Nieuwjaarsrede burgemeester P. W. Hordijk te Middelliarnis GROBjaiL histORische schetsen KORPORAAL N.V. Koude voeten? II.N.W.B. verlengt verllGhtlngsaktle Definitieve oogstraming 1964 2 flinlce wericsters Plaatseliik nieuws DE GROOT SLOT N.V: Nederlandsch Zeehospitium Republiek van Zuid-Afrika zal eigen toekomst bepalen Ernstig verwijt over uitblijven ver hoogde uitlcering Temidden van de ontwiklceiing ligt Middeiharnis financieel aan banden Nederiandsche Middenstands Spaarbank drukwerkverspreiding grijsoord BEKENDIVIAKING CHR. KWEEKSCHOOL OP DE VELUWE Voorlopige aanmelding van leerlingen - Reeds nu Technisch Installatie Bureau Centrale Verwarmings installaties ASSISTENTE in de keuken ELECTRO HANDEL W. OVERBEEKE vrijdag 8 januari 1965. „BILANDBN-NIBUWS" BUübLS Bij de aanvang van de eerste raads vergadering in het nieuwe jaar heeft Burgemeester Hordijk van Middelhar- nis een korte nieuwjaarsrede uitgespro ken die we onderstaand laten volgen. „Ik wens U en U'w gezin, voor uw werk en eveneens voor uw arbeid op bestuurlijk terrein voor de belangen van deze gemeente Gods zegen toe" zo begon dhr. Hordijk. Het zal dit jaar een moeilijke opgave worden om deze taak te vervullen. Inzonderheid voor onze medewerkers in de administratie ve en technische sector bij de voorbe reiding en uitvoering van uw besluiten. Ons college staat dagelijks, bij gestaan door zijn ambtenaren, voor de moeiza me en dikwijls ondankbare taak om bij de bijzonder slechte financiële positie van de gemeente te zorgen voor de be langen van de gemeente en ingezete nen en er voor te waken, dat dit leidt tot een ongeoorloofde inmenging van het centrale ambtelijke andere instan ties inzaken die bij uitstek tot de raad behoren. Dat op dit terrein het vertrouwen in het lokale bestuur erg groot is, kan onzerzijds helaas niet worden beves tigd. De omstandigheden dat de minis ier van binnenlandse zaken in gebre ke blijft uitvoering te geven aan art. 12 van de financiële verhoudingswet, een artikel dat blijkbaar een dode letter is, leidt er toe, dat de administratieve rompslomp voor deze gemeente met de dag toeneemt. Is het op zichzelf al geen onverdeeld genoegen om jaarlijks met niet goedgekeurde begrotingen te wer ken, dit wordt de vierde al, dit wordt een kwelling als men moet constateren, dat allerlei taken, die noodzakelijk zijn te achten met het oog op het voorzie- ningenpeil van de gemeente niet ter hand genomen kunnen worden vreesde burgemeester Hordijk. Niet te ontkennen valt, dat de inkom stenheffingen in deze gemeente tot een zeer redelijk peil zijn opgevoerd en dat gelet op de rapporten die over de be grotingspositie zijn uitgebracht, duide lijk blijkt dat de algemene middelen aanmerkelijk tekort schieten ter voor ziening in de noodzakelijke behoeften. Zou uw verzoek van 11 december 1962 om een aanvullende bijdrage uit het gemeente^nds, weliswaar onder de verplichting, de als dan door de mi nister daaraan verbonden voorschrif ten na te leven, zijn gehonoreerd, dan zou wellicht dit jaar aan deze ongezon de situatie een eind zijn gekomen. De ze voorschriften zouden natuurlijk een zekere bevoogding inhouden, maar we zouden tevens weten waar we aan toe zijn. Deze bevoogding moeten we ons nu al enige jaren laten welgevallen, ook in zaken, waartoe geen enkele aanleiding aanwezig is en die langzamerhand het karakter krijgt van een misplaatst wan trouwen in de bekwaamheid van ons bestuur en onze technische en admi nistratieve adviseurs. Deze onverdragelijke inmenging wordt m.i. terecht aangeduid als „betutte ling." Onbillijk Nu de minister kennelijk niet bereid is uitvoering te geven aan artikel 12 en daarmee de streekfunctie, die Mid deiharnis onbetwist inneemt op het eiland, met alle daaraan verbonden fi nanciële consequenties, doet het vreemd aan, dat permanent druk wordt uitge oefend wordt op de gemeente bij de toch al beperkte mogelijkheden de eigen belastingen stelselmatig op te voeren. Nu de centrumfunctie van de grootste gemeenten gehonoreerd is met een bepaalde uitkering per inwoner, moet het bepaald als onbillijk worden aangemerkt, deze centrumfunctie voor de kleinere gemeenten met een iden tieke, in omvang wellicht geringer, maar een veel duidelijker sprekende functie niet te erkennen en te hono reren. In de typische beleidssfeer wordt het gebrek aan vertrouwen steeds duide lijker geïllustreerd. Het is mode geworden enquêtes in te stellen naar allerlei vormen van acti viteiten die de plaatselijke gemeenschap maken tot een levende gemeenschap. De behoefte peilingen op het terrein van de sport en cultuur mogen be langwekkende gegevens opleveren, men dient te bedenken, dat zij ten aanzien van de accomodatie verwachtingen wek ken die helaas niet kunnen worden ge honoreerd. De ervaringen die uw be stuur heeft opgedaan met de plannen voor een verenigingsgebouw of sport- haU en in het verleden met de aanleg van de sportterreinen aan de Oude- landsedijk zijn bijzonder teleurstellend. In hetzelfde vlak ligt de verdere uit bouw van de jachthaven, die toch wel in een behoefte voorziet en gunstige perspeciteven biedt in verband met de afsluiting van de rivierarmen. De aan- passingswerken in het kader van de wet bijdrage Deltawerken, de werken verband houdende met de uitbreidings plannen en het structuurplan, de ver binding tussen de provinciale wegen aan de noordkant van de Sommelsdijk- se haven, de eventuele demping vsm de haven en de lozing van het polderwa ter, het Spuipolderobject, zijn allen projecten die voorbereid moeten wor den. Maar naarmate de- tijd voort schrijdt wordt de uitvoering van deze projecten steeds kostbaarder. Ontmkkeüng De ontsluiting van het eiland naar het noorden, waarvan de betekenis steeds duidelijker worden en de ver bindingen met het zuiden en oosten zul len verschülende zaken aan ons opdrin gen o.a. de aanleg van het Grevelingen- bekken. Naar mate het toerisme toe neemt zal de verkeersstroom over de Langeweg de noodzaak van de ver snelde uitvoering van het provinciaal wegennet om Middeiharnis en Som- melsdijk heen aantonen. Herindeling In het jaar waarop Middeiharnis en Sommelsdijk terug mogen blikken op hun 500-jarig bestaan, gaat, naar wij mogen aannemen het parlement uit spraak doen over de gemeentelijke her indeling. Bij Koninklijke boodschap van 16 december 1964 is het ontwerp van wet daartoe bij de Staten Generaal in gediend. Het is U bekend, dat ik van het belang van deze herindeling over tuigd ben. De ontwikkeling van ons eiland vraagt het openbreken van de gemeentegrenzen. Wij zullen er op be dacht moeten zijn, dat dit argument door centrale instanties niet wordt ge bruikt om als kapstok te fungeren, me nende daar allerlei onderwerpen aan op te hangen en daardoor een soort status quo te bewerkstelligen. Ook dit jaar zullen we moeten trachten, datgene wat nodig om de leefbaarheid van de gemeente te bevorderen tot stand te brengen. Daartoe roep ik gaarne uw medewerking en die van onze ambtena ren in en wens U Gods zegen toe op uw arbeid en voor uw gezin", zo besloot Burgemeester Hordijk. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft in december 1964 een defini tieve raming gemaakt van de oogst van akkerbouwgewassen. Aan een publika- tie over de uitkomsten is het volgende ontleend. Granen. De totale graanprodiiktie blijkt 189.000 ton of lO^/o hoger te liggen dan verleden jaar en bedraagt thans bijna 2 miljoen ton. Deze stijglnig komt vrijwel geheel voor rekening van het prodükt tarwe. Een hoger rendement per ha. 12*/o) en een grotere geoogste oppervlakte heb ben tot resultaat gehad, dat de tarwe- produktie met 182.000 ton 34''/o) toe nam tot 712.000 ton. Ook van de overige graanprodukten zijn de gemiddelde opbrengsten per ha. groter dan in 1963. Mede door een ge ringe toeneming van de geoogste opper vlakte is de roggeproduktie .met 14'''/o toegenomen tot 356.000 ton. Van gerst, haver en mengsels van granen zijn ren dementsstijgingen getaxeerd van resp. 12, 8 en V/o. Als gevolg van de kleinere oppervlakten nam de totale oogst van gerst af met S»/» tot 376.000 ton, van ha ver met l"/o tot 420.000 ton en van mengsels van granen met léVo tot 125.000 ton. Peulvruchten. De peulvruchten heb ben alle een hoger rendement per ha. gegeven dan verleden jaar en wel va riërend van 25»'/o bij de veldbonen tot 11 procent bij de groene (en gele) erwten en schokkers. Voor de groene (en gele) erwten wordt de totale produktie bij een vrijwel gelijk gebleven areaal ge taxeerd op ruim 56.000 ton (-f- W/o). Bij de schokkers, waarvan het areaal is in- gekro'mpen, zal de oogst 1964 vrijwel gelijk zijn aan die van 1963 (rond 12.600 ton). Mede als gfi'volg van aanzienlijke uitbreidingen van de geoogste opper vlakten zijn de totale opbrengsten van kapucijners en grauwe erwten met 58''/o toegenomen tot 6.00O ton, van brmne en witte bonen met SV/o tot 8.700 ton en van veldbonen met 40*/o tot 2.500 ton. Oliehoudende en vezelgewassen. Ook bij deze gewassen zijn zeer igunstige ren- dementscijfers verkregen. Ondanks de geringere uitzaai zal de koolzaadpro- duktie 10.300 ton bedragen hetgeen S'/o hoger is dan in 1963. De totale op brengst van karwijzaad wordt geraamd op 8.100 ton (-1- 42»/o). Als gevolg van de sterik gedaalde be langstelling voor de teelt van kanarie zaad zal de oogst hiervan nog slechts 470 ton bedragen. De produktie van on- gerepeld vlas wordt getaxeerd op 258.000 ton 19»/o t.OiV. 1963). Van het gerepeld produikt wordt een totale op brengst verwacht van 179.000 ton 17"'/o). De globale schatting van de lijn- zaadproduktie bedragt 35.000 ton. Knol-, bol- en wortelffewassen. Van de vroege aardappelen wordt thans een gemiddelde opbrengst per ha. geraamd van 26.500 kg. hetgeen 13»/o hoger is dan in 1963. Op het kleinere areaal zal de totale opbrengst, evenals verleden jaar, rond de 229.000 ton bedragen. Ook bij de consumptie- en de fabrieksaardap pelen zijn gunstige rendementscijfers verkregen. De totale netto-produktie van de klei-aardappelen wordt thans geraamd op 1.331.000 ton, wat lOVo meer is dan verleden jaar. Bij de zand- en veenaardappelen wordt een netto-pro duktie verwacht van 564.000 ton, een vermindering van IS'/o als gevolg van de sterke areaalinkrimping. De totale opbrengst van de fabrieksaardappelen geeft een stijging te zien van ISVo tot 1.508.000 ton. Van de suikerbieten wordt een ha.- opbrengst verwacht van rond 49.000 kg. (-f- aeVo t.o.v. 1963). Mede dank zij het vergrote areaal wordt de totale oogst dan ook getaxeerd op 3.876.000 ton 44'»/o). De gemiddelde opbrengst per ha. van zaaiuien zal ruim 37.000 kg. bedra gen 16"/» to.v. 1963). Door areaal inkrimping kan verwacht worden, dat de totale produktie (rond 186.000 ton) vrijwel op het niveau van verleden jaar zal uitkomen. U hebt kans op een premie van 10,of 50, wanneer u meedoet aan de speciale spaara'ktie, welke bij ons agentschap OUDE TONGE wordt ■gehouden van maandag 11 t.m. zaterdag 16 jan. 1965. Nadere bijzonderheden treft u aan in de circu laire, welke huis-aan-huis is verspreid. Behalve de kans op een premie, ontvangt u: 3'/2*/i) rente over dagelijks opvraagbare gelden. i"/» renite over gelden, geplaatst op een deposito- spaarboekje, voor 6 maanden vast, (miti. eerste storting 1.000,—) 3,— GRATIS eerste inleg. Agentschap Oude Tonge: A. KROON, Nieuw straat 14 - Telefoon (01874) 4 29. het bureau voor adresseerbureau tel. (0187S) 3 25 nieuwe-tonge Door jarenlang selecteren van de Noord- Hollandse ui, nog steeds aan de spits van de Nederlandse uienselecties. Deze ui blijft in het voorjaar goed hard en is door zijn bolronde vorm en sterke huid zeer geschikt voor machinaal afstaarten. Door onïe speciale verpakking blijft de kiemkraaht in gesloten dozen langere tijd behouden. zaadteelt en zaadhandel Broek op Langedijk - Tel. 02267-841 Het hoofd van het gemeentebestuur van OOL.T- GENSPLAAT maakt bekend dat gedurende der tig dagen na heden ter inzage ligt een ontwerp-besluit van de provinciale staten van Zuid-Holland om het voetpad, ge" naamd Kade, onder de gemeente Ooltgens- plaat voorkomende onder volgnummer 40 van de wegenlegger, aan het openbaar ver keer te onttrekken. Onder verwijzing naar de artikelen 8 en 10 van de Wegenwet kunnen belanghebbenden gedu rende de termijn van terinzagelegging en nog twee dagen nadien hun bezwaren schriftelijk kenbaar maken bij provinciale staten van Zuid- Holland. Ooltgensplaat, 8 januari 1965. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. M. VAN DER HARST BROUWERSTRAAT 19 EDE Inlichtingen over toelagen H.G.O.-fonds bij G. Verheul, Burg. Prinslaan 1, Ede, Tel. (06380) 9673 AANMELDING (Ie en 2e leerkring) en inlichtin gen vóór 1 februari bij de directeur der school, A. Beversluis, Brouwerstraat 19, Ede, sohriftel., telef. (school 9091, huis 9036), op spreekuur (zat. van 11 - 12 uur) of na afspraak. Aanmeldingsformulieren verkrijgbaar bij hoof den ulo-scholen, rectoren lycea en dir. Chr. Kweekschool, Ede. Wij maken vrijblijvend offerte voor elk object van OUD BEIJERLAND TEL. (01860) 26 97 te Kykduin (gemeente 's-Gravenhage) Kliniek voor Orthoipaedle, Revalidatie en Rheumatologie vraagt een met diploma huishoudkundige voor inrichtingen. Zij zal O'.a. belast worden met de verzorging van de dieeten. Sollicitaties aan de Adjunct-Directrice, Hoek van Hollandlaan 21, Kijkduin, Tel. (070) 39.61.11. Voorstraat 25 en Molendijk 25 Telefoon 3 88 OOLTGENSPLAAT Levert u tegen speciale prijzen contant RADIO'S - TELEVISIE'S - GRAMMOFOONS - BANDRECORDERS - STOFZUIGERS - CENTRIFUGES - WASMACHINES - T.V. EN RADIO-TAFELS Speciale verkoopdag: iedere zaterdag. In het Rusthuis „De Goede Reê" kUinnen voor spoedige indiensttreding worden geplaatst Werktijden nader overeen te bomen. Gaarne persoonlijke aanmelding bij; de direktrice. GOEDEREEDE Burgerlijke stand over december 1964 Ingekomen: Job Nicolaas Troost uit Ouddorp Z.H.; Albertus W. C. v. Tiel uit Meppel. Vertro'kken: A. Baart, sr. en echtg. naar Meerio; A. Baart, jr. en gezin naar MeerlO'i W. Dubbeld naar Meerio; G. Voogd naar Meerio; Chr. Dubbeld naar Meerio; L. W. H. Lodder naar Meerio; C. Kranendonk naar Meerio; P. W. Vis ser naar Meerio; M. Bijl naar Meerio; A. Verhage naar Kerkwijk. Geboren Johanna Lokker d.v. E. Lok ker en M. 't Mannetje Overleden: Elizabeth Voogd, echtg. v. E. A Snijder, 67 jaar. Rheumatic, spit of spierpijn? Bij ons voorradig prima WARM WATERZAKKEN, met reserve sluitring en 1 jaar garantie. WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP OUDDORP Burgerlijke stand over december 1964 Geboren: Jacob! Maatje, d.v. J. Mo- lesteeg en M. C. Zandburg; Maatje Jan netje, d.v. P. Vlietland en J. Zandburg; Elizabeth d.v. J. Padmos en G. Grinwis Christina Cornelia d.v. J. Santifort en J. Pikaart; Maartje Johanna d.v. P. Akershoek en J. Grinwis; Dimmetje Adriaantje, d.v. T. v. d. Bok en C. J. Breen. Gehuwd: J. de Blok, 24 jaar en N. Grinwis 24 jaar; L. Hoek 23 jaar en J. van Poortvllet 22 jaar. Overleden; Krijntje Bosland, wed. v. M. Grinwis, oud 91 jaar, te Rotterdam Jacob Sandifort, ongeh. oud 58 jaar; te Dirksland Leendert Pieter Sperling, oud 16 dagen. Ingeko<men: H. C. Trommel-van Damme en gezin van Rotterdam; C. Angelier en echtg. van Oude Tonge; A. C. Lokker van Rotterdam.; J. Hoek van Rotterdam; W. H. Lisseveld en gezin v. Stellendam; C. Grinwis van Rotterdam; P. van Lunteren van Middeiharnis; J. W. E. van Lunteren-Woesthoff van Zeist; H. E. van den Broek van Gorin- chem. Vertrokken: L. R. Heenschap-Tem- mink naar Melissant; P. van Dam, naar Stellendam; J. C. Grinwis naar Som melsdijk; N. Vlietland-Vlietland naar Middeiharnis; N. de Blok-Grinwis naar Stellendam; J. N. Troost naar Goede- reede. Loop der bevolking over het jaar 1964 Aantal inwoners op 1 jan. 1964: 4266 (2157 m. en 2109 vr.) Aantal geborenen 63 (27 m. en 36 vr.) Aantal overledenen 34 (20 m. en 14 vr.); Aantal opgenomen personen 82 (46 m. en 36 vr.) Aantal vertrokken personen 89 (41 m. en 48 vr.) Aantal inwoners op 31 dec 1964 4286 (2169 m. en 2119 vr.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Overleden P. Konings 91 jaar wedn. van A. Meiaard. DEN BOMMEL Burgerlijke stand over december 1964 Geboren: Maria Johanna, d.v. A. v. d. Klundert en M, Adriaansen; Bas- tiaantje Lena, d.v. G. Hobbel en J. M. Beijer, geb. te Z.-Beijerland; Marjan- neke, d.v. F. Schut en J. J. Spakman; Elizabeth Johanna Jaooba, d.v. P. C. Le- gierse en J. M. C. Vervloet; Antonius CorneUs, z.v. P. L. Esser en F. P. Ja cobs; Anna Pieternelle, d.v. J. Lokker en L. Visser. Gehuwd: Petrus Huibrechtse 27 jaar en Cornelia van Hooff, 25 jaar. Overleden: P. Pulleman 69 laar, e.v. HOOFDSTUK 110 „RIEMGEDICHT" (5) „Duitsland wint op alle fronten", spandoeken breed over straat, grijn zend liep een oliedomme, innig zwarte kameraad. Hij was aan het landverra- den, maar de knaap, hij wist het niet,. Snapte van de situatie, net als menig een, geen biet. Oostfront, winterhulp' en „Koenraad", broedsels van 't „van- dalendom", „Kom toch bij de kriegsma- rine", en dan kom je nooit weerom. Oud en jong werd opgevorderd, vals of meer met bruut geweld. Vele, vele arme stakkers, hebben 't nooit meer naver teld. Zier daar lagen negen mannen, neer geknald door 't moordend vuur. Beste,, brave vaderlanders, als wat afval bij, de muur. Het geweer in d' aanslag hiel den, de soldaten er de wacht. Bij zons ondergang toen werden, slachtoffers ver weggebracht. Deze Vaderlanders vielen. Wreed trof hun het moordend lood. Wij gedenken stil die mannen, onze vrijheid was hun dood. In de steden neep de honger, meer nog dan op 't platteland. Boom en struik, al wat kon branden, werd om gehakt en opgebrand. De aarde was toen „aardedonker", nog geen kaarsje gaf er licht, ramen moesten gans ver duisterd, zw^art papier, hermetisch dicht. Noodkachels van blik of ijzer, rook en damp, o wat een troep, Lege magen, niets te eten, dan wat gore bietensoep'. Dan ging men om te vergeten, maar op spertijd (Duits woord) naar de kooi. Als men sliep had men geen honger, Nee, die tijd was niet zo mooi. O, die laatste oorlogswinter, honger, kou en ander wee. Toen kreeg men nog meer ellende, ,t Nieuwe wapen, de V 2. Hoog, heel hoog, bij hel'dre luchten, zag men in een rechte baan, 't nieuwe wa pen van de vijand, angstig, recht op 't doel afgaan. Blijdorp werd een keer getroffen, door zo'n moordend projec tiel, dat, een grote catastrofe, midden in een woonwijk viel. Weer veel doden te betreuren, weer veel huizen gans D. J. Kastelein, wonende te Oude Tonge L. S. Korteweg 61 jaar e.v. L. A. Birk- hoff, wonende te Ooltgensplaat; Frans Schut, 45 jaar e.v. J. J. Spakman, over leden te Mijiïsherenland. Ingekomen: J. P. Jongeneelen van Roosendaal; A. P. Koole e.v. J. P. Jon- genelen van Roosendaal; J. IJpelaar e.v. H. Hameeteman van Ooltgensplaat; J. J. V. d. Doel, e.v. W. J. Rosmolen van Som.melsdijk; A. Arensman van Rotter dam. Vertrokken: P. Vos en gezin naar Ooltgensplaat; J. Wesdorp en gezin naar Sommelsdijk; J. Hobbel naar Nieuwe Tonge; M van Kempen naar Sommels dijk. OOLTGENSPLAAT 17 miljoen kg. bieten verscheept. In de afgelopen bietencampagne werden vanuit de havens te Ooltgensplaat in totaal 17.526.278 kg. suikerbieten ver scheept. In 1963 was het een totale hoe veelheid van 14.482.314 kg. De aanvoer was dus 3 miljoen kg. meer. Aan de Kaai (kom der gemeente) was de aan voer iets minder dan aan de Galathee- sehaven. In totaal werden er aan de Kaai 8.496.254 kg. bieten verladen in 43 schepen. In 1963 7.155.200 kg. in 34 sche pen. Vanuit de Galatheesehaven ver trokken er in het 'afgelopen seizoen 9.057.024 kg. bieten, geladen in 49 sche pen. In 1963 was deze hoeveelheid 7.327.114 kg. in 35 schepen. De schepen geladen in de Kaai gingen allen naar de fabriek te Puttershoek, die van de Ga latheesehaven allen naar de fabriek te Stampersgat. In 1963 duurde de cam pagne ongeveer 9 weken, in 1964 onge veer 12 weken. kapoet. Wat een jammer en ellende, wat een slagen met de knoet. Op een keer in vroege lente, juist omstreeks het middaguur, 't Was in maart van drie en veertig, was men ■weer gans overstuur. Nu geen vijand die het fikste, maar een vriend de R.A.F. Luchtmacht van geallieerden, mannen met veel moed en lef. Tragisch was toen die vergissing, dat een drama werd in 't groot, toen een massa ket- tingbommen, meters langs de doelen schoot, 't Doelwit was de werf van Wilton, in het westen van de stad. Waar de Mof zijn wapens smeedde, en veel opgeslagen had. In de stadswijk van Delfhsaven, heel druk was het op de straat, en in enkele ogenblikken, beur de toen dat grote kwaad. Gierend vlo gen weer de bommen, „vluchten men sen, vluchten maar!" Om het vege lijf te redden, huizen spatten uit elkaar. Ook toen vielen vele burgers, slacht offers van wreed geweld, 't Aantal heeft men nooit geweten, 't is niet in de krant vermeld. De geallieerden waren, toen in Afri ka geland. Rommel rommelde zo'n beet je, en zijn leger hield geen stand. En het woord distanciëren, was egaal niet van de lucht, ieder Nederlander wist toen. Nu, nu gaan ze op de vlucht^ On danks het brutale zwetsen, van vriend Gubbels in Berlijn, Werd het grote Na zileger, weggerukt uit de woestijn. In Italië ging de Duce, met zijn faspisten op de fles. En de legers van heer Sta lin, namen 't Oosten onder 't mes. Ieder wachtte op de invasie, wan neer die eens komen zou, Eisenhouwer, Eisenhouwer, „'kom toch met je legers, gauw^!" Het v/as juni vier en veertig, 't Land vol bunkers en vol draad. On danks deze spergedingen, was de Over kant paraat. Ondanks dat beton en ijzer, ondanks Westwal en V 2, bleef men hopen, bleef men bidden, op de hulp van Overzee. Met een macht mo derne schepen, met veel kunstig wa pentuig, met veel dappere soldaten, kwam men, en de zee was ruig. Vele mannen moesten sneven, in de zee of op het strand. Maar het epos der his torie, is gelukt, men kwam aan land. En daar aan Normandie's kusten, groei de steeds het bruggenhoofd. Radio Oranje riep het, anders had men 't niet geloofd, 't Was te mooi om waar te wezen, maar de hulp vorderde wel. Om Europa te verlossen, uit de wrede Duit se hel. Vier september vier en veertuig. Was een dag van goed gerucht, Alle N.S.B.- ers gingen, holderdebolder op de vlucht. Koppen gingen naar beneden, van de zware, zwarte kliek, en de „helden" van de vijand, waren gans invasieziek. Met een kar versierde spullen, een ouwe fiets er bovenop, sjokte „koenraad" naar het oosten, zocht de „goede" hei mat op. Bondgenoten waren, zei men, al op weg naar Rotterdam, Vele optimisten keken, of de bevrijder nog niet kwam. Hier en daar hingen al vlaggen, in het hart was het al feest, helaas, 't werd een desillusie, alles is een droom ge weest. Nog bekend als „Dolle dinsdag"; uit een loos gerucht ontstaan, is die vreemde situatie, de historie ingegaan. Toen kwam nog de hongerwinter, daarna 't einde van de strijd. Nu deelt alles in de welvaart, zegening in onze tijd. Denken wij ook aan die landen, waar de mens nog honger heeft, en die niet gestild kan worden, als de wel vaartstaat niet geeft. ARJANUS. Positie van de landbouw in West-Duitsland in E.E.G. Verband De vereniging van Bedrijfsvoorlich ting „Goeree-Overflakkee" komt dins dag 12 jan. te 2 uur in algemene ver gadering in Hotel Spee te Sommels dijk bijeen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, zal als spreker optreden Ir. M. C. van Hameien, land- bouwattaché in West Duitsland te Bonn over: „De poisitie van de land bouw in West-Duitsland mede in ver band met de E.E.G. Wij lazen in „African Express": „De geschiedenis heeft bewezen, dat Zuid-Afrika nog nooit iemand bedreigd heeft. Wij zouden niet graag iemands ondergang zien. Wij zullen zelf echter ook geen zelfmoord plegen. We zullen niet rustig gaan zitten toekijken hoe we zelf uitgewist worden", aldus de Zuid- Afrikaanse Minister van Justitie, de heer B. J. Vorster, in een toespraak te Paardekraal. „In 1964 waren er verschülende lan den, die graag de verwoesting van Z. Afrika hadden willen zien en deze ook bewerkstelligd zouden hebben indien zij de macht daartoe gehad zouden hebben. Andere landen zullen geen vinger ver roeren om zo'n verwoesting te verhin deren en sommige zijn bang dat ze ge brandmerkt zullen worden, tenzij ze helpen ons te stenigen. Gelukkig zijn er ook landen, die ons wel goedgezind zijn en er van overtuigd zijn, dat wij het juiste beleid hebben. Er zijn volken, die onze vraagstukken be ginnen te begrijpen. Er zijn voor Zuid-Afrika een paar be langrijke zaken. Ten eerste moet het land economisch zo onafhankelijk ge maakt worden, dat de vijanden besef fen zullen dat zij ons niet in een korte tijd door sancties en blokkades ineen kunnen laten storten. Verder moet het land op het gebied van de defensie vol ledig gereed zijn. Alles wat de Republiek begeert is voldoende tijd om te bewijzen, dat er hier een oplossing gevonden kon wor den voor vraagstukken waar de rest van de wereld geen oplossing voor had. Wij zeggen met trots dat nergens in de wereld drie miloen bij anken zo on zelfzuchtig hun plicht tegenover twaalf miljoen niet-blanken deden als in de Republiek van Zuid-Afrika. De Repu bliek zal zijn eigen toekomst bepalen", zei minister Vorster. Verlichting personenauto's vertoonde veel gebreken. De verlichtingsaktie, die de A.N.W.B. in de laatste twee maanden van het af gelopen jaar voerde, heeft een groot aantal gebreken aan verlichting van personenauto's te zien gegeven. Bij ruim BO'/o van de 17.000 ter con trole aangeboden personenauto's moes ten de koplampen worden afgesteld, bij 5*/o werden gebreken aan andere ver- lichtingspunten, zoals stads- rem- en achterlichten, clignoteurs en nummer plaatverlichting, geconstateerd. In totaal werden door drie équipes van de A.N.W.B.-Verlichtingsactie 19 klei ne en middelgrote steden in Ztrid- en Noord-Holland, Zeeland en Brabant be zocht. Gezien de 'grote belangstelling, die automobilisten voor de verlichtingsactie aan de dag hebben gelegd, heeft de ANWB besloten de actie in de komende maanden voort te zetten. In totaal zul len nog acht steden in Brabant en Lim burg worden bezocht. Gewerkt zal worden met één équipe, die bestaat uit vijf wegenwachten en ■die uiteraard de beschikking zal heb ben over een uitgebreide technische uit rusting. De controle van de verlichting en het afstellen van de koplampen zal, evenals in de voorafgaande maanden, geheel gratis zijn voor alle automobi listen al of niet lid van 'de ANWB.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 7