als het om sparen gaat Kamer van Koophandel vergaderde te Middelharnis iutorijders: Kijk verlichttng van uw wageina öe QRienöüil Vrijdagavond ring m^t\lke vergadt mmeisdüli De beer P. D. Sieling gehuldigd Middelharnïsse H.B.S. eicperi' menteerschool voor Havo Gestaagde actie Speeltuinvereniging OPEL Nederland - Zuid-Afrika MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN Bespreking over vestiging klein-industrie op Flakkee, A.N.W.B.-contróIe op 30 000 personen-auto's De hondenbelasting Garage Knö^s aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en Omstreken heeft donderdag 15 oktober in Hotel Jacobi te Middelharnis ©en openbare vergadering gehouden. Het bestuur had deze vergadering te Middelharnis be legd, ter gelegenheid dat Goeree-Over- flakkee door de Haringvlietbrug een vaste oeververbinding heeft gekregen. De Kamer had ter bereiking van dit doel vele Jaren lang medewerking ge geven, maar de grootste eer kwam toch toe aan het lid van de kamer de heer P. D. Sieling, die er de stuwkracht van is geweest. De voorzitter van Ae Kamer, Ir. R. A. Jas bracht de heer Sieling een grootse hulde en bood hem namens de Kamer een prachtig gedenkbord met inscriptie aan. Op deze vergadering werden bij de afhandeling van de agenda speciale Flakkeese belangen besproken, onder meer de afwijsing als kerngebied, ves tiging van industrie voor pendelaars en onderwij sproblemem. In zijn openingswoord schetste de voorzitter Ir. R. A. Jas dat de kamer lange tijd geleden wel eens een bezoek had gebracht aan Goeree-Overflakkee, maar dat het de eerste keer was, dat er een openbare vergadering in dit ge west werd gehouden. Het bestuur had gemeend de eerste vergadering na de opening van de Haringvlietbrug te Mid delharnis te moeten beleggen; gezien het bijzondere karakter, was ook de heer P. W. Hordijk, burgemeester van de centrumgemeenten Middelharnis- Sommelsdijk uitgenodigd, die hartelijk werd welkom geheten. De totstandko ming van de vaste oeververbinding, waartoe de kamer stimulerend heeft gewerkt, stemt tot grote blijdschap, al dus de voorzitter, die het wel bijzonder verheugend vond, dat daarmee ook een hartewens van het lid, de heer P. D. Sieling, was vervuld. In de Kamer had men kunnen constateren dat de heer Sieling de stuwende kracht is geweest dat de Haringvlietbrug er gekomen is, en hij bracht hem. hulde dat hij het ge stelde doel heeft verwezenlijkt kunnen zien. Het bestuur had gemeend in de eerste vergadering na het bereiken van dit succes het niet alleen bij woorden te moeten laten, maar de heer Sieling een blijvend aandenken aan dit heuge lijke feit te schenken. De voorzitter bood hem namens de kamer een fraai inscriptie aan. (Applaus) De heer Sieling was door dit mooie geschenk zeer verrast en zei de kamer dikwijls te hebben lastig gevallen over de brug. Hij wist dat de Kamer zijn po gingen waardeerde al had men mis schien wel eens gezegd: de brug komt er toch niet! Steeds had hij volle me dewerking gekregen om het gestelde doel te bereiken en eigenlijk had ik daarvoor een cadeau aan de Kamer moeten aanbieden, zo zei hij. Het ver heugde hem dat de kamer voor deze vergadering over de brug naar Mid delharnis was gekomen, de leden had den hiermee door betaling van tolgeld tevens een bijdrage aan de brug ver leend. Hij hoopte voorts dat de leden fabrikanten hier en daar een fabriekje zouden zetten niet te veel, om het mooie Flakkee agrarisch te houden maar toch zo veel, dat de pendelaars dicht bij huis werk zouden vinden. Hij dankte de voorzitter en in hem de Ka mer voor het blijvende aandenken, dat een ereplaats in zijn woning zou krij gen. Flakkee geen kerngebied Bij de afhandeling van de agenda bleek uit de ingekomen stukken en me dedelingen, dat ten kantore van het E.T. I. met de burgemeester en secretaris van Middelharnis de vraag was bespro ken of alsnog een actie moest worden ondernomen om Flakkee tot kerngebied te doen promoveren. Eenstemmig was men van mening, dat het doel, gezien het standpunt van de Regering, dat dui delijk op inkrimping van de kerngebie den is ingesteld, niet te bereiken zou zijn. Doelmatiger werd het geoordeeld etappegewijze b.v. 10 ha. grond bouw rijp te maken en zo mogelijk de vesti ging te stimuleren voor de bouw van enkele industriehallen. De Fluzi-ten- toonstellin^ leek een geschikte gelegen heid terzake enige propaganda te ma ken, terwijl daarnaast een gerichte po ging tot propaganda voor vestiging dien de gewaagd te worden bij de Metaal bonden te Rotterdam en Dordrecht en daarnaast ook bij de werkgeversvereni gingen, teneinde ook de vestigingsmoge- lijkheid buiten de metaalindustrie te stimuleren. Het hd de heer B. v. Dongen (Dirks- land) maakte hieruit op, dat de Kamer er nu een punt achter had gezet. Hij meende, dat van het betreffende minis terie een duidelijker antwoord diende te komen. De voorzitter merkte op, dat het mi nisterie toch wel tot uitdrukking had laten komen, dat een kerngebied voor Flakkee geen kans van slagen heeft. Mr. G. v. Oostveen (secr.) voegde er aan toe, nu er zoveel industriekernen zijn afgevoerd, het wel een ongelukkige tijdstip was om er op aan te dringen. Bedoeling is dat hier een arbeids-reser- voir blijft voor het Waterweggebied. De heer v. As (Hoekse Waard) wees er op dat de ruimtelijke ordening een heel andere kant uit wil en dat men tegen alle haren instrijkt als men Flak kee tot kerngebied zou willen maken. Hij meende dat men op Goeree Over- flakkee moest trachten enkele kleine industrieën te krijgen; voor het enorme aantal pendelaars was dat z.i. noodza kelijk en gerechtvaardigd. „Maar dan vooral niet meer dan voor 1500 man" aldus de heer Sieling, want Flakkee is de vruchtbaarste streek van heel Ne derland, waar geen zware industrie moet komen!" De Kamer besloot dit gaarne te wil len stimuleren. IJsbestrijding Tot dusver was de ijsbestrijding rond Rotterdam en Dordrecht georganiseerd in de vereniging Comité IJsbestrijding Rotterdam, die zijn zetel heeft ten kan tore van de Kamer aldaar in het Beurs gebouw. De ervaringen, opgedaan in de strenge winter 1962-1963, hebben er toe geleid, dat in Dordrecht behoefte werd gevoeld aan een wijziging in de opzet van de ijsbestrijding op de Oude Maas, om binnen het kader van de vereniging ijsbestrijding Rotterdam een werkgroep Dordrecht te formeren. De kosten zou den voor 40Vo van Rijkswaterstaat ko- ben, Dordrecht 40"/o en Rotterdam 20*'/o. De kosten voor de kamer zouden nader worden verdeeld, waarbij goedgevonden werd volgend jaar op de begroting van de Kam'er 800,uit te trekken. Aard en doel van het Havo-onderwijs Een belangrijk punt op deze verga dering was het bovengenoemd onder werp, waarbij twee vraagpunten naar voren kwamen. De Commissie Economisch Onderwijs uit de Vereniging van Kamers had n.l. uit een rede van de Inspecteur-Gene raal de indruk gekregen, dat het in de bedoeling van het Ministerie ligt het hoger algemeen vormend onderwijs uit sluitend te zien als een voorbereiding voor het hoger beroepsonderwijs (H.T.S. Middelbare'Landbouwschool e.d.). De Commissie wil de taak van het Havo echter overv/egend zien als een uitvloei sel van de opzet de huidige H.B.S. te splitsen in een zuiver wetenschappe lijke, op universitaire studiegerichte opleiding (atheneum) en een meer op de praktijk afgestemde opleiding, bestemd voor diegenen, die geen universitaire opleiding verlangen en voor wie dus het Havo het sluitstuk van hun studie zal zijn. Bereikt wordt dan, dat leerlingen, uitgerust met een brede algemene ken nis, op de leeftijd van 17 a 18 jaar, nog enkele jaren voor de militaire dienst, een verdere vorming in het bedrijfsle ven kunnen ontvangen. Zij, die binnen het havo-kader de economische studie- j richting kiezen, moeten zo veel taalon- i derricht krijgen, dat zij de moderne ta- I len actief beheersen. Dit onderwijs moet dan ook niet gecombineerd aan de di verse groepen leerlingen binnen het Ha- vo-ka3er worden gegeven. Een tweede bezwaar van de Commis sie is gelegen in de mogelijkheid, een havo-opleiding te verbinden aan scho len van voorbereidend wetenschappelijk onderwijs of middelbaar algemeen vor mend onderwijs, omdat dan de vrees, bestaat, dat de havo-leerlingen aan der gelijke scholen als een restgroep zul- i len worden beschouwd, m.a.w. als kneusjes, die het V.W.O. niet kunnen volgen. Daarom werd in het verleden I ook de voorkeur gegeven aan een zelf- I standige H.B.S.-A. boven een A-afde ling van de H.B.S. Wat dit bezwaar be treft, dient de vraag gesteld te worden of aan een combinatie van havo met V.W.O. ook niet vele voordelen zijn ver bonden (pijnlozer doorstroming in bei de richtingen, terwijl een zelfstandige havo-school waarschijnlijk slechts in de grote steden mogelijk zal blijken). De adj. secretaris van de Kamer Mr. D. W. Beels gaf hier een toelichting op. De heer B. v. Dongen te Dirksland ging er nader op in en merkte op, dat er voor de tweede splitsing een afwij kend oordeel bestond, wat hierop neer kwam, als de leerlingen niet goed zijn voor het atheneum, dat ze dan „als kneusje" naar het havo kunnen. Spre ker wees er op, dat er in ons land 7 proefscholen zijn, w.o. ook de H.B.S. te Middelharnis. Volgens hem was er dus reeds een bestemming aan gegeven! Mr. Beels vond het verheugend dat de H.B.S. te Middelharnis een experi- menteerschool was en lichtte toe, dat deze scholen volgens de Mammoeth- wet zelf een keuze kunnen maken wat betreft de leervakken. Het onderwijs heeft iets districts-eigens, de keuze van de vakken zal b.v. te Middelharnis an ders liggen, dan in de grotere steden. De commissie is van oordeel dat in de grote steden zelfstandige havo-scholen mogelijk zullen zijn. De heer van Dongen vond het havo een schaap met 5 poten; na de opleiding misschien een met 3 poten! Mr. Beels stemde toe dat havo een moeilijk beestje was; de schoolbesturen moeten zich goed realiseren welke vak ken gegeven worden en dragen een extra verantwoordelijkheid. Van deze bespreking werd afgestapt en de rekening 1963 en de begroting 1965 na enige bespreking vastgesteld. Het nadelig saldo op de begroting 1965 bedroeg 56.000,om dit tekort op De ANWB zal op dinsdag 20 oktober a.s. in Hilversum beginen met een verlich- tingsaktie. De bedoeling hiervan is de aandacht van de particuliere automobi listen te vestigen op de slechte toestand waarin de verlichting van het grootste deel van de Nederlandse personenauto's blijkt te verkeren. Tijdens een proef actie die de ANWB de vorige winter hield in Dordrecht, Deventer en Haarlem bleek dat niet mintler dan SS'/o van de 3.633 auto's, die vrijwillig ter controle werden ge bracht, iets mankeerde aan de kop lampen. Dit is thans voor de Bond aanleiding om met speciale keuringsequipes, ver deeld over drie mobiele controlestations, eerst een weeklang te Hilversum de in woners van het Gooi gelegenheid te bie den de verlichting van hun voertuig zonder kosten te laten controleren en te laten afstellen. Hierna volgen Leiden en Alphen aan de Rijn; Delft, Gouda en De henden in Menheerse tweehonderd in getal, die houdt men naast de kost nu heus niet voor niemendal. Belasting voor zo'n dier wordt per jaar nu twintig pop, dat brengt voor de gemeente een aardig duitje op! Al heeft men van veel honden Vaak niet de minste last, 't bedrag dat moet er komen Al ligt 't beest altijd vast. 'n Belasting op de katten was zeker wel zo goed, daar bijna ieder tuintje door hen wordt omgewroet. STELLEND AM De oliebollen actie ten bate voor de speeltuinvereen. is tot volle tevreden heid geslaagd. Veel lof voor de specia list Bakker Steenhoven, de heer H. van Rossum, met de hulp van mevr. Fokker. Ook dank aan bakker Steen hoven, die alles klaar maakte tegen kostprijs. En de dames bezorgsters die de hele middag en avond met dat slechte weer alles bezorgd hebben, hartelijk dank. Ook de heren de Blok, Klink en opz. Jansen, die hun autos' gratis beschik baar hebben gesteld. Via de heer Schot is het bestuur weer verrast, door een schenking, nl. het klimhuis, dat ge maakt wordt door Werkspoor N.V. Delft Is het niet beschamend voor de leden, dat er zoveel gegeven wordt en dat er bijna niemand zich heeft aangeboden om de tuin in orde te maken? Middelharnis - Tf.Jeloon 20-43 te heffen zal aan de minister worden verzocht om 25 opcenten op de jaarlijk se bijdragen en eerste inschrijvingskos- ten te heffen. De openbare zitting werd daarna ge sloten. Het gezelschap heeft des mid dags de kabelbaan aan de Grevelingen- dam bezocht. Vlaardingen; Breda en Bergen op Zoom, Middelburg, Goes en Vlissingen; Oost burg, Terneuzen en Tilburg; Eindhoven 's Hertogenbosch en Helmond. Als laat ste van dit jaar zullen Nijmegen en Oss aan de beurt komen. Ook in de eerste maanden van 1965 zal de ANWB zijn verlichtingsaktie voortzetten. Alleen al in oktober, november en de cember verwacht de ANWB ten rninstc 30.000 personenauto's te onderzooken. De gebreken zijn veelal te verhelpen door het juiste afstellen van de kop lampen. Van de 3.633 auto's die in het begin van dit jaar als proef werden gecontroleerd, waren er 325 waarvan rem- of achterlichten, kentekenverlich- ting of clignoteurs kleine defecten ver toonden, die ter plaatse door hiervoor aanwezige wegenwachten werden gere pareerd. Van alle gecontroleerde auto's werden er 247 voor reparaties verwezen naar garages. De proefaktie van de ANWB heeft stimulerend gewerkt. Tal loze automobilisten gingen meer aan dacht aan hun voertuigen besteden. De drie ANWB-keuringsequipes die nu op 20 oktober a.s. aanvangen mot een verlichtingsactie op grotere schaal zullen bestaan uit elk vier tech nici. De in totaal zes AN\VB-t chefs en de zes wegenwachten onder leiding staan van ten Wf,- wachtinspecteur. De automobilisten kunnen bij e trolestations terecht van dinsdag vrijdag, elke dag van 12.00 uur tot2 uur en zaterdags van 10,00 uur tot 11 uur. Bij de ANWB-verlichtingsactij van 20 oktober a.s. tot 24 oktober Hilversum wordt gehouden zullen drie controlestations- worden op een terrein aan de Hoge Kaatj weg, hoek Melkpad. De ANWB-verlichtingsactie wordt de volgende plaatsen gehouden: in de week van 27 tot 31 okt, 1964; den en Alphen aan de Rijn; in dew van 3 tot 7 nov. 1984: Delft, Gouda' Vlaardingen; in de week van 10 tot nov. 1964: Breda en Bergen op Zoom' de week van 17 tot 21 nov. 1964: delburg, Goes en Vlissingen; in der van 24 tot 28 nov. 1964 Oostburg-Te neuzen en Tilburg; in de week vanii 5 dec. 1964 Eindhoven; in de weekv 7 tot 12 dec. 1964 's Hertogenbosch Helmond; in de week van 15 tot 1 1964 Nijmegen en Oss. VERVOLGVERHAAL door W. SCHIPPERS Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 18 Zie, dat trok Andries Korhof aan, hij had die groene wildernis, zoals de jon ge heer het noemde, lief, hij had er ge stroopt met Rolf Hotman en na die tijd was hij er nog vaak met de roeiboot geweest de vorige zomer, doch zonder buks, alleen maar om er de vele mooie plekjes te bezoeken, die hem zo mach tig konden bekoren. „Mijnheer", sprak hij, „ik ben daar zeer goed bekend en ik vind het daar prachtig, maar op sommige plaatsen zijn de vaargeulen zó nauw dat ik ge noodzaakt zal zijn de boot met een van de riemen voort te duwen. Als u dat lie ver niet wilt, kan ik ook wel een van de bredere kreken invaren, en als het te nauw wordt om te roeien, weer op mijn eigen weg terugkeren." „Breng om maar op een mooi plekje, Andries, en al wordt het vaarwater wat nauw, dat hindert mij niet, als je kans ziet er door te komen." Door de krachtige armen van de roeier voortgedreven schoot de boot in schuine richting naar de overkant. De witte paal op het einde van de dam wees de plek aan, waar de opening was om binnen te varen, want het water had de basaltkeien bedekt, „'t Is tamelijk hoog water, is het niet, Andries?" vraagt de jonge heer en hij voegt er bij: „Zou je, zo nodig, nu niet over de dam kun nen heenvaren, of staat er nog niet zo veel water?" Andries Korhof denkt er aan hoe hij met de jol van schipper Hotman zicii aan de vervolging van de rijksveld- wachters had onttrokken door over de dam te varen en glimlachend antwoordt hij: „Als het om een of andere reden moest, zou ik het wagen, doch er staat op het ogenblik nog maar nauwelijks een voet water boven de keien, dus het zou nogal gevaarlijk zijn met deze boot." „Neen, Andries, 't is mijn bedoeling niet orh jou tot waaghalzerij te verlok ken, 't was enkel maar een vraag, om dat het mij toescheen dat het water ho ger staat dan gewoonlijk". Met een enkele forse riemslag van de linkerriem drijfs Andries de boot naar binnen en al aanstonds vaart men in de brede kreek tussen griend en rietgors. „O," roept een van de jongedames, die stil naast elkaar op het achterbank je zitten, „wat is het hier heerlijk, maar zo vreemd en zo stilVerschrikt houdt ze op, want bijna vlak bij hun boot vliegen met luid gekwaak een paar eenden uit het riet. „Kijk," zegt mijnheer Hugo lachend, „wat stilte betreft, dan heb je je ver gist, Louise, maar eigenaardig en vreemd vind ik het hier ook wel." Ze varen verder, met onhoorbare riemslag door de behendige roeier voortbewogen, glijdt de boot door het spiegelgladde water van de kreek. Hier en daar groeien langs de griend- kanten op lange stengels paarsrode bloemtrossen, die men nergens anders zal aantreffen dan in het griendgebied langs de rivieroevers. Overal Iiangen de takken vol met de zilverachtige wilge bloesem, die men hier katjes noemt. Op de lage rietgorzen, waar men in de af gelopen winter het riet heeft wegge sneden, bloeien in weelderige overvloed de lisdodders, waarvan de helgele bloe men zo scherp afsteken tegen het frisse groen van de bladeren. Er wordt niet veel gesproken in de boot. De beide jongedames anders zo levendig en vrolijk, schijnen nu geen lust meer te hebben om te babbelen. Mijnheer Hugo begrijpt klaarblijkelijk de reden wel waarom zijn doorgaans dartele zusters nu zo rustig en stil naast elkaar zitten. „Wat is het hier vreemd- en mooi, Hugo", zegt zijn jongste zuster, en als ze er bij voegt: „Hoe zou het komen, dat ik net een gewaarwording heb alsof ik in een ander land ben, hier vèr, heel ver vandaan, terwijl we toch feitelijk vlak bij huis zijn?" dan zegt hij: „Dat komt, doordat er hier een plantengroei is, waaraan wij niet gewoon zijn. In de tuinen, die wij kennen, groeien velerlei bloemensoorten, doch de wilde bloe men, die daar langs die griendzoom in het water bloeien, zijn daar niet. In de stad en daarbuiten langs dewe- gen zien we vogels genoeg, maar behal ve die zul je hier aantreffen die je nooit in de stad of op de weide en akker zult zien, ze horen slechts thuis in deze om geving. Zodra de mensen hier hun hui zen of fabriek zullen gaan bouwen, verdwijnen ze weer". „O, maar Hugo, dat zou ik toch jam mer vinden, maar dat geloof je toch zeker zelf ook niet, is het wel?" vraagt het meisje bijna verschrikt. De jonge heer haalt de schouders op. „Je weet toch ook wel, Lotte, dat er hier beneden niets bestendig is, dat al les teinslotte verdwijnt om plaats te ma ken voor wat anders? Ook dit griendge- taied zal verdwijnen, maar nu is het er nog, en wij vinden het hier mooi en ik geloof dat onze roeier het ook mooi vindt." Mijnheer Hugo kijkt de jonge molenaar in de ogen en vraagt dan kortaf: „Kun je schieten, Andries?" Een felle blos kleurt het gelaat van de roeier en enigszins haperend antwoordt hij: „'k Zal niet beweren dat ik bepaald een goed schutter ben, maar met een ge weer omgaan kan ik wel Op vrijdagavond 23 dezer zal 's avonds om acht uur in VITA NOVA te Som- melsdijk de oprichtingsvergadering plaats vinden van het Rayon Goeree- Overflakkee van de Stichting NZAW- Nederlands Zuid-afrikaanse Werkge meenschap. Zoals U indertijd in de dagbladen hebt kunnen lezen, wei-d deze stichting op 31 augustus 1963 te Rotterdam opgericht. Van Flakkeese zijde waren .daarbij aan wezig burgemeester H. Bos, deurwaar- der H. L. van Kampenhout, de heren M. Padmos en P. D. Sieling, terwijl ver- der o.m. de op FJakkee ook wel bekende j Dr. P. M. van Galen, Dr. K. H. E. Gra- I vemeijer, Prof. Dr. J. C. Hooykaas, Ir. I H. van Rossum, burgemeester M. W. Schakel en Ds. G. A. Zijderveld acte de precence gaven. i 31 augustus werd gekozen ter piëtei- telijke herinnering aan het feit, dat eens H.M. Koningin Wilhelmina aan een Zuidafrika in nood de helpende hand toestak om door het zenden van Haar kruiser Gelderland de oude president Krüger veilig af te halen naar Europa. Dit was in 1900. Dat ook nu Zuidafrika door de inter nationale hetze en de veelal misleiden de en negatieve „voorlichting" (van veelal tot oordelen volstrekt onbevoeg de zijde!) in nood dreigt te geraken, zal velen Uwer bekend zijn. Men ervaart het dagelijks bij het lezen van persar- tikelen en bij het luisteren en kijken naar radio en televisie. Tegen die hetze en „voorlichting" wil de NZAW krachtig optreden door een open en eerlijke voorlichting te geven, gebaseerd op reëele feiten en omstan digheden. De NZAW wil in deze tijd Zuidafrika helpen nu de bedoelingen van de 3.250.000 blanken aldaar zo verkeerd worden voorgesteld dat een storm van haat in de wereld tegen hen is losgebro ken. De NZAW wil er aan meewerken dat een beter begrip voor- en een dieper inzicht in de Afrikaanse problematiek kan worden verkregen. De NZAW beoogt volgens haar statu ten: het wekken van begrip (tegen on begrip en wanbegrip, daarom nog niet gelijk aan instemming!) voor het in Zuidafrika gevoerde samenlevingsbe- leid; het kweken van belangstelling en waardering voor de blanke, bruine, ge- Een fijne glimlach speelt om de bleke lippen van de jonge patroon: „Dat dacht ik wel, vriend, je bent niet voor niets hier in deze doolhof zo uitstekend be kend, maar dat is natuurlijk jouw zaak, Andries; alleen zou ik je dit willen zeg gen: Wees voorzichtig, want je bent de enige zoon van je ouders, en dat kan ik mij zo goed begrijpen hoeveel bekoring het voor een sterke knaap zoals jij bent heeft om hier, met de vinger aan de trekker van de buks op het vlugge wa terwild te loeren.... maar, 't loopt in 't eind slecht af, Andries". Hugo schijnt geen antwoord te ver wachten van zijn roeier, want hij keert zich half om naar de beide jongedames en maakt hen opmerkzaam op een blau we reiger, die onbeweeglijk met de lange poten in een waterplas staat. Andries Korhof verwondert zich over de scherpzinnigheid van zijn jonge pa troon, die zulk een juiste gevolgtrekking maakt uit het feit, dat er een reden moest zijn waarom hij zo goed bekend was hier tussen de dammen. Doch nog meer verwonderde hij zich, dat de waarschuwing van mijnheer Hu go hem niet ergert of boos maakt, veel eer geeft het de indruk alsof een oudere broer hem vriendelijk terechtwijst. Nu schuift de boot door de nauwe kreek, waar het overhangend griend hout bijna de riethalmen aan de over zijde raakt. Andries heeft de meisjes verzocht om wat meer naar voren plaats kleurde en zwarte bewoner.? van Zuii afrika; het verstevigen van de g( dienstige, culturele en economische b den, die Nederland en Zuidafrika v ouds verbinden; het bevorderen v goede betrekkingen tussen beide lande zoals het volken betaamt die sinds eei wen in godsdienst, taal en cultuur i zeer verwant zijn als de onze. En jm terwille van óUe vier de Zuidafrikaan. bevolkingsgroepen vraagt de NZAWbf grip voor het Zuidafrikaanse samenlt^ vingsbeleid, dat als zijn idealen hetv zijn van allen beoogt. Voor bantoes, ii diers en kleurlingen, maar ook voord blanken, die in het hedendaagse j in hun voortbestaan worden bed) Wij nemen aan, dat de doelstellii van onze stichting bij velen op Goeret- Overflakkee instemming zal vind Daarom willen wij de oprichting bevir- deren van een rayon van de NZAWi het eiland. Degenen, van wie verwacll mag worden, dat zij het mot bovenge noemde doelstelling eneens zijn, wordei op vrijdag 23 oktober a.s, 's avonds on acht uur verwacht in VITA NOVA te Sommelsdijk. De avond zal onder leiding staan burgemeester H. Bos. Als sprekers zul len optreden de NZAW-hoofdbestuurs- leden: Ds, P. M. va-n Galen, Herv. predikaul te Hilversimi, A.R.P.; H. L. van Kampenhout, gerechtsdew- waarder te Sommelsdijk, C.H.€.; Ds. G. A. Zijderveld, predikant dti Ger. Gemeente te Middelburg S.GP. Het belooft een zeer interessante avoni te worden, 'zodat we een grote opkomsl verwachten. Voor belangstellenden die- ne, dat de toegang vrij is. OUDDORP Kerkdienst. Woensdagavond a.s, If 7 uur hoopt voor de Ger. Gem, alMM voor te gaan ds, P. Blok van Dirkslanl Huisvrouwen Conferentie. Woensdaï 21 oktober wordt op „Toppershoedje weer een Huisvrouwen-conferentie f houden. Spreekster op die dag is G. M. Schaap, maatschappelijk werWa te Wierden over het onderwerp: „w» verandert er op 't platteland en wat t) tekent dat voor ons leven". te nemen, want hij moet achterin staa» om de boot door de nauwe vaargeul t_ duwen en hij vreest dat het langs z. riem druipende water hun kleren bevlekken. Andries neemt precies de zelfde weg als hij op die novemberavor met Rolf Hotman genomen heeft. Als vaargeul nog smaller wordt en de wO- den van de boot langs geurige wilg*^' ken en buigend riet of soepele oia^^ schuren, dan zegt mijnheer Hugo: Geloof niet dat we hier doorkomen, ia- dries, mij dunkt dat we straks vas' lopen, en als dan het water met de vallende eb wegvloeit, dan word' een lelijk geval. „Daar ben ik niet bang voor, i»0' heer, maar als u terug wilt, dan kan ogenblikkelij k „Denk je dat we er door komen, dries?" vraagt de jonge patroon. Alsc molenaarszoon beweert dat dit kan. rekeninJ steken hij lachend: „'t Is voor jouw Andries Korhof, als we blijvends is 't jouw schuld, denk daaraan. Met verdubbelde krachtsinspan»'J hanteert Andries de roeispaan «n vijf minuten later of 't wordt pm^^_ -ling licht en met nog een forse ri stoot tegen de hoge griendkant au hij de boot een hoek om. Vlak voor hen ligt nu die gr°*^,jj plek als een klein meer midden w» riet en biezen. (Wordt vervols

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2