Raad Oude Tonge behandelde beleidsnota 1965 Pleit voor meer werkgelegen beid te Stellendam Begrafenis wetbouder 1. Ie Comte te Sommelsdiilt SCHAKEN Tarieven zwembad verhoogd Een bankrekening Overweldigende belangstelling Belangrijke projecten wachten op uitvoering Beleidsnota Voorzieningen in diverse vacatures Stenen in de binnenhaven O. SLOVENBÜRG'SBflNK Diekhuusnieuws Bladz. 2 „El LANDEN-NIEUWS' Vrijdag 15 januari 1965. Naast de behandeling van de gemeen tebegroting 1965 heeft de raad van Oude Tonge in de j.I. donderdagmiddag gehouden raadsvergadering een vrq lange agenda afgewerkt. Ook werd de door b. en w. opgestelde beleidsnota 1965 besproken. Hierin worden enkele belangrijke onderwerpen aangesneden, waarvan echter de realisering in 1965 nog niet verwacht mag worden. Van de behandeling van de begroting en de door de voorzitter burg. v. d. Harst uit gesproken Nieuwjaarsrede brachten we reeds eerder verslag. Verhuur Volkstuinen Voorgesteld werd te verhuren de volks tuinen, liggend in de uitbreidingsplan nen der gemeente en de huur te bepalen op 0,10 per m^. De heer van Loon wees op de verschillende gebniiks- waarde van de grond. Spreker noemde de grond vlak achter de windsingel van weinig waarde. „In de berekening is geen rekening gehouden met het kwali teitsverschil" bekende de voorzitter. „,Er zal over de huurprijs wat opgaan" verwachtte de heer de Vin. „Wanneer ze bij particiilieren terecht kunnen laten ze de gemeentetuinen met de wortels schieten" verwachtte hij. De heer Gebraad wees er op dat bij het tweede uitbreidingsplan de wind singel wordt weggehaald. Na enige dis cussie werd het verhuursbeleid aan b. en w. overgelaten. Kamerstukken De raad machtigde B. en w. tot ver huur van leegstaande krotwoningen voor bergruimte Aangegaan werd een geldlening tot ten hooigste 325.000,— Van de heer F. X. Somers, Molendijk 18 werden enkele percelen tuingrond ge kocht liggende in de Molenpolder. Tarieven zwembad Geadviseerd door het Bestuur van de Stichting voor de Lichamelijke Opvoe ding en de Sport werd voorgesteld de tarieven van het getoruik van het zwembad te verhogen als volgt: a. voor een toegangskaart, recht ge vende op het eenmaal betreden van de inrichting: voor personen van 16 jaar en ouder van 0,45 op 0,55; ta. voor een seizoenabonnement, recht gevende op het doorlopend betre den van de inrichting: voor perso nen van 16 jaar en ouder van 9, op 11,voor lunderen van 4 tot 16 ajar uit één gezin: voor het eer ste en tweede Icind van 5,op j 6,voor het derde en vierde kind van 3,50 op 4,20; voor elk vol gend kind van 2,op 2,40, voor personen van 4 tot 16 jaar van j 0,25 op 0,30. c, voor een kaart, recht gevende op het tienmaal betreden van de in richting: voor personen van 16 jaai en ouder van 3,60 op 4,40; voor kinderen van 4 tot 16 jaar van J 2,— op 2,40. d. wanneer het zwembad de gehele 'dag is geopend voor: a. personen van 16 jaar en ouder 0,75; b. per sonen van 4 t.m. 15 jaar 0,50. Bij invoering van deze nieuwe tarie ven zal naar globale raming een meer dere opbrengst kunnen worden ver wacht van 1700,De raad ging akkoord. De heer Groenendijk informeerde of het water in het bad regelmatig wordt ververst. Hij zei hierover klachten te hebben gehoord. Weth. van Kampen antwoordde dat steeds monsters van het water worden genomen. De keuringsrapporten zijn steeds in orde. Bezwaarschrift Door de heer J. H. de Leeuw is een verzoek ingediend om teruggaaf van door z.i. te veel betaalde rioolbelasting over de jaren 1947 t.m. 1962. Hij be roept zich op art. 1395 van het Burger lijk Wetboek om teruggave van deze z.i. teveel betaalde belasting, zijnde een door hem genoemde som van 102,11 Voornoemd art. 1395 behelst het navol gende: ledere betaling doet een schuld veronderstellen, hetgeen zonder ver schuldigd te zijn betaald is, kan terug gevorderd worden. Ten opzichte var natuurlijke verbintenissen waaraan men vrijwillig voldaan heeft, kan geen terugvordering vallen. Bij de behandeling van het ingestelde beroep door verzoeker bij de belasting kamer van het gerechtshof heeft de rechter er hem reeds opgewezen, dal hij geen beroep kan doen op art. 1395 van het B.W., omdat inzake reclame op belastingen een afzonderlijke proces gang is voorgeschreven. „Het indienen van een bezwaar bij de raad kan niet meer, aangezien de termijn daarvoor gesteld verstreken is. Hij kan wel billijkheidshalve en zonder reohtstitel iets als het onderhavige aar de raad verzoeken" aldus b. en w. die voorstelde op bdllijkheidsgronden niet in te gaan, omdat daardoor precedenten in het leven worden geroepen. De raad ging akkoord. Tevens werd voorgesteld het be zwaarschrift van de heer J. van Loon. ingediend tegen de hem opgelegde aan slag a 1,08 voor 1964 in de precario rechten, niet ontvankelijk te verklaren. Als motief wordt aangevoerd dat het bezwaarschrift had ingenomen moeten zijn voor 11 okt. 1964 en dat de heer van Loon als zakelijk motief geeft dat het eigendom van de strook grond kan worden betwist. „Het is aan hem om te bewijzen wie de eigenaar van deze grond is" aldus b. en w. „We moeten hem gelegenheid geven te bewijzen dat de grond inderdaad van hem is. Zo ja, dan betaalt hij ten on rechte. De straat werd op zijn kosten gelegd" wist de heer de Vin. De voorzitter antwoordde dat de ge meente in de verordening rekening houdt met de zakelijke kant. Het be zwaarschrift is niet getekend en het werd te laat ontvangen. „Het ligt niet op de weg van de gemeente om de be zwaarden te bezoeken en hem te ver tellen hoe hij zijn belangen beter be pleiten moet" aldus de voorzitter, die wel alle soepelheid zei te willen be trachten maar de mensen niet achter na te zullen lopen om hen vrijstelling te geven. De heer de Vin wees op de mogelijk heid van „verschoonbaar verzuim". Re clamant is op koopmanschap intellect genoeg" vond hij. „Belanghebbende kan in beroep gaan" besliste de voorzitter. De raad ging akkoord. Overdracht woningen. 32 woningen werden aan particulieren (rampslacht offers) verkocht. Notariële akten wer den verleden in jtmi 1963. 132 woningen -t- 1 winkel leverden, alvorens te Inin- nen worden overgedragen aan de wo- ninbouwvereniging, de volgende discus siepunten met het departement van Volkshuisv. en Bouwnijv. op: a herzie ning stichtingskosten en b. de rentever rekening. Krotopruiming en sanerinig. In het sa neringsplan werden tot dusverre 100 panden aangekocht voor een totaalbe drag van 450.000,—. Nog aangekocht moeten worden 65 panden. Verdergaande aankopen zijn in be handeling. Hieromtrent wordt het ad vies ingewonnen van de Centrale Com missie voor de Onteigeningsvergoedin gen. Een groter saneringsplan is voor bereid ter inzending, vergezeld van de claraties. Voorzover geen minnelijke overeenkomst wordt verkregen, zullen voorstellen tot onteigening worden ge daan. Op 18 jimi 1964 werd het sanerings plan aan de min. van Volkshuisv. en Bouwnijverheid ingezonden. Aanleg industrieterrein. In het op 12 nov. 1959 door G.S. vaa Z.H. goedge keurde uitbreidingsplan in onderdelen is de Molenpolder als industrieterrein aangewezen. 2 jaar geleden werden on derhandelingen tot minnelijke aankoop gevoerd welke nog niet het gewenste resultaat hebben verkregen. Verdere onderhandelingen 2ajn lopen de met de diverse eigenaren. Adviezen van de Centrale Commissie voor de Onteigeningsvergoedingen worden in gewonnen. Onteigeningsvoorstellen bij gebreke van overeenstemming zullen volgen. Verdergaand uitbreidingsplan In on derdelen: a. „Ebbe en Vloed (opp. 11'/2 ha.); b. „West" (opp. 14 ha.; c. „Haven". Het ontwerp voor plan a is gereed en wordt binnenkort aan de orde gesteld. In de vergadering van 15 dec. 1964 heeft de grondaankoop plaatsgevonden. Voor het ontwerpen van plan b. is opdracht gegeven aan het Inst. St. en L. bij brief van 13 juli 1964. Over vorm en omvang van plan c. wordt met de stedebouWkundige nog mondeling overleg gepleegd; opdracht tot het ontwerpen van een plan is aan liet Inst. V. St. en L. gegeven bij brief Van 29 okt". 1964. Grondverwervingspolitiek wordt met kracht voortgezet, uitmondende in raadsvoorstellen. Begrotingen m.b.t. het bouwrijp maken volgen kort daarop. De recreatiemogelijkheden nabij de ha ven worden bestudeerd omtrent de af loop waarvan de raad zal worden geïn formeerd. Reinigingsrechten. Bij raadsbesluit van 18 juni 1964 werd besloten tot de aanschaffing van een nieuwe reini gingsauto. Het totale verleende en goed gekeurde crediet bedraagt 50.000, De auto zal medio jan. 1965 worden af geleverd en tevens het vuU ophalen in de gemeenten Ooltgensplaat en den Bommel, welke gemeenten aandeel in de kosten op dezerzijdse declaraties be talen, per jaar. Als chauffeur is in een gemeenschap pelijke vergadering van b. en w. van de 3 gemeenten benoemd J. v. d. Made, thans chauffeur reinigingsdienst te den Bommel. De auto zal te Oude Tonge worden gestald en onderhouden. Deze vorm van vuilophalen is gekozen op grond van hygiënische motieven en met het oog op de uitbreiding van de bebouwing. De vuUnisemmers zullen geleidelijk wor den vervangen door het op de auto aan gepaste model. Het ophalen van bedrijfsvuil wordt nog apart geregeld. Voorstellen daartoe zullen t.z.t. worden gedaan. Vuilnisbelt. Op de oude vuilnisbelt bij het gemaal wordt, op aanzegging van Ged. Staten van Z.-Holland d.d. 15 juni 1962 niet meer gestort. Sedertdien wordt op tijdelijke plaatsen gestort. Reeds 3 jaren wordt studie verricht om te komen tot een composteringsin- stallatie, waarin 70"/o van het huisvuil economisch kan worden verwerltt. De minimale opzet is eerst bij 20.000 inwo ners verantwoord. Aanvankelijk is ge dacht aan 5 samenwerkende gemeenten, doch dit bleek te kwetsbaar te zijn. Thans is gebleken, dat geheel Flakkee de Hoekse Waard en N. Brabant, bene vens de stad Zierikzee grote belang stelling hebben. Informatief overleg is met de burgemeesters uit die gebieden gepleegd. Gevraagd zal nu worden aan de V.A.M. (Vuilafvoermaatschappij te Amsterdam en adviseur voor de Hoekse Waard) in hoeverre een combinatie van gemeenten het meest economisch is. De heer Van Loon wees erop dat het ruimen van bedrij fs- en huisvuil een probleem wordt. Ook de afval van de landbouw wordt langs de dijk gedepo neerd. Spreker drong aan op bespoedi ging van de uitvoering van het idee waarmee de gehele bevolking een dienst zou worden bewezen. Woonwagens. El- heerst overlast door gebrek aan officiële kampen. Ook de woonwagenbevolking neemt jaarlij las toe. Het ontwerp van de nieuwe wet woonwagens en woonschepen verplicht de gemeente kampen in te richten. Aan de gemeenten op Flakkee en de Hoekse Waard is een ontwerp gemeenschappe lijke regeling tot inrichting en instand houding van een centraal woonwagen^ kamp te Numansdorp gezonden hetwelk wordt bestudeerd. De hoop wordt uit gesproken, dat de gemeensch. regeling spoedig zal slagen. Evenwel zal ziüks dit jaar (1965) nog niet mogen worden verwacht. „Zullen de afstanden van Numans dorp naar b.v. Dirksland waar die mensen in de landbouw werken niet te groot worden" vroeg de heer Groe nendijk zich af. „Ik hoop van wel" antwoordde de voorzitter prompt. Spreker noemde de voordelen van een permanent centraal kamp, er kunnen onderwijsvoorzienin gen worden getroffen en er kan maat- sohappeUjk werk worden bedreven. Elke gemeente is thans verplicht een aan ho ge eisen voldoend woonwagenkamp te stichten. „We kunnen daaraan ontko men dood het stichten vane en gemeen schappelijk kamp" aldus de voorzitter, waarvan hij overigens de realisering in 1965 nog niet verwachtte. „We hebben weer maar af te wach ten wat we deze zomer weer krijgen" zo legde spreker zich bij die omstandig heid neer. Restauratie kerk en toren. De restau ratie maakt goede vorderingen. Binnen kort zal een raadsvoorstel worden ge daan tot het treffen van de noodzake lijke voorzieningen. Aangezien de rijks dienst voor Monumentenzorg bereid is in de toren een ruimte te maken voor een evt. toekomstig carillon zal ook aan de mogelijIdieid op dat punt aandacht worden geschonken. Het ligt in de bedoeling dat het to renuurwerk 's avonds en 's nachts wordt verlicht. Persoonlijldieidsvorming. Aangezien een groeiend aantal jongens van de la gere school in de fabriek komt doet zich het probleem van de persoonlijkheids vorming voor. Het bedrijfsleven is in het algemeen bereid per week 1 dag doorbetaald ver lof t.b.v. het bijwonen van een cursus te geven. B. en w. zien de vorming van bedrijfsjeugd als een groot belang. Eventuele initiatieven dienen te worden gesteund. Vervanging vrachtauto. Voor een goe de uitvoering van openbare werken is een vrachtauto onmisbaar. Aangezien de huidige auto is afgeschreven moet aan vervanging worden gedacht. Recreatie. Voor de behoefte aan plaat selijke recreatie is de gemeente goed ge outilleerd. Het zwembad blijkt in een grote ook regionale behoefte te voorzien. Het is nog een open vraag in hoeverre de Grevelingendam in 1965 in vloed zal uitoefenen. De stichting L.O.S. heeft zich voorge nomen bij eerste gerede aanleiding op ontwilckelingsaspecten b.v. m.b.t. kam- peermogelijlcheden enz., te wijzen en evt. voorstellen te doen. Ook moet ruimte worden gelaten voor het particulier Initiatief. Aangezien Ou de Tonge zich ook betrokken acht bij de recreatieve ontwiickeling op het gehele eiland heeft het college zich als part ner in de evt. gemeenschappelijke rege ling voor het recreatieschap „Grevelin- gen" aangemeld. Eventueel zullen daar omtrent nadere voorstellen worden ge daan. De directie van de R.T.M. heeft het plan om langs de Prov. weg, achter de Julianastraat een overstap- en wissel- plaats te -maken t.b.v. de van West- Flakkee en Schouwen en Duiveland ko mende reizigers met bestemming Rot terdam en omgekeerd. Dit maakt Oude Tonge in de toekomst tot een beschei den centrum van openbaar vervoer. Briefwisseling en overleg is gaande met voornoemde directie en de ruilverka velingscommissie. Voor zover op de weg der gemeente liggende zal alle medewerking aan de plannen worden verleend, aangezien de verwezenlijking daarvan ook positieve gevolgen kan hebben voor: a. de 'werkgelegenheid; b. het culturele leven; e. de woningbehoefte; d. de middenstand. Jaarmarkt. Aangezien in 1965 de Gre velingendam gereedkomt is ook bezoek van Schouwen en Duiveland te ver wachten. B. en w. stellen zich voor een aparte stichting in het leven te roepen meer speciaal met de tecimische voor bereidingen en de organisatie van de jaarmarkt belast. De Stichtingsakte zal aan de raad ter vaststelling worden aangeboden. Ook ligt in het voornemen aan de ope ning van de jaarmarkt voortaan een of ficieel cachet te geven. Aanpassingswerken Deltawet. Sa menwerking met het polderbestuur is geëntameerd terzake van de werken nabij de boezem welke ook een gemeen telijk belang raken. (Ontsluiting plan Oost naar Oostdijk). Naast de benoeming van een nieuwe wethouder en de installatie van een nieuw raadslid waarvan we in ons j.I. dinsdagnummer verslag brachten von den in de j.I. maandagavond te Stellen- dam gehouden gemeenteraadsvergade ring nog enkele benoemingen plaats i.v. met de ontstane vacatures. Zo beldeedde de heer Moyses ambts halve verschillende functies, waaruit hij zich met het bedanken als lid van de raad heeft teruggetrokken. O.m. was hij lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim en lid van de Stichting Ontwikkeling Stellendam. Ook de heer Woudstra was bestuurslid van deze Stichting. In de vacatures werd voor zien door het benoemen van de heer St. Keijzer als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, de heer A. Brinkman als lid van het Bestuur van de Stichting Ontwilckeling Stellendam (tevens voorzitter van de adviescommis sie voor de woningbouw) en de heer J- Soeteman eveneens als lid van dat be stuur (tevens voorzitter van de advies commissie voor financiën en secretaris der Stichting). De heer S. J. van Ours werd benoemd tot lid van de advies commissie voor de woningbouw. Tengevolge van het ontslag van de heer J. L. Woudstra per 1 jan. was geen bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand aanwezig, waarom het wen selijk werd geacht de wnd. secretaris de heer Soeteman als zodanig aan te stellen, waartoe de raad besloot. Door ziekte van mej. C. van Seters werd haar beëdiging tot tweede wnd.- secretaris tot de volgende vergadering uitgesteld. Aan mej. Van Seters werd per 1 jan. 1965 eervol ontslag verleend als boekhoudster van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg, welke Instelling per 1 jan. werd opge heven. Rondvraag Weth. van Seters attendeerde erop dat ten oosten van de vissershaven veel stenen liggen, waardoor stukken wor den gevaren. We zullen het in de volgende verga dering van b. en w. ook met wethou der van Seters bespreken beloofde de voorzitter. De heer Keymel wees erop dat het op het terrein bij de vissershaven wemelt van ratten waarop de voorzitter ant woordde dat R.W.S. een opruimings- aktie heeft toegezegd. De heer Kalle attendeerde op de rio lering in de burg. Charbonstraat waar al vier bewoners opnieuw aan moesten sluiten wat 2500,kostte. „Nu zit er nog ruimte in de buizen en het zal wel weer een fiasco worden verwachtte spr. Hij vroeg of de vier bewoners in de ge maakte kosten tegemoet gekomen kun nen worden. Het zal in B. en w. worden besproken. Verder weeg de heer Kalle erop dat er steeds weer arbeiders ontslagen wor den op het Deltawerk. „Zou het nu de samenvoeging boven ons hoofd hangt niet dienstig zijn met Ouddorp en Goedereede samen te spre ken over de mogelijkheid tot het schep pen van werkgelegenheid anders gaat straks eén groot percentage pendelen", verwachtte de heer Kalle. De voorzitter antwoordde voorne mens te zijn binnenkort de gevoelens m.b.t. de a.s. samenvoeging in Oud dorp en Goedereede af te tasten. Wanneer men er positief tegenover staat zal naast andere punten ook dit punt besproken worden" zegde hij toe. De heer Keijmel is voorzitter van de commissie voor werkgelegenheid" lach te de heer Brinlonan. Weth. Visser wees erop dat het stre ven tot verkrijging van werkgelegen heid ook de reden was geweest contact op te nemen met Verolme over de stich ting van een werf. Enig nieuws over de Stichtingsplannen konden niet worden medegedeeld. Daarna sluiting. Is geen luxe meer maar biedt vele voordelen. Gaarne verstrekken wij nadere inlichtingen Middelharnis - Sommelsdyk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 GRONDONDERZOEK IN GEMEENTE-PLANTSOENEN De belangstelling voor grondonderzoek beperkt zich niet alleen tot landbouw en tuinbouw. De laatste jaren blijkt dat ook particuliere ulnbezitters, houders van sportvelden, greens etc. en ook ge meenteplantsoenen hiervoor meer be langstelling krijgen. Momenteel hebben een dertigtal gemeenten in ons land reeds een abonnement op grondonder zoek afgesloten bij het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek, waarbij regelmatig grondmonsters voor onderzoek op de bemestingstoestand worden genomen. Bij de moderne stedenbouw wordt ruime aandacht besteed aan de groen voorziening. Voor de plantsoendiensten is het vaak een moeilijke zaak om op de aanwezige of aangevoerde grond die voordien meest al een andere bestem ming had een goed plantsoen te doen groeien. Grondonderzoek op de bemes tingstoestand kan hierbij zeer belang rijke aanwijzingen geven voor het te volgen bmestingsbeleid. Vele hoofden van plantsoendiensten maken hiervan een dankbaar gebruik om snel het ge wenste resultaat te krijgen. Met grote eer en een overweldigende belangstelling is wethouder J. Ie Comte te Sommelsdük dinsdagmiddag naar z^n laatste rustplaats gebracht. Vooraf is in het kerkgebouw der Ger. Gemeente te Middelharnis een rouwdienst gehou den, geleid door de pastor loei ds. G. Mouw. In de kerk waren met de fa milie Ie Comte aanwezig vele gemeente leden, burgemeester en mevr. Hordijk, werhouders, raadsleden, de gemeente secretaris Knape, alsook het college uit Middelharnis, directeur en staf Tech nische dienst; vertegenwoordigers uit diverse coöperaties waarin de overle dene zitting had enz. Het kerkgebouw was vrijwel geheel gevuld. Ds. G. Mouw opende deze dienst met het laten zingen van Ps. 103 8, las Prediker 12 en ging voor in gebed. Hij stond daarna stil bij het 5e vers van genoemd hoofdstuk: „De mens gaat naar zijn eeuwig huis". Hij schilderde allereerst wie „de mens" is in zijn diepe doodstaat en lioe hij „gaat" naar zijn eeuwig huis. Een doorlopend „gaan", want het leven is een gestadige dood. Daarna zette hij de noodzaak uiteen om in het gaan naar het eeuwig huis het enige redmiddel tegen de eeuwige dood deelachtig te worden, n.l. geborgen te worden in Christus. Z.eerw. drong aan daar ernst mee te maken; die Hem vindt, vindt het leven en trekt een wel gevallen van de Heere. Ds. Mouw sprak de echtgenote, kin deren en kleinkinderen bij dit zware verlies troostwoorden toe, om met hun rouw en droefheid bij de Heere te ko men, die alleen de ledige plaats kan ver vullen. Namens de kerkeraad sprak hij zijn erkentelijkheid uit voor het vele werk dat hij voor de gemeente gedaan heeft. In hem is een diaken verloren die de minder bedeelden een warm hart toedroeg. Hij had een grote plaats in de gemeente maar het voornaamste was toch dat hem een beter lot is bereid. Andere sprekers Na het zingen van Ps. 89 19 en dankgebed voerde ds. P. Blok het woord namens de classis. Spreker had in zijn 5-jarig consulentschap bijzondere ban den aan de overledene en wist uit per soonlijke gesprelcken, dat hij onder een predikatie van ds. Macltenzie zijn schuldbrief had thuis gekregen en dat er goede hoop voor hem was dat hij in de zalige gewesten is aangeland. Spr. bad de echtgenote en familie toe, dat de God Jacobs hun toevlucht zou zijn in de droefheid. Burgemeester Hordijk zei o.m.: „nu uw man en vader thuis is, is thuis de plaats leeg". Hij schetste de overledene als een eenvoudig man, van wie ook in zijn bestuurlijke funktie uitkwam dat hij de Heere diende. Zijn belijden was beleven. De burgemeester bad de fa milie de troost van Boven toe. De heer J. P. C. van Zielst wijdde woorden van nagedachtenis aan zijn hooggeachte vriend en broeder, met wie hij zo vele jaren had saamgewerict in het kerkelijke en politieke leven en ook in het bestuur van de zondagsschool. HHj schetste hem als een man die in het openbare leven voor zijn beginsel durf de uitkomen en daar alles voor veil had. Hij stipte ook enkele zaken aan uit het zieleleven van zijn vriend voor wie hope was op een beter erfdeel en hoopte dat de Heere de ledige plaats bij de echtge note en familie met Zichzelf zal ver vullen. De heer P. D. Siellng sprak als pres. Conran. van de Emgo. Vanaf de oprich ting, 36 jaar geleden had de overledene daar een bestuursfunctie in; liij drukte zijn erkentelijldieid uit voor de prettige en eerlijke toon, die hij steeds op de vergaderingen liet horen, zijn zakeUjke instelling maar vooral zijn leven als een Christen, Spreker bad de familie sterkte toe en dat de scheiding niet voor eeuwig zal zijn. Het Tweede KamerUd de heer Aant jes, voorz. van de Landelijke Chr. Aanne mersbond, voerde het woord namens de afd. Flakkee en de Flakkeese collega's. Vanaf de oprichting tot aan zijn ster ven was de overledene bestuurslid van de afd. geweest, hij was in de aanne- merswereld zeer gezien. Spreker had meer dan eens met de overledene ge sproken; hij kende de Koning van zijn leven. Zijn uitgangspunt was steeds: wat eist God van ons; zijn hoop had fundament. Spreker besloot met de wens dat de familie uit ditzelfde fundament kracht zou putten bij. het verlies dat hen trof. De heer T. van Dieren sprak namens de kringcommissie B.S.B., waarvan de overledene vanaf de oprichting be stuurslid was; de laatste 20 jaar als secr. penningmeester. Spreker uitte woorden van dank voor alles wat in de ze tak van bedrijf was gedaan en hoopte dat de Heere de familie sterken en troosten zou. De laatste spreker was de heer S. Pille, namens het bestuur van Gezinszorg. Wij verliezen in hem een geacht vooratter aldus spreker, die de Stichting heeft helpen opbouwen tot wat ze nu is. Hij besloot met woorden van troost en deel neming tot de familie. Formatie van de stoet Daarna werd overgegaan tot de for matie van de begrafenisstoet. Het was een onafzienbare rij auto's die achter de auto met het stoffelijk overschot naar de begraafplaats reden. Langs de weg stonden overal mensen geschaard, de belangstelling was zeer groot. De lijkauto was geflankeerd door le den van de kerkeraad, die op het kerk hof aangekomen, de kist met hun over leden broeder in de groeve plaatsten. Dit gebeurde onder diepe stilte van de talrijke aanwezigen. De oudste zoon van de overledene, de heer C. Ie Comte uit Eindhoven dankte ds. Mouw voor de leiding, de sprekers in de kerk en allen die de laatste eer hadden bewezen. Terug in de kerk werd druk gebruik gemaakt om de familie te condoleren. SCHAAKCLUB „DE ZWARTE PION" TE IVaDDELHARNIS Voor de eerste keer werd in de nieuwe zaal van Hotel Jacobi vrijdag 8 jan. 1965 een schaakwedstrijd gespeeld. De ze zaal is voor de schaakclub een ware uitkomst daar er nu meer ruimte is. Ons tiental speelde deze avond in de 4e ronde in wedstrijdverband van de Rotterdamse Schaakbond (klasse II) te gen een zeer sterk 10-tal uit Ridderkerk („Eeuwig Schaak 1) ook één gegadigde voor de bovenste plaats. En aan span ning heeft het niet ontbroken. Eerst haalde de zwarte pion een winstpunt, vervolgens „Eeuwig Schaak" en zo ging het afwisselend op en neer, tot de laat ste 3 borden de beslissing brachten in zeer moeilijke eindspelen. De spanning steeg ten top, maar deze drie heren van de zwarte pion wisten met alle kracht en inspanning drie pun ten in de wacht te slepen, Hoewel ik niet graag aparte namen noem in schaakwedstrijden, de andere spelers hebben ook hun best gedaan, maak ik in deze even een uitzondering. Het waren de heren J. Boeter, W. J. Peeman en C. Siellng. Hieronder volgt de uitslag van de spelers individueel (de eerste kolom zijn spelers van „De Zwarte Pion" en de tweede van „Eeuwig Schaak 1 Ridder kerk). G. de Jager A. Bakker 0-1 J. Koster L. Lagerwaard 0-1 J. Boeter W. J. Koutstaal 1-0 J. de Jager A. WiUemsen %-% W. J. Peeman A. C. Lodder 1-0 C. Smit W. Vosslamber 1-0 C. Sieling A. van Amerongen 1-0 C. Littel J. Lodder 1-0* C. Poortvliet P. Schoeten 1-0 A. Jansen L. B. Wendels 0-1 Stand na de 4e ronde dn de Rotterdamse Schaakbond 2e klasse: Pnt. tegen voor 1. Zwarte Pion 28 12 28 2. Dordrecht 3 27 13 27 3. Unilever 22y2 17% 22V2 4. Eeuwig Schaak 1 20% 191/2 201/2 5. Charlois 3 211/2 18% ?,1V? 6. Ivoren Toren 2 15% 24% l.V/a 7. Hillegersberg 2 15 25 15 8. Wülem Steinits 4 13 27 13. De Zwarte Pion moet nog 3 wedstrij den spelen tegen resp. Dordrecht 3, Uni lever en de Ivoren Toren. ANT. VISSER Voorstraat 37, Middeliiamis MIDDELHARNIS-SOMlttELSDIJK De activiteiten in het Diekhuus ne men steeds toe. De belangstelling wordt groter en er komen nog nieuwe leden bij op de verschillende clubs. Ook in het bejaardenwerk zien we af en toe andere gezichten hetgeen wel gunstig is. De deelname voor de ruilbeurs wordt heel groot en er worden veel „zaken" gedaan met speldjes, postzegels, siga- renbandjes enz. De biljarters worden morgenavond verwacht om verder deel te nemen aan de competitie. Volgende week is er weer ruilbeurs. Het is ge makkelijk dat nu reeds te weten met het oog op het uitzoeken van de dub bele exemplaren. De engelse les voor gevorderden is verzet naar dinsdag avond te beginnen om 8.30 uur. De mu- ziekclubs zijn druk bezig met de repe tities voor de volgende miiziekuitvoe- ring. Op 9 febr. wordt er een extra mid dag gehouden voor de bejaarden. Er komt iemand dia's vertonen over het onderwerp: „De bejaarde in het ver keer". Het is heel belangrijk om juist die datum alvast te reserveren. Ieder beweegt zich in het verkeer en het is erg noodzakelijk te weten hoe we ons in dat verkeer bewegen. Leerzaam dus, maar ook van groot belang. Ook van de kant van Stad en Nieuwe Tonge wordt veel belangstelling verwacht. De pitrieters worden na berichtge ving binnenkort verwacht in het Diek huus. Jammer dat er door ziekte niet gewerkt kon worden met de pitrieters. Er zijn op de groep van donderdag avond nog enkele plaatsjes vrij voor meisjes van 12-14 jaar. Inlichtingen aan het Diekhuus. DIRKSLAND Burgerlijke stand over de nmd. dec. Geboren Marion d.v. J. Orgers en J. J. van 't Hof; Krijna Klasina d.v. A. K. Smit en K. Sandifort; Johanna Teuntje d.v. H. Grootenboer en J. P. Nieuwland; Cornells z.v. J. P. Wamaer en P. H. van Schouwen; Titia Pietemella Cornelia d. v. C. A. Bakker en B. Goedegebuiu-; Maria Lena d.v. L. W. Hoogmoed en M. P. Jansen; Cornelia Leonarda d.v. J. B. Anemaat en A. M. Gootjes; Cornells z.v. L. HoUeman en A. Wervers. Ondertrouwd: Wouter Luijk 25 j. en Willy de Gast 20 j.; Leendert Soldaat 27 en Elizabeth Rooy 28 jaar. Overleden: Elizabeth Voogd 67 jaar echtgenote van E. A. Snijder; Jannetje Struis 77 j. wed. van L. Struijk; Jan den Hollander 69 j. echtgenoot van A. Klapmuts; Arentje Leijdens 70 j. echt genote van J. van Drongelen; Johanna Breeman 78 j. ongeh.; Geertje de Blok 93 j. wed. yan T. Lodder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6