N Onze ministers Brand verwoestte landbouwscliuur te Middelharnis Streekvergadering van „De Top Plaatselijk nieuws G. Mackloet, Middelharnis, won puzzelril voor bedrijfswagens OPEL tie 40 i H.K.H. Prinses Margiei is vandaag jarig Nieuwe gemeente Dirks land bij herindeling 13 raadsleden 37e jaargang Dinsdag 19 januari 1965 No. 3355 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN T, «1 «I «l «I «1 «I ♦I ►♦♦♦♦♦I m kt CENTRALE VEILING Middelharnis -^ Kostbare machines gingen verloren Garage Knö|ps PRINS HENDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. |45/5» 5/50. ILIET ►♦♦♦♦4l 41 astaat I) 4 78 t>n- pr- Ked I!*) hitel Idag, 13 173 run- guste 1—1200; iOO—475 aarden ,75 per Reeds gedurende een aantal eeuwen hebben de vorsten het niet zonder mi nisters kunnen stellen. Ook de vroegere absolute koningen zoals b.v. Lodewijk XIV van Frankrijk konden niet buiten hen, daar het regeren steeds omvangrij ker en ingewikkelder werd. In die tij den waren ze echter in de ware zin des woords minister. Het woord betekent n.l, dienaar (van de vorst). Ze waren toen slechts adviseurs, ofschoon meni ge krachtige minister men denke slechts aan Richelieu over veel macht beschikte. Maar in elk geval waren ze alleen verantwoording schuldig aan de vorst en aan niemand anders. Bij ons is dit zo gebleven tot 1848. Toen werd in de nieuwe grondwet de bepaling op genomen: „De koning is onschendbaar; de ministers zijn verantwoordelijk" (art.' 55). Deze verantwoordelijkheid werd toen verlegd: niet langer aan de vorst, maar aan het parlement. Daardoor ver anderde de positie van de ministers dus radikaal, maar vooral ook de machtspo sitie van de koning, die ten zeerste be knot werd en praktisch vrijwel geheel representatief. In art. 79 van de G.W. staat: „De ko ning benoemt ministers en ontslaat hen naar welgevallen". Sedert 1848 is dit êciiter in strijd met de werkelijkheid. Men laat het er blijkbaar maar in staan uit deferentie voor de vorst of vorstin. Sinds de werking van het parlementaire stelsel is deze formule een slechte uit drukking van het geldend recht. Onze koningin is bij de benoeming van de mi nisters heleniaal niet vrij. Ze moet re kening houden met de meerderheid van de Tweede Kamer, dus met de uitslag van verkiezingen èn met het al of niet samenwerken van bepaalde partijen. Ze heeft alleen enige vrijheid in de keuze van de kabinetsformateur in het bepa len van de richting, waarin deze zijn kabinet samenstelt. Maar ook dat sleohts tot op zekere hoogte, want ze dient rekening te houden met de haar verstrekte adviezen en met de menin gen in de partijen, anders zou het ge vormde kabinet bij de eerste ontmoe ting met de Tweede Kamer al kunnen sneuvelen. De uitdrukking in de G.W., dat de koning de ministers „naar wel gevallen" ontslaat, is helemaal in strijd met ons huidige staatsrecht en met de praktijk. Zij kan zeer beslist een mi nister niet naar welgevallen d.i. naar eigen goeddunken ontslaan. Dan zou ze in een onmogelijke positie komen n.l. in conflict met het hele kabinet of - en met het parlement. Eti dit is in een par- lementair-oonstitutionele monarchie een onbestaanbare situatie. Het is zelfs zo, dat de koningin een minister die het vertrouwen van het parlement verloren heeft, moet ontslaan ook al zou zij per soonlijk hem graag behouden. Hier be slist dus niet het formele staatsrecht, maar de praktijk. Tot zover deze korte inleiding over de ministers. Het was onze bedoeling iets te vertellen van de personen der tegen woordige raadslieden van de Kroon, die nu al ongeveer anderhalf jaar in het Kabinet-Marijnen aan het bewind zijn. In het algemeen kan gezegd worden, dat het huidige ministerie zonder twij fel uit knappe koppen en harde werkers bestaat. Ze staan voor ontzaglijke moei lijkheden op schier elk terrein met een veeleisend volk, een lastig parlement, tegenstrijdige groepsbelangen, een ein deloos aantal noodzakelijke voorzienin gen enz.. Tot dusver hebben ze er zich goed doorheen geslagen via allerlei compromissen, die in ons aan partijen zo talrijke landje nu eenmaal onvermij delijk zijn. We beginnen met de minister-presi dent mr. V. G, M. Marijpen. Hij is bij na 48 jaar, al ziet hij er veel jonger uit. Hij heeft rechten gestudeerd in Nijme gen en werd in 1959 minister van Land bouw en Visserij in het kabinet-De Quay en in 1963 premier van deze re gering. Tevoren was hij hoofdambte naar aan het Ministerie van Landbouw en secretaris van het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen. In de oor log werkte hij ook op een departement. Hij behoort tot de K.V.P. en werd daar door kabinetsformateur in 1963, nadat prof. De Quay geweigerd had. Een meer prominente figuur had men daar blijk baar niet. Hij is een zeer rustige en on verstoorbare man, bescheiden, geen vlot spreker, sympathiek en treedt te weinig op de voorgrond. Hij blijkt echter een goede coördinator te zijn in het minis terteam. In de kwestie-Irene is hij met grote tact, doch tevens met beslistheid opgetreden tot grote tevredenheid van het parlement en van ons volk. Vice-minister-president, tevens minis ter van Landbouw en Visserij en minis ter voor „de West" (Suriname en de Antillen) is Mr. B. W. Biesheuvel. Hij is 44 jaar en behoort tot de A.R. partij. Als boerenzoon uit de Haarlemmermeer ging hij, na zijn juridische studie aan de V.U. te Amsterdam üi diverse functies de landbouw dienen. Vanaf 1952 werd hij eerst als secretaris, later als voor zitter, de leider van de Chr. Boeren- en Tuinderbonds. In 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer en in 1963 minister. Hij is een goed spreker, gevat debater, een dynamische persoonlijkheid met groot gezag ook in het buitenland. Op de conferenties van de E.E.G. ministers staat hij zijn mannetje. Hij neemt vele initiatieven en is op landbouwgebied uiteraard een groot deskundige. In de A.R. partij heeft hij o.i. een grote toe komst. De anderen alfabetisch nemend ko men we dan allereerst bij mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Wa terstaat. Deze is 55 jaar, werd geboren in Foto Max Koot Amsterdam en studeerde ook rechten. Na diverse functies bij een P.B.O.-or- gaan en op een departement werd hij in 1949 wethouder van Econ. Zaken in den Haag en in 1958 minister van Verkeer en Waterstaat. Dat ministerie verwis selde hij in 1959 voor dat van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, doch keerde in 1963 naar Waterstaat terug. Hij is een zeer vriendelijke, sympa thieke man, werkt hard, doch is geen krachtfiguiu-. Als minister van Volks huisvesting heeft hij niet voldaan en sommigen beschouwen hem als de zwakste figuur uit het kabinet. Hij be hoort tot de A.R. partij. Minister van Economische Zaken is Prof. Dr. J. E. Andriessen, nog pas 36 jaar, een zeer bekwaam econoom, in 1955 cum laude in Rotterdam gepro moveerd. Daarna had hij hoge functies aan het Dep. van Econ. Zaken en in 1959 werd hij professor aan de Gemeent Universiteit van Amsterdam in de eco nomie. Hij is een bijzonder vlotte spre ker en zit nooit om een antwoord ver legen. Daarbij beschikt hij over een fe nomenale werkkracht. Onze economie is bij hem in goede handen. Zijn politieke richting is C.H. Drs. P. C. W. M. Bogaers is minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Hij is 40 jaar oud, Brabander van geboorte en doctorandus in de econo mie. Bij de K.A.B, is hij directeur van het Wetenschappelijk Bureau geweest. Ook in de Europese Gemeenschappen speelde hij een rol en van 1959 tot 1963 was hij lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Hij is geen spreker van pro fessie, maar een man van groot doorzet tingsvermogen. Zo iemand is voor de woningbouw wel nodig. Bovendien is hij een optimist en meent, dat in 1970 de woningnood is opgelost, of hij dit klaar speelt zullen we maar afwachten. Als het zo is, heeft hij de dank van heel ons volk verdiend. Minister van Ondeirwijs, Kunsten en wetenschappen is Mr. Th. H, Bot, oud 53 jaar. Daar hij specialist is in Indisch recht, werkte hij voor de oorlog in Oost Tndië als ambtenaar. Van 1942 tot 1945 was hij krijgsgevangene van de Jappen in Birma. Na de oorlog werkte hij ook nog een aantal jaren in Indonesië en daarna hier op het Min. van Buiten landse Zaken. Voorts was hij Staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken, spe ciaal voor N. Guinea en sedert 1963 is hij minister van O.K.W. ofschoon hij geen onderwij sspecialist is, werd hij toch min. van dit omvangrijk departe ment, maar de specifieke onderwijsza ken laat hij grotendeels over aan Staats secretaris Grosheide, Mr. Bot behoort tot de K.V.P. Minister van Defensie is de heer F. J. 'S. de Jong, oud-kapitein ter zee. Hij is 49 jaar. Bijgestaan door drie staatsse cretarissen beheert hij zijn departement voortreffelijk. Samen met zijn collega Luns vormen ze de twee humoristen in het kabinet. Hij behoort tot de K.V.P. ,Over onze minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns kunnen we kort zijn. Hij is in binnen- en buiten land zo bekend, dat ieder wel één en ander van hem weet. Hij is 53 jaar, r.k. en zijn hele loopbaan ligt in de diplo matie. In de oorlog was hij bij ambassa des in het buitenland. Minister is hij al 13 jaar, dus hij is de recordhouder. Overal is hij een zeer populaire figuiu: en hij vertegenwoordigt ons land op uitnemende wijze. Mr. IJ ScihoUetii is onze minister van Justitie, voorheen advocaat en Staats secretaris van O.K.W. Zijn vader was de bekende jurist Prof. P. Scholten. Hij is C.H. Het beheer van Justitie is bij hem in goede handen. Mevr. Drs. Sdiouweniaar-Franseii is de enige vrouw in het kabinet. Ze is 55 jaar en weduwe. Ze is lerares in de klassieke talen geweest en lid van de Eerste Kamer. Nu is ze minister van Maatschappelijk Werk en zeer actief op dit gebied. Ze behoort tot de V.V.D. Minister van Binnenlandse Zaken is al sedert 1959 Mr. E. H. Xoxopeus Hij was dit dus ook al in het Kabinet-De Quay. Hiji is bijna 47 jaar. Voorheen was hij advocaat in Breda en lid van de 2e Kamer; een vlot spreker, vooraanstaande man in de V.V.D. Hij beheert een niet erg gemakkelijk departement: gemeen- tefinanciën, samenvoegingen, ambtena rensalarissen, burgemeestersbenoemin gen enz., 'maar hij' slaat er zioh goed doorheen. Dr. G. M. J. Veidkam(p (K.V.P.) is mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, oud 43 jaar. Hij promoveerde cum laude als doctor in de economie. Voor zijn ministerschap werkte hij bij een Raad van Arbeid en op het depar tement van Soc. Zaken. Hij is specia list op het gebied van de verzekerings wetgeving. Helemaal geen spreker. De man van de loonproblemen. Zeer pro gressief. Men zou hem een rode room se kunnen noemen. Een zeer ambiteus man. Niet sympathiek. Als er nog eens een kabinet met de P.v.d.A. komt, heeft hij grote kans min.-president te worden, wat wij niet hopen. Tenslotte dan de dertiende: Prof. Dr. H. J. Witteveen, minister van Finan ciën, 43 jaar. Hij is hoogleraar geweest aan de Economische Hogeschool in Rot terdam en lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D.. Een zeer knap en be kend econoom en financieel deskundige, maar een bescheiden man. Ziedaar dan het team, dat ons land regeert. We kunnen respect hebben voor deze prominente personen, die dit on dankbare ambt op zich hebben geno men. Ze staan permanent bloot aan al lerlei kritiek in parlement, pers en on der het volk, maar ze gaan onverstoord voort het land te dienen. Ook wij zijn het niet altijd met hun maatregelen eens maar we willen nochtans gaarne ge tuigen van onze erkentelijkheid voor hun arbeid ten bate van ons land en volk. Uienveiling van dinsdag 19 jan. 1965 Klasse I: Grove 32,43, Middel 29,59; Drielingen 26,45. Klasse II: Grove 32,43; Middel 29,16 —28,50; Drielingen 26,45—25,50; Pick- lers 20,30. Aanvoer 105.000 kg. OUDDORP Zangavond. Het mannenkoor „De Lofstem" geefa a.s. vrijdag 22 januari in de Oude School een zangavond. Me dewerking wordt verleend door enke le koren uit het eiland. Kerfcdienst. Donderdagavond te 7 uur hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. 99 (overkoepelend orgaan van Ned. Herv. verenigingen op Flakkee) Naast de „grote" Toogavond (de laat ste maal bezocht door ongeveer 900 be zoekers) is de „Top" gewoon ook in de na-winter een vergadering te beleggen in kleiner verband. Is het de bedoeling op onze Toogavonden een eigen gelmd (Herv. Geref.) te laten horen, de streek- vergaderingen zijn er speciaal om ken nis te nemen van instellingen en aspec ten, die buiten de eigen kring liggen. Zo werd in de loop van de tijd kennis ge nomen van het Zendingswerk, het Ned. Bijbel. Genootschap, Bartuneus, Effatha, de Waldenzen etc. De e.v. Streekvergadering, welke D.V. gehouden zal worden op woensdag 17 febr. a.s. in het Herv. Verenigingsge bouw „Onder de Wiek" te Dirksland, heeft weer een aantrekkelijk program ma. In de eerste plaats is ds. J. Gra vendeel te Genk (België) en ex-priester bereid om te komen spreken over „Een reis door Europa in het licht van de Bij bel". Hij doet dit aan de hand van dia's over kerken en kloosters, alsmede zeer fraaie natuuropnamen. Ongetwijfeld zal men van deze bij uitstek ingewijde in de Roomse kerkleer predikant zeer be langrijke en onbekende dingen kunnen vernemen. Het tweede deel van de avond wordt gevuld door een causerie van ds. G. J. W. Gij mink, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die, eveneens aan de hand van prachtige dia's zal spreken over „De waarheid omtrent Zuid-Afrika". Ds. Gijmink, die dit land meerdere malen zelf heeft bezocht en contacten heeft met de hoogste regerings- en kerkelijke functionarissen zal speciaal het licht laten vallen op de kerkelijke en geeste lijke verwantschap tussen het volk van Nederland en Zuid-Afrika en de z.g. „apartheidspolitiek van de regering. Het belooft dus een uiterst interes sante avond te worden. De toegangskaarten (als regel in ver enigingsverband) kunen aangevraagd worden bij de penningmeesteresse mej. Zr. E. V. d. Starre, Dirk Doensweg 35 te Ouddorp, door overmaking van 1,50 per programma, waarop men dan tevens per extra bus gratis reist. (Deze over making geschiedt per postwissel) Parti culieren kxuinen dat aan hetzelfde adres doen onder bijbetaling van 0,25 voor porto kosten. De voorverkoop sluit op 4 februari a.s. Wie zeker wU zijn van een plaats en vervoer wachte niet langer dan deze datum. Voor Dirksland zijn (ook na die da tum) voor zover voorradig programma's verkrijgbaar bij C. J. Kesting, Voor straat 32 aldaar. In ons hoofdartikel „Consequenties van de Samenvoeging" hebben we ons bij de prognose voor Dirksland misre- kend. Er komen n.l. uit Kralingen en de Halspolder (thans Stellendam) resp. 262 en 20 inwoners bij. Er vallen van Bat- tenoord (thans ged. van Herkingen) 20 af waardoor de nieuwe gemeente Dirks land 6188 zielen zal tellen en derhalve een gemeenteraad van 13 leden zal krij gen. Daardoor wordt ook de verde ling van de zetels over de partijen an ders. Volgens onze nieuwe berekening zal iiet zeer waarschijnlijk zo worden: 4 A.R.; 4 S.G.P.; 3. P.v.d.A.; 2. V.V.D. in totaal 13. Nieuw MiddeUiamis verliest dan een aantal kiezers, maar een herberekening leverde uiteindelijk toch geen ander re sultaat op; dit blijft 8 rechts en 7 links. Tevens merken we op, dat in de prog nose van Oost-Flalikee ter zetterij het zeteltal van de S.G.P. is uitgevallen. Het bedraagt twee. MIDDELHARNIS Bijbellezing. Woensdag 20 januari Bijbellezing in de Geref. Gemeente door ds. G. Mouw. Aanvang half acht uur. NIEUWE TONGE Kerkdienst Herv. Kerk. Op woens dagavond om half acht hoopt ds. J. P. Verkade van Gameren in de dienst deS' Woords voor te gaan in het Vereen, ge bouw aan de Molendijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Loop der bevolking over het jaar '64 Aantal inwoners per l-l-'64 666 man nen, 657 vrouwen, totaal 1323. Aantal geborenen 15 m., 6 vr., samen 21. Aantal overledenen 8 m., 8 vr., samen 16. Aan tal ingekomenen 17 m., 22 vr., samen 39. Aantal vertrokkenen 29 m., 33 vr., samen 62. Eindtotaal per l-l-'65 661 m., 644 vr.. Totaal 1305 inwoners. In het uitbreidingsplan „Dorp", na bij het postkantoor, heeft de gemeen te nog bouwgrond beschikbaar, welke voorlopig als tuingrond zal worden uit gegeven. Gegadigden kunnen ter ge meente-secretarie nadere inlichtingen verkrijgen. Mooie promotie. Onze oud-inwoner, de heer F. van Asperen, ambtenaar ter gemeente-secretaris te Haastrecht is benoemd tot gemeente-secretaris van Haastrecht en Vlist. De heer Van As- peren begon zijn ambtelijk loopbaan op de gemeente-secretarie te Den Bom mel. Voor hem is deze benoeming een mooie promotie. OOLTGENSPLAAT Sloep aangespoeld. Aan de oever bij de Galatheesehaven is er ongeveer 6 weken geleden een sloep aangespoeld, waarop geen naam of enig kenteken te vinden is. Mogelijk door onwetendheid heeft de eigenaar zich nog niet bij de politie of op de gemeente-secretarie ge meld. Geslaagd voor boekhouder. Onze oud-inwoner de heer L. Jordaan Pzn. te Gouda en werkzaam bij de accoun tantsdienst van de gemeente Rotter dam, slaagde een dezer dagen te Rot terdam voor het Practijk-diploma boek houden, uitgaande van de Ned. Asso ciatie van practijkexamens. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een schuur van het loonbedrijf fa. T. Vroegindeweij, staande langs de Donkereweg te Middelharnis door een fel uitslaande brand geheel verwoest. Een aantal kostbare landbouwmachi nes, waaronder een zo goed als nieu we combine, en een bieten- en aard appelrooier werden onherstelbaar be schadigd. Vijf landbouwwagens en en kele tractoren liepen eveneens schade op. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. De schade ligt naar schatting tussen de 50 en 75 duizend gulden. De brand werd 's nachts tegen 1 uur ontdekt door de heer A. L. van Wezel te Middelharnis. Hij zag vlammen uit het dek lekken en waarschuwde direct een der omwonenden die de brandweer belde. Deze kon slechts voorkomen dat de door de wind aangewakkerde vlam men naar andere panden oversloegen. Een opslagschuur van de grossierderij fa. V. d. Wende en Both kon worden behouden. De brandweer had om 5 uur haar zwaarste werk verricht. De na blussing heeft tot laat in de morgen ge duurd. Zaterdagmiddag werd door de Technische Recherche van de Rijkspo litie een onderzoek ingesteld. De eigenaar was tegen brand verze kerd. Triest is het aanzicht na de brand. Een splinternieuwe machine, de trots van het bedrijf, is een stuk roest geworden, evenals de andere machines en trek kers. De schuur stond in de onmiddellijke omgeving van een grossierderij en tegenover de Sociale Werkplaats Binnenhof. Eén en twintig zware transportwagens red'eti j.l. zaterdagmiddag mee in de eerste door de ohauffeursvereniging „Flakkee" georganiseerde puzzelrit voor bedrijfswagens. Chauffeuren kunnen ze wel de Flakkeese chauffeurs, waarom ze door de organisatoren heel taktisch aan hun zwakste zijde werden aange vallen. Twee chauffeurs lieten zich te Battenoord verleiden tot het drinken van een stevige borrel, die hun gastvry werd aangeboden. Het kostte hen 20 strafpunten. Een ander had weer moei- lijldieden met het schrijven van het woord reserveband en maakte er ten einde raad met onbeholpen letters „re- zerf" van. Aan de finish in hotel Zaaijer te Middelharnis ging het vrolijk toe. Als winnaar kwam uit de bus chauffeur G. Macikloet met als bü rij der de sigaren- handelaar D. Verbrugge te Middelhar nis. 's Avonds werd hen de beker over handigd. Start De 21 deelnemers startten zaterdag middag te 13.00 uur vanaf de Doetin- chemsestraat te Middelharnis. De rit was 30 km. lang en voerde via Som melsdijk, langs de haven van Sommels dijk door de polder richting Dirksland, via de Lorrendijk naar Battenoord. Te Battenoord moest een kwartier ver plichte rust worden genomen. Een gast vrij iemand bood de heren een borrel aan. Twee chaixffeurs liepen erin. Via Nieuwe Tonge ging het langs garage Visbeen door de polder naar Middel harnis totdat men bij de miniatuurmo- len „Windlust" aan de Steeneweg te Middelharnis linksaf sloeg om bij hotel Zaayer de finish te bereiken. De rit mocht 100 minuten dturen. Een jeugdige chauffeiur presteerde het om met zijn eveneens jeugdige bijrijdster drie uur over de rit te doen! De route beschrij ving vermeldde achter pixnt 10 bij „haan" links af. Enkelen zagen een eer der geplaatste kip voor de haan aan en waren de route kwijt. „Vliegende bom" Na drie vliegende bom^men linksaf" zo vervolgde de routebeschrijving. Een vliegende bom bleek het verkeersbord te zijn dat betekent „U nadert kruising waarbij het verkeer uit de zijweg, voor rang moet geven. Ook werd de verlich ting en de elektrische installatie van de wagens gecontroleerd. Er werden twee defecten geconstateerd. De route werd uitgestippeld door de heer C. Vogelaar te Dirksland. De prijzen werden zater dagavond uitgereikt, nadat de vracht wagens naar huis waren gebracht. Ze knoopten er een gezellige avond aan vast. De eerste prijs was voor de heer G. Mackloet te Sommelsdijk. Hij ontving, de in het vooruitzicht gestelde beker en 25,De tweede prijs was voor J. Albrechts, 20,de derde prijs St. Brooshoofd Dirksland 15,P. Meijer, Nieuwe Tonge, 4e prijs 10,en C. Witvliet Melissant, vijfde prijs 10, De eerste prijswinnaar had 13 strafpun- ten en de vijfde 36. De allerlaagste had 234 punten. MiddefharnU - Teleioon 2043 STELLENDAM Herinemting. Op woensdag 20 jan. tussen 4 en 4.30 uur zal dokter Kreïing in het Groene Kruisgebouw de kinderen geboren in 1960 en 1965 herinenten, dif terie, kinkhoest tetania en kinderver lamming.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1