Critiek op benoeming van een leerkracht door b. en w. Ned. Vereniging voor Landaanwinning brach bezoek aan de Deltawerken öe QRienöuil Gemeenieraad OoHgensplaai Leerzame excursie tot in het hart van de Delta Ondeugende verpleegsien Grond wordt schaars artikel in ons land Wachten op bijdrage van het Ministerie voor „Het Centrum" PBaatselijk Nieuws VERVOLGVERHAAL Ook in Ooltgensplaat heeft de raad de verhoging van de subsidie voor het Streekmuseum besprolsen. B. en w. stelden voor de subsidie per inwoner te verhogen van 5 tot 12 cent. De heer L. Hokke (chu) had begrepen dat de sub sidie verhoogd was, maar dat er niettegenstaande een vermindering van in- kom.sten te verwachten is, terwijl het aantal bezoekers steeds vermeerderd. „Vorig jaar was er een inkomen van f 480,en voor dit jaar zijn de intree- gelden beraamd op f 250,aldus de heer Hokke, die een ander niet dui delijk was. Burgemeester W. M. van der Harst zei er uit te begrijpen, dat de financiële positie achteruitgaat. Nochtans vond hij het geen overbodig luxe het streek museum de 'helpende hand te bieden, mede om het feit dat er weer plannen tot uitbreiding zijn. De beer P. van der Vliet (pvda) wilde het verloop van de financiële ontwik keling graag een jaar aanzien en stelde voor de verhoging van de subsidie voor één jaar te doen gelden. Ook de heer A. J. A. Leijdens (sgp) dacht er zo over en later bleek dat de gehele raad van dezelfde gevoelen was, dus werd besloten de verhoging van de subsidie voor één jaar te doen gelden. Discussie benoeming leerkracht De heer Leijdens zei pijnlijk aange daan te zijn over de mededeling van b. en w. ten aanzien van de benoeming van een leerkracht aan de Openbare lagere school te Ooltgensplaat. Er had den zich voor de vacature 43 sollici tanten gemeld, waarbij slechts twee candldaten, die geen militaire verplich ting meer hebben. Na een proefles wa ren b. en w., in overleg met de inspec- teirr van het lager onderwijs en het hoofd van de school van mening, dat in de. onderhavige vacature diende te worden voorzien door benoeming van de heer F. L,. G. Hammink te Arrahem, waarom zij ter voorkoming dat betrok kene intussen elders zou worden be noemd, de heer Hemmink in tijdelijke dienst aan stelden. Thans stelden b. en w. de heer Hemmink definitief te benoemen. „Had 'het niet in de lijn gelegen de raad hierover bijeen te roepen? De ge dragslijn die b. en w. nu volgen is niet aanvaardbaar. Die meneer heeft „ja" gezegd en wij kunnen hem niet terug sturen," vond de heer Leijdens. B. en w. stelden verder voor, mede omdat het aantal benoembare candlda ten zeer gering, is, b. en w. bevoegdheid te geven in dergelijke handelend op te treden, temeer daar de wetgever in de ze mogelijkheid heeft voorzien. Ook daarvan wilde de heer Leijdens niets weten. Hij wilde deze bevoegdheden liever in handen houden van de raad. De heer Van der Vliet zei het stand punt van 'b. en w. te huldigen, door di rect over te gaan tot tijdelijke benoe ming, waardoor Ooltgensplaat zich ver zekerd weet van een goede leerkracht. „Nog beter zou het misschien zijn, dat in het vervolg de oudercommissie be noemde, maar zoals het nu gegaan is, kan het mijn volle instemming hebben. Wat betreft 'het voorstel om b. en w. de vrijheid te geven te 'benoemen zonder de raad, zou ik willen beperken tot bij zondere gelegenheden," stelde de heer Van der Vliet voor. De heer J. H. van Hossum (chu) zei gevraagde bevoegdheden graag in han den van b. en w. te leggen. „Wij kennen de mensen die solliciteren niet. De proefles wordt bijgewoond door b. en w. en het hoofd van de school. Wij moe ten besluiten over mensen, die we he lemaal niet kennen" besloot de heer Van Bossum. 'Ook de heer Iz. Groenendijk (pvda) was die mening toegedaan. „Wij moeten 'het maar vertrouwen," zo legde de heer Groenendijk de verantwoordelijkheid graag in handen van b. en w. Weth. Adr. de Vos (pvda) wees er op, dat de raad geen leerkrachten mag benoemen die nog dienstplichtig zijn, wanneer er andere candidaten zijn. „We hebben de beste gekozen en U zou niet anders kunnen doen. Door de jaren heen krijgt je toch wel enige kijk op onderwijskrachten. Het college heeft zijn best gedaan en het zou sneu zijn, wanneer deze onderwijzer niet be noemd werd," voerde de heer De Vos aan. „Ach, wij kunnen nooit overtuigd zijn, want wij weten het niet. Er zal weleens een tegenvaller zijn, maar dat kan ook, wanneer de raad benoemd. „Het is beter dat de kleine kring, die met de persoon in kwestie contact heeft gehad, benoemd," aldus de heer Hokke. „Welja, het is toch maar een advies," dacht de heer Jac. Moerenhout (kvp) die de eerste indruk doorslaggevend vond. „De discussie heeft me niet kunnen overtuigen. Het is wettelijk dat de raad benoemd en niemand anders", 'hield de heer Leijdens vol. „Nu komt het recht van de raad in het geding. De wet op het onderwijs dateert van 1921 en sindsdien is de mo gelijkheid opengelaten, dat het college benoemd. Toen de wet echter vervaar digd werd, was er grote werkloosheid en werden de krachten, die benoemd werden, voorgeneraties benoemd. Dat is niet meer. Een onderwijzer was een personage. Het was een zaak van groot gewicht. Toch heeft toen de wetgever al rekening gehouden met andere mo gelijkheden. De stem van de raad komt in een wankele positie, temeer omdat de minister besluit. Hij moet vrijstelling geven voor militaire dienst. Het gaat thans in een dermate snel tempo van verwisseling van leerkrachten, dat het ieder 'bevattingsvermogen te boven gaat," aldus burgemeester Van der Harst, die er ten overvloede op wees, dat men snel moet zijn met benoemen, omdat de betreffende onderwijskrach ten meer dan één benoeming hebben lopen, en wie het eerst komt het eerst maalt. „We geloven bovendien niet, dat het gemeentebelang geschaadt wordt. De voordracht van b. en w. wordt steeds gevolgd. Als we het nu door tempo en slagvaardigheid kunnen win nen, dan heeft de waarde voor het be sluiten van b. en w. wel degelijk zin. Als de selectie groter wordt, zullen b. en w. graag met de raad overleggen. Nu heeft het geen" zin," zo besloot de 'burgemeester. De heren Leijdens en Van Dam stemden tegen het voorstel om het college bevoegdheden te geven tot het henoemen van onderwijskrach ten. Weer „Het Centrum" „Weer 't Centrum op de agenda". Het is een zorgenkind, 'k Zou toch weleens cijfers op tafel willen zien. Wanneer er tooh bijdragen in het vooruitzicht gesteld worden en ze betalen, is er toch niets aan de hand?" aldus de heer Leij dens. Al meerdere malen is er in de raad over gesproken, dat door het mi nisterie van Maatschappelijk werk een bijdrage in het vooruitzicht is gesteld van f 33.000,doch dat de afrekening op zich laat wachten. Ondertussen moet de rente over het voorlopig geleende bedrag betaald worden, dat opgelopen is tot f 1.650,B. en w. stellen, dat het gebouw in de praktijk aan de ge stelde eisen voldoen en dat er grote behoefte blijkt te zijn aan het gebou'w en dat ér in de toekomst in verband met de bejaardenzorg een onmisbaar gebouw is. De heer De Vos zette nog eens uiteen, dat 'het Rijk eisen heeft gesteld en dat de toekenning veranderd is dienen te worden, hetgeen verband hield met het toekomstige aantal inwoners van 'Oolt gensplaat. De voorzitter voegde er aan toe, dat het Rijk om een sluitende begroting vraagt. „We 'hebben gewacht en het ministerie eist dat we eerst een vaste geldlening sluiten. De geldlening is ge sloten, en ondertussen is de rente standaard verhoogd. Als de begroting goedgekeurd wordt, krijgen we het geld," verduidelijkte de voorzitter. De heer Moerenhout wilde weten wanneer men aan het vereiste aantal inwoners in Ooltgensplaat zal zijn, zo als gesteld 3 a 4000. Mten is in Den Haag van dit aantal uitgegaan, verklaarde de voorzitter, die verder nog kon mededelen, dat de be- sohikking van de minister reeds is ont vangen. De raad ging akkoord met 'het voorstel van b. en w. de gevraagde sub sidie te verlenen. Verder 'besloot de raad als afgevaar digden in de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet, wegens periodiek aftreden van burgemeester Van der Harst een voordracht van twee personen te stel len; n.l. de heren W. M. van der Harst en wethouder Adr. de Vos. Rondvraag In de rondvraag werd er gediscussi eerd over de bewijzering met ANWB- borden. De heer Leijdens meende dat de bewijzering onvoldoende was. De heer Van der Vliet kon medede len, dat dit niet het geval is. Er zal een onderzoek worden ingesteld. De heer Leijdens zei telkens te wor den aangehouden door-vreemdelingen, die Ootltgensplaat he'hben 'bereikt zon der gezien te hebben waar ze nO'U pre cies moeten zijn voor het veer Sluisse- haven of de Haringvlietbrug. „Het Hel- legatsplein" is bij de meeste mensen onbekend," vond de 'heer Leijdens. De heer Van der Vliet kon medede len, dat de borden in orde zijn, maar dat de chauffeurs te hard rijden. „Ze kunnen met die snelheid de borden niet lezen en raken verward in het dorp. Niettemin staan de borden buitenge woon goed. De heer Hokke dacht dat er toch wel iets mis was met de borden, maar de heer Van der Vliet kon een en ander weerleggen. De heer Van der Vliet attendeerde er op, dat de gemeentewagen veelal in Den Bommel opereert. „Wij kunnen onze wagen niet missen. We moeten het met een aanhangwagentje en een krui- v/agen stellen," klaagde de heer Van der Vliet. De heer Leijdens liet het er weer niet bij zitten. „Kan Den Bommel geen scha de lijden omdat die wagen steeds hier rijdt?" wilde hij weten. De voorz. zette uiteen, dat er een mankement aan de wagen van Den Bommel is, waardoor die geen grotere vrachten kan hebben en dat de beide gemeenten voorlopig geruild hebtoen tot de wagen, die nu dienst gaat doen,'her steld is. MELISSANT Kerkdienst Ger. Gem. Ds. P. Blok van Dirksland hoopt D.V. donderdag avond te 7 uur voor te gaan voor de Ger. Gem. alhier in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan. OUDE TONGE Kerkdienst. Op vrijdag 11 sept. a.s. des. n.m. 7 uur hoopt ds. P. Blok van Dirksland voor de Ger. Gem. voor te gaan in het kerkgebouw Julianastraat. Betaling' zitplaatsen. Op dinsdag 15 sept. des nam. van half acht tot half ne gen zal in de kerk der Ger. Gem. zitting worden gehouden tot het betalen van zitplaatsen. OOLTGENSPLAAT Naar opening Staten Generaal. De heer P. Bom, alhier, kreeg in zijn func tie van Landelijk Vertegenwoordiger van de Bond van Chr. Oranjeverenigin gen in Nederland van de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal een persoonlijke uitnodiging om in de Ridderza,al te 's-Gravenhage aanwezig te zijn bij de opening van de Staten- Generaal door H.M. de Koningin op dinsdag 15 september a.s. Vrijstelling dienstplicht. De minister van Defensie heeft op verzoeken voor vrijstelling van de dienstplicht de vol gende uitspraken gedaan: voor onder wijzer E. Beekman Ockels voorgoed vrijstelling; onderwijzer F. Doorenspleet vrijstelling tot 1 september 1965 en landbouwer Jac. van Gurp Czn. vrijstel ling afgewezen. Hinderwet. In gevolge de Hinderwet zijn bij het gemeentebestuur de volgen de verzoeken binnen gekomen: van de C.S.M. Ooltgensplaat N.V. tot het op richten van een Scheepswerf met 3 elektromotoren, gezamenlijk 5 pk. aan de Steigerdijk; van de firma J. M. van Reijen en Zn. tot het oprichten van een opslagplaats van gasflessen op een per ceel te Achthuizen. Havenmeester'weger benoemd. Door burgemeester en wethouders is met in gang van 6 september j.l. benoemd tot havenmeester, sluismeester en weger voor de brug in de kom van de gemeen te, de heer A. Hokke Wzn. Slikdijk 16, alhier. Hij voorziet in de vacature van de heer KI. van Ree J.Jzn. die in juli j.l. werd benoemd als brugwachter-tol- gaarder op de Haringvlietbrug. Kolossale aardappelen. Uit zijn tuin I in de Weesmolen oogste de heer H. de I Vos Pzn. enkele aardappelen (soort Bintje) met een kolossaal gewicht. Er waren exemplaren bij van o.a. 900, 1050 en 1350 gram. De Nederlandse Verenlgin'g voor Land aanwinning biedt haar leden méér. Na thuiskomst van een excursie naar de Deltawerken is dit niet te veel gezegd. De organisatoren van de te houden ex cursie van genoesmde vereniging laten de leden doordringen tot in het hart van de objecten die men bezoekt. Dat bleek ons vorige week weer in zijn volle omvang, toen een excursie werd gehou den naar de Deltawerken in Voikerak, Grevelingen en Haringvliet. Er werd veel gezien en veel vernomen over deze gigantische werken, terwijl de prettigje sfeer in een tropische hitte de onge- miakken van deze warmte aan de kant zette. Hellegatsplein. Voor deze excursie bestond een grote belangstelling. Ongeveer 300 personen hadden zich aangemeld. Het bestuur zag zich genoodzaakt om deze tocht in de loop van september nog eens te herha len. De eerste groep van ongeveer 140 personen vertrok vrijdagmorgen met drie bussen van de R.T.M, vanuit Rot terdam naar de Haringvlietbrug en via het voor de toekomst zo belangrijke verkeersknooppunt Hellegatsplein reed men naar Ooltgensplaat, alwaar in het Veren, gebouw „'t Centrum" de koffie werd gebruikt. Bij het rijden over de dam hadden de dames en heren een prachtig over zicht van de Hellegatplaten, een onge veer 400 ha. groot object waar nu ongeveer 20 jaar organogene landaan- winininigsproeven zijn genomen met het uitpoten van spartina en begrep- peling. Deze platen en slikken zullen zo mogelijk binnen enkele jaren wor den ingedijkt met een dam tussen het Hellegatsplein en het z.g.n. oude aan legsteiger te Ooltgensplaat. Een ge deelte van dfeze platen wordt bestemd voor landbouwgrond, een ander ge deelte voor recreatie en parkeerruim te. Wijlen dr. ir. J. van Veen heeft van genoemde landaanwinningsproeven een speciale studie gemaakt en in 1953 ver scheen er van zijn hand een bericht hieromtrent, dat door de Vereniging is uitgegeven. Het boekje is voor 1,90 verkrijgbaar bij Uitgeverij „Ceres" te Meppel. Over de bestemming van deze nieuwe gronden kan men meer lezen in het in juni j.l. uitgegeven Structuur plan „Drieprovinciëndam. Grevelingendam Na Ooltgensplaat bezocht men de wer ken in de Grevelingen. Aan de Hoek van St. Jacob onder Oude Tonge ging het gezelschap aan boord van een di rectievaartuig van Rijkswaterstaat. Aan de Oostkop van de dam werd men ont vangen door ir. P. H. v. d. Weele, de man die met de algehele uitvoering van dit werk belast is. Men bezichtigde het expositiegebouw, de terreinen en de in stallaties. De kabelbaan had wel de bij zondere belangstelling van allen. Er waren vijf van de 12 gondels in wer king. Boven het 1200 meter brede sluit gat zag men de gondels zweven, waar van enkele hun vracht, bestaande uit stortsteen en de andere hun lading met zandzakken, precies op de aangegeven plaats lieten vallen. Het was een maph- tig gezicht, zo'n gondel met een eigen gewicht van 13 ton en een lading van 7 a 10 ton te zien zweven boven het wa ter. Door ir. v. d. Weele en enkele an dere heren werd er een breedvoerige uiteenzetting van deze werkwijze gege ven, waaruit bleek dat men vol vertrou wen is voor het welslagen van deze sluiting. Velen lieten de kans niet voor bij gaan om een kijkje in een der gon dels te nemen. Bouwput Haringvliet 's Middags werd er een bezoek aan de bouwput in het Haringvliet gebracht. De heer W. Metzelaar, ing. van de Voor lichtingsdienst van Rijkswaterstaat uit 's Gravenhage gaf hier een explicatie van de in uitvoer zijnde werken. Het gezelschap wandelde over het wegdek, dat op de nablaliggers is aangebracht. Vanaf deze enorme hoogte kreeg men een goed overzicht van het werk onder aan de voet van deze sluizen, waar men bezig was met het opslaan en monteren van de kolossale zee- en rivierschui- ven. Bij een wandeling door de nabla liggers kreeg men de indruk een fort te bezoeken. Nauwe gangen en grote Ir. C. Staf te Arnhem is iemand die belangstel ling heeft voor verdedi gingen. Toen de heer Staf minister van Oorlog was, was dit voor de Landsverdediging en nu heeft hij een bijzondere belangstelling voor onze z.g.n. kustveirdediging. In gondel no. 7 heeft ir. Staf zich laten voorlich ten door ir. P. H. v. d. Weele. Bij het verlaten werd deze foto gemaakt. Links ziet men de oud- minister van oorlog en rechts ir. v. d. Weele. ruimten met dikke muren wisselden zich af. Hier was men letterlijk en fi guurlijk in het „hart" van de Deltawer ken. Rit over Flakkee Tussen de bedrijven door maakte men tevens kennis met het voormalige eiland Flakkee. De heer M. Rooy met zijn echt genote en dochter uit Dirksland vertel den de 'bezoekers van het eiland-en zijn bevolking. Het ging hoofdzakelijk over uien, aardappelen, bloembollen en sui kerbieten. Evenwel werden de andere zaken, zoals rusthuis, ziekenhuis en vis serij niet vergeten. In het Verenigings gebouw „De Schakel" te Dirksland werd 's middags een koffiemaaltijd gebruikt en na de excursie thee gedronken. De voorzitter van de Ned. Vereniging voor Landaanwinning ir. C. Staf te Arnhem hield daarbij een korte toespraak en dankte alle organisatoren en de familie Rooy hartelijk voor het welslagen van deze dag. We hebben, aldus de heer Staf vele bijzondere dingen gezien en voor velen was het een aanleiding om met deze excursie mee te gaan. Van de met bloemen versierde zaal kregen dames een bouquet met gladiolen m naar huis. Ook mevrouw Mesu uit Bilt hoven, die jarig was en van de zaal al een applaus in ontvangst hii mogen nemen. Doelstelliii[ Voor onze lezers die niet of ten dek met het werk van de Nederlandse Ver eniging voor Landaanwinning op hoogte zijn geven wij hier de doelstel ling, welke bestaat uit het bevordetei. van de landaanwinning door: a. het aanmoedigen resp. zelf ter hani nemen van studies en onderzoekin gen op het gebied van de Landaan winning; b. het doen houden van voordrachten en het organiseren van excursies; c. het ondernemen van akties bij df bevoegde instanties betreffende l uitvoeren van verantwoord geK ken landaanwinningswerken, Voor inlichtingen: secretariaat: Raam- weg 26, 's-Gravenhage. Grond wordt een schaars artikel in ons land, zo zegt het zojuist verschenen jaarverslag over 1963 van de rijksdienst voor het nationale plan. Zo schaars dat de prijzen daarvan in de laatste jaren een duidelijke invloed hebben onder vonden. Met name was dat het geval voor de hoogst gekwalificeerde landbouwgrond (tuinbouwgrond), voor bouwterreinen in aantrekkelijke omgeving en voor recre- atiegrond (veelal woeste grond). Dien tengevolge doet zich thans het merk waardige verschijnsel voor, dat naar verhouding de beste en de slechtste gronden het sterkst in waarde stijgen. Voor Nederland als geheel zijn de koop prijzen voor boerderijen het laatste jaar gestegen nriet plm, 30 procent, voor los bouwgrond met plm. 80 procent en voor los grasland met plm. 70 procent. Nergens is de prijs zo snel gestegen als bij het los grasland in de tuinbouw- gebieden. Het stijgingspercentage be draagt hier rond 140. In 1963 werd voor een oppervlakte van bijna 53.000 ha. tot ruilverkaveling besloten. Het uit de cultuur nemen van minder geschikte landbouwgrond is een nieuw element in de ruilverkavelingspraktijk. Een verbetering van de structuur van de Nederlandse landbouw kan op deze wij ze samengaan met het dienen van ande re belangen. Het bestuur van de stichting Verpleej en rusthuizen Midden-Zeeland heeft a Ie balkondeuren van het zusterhuis bij de verpleeginrichting Ter Poorte 1 dichtspijkeren. Het zusterhuis staat een 100 m. van de inrichting verwijderd en middenin zogenaamde Moesbos. Ieder verpleegster heeft daarin een eigen kamertje waarvan de ene de» uitkomt op de centrale gang en de an dere leidt naar een balkonnetje. Het is gebleken dat minstens 10 zus- tertjes 's avonds vrienden ontvingsn, die via een klimpartij over het balkon binnenkwamen. Aan deze heimelijke bezoeken hebW directrice en bestuur nu drastisch een eind gemaakt. 'Het gevolg is nu dat alle verpief sters momenteel hun kamers alleen i kunnen luchten via een klein boven- raampje en met een onwrikbaar v gespijkerde balkondeur zitten. Vijf verpleegsters hebben zich hand en tand verzet tegen deze kloek' bestuursmaatregel en namen hun ont slag. De overige zusters hebben zich S*' deeltelijk bij de situatie neergelegd-«i lopen nu mokkend rond. (Gelezen in: Protestantse Gezondheids zorg). door W. SCHIPPERS Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 6 Onbeweeglijk zitten ze nu naast el kander op de roeibank van de boot en vanuit hun donkere schuilplaats onder de overhangende takken van het griendhout loeren hun ogen scherp en speurend over de door de maan met blauwachtig licht bestraalde waterplas. 't Is Andries Korhof wonderlijk te moede hier in deze vreemde en zo ge heel eigenaardige omgeving. Hij kan zich bijna niet indenken dat hij maar een goed half uur varen van „De Grienduil" verwijderd is. Om hem heen hoort hij vreemde geluiden. Vogelstem men die hij niet kent komen uit het dichte griendhout. Het verre fluiten van een paar otters trekt zijn aandacht en een ogenblik later schrikt hij van de holle kreet van de roerdomp. Vreemde prikkelende geuren dringen hem in de neus en dit alles bij elkaar oefent een machtige bekoring uit op het gemoed van de molenaarszoon, een be koring, die/slechts hij goed kan begrij pen, die zélf in maanlichte nachten in die, thans verdwenen, omgeving aan wezig was. Ook Rolf Hotman schijnt onder diezelfde invloed te staan, want fluisterend zegt hij tegen zijn makker: „Als je niet beter wist zou je denken in een vreemd land te wezen, maar. Plotseling breekt hij af, want van uit de verte klinkt het kwaken van wilde eenden en dat kwaken wordt beant woord door de onduidelijke en zich be wegende zwarte vlekken aan de over zijde van de brede plas. Nu weten beide jonge mannen dat daar ginds een troep je eenden rondscharrelt. Andries Korhof maakt een 'beweging als wil hij zijn geweer naar de schou der brengen, doch Rolf belet het hem en fluistert: „Niet schieten voor ze strij ken, anders is het tocht mis of ze val len in het riet, en we zijn ze dan ze ker kwijt, want zonder hond zijn ze daar niet te vinden." 't Viel de stropers echter niet mee, want de zwerm eenden nam een andere richting en verdween boven de grien den. „We moeten wachten totdat het wild daar voor ons wat meer in het licht komt", zegt Rolf zachtjes en hij voegt er bij„Straks komt de vloed in het wa ter en dan komen ze wel naar voren, maar nu moet je geduld hebben, An dries.". De tijd verstrijkt, maar de jongens slaan er geen acht op, daarvoor heeft de jachtlust hun geest te veel geboeid. Telkens komen er een of twee eenden in de lichtkring, doch telkens ook ver dwijnen ze weer in het donker, en de reeds opgeheven geweerlopen zinlïen neer, maar de spanning blijft en wordt steeds sterker. Er is inmiddels beweging in het wa ter gekomen; de opkomende vloed stuwt vanuit de rivier, de stroom binnen de dammen en schuift aanstonds de boot langs de wrikriem langzaam omhoog. Nu krijgen de stropers spoedig hun kans, want kwakend en met suizende wiekslag komt van over de rivier een koppel eenden over het rietgors heen en strijkt midden in de plas. Het wild dat zich zo lang onder de kant heeft schuilgehouden, komt ook naar voren zwemmen en nu acht Rolf Hotman het ogenblik gunstig. „Schiet, Andries, schiet!" Onmiddellijk vliegt een vuurstraal uit de loop van de buks en dreunt het schot van de molenaars zoon. Bijna tegelijkertijd vuurt Rolf zijn dubbelloopsgeweer af. Verweg herhaalt de echo het knallen der schoten en het schijnt alsof alle vo gels die in de nacht deze groene wilder nis bevolken, in beweging zijn gekomen. Watersnippen schieten pijlsnel voor bij, reigers krijsen, eenden kwaken en uit de takken van het griendhout tegen over hen vliegt met gillend geschreeuw een grote uil op. Nauwelijks echter heb ben Rolf en Andries hun schoten gelost of de schippersgast rukt zijn wrikriem uit de bodem en duwt zijn boot met kracht de plas of liever de poel binnen waar een -vijftal eenden met de kop naar beneden op het door de maan be schenen water dobberen. Nog voor de witte kruitdamp is weggetrokken, heeft Andries de vogels reeds binnen boord. Hoewel gefladder in het riet hen duide lijk maakt dat er waarschijnlijk nog aangeschoten wild zich daar tracht te verbergen, kunnen ze er toch niet aan denken, dit te gaan zoeken. Neen, nu hebben de stropers maar èèn gedachte en dat is, om zo spoedig moge lijk is te trachten van hier weg te ko men, want het vèrklinkende geluid van hun geweerschoten kan door zich bin nen de dammen bevindende rijksveld- wachters zijn gehoord. „Zeg Rolf, ik heb er ook geraakt", merkt Andries met grote voldoening op, en zijn makker bevestigt dit aanstonds door te zeggen: „Er lagen er twee vóór ik schoot, dat zag ik duidelijk, en het was met opzet dat ik jou eerst liet schieten, want ik schiet liever op vlie gend dan op zwemmend wild met een dubbelloops geweer, dan heeft men meer trefkans, begrijp je? Maar nu is het zaak om weg te komen, ik wou om een lief ding dat we al uit die nauwe koker waren, die we daarstraks zijn binnengevaren om hier te komen." „Toen ging het gemakkelijk genoeg", gaat hij voort, want toen was het stil water, maar nu vliegt de opkomende vloed door de geul dat het kracht zal kosten er tegenop te komen." „'t Zal toch moeten, Rolf," meent An dries, „of weet je een andere weg?" „Nee," zegt de schippersgast, „ik ben hier nooit geweest, wel er meer voor- bijgevaren, maar dat wil niets zeggen. Daarginds echter zie ik nog zo'n donker gat tussen de grienden en het rietgors, maar ik durf er niet in te varen; als we hier aan 't dwalen raken kan het wel morgenochtend worden, voor we er uit komen," „Dan onze eigen weg maar terug, Rolf", zegt de molenaarszoon vastberaden, „er zit niets anders op." Beide makkers gaan nu achter in de boot staan. Rolf met de wrikriem en Andries met een van de roeispanen du wen met inspanning van al hun krach ten de boot tegen de felle stroom in. Nog geen drie bootlengten echter zijn ze zo voortgesukkeld of Andries fluis tert zijn makker toe: „Hoor je dat Rolf?" De jonge schipper bromt een lelijk woord tussen de tanden: „Nou zitten we lelijk in de val, Andries; het is de zach te riemslag van een man in een boot. Het kan een visser zijn, maar dat is niét waarschijnlijk." „Laten we hier maar wachten en luis teren of het geluid verder weg gaat, misschien vaart hij het gat in de dam wel uit," meent Andries. Onderwijl ze elkander deze woorden toefluisteren naderen de riemslagen- waarvan het geluid met de minuut mee' hoorbaar wordt, de smalle kreek, waar in de beide verraste stropers zich in W» boot, met de geweren en het geschote» wild 'bij zich, bevinden. Nu houdt plotseling het roeien daa' voor hen uit op en duidelijk horen 2| het schuiven van riemen die haastis worden ingetrokken. „Ze komen deze kreek in, Andries zegt Rolf Hotman. „Dan hoeven ook niet meer te twijfelen of het W* een boot met politie is. We moetente rug, Rolf, waar we terecht komen, men we terecht", meent de molenaars- zoon. „Als we niet verder kunnen n'' nien we ieder een geweer en een p3' eenden en springen in de griend wal, het is onmogelijk dat ze ons a» te pakken krijgen", voegt hij er drinu bij. :j Haastig duwen zij hun boot achtert waarbij de snelle stroom krachtig rne^ werkt. Als ze de plas bereiken waar straks hun wild hebben geschoten, do Rolf met een enkele beweging van M wrikriem de lichte schippersjol draai en met de kop van de 'boot voor» schieten ze de nauwe kreek weer in, aan de overzijde van de poel zijn.'''"^ kelende weg tussen griend en rietg" vervolgt. (Wordt vervolÉ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2