f 1.-1 GRATIS ïfT STRUW. folklore Va ka n ii e-ver keer Regen- mode Stoppelbemesting? GOED- et. KOPER DE FIETS m mmmmwim is eeu vm voor nu en de toekomt Land- en Tuinbouw- onderwijs 1963-'64 BUTAGAS OVER VOORDEEL GESPROKEN.«.én betere woar- èn lOo/o-èn de nieest voordelige aanbiedingen. GOUDMERKKOFFIE i WASMIDDEL Nieuwe hoofdredacteur van „De Gezinsgids" Land- en Tuinbouw Tholen „BII.ANDBN-NIBUWS" DE GS^UTTER GOÖDM^RSCKOFFSE dat is de beste koffie die er is. Deze week, bij e!ka 250 grsm koffie, 250 gram van F. 1,93 voor siechts F. 1,.. 250 gram Elk 3e pak bij elke aankoop van 250 gram Kies uit: Trexomatic, Trexop, koffie (soort naar keuze). I Trexop Blauw, Zelfw. Wasmiddel, Wolwasmiddel, Fijnwas. Elke 3e pul of fles BIER Keuze uit: Super Pilsener, Pilsener, Oud Bruin. en TAAL 2 voor een Hollandse zomer P.T.T. boekt record 2e blad. Dinsdag 21 juü vi. WE5TDUKI5 - HIDDELHflRHJS HEERLIJK DOUCHEN MET. SHELL' Vraag inlichtingen aan: Shell Butagas Centrale D. STRUIK Berkenlaan 37 Middelhamis Tel. (01870) 22 52 Of uw plaatselijke depöthouder. Elke derde fles BBES 25 CT. GOED KOPER. Elk 3e pak (voortreffelijk) De Gruyter's WASiMIDDEL GRATIS. Voordeliger aanbiedingen vindt U nergensGaat U maar kijken. De Gruyter biedt U altijd bétere waar èn de méést voordelige aanbiedingen. Bovendien., op alle weekaanbiedin- gen nog eens 10% echte korting. Hoe kan dat? De Gruyter importeert zelf, fabriceert zelf, verkoopt in eigen win kels. En wat je zelf doet, is immers het eerst verdiend. Daarom bent U bij De Gruyter altijd beter, altijd voordeliger uit! i geldig van 22 t/m 28 juli 1964 Ciir\ BETERE £^f~)TIEN V?I I PROCENT SlICdl GRUYTER. 2e serie no. 112 OUDE WANDVERSIERINGEN Alleen de ouderen kunnen zich voor stellen, hoe droevig het nog in 't begin van deze eeuw gesteld was met de huis vesting van de lagere bevolkingsklasse. Een groot deel der mensen leefde in krotten, lage één-kamerwoningen met een „luzze" of keukentje; het „huusje" buiten de deur, vaak voor gemeen schappelijk gebruik van een buurt of ook zonder, en een zolder onder de pan nen voor het jonge, halfwassen en al volwassen kroost want in vele van die armzalige huisjes zijn heel wat grote gezinnen gekweekt. In alle gemeenten op ons eiland zijn er al veel van die krotten opgeruimd nog lang niet alle en overal zijn nieuwe straten met moderne woningen gekomen. iVlaar nu ook geen huren meer van 50, 60, 70 cent per week en verdiensten van 200 gulden of nog minder per jaar. De jonggehuw den en men trouwde vaak al heel jong waren al blij, als ze maar een „dak" boven d'r hoofd, een bed, een tafel en een paar stoelen een kachel en een kastje voor d'r spullen hadden. Er waren er, die met een kleedje, een kwik en een strikje, een pulletje een behan getje, wat gezelligheid wisten aan te brengen en er zich knusjes *in thuis voelden. Voor wandversiering hadden ze soms een paar schilderijtjes, foto's of eenvoudige prenten. In de „grote huzen" kon men nog heel wat mooie dingen zien; in mijn jeugd waren ze nog allemaal door grote boe ren bewoond, maar het huis van Mees- Lodder is nu de pastorie; dat van Aren en later zijn zoon David Breen wordt gebruikt als particulier rusthuis, dat van de familie Zaaier is tot een winkel- huis verbouwd; dat van Lodder is een kantoor van de Boerenleenbank; dat van Daan Bogerman werd verbouwd tot bakkerij, dat van de f am. Goekoop werd na verkoop tot twee huizen verbouwd, ook dat van de familie Lodder-Zaaier dat van de familie Vogel wordt door 2 of 3 gezinnen bewoond. Er zijn nog maar een paar grote boeren over, die in de oude mooie huizen wonen. In die oude huizen zag men oude schilderijen, etsen, portretten en spiegels met antieke lijs ten, antieke kasten en tafeltjes, antieke wandborden en glazen kasten met kost baar porcelein, wandtapijten enz. waar van het grootste gedeelte door de ver trekkenden en de erfgenamen van bui ten het eiland is weggehaald. Er waren vroeger nog heel wat mooie oude dmgen onder de kleine burgerij en de middenstand. Maar de tijden wa ren op 't eind der 19e en in 't begin van de 20e eeuw zo slecht, dat honderden mensen uit armoede het eiland verlieten om in Amerika een toevlucht te zoeken. De verkopingen in Ouddorp en Goeree van hun inboedels bracht de opkopers van de overkant naar hier om hun slag te slaan. Was er geen koopdag, dan trokken ze van huls tot deur om te vra gen, of ér niets op te ruimen was, een oud schilderij een oude klok, een pulle tje enz. en maar al te graag ging de min of meer behoeftige bevolking op hun aanbiedingen in. Ze wist niet ,dat die oude spulletjes bij antiekliefhebbers zoveel waarde hadden en was al blij met enkele guldens. Ik weet nog, dat ze bij de oude Kee van Wijk voor een paar tientjes, een schouwstlk" kochten dat later bleek een echte Gerard Dou te zijn en duizenden opbracht. Ik zelf kocht in 1902 uit een boedeltje van een oude vrouw voor een rijksdaalder een Friese staartklok, die nog altijd in mijn kamer hangt en nooit gemankeerd heeft. Op het ogenblik zijn dergelijke oude klokken honderden waard. Een weduwe verkocht een oud klokje, dat nooit liep voor 20 gulden en liet er haar voorka mer voor verven, waar ze nog zeker 20 jaar plezier van gehad heeft, 't Waren toen andere tijden; hoeveel zou zo'n uurwerk nu moeten opbrengen om de verver te betalen? Wat hing er aan en stond er vroeger tegen de muur in een burgergezin? Bij mijn grootmoeder hing een mooie re- produktie van de beroemde stier van Potter, waar ieder graag naar keek; 4 kleine aquarelletjes in zwarte ronde lijstjes, landelijke tafereeltjes, door mijn vader als jongen niet onverdienstelijk geschilderd (ze hangen nu nog bij mijn broer Kees in de Kerkstraat) en een letterdoek voorstellende een landhuis, geborduurd door haar dochter. Zulke letterdoeken zag men vroeger meer, ook kunstige knipsels, b.v. een vogelkooi met een vogel erin. Zijn daar al enkele exemplaren van in het Streekmuseum? Daar zouden ze goed op hun plaats zijn. Een zeer bijzonder schilderij hing bo ven de kamerdeur ging men de ka mer uit, dan moest men het zien. Ik heb er dan ook velen naar zien kijken en wat mijzelf betreft, kan ik zeggen, dat ik er heel wat keertjes voor ge staan heb, zeer onder de indruk. Het was een voorstelling van de Zondvloed, de Goddelijke straf voor de zonden der mensheid. Hier volgt er een beschrijving van wat er op te zien was: „De plaat toont ons een bergland schap, dat rechts hoog oploopt, terwijl zich links, tussen enkele bergpieken in, een vlakte bevindt. Het tafereel speelt zich af kort na 't begin van de zond- Opgewekt neemt ze afscheid, maar of het een prettige vakantie voor haar zal worden, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal ze van al die bagage meer last dan comfort hebben. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er op, dat overbe lasting van het voertuig, waarmee men met vakantie gaat, of het nu een fiets of een auto is, de kans op ongelukken onnodig verhoogt. Een vlotte, driekwart autocoat van katoenen poplin met een rode voering. Sdiuine insteekzakken en twee splitten opzij. (Model Haze wind). vloed. De regen gutst neer en grote waterstromen storten zich van de ber gen. Mensen en dieren verkeren in grote nood en verwarring. In 't midden op de achtergrond tekent zich een zeer hoog bergmassief af. Groepjes mensen, som mige vergezeld van zwaar bepakte last dieren, banen zich een weg naar bo ven. V/ellicht zijn ze afkomstig uit de stad, die het stijgende water, dat de vlakte reeds geheel heeft bedekt. Meer naar voren zien we de mensen in pa niek in het water, zwemmen, ze klim men op heuvels die nog boven het wa ter uitsteken, geheel links op de plaat zien we er die het leven proberen te redden door in een boom te klimmen. Op de voorgrond is de verwarring wel heel duidelijk uitgebeeld: een moeder wringt in wanhoop de handen, kinderen schreien; veel mensen zijn druk in de weer met het in veUigheid brengen van hun bezittingen. Ook de dieren zijn ver ontrust; een hollende stier loopt een man onder de voet; rammen, hazen, schildpadden, stekelvarkens, hagedissen en muizen zoeken een goed heenkomen, rechts zien we nog een zwijn, een een hoorn, een steenbok en een vos. De mensen trekken ook daar omhoog ten einde grond onder de voeten te hou den, soms gezeten op kamelen, ezels, olifanten en paarden. Reizigers vouwen haastig hun tenten op. Overal rukken mensen zich de haren uit het hoofd of strekken vol wanhoop de armen ten he mel. Zeer in tegenstelling met deze ta ferelen dobbert de ark van Noach rus tig en ongestoord op het water boven de vlakte links". Ik kreeg deze beschrijving van het schilderij van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. Dr. Meertens meent met vrij grote zeker heid te mogen zeggen, dat het een gra vure is van de Franse schilder en te kenaar Gustave Doré (1832-1883), die be. roemd is geworden door zijn boekillus- traties o.a. van de Bijbel. Bij een oud-oom van me hingen in gelijste platen waarop de geschiedenis van Genoveva in beeld gebracht was. Ze was de deugdzame vrouw van Graaf Siegfried. Omdat ze geen gehoor wilde geven aan de verleiding van de hof meester Golo, tijdens afwezigheid van haar man, werd ze door de gemene die naar van ontrouw beschuldigd en met haar kind ter dood veroordeeld. De met het vonnis belaste soldaat voltrok het vonnis niet en bracht haar diep in het bos. Jarenlang leefde ze hier met het kind, tot haar man haar eens op de jacht ontdekte. Zte wordt onschuldig be vonden en keert aan 't hof terug; de verrader Golo wordt gestraft. In een ander huis hingen mooie oude platen met stadsgezichten aan de wand, o.a. van Venetië. Er zullen stellig nog wel meer van dergelijke schilderijen en gravures op 't eiland zijn. F. den Eerzamen De heer A. G. Eggebeen uit Goes is benoemd tot hoofdredacteur van „De Gezinsgids", ex interkerkelijk tijd schrift dat een keer in de maand ver schijnt. Hij zal de plaats innemen van de heer B. J. van Wijk, die onlangs overleden is. De heer Eggebeen was reeds verbonden aan „De Gezinsgids". Hij is bovendien eind-redacteur van „Ons kerkelijk nieuws", het orgaan van de gereformeerde gemeenten in de clas sis Goes (Zuid Beveland). Rijwielnijverheid in 19G3 De omvang van de binnenlandse markt van rijwielen is in 1963 in totaal 555.500 stuks geweest. Het komt er op neer dat er ten opzichte van het jaar daarvoor een verhoging van ruim 30.000 stuks of 6Vo te constateren is. Het aan tal lag 11.500 stuks lager dan in 1961, toen het een topjaar was voor de om vang van de binnenlandse markt met 567.000 stuks. De invoer van rijwielen nam in de jaren 1961—1963 absoluut en relatief toe, en wel van 37.800 of 7"/o in 1961 tot 76.500 stuks of UVo. Er werden in 1963 in totaal 70.600 flesten uitge voerd, dat is meer dan in de jaren 1961 en 1962, maar het getal is kleiner dan de omvang van de invoer. Hierdoor, zo zegt de zojuist versohenen Productie statistiek voor de Rijwielnijverheid van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, was voor het eerst sinds de jaren 1946—1948 de afzet door de Nederland se industrie kleiner dan de omvang van de binnenlandse markt. Veüigheidsproeven met fietsen Wat gebeurt er'met een fiets als men hiermee met een vaart van 10 kilome ter per uur de normale snelheid van een gemiddelde fietser tegen een muur rijdt? Een Duitse consumenten- blad heeft, om een antwoord op deze vraag te kunnen geven, een proef geno men met vijftien fietsen uit verschillen de prijsklassen. Het resultaat was dat het frame tegen een dergelijke botsing volledig bestand bleek, alleen de voor vorken reageerden verschillend. Bij een aantal van de testfietsen werd de voor vork lidht of opvallend verbogen. De test vermeldde niet dat verbogen voorvorken naar het oordeel van des kundigen door nieuwe vervangen be horen te worden. Voorvorkbreuken die vroeger bij fietsen veelvuldig voor kwamen zijn bij de na-oorlogse fietsen niet meer te vrezen, maar door het bui gen en terugbuigen wordt het materiaal dermate verzwakt, dat het toch aanbe veling verdient de voorvork te laten ver nieuwen om de maximum veilig'heid De Rotterdamse vestiging van Chryler maakt i^iassewagens waarnaar de vraag blijft toenemen. Wij zoeken daarom een aantal medewerkers die hart hebben voor een goed produkt. Wij bieden .U een goed betaalde en vaste werkkring in een modern bedrijf, vaste dagdienst, géén massaproduktie. Hebt U geen vakscholing genoten dan kunt U bij ons wor den opgeleid in de montage, spuiterij of carrosseriebouw. Voor geschoolde krachten hebben wij plaatsingsmoge lijkheden als automobielmonteurs, aankomend monteurs, spuiters, lassers en plaatwerkers. Kom eens praten op de voorlichtingsbijeenkomst die wordt gehouden op donderdag 23 juli van 19.00-21.00 uur In hotel „Zaayer", Kon. Julianaweg 12, Middelharnis, of vraag inlichtingen bij onze personeelsdienst. Sluisjesdijk 150, Rotterdam. Telefoon 010-77840. Nog staan de granen te velde. Het lijkt erop, dat straks een goede oogst kan worden geborgen. Maar wat ge beurt er met de percelen daarna, als ze geruimd zijn? Voor de oorlog werd in vele streken dan algemeen stoppel bemesting toegepast. Dat is wat in on bruik geraakt, maar men komt er op terug. Er is thans weer een groeiende be langstelling voor het uitstrooien van fosfaat en kali over de stoppel. Want naast de voordeliger prijs van deze meststoffen in de zomer, zijn er ook landbouwkundige voordelen. Men rijdt gemakkelijker over de stoppel, dan over het geploegde voorjaarsland. De structuur wordt minder geschaad. De metststoffen worden beter door de bouwvoor verdeeld. Vooral bij het gewas aardappelen kan dit laatste tot merkbaar hogere op brengsten leiden. En nu de „norm" voor kalibemesting op zeekleigronden voor dit gewas is ver<hoogd, is er reden temeer orai althans een deel van deze bemesting reeds in de nazomer of in de herfst, als de velden zijn geruimd, over de stoppel toe te dienen. -Or In het eerste halfjuar van 1964 zijn door PTT 53000 nieuwe telefoonaan sluitingen tot stand gebracht. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een half-jaarlijkse periode is bereikt. In het overeenkomstige tijdvak van 1963 bedroeg het aantal nieuwe aan sluitingen 37500. van de fiets te kunnen handhaven, hoe wel er bij normaal fietsen zelfs over slechte wegen geen enkel gevaar voor breuk bestaat. Bij een felle botsing zou echter een gevaarlijke breuk kunnen ontstaan. Zoals een automobilist het normaal vindt dat hij na een botsing zijn wagen laat nakijken, is het ook vanzelfspre kend dat een fietser hetzelfde behoort te doen. In het schooljaar 1963/'64 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 424 scholen vor land- en/of tuinbouwonderwijs, waaraan 26.380 leer lingen onderwijs volgden. Het grootste gedeelte hiervan (72''/o volgde het lager land- en/of tuinbouwonderwijs. Het aantal leeriingen, dat in de peri ode 16 oktober 1962—15 oktober 1963 tot de scholen werd toegelaten, bedroeg 10.230 (vorige periode: 11.000). Bij hel landbouwonderwijs liep het aantal toe- gelatenen tot de lagere landbouwscholen van 3.090 terug tot 2.500. Tot het tuin bouwonderwijs zijn in totaal 3.600 leer lingen toegelaten, d.i. ten opzichte van het vorig jaar een vermindering van 670 leerlingen; op de tuinlbouwvakscholen daaldeh et aantal toegelatenen met 740. Bij het gecombineerde land- en én tuin- bouwonderwij's was een stijging van het aantal toegelaten leerlingen te con stateren, n.l. van 1.770 in 1962 tot 1.99" in 1963. In 1962/'63 waren er 1.212 land- en tuinbouwcursussen in nos land, die ge volgd werden door 17.891 leerlingen, waarvan 8.920 bij het landbouwonder wijs en 8.971 bij het tuinbouwonder wijs. Geslaagd. Bij de te Bergen op Zoo» gehouden Mulolexamens slaagden o.ni. M. Baaij J. Blaas uit Tholen; M. v. Poortvliet J. van Dijke en W. Breu- re*) uit Oud Vossemeer, D. Gaakeer en W. Rijnberg uit St. Annaland, W. Deur- loo uit Stavenisse, S. de Ronde u" St. Philipsland, A. Geuze uit Poortvliet. J. Knuist uit St. Maartensdijk, W. Moer land uit Stavenisse en H. Hommel u» Ooud Vossemeer. ..j Met behaalden tevens ook het MW- denstandsdiploma. Wedvliicht van Creil. De P.V. Trouwe Duif vloog met 72 duiven de wedvlucht van Creil, een afstand v^ 281 km. De duiven werden om 9-30 gelost en de eerste duif was thms 14.9.36 uur. De uitslagen waren: J. lie en 1 en 6; L. Jansen 2 en3. A. gemaker 4, H. Cornelisse 5; J- «e ft 7; G. de Kok 8, A. de Jonge 9, C. v* Luijk 10.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 6