EiiivriDEn-niEuws De sleuielposiiie van Zuid-Afrika Nieuwste onlcruid- bestrijdingsmiddelen histoRische schetsen Dr. Daniel den Hoed kliniek Plaatselijk nieuws „De Blauwe Knoop" 3e blad Vrijdag 15 januari 1965 No. 3354 Onrustige Zenuwen? J. Keuvelaar Dhr. K. Schipstra te Wageningen sprak over: Aan de ketting gelegde Philippijnen kregen winterkleding Ds Gr. A. Zijderveld te Middelburg schreef in „Kontaktblad" Verbond Recht en orde, het volgende artikel over Zuid-Afrika, dat wij om de belangrijk heid in zijn geheel overnemen: Er komt een tijd, waarin de blanke volkeren van de wereld het dappere Zuid-Afrikaanse volk zullen eren voor zijn moed en dapperheid. De republiek van Zuid-Afrika eren en haar leiders danken voor hun wijsheid, moed en vol harding. Dr. H. Verwoerd, de leider van Zuid- Afrika, erkennen als een wijs staats man. De politiek van de Zuid-Afrikaanse apartheid goedkeuren als de beste op lossing van de rassenkonflikten. Het vierstromenbeleid van de natio nale regering want dit is een beter woord voor haar regeerbeleid dan het woord „apartheid" erkennen als de beste oplossing van de verschillen tus sen de volkerengroepen in Zuid-Afrika. Zal die tijd eens aanbreken, dat de publieke opinie zich radikaal wijzigt ten gunste van Zuid-Afrika? Is het mogelijk dat het regeerbeeld van dr. Verwoerd zal erkend worden als de juiste weg om blank en zwart in vrede naast elkaar te laten leven? De mogelijkheid hiertoe is zeker niet uitgesloten, maar de toekomst is in de Mljnhardt's Zenuwtabletten hand des Heeren, Onzes inziens zou het zeer gewenst zijn, dat het daartoe nog eens komt. Waarom toch is Zuid-Afrika mis in zijn kleurlingenbeleid? Wie zegt ons dat de V.N. juist zijn in hun beoordeling van de wijze waarop de Zuid-Afrikaanse bevolkingsgroepen: blank, zwart en bruin met de Kaapse kleurlingen geregeerd moeten worden? Is het recht a|tijd aan de zijde van de grote volkeren? Is de wijsheid altijd bij hen, die we tenschappelijk gevormd zijn? Zijn de grote mannen altijd afkomstig uit de adellijke geslachten? Zou het niet kun nen zijn dat de Zuid-Afrikaanse rege ring het juist ziet en dat de andere machthebbers de V.N., het mis hebben in hun oordeel over de verhoudingen tussen blank en zwart? Wie heeft de steen der wijzen? Ondervinding is de beste leermeester. De toekomst zal ons .vertellen wie ge lijk heeft: Dr. Verwoerd, de Zuid-Afri kaanse staatsman, of de Veiligheids raad met Oe Thant aan het hoofd. Ne derland heeft door zijn gunstige ligging aan de mond van de Rijn en aan de Noordzee een goede plaats onder de vol keren van Europa. Zuid-Afrika heeft door zijn unieke ligging aan de zuid punt van Afrika een prachtplaats: het heeft zelfs een sleutelpositie. Zuid-Aimerika ligt geografisch tussen Amerika en Australië. De grote zeewe gen van de wereld omspoelen zijn kus ten. Naarmate de wereldhandel zich zal ontwikkelen, zal Zuid-Afrika in bete kennis toenemen Zuid-Afrika is een sterk bastion, een Engels Gibraltar, de sleutel van het zuidelijk halfrond. Daar om staat dit land in de belangstelling van de grootmacshten der wereld. De U.S.A. en Rusland strijden met elkaar om de volkeren der wereld on der hun invloedsfeer te krijgen. Wie zal het werelddeel Afrika beheersen, het Westen of het Oosten? Zie, dat is één van de voornaamste faktoren van de hedendaagse politiek. Er wordt koorts achtig gewerkt om de volkeren van het ontwakend Afrika te wirm^en voor eigen ideeën. Zelfs het land van de gouden draak. het communistisóh China, is een kruis tocht door Afrika begonnen om de buit van het zwarte werelddeel binnen te halen. Rusland en China beloven de zwarte volkeren van Afrika koeien met gouden horens als ze met hen willen samenwerken. Kosten noch moeite wor den ontzien om de liefde te winnen van de volkeren van Afrika, die nu plotse ling onafhankelijke staten worden. Wat is het doel van de bijzondere be langstelling voor de Afrikaanse volke ren? Ieder oordele zelf. Zuid-Afrika is het rijkste land van Afrika. Is het wonder, dat vele begeri ge blikken zich richten naar het land van het goud en de diamanten? De re publiek is een sclwthuis van mineralen, zo geweldig groot, dat het de hebzucht opwekt van de dictators der wereld en de geldmagnaten in vele landen. Het is mogelijk, dat Nederland door zijn gas- en oliebronnen het rijkste land van Europa wordt. Maar Zuid-Afrika is absoluut het rijkste land van Afrika; dit is algemeen bekend. De blanken van Zuid-Afrika zijn een gezond en dapper volk met veel onder nemingsgeest. De vastberadenheid van de Oud-HoUandse geest, en de door tastendheid van de Engelse handels geest hebben het Zuid-Afrikaanse volk gevormd en geadeld. Voorts moet bedacht worden, da.t Zuid-Afrika een sleutelpositie in neemt. Rusland en China beseffen die prachtige sleutelpositie van het land van oom Paul zeer wel. Wie Zuid- Afrika bejieerst, is de onbetwiste lei der van Afrika beneden de Sahara, en de schildwacht van de oceanen die het zuidelijk Afrika omspoelen. Zuid-Afrika heeft genoeg yzererts en steenkool om er een Roerindustrie op te bouwen. Zuid-Afrika heeft vol doende goud en diamanten om alle materialen te kopen welke voor een machtige economie nodig zqn. Zijn de blanke volkeren zich vol doende bewust van de sleutelpositie van Zuid-Afrika? Beseft men welk een enorm verlies Zuid-Afrika voor West-Europa en de U.S.A. verloren zou gaan? Wat zou er worden van Australië en Nieuw-Zeeland bü een mogeiyke wereldoorlog, zo Zuid-Afri ka in de handen van Rusland of China zou vallen? Deze volkeren zouden ho peloos afgesneden zijn en als een ge makkelijke prooi vallen in de handen van de Aziatische volkeren. Dan zou er werkelijk een rassenkonflikt en een rassenstrijd ontbranden. Austra lië en Nieuw-Zeeland mog'en bewaard' worden voor de opmars van de zo nen van „het hemelse rijk", zoals de Ghlnezen hun land gaarne noemen. Zuid Afrika mag niet verloren gaan voor de westerse beschaving; dit zou catastrofale gevolgen hebben voor de blanlie volkeren. En Zuid-Afrika wordt juist door de leiders der blanke volke ren op alle mogelijke wijze geboycot en veroordeeld. Er is een hetze tegen de regring van Zuid-Afrika ontketend, welke alle perken van fatsoen te bui ten gaat. Heeft het volk van Zuid- Afrika deze veroordeling en verachting Zandpad Mlddelbarnla OvOs3^C>.i>.!Ni>.J^Osi>.i>s3s;N3<>.;N3s>.3s:>.:^^ De firma C. v. d. Meide Zaadteelt en Zaadhandel en handel in Chemische bestrijdingsmiddelen te MiddeUiamis heeft ten gerieve van haar clientele in Hotel Spee een tweetal sprekers laten optreden, n.l. de heer K. Schipstra te Wageningen, die een uiteenzetting heeft gegeven over de nieuwste onkruidbe strijdingsmiddelen. De landbouwktHidi- ge van N.V. H. Mommersteeg, de heer A. J. Dagevos sprak over „Mogelijkhe den door graszaadteelt". Wij laten hier onder een uittreksel uit de lezingen volgen. Lezing van de heer Schipstra. Onkruidbestrqding in Aardappelen^ Vroeger steeds eggen en schoffelen wat veel beschadigingen teweeg bracht. Te genwoordig chemische onkruidbestrij- ding, op lichte gronden prima resulta ten met D.N.O.C. 1 kg. D.N.O.C. SC/o. Op zwaardere gronden bijv. boven 20"/o afslibbaar geeft dit minder resultaten daar de onkruiden later kiemen, dan gebruik maken van M.C.P.A. 1-1% Itr. per ha. toe te passen gelijk met bijv. 3 of 4e bespuiting tegen aardappelziekte. Phytophoriabestrflding. Geen koper meer gebruiken, geeft beslist minder opbrengst. Tinpreparaten geven prima bestrijding en geen opbrengstderving. Zineb geeft opbrengst vermeerdering, maar wil men de ziekte er onder hou den dan om de 4 dagen spuiten wat veel duurder is dan tin om de 7 a S dagen. Onkruidbestrijding in bieten. Alle middelen gaven In 1964 in de officiële proeven bij de begingroei een reduktie te zien, in de minddelen onderling was uiteindelijk geen verschil t.a.v. de op brengst. Erwten. In België veel bodemherbici den toegepast. Men komt hiervan terug, omdat het organische stof gehalte van de grond terugloopt. Vooral op lichtere gronden niet toepassen, zeer gevaarlijk, hiervoor het beste D.N.B.P. of het nieu we middel Camparal. Granen. Heel goed middel D.N.O.C. geeft in de meeste gevallen opbrengst verhoging dus voor de boer het beste en tevens het goedkoopste, ook nu D.N.O.C. vloeibaar leverbaar. Voor wortelonkrui- den M.C.P.A. en M.C.P.P. voor muur- en kleefkruid, M.C.P.A./T.B.A. en ook M.C.P.A./D.B.A. geven altijd een ver mindering van opbrengst en mogen in zomergranen niet gebruikt worden. Zeer goed lijkt het nieuwe middel ioxynil (AcAril) afgeleid van D.N.O.C. Het grote voordeel is de kleurloosheid. Prachtig reslutaat gaf 1 Itr. AcAril 3 Ar. M.C.P.A., ook in graszaad zeer goede resultaten in verschillende proe ven AcAril gemengd met M.C.P.A. en M.C.P.P.O. Het geheel werd toegelicht met een groot aantal fraaie dia's, het was een heus verdiend? Is er in dit land wer kelijk verdrukking van de Bantoevol- keren worden de rechten van de mens met voeten vertreden? Heerst er tiran nie en willekeur, moord en doodslag in Zuid-Afrika? Nee, juist het tegendeel; er is in de Republiek orde en rust; er is zelfs een geweldig bloei en welvaart. Niettegen staande de hetze en de leugencampagne van de wereldpers tegen de Zuid-Afri kaanse regering, is er een economische bloei gekomen, welke verbazingwek kend is. Er zijn in Zuid-Afrika geen terroris tenbenden, welke het land onveilig maken, uitgezonderd enige communis tische agitatoren, welke de politie van Transvaal wijselijk opgepakt heeft en die nu berecht zijn in Pretoria. Er heer sen geen wantoestanden in Zuid-Afrika, zoals er door de sensatiebladen gepu bliceerd worden. De zwarte bevolking wordt in de Republiek niet als slaven gebruikt, zoals voorgespiegeld wordt. Er zijn helaas in de wereld kampen waar mensen slavenarbeid moeten ver richten, maar die toestanden moet men in andere landen dan Zuid-Afrika zoe ken. (Wordt vervolgd) interessante leerzame lezing welke de aanwezigen zeer goed voldaan heeft. Lezing de heer Dagevos Ontwikkeling van- en mogeiykheden door de graszaadteelt. De eigenlijke begLnontwikkeling da teert van na de tweede wereldoorlog. In 1947 was er 1750 ha. graszaad voor de keuring aangegeven, waarvan 1366 ha. Westerwolds zaaigras. In 1952 was het echter slechts 1483 lia., maar nu niet meer dan 255 ha. Westerwolds, de toe name kwam meest voor rekening van het engels zaai. Veldbeemd was er in to taal naar 13 ha. en momenteel rond 600O ha. Voor Nederlandse begrippen dus een snelle opmars. In totaal schommelt het hier te lande geteelde- areaal de laatste jaren tussen de 12 en 13.000 ha. een niet onaanzienlijke oppervlakte dus. In de eerste tijd bestond het sortiment meest uit landzaat of wel handelsza den voor binnenlands gebruik. Door een toenemende belangstelling van de ge bruikers werd ook de vraag naar selec ties steeds groter. Zodoende was aan de biimenlandse vraag snel voldaan en werden we van een graszaad-importe rend een exporterend land. De teelt vindt meest plaats op par ticipatie basis maar ook veel tegen vas te prijzen en wordt geregeld middels Algemene Teeltvoorwaarden waarvan in 1965 een herziene druk uitkomt. Het onderzoek gebeurd door het R.P.v.Z. te Wageningen, die momenteel 5500 mon sters graszaad per jaar verwerken. Aan vankelijk zijn er, zowel door firma's als telers, fouten gemaakt, vooral bij de dorsing. Ook de verpleging was niet eenvoudig omdat de keuze van goede onkruidbestrijdingsmiddelen toen nog zeer beperkt was. Tijd van zaaien, be mesting, en de dekvruchten die bij voorkeur geschikt waren, waren nog onbekende vraagstukken. De oogstmethoden zijn wel het meest spektakulair veranderd. Na het aan vankelijk maai- en ruiteren- dorskast- systeem de zelfbinder - bosjes - dors- kast of combine dorsing. Alras bleken ook de mogelijkheden van zaad-dorsing aanwezig te zijn. Dit is de nu wel meest gebruikelijke methode. Door onderzoek en voorlichting is ook de opbrengst ech ter met sprongen vooruit gegaan. Omstreeks 1950 gaf Uitl. roodzwenk zo'n 7 a 80O kg, gewoon roodzwenk 6 a 700 kg. en engels raai 6 a 700 kg. Veld beemd dat omstreeks 1955 pas in een behoorlijke oppervlakte geteeld werd 5 a 600 kg. per ha. Momenteel kunnen we in normale jaren op genaiddelde bogen van Veldbeemd 11 a 1200 kg. Uitl. rood zwenk 12 a 1300 kg. Gew. roodzwenk lOOO kg. en engels raai 12 tot 15a0-kg. Een land als Denemarken wat toch een zeer groot areaal graszaad teelt komt op gemiddelden van Veldbeemd 6 a 700 kg.; Uitl. roodzwenik 500 kg. en engels raai 8 a 900 kg. Duitsland: Veld beemd 3 a 400 kg. Uitl. roodzwenk 400 kg. en engels raai 6 a 700 kg. Canada: Veldbeemd 30O kg. Uitl. roodzwenk 3 a 40O kg. met sterke schommelingen. Ook de opbrengsten in de U.S.A. schommelen door weersinvloeden sterk Dank zij een initiatief van de heer W. B. Knoops, directeur van „Kipo N.V.," een coöperatieve inkoopvereniging van ambtenaren, is de bemanning van het door de rederij in de steek gelaten Philippijnse schip „Mindanao Logger", dat in de haven van Rotterdam aan de ketting is gelegd, dinsdagmiddag in Rot terdam in de warme winterkleding gestoken. Er zal ook worden gezorgd voor brandstof, voedsel en alle andere dingen, die het de mannen mogelijk moe ten maken het aan boord van het schip in de Nederlandse winter uit te hou den. Foto: Er kwam heel wat charmant passen en meten aan te pas bij de kledingfirma in Rotterdam, waar het personeel voor deze bijzondere gelegenheid overwerkte. en liggen in de kultuurstreken rond 300 kg. voor Veldbeemd, Uitl. roodzwenk 5 a 500 kg. en gew. roodzwenk 2 a 300 kg. Bij de stripmethode komt men aan slechts 20 tot 50 kg. per ha. Naast bin nenlands verbruik is de export dus zeer belangrijk geworden. In het afgelopen seizoen werd 11.189 ton graszaad uit gevoerd tot een waarde van 23.747.000 Veldbeemd was hiervan het belangrijk ste produkt met 15 miljoen, waarvan alleen reeds voor 11 miljoen naar de U.S.A. Interessant is wel het gemiddelde prijsverloop van enkele grassen zoals uitbetaald is aan de telers in verge lijking met enkele andere landbouwpro- dukten, gemiddelden boerenschoon be taald. Prijsverloop in guldens 1954 1955 1956 1957 Veldbeemd 5,— 3,20 3,75 2,80 Uitl. roodzwenk 2,25 1,25 1,96 1,85 Gew. roodzwenk 2,25 1,50 2,— 2,25 Groene erwten 0,72 0,39 0,54 0,34 SchokkeSs 1,08 0,44 0,66 0,55 Blauwmaanzaad 2,27 1,57 1,78 1,43 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1,95 2,20 1,98 1,50 1,30 0,90 2,30 2,10 1,15 0,45 0,43 0,36 1,80 1,60 1,75 0,80 0,95 2,10 1,30 1,35 2,45 0,31 0,47 0,49 0,70 0,43 0,38 0,30 0,62 O, 64 1,44 1,43 1,01 0,66 0,61 0,62 Waarom heeft deze teelt zo'n grote opgang gemaakt? In de eerste plaats wel door een toenemend verbruik, dus mogelijkheden voor vericoop. Voor de telers komt het gewas als vruchtwisse ling goed van pas. Het vraagt weinig arbeid en voor zover nog nodig valt dit werk in de slappe tijd. Door intensieve bespuiting kan men schoon leund kwe ken. De geringe investeringen die nood zakelijk zijn beperken de gemiddelde vaste kosten per ha. Bijzonder belang rijk ie wel de instandhouding van orga- HOOFDSTUK 111 Wij hebben een neef, een aangetrouw de neef, trouwens onze neven zijn bijna ontelbaar zoveel als dat wij er hebben. Onze familie, zowel van vaders als van moederszijde is nog al talrijk, dat was (is) zo op Flakkee de gewoonte. Toen wij onze „onbezorgde" jeugd aan de hand van vader door Menheerse stap ten, ging bij iedere dorpsgenoot, visser of aarebeier, de wijsvinger als groet naar boven, als begeleiding van de ste reotype groet, „naeveund neef". Alzo waren wij in de vaste veronderstelling, dat het ganse dorp familie van ons was. Maar wij zouden het niet over neven of nichten hebben, maar wel over en kele bijzonderheden, die onze aange trouwde neef van moederszijde, ver telde. Men moet weten, dat bedoelde neef schoenmaker is, schoenmaker op jaren in ruste, wij zouden de berg choenen wel eens willen zien, die in 'at kleine, echte gezellige werkplaatsje emaakt zijn, hout gepend of met „Gil es" zooibeslag. „Daer zou je de Koaie el mee kaanne dempe." „'t Bloed uupt waer 't niet gaen kan," en zo omt het, dat wanneer wij een „stuit- e" haauwe, wij even via de schoenma- "erij de kamer binnenstappen, bij nicht en neef van moederszijde. K werkplaats was gesloten met een briefje op het raam, „ingang om de oek." Om kort te gaan, wij kwamen m de hoek naar binnen en troffen eef en nicht. De ouderdoms en andere kwalen treffen hun ook, ondanks dat, konden wij toch even gezellig praten. Dorpsschoenmakers zijn toch heel an ders dan de schoenmakers in de stad. In de stad ziet men de schoenmaker amper vanwege al de machines, maar in een dorp blijft het nog de Meester Schoenmaker. Over het algemeen kun nen ze ook aardig vertellen. „Je lust toch zeker wel „'n, bakje", zei nicht naar Flakkeese gewoonte, en de koffie was weer spoedig bruin, ondanks het feit, dat ze niet meer zo rap op de beênen is. Samen hadden ze in hun stoel zoe 'n beetje zitte „zuuloöre" ('n tikje doewe, op z'n Menheerse). Toen kwam er ook nog visite, en het bleek ook familie te zijn. Vanzelfsprekend was er in de „roemruchte" jaren van de koffiekoker van de sloe pen nog relatie geweest met de vader of een broer van de visite. Wij kwamen te laat bij de bus, helemaal niet erg, want toen konden wij ook nog eens rustig Middelhamis bij avond in de buitenwijken bekijken om te kunnen zien, dat het durp daar wel enige allure gaat krijgen, van „wat meer as recht- uut" of doche m'n dat mar? Sommige aardige huisjes worden wel eens wat te modern mishandeld, zoals dat vrij wel helaas overal elders gebeurt. Wij dachten weer aan onze puber teitsjaren, al wisten wij toen nog niet zo goed wat dat betekende. Nozems of brozems waren er nog niet, want de bromfietsen waren nog niet uitgevon den. De „velocipede" (uitspraak, fielus- seppe of fletse) kwam pas op straete. De vissers, die over het algemeen,- niet op zo jeugdige leeftijd trouwden, kon den bij een goede ommeleg wel zoe'n zweefdieng aanschaffen. Voor getrouw de mannen -was zulk een apparaat veel te duur. De fietsen stonden vrijwel ne gen maanden van het jaar op non-ac- tief, mooi glimmend gepoetst in de luz- I ze, het voorruurje was te klein. In die jaren voornoemd droniken wij een glas je champagne pils in de wachtkamer van het tramstationnetje, met nog een paar jongens, die een beetje naar de blauwe knoop overhielden. In de her- reberrege wilden wij niet komen, want daar speulde ze mit duuvelskaarten, in dan slooge ze mit de vuuste op taefel, in daer wier gebiljart in oak wel 's ge- j vochte, vooral as Louwietje den Duu- vel d'r bie was. Louwietje had 'n kwaejen dronk over z'n, dan kojje wel uut z'n vaerwaeter bluuve oor! Dan zwoaide die mit 'n groot mes, in dan riep 'n: „kom mar op as je durft". „Die vaant heit al wat gezoope, 't is toch schande oak ee," zei den de mensen dan. Momenteel is het tramstation uitge breid en gerestaureerd, maar toen wij de gezellige gelegenheid binnen wilden gaan, om beschutting te vinden voor de kou en een kop koffie te gebruiken, was de toegang verboden. Er was geen exploitant en geen personeel te vinden, alzo hoorden wij vertellen, „'t Kan ver keren, zei Breero." Ach ja, het jonge bloed bruiste ook wel eens, evenals de zee bruiste in al hare volheid tegen de verschansing en over het dek van de zwalkende grote en kleine vaartuigen. Het jongvolk an boord van de sloepe waren ook geen pi- laarheiligen of kluizenaars uit de mid deleeuwen, die zich konden afzonderen op een zuil of in een hutje, geheel een zaam gelegen ver van de mensenen van de zonde. „Ze namen toch de zonde mee", alzo leeraarde wijlen onze goede dominee op de catechisatie. In IJmui- den bij Arjoan Krieger, een oud-Men- heersenaer, die daar een behoorUjk vis- serscafe exploiteerde, ging de jongere garde hun brieven schrijven aan moe der of iemand anders. Ze dronken daar ook een borrel of een glas bier en speel den een partijtje biljart, maar alles bleef nogal tamelijk in het nette, hoewel wij proefondervindelijk daarover niet kunnen praten. Wij waren nog maar kcffiekoker en schreven onze brief naar ihuis in „de Blauwe ICnoop", een gelegenheid door een of andere Stichting in het leven ge roepen om de vissers op te vangen, die in een wat rustiger sfeer wat ontspan ning plachten te zoeken, en hun brief naar moeder de vrouw wilden schrijven. De oudere matrozen kwamen in de „Blauwe knoop" of bij de leveranciers waar ze hun „uitristing" kochten, de middenmoot bij Arjoan Krieger, en de keteltapper plus de koffiekoker in „de Blauwe Knoop" voornoemd, pas als men de rang van inbakker bereikt had kwam men in aanmerking om in een zaak waar alcoholisohe dranken verkocht werden, naar binnen te mogen stappen. Eenmaal is het toch waarempel ge beurd, dat er een achtenswaardig huis vader, die altijd goed van oppassen was, „in waer niet dat van te zaan viel", z'n roer niet recht kon houwe. Hij ploemp- te met zijn uutrusting in de IJmuidense haven. Wij hoorden de ploenip, toen wij de traditionele ketel chotcolademelk klaarmaakten in de vrongele. Gelukkig hadden wij, toen wij aan het dek kwa men spoedig een puts bij do hand, die wij hem toewierpen. De dreiakeling kon zich daaraanvastgrijpen en zich boven water houden, todat gelukkig d'n Ou wen man" opdaagde met nog een m.a- troos. Alzo kwam hij met een beetje moeite birmen boord, zijn boodschappen waren verloren, tijd om ander proviand te halen was er niet meer voor hem, want 's morgens vroeig mcesten wij weer naar zee. Op de reis deelden de anderen hun spullen met hem, toch wel aardig ee. jmJANUS ---------O---------- nische stof in de grond of bij langere teelten een aanzienlijke verbetering door de graszode. Deze zorg voor uw basis-kapitaal (de grond) waarborgt een gelijkmatige en hoger rendement in ko mende jaren. Een van de meest rem mende factoren voor uitbreiding van de teelt is wel de beschikbare dekvruchten Hiervoor zijn liefst erwten en vlas no dig en deze gewassen staan door zwak ke prijzen niet zo best aangraohreven momenteel. Alvorens met de teelt te beginnen is het gewenst dat hij weet een firma te hebben die goed ingesteld is met soho- ningsmachines, een uitgebreid handels- kanalennet heeft, goed voor de centen zorgt en een voorliohtingsapparaat wat „bij de tijd" is. Graszaadteelt is een wederzijds be lang tussen teler en firma en vraagt een grote mate van vertrouwen. Is aan de voorwaarde voldaan dan zal de teelt op elk landbouwbedrijf een lang leven be schoren zijn" zo eindigde dhr. Dagevos. Nieuw specialistisch ziekenhuis voor patiënten met rbeuma- en gezwelsziekten „Met de gedeeltelijke ingebruikne ming van de Dr. Daniel den Hoed Kli niek in Rotterdam-Zuid is voor Rotter dam en wijde omstreken een belang rijke mijlpaal bereikt", aldus de heer J. P. Coelingh, voorzitter van het be stuur van de Dr. Daniel den Hoed Stich ting tijdens een persbezoek aan dit nieuwe ziekenhuis. „Zowel het Rotter- damsch Radio-Therapeutisch Instituut als de Rotterdamse Stichting voor Rhevimabestrijding, die beide de poli klinieken en behandelingsruünten in het nieuwe ziekenhuis huren, kampten al jaren met ruimtegebrek. De Dr. Da niel den Hoed Kliniek biedt plaats aan 120 patiënten met gezwelsziekten en 150 met rheumatische aandoeningen". De heer Coelingh benadrukte het grote be lang van het nieuwe ziekenhuis, niet al leen voor Rotterdam, maar voor geheel Ztiid-Holland en delen van andere pro vincies. De rheuma-afdelüig is zelfs de op één na grootste van West-Eixropa. De geneesheer-direkteur van de rheuma-afdeling, dr. P. van der Meer, MIDDELHARNIS Loop der bevolking over het jaar 1964. Op 1 jan. 1964 bedroeg het aantal inwoners 5200, t.w. 2599 mannen en 2601 vrouwen. Er werden 53 jongens en 60 meisjes geboren. Er overleden 21 mannen en 18 vrouwen. In totaal ves tigden zich 242 personen, t.w. 115 man nen en 127 vrouwen en er vertrokken 237 personen, t.w. 115 mannen en 122 vrouwen. Het aantal inwoners op 1 januari 1965 bedroeg 5279, t.w. 2631 mannen en 2648 vrouwen, hetwelk een vermeerde ring laat zien van 79 personen, t.w. 32 mannen en 47 vrouwen. Er werden 43 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. SOMMELSDIJK Uitslagen damverehiging „Denkt en Zet" van maandag 11 jan. 1965. Afd. I: M. V. Lente—B. Vis 2—0; L. Bruggeman—W. v. d. Welle 2—0; F. Kleingeld—F. Noordijk 1—1; C. Zloon— A. Verolme 2—0. Afd. II: H. Noordijk^A. Krijgsman 1—1; A. V. Gulik—A. Knape 1—1; B. RoetmanA. v. d. Sluijs 11; J. Ver biest—C. Polder 0—2; S. Hoogzand—P. Noordijk 11. Afd.' III: Koppenaal—L. v. d. Veer 2—0; V. d. Broeke—H. v. Es 2—0; Kop penaal C. Spee 11; H. SchellevisL. V. d. Veer 2—0; L. Schellevis—W. West hoeve O2; W. V. DongenJ. Ver- hoeckx 11; M. BreemanI. Koese 11; Wagnerv. d. Broeke O2; L. v. d. VeerWagner 11. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Zaterdagavond 7 uur .lOopt ds. G. Mouw voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Bevestiging ambts dragers. OUDE TONGE Loop der bevolking over het jaar 1964. Bevolking op 31 dec. 1963/ jan. 1964: 1470 mannen en 1462 vrouwen. Aantal geborenen: 33 m. en 39 vr. .\antal elders geborenen, behorende tot de bevolking 8 m. en 2 vr.. Aantal in de gemeente geborenen, niet behoren de tot de bevolking 4 vr. Aantal inge komen personen 47 m. en 57 vr. Aantal overledenen 8 m. en 6 vr. Aantal elders overledenen, behorende bij de bevolking 9 m. en 4 vr. Aantal in de gemeente overledenen, niet beho rende tot de bevolking 1 m. Aantal vertrokken personen 4 9m. en 80 vr. Stand op 31 dec. 1964/1 jan. 1965 1493 m. en 1466 vr. Totaal 2959 inwoners. Levenloos geboren geen Aantal huwelijken 30 Aantal echtscheidingen 1. vestigde er de aandacht op, dat nu een begin gemaakt kan worden met de vroege opneming van patiënten niet rheumatisch aandoeningen. Dr. G. Schaleij, geneesheer-direkteur van de afdeling voor patiënten met gezwels ziekten, verklaarde vooral trots te zijn op de moderne bestralingsapparatuur, die in het ziekenhuis kon worden ge plaatst. Hiertoe behoren een lineaire versneller (de eerste van het vasteland), het betatron, de Cobaltbestraler e.d. Naast het beddenhuis voor 170 pa tiënten zijn er in het ziekenhuis o.a. Po liklinische behandelruimten, chemische en physische laboratoria en een operatie afdeling. In het moderne zusterhuis is plaats voor 100 verpleegsters en leerling-ver- pleegsters. De kosten van bouw en inrichting van het gehele project bedragen rond 23 miljoen gulden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9