Kwestie Stellendam bereikt tragisch hoogtepunt e sterltestatistiek in Nederland Jonge monteur te Zierikzee wurgde zijn vrouw MKORTEHEGïZOON Aduentsmeditatie Publiciteitswaarde voor adverteerders het belangrijkst De Siellendamse dnelinq onder moeders parapluie Wethouder C. H. Moyses bedankt als lid van de raad Secr. Woudstra op eigen verzoek per 1 januari ontslagen N.C.R.V. zendt dienst Vrijdag 18 december 1964 No. ^348 Chr. STRëEEBLAD OP GEREFOiqiEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ESLANDIN aep „PEREZ" Kerst- en Nieuwjaarsweek komt Eilanden-nieuws alléén op woensdag Dijkbreuk op werk van aannemer uit Middelharnis Gereformeerde Kerk Stellendam uit Hoofd Chr. School, dhr. E. A. Snijder gaat met pensioen Fruitmanden en Fruitiialiies ,^De ^r-uitceMtraie" BUIS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS ijactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 0 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per nun. BI] contract speciaal tariel et is geen bijster opwekkend onder zat we in dit artikel gaan belian- ■b' maar het kan nuttig zijn, dat we -ns bij stilstaan en speciaal bij de chillende ziekten en andere omstan- eden die de' sterfte veroorzaken. is heel leerzaam. We zullen eerst de tische gegevens mededelen en dan -an nog enkele beschouwingen ver den. et Centraal Bureau voor de Sta- 'ek beschikt over zeer nauwkeurige ers op dit gebied. ledere medicus is licht bij overlijden van een patiënt e formulieren af te geven, die bij de gifts op de Burgerlijke stand moe worden overgelegd. Formulier A is emd voor de ambtenaar; daarop t de naam van de overledene en o.a. doodsoorzaak zonder nadere bijzon eden Formulier B. wordt gesloten hem overgereikt en dit moet hij rsturen naar het C.B.S.. Het is be- d voor de Medisch-Ambtenaar al- r. De naam van de overledene wordt rin niet vermeld, doch wel uitvoe- r de doodsoorzaak aangegeven ten 's een zo juist mogelijke sterftesta- ek te kunnen samenstellen. et sterftecijfer in Nederland is laag. 1963 bedroeg het 8 per duizend dus h. Het is zo ongeveer het laagste de gehele wereld. In België was het in West-Duitsland 11,1, in Frank- 'll,5, in Engeland 11,9, in Zwitser- d 9,8. In de Afrikaanse landen is het ■raard veel hoger: in Kongo b.v. 27,0 in Guinee zelfs 40,0! We beschikken -t een Ujst van de Verenigde Naties, ar die is voor wat de niet-Westerse den betreft hoogst onbetrouwbaar. ligt er dik op, dat deze cijfers veei a?g zijn opgegeven. Die van ons land echter absoluut juist. Vroeger wa- ze natuurlijk hoger, doch daarover r meer. "et promillage 8 betekent in absolute ers, dat er in 1963 in ons land 95.734 sonen zijn overleden. De doodsoor- en zijn uiteraard zeer verschillend, "eweg de meeste sterfgvallen wor- vanzelfsprekend veroorzaakt door erlei ziekten, maar een klein deel at daar toch buiten zoals sterfte door ■'erdom zonden aanwijsbare speciale rzaak, door ongelukken bij het ver- r, door bedrijfsongevallen, door rd en zelfmoord enz. We geven ronder een lijst van de meest voor- mende ziekten met het totale aan- slachtoffers ervan, de sterfte per .000 in 1963 en in 1950 ,dit laatste vergelijking. totaal 1963 1950 berculoze 251 2,1 19,0 dere besmettelijke «en 418 3,5 11,6 inker 21302 178,0 146,9 jkerziekte 1809 15,1 8,5 Joerten 11643 97,3 85,1 irtziekten 26747 223,5 161,3 ge bloeddruk 1727 14,4 15,2 1114 9,3 6,2 hgontst. 1866 15,6 23,6 ■onchitis 1585 13,2 10 8 derdom 3591 30,0 49,0 Tkeer 1999 16,7 8,1 ongevallen 2767 23,1 21,6 Umoord 742 6,2 5,5 We hebben de namen van de diverse 'kten opgegeven in de gangbare ter- n, dus niet in de medische termino- 'e. Verder hebben we enkele opga- 1 uit de statistieli maar bijeengeno- n, b.v. onder hartziekten zitten de "onisch reumatische, die tengevolge aderverkalking en de overige, dus hartverlamming. eze statistiek is buitengewoon leer- in. Er blijkt allereerst uit, dat twee tóen een zeer groot deel van de sterf- voor hun rekening nemen n.l. hart- 'ten (28,0»/o) en kanker (22,0''/o) samen van alle sterfgevallen! Geen won- r, dat de Engelssprekende volken de Hen van het hart „killer number e" (moordenaar nummer één), noe- "n. Men leest uit de statistiek, dat de- cijfers sedert 1950 sterk zijn gestegen, "ral die van de hartziekten. Gaat n nog verder terug, dan valt dit nog eer op. In 1926 was het cijfer voor hartziekten per 100.000 ong. 125 en 1901 slechts 52, terwijl ze voor kan- "resp. 115 en 93 waren. Sedert het Sn van onze eeuw is dus het cijfer t de hartziekten verviervoudigd en voor de kanker bijna verdubbeld. oorzaken hiervan zijn verschillend; 1 dele is de stijging toe te schrijven het feit, dat de mensen ouder wor- dan vroeger, anderdeels aan de le- ."swijze en wat kanker betreft ook net roken van sigaretten. Ook de gnostiek speelt een rol. "at het percentage verkeersongeval- is verdubbeld ligt voor de hand. De tensiteit van het verkeer is zo toe- wnen, dat het eigenlijk nog een ™er is, dat het niet veel hoger ligt. 1950 waren er in ons land 138.000 rsonenauto's, in 1963 echter 866.000. s meer dan zesmaal zoveel. Voor de fWauto's waren de cijfers 71.000 en mo en voor de bromfietsen 55.000 en 00.00O(!) Hoe het komt, dat het aantal lijders suikerziekte is verdubbeld in" ge- emde periode, is ons niet bekend. »over zou een medicus wellicht eni- opheldering kunnen verschaffen. ^"6 frequentie van de meeste andere ^^ten neemt gelukkig af, bij sommige zelfs spectaculair, met name bij 'Uberculose. Ze was vroeger een ech- „En Juda gewoni Perez bij Tha.mar" Matth. 1 3a In de tijd van voorbereiding op het geboorte-feest van de Heere Jezus gaan onze gedachten onwillekeurig wel eens heen naar de lijn, van Zijn aardse- af komst. Daar behoeven we niet naar te ra den, want de Bijbel verschaft ons deze gegevens volledig. En we kuim.en er zowel Gods almacht als Zijn vrijmacht in bewonderen. Dat is zeer zeker het geval bij de schakel die onze tekst ons voor ogen stelt. Uit de zonen van Jacob heeft de Hee re Juda verkoren om de voorloper te zijn van de Messias. Baart het op zichzelf al verwondering dat de Heere de naam van Zijn Zoon wil verbinden aan die van nietige ster velingen, deze verbazing zal nog groter worden wanneer we b.v. deze Juda zien i.v.m. hetgeen zich afspeelt rond de ge boorte van Perez. Die laatste naam be tekent „breuke" of „verstoring". Inder daad, hier is een kink in de kabel. Een verstoring in de achtenswaardige rij tot nu toe: Abraham, Izak, Jacob, Juda. Wie is eigenlijk- die Thamar, waarvan in onze tekst sprake is? Ze is gehuwd geweest met de oudste zoon van Juda, Er geheten. Hij was kwaad in de ogen des Heeren en daarom moest hij jong sterven. Naar het toemnalige gewoonte-recht gaf Juda thans zijn tweede zoon aan Thamar tot man om zijn broeder zaad te verwekken. Deze Onan wenst echter zeer beslist geen kinderen. En ook hij wordt door de Heere gedood. Een waar schuwing om deze zaken maar niet al te veel in eigen hand te nemen, zoals in onze tijd van geboorte-beperking nog al eens gepropageerd wordt. Nu is er nog een derde zoon .n.l. Sela. Naar recht en plicht zou deze thans aan Thamar tot man moeten gegeven wor den. Maar Juda is klaarblijkelijk bang geworden dat de verbintenis met Tha mar aan zijn zonen- onheil brengt. Zon der meer denkt hij dat zij er de oorzaak van is, dat het zijn kinderen zo kwalijk is gegaan. Daarin is Juda onredelijk en mis. De^ Heere zegt immers duidelijk, dat de zonden van Eï en Onan oorzaak zijn van hxm vroegtijdige dood. Tot dus ver is het gelijk aan Thamar. Maar dan slaat zij een verkeerde weg in en neemt een diep zondige beslissing. Omdat Juda weigert haar zijn derde zoon te geven, gaat ze haar eer tot schande maken in overspel met voorbe dachte rade en sleept Juda daarin mee, zonder dat deze weet met zijn schoon dochter van doen te hebben. Wanneer zij, wanneer de gevolgen openbaar komen, wordt aangeklaagd en voor hem, als stamhoofd, wordt ge bracht, is zijn vonnis dan ook het dood vonnis. Juda doet dit met voorbijgaan van zijn eigen zonde, Och, wij mensen gaan makkelijker in de rechterstoel zitten dan in de beklaagdenbank. Wij spreken vaak een oordeel over an deren uit, zonder te beseffen daarmede onszelf te veroordelen. Tot deze ontdekking komt Juda, wan neer Thamar hem de onloochenbare be wijsstukken van zijn eigen aandeel in deze zaak toont. En dan komt hij naast Thamar in de beklaagdenbank. Wonderlijk, dat het vonnis aan geen van beiden voltrokken wordt. Doet God dan geen recht? Toch wel. Daarom heet hun kind Perez d.b. „op hem zal de breuke rusten". Juda. en Thamar kunnen vrij uit gaan, omdat er één is, die de schuld overneemt en op zich neemt. Wonderlijk dat deze Perez een voorloper wordt van het Kerstkind. Daarom wordt onze tekst een advents- tekst met een genadevol perspectief. In Perez wordt de breuke op Christus gelegd. Juda en Thamar stonden bij de wieg, zoals ééns de herders zouden staan bij de kribbe van Bethlehem. Ze staan daar als bij het wonder Gods Neen, het is niet te begrijpen, dat in dat kind de redding ligt. Dat de Heere Zich als de heilige en rechtvaardige God niet distancieert van zo'n zondig en over spelig geslacht, maar er juist in wil af dalen. Dat Hij voor zulken de deur niet op het nachtslot werpt, maar integen deel, die deur wijd open zet en ze er als f amUie in wil halen. Daar begrijpt de wereld en zelfs de vrome wereld niets van. Ze zeggen dan ook: „Een vriend van hoeren en tolle naren". En dat wordt nu juist het ad- ventswonder voor de kerk. De Heere houdt de schuldige geenszins onschul dig. Maar Hij legt de zonden van Zijn kerk op het schuldeloos Lam, dat in Bethlehems kribbe werd neergelegd. Het vonnis blijft van kracht en wordt .uitgevoerd. Er is alleen een Ander, een Borg, een Plaatsvervanger, één Die in de breuk gaat staan voor Zijn volk om him straf te dragen. Advent wordt: vragen of er nog een weg is om de welverdiende straf te ont gaan en weder tot genade te komen. Kerstfeest is het antwoord op die vraag. O Goddelijk wonder! Perez! De breuk is op Hem! 'Eüa uit het oog van 't Kerstkind straalt zulken tegen; Ik doe u, hoe met schuld beladen, verzoend voor 't oog des Va ders treen. Dirksland. C, J. Kesting Fabrieken Zevenbergen ter volksziekte. In 1900 stierven er op een bevolking van 5 miljoen 6850 men sen aan t.b.c. van de ademhalingsorga nen, in 1963 op een bevolking van 12 miljoen slechts 211. Voor een groot deel is dit te danken aan de verbeterde maatschappelijke omstandigheden, be tere hygiëne, voeding, woningen etc. Maar ook de systematische bestrijding ervan, speciaal door de consultatie bureaus via het periodiek doorlichten heeft er zeer toe bijgedragen, want daar door wordt de ziekte al in het beginsta dium ontdekt. Ook de andere besmettelijke ziekten vertonen een sterke teruggang: difterie, kinderverlamming (polio), tyfus, pok ken, mazelen, malaria enz. De influen za of griep schijnt men echter niet on der de knie te kunnen krijgen. Ze ver toont een sterk golvende lijn. Gelukkig komen explosies als in 1918-1919 niet meer voor. Ouderen onder onze lezers herineren zich nog wel de z.g. Spaanse griep uit die jaren, zo genoemd omdat de epidemie in Spanje begonnen was. Ze verspreidde zich toen over de gehele wereld en het aantal sterfgevallen toen wordt op 20 miljoen geschat (in Neder land als we ons goed herinneren 45.000) Op de tabel ziet men, dat deze ziekte in 1963 anderhalf maal zoveel slachtoffers maakte als in 1950. In elk geval zien we uit deze statis tiek, dat de sterftecijfers zeer veel la ger liggen dan vroeger, al hebben de ziekten, die er een rol in spelen in be tekenis soms van plaats verwisseld. Wel vertonen ze de laatste jaren weer een langzaam stijgende lijn. Het laagtepunt lag omstreeks 1950 met 7,5"'/oo. Thans is het zoals we zagen 8,0. De oorzaak daarvan is gelegen in de toeneming van het aandeel der oude generatie in de bevolking. Hoe hoger dat aandeel wordt, des te groter wordt het aantal sterf gevallen. Vergeleken met vorige eeuwen ver keren we dus thans wat de sterftekan sen betreft in veel betere omstandighe-, den. In het klassieke Griekenland was de gemiddelde levensduur slechts onge veer 30 jaar, zoals men uit inscripties op grafstenen heeft afgeleid. Uit de leeftij den van een aantal Egyptische mum mies omstreeks het begin van onze jaar telling heeft men berekend, dat hun gemiddelde leeftijd slechts 22 jaar was. Van 1200 tot 1600 varieerde ze in ver schillende Europese landen van 20 tot 40. Het waren vooral de epidemieën en hongersnoden, die daarvoor verantwoor delijk waren. Zo heeft de pest in 1348 in Europa naar schatting 25 miljoen mensenlevens geëist. Tyfus en cholera- epidemieën kwamen vooral voor in tij den van oorlog en hongersnood. Tuber culose en pokken sleepten massa's men sen naar het graf. De zuigelingen- en kraanjvrouwensterfte waren schrikba rend hoog. In de 19e eeuw nam de ken nis van de chirurgie wel toe, maar men had geen antiseptica (ontsmettingsmid delen) zodat omstreeks 1850 een Engels chirurg mededeelde, dat 40'''/o der ge- amputeerden in de ziekenhuizen het le ven liet! Vooral de ontdekking van de microben men denke aan Pasteur en Koch heeft echter een ontzaglijke verandering ten goede gebracht en niet te vergeten ook die van de penicilline. Door deze en andere factoren zijn de sterftecijfers vergeleken bij vorige eeu wen gedurende de twintigste eeuw in snei tempo teruggelopen. Onder allerlei naam zijn in de loop van de bijna 40 jaar van het bestaan van ons blad tientallen gratis krantjes gekomen en na korte tijd weer verdwenen. Hoo komt dat? Omdat dergelijke krantjes geen publiciteitswaarde hebben voor de adverteerder. Er wordt even in gekeken en.... foetsie, in de prullemand! Een streékblad 'als „Eilanden- nieuws" met veel variërend nieuws" zwerft de hele week op tafel en wordt door alle huisge noten gelezen. Er gaat voorlich ting vanuit op allerlei gebied. Door zijn enorm grote lezers kring en door prima redaktionele verzorging heeft Eüanden-nieuws do grootste publiciteitswaarde voor dit rayon. Zakermiensen ad verteren daarom in een blad, dat de belangstelling van de lezers heeft. De Stellendamse drieling Aren, Laurie en Jan Brinkman zijn a.s. zondag 20 dec. jarig. Ze worden dan zes jaar. Hun aders is Haagsestraat 15 te Stellendam. M'eer over de drie kleuters aan de binnenzijde van dit blad. Wij attenderen er nogmaals op dat ons blad in de Kerst- en Nieuwjaarsweek alléén op. woensdag verschijnt. Eilan den-nieuws kan dan op de donderdagen vóór de feestdagen, ook bij de postabon- nees worden verzorgd. Copy en aidvertenties voor beide num mers hopen wij zo vroeg mogelijk te ontvangen. Redactie en Administratie Te Zierikzee heeft een gruwelijk hu welijksdrama plaats gehad. Dinsdag-- middag heeft de 25 jarige C. v. d. B. zqn 22 jarige vrouw bij een ecbtelflke twist gewurgd. V.d. B., die monteur is, moet in een vlaag van blinde woede zijn te werk ge,gaan. Het ging al geruime tijd niet goed tussen die twee; zijn vrouw was wegens een zenuwoverspanning In het ziekenhuis opgenomen en maantdag thuisgekomen. Hrm tweejarig zoontje was bij een zuster van v. d. B. tijdelijk ondergebracht. Dinsdagmidag ontstond weer een he vige twist, waarbij de monteur de han den om de hals sloeg van zijn vrouw en haar wurgde. Hij nam daarop de vlucht naar zijn ouders, waar de politie hem^ heeft gearresteerd. VOOR BETER NAAR OE MrD0ELHnRNIS-.TEL:23Z8 Op de plaats waar door de aanne mersfirma A. Jongejan te Middelhar nis in een dijk van de Dorpsvaart te Hazerswoude in opdracht van het be stuur van de z.g. Boterpolder een dui ker was gebouwd is in de nacht van maandag op dinsdag 8 dec, een breuk, ontstaan. Het werk was juist voltooid, een eerder geslagen damwand was reeds verwijderd. Terwijl de Boterpol der (plm. 70 ha) vol liep kwam bijna de halve bevolking op de been. Het land kwam blank te staan en boerde rijen en huizen stonden in het water. Politie, brandweer en vrijwilligers brachten het vee in veiligheid. Om twee uur 's nachts was het gevaar bezworen en het gat provisorisch gedicht. De wa tergemalen zorgden daarna voor het droogmalen van de polder. Het werk werd uitgevoerd onder toezicht van de Heide Mij. Het staat nog niet vast wie voor de schade aansprakelijk wordt ge steld. Nadat enkele weken geleden burge meester J. A. Kleijnenberg werd ont heven uit zijn functie van waarnemend burgemeester van Stellendam lijkt de „kwestie Stellendam" thans zijn tragi sche hoogtepunt te hebben bereikt, In de jongste raadsvergadering van j.l. dinsdagavond deelde de voorzitter bur gemeester Verplancke mede, dat weth. C. H. Moijses (chu) schriftelijk zijn ont slag als lid van de raad had Ingediend. Zondagmiddag 27 dec. a.s. 's middags van 5 tot 6 uur zal de N.C.R.V. een k-erkdienst van de Geref. Kerk te Stel lendam uitzenden. Voorganger is de Ger. predikant ds. W. Netjes. GOEDEREEDE Dhr. E. A. Snijder, sinds 1927 hoofd der Chr. Lagere School op het Haven hoofd gaat per 1 jan. met pensioen. Vanmiddag - vrijdag - nam de heer Snijder afscheid van zijn leerlingen en morgenavond, zaterdag, te 7.00 uur in het schoolgebouw bestaat voor oud leerlingen gelegenheid de heer Snijder de hand te drukken. Het afscheid vindt bij alle soberheid plaats i.v.m. familie omstandigheden. De heer en mevr. Snijder blijven op het Havenhoofd wonen. Hun nieuwe woning is nog niet geheel afgebouwd. Na zijn pensionering zal de heer Snij der mogelijk met nog meer energie zijn talrijke functie behartigen. Hij is o.m. raadslid, voorz. van de Vissersvereen. „Ons Belang' en lid van het hoofdbe stuur van de Ned, Visserijbond. Zater dagmiddag geeft dhr. Snijder les aan vissersjongens. Dhr. Snijder wordt opgevolgd door de heer Zeeman uit Krimpen aan de IJssel. Dhr. Zeeman is gehuwd en heeft twee kinderen. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS Formeel blijft de heer Mouses wethou der tot zijn opvolger is benoemid en ge ïnstalleerd, hij zal echter de tussenlig gende vergaderiag(en) niet meer bflwo- nen. Tevens werd aam de geschorste ge meentesecretaris de heer Woudstra op diens verzoek per 1 jan. 1965 (eervol) ontslag verleend. Bij de raad bestond geen behoefte aan nadere beschouwin gen, de gang van zaken zoals die zich thans heeft toeigespitst werd algemeen betreurd. „Zaken doen''. Burgemeester Verplancke zei zich niet te wagen aan een lang openingswoord in deze eerste door hem gepresideerde vergadering. „We zijn hier gekomen om zaken te doen" besliste hij. Bij de bij de ingekomen stukken ge voegde begroting 1965 van de Commis sie voor het Bouw- en Woningtoezicht en de Dienst der Gemeentewerken van de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam zei de heer Keijzer de voor Stellendam geraamde bijdrage a 21.087,74 aan de hoge kant te vinden. Spreker concludeerde dit aan de hand van een vergelijk tussen het inwonertal der betrokken gemeenten. Stellendam zou per inwoner 15,betalen tegen Ouddorp en Goeree elk plm. 8, De heer Brinkman tevens voorz. van de woningbouvirvereniging ver duidelijkte dat de bijdrage niet wordt afgemeten naar het aantal inwoners, doch naar het aantal werkuren per man in de verschillende gemeenten. Het aan tal uren wordt geraamd door b. en w. ,„Onze gemeente is nog steeds in bewe ging" verzekerde spreker. Spreker noemde de directeur van de Teclm. Dienst de heer Labee niet en kel zeer kundig, doch ook uiterst pre cies en oppartijdig. „Overigens is het jammer dat op deze begrotingen enkel de kosten voorkomen, het zou interes sant zijn te zien hoeveel leges gelden er binnenkomen" vond de heer Brink man. Mededelingen Van de heer C. Booij was een adres binnengekomen houdende de aanbeve ling te besluiten dat het aftreden van weth. Moijses zo spoedig mogelijk plaats diende te hebben. Het werd voor ken nisgeving aangenomen Tevens werd de raad medegedeeld dat de kwestie rondom de te weinig overge dragen grond t.b.v. de bouw van 10 premie woningen voorlopig blijft liggen „Zodra een beslissing van rechterlijke zijde is genomen tegen de geschorste gemeente-secretaris zal door het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een andere beslissing wor- den genomen, uiteraard in overleg met het gemeentebestuur" zo delen b. en w. mee. Eveneens werd verdaagd de behande ling van de beroepschriften van de he ren de Baar en Klarijs uit Goes en de heer Verburgh uit Wolphaartsdijk. Door (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1