BEDFORD Brutale Inbraak in P.T.T. bijkantoor te Sommelsdijk Consequenties van de sanienvoeging Meditatie TIJGERVIERLING ILC KORTEWEG s ZOON BuH enkele honderden guldens Alweer een inbraak! 37e jaargang Vrijdag 15 januari 1965 No. 3354 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUiU-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dubbel ontvangen Garage Knöps QUICK DISPATCH Stukgoed Stuwadoor KOMT DICHTER BIJ V THUIS Fruitmanden en Fruitbakjes »*3^e ^ruitcentrale" BUITENLAND PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Goeree en Overflakkee zal er zeer ernstig rekening mee moeten houden, dat de kans op doorvoering van de sa menvoeging der gemeenten vele malen groter is dan bij vorige gelegenheden. Ondanks de herhaalde vrijwel unanie me afwijzing door de raden heeft Minis ter Toxopeus ditmaal een wetsvoorstel ingediend en het is bekend, dat de Tweede Kamer voorstellen van een strekking als dit in overgrote meerder heid aanvaardt. Natuurlijk Ininnen van uit de streek nog initiatieven worden ontwikkeld om de diverse Kamerfrac ties te beïnvloeden, maar het lijkt ons joüst daarvan niet al te veel te verwach ten. In ieder geval is het verstandig nu reeds de consequenties, dus de logische gevolgen van een eventuele aanvaar ding door het Parlement onder het oog te zien. Deze zijn uiteraard vele en velerlei. ■We gaan niet pogen er hier een uit puttende opsomming van te geven. Aan die van praktische aard willen we voor bijgaan. In dit artikel gaan we de po litieke consequenties bezien, want het is ons gebleken, dat daarvoor de meeste belangstelling bestaat. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe gemeenten door hun groter inwonertal ook een grotere Raad krijgen. Artikel 5 van de Gemeentewet heeft daarvoor be paalde regels n.l. beneden 3000 inw. 7 leden van 3.000 t.m. 6.000 11 leden van 6.001 t.m. 10.000 13 leden van 10.001 t.m. 15.000 15 leden van 15.001 t.m. 20.000 17 leden Verder zullen we maar niet gaan. Het maximum-aantal is 45. Bij de vier nieuwe gemeenten zou het dus als volgt worden: Goedereede 7.50O inw. 13 DiAsland 5.900 inw. 11 Middeliiamis 12.000 inw. 15 Oostflakkee 7.800 inw. 13 Het nieuwe Dirksland zit idicht tegen de 60O1 aan, zodat dit kans maakt, over enige tijd altans, op 13, maar dan zal de bevolkingsiontwikkeling van dit agrarisch gebied, die thans negatief is (ih 1960 was het aantal 5958), moeten omslaan Voor de plaatselijke politieke leids- lieden, dus voor de bestuurders van kiesverenigingen en partij afdelingen, wordt het vanzeUsprekend tegen de tijd dat de samenvoeging ingaat, een dru'kke periode. Ze komen n.l. voor allerlei pro blemen te staan, want de situatie ver andert in vele opzichten. Thans zijn er in totaal in de 13 gemeenten 107 raads leden, waarvan 26 wethouders en bij de nieuwe regeling worden er dat resp. 52 en 8. Enerzijds wordt het gemakkelij ker, want het is nu dikwijls moeilijk om bekwame raadsleden te vinden. Ander zijds wordt het ecshter weer zeer inge wikkeld, doordat men met nieuwe fac toren rekening moet houden. Het zal een hele toer zijn om ervoor te zorgen, dat de vertegenwoordiging van de par tijen gecombineerd met die van de sa menstellende dorpen m. de nieuwe ra den zo eerlijk mogelijk verloopt. Om te beginnen zullen de kiesvereni gingen en partij-afdelingen van de di verse partijen in de nieuwe gemeenten samengevoegd moeten worden, zij het dan, dat men ze om praktische rede nen als onderafdeling kan laten func tioneren. Elke groep kan uiteraard slechts één lijst indienen, dus 'dit moet in de drie of vier gemeenten gecom bineerd geschieden. Men zal bet dan in elke partij eens moeten zien te worden over het aantal en de personen uit elk der dorpen, die de nieuwe gemeente sa menstellen, aan wie men een kansge- vende plaats kan bieden. Vooral in de aanvangsperiode zal er een sterke nei ging zijn van iedere „buiurtschap" om in de nieuwe raad naar evenredigheid ver tegenwoordigd te zijn, daar men anders verwaarlozing van de belangen vreest. Dit is alleszins billijk, maar het wordt toch wel een heel moeilijke puzzel, voor al omdat deze kwestie over verschil lende partijen speelt en dit moeilijk te coördineren is. Er komt dus werk aan de winkel voor de politieke rekenmees ters onder de partijbestuurders. Wij zijn ook eens aan het rekenen ge trokken en verkeren daarbij in de ge lukkige omstandigheid, dat we over al le verkiezingscijfers van Raden, pro vincies en Kamer beschikken van na 1945 en bovendien over de bevolkings statistieken. Aan de hand daarvan heb ben we eens een globale berekening ge maakt voor het toekomstige Middelhar- nis. De raad daarvan zal 15 leden tel len. Stellen we het totale aantal geldige stemmen op 6800 (ongeveer SSo/o der be volking brengt een geldige stem uit), dan is dit aantal samengesteld uit (al weer in ronde cijfers): 2900 van huidig MiddeUiamis, 2000 van Sommelsdijk, 70O van Stad en 120O van Nieuwe Tonge De kiesdeler zou 450 zijn, zodat „oud- Middelhamis" recht zou hebben op 6 zetels, Sommelsdijk op 4, Stad op 2 en Nieuwe Tonge op 3. Hieruit blijkt, dat de kerngemeente niet zal kunnen over heersen. Dat is dus al een geruststel ling! Ooik van de andere drie gemeenten hebben we zulk een berekening, ge maakt. Voor nieuw-Goedereede zou het zo zijn, dat Ouddorp, wat zijn bevol- ikingscijfer betreft „recht" (geen formeel recht natuia:lijk) heeft op 7 van de 13 zetels, Stellendam op 3 en Goedereede op 2, terwijl de 13e zetel een dubieus En de Heer e wendde de gevangenis van Job, toen hij gebeden had voor zijn vrienden; en de Heere ver meerderde al hetgeen Job gehad had tot dubbel zoveel. (Job 42 10). Wat een schoon getuigenis wordt er gegeven van Job: oprecht, vroom. Godvrezende en wijkende van het kwa de. Geen getuigenis van Job zelf, ook niet der mensen, maar van de Heere Zelf. Daar komt het altijd op aan: Wat ge van uzelf zegt door ontdekking, en wat God van u zegt. Deze Job heeft zijn gangen in boter gewassen. Vrede was in zijn tent. Een ieder die hij toe- knikte, achtte zich gelukkig. Maar.de Heere gaf Job over in een diepe weg van beproeving. En de duivel heeft zich vermaakt om alle pijlen op Job af te schieten onder de toelating Gods, maar zijn leven moest gespaard blijven. We klagen wel eens in de Tweg van tegen- heden, maar gedenk ook in deze aan Job. Hoe lang de lijdensweg van Job geweest is, staat niet beschreven. Maar er zijn ogenblikken in Jobs leven ge weest, of er nooit een eind aan zou komen, dat hij Om zou komen in de verdrukking. Maar gelukkig het einde kwam. De Heere wendde de gevange nis van Job In de raad Gods stond eeuwiglijk vast de tijd van Jobs ver lossing uit de gevangenis. En God doet dan haastelijk recht Zijn uitverkoren, die dag en nacht tot hem roepen. Wanneer wendde de Heere de gevange nis? Toen hij voor zijn vrienden gebe den had. Zie Jobs betuigingen voor de Heere vóór hij voor zijn vrienden bad. In dit verschrikkelijk lijden van Job, waar de satan alles inspande om Job aan het eind te brengen, heeft hij ge tuigd: Zou ik het goede van de Heere ontvangen en het kwade niet? Maar ook getuigde hijDaarom verfoei ik mij in stof en as. Maar nu ziet U mijn oog. De bedoeling des Heeren was ook om Job te heiligen in al deze wegen. En voor Job is het smartelijk geweest, dat de drie vrienden hem zo verdacht en beschuldigd hebben. Hoe schoon is dan de belijdenis van Job als alles schijn baar tegen is, en in zelf verfoeiing: Ik weet, mijn Verlosser leeft. De vrienden verdoemden hem, waarvan Elifaz de ergste was. De Heere zegt tot hem: Mijn toorn is ontstoken tegen u en te gen uw twee vrienden, want gij hebt niet recht van Mij gesproken, gelijk als Mijn knecht Job. Wat een terechtzetting van de Heere. Ze meenden het voor de eer Gods opge2iomen te hebben. Het recht Gods verdedigd, en Job ver maand om zich voor God te verootmoe digen. Zo dwaas is een mens, menende God te bedoelen, en tochGod onteerd; menende een heilig werk te verrichten, en zich toch aan een grote zonde schuldig te maken. Met al hun valse beschuldigingen hadden ze de kroon van een kind Gods van het hoofd ge haald, Gods oogappel aangerand. Wat is de godsdienst zonder kinderlijke vre ze, zonder ontdekking. Niets anders dan vijandschap tegen God, met een ver meende bekering een verheffing des mensen. Hun stand was niet verdelgd, maar Job was een voorwerp van Gods toorn. Ze moeten zich voor de belas terde vriend verootmoedigen, die ze rijp waanden voor de hel. Ze moeten zeven rammen en zeven vaarzen als een brandoffer offeren en dan aan de arme verguisde Job vragen voor hem te bidden. „Want zekerlijk, ik zal zijn aangezicht aannemen, opdat Ik ulieden niet doe naar uw dwaasheid." Dus niet recht van God gesproken. Het is een zware gang geweest, want de hoge mens wil niet bukken voor een mens, en voor al niet voor een mens als deze. Want Job zat daar nog vol zweren op de as- hoop. Ze tonen daarmede in het gaan naar Job, dat ze dwazen zijn geweest. Ze waren er nog goed mee. Weten wij er ook wat van, dat we veel mis zijn geweest, en dan met schaamte en schande in oprechtheid te rug te komen? Dat is ooit een zuiver kenmerk van het leven. Schuldenaar te zijn geworden, en nooit voor mensen, dan ligt er een grote haper. Vergeving vragen is moeilijk of het gaat vanzelf. Maar nu Job. Wat zal Job doen? Na zoveel smaad en laster over hem uitge stort? Hij had kunnen zeggen: Komt ge om een voorbede bij een huichelaar? Gij zijt immers vromer dan ik? Zie de lieve vrucht in Gods leven, die zich zelf heeft leren verfoeien voor Gods aangezicht. David ging onder Michal staan (2 Sam. 6) en Job ging onder zijn vrien den staan. M]en leest niet wat Job gebeden heeft. Misschien: Vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren. Het was een voorbede des rechtvaardigen. De Heere gaf ge tuigenis. Is er nog gebed? Terwijl de vrienden offeren, bidt Job. Hij heft zijn aange zicht ten hemel, met zweren bedekt, en de Heere neemt het aan en de liefde des Heeren heeft Job vervuld. Jobs op stand, Jobs vervloeking van zijn ge boortedag, Jobs rechtvaardiging van zichzelf, alles vergeven. Jobs ziel werd opgeheven tot Hem, zijn Verlosser, Die voor de overtreders gebeden heeft; en dat was Job Nunspeet. (Wordt vervolgd) Ds. G. Zwerus geval vormt tussen Ouddorp en Stellen- dam. In élk. geval heeft Ouddorp de meerderheid in de nieuwe raad. Wat Dirksland betreft, daar houdt de kern gemeente ook de meerderheid n.l. 6 van de 11, terwijl Melissant op 3 en Herkin gen op 2 zetels „recht" zou hebben. En in de gemeente Oostflakkee zouden Ooltgensplaat en Oude Tonge op ieder 5 en Den Bonamel op 3 zetels aanspraak kunnen maken, zodat daar weer geen dominerende oude gemeente zou zijn. Natuurlijk is dit eigenlijk pure theo rie. Om n.l. de kandidatenlijsten van de diverse partijen zó op te stellen, dat precies het gewenste resultaat uit de bus komt, lijkt ons een hopeloos werk, omdat daarvoor over,eenstemming in elke partij en eigenlijk ook tussen de partijen onderling nodig is, terwijl bo vendien verschuivingen in het stemmen tal van ieder de uitslag beïnvloeden. Wanneer het, overigens begrijpelijke buurtschapselement (een betere term weten we er niet voor) een te grote rol gaat spelen, kan men voor minder pret tige situaties komen te staan. Het komt ons voor, dat men dit maar niet te veel op de spits moet drijven. Van een ver standige raad mag men verwachten ook al is de meerderheid ervan uit één deel afkomstig dat hij objectief aller belangen zal behartigen. Zo zouden wc het zeer ongewenst vinden, wanneer men in kleine gemeenten die bang zijn overvleugeld te worden, specifieke buurtschapslij sten ging indienen zonder met beginselen rekening te houden. Zo als er vroeger en nog op enkele plaatsen bepaalde belangenpartijen waren of zijn, zou men dan buurtschap- pelijke splinterpartijen en belangen groepen krijgen, hetgeen we volkomen in strijd zouden achten met een goed gemeentebeleid. Ook bij de wethoudersverkiezingen zullen moeilijkheden rijzen. Er zijn slechts twee van deze zetels te verdelen, dus zullen er atijd 1 of 2 „buurtschap pen" buiten vallen. Men zou dit b.v. door roulering in de zittingsperioden kunnen oplossen. Het berelïenen van het stemmental en dus ook van het zeteltal van elke par tij in de nieuwe vergrote raad, op grond van de laatste uitslagen, is ook niet zo eenvoudig. Wat zullen b.v. de Goereeërs doen, die voor de raad steeds gewoon zijn niet volgens partijlijnen te stem men? Voorts is het de vraag, of ook de cijfers van de Kamer- en Statenverkie zingen in de prognose begrepen moeten worden. Deze verschillen n.l. nogal van die der raden, al is het in de ene ge meente sterker dan in de andere: in Ouddorp sterk, in Ooltgensplaat heel weinig. Men moet ze wel als leidraad in rekening brengen, maar de uitslag kan niet anders dan zeer globaal zijn. Daar bij komt nog, dat het persoonlijk ele ment een tamelijk grote rol kan spelen bij de raadsverkiezingen. Er zijn dus tal van onzekere elementen in pen prog- nostisering, afgezien nog van normale verschuivingen. Het nieuwe Middelharnis zou naar onze globale berekening 5 A.R. {plus C.H.) zetels, 3 S.G., 5 P.v.d.A. en 2 V.V.D. tellen. De C.H.U. zou moeten groeien om met een aparte lijst 1 zetel te halen en kan dus beter met de A.R. meedoen. Wij menen, dat rechts op een ruime meerderheid kan rekenen, voor al door Sommelsdijk en Stad, die voor 57"'/o rechts zijn en een goed tegenwicht vormen voor Nieuwe Tonge, dat fifty- fifty rechts-links is. Van het nieuwe Goedereede is wei nig met zekerheid te zeggen, omidat oud Goedereede een onberekenbare factor is.' Twee dingen Inmnen we echter wel vasfetellen. Ten eerste dat de raad zeer overwegend rechts zal zijn: 9 tegen 4 of 8 tegen 5. En vervolgens, dat de S.G.P. die thans in de Ouddorpse raad 7 van de 11 zetels inneemt, in de nieuwe ge meente haar overheersende positie ver liest, doordat zij in Stellendam en Goe dereede slechts een kleine minderheid vormt. Dit zal uiteraard van invloed kunnen zijn op het recreatie-beleid. Nieuw-Dirksland zal eveneens zeer sterk rechts blijven, zoals nu reeds met elk der samenstellende gemeenten het geval is, n.l. 7 rechts en 4 links, nader gespecificeerd: 3 A.R., 1 C.H., 3 S.G., 3 P.v.d.A. en 1 V.V.D. Wat Oostflakkee betreft, hier liggen de verhoudingen door de aanwezigheid van een flink contingent rooms-katho lieken uiteraard anders. Laten we deze even buiten besohouwing, dan isi rechts Middelharnis - Telefoon 2043 hier eveneens in de meerderheid. De R.K. zitten in de nieuwe raad op de wip. De s&menstelling zal zo ongeveer kunnen zijn: 2 A.R., 2 C.H., 1 V.V.D., 3 P.v.d.A. en 3 K.V.P., dus zeer verdeeld. Tenslotte merken we nog op, dat reke ning gehouden moet worden met een groot aantal voorkeurstemmen op per sonen uit de 3 of 4 samenstellende ge meenten. Zelfs een verstandige opstel ling Vcm. de kandidatenlijsten zal dit niet 'ktmnen verhinderen. Zie pagina 3 (2e blad) EMMEN. Mevr. Oosting, echtgenote van de directeur van het Noorderdieren park, toont vol trots een tijgervierling, die in de diergaarde is geboren. In de nacht van dinsdag op woensdag te plm. 3.00 uur is ingebroken in het P.T..T bijkantoor te Sommelsdijk, ge vestigd in de sigarenzaak van de we duwe van Beek op het Marktveld. De buit bestond uit een stalen trommel waarin voor enkele honderden guldens zilvergeld en een aantal poststempels, Het papieren geld was zoals gebrui kelijk 's avonds na de sluiting van het kantoor naar het hoofdkantoor te Middelharnis gebracht. De dader is door de ingeslagen etage- ruit binnengedrongen. Door het luid gerinkeld werd de naast de sigarenzaak wonende heer C. G. van Assen gewerkt. Direct ging hij naar beneden om polshoogte te nemen. Weduwe van Beek had wel het geluid gehoord maar niet in het minst aan inbraak gedacht. Slechts enkele minuten later verscheen toevallig de patrouillerende surveillan cewagen van de Rijkspolitie op het to neel. Van de dief was geen spoor meer te bekennen. Tussen de glasscherven werden bloedspatten gevonden waar- j van de recherche die woensdagmorgen een onderzoek instelde de bloedgroep heeft vastgesteld. Ook werd een politie speurhond bij het onderzoek ingescha keld. Tot nog toe echter zonder resul taat. Mevr. G. v. d. Boogerd-Vrij die het kantoor beheert had woensdag tijdens het onderzoek een onverwachte dag vrijaf. I Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdvjk 36 MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS Bijbellezing. Woensdagavond a.sl te 7.30 uur door ds. Mouw in het kerkge bouw aan de Chr. de Vrieslaan over de 4e brief uit Openbaringen 2. OUDE TONGE Kerkdienst. Ds. Mouw uit Middel harnis hoopt a.s. donderdagavond te 7 uur voor te gaan voor de Ger. Gem. alhier. OOLTGENSPLAAT Beroep aangenomen. Onze oud-in- woner ds. A. J. Overbeeke, Herv. pre dikant te Gemert (N. Br.) heeft een be roep aangenomen naar Overdinkel Ov. De inbraken zijn deze dagen weer niet van de lucht. Zoals u elders in dit blad lezen zult is nu weer ingebroken in het postkantoor te Sommelsdijk. Misschien dat uw huis of bedrijf nu aan de beurt is om de twijfelachtige eer van een „kraak" te beurt te vallen. Een goede raad: Houdt geen geld of waardepapier in huis. Bij» uw raiffeisenbank (boerenleenbank) is uw geld veilig en vergoedt men u bovendien een goede rente. In de etalageruit gaapte een groot gat. Ov de foto is duidelijk het glas in lood raam te zien waarachter de geldtrcmvmel stond. VQORBETEB p ----- NAAR DE MrDDELHflRNIS-TEL:232S Indonesië De speculaties, dat het met Indone- sië's uittreden uit de Verenigde Naties nog wel mee zou vallen, ten spijt, heeft Soekarno voor een juichende menigte in Djakarta een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de uittreding „defi nitief en onherroepelijk" is. Zijn voor naamste argument is, dat de V.N. niet meer beantwoorden aan de eisen van deze tijd. Ze staan teveel onder invloed van de grote mogendheden en kunnen te weinig de belangen van „opkomende machten" behartigen. Toch is op dit ogenblik de schrifte lijke bevestiging van Indonesië's uittre den uit de volkeren-organisatie nog niet binnen. Sommigen hebben de indruk dat Soekarno op deze manier een slag om de arm wil houden. Aan de ene kant de dreiging dat zijn besluit vast staat en onherroepelijk is en aan de an dere kant de mogelijkheid om op dat besluit terug te komen doordat de deur nog steeds niet definitief dicht is. In diplomatieke kringen heeft men niet eens zoveel aandacht voor de vraag of het Soekarno inderdaad ernst is, maar meer voor de consequenties's dit dit uittreden eventueel zou kunnen hebben voor de federatie-Maleisië. Zondag heeft Indonesië een invasie poging in Maleisië gedaan, die groter was dan ooit te voren. Een groot aan tal motorboten, geschikt voor het ver voer van meer dan 100 personen, wer den aangetroffen op de westkust van het schiereiland van Malakka. Naar aanleiding daarvan heeft Maleisië een klacht ingediend bij de Veiligheids raad. Men verwacht evenwel niet', dat deze klacht een actie van de Verenigde Naties tot gevolg zal hebben, daar de Sowjet-Unie een besluit tot interventie kan verhinderen en daar het ook niet waarschijnlijk is, dat voor zulk een be sluit een meerderheid in de assemblee gevonden kan worden. De ontreddering in de financiële toestand van de V.N. zou zo'n actie trouwens niet toelaten. Er zijn berichten geweest als zou in Djakarta druk overleg zijn gepleegd tussen de Chinese ambassadeur en de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Daaruit maakt men op, dat Indo nesië de banden met Peking zou wil len aansnoeren. Tegelijkertijd wordt ge meld dat de verhouding met de Sow jet-Unie steeds meer gespannen wordt. Soekarno zou het niet kunnen verkrop pen dat Rusland hem heeft geadviseerd niet uit de V.N. te treden. Mbcht het tot een breuk met Rusland komen, dan zal Indonesië ook de Russische wapen- leveranties wel moeten terugbetalen. Stakingen Ongeveer 60.000 Amerikaanse haven arbeiders zijn j.l. zondag in staking ge gaan omdat ^r met de werkgevers geen overeenstemming is bereikt over een nieuwe c.a.o. (Vervolg op pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1