikaanse staten, waar het gebruikt wordt voor terreur. Heus, Zuid-Afrika zal zijn wapenen niet gebruiken om zijn Bantoebevolking uit te roeien; de ver heffing van zijn inheemse bevolking ge tuigt van het tegendeel. Het Nederlandse volk kan met recht trots zijn dat er in het zuiden van Afri ka een stamverwant volk woont, dat een grote toekomst tegemoet gaat. Het Nederlandse volk heeft zeer veel van zijn zonen aan Zuid-Afrika gegeven; zel:fe de minister-president van de Re publiek, dr. H. Verwoerd, is in Amster dam geboren. De Amstelstad kan zich er op beroemen, dat één van de grootste mannen van onze eeuw de leider van Zuid-Afrika, binnen haar veste het le venslicht aanschouwde. Wanneer zal de tijd komen, dat het Nederlandse volk de premier van Zuid- Afrika uitnodigt om een bezoek te bren gen aan zijn geboorteland? Wij hopen, dat de dag spoedig zal aan breken om deze bekwame staatsman uit het stamverwante Zuid-Afrika te begroeten; om hem üi zijn geboortestad Amsterdam en in de steden van Holland een vorstelijke ontvangst te bereiden. Dr. Verwoerd moge nog vele jaren ons broedervolk in Zuid-Afrika leiden tot heil van zijn volk, tot bescherming van de Christelijke beschaving en als strijder voor recht en gerechtigheid. De grote Zuid-Afrikaanse dichter TÓtius zegt zeer schoon in één van zijn ge dichten: Oranje-Nederland en Zuid-Afrika Ons is verborge één. Middelburg Ds. G. A. Zijderveld BRUINISSE Ongeluk. De mosselkwekerskn&cht W. Schraver, aan boord van het mossel vaartuig Bru 3, kwam met zijn jas on gelukkigerwijze tussen een draaiend maohinedeel, van een aan dek staand werktuig. De jas" werd tussen de ma chine getrokken en ook Schraver ging enkele malen rond de as. Nadat de mo tor gestopt was werd door een plaatse lijke arts in een der plaatsen langs de Waddenzee geconstateerd dat de ver wondingen niet gevaarlijk waren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3