EIIAnDEfl-tiEIJWS Diploma-uitreiking aan de Clir. V.G.L.O.-school, Middelliarnis Noodweer boven Ooiigensplaai Blue Band Plaatselijk nieuws Onweers-orkaan bracht enorme schade aan NOG TOT 5 AUGUSTUS! HARTÊWENS-WEDSTRIJD Wie is mijn naaste Pracbüg succes - Vele geslaagden Belasting op tochten naar Deltawerken Kerknieuws gen pijnlijke zaak Boekbespreking blad Dinsdag 21 juli 1964 No. 3306 GRiJP UW KANS! 4440 prijzen, voor groot en klein. Wie op donderdagavond 16 jiüi in het npdïevulde verenigingsgebouw Vita ova te Sonunelsdijk aanwezig is ge lest om de uitreiking van de diplo- ^s aan de geslaagde leerlingen van de GL.0 school bij te wonen, zal een iiionder prettige herinnering aan deze wellige en succesvolle samenkomst be ren Het gehele bijeenzijn lag in de eer van dankbaarheid. Dankbaarheid ii het bestuur en personeel, dankbaar- eid bij de leerlingen, alsook dankbaar- eid bij het scheidende personeelslid, -ej. Langbroek. Oe vergadering werd geopend door e direkteur, dhr. H. J. P. Wijnmaalen et Schriftlezing en gebed, waarna tiij en hartelijk welkom toeriep aan alle anwezigen. Hij noemde dit samenzijn e grote avond van het sdhooljaar en ooral nu paste er grote dankibaanheid er de zeer goede resultaten. De exa- ens waren aohter de rug en personeel owel als leerlingen mochten na een aar van ingespannen werken genieten jn de verworven vruchten. Hiefbij wam tevens wel zeer duidelijk naar oren dat deze school zo ontzettend veel ogelijWieden biedt voor onze jeugd, erwijl de behaalde diploma's een zeer oede waarborg bieden voor de toe- omst. Het zijn beslist geen gewone hooldiploma's, aangezien al de exa- ens worden afgenomen door rijksge- committeerden, waarin de school geen eggenschap heeft Diverse examens oesten zelfs 'buiten Flakkee worden afgelegd. De kinderen, welke dan ook het diploma ontvingen, (en dat waren ze vrijwel allen) kunnen teretiht trots zijn op hun waardevol bezit. Een van de hoogtepunten was van- elfsprekend de uitreiking der diploma's tuk voor stuk ontvingen de leerlingen it handen van de voorzitter of het oofd der school 'hun diploma met pun- tenlijst, waarbij het ons opviel, dat ver schillende leerlingen met een zeer goede cijferlijst huiswaarts gingen. Een ver meldenswaardig feit was wel, dat een der jongens R. v. d. Boom twee cijfers O behaalde en wel voor boekhouden en edrijfsrekenen. Bravo! Bij de AVO afdeling behaalden 6 can- didaten het diploma; AVV II, 1 candi date staatsexamen kleuterleidster Ie ge deelte, 18 stuks Ivio-sleuteldiplomia, 15 tuks diploma Engels en 2i stuks diplo- a kinderverzorging. Bij de administratieve afdeling waren de resultaten als volgt: 4 miaal winkel- assistent(e), 2 maal kantoorassistent, 6 aal boekhouden eri bedrij f srakenen en 6 maal etalageschrift. Bij de praktijk afdeling was het beslist niet minder: 1 meisje haalde het diploma costumière 27 stuks huishoudkunde en naaldvakken A, 24 stuks idem B en 5 stuks handvaar digheid. Intotaal werden er dus 139 diploma's uitgereikt. Deze aantallen en mogelijk heden spreken voor zichzelf. Men kon dan ook terecht trots zijn over dit groots succes, wat ook de voorzitter de heer Resting uit Dirksland in zijn toespraak naar voren bradht. Voor personeel als leerling was dit een hoogtepunt, doch ook voor de school. Maar men moest al dus spreker niet alleen bij dit bevredi gende resultaat stilstaan. Voor de naam der school staat „christelijk" en dat moell voor ons geen holle frase zijn. Laten wij bij dit behaalde resultaat indivi dueel en tesamen met tjotmoedigheid, de grote Gever van alle goeds dank be tuigen en dat het niet alleen in onze jeugd maar in geheel ons leven, ons be lijden en ibeleven zou zijn, de Heere in al onze wegen te leren kennen en er kennen en Hem alleen de eer te bewij zen. Door het behalen van dit diploma is het leven ontsloten. Ga niet in eigen Kracht het leven in, waarschuwde hij, doch dat vooral voor jullie het woord van de wijze Prediker bewaarheid wor den mocht: Gedenk aan uw Schepper, in de dagen uwer jeugd. Afscheid mej. Langbroek Na dit ernstige woord richtte de heer Kesting zich tot mej. Langbroek, welke gelijktijdig op deze avond afscheid nam van de school. De voorzitter prees de enorme opoffering en werklust, welke zij steeds had tentoongespreid. Ook on der de allermoeilijkste omstandigheden. Met weemoed zag het bestuur haar dan ook vertrekken, doch moest haar be sluit resipecteren. Met de beste wensen voor haar verdere levensweg en een ge schenk onder couvert besloot de voor zitter zijn toespraak. Mej. Langbroek vond dit veel te veel. Zij bedankte op spontane en hartelijke wijze voor deze geste en kon niets an ders zeggen, dan dat zij met grote dank terug zag op de negenjarige arbeid, welke volgens haar vol gebrek was aan deze prachtige vorm van onderwijs. Zij prees de goede verstandhouding met het bestuur, alsook de grote saamhorigiheid onder het personeel. Zij had hen als vrienden leren kermen. Ook van „haar" kinderen kon zij moeilijk afscheid ne men en wees hen aan het slot nog op wat zijl hen steeds in de bijbelse les had voorgehouden. In het verstrekken van enkele ge schenken aan het hoofd, enkele perso neelsleden, alsook enkele der best ge slaagden bleek, welk een bijzonder pret tige verhouding er onderling heerst. Het diploma AVV II (klas 4) werd be haald door: Co Vis, Middeïharnis; Bea Rosmolen Gerrie Dorsman en Mieke Ras, Den Bommel; Krijna Bakker, Dirksland; Ag gie van Seters, Melissant. Het diploma Winkelassisent(e) behaal den: Dini Kattestaart, Nieuwe Tonge; Aren Grootenlboer, Stellendam; Kees Overweel, Melissant; Arie van Lenten, Dirksland. Het diploma Kantoorassisent behaal den: Kees Overweel, Melissant; Aren Grootenlboer, Stellendam. Voor A.V.V. I (klas 4) slaagden: Fina Buth, Ina Keus, Klara Koninigs te Mid deïharnis; Jannie Mac'kloet en Ria Mijs te Stad aan 't Haringvliet; Jannie Ba- kelaar, Den Bommel; Nellie Snauw, te Ooltgensplaat; Lineke v. d. Sluijs Oude Tonge; Corrie Mosselman, Joke van Woerden te Nieuwe Tonge, Aagatha Dorst, Adrie Struik te Herkingen; Ada van Dalen, Hanneke Guldemeester te Dirksland; Lena Overweel, Janie van Nieuwaal, Elza Struik te Melissant; Jo ke Bakker te Stellendam. Voor Costumière: rLenie Kamerling te Oude Tonge. Diverse certificaten: a. Kinderverzorging, Engels, Huis houdkunde en naaien: Janie Bakelaar, Den Bommel; Hanne ke Guldemeester, Dirksland; Lena Over weel, Melissant; Joke Bakker, Stellen dam. (b. Kinderverzorging, Huishoudkunde en naaien: Fina Buth, Ina Keus, Klara Konings, Middeïharnis; Jannie Mackloet, Ria Mijs te Stad aan 't Haringvliet; Nellie Snauw Bastie Kamp te Ooltgensplaat; Lineke V. d. Sluis, Oude Tonge; Corrig Mossel man Dini Kattestaart, Katie Waling, Joke van Woerden te Nieuwe Tonge; Agatha Dorst, Adrie Struik te Herkin gen; Ada van Dalen te Dirksland; Janie van Nieuwaal, Elza Struik te Melissant. e. Kinderverzorging en Huishoudkunde Kea V. d. Tol te Middeïharnis. d. Handels- en wetskennis. Handels- correspondentie, Etalageschrift, Kinder verzorging, Huishoudkunde en naaien: Jannie Nagtegaal Melissant. e. Verkoopkunde, Etalageschrift, kin- deirverzorging, Huishoudkunde en naaien: Ria Robijn te Melissant. f. Sleuteldiploma, Boekhouden en bedrijfsrekenen. Handvaardigheid: Rien v. d. Boom, Middeïharnis; Wim V. d. Polder, Sommelsdijk; Rens Jansen Huib Struik, Melissant; Bas Melissant, Den Bommel. g. Sleuteldiploma, Boekhouden, be drij f srekenen, Herman Zoon, Dirksland h. Huishoudkunde: M. v. d. Ochtend Herkingen. i. Sleuteldiploma, Engels, Huishoud kunde en naaien: Nelleke Verhage, Middeïharnis; Lies Mastenbroek, Sommelsdijk; Marjan Braber, Adrie van Damme, Gerrie Wit vliet te Stad aan 't Haringvliet; Joke in 't Veld te Ooltgensplaat; Cobi Schel- levis te Nieuwe Tonge. j. Sleuteldiploma, Huishoudkunde en naaien: Zaterdagavond heeft er boven Oost- Flakkee en wel in het bijzonder boven Ooltgensplaat een ontzettend nood weer gewoed, dat enorme schade heeft aangericht. Omstreeks 7.15 uur barstte er een on weer los, gepaard gaande met hevige stortregens, welke werden opgezweept door een storm, somtijds aangezweld tot een orkaan. Ook viel er hagel. Van 7.15 tot ongeveer 7.45 uur werd de gele ludht pikdonker en was het gewoon nacht. De straatverlichting in het dorp werd ontstoken en de bewoners deden desgelijks in hun huizen. Bomen ontworteld Vele bomen werden ontworteld o.a. aan de Spuidijk, Kerksingel, Boom gaardpad en in particuliere tuinen. Buiten het dorp werden veel pannen van de daken gerukt en in veel wonin gen kreeg men water binnen door het overlopen van de riolering of door da ken en ramen waar de regen met kracht doorheen werd geslagen. Enkele ruiten werden ingedrukt, antenne's van t.v.'s storten naar beneden, kelders liepen vol water en van de vruchtbomen werd het fruit afgerukt. De pas aangebrachte feestverlichting op de toren stortte naar beneden. Door de dienst gemeen tewerken werden nog dezelfde avond de op de straten liggende bomen en takken opgeruimd. Hagélschade Over een gedeelte van de Galathee- polder en het Oudeland trok met de zware regen ook een strook waaruit hagel viel. Deze hagel heeft aan de ge wassen, vooral de uien, grote schade aangeridht. Het is een zeer triestig beeld op de landerijen, waarop de De minister van 'binnenlandse z!a- ken vindt dat hij zidh moet onthouden van een oordeel over het toesluit van de raad van Hellevoetsluis om op de vaartochten van deze plaats uit naar de toouwput in het Haringvliet ver- makelijkheidsbelasting te heffen. De minister zegt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid W. P. G. Assmann (kath. v.), dat de mogelijkheid bestaat dat de rech ter zich zal uitspreken over de vraag of de rondvaarten als vermakelijkheid 'moeten worden beschouwd. Met Ged. Staten van Zuid-Holland is minister Toxopeus van oordeel dat het besluit van de gemeente Helle voetsluis niet in strijd is met artikel 277 van de Gemeentewet, dat gemeen tebesturen de bevoegdheid geeft een bölasting te heffen op toneelvoorstel lingen en andere vermakelijkheden. In dit verband wijst de minister echter op de arrest van de Hoge Raad van 11 maart 1959, waarin wordt over wogen dat niet alle rondvaarten in Am sterdam als vermakelijkheid kunnen worden aangemerkt, maar alleen die welke voor ontspanning of vermaak worden georganiseerd. Een voor ont spanning of vermaak georganiseerde rondvaart is een vermakelijkheid in de ■zin van artikel 277 van de Gemeente wet, zo bepaalde de Hoge Raad in dit geval. De belastingrechter is echter aan de ze uitspraak niet gebonden en kan in een eventuele 'beroepszaak de rondvaar ten van Hellevoetsluis uit naar de Del- lewerken zelfstandig toetsen aan het be grip vermakelijkheid, zo zegt minister Toxopeus. Arja Nipius, Cock v. d. Welle te Stad aan 't Haringvliet; Jeanet Hakker, Plo- nie Meinster, Tini Wesdorp te Den Bom mel; Klazien van Dam, Loes Hokfce, Atie Korteweg, Marjan van Maastricht; Jannie Neels, Corrie v. Putten, Ada Troost te Ooltgensplaat; Anneke v. d. Berge, Dicky Jonker, Jannie Kanters, Nellie Veenstra te Oude Tonge; Jeanet V. Alphen, Cobie Holster te Nieuwe i Tonge; Hester van Seters te Melissant. vruchten zioh prachtig ontwikkelden, en waar nu na dit noodweer aan vele producten een verwoesting is aan geridht. De veerdiensten De veerboot Den Bommel-Numans- dorp was juist vóór de orkaan in de haven van Numansdorp afgemeerd. De veerboot van Dintelsas naar Oolt gensplaat was om 7 uur vanuit eerst genoemde haven vertrokken. Het was de „Gorinchem V". De boot werd op het Volkerak door de stormwind tegen een zandplaat ge drukt. De kapitein, de heer J. Huis man had niets meer over zijn schip te zeggen. Aan boord bevonden zich ongeveer 30 luxe auto's en een groot aantal fietsers en bromfietsers. Onder de ongeveer 200 passagiers brak een paniek uit. Gelukkig was het opkomend water en toen het nood weer enigszins was afgenomen en het schip weer vlot kwam kon de kapitein om ongeveer 8.15 uur zijn sdhip be houden in de Sluishaven van Ooltgens plaat binnen brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werd er van een op de veerboot staande verhuiswagen het dak afgerukt. De bus van de R.T.M, moest in de Langeweg, even vanaf de halte, stop pen, omdat er totaal geen zicht was. Een chauffeur die naar Ooltgensplaat ging, vertelde, dat hij gewoon de nacht in reed. De mensen kunen zich niet herinne ren dat er zich na 1916, toen de schuur van Neels is afgebrand, een zo'n angst aanjagende weerstoestand heeft plaats 'gehad. 'Het moet evenwel nu nog er ger 'geweest zijn, daar j.l. zaterdag de oritaan over dag plaats had en in 1916 was het nacht. Het was ook een maand later en de oogst was bijna binnen. Wel werden toen enkele paarden door de bliksem getroffen. Zorg dat Uw inzending uiterlijk 5 augustus bij Blue Band is. Haal een formulier bij Uw Blue Band leverancier. MIDDELHARNIS Kerkniev/ws Geref. Gemeente. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan de consulent ds. P. Blok( bevestiging dia ken 'D'. J. Beversluis). Na afloop van de dienst wordt een ledenvergadering ge houden. De eerste collecte onder de le den om de nieuwe predikant kand. Mouw uit Rijssen te ontvangen, heeft 5588,opgebracht. Voor de theol. school werd 245,gecollecteerd. STELLENDAM Gemeenteraad Stellenden. Agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Stellendam, te hou den op donderdag 23 juli 1964 des sav. 8 uur ten gemeentehuize. 1. O'pening. 2. Notulen van de vergade ring van 30 juni 1964; 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Vaststel ling van de 22e en 23e wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1964 (diverse posten). 5. Beschikbaar stellen van grond voor de inrichting van een speeltuin en het uittrekken van een crediet voor afrastering enz. (D 24-1964) 6. Uittrekken van een qrediet voor voor zieningen op de vuilnisbelt (model D 25-1964). 7. Uittrekken van een cre diet voor veranderingen aan de mobiele kraan (model D 26-1964). 8. Besluit tot het nemen van maatregelen en het uit trekken van een crediet voor de afvoer van polderwater in verband met de aanslibbing van de oude haven (model D 27-1964). 9. Uittrekken van een cre diet voor het aantrekken van een werk 'Onder dit opschrift schrijft ds. T. Poot in de kroniek van Theologia Re- formata het volgende over de kwestie ds. G. M. van Dieren: Zojuist verneem ik, dat de provinci ale commissie voor het opzicht in Gel derland op ds. G. M. van Dieren te Ede de vijfde maatregel ter handhaving van de kerkelijke tudht heeft toegepast. Dat betekent dat ds. van Dieren vervallen is verkteard van de ambtsbediening in de Hervormde Kerk, met verlies van het recht om naar enig ambt te staan. De feiten zijn bekend. Sedert de toela ting van de vrouw tot 'het amlbt heeft ds V. D. geweigerd de sacramenten in zijn gemeente te bedienen. Vijf jaar lang hebben de Edese collega's en de ker- keraad aldaar hem daarin gedragen en verdragen, intussen niet aflatend hem van de theologische en kerkelijke on houdbaarheid van zijn standpunt te overtuigen. Ik moet zeggen, dat ik diep respect hëb voor de wijze w^aarop men in Ede met ds. v. D. is omgegaan, een voorbeeld van christelijke verdraag zaamheid! Intussen heeft, mede door toedoen van ds. v. D. zelf, de provin ciale commissie voor het opzicht zich met 'de zaak bemoeid en ds. v. D. ge schorst in zijn ambtsbediening voor de tijd van zes maanden. 'Onmiddellijk na de bekendmaking van dit toesluit is ds. V. 'D. begonnen samenkomsten te be leggen, los van enig kerkverband, waar in hij zelf voorging en tenslotte ook het sacrament van de H. Doop toedien de. De provinciale commissie heeft daar op nu 'gereageerd met het in de aanhef genoemd tuchtmiddel. Ik wil er geen twijfel over laten 'be staan 'dat ik de 'getroffen maatregelen juist acht. En toch noem ik het een I pijnlijke zaak. Allereerst is het iets ver- schrikkelijks als een ambtsdrager der i kerk afgezet wordt. 1 Omdat ik juist op de zondagen na het bekend worden van de schorsings- en afzettings'besluiten in Ede voorging, heb ik beide malen van de maatrege len mededeling moeten doen aan de gemeente. Het heeft mij beide malen zeer ontsteld. En vervolgens vind ik het verdrietig en pijnlijk, dat in onze kerk nu juist op dit punt afzettingsmaatregelen moe ten vallen. Ik weet zeer goed dat ds. V. D. niet geschorst en afgezet is op grond van het feit dat hij bezwaren heeft tegen de toelating van de vrouw tot 'het amtot, maar op 'grond van ambte lijk wangedrag en sdheurma'kerij. Maar al het water van de zee wast niet af dat de toelating van de vrouw tot het ambt (met zo geringe meerderheid toe sloten destijds) aanleiding is geworden van het verschrikkelijke feit dat een overigens respectabel dienaar des Woords op deze wijze in de Hervormde Kerk is afgezet. En dat vind ik pijnlijk. Ik zou hierover 'gezwegen he'btoen wa re 'het niet dat er in de laatste tijd enige 'geprikkelheid te 'bespeuren valt over de weigering van sommige predikanten om voor te gaan in diensten waarin vrou- Wklijke ambtsdragers dienst doen. Op min of meer hoge toon wordt hier en daar geëist dat 't maar eens uit moet zijn met de consideratie t.o.v. de be zwaarden. Ook hoor ik, dat men in ver- sdhillende classes de zaken op scherp stelt door de afvaardiging van vrouwe lijke ambtsdragers, ook al weet men, dat een beduideftde minderheid princi piële moeite heeft haar als zodanig te aanvaarden. Ik acht dit een bedenkelij ke ontwikkeling. Destijds heeft de sy node per rondschrijven gevraagd de be zwaarden in deze zaak te ontzien. Geldt dat na vijf jaar niet meer? En stel nu eens dat de bezwaarden „de zwakken" zijn, moeten dan „de stei'ken" de zwak ken grieven? Dat is geen wandel naar de eis der liefde (Romeinen 15 14). OOLTGENSPLAAT .Opbrengst kollekte Roode Kruis. De huis-aan-^huis-koilökte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in totaal 1.752,90 opgetoracht. In de kom. van de gemeente werd 1.427,25 gekoUekteerd; in Achthuizen 180,65 en in Langstraat 145,Gevers en kollektanten har telijk dank, zowel namens het hoofd- toestuur als namens de plaatselijke af deling. kracht voor het verrichten van tijde lijke werkzaamheden bij gemeentewer ken; (model D 28-1964). 10. Wijziging van de Legesverordening bevolkingsre gisters. 11. Besluit ter uitvoerin'g van de Algemene Bijstandswet. 12. Voorstel tot het sluiten van het gemeentelijk badhuis. 13. Wijzigin'g huur van de agn. Finse woning. 14. Aanvullende 'bepa lingen garanderen geldlening ten toe- hoeve van de bouw van 4 premie-wo- ningen door de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" aan de Pr. Bemhard- straat. 15. Benoeming raadscommissies voor de rekening 1963 en de begroting 1965. 16. O'verdraoht van de nieuw 'ge bouwde weegtorug aan de nieuwe bin nenhaven aan het waterschap. „De Ge nerale Dijkagie" te Goedereede. 17. Be sluit tot verbouw van de openbare la gere school alhier ingevolge artikel 23, Ie lid suto c van de Lageronderwijswet 1920. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. OUDDORP Laatste fase bouw chr. school. Naar wij vernemen heeft het school bestuur van de School met de Bijbel thans de vergunning ontvangen voor de bouw van de vier laatste lokalen voor de nieuwe school. De school wordt in drie fasen gebouwd. Twee zijn er al gereed. De aanbesteding zal spoedig plaats vinden. Ook is er vergunning ontvangen voor de bouw van het huis voor het hoofd van de sdhool. Ook dit project zal zo snel mogelijk worden aanbesteed. OUDE TONGE Kerkdienst. O'p vrijdag 24 juli a.s. hoopt voor de Ger. Gem. des nam. 7 uur voor te 'gaan in 'het kerkgebouw aan 'de Julianastraat, student Hakkenberg, van Veenendaal. Er zal een collecte gehouden worden voor de Theol. School. Benoemd. Met ingang van heden is benoemd als wijkzuster 'bij het Wit-Ge- le Kruis alhier, zuster C. G. Groentjes van Hoorn. Opbrengst collecte. De gehouden huis aan huis collecte in de gemeente voor het Anjerfonds heeft esn zeer mooi 'bedrag opgetoracht, de som van 191,12. Hartelijk dank aan de kollek tanten van de muziekvereen „Vooruit". Geslaagd. Mej. P. Fase Atord. slaag de een dezer dagen voor haar examen te Vlaardingen, als kleuterleidster. Zij is benoemd als kleuterleidster aan de sdhool te Vlaardingen. „Ieder is anders" door Foka van Loon, Uitgave V.C.L.-serie, Kok N.V. Kampen. Het is voor de eerste maal dat een werk van Foka van Loon, de 'bekwa me schrijfster, die reeds vele romans op haar naam heeft 'Staan, met een van haar werken in de V.C.L.-serie ver schijnt. Dit kan een grote aanwinst voor de abonnees van de V.C.L.-serie worden genoemd en zal ongetwijfeld zeer worden gewaardeerd. Met „Ieder is anders" maakt zij een goede entree met een zeer spannende en tevens leer zame roman, waarin een boeiend stuk levenswerkelijkheid wordt bloot ge- le-gd. Het verfhaal loopt over een groot, maar gelukkig en harmonisch gezin, waar liefde woont en onverdeeld ve- trouwen heerst. Toch pakken zich over dit gezin ook donkere wolken samen. Er komt tegenslag en verdriet, een der jonge kinderen sterft; de charmante 18- jarige dochter dreigt 'door haar vrije liefdesopvatting de familie tot schan de te maken en het jonge huwelijk van een der zoons lijdt aan een intiem con flict. Het blijkt dat de zonde overal tus sen zit en daardoor geen ongestoord aards geluk bestaat. Bij het lezen vraagf men zich telkens af, hoe de ontknoping worden zal. Voor abonnees kost dit mooie boek slechts 2,95; voor niet abonnees f 5,90. VERVOLGVERH AAL floor ANNIE SANDERS Copyright J. J. Groen Zn. N.V, 33 Juffrouw Terbaan heeft meer geleerd m die jaren. Dat merkt de oude man aan de wijze waarop hij verzorgd wordt. ■ie maakt het hem in zijn hoekje bij "^^am zo gemakkelijk als het maar kan en stopt ten overvloede nog een kussen achter zijn rug. Op die manier kan het wej eens gebeuren, dat hij 's middags, terwijl zij aan 't afwassen is en Hannie en Rosa bij haar in de keuken zijn, een Kwartiertje of langer onderzeil gaat, waar hij vroeger niet aan gedacht zou nebben overdag. .Als de meisjes er zijn, is het natuur- tl tT^ drukker. Aanvankelijk waren ^e stil, onder de indruk van de plotse- nnge verandering. Maar kinderen schik- ^leh gauw en na een halve week geelden ze weer of er niet ongewoons Tm V,- Nathan wel goed zo. Ze kun den tiier zijn verdriet niet delen, dat is "Mriogeiijk. Dan moeten ze er ook maar "iet al te veel last van hebben. Op een middag er zijn onderdehand al twee weken over de 'brand heen ge gaan komt vrouw Braamsma. Ze heeft niet eerder kunnen komen; haar man was ziek en had haar geregeld no dig, maar nu knapt hij aardig op en heeft ze de tocht naar de stad onder nomen. Ze zit met Rosa op schoot en met tranen in haar ogen, maar helpen kan ze niet, al wil ze nog zo graag. Ze wonen niet meer op de 'boerderij, 't is eindelijk gelukt om één van hun eigen huisjes te betrekken en daar is net ruimte genoeg voor hen beiden. „Man, as ik maar plaats had, dan zou ■ki d'r niet over denken hoe het moest. Wat voor drie jaar kon, dat zou ook wel voorgoed gekund hebben. Maar het gaat niet meer!" Nee, Nathan weet het wel. 't Is niet door onwil, dat ook die weg voor hem afgesloten is. De Braamsma's mogen blij wezen, dat ze na al het gehaspel met hun zoon en schoondochter van de hof stee af zijn. Hij gunt ze de rust van harte. De boerin maakt haar bezoek niet zo lang, als ze anders gedaan zou hebben. Juffrouw Terbaan is wel vriendelijk en schenkt tweemaal achtereen thee voor haar in, maar ze kan bij die vreemde mensen toch niet blijven "plakken en ze wil haar man ook niet te lang alleen laten. Met de eerste 'bus, die ze halen kan, gaat ze dan ook weer weg. Terbaan en zijn vrouw mogen er niet over praten, hoe het in de toekomst gaan moet: er over denken doen ze wel degelijk. Vooral moeder is onder haar werk door met niets anders bezig. Ze ziet heel goed, hoe de oude man in haar woning tot rust komt en ook hoe de kleine meid zich hier thuisvoelt. O' ja, Rosa mist haar moeder wel. De eerste dagen liep ze vaak onrustig rond, om dan voor het raam stil te staan en ver wonderde geluiden tegen opa te maken. Maar altijd weer nam ze genoegen met opa's verklaring: „Moeder is uit!" Wat moest hij anders zeggen? Dat ze haar moeder nooit meer terug zal zien, kan hij haar immers toch niet duidelijk maken. Ook nu, vooral als ze 's morgens gewassen en aangekleed wordt, kijkt ze nog telkens verbaasd om zich heen, alsof ze toch wel begrijpt, dat er iets niet in orde is. Maar aan één stuk door zoeken doet ze niet meer. Juffrouw Terbaan heeft het in deze weken moeilijk met zichzelf, al laat ze 'daar niemand in huis iets van blijken. Ze merkt, beter dan ze het ooit te voren heeft ingezien, hoe Rosa haar grootvaders lieveling is. Hoe zijn ogen haar overal volgen en altijd waakzaam blijven, al is er niet de minste reden voor bezorgdheid. Het kind is geen ogenblik uit zijn gedachten, dat kun je zo aanvoelen. En hoe moet dat nu straks, als hij ibij hen niet langer blij ven kan? Moet hij haar dan maar in één of ander gesticht laten opnemen, waar ze anders toch na zijn dood in terecht komen zou? 'Och, voor 't kind zou dat niet zo heel erg zijn. Er wordt in die inrichtingen heus wel behoorlijk voor zulke stakkertjes gezorgd. Maar de oude 'baas zelf? Zou het voor deze man, die de laatste tijd al zoveel te verwerken kreeg, niet de genadeslag kunnen wezen, als hij 't enige dat hem nog overbleef ook missen moet? Zal er iets zijn dat hem dan nog de moeite waard is, ook al belandt hij weer bij zijn eigen volk en verzorgen ze hem daar zo goed als ze kunnen! ledere dag als ze Rosa helpt, komen die vragen weer in haar op. Ja maar kan zij daar dan wat aan verhelpen? Zij heeft todh ook haar ge zin en ieder mens brengt tenslotte z'n werk mee. Ze voelde het indertijd als een verlichting, dat ze de zorg voor haar eigen vader uit handen kon geven, terwijl ze ondanks zijn moeüijk humeur toch werkelijk veel van hem hield en dat nog doet. Ligt het nu op haar weg om die aorg opnieuw op haar schouders te nemen en dan voor een man die niet haar eigen vader is? Waarom zou zij daar méér toe verplicht zijn dan de andere mensen in de buurt? Die maken er niet zo'n ge wetenszaak van. Die zeggen wel hoofd schuddend: „'t Is toch een toestand," maar trekken zich verder niets van hun buurman aan. En die hebben hem dan nog zoveel langer gekend! Alleen Hiltje is anders, die zou haar deur wagenwijd openzetten, als ze kon. Maar die valt met haar grote huishou den vanzelf buiten beschouwing, 't Zou niet te doen zijn om daar nog iemand bij in te stoppen! Er zijn ook dagen, waarop juffrouw Tertoaan anders tegen zichzelf redeneert Dan denkt ze aan de woorden, die ze de oude man toevoegde op die avond, toen ze hem met het overlijden van zijn zoon Sallie kwam condoleren. „Ik wou dat we u konden helpen", heeft ze die keer gezegd, „maar dat gaat niet!" Toen ging dat ook werkelijk niet. Ver driet om een dode wegnemen is geen mensenwerk, dat kan God alleen. Maar nuNu kan ze wel helpen. Nu kan ze haar woorden van toen waar maken en is ze daar dan nu niet toe bereid? Een mens kan zo gauw eens wat zeggen, maar daar komt het per slot niet op aan. Iemand, die in nood is, heeft niets aan woorden, die is alleen met een daad ge holpen. Zo leeft ze de dagen door in gedurige tweestrijd, zonder dat iemand in haar omgeving er iets van merkt. Ze blijft zorgzaam en vriendelijk en ze meent het ook, want het is oprecht medelijden dat haar ertoe beweegt. Maar ze komt in de tussentijd evenmin met het probleem 'klaar als Nathan zelf. 't Gezin van Terbaan zit aan tafel. Het middagmaal is zo juist genuttigd en Els geeft haar vader de Bijtoel. De beurt is aan het tiende hoofdstuk van de Ro meinenbrief, maar doordat ze vanmor gen wat laat waren met 't ontbijt, moet er nu eerst een klein gedeelte van hoofd stuk negen gelezen worden. Mijndert Terbaan is een eerlijk-gelo- vig man, die in alle eenvoud probeert te toeleven wat hij belijdt. Maar dat wil nog niet zeggen, dat hij van ieder hoofd stuk uit de bijbel precies weet waar het over gaat. Toen hij die morgen begon te lezen, hebben hij en zijn vrouw tot hun sdhrik gemerkt, dat dit schriftge deelte van a tot z. aan het oude volk Israël gewijd is. 'Dat heeft hen vroeger nooit diep ge raakt, omdat ze er neutraal tegenover stonden. Nu zitten ze er een beetje mee. Wat moeten ze doen? Beginnen waar ze van morgen gebleven zijn, of een paar bladen tegelijk omslaan? Dat zou om Mieke en Hahnie wel kunnen, die heb ben daar zo geen erg in. Maar Els, die naast vader zit en wie niets aan tafel Ontgaat, zou onmiddellijk klaarstaan met het verwonderde cO'mmentaar: „u slaat wat over!" Doorlezen dan maar, er is niets aan te doen! En zo hoort Nathan Simons na enkele minuten de strenge aanklacht van de a- postel: (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 5