Duitsland is voor de Flaldteese aardappel goed afzetgebied UNS KOOR" te Sommelsdijl( bestaat a.s. zomer 30 jaar öe QRienöuil Ook dirigent Zoon jubileert „BILANDEN-NIBUWS" Ir Van Hameien voor Bedrijfsvoorlichting Advies tot bundeling van de afzet VERVOLOVEBHAAI ff Jubileumconcours op 28 en 29 mei a.s. te Middeiliarnis Plaatselijk Nieuws Bladz. 2 Dinsdag 19 januari 1965. Tüdens de j.l. dinsdagmiddag' in Ho- te! Spee te Sonunelsdijk .gehouden Al gemene Vergadering van de Vereniging voor Bedirqfsvoorlichting „Goeree- Overflalikee" lieeft de weledelgestrenge heer Ir. M. C. van Hameien, landbouw- attachê in West-Duitsland te Bonn een lezing gehouden over het onderwerp „De positie van de Landbouw in West- Duitsland, mede in verband met de E.E, G." Spreker trok hierin een, vergelijk tussen de Nederlandse- en de Duitse landbouw, waarbij vooral de belang- ryke subsidies die de duitse overheid aan de boer toekent o.m. ter compen sering (tot 1970) van de a.s. verlaging van de graanprijzen i.v.m. het plan Mansholt gunstig afsteken tegen de ka rige subsidies waarmee onze boer wordt bedeeld. Duitsland heeft voor 380 mil joen uit omtvangen grondbelasting nog geen bestemming. Spreker zag met name voor de Flakkeese aardappel in Duits land een goed afzetgebied. Voorwaar den hiertoe zijn dat het gevraagde kwantum kan worden geleverd van een imiforme kwaliteit en sortering waar om spreker een gebundelde afzet zoals die in de vorm van de Nedatho vrordt ontwikkeld zeer gewenst achtte. Na het openingswoord door de heer Mol, waarin deze het afgelopen jaar 1964 als „wel wat beter dan vorige ja ren" kwalificeerde, kreeg ir. van Hame ien het woord. Aan de hand van statis tische gegevens maakte spreker een vergelijk tussen de situatie van de Duit se tegenover de Nederlandse landbouw. De gemiddelde bedrij f sgrootte van de bedrijven (plm. 10 ha.) bleek in beide landen gelijk. Wat betreft de grond en het klimaat doen zich belangrijke ver schillen voor. In Duitsland ligt Vi ge deelte van de cultuurgrond boven de 300 meter. Grasland is daar het meest op zijn plaats omdat de opbrengsten van aardappelen en granen op die gronden mede door een te laag ktinstmest- gebruik te laag zijn. In sommige grondsoorten komen veel stenen en grint voor, waardoor daar de cultuur in een bepaalde richting wordt gedron gen. In de buurt van de steden komt de consumptie melkerij op, per liter con- sumptiemelk worden enkele pfennigs meer betaald dan voor b.v. melk die voor de fabricage van kaas wordt ge bruikt. Tegenover de 2.3 miljoen ha. ciiltuurgrond die Nederland rijk h staat 14 miljoen ha. duitse cultuurgrond Het akkerland bedraagt 7,8 mUjoen en op 500.000 ha. wordt fruit, wijn en tuin bouw bedreven. Het aardappelareaa: verminderde de laatste jaren met 70.00C ha. Meer dan de helft van de aardappel opbrengst wordt gevoederd, terwijl ir. ons land de aardappel is bestemd voor menselijke consumptie en pootgoed. In de akkerbouw heeft men in Duits land moeite met de arbeidsvoorziening de maohanisatie zet hier door. De graan opbrengst in Duitsland bedroeg dit jaai 16% miljoen ton. Vijf miljoen ton graar de voor menselijke consumptie benodig de hoeveelheid werd geïmporteerd De pluimveehouderij en de varkensmes- terij worden op rationele wijze beoefend De graanopbrengst per ha. bedraagt in Duitsland 3500 kg. tegen 5000 kg. in Ne derland. In Duitsland verbouwt men ook tarwe op daarvoor minder ge schikte gronden. M.b.t. de mechanisatie vertelde ir. v. Hameien dat in Duitsland gemiddeld 1 maai-dorsmachine op de 50 ha. is tegen in Ned. 1 op de 95 ha. Daaruit blijkt dal men in Nederland de grote investerin gen bedachtzamer doet De percelen zijn in Nederland gemiddeld groter zo dat men hier met minder machines toe kan. In 1964 werden in Duitsland 300.000 ha. suikerbieten geteeld. De prijs is een belangrijker regulator. De prijs 65,— per ton was in 1964 naar Duits- se maatstaven gunstig. De opbrengst per ha. bedroeg gemiddeld 3800 2900,—. De aardappelopbrengst was ge middeld 25 ton per ha. Uit de statisti sche gegevens bleek dat vooral de be drijven met overwegend hakvruchten goede uitkomsten hadden. De laagste resultaten hadden de bedrijven met overwegend zuiver grasland. De gemid delde produktie per arbeidskracht be draagt plm. 11.000,—. De verlaging van de graanprijs zal plm. 4,50 per 100 kg. bedragen. Dit lijkt niet goed te kunnen worden gemaakt door een ver hoogde productiviteit. Spreker ver wachtte, wanneer de landbouwers min der voor hun granen krijgen in Duitsland een toeneming van de var kens- en pluimveehouderij, wat ten kos te zal gaan van de Nederlandse var kensvleesproductie i.v.m. verminderde uitvoer naar Duitsland. De Duitse over heid geeft tot 1970 belangrijke compen saties zelfs voor verliezen die er nog niet zijn! Zelfs is nog niet bekend hoe de 380 miljoen marken teveel betaalde grondbelasting zullen worden terugge voerd. Bij een gevoerd proces bleken de boeren door de inkomstenbelasting bij zonder billijk te worden behandeld, waardoor de mogelijkheid aanwezig is dat ze thans meer zullen moeten beta len. Spreker concludeerde dat de Neder landse landbouw een betere politiek heeft gevoerd. Desgevraagd vertelde de heer van Hameien dat 5»/o van de be drijven zuiver pachtbedrijf zijn. Voor de bedrijven in N.W. Duitsland wordt een pacht van 200 mark per ha. betaald. De grondprijzen zijn afhankelijk van de ligging. De gemiddelde prijs is 9 a lO.OOO,per ha., in industriegebieden verdriedubbeld de prijs. De lonen be dragen gemiddeld 2,50 per uur. Een vaste arbeider verdient in Duitsland plm. 9000,Ook zwarte lonen ko men voor. De heer Faasse te Oude Tonge infor meerde naar de juistheid van de bewe ring dat een duitse boer die minder dan 40.000,bruto inkomen heeft geen be lasting betaalt. Verder informeerde spr. naar de afzetmogelijkheid van Neder landse aardappelen en vroeg of zoals in Nederland gebeurt ook in Duitsland veel kleinere bedrijven worden opge heven. Wat betreft de afzet van aardappelen wees de heer van Hameien op een uit gebreid net van grootwinkelbedrijven. Spreker zag voor de afzet in Duitsland goede mogelijkheden mits een voldoen de kwantum van goede sortering en kwaliteit geleverd kan worden. Een boer die minder dan 40.000, bruto-inkomen heeft behoeft geen boek houding te voeren, daardoor betaalt hij in de praktijk ook geen inkomstenbelas ting, terwijl hij wel de verplichting heeft. Deze situatie zal waarschijnlijk veranderen nu het Belasting gerechts- 'lof heeft bepaald dat élke burger gelijk behandeld dient te worden. In Duitsland zijn plm. 1,8 miljoen be drijven met een opervlakte van 2 tot 2V2 ha. Jaarlijks laten ongeveer 40.000 van deze boeren het afweten. Zo moge lijk wordt de daardoor vrijkomende grond toegevoegd aan de grotere bedrij ven, waardoor de gemiddelde opper vlakte per bedrijf stijgende is. „Hlet zal voor ons niet meevallen mee te doen in de concurrentie wanneer de Duitse boeren 1 miljard (uit de E.E.G. pot) subsidie krijgen" werd uit de zaal opgemerkt. De heer Nieuwenhuijzen uit Dirksland verleende bijval: „We hebben dit jaar een mindere opbrengst, we be talen meer belasting en straks moeten we ook nog meebetalen aan de E.E.G.- pot in Brussel waaruit de Duitse boeren waartegen we moeten concureren wor den gesubsidieerd" zo betoogde hij. De heer van Hameien zei geen moei lijkheden te verwachten met de graan- verkoop, wel in de afzet van eieren, pluimvee en varkensvlees. De mindere opbrengsten zal men trachten te com penseren door de produktie op te voe ren, waardoor deze belangrijk zal stij gen. „De E.E.G. heeft tot dusver voor Ne derland dat voordeel dat het nadeel niet te groot is geworden" zo formuleerde de heer van Hameien. Hij bedoelde hier mee dat de uitvoer naar Duitsland van groenten, fruit en slachthennen e.d. door E.E.G. maatregelen niet te sterk achter uitgelopen is. „Kunnen we met onze 3 standsorga nisaties, het Kon. Ned. Landbouwcomité en het Landbouwschap de strijd aan?" werd gevraagd. Ir. van Hameien keek bedenkelijk; Ik zou streven naar één organisatie" gaf hij te kennen, waarna de discussie werd gesloten. Nedatho De heer Mol deelde mee dat de Ne datho reeds in twee Duitse steden goe de zaken doet; de vraag is echter gro ter dan kan worden aangeboden. door W. SCHIPPERS Copyright J. J. Groen Zn, N.V. 42 „Dat ia in orde baas", roept Krijn en de baas weet dat hij nu geen zorg meer; behoeft te maken dat de vrede daar verstoord zal worden, want hij kent^ maar al te goed de mentaliteit der ha venwerkers. Andries Korhof echter kende hen niet zo goed en hij had gedacht dat schele. Krijn en zijn makkers hem thans nog] meer dan gisteren de voet zouden dwarszetten, doch tot zijn verwonde ring bemerkte hij dat men hem zoveel mogelijk in de hand werkte. „We zullen zien, mannen, dat we de schuit zo gauw mogelijk leeg krij,gien, hoor, want als de „ouwe baas" wat be looft dan kun je er ook op rekenen, maar wij moeten hard aanpakken, er zitten er nog meer in 't ruim dan je misschien denkt". Met alle kracht en bijna zonder on derbreking had men doorgewerkt tot het sein voor het middagschaftuur werd ,gegeven. „Ziezo, als we het op deze manier nog Het mannenkoor „Ons Koor" te Som- melsdijk bestaat deze zomer 30 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal in het veilings gebouw te Middelharnis een concours worden georganiseerd op 28 en 29 mei. Niet alleen de vereniging bestaat dertig jaar, maar ook de dirigent de heer Gerrit Zoon, jubileert mee, even als de heren J. Lodder, de tegenwoor dige voorzitter, J. Faasse, C. Lodder en A. den Boer, die allen vanaf de oprich ting lid zijn. Vandaar, dat men op grote schaal dit jubileum wil- herdenken. In 1935 hebben de heren Gerrit Zoon, J. Lodder, J. van Driel en wijlen de heer C. Vis, organist van de Ned. Herv. Kerk te Somelsdijk, het initiatief opge nomen onv een mannenkoor op te rich ten. Al op do eerste vergadering gaven zioh 13 leden op en sindsdien is het le dental uitgebreid; zelfs tot 48. Dat was het hoogste aantal dat de vereniging ge had heeft, maar niettemin repeteert Ons Koor wekelijks met 31 leden. Begin van successen „Ons Koor" is altijd alleen maar te vreden geweest met een eerste prijs op een concours. Het eerste concours waar in zij deelnam was in Goedereede, een jaar na de oprichting. Daar behaalde zij de eerste prijs en nadien is het een on afgebroken reeks van successen gewor den. Slechts drie maal in de dertig jaar is het koor met een tweede prijs thuis gekomen. Twee maal omdat er betere koren waren en omdat die beter zongen en één maal door tegenslag. In de kap perszaak van de heer T. Lodder te Som- melsdijk hangt een enorme kast met bekers, lauwertakken en andere fraaie prijzen. De kast kan ze allemaal niet meer herbergen en het wordt voor de vereniging een probleem. Natuurlijk zijn er meer problemen ge weest. Zo was er steeds de moeilijkheid van een repetitielokaal. Na dertig jaar zal het koor uit de moeilijkheden ko men, omdat de gemeenteraad van Som- melsdijk heeft besloten Ons Koor een vast onderkomen te verschaffen in de kleuterschool. De eerste repetities werden gehou den in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk. Daarna, in de oorlog, kwam men in De Doelen terecht, later in de veiling, waar men nu nog een goed on derkomen vindt. In de oorlog heeft het koor doorgezongen, met dien verstande, dat de Duitse nummers van het repe- toir geschrapt werden. Ons Koor heeft tal van uitvoeringen gegeven, maar heeft ook gewerkt voor liefdadige doeleinden. Behalve dat ze de uitvoeringen van de zusterverenigin gen op het eiland gingen opluisteren, heeft de Blindenbond nooit een vergeefs beroep gedaan op de vereniging, even min als het ex-priesterfonds, de Oran jevereniging en vele anderen. Ons Koor zingt sinds 11 jaar in de su perieurenafdeling. Ook daar heeft ze bijzondere successen geboekt. Meerdere malen is ze met het hoogste aantal pun ten thuis gekomen en „lof van de jury" krijgt het koor telkens mee naar huis. In de notulen wordt minder melding gemaakt van eerste, dan van de spora dische tweede prijzen. „Dat was niet naar ons genoegen", schreef de secre taris de heer A. HoUeman. Veel is er samengewerkt met het So-mmelsdijkse „We moeten bereid zijn de grotere concentraties welwillend tegemoet te treden" aldus de heer Mol, die vond dat vooral de jongeren in gebreke blij ven. Spreker wees erop dat vroeger reds coöperaties opgericht werden, ter wijl dit thans wordt igevoeld als een blok aan het been". Als dit zo door gaat zijn wij in onze taak tekortgescho ten en kunnen we de regering niets verwijten" betoogde de heer Mol. Hij raadde de jongeren de vakbladen te le zen en de richting voor de toekomst te bepalen; „Et is geen dwangpositie maar de wenselijkheid tot samengaan is er" aldus de heer Mol. De heer A. J. Jakobs hield hierna nog een korte inleiding over het onder con trole brengen van de contractteelt, ter bescherming van de teler, waarna de I bijeenkO'mst werd gesloten. dameskoor „Utili Dulci". Samen zijn er concerten gegeven. In 1946 gaf „Ons Koor" een concert voor de radio op verzoek van de VARA. Voor de radio Dit is een hoogtepunt geweest in het bestaan van Ons Koor. Uit alle de len van het land ontving het bestuur felicitaties voor het behaalde succes op het concours te Capelle aan den IJssel en voor de radio. Er kwam van een tot toen toe onbekende, een gift van 100 gulden. Het was iemand uit Amsterdam, die ons Koor hoog achtte. In 1946 was de vereniging aan een nieuwe piano toe. Dat zou niet erg ge weest zijn, ware het niet, dat de bodem, van de kas dertig jaar lang te zien is geweest. Zonder piano gaat het niet en men besloot renteloze aandelen uit te geven. De piano kostte 1.250,Er werd een schrijven gezonden aan alle inwoners van Middelharnis en Som- melsdijk en samen met een verloting en het geven van enkele concerten op het eiland, is de aanschaf van de piano ver wezenlijkt kunnen worden, ook mede zij dank de 'bereidwilligheid van de eigen leden. Vaak heeft Ons Koor zich in de win termaanden gewaagd aan toneeluitvoe ringen. Zij studeerden zelf een stuk in. Deze stukken vielen in de smaak en de toneelgroep trok volle zalen. In 1946 kwamen zij met „Het Gouden Kalf" en het jaar daarop met „De geleende Vrouw". Beide toneelstukken zullen in de herinnering blijven voortleven. De leden hebben er steeds naar ge streefd zoveel als mogelijk is, Neder landse werken uit te voeren. In de be stuursvergadering werd er zelfs met na druk om verzocht. Dirigent Zoon heeft toen uiteen gezet, dat buitenlandse nummers niet van het programma zijn af te voeren, maar dat zeker rekening gehouden zal worden met de wensen van de leden. Dat is in de loop van de jaren gebleken. Op 2 april 1948 werd de heer J. Lod der als voorzitter gekozen. De heer- Lodder komt op iedere bladzij van het notulenboek voor als vragensteller. In datzelfde jaar werd er een klassiek con cert gegeven in Hotel Meijer te Middel harnis, waaraan mej. Dini brasser als violiste optrad, de heer Zoon als pia nist en A. de Gans als bariton-solist. De zaal was geheel uitverkocht. Ons Koor schreef voor 26 juni 1948 een concours uit, dat werd gehouden in Sommelsdijk. Bet is een succes gewor den, zowel financieel als cultureel. „Het Flakkeese lied". Op 8 augustus werd voor de eerste maal het Flalckeese lied gecomponeerd door de heer Zoon, uitgezonden. Steeds is er bij het koor op aangedrongen wat minder klassieke nummers te brengen en zo mogelijk een geheel populair con cert te geven. Hieraan heeft het koor gevolg gegeven, hoewel zij er van over tuigd was, dat er dan misschien minder belangstelling zou zijn van de zijde van het publiek. Die vrees is bewaarheid ge worden, want de zaal was op beide avonden maar voor driekwart gevuld. Ons Koor is heel goed in reizen. Er is geen jaar voorbijgegaan, of er zijn een ol meer concoursen bijgewoond en een uur of drie, vier volhouden, dan kan de „ouwe baas" tevree zijn, meen de Krijn, terwijl hij voorzichtig met zijn blauwgeruite zakdoek het zweet van zijn gekneusd en pijnlijk gezicht veegde, „'k Ben nou in elk geval blij dat het schafttijd is, ik ben bijna doorgezweten en ik brand van de dorst!" merkte een der vlotters op, „Blijven jullie alle drie met schafttijd hier op de werf of woon je kortbij?" vraagt Andries. „Nee, wij laten ons potje eten maar brengen, dat heen en weer lopen naar huis en weer terug is te lastig", ver klaart Krijn. Als ze van de vlotten weer op de vas te wal staan, grijpt Andries in de zak en Krijn een gulden in de hand stop pend zegt hij„Hier, Krijn, drinken jul lie nu maar een kruik bder op mijn ge zondheid, want ik zou niet graag wil len dat je dacht: dat is er een die ,geen dubbeltje voor een kameraad kan mis sen, maarik wü daar liever niet toe gedwongen worden, hoewel het me ach teraf toch spijt dat ik je ,geslagen heb". „Kijk," zegt Krijn, ,d,at noem ik nou een keurige behandeling, niet enkel om de traktatie, maar om de manier waar op je dat doet. En laat het je maar ge rust niet spijten, dat je mij een paar blauwe ogen getóffeld hebt, ik had im mers ook mijn kans, maar jij was mei te rap. Je hebt eerlijk de pot gewonnen en ik geef je de verzekering dat nie mand van het volk hier je iets in de weg moet leggen, of hij krijgt met ons te doen." Lachend was Andries de poort uitge gaan en Krijn had met breed gebaar tot zijn makkers gezegd: „Kijk, dat is nou wat ik noem een „nette jongen", en let nou eens op of hij hier bij Brentstra en Zonen niet vooruitkomt." Het was zondagmorgen; reeds was weer een goed gedeelte van de zomer achter de rug. 't Leek Andries Korhof alsof de tijd nog nooit zó snel voorbijge gaan was als sinds hij hier in Amster dam vertoefde. Hij kon zich bijna niet indenken al bijna een half jaar in „De Oranjeboom" te zijn gehmsvest. Nu is het nog vroeg in de morgen, maar het kleine raam van het groene kamertje, 'dat hij nog altijd bewoont, ligt aan de oostzijde. Het nog warme eeptemberzon- netje had juist met een enkele straal in zijn bed geschenen en hem giewekt. Nog hall domimelend hoort hij bene den in de gelagkamer de wandkiok slaan, en hij telt zeven slagen. Nu, 't is nog te vroeg, hij zal nog maar een uurtje gaan slapen, als hij kan; waarom zou hij nu al naar beneden gaan? Hij keert zich om en sluit de ogen weer, doch de slaap wil niet meer ko men, want zonder het zelf te willen'hou den zijn gedachten hem wakker. Hij denikt aan zijn ouderlijk huis, dat hij geheel uit eigen vrije wil verlaten heeft ■en hij denkt op deze vroege zondagmor gen aan hen, die hij daar achterliet. Hij ziet als het ware de vriendelijke huis kamer van 't bazenhuis, waarin moeder Tonia, die zelfs des zondags niet langer slaapt dan tot zeven uur, al reeds de vensterluiken opent voor de nieuwe dag. Straks komen vader en Johanna, Wat kon het toch vaak des zondagsmorgens gezellig zijn als er eens niets was dat de huiselijke vrede verstoorde, Hoe kon hij dan niet lachen en stoeien met zij» vrolijke, altijd goed geluimde zus. Wat kon dan vader tevreden zijn eerste pijp je roken. Als Andries dan naar buiten ging, wat Ijion dan de morgenzon prach tig ovef het water van de stille stroom der Oude Maas zijn gouden schij,nsel werpen, Hoe bloeiden en geurden de rozen in de tuin van mijnheer Van Val kenmade en hoe klonk het gezang van lijster of merel en de roep van woud- duif of tortelgekir hem in de oren. Zéker, het kon voorheen toch wél ge zellig en aantrefkfcelijk zijn daarginds op „De GrienduU", doch dat waren de mooie dagen, die maar al te snel voor bij waren gegaan. Och, wat waren er in de ouderlijke woning ook vele da.gen ge passeerd dat de sombere sluier van huiselijk leed over het bazenhuis van „De Grienduil" had gehangen. Vader stug en zwijgend, moeder heftig en op vliegend, en hij kon het zioh niet ont veinzen, dat hijzelf maar al te dikwijls de oorzaak geweest was van de ver stoorde vrede. Ons Koor miag er zijn. De vereni" Iging is op peil gebleven en de me- daillekast is overvol. In het midden op de foto, zittend, de dirigent, de heer Gerrit Zoon. Deze foto werd gemaakt in de periode, da-t de heer L. Faasse voorzitter was. aan deel genomen en ook voor liefda dige doeleinden pakte men graag de reistas, terwijl men in de zomer een gezellig reisje maakt, In 1949 nam het koor deel aan het concours te Dirksland, dat door de ge mengde zangvereniging Excelsior werd uitgeschreven ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Het koor behaalde een dildie eerste prijs met 340 punten in de ere-afdeling en de dirigent verwierf een directeursprij,s, Tien jaar later vierde Excelsior haar 50-jarig bestaan en weer werd er een concours uitgeschreven, waaraan Ons Koor deel nam. Zij kwam toen uit in de superieure afdeling en behaalde het hoogste aantal punten van het concours n.l. 389 Dit was voor het koor een stimulans om op het concours te Utrecht, een paar weken later, evengoed uit de bus te ko men. Die dag behaalde het koor vijf prijzen; een eerste prijs voor zang, 380 punten; een directeursprijs; een prijs voor het hoogst aantal punten van die dag; 's avonds in de ere-wedstrijd een eerste prijs en na dagen kwam het be richt, dat Ons Koor de meeste punten van het gehele concours had behaald. In 1953 werd de heer L. Faasse als voorzitter gekozen. Hij is dat enkele ja ren gebleven, waarna de heer Lodder weer werd gekozen. Het bestuur is dik- vvijls verwisseld, maar steeds komen dezelfde namen voor, zoals A. HoUeman L. Verhage, T. Koote, J. Deldcer, C. Sluij, A. van Antwerpen; M. Brugge- man, B. Vroegindeweij en vele anderen. In de loop van dertig jaar zijn een aantal trouwe leden overleden. Bij de herdenking van het 30-jarig bestaan, zal het koor wel even stil staan bij deze droeve gebeurtenissen. Het zou al te optimistisch zijn om te veronderstellen, dat er nooit moeilijk heden in de vereniging zijn geweest, maar ze waren nooit van ernstige aard. Het is een goed team en men werkt eensgezind. Als er al eens verhitte hoof den zijn geweest, was dit om het welzijn van de vereniging. Het komt in de bes te families voor, maar verstrekkende moeilijkheden zijn er niet geweest, daarvan getuige het 30-jarig bestaan. Jubileum concours Op 28 en 29 mei zal een groot natio naal zang concours worden gehouden. Ter gelegenheid daarvan heeft de diri gent een koorwerk geschreven, n,l, een Sanctus, dat hij heeft opgedragen aan Ons Koor. Dit werk is als verplicht- nummer gesteld op het concours, waar aan uiteraard Ons Koor geen deel kan nemen, omdat zij het organiseert en de dirigent in de jury is gekozen. Ter inleiding van het concours, zal een paar dagen tevoren een concert worden gegeven door het Koor met me dewerking van het dameskoor Ons Koortje, waar het Sanctus zal worden uitgevoerd. 't Was maar goed dat hij de wereld was ingegaan, nu was er geen twist en tweedracht meer tussen vader en moe der o,m hem, dat wist Andries, omdat Johanna het hem geschreven had, „Verschil of ongenoegen is er bij ons niet meer, Dries, maar soms denk ik 'dat mij dat nog liever was dan dat va der altijd zo stU, zo somber en zo droe vig is. Zeker, wij zijn blij dat het je goed gaat in Amsterdam, maar ik wil- 'de toch dat je maar weer thuis was, Op 'die toon was ze nog een poos voortgegaan met schrijven om tenslotte haar brief te eindigen met deze vraag: „Zeg, Dries, ik hoop dat je nooit ver geet om 's avonds voor je gaat slapen je knieën te buigen en God te bidden om hulp en bijstand, bedenk toch dat je geheel alleen in den vreemde bent, en dat Hij jou ook hoort en ziet in de gro'te stad Lieve, hartelijke zus, die altijd overal het beste van denkt en voor ieder het goede wil, denkt Andries, maar naast het vriendelijke lachende beeld van zijn zuster verrijst een ander, de dikke log ge figuur van Melis, de zoon van de baas van „De Rietvink". Als die „pad'' zich om Johanna zou aanmelden op „De Grienduil" dan zou liij bij vader, tien tegen één, een goed onthaal vinden, doch gelukkig dat moe der en zijn zuster daar anders tegen over stonden, en Roll Hotman was er ook nog, al kwam „De Maasstroom" Men verwacht veel deelname aan het concours, mede omdat de Haringvliet- brug gelegenheid geeft tot een betere verbinding met het eiland. Meerdere verenigingen hebben zich reeds opgege- geven. De zangverenigingen op het eiland worden verzocht zich zo vroeg mogelijk voor dit concours op te geven. Ons Koor hoopt op waardige wijze haar jubileum te vieren. Dertig jaar is voor het mannenkoor een heü eind, maar gelet op de prestaties heeft zij haar sporen verdiend en zal ook de bur gerij zich niet onbetuigd laten. Ons Koor heeft een voorname plaats inge nomen in het culturele leven op het eiland en zeker in Sommelsdijk, die het dan toch maar gepresteerd heeft uit een bevolking van 9000 zielen Mid delharnis meegerekend een bloeiende vereniging op te bouwen, hoewel we eerlijkheidshalve moeten verklaren, dat op dit zielental een nog grotere vereni ging mogelijk moet zijn. Voor het openingsconcert verschijnen binnenkort nadere mededelingen. MELISSANT Kerkdienst. Ds. P. Blok van Dirks land hoopt a.s. woensdagavond te 7.00 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OOLTGENSPLAAT Inrichting Fort „Prins Frederik'' voor kampeerdoeleinden. Nu de gemeente raad van Ooltgensplaat in haar verga dering van 23 nov. 1964 besloten heeft alvast een gedeelte van de gebouwen van het Fort „Prins Frederik" voor re creatieve doeleinden in te richten, me nen burgemeester en wethoudersi dat het gewenst is een gedeelte van de op dit fort aanwezige terreinen in te rich ten als camping voor caravans en ten ten. Wil een kampeerterrein aan de ge stelde eisen voldoen dan dienen er voor zieningen te worden getroffen op het gebied van sanitair, fietsenstalling en vluehtlokaal. Al deze voorzieningen 'kunnen ter plaatse vrij gemakkelijk en met geringe kosten gerealiseerd worden, daar ter weerzij den van de thans nog in het hoofdgebouw bij de BB in ge bruik zijnde - ruimte voldoende locali- teiten beschikbaar zijn. Voor dit doel dienen 2 douchecellen, 5 toiletten met waterspoeling en een spoellokaal te worden ingericht, terwijl als vluehtlo kaal voor de kampeerders één van de benedenzalen van het hoofdgebouw is gedacht. De uit een en ander voort vloeiende kosten worden geraamd op 12.600,terwijl de jaarlijkse lasten, met inbegrip van toezicht, water- en electriciteitsverbruik en administratie kosten zijn te Stellen op rond 9.800,—. Bij heffing van kampgelden als elders is het land gebruikelijk welke tarie ven uiteraard t.z.t. door de Raad nog dienen te worden vastgesteld kan ze ker op een sluitende exploitatie van de ze camping worden gerekend, ja zelfs een batig saldo hiervan worden ver wacht, B. en w. stellen daarom de raad voor voor dit doel een bedrag te veteren van 12.600,—. slechts nu en dan voor „De Grienduil" te liggen. Slechts twee keer had Andries naar huis geschreven, de eerste keer om in het kort te melden dat hij werk gevon den had als vlotter bij de firma Bent- stra en Zonen en tevens om hen zijn adres te doen weten als ze hem wilden schrijven. In zijn tweede brief had hij een bankbiljet naar huis gezonden met de mededeling dat hij hiermede zijn schuld afdeed die nog op hem rustte wegens zijn jachtovertreding. Wat er van overbleef was voor Johanna om er een paar nieuwe schaatsen voor te ko pen als er weer ijs kwam. Dat had An dries Korhof in die betrekkelijk Itorte tijd dat hij in de haven gewerkt had, dit bedrag kunnen besparen was wel een bewijs dat hij in zijn vrije tijd niet veel verteringen maakte en tevens dat men hem voor zijn arbeid bij Brentstra en Zonen ,goed betaalde. Neen, grove vertedngen maakte hij niet; dat vond zijn oozaak in het feit, dat hij het eigenlijk nergens beter vinden kon dan in „De Oranjeboom". Dit kwam waarschijnlijk hierdoor, 'dat hij gaarne naar de gesprekken van de waard Itdsterde en deze van zijn kant voelde zich sterk: aangetrokken tot de frisse moedige jonge kerel, die hem met de meeste openhartighid al zijn lief en leed, vanaf de eerste dag dat hij in „De Oranjeboom" kwam. tot nu toe, placht mede te delen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2