Oemeenteraad Goedereede Orgelconcert mmm meuws Uilbreiding Fiakk. Land- en Tuinbouw* huis fa. H. fl. d. Wekke te Dirksl Raad ontstemd over stichting Visserljschool Ie Stellendam Dïi\es en Daijes door lati v. d. Berg Van onze adverteerders Goudvissen Bltiaa. t „EILANDSN-NIEUWS" BUITENLAND -^ bijjft altijd nieuw Gibraltar wordt frivool In uitbreidingsplannen „zit aardig schot" Oiici® Toiige krijgt fleurig aanzien Afd. Veilig Verkeer waarschuwt Vernietigers van aaltjes Ettense Veemarkt Abonneert U op „Eilanden-nieuws n Vrijdag 17 juli Frankrijk en West-Duitsland De positie van de Bondsrepubliek in het kader van de Europese eenheid is de laatste dagen weer fel omstreden. Vorige week heeft de Franse president De Gaulle een bezoek aan de Westduit- se hoofdstad Bonn gebracht, en gepro beerd bondskanselier Erhard onder druk te zetten. De Gaulle wil name lijk zo spoedig mogelijk de eerste steen leggen voor een verenigd Europa in de vorm van een tweebond Frankrijk- Duitsland. Het vriendschapsverdrag dat reeds tussen de beide landen be staat, zou moeten worden omgezet in een politieke unie. Ook in Duitsland zijn veel voorstan ders van deze oplossing. Met name Adenauer en Strauss hebben sterke aandrang op Erhard uitgeoefend om De GauUe zijn zin te geven. Ondanks alle verschillen hebben Adenauer en De Gaulle met elkaar gemeen dat ze niet veel heil zien in samenwerking met Engeland. Ze willen dus liefst En geland er maar buiten houden en zo lang het met de eenheid van Europa nog niet wil vlotten, alvast zelf maar een klein Europa oprichten, een klein Europa, dat straks natuurlijk de toon aangeeft Het pleit voor Erhard dat hij geen duimlbreed heeft toegegeven. Met een aantal niets-zeggende clidhé's over „na der bestuderen" en „de kv/estie onder ogen zien" heeft 'hij De GauUe naar Ihuis laten gaan. Deze heeft bij zijn thuiskomst voor de ministerraad erkend dat 'hij niets heeft bereikt. Later heeft Erhard op 'het Congres van de Beierse Christelijke Sociale Unie zijn houding tegenover de Fran sen en tegenover Adenauer verdedigd. Hij wil dat er een conferentie komt van de regeringsleiders der grote NAVO landen, die samen de zaak van de reor ganisatie zouden moeten bespreken. Geen onder-onsjes tussen Frankrijk en Duitsland, daarmee worden de Euro pese vraagstukken toch niet opgelost. De Europese eenheid kan nu eenmaal niet losgemaakt worden van het geza menlijk defensiebeleid, aldus Erhard. Tegen het verwijt van zijn politieke tegenstanders, die beweren dat de re gering in Bonn te veel aan de leiband van Amerika loopt, verweerde Erhard zich door op te merken, dat hij in geen geval van West-Duitsland een Ame rikaanse satelliet staat wil maken, maar hij beschouw^de Amerika wel als de voornaamste verdediger van het Wes ten. Hoe men ook moge denken over de eenwording van Europa, voor- en te genstanders zullen moeten erkennen dat Erhard juist gehandeld heeft. Een Europa van twee is geen Europa, ze ker niet als dat Europa gevormd wordt door Frankrijk en Duitsland. De ver dediging van Europa kan niet lijden dat we ons distantiëren van Amerika en Engeland, ihoe graag .figuren al|s De Gaulle en Adenauer dat ook zouden willen. Frankrijk en Roemenië Ook in ander opzicht doet De Gaulle van zich spreken. Een paar weken ge leden meldden we reeds dat de premier van Roemenië, Maurer, eind juli een bezoek aan Parijs zal brengen. Dat bezoek past natuurlijk geheel in het raam van de Franse politiek. Mi'en kan het geloven of niet, maar De GauUe voelt zich de leider van Europa. Ondanks het feit dat hij in eigen land verliest aan populariteit, bemoeit hij zich met de kwestie-Cyprus, tracht hij te bemiddelen in Laos, gaat hij een reis maken door Latijns Amerika, doet hij pogingen om Spanje lid van de EEG te maken, brengt hij een bezoek aan Bonn, enzovoort, enzovoort. Frankrijk moet de derde plaats in de wereld in nemen, na Amerika en Rusland. Het Duitse weekblad „Der Spiegel" had vorige week een spotprent opgenomen, waarop De Gaulle stond afgebeeld als scheidsrechter bij alle geschillen in de wereldpolitiek! De nieuwe contacten op de Balkan maken deel uit van deze politiek. De Gaulle heeft aUang aangevoeld dat het niet meer botert tussen de Sowj et-Unie en Roemenië. Dat laatste land blijft zich verzetten tegen de Russische mo nopolie-positie. Toen Amerika aan Roemenië z'n diensten aanbood, heeft De Gaulle dat verhinderd, eenvoudig omdat hij dat recht voor Frankrijk opeist. Clhroestsjow was aanvankelijk nogal geprikkeld door de nieuwe koers van de Roemeense leiders. De Russische bladen publiceerden een plan om gebieden op de Balkan te ver enigen onder super-visie van Rusland. De pers in Roemenië reaigeerde scherp afwijzend. Chroestsjow bond daarop in en liet weten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Kennelijk wil hij Roe menië nog voor zich winnen. Het is echter de vraag of Roemenië hiermee genoegen neemt. Premier Maurer is enkele dagen in Moskou geweest om vóór zijn bezoek aan Frankrijk nog- eens met Chroestsjow te praten. Het schijnt echter wel, dat hij vastbesloten is, de nationalistische koers van Roe menië voort te zetten, ook al stond er in het officiële communiqué, dat de be sprekingen nuttig zijn geweest en dat er wederzijds meer begrip en vertrou wen is gewekt. Amerika Terwijl dit overzicht geschreven wordt, is de conventie van de repu- bliekeinse partij bijeen om de kandi datuur voor 'de presidentsverkiezingen vast te stellen. We kunnen nog niets met zekerheid zeggen, maar zoals de kansen O'p dit ogenblik staan, is er geen enkele twijfel of Goldwater zal zijn ri vaal Scranton verslaan. Hij zal mins tens 800 stemmen behalen, terwijl hij er nauwelijks 650 nodig heeft. Het be stuur van de republikeinse partij, aan vankelijk nogal gereserveerd tegenover Goldwater, schijnt de eenheid in de partij te willen bewaren en probeert nu de figuur van Goldwater acceptabel te I maken. De voormalige vice-president Nixon gaf als zijn mening: te kenenn dat Goldwater een man is, die als eventueel president best zou slagen, en zei dat diens minder gunstige reputatie te danken is aan de verkeerde voorstel ling die in het buitenland van hem is gegeven. Men heeft ook geprobeerd, de mening van ex-president Eisenihower te weten te komen, doch deze heeft zich in halsstarrig Z'wijgen ge'huld. De republikeinen willen uitkomen met „een programma \'an vertrouwen". Dit in tegenstelling met de democra ten, die ze „een programma van angst" toeschrijven: angst voor de feiten, angst voor de toekomst en angst voor het volk. Angst is een begrip dat aan de repu- bliekeinse kandidaat. Goldwater, ten enenmale vreemd is, tenminste, als men z'n verkiezingspropaganda wil geloven. Een anti-communist is Goldwater, in wiens schaduw zelfs de vroegere „ket- terjager" Mc Carthy niet kon staan. Een optimist, die zich verbeeldt, dat hij in staat is een politiek te voeren, die leiden moet tot ineenstorting van het communisme, en tot bevrijding van de volkeren, die onder dat régime zuch ten! Voor de wereldvrede en voor de ne gers in Amerika is het maar te hopen dat Goldwater niet de kans krijgt om te tonen wat hij waard is. Johnson, die straks 'kandidaat voor de democraten zal zijn, beschouwt hem niet eens als een serieuze tegenstander. Hij is ervan overtuigd dat het Ameri kaanse volk in meerderheid achter hèm zal staan. Daar zijn we nog niet van overtuigd. Een plotselinge populariteit heeft meestal grote invloed op de Ameri kaanse kiezers. Maar zover is het nu nog niet. Wie van Gibraltar spreekt, denkt daar bij in de eerste plaats aan de histori sche of militaire betekenis van de „sleu tel tot de Middellandse zee". Maar wie dat doet, is uit de tijd: de moderne stra tegische concepties hebben Gibraltar van een groot deel van zijn waarde als militaire basis beroofd. Geen nood! zeggen de Spaanse bewo ners van de rots. Het Britse garnizoen dat voor de Spaanse bevolking tot enige jaren geleden de belangrijkste bron van inkomsten was, mag dan zeer zijn ge slonken, dit wordt dubbel en dwars goedgemaakt door de vreedzame invasie van duizenden toeristen. Inplaats van grimmige verdedigingswerken en kazer nes bouwt men in Gibraltar nu vrolijke hotels, en er komt zelfs een casino. VOUW NIET ALLEEN UW ZEIL MAAR OOK UW ANKER Voor de bezitters van jachtjes is een' nieuwtje op de markt dat zeker de aan dacht verdient. In Amerika is een op vouwbaar anker Magie Mushroom genaanid te koop, dat „leeg" nog geen vier en een half ons weegt, maar ge vuld met zand of ander materiaal acht kilogram. Daar het anker geheel van plastic vervaardigd is, zal het niet kras sen of op het dek roestvlekken achter laten. Dit anker, dat de vorm heeft van een champignon is speciaal geschikt voor het semi-permanent meren van woonboten en voor zeiljachten tot een lengte van ruim vijftig voet. De prijs in Amerika bedraagt ongeveer veertien gulden. (DIA) De raad van de gremeente Groedereede is ontstemd omdat de te stichten vis serljschool niet te Goedereede maar te Stellendam zal worden gevestigd zoals door burgemieester Kleijnenberg in een recente raadsvergadering te Stellendam v/erd verklaard. Het stichtingsbesluit en de aanvrage gingen van Goeree's raad uit en enkele raadsleden menen derhal ve met recht te mogen veronderstellen dat de school te Goedereede zal worden gevestigd. In de j.l. dinsdagavond ge houden raadsvergadering werd er te vens op geiwezen dat het met de stich ting van de Chr. Ul.o. school op ini tiatief van Goedereede evenzo was gegaan. Door verschillende omstandig heden werd het wenselijk geacht de school te Stellendam te vestigen. De heer J. Bruggeman, gesteund door de heer den Eerzamen heeft over deze gang van zaken zijn felle verontwaardiging geuit. De heer Bruggeman was naar hij ver telde met stO'mheid geslagen toen hij in de krant de mededeling las die de voor zitter te Stellendam gedaan had. Ook voor de heer Snijder die in zijn functie als voorzitter van de vissersvereniging de stuwende 'kracht is om tot stichting van een visserijsdhool te komen vond de heer Bruggeman het 'bepaald niet leuk dat deze nu op Stellendam zal verrijzen. „In Goeree moeten we nog zeker een jaar wachten terwijl in Stellendam waar de gehele visserij wordt geconcen treerd 'gemakkelijk voorzieningen kun nen worden getroffen en een noodge bouw aanwezig is" aldus de voorzitter. „Het kan in Goeree ook!" bestreed de iheer Bruggeman, waarop de voorzitter hem de vrijheid gaf voor een onderko men te zorgen. Bijval De heer den Eerzamen mengde zich in de discussie: „Wij hebben het verzoek naar den Haag gestuurd ('t zal er nog wel liggen berustte spreker) en de heer Snijder heeft al het mogelij'ke gedaan, 't Gaat er gek uitzien, de Goereese ulo en de Goereese visserljschool staan in Stellenidam" verweet spreker. „In welk belang" vroeg de voorzitter. „In het belang van de visserij en van het dorp beiden, wij willen ook uitbrei den" repliceerde de heer den Eerzamen. „Die uitbreiding komt" suste de voor zitter. „Zeker een cnallemolen op de markt" raadde de heer den Eerzamen. „Wat valt er tegen vestiging van de school te Goedereede te zeggen" drong hij aan. „Er is geen onderkomen en wanneer we de visserij en haar ontwildseling in de hand willen houden moeten we naar de nieuwe haven!" aldus de voorzitter. „De voorzitter is burgemeester van drie gemeenten" merkte wethouder San- difort op. „Niks mee te maken, als de burge meester hier is is hij burgemeester van Goeree en niet van Ouddorp of Stel lendam" viel de heer Bruggeman uit. „We hebben in ons nieuwe uitbrei dingsplan ruimte voor scholen, komt daar dan missdhien een H.B.S." infor meerde de heer den Eerzamen, waarop hij verzuchtte: „Je zou als wethouder een goed salaris moeten verdienen, zo dat je veel naar den Haag kon gaan, want wie daar 't hardst klopt krijgt het meest". Het recreatieooord in de Bok- kenpolder komt er nooit en spreker had eveneens weinig verwachtingen van het uitbreidingsplan. De heer Bruggeman: „'t is een zieke toestand in den Haag, je kunt ze de 'hersens niet inslaan, anderswaarbij we ook nog iets over een geweer op vingen. Vrijwilliger Verder wees de heer 'Bruggeman op de krotten in het Torenslop „Er vallen doden" voorspelde hij. ,'t Is daar voor de kinderen levensgevaarlijk. „Een jaar geleden beloofde u al dat ze zouden worden opgeruimd maar ze staan er nog, ik 'heb er mijn vakantie voor over om ze eigenhandig op te breken" aldus de heer Bruggeman. Het uitbreidingsplan „Hoe ver staat het met 'het uitbrei dingsplan?" informeerde de heer den Eerzamen. „Er zit schot in" antwoordde de voor zitter. „Zolang ik hier zit iheb ik nog geen andere 'klank géhoord, u moet me de hand er maar niet op geven!" Een bedrag van 2077,82 werd be schikbaar gesteld voor vervanging van de 'huidige kachels van de Chr. school op 'het Havenhoofd in olièkaohels. Er zullen 2 Siegler oliekachels en een olie tank van 600 liter worden aangeschaft. Met algemene stemmen werd als on derwijzer aan de Openbare school be noemd de heer A. W. C. van Tiel te Meppel. Verder had plaats een wijziging van het Alg. Ambtenarenreglement. Tevens werden gelden en grond beschikbaar gesteld voor de bouw van 7 woningen op het Havenhoofd. RIJMEN VAN TIJMEN Journalist geen visum. Geen gewenst persdon. Eventjes viel Rusland, Weer eens uit de toon. Journalist op Schiphol, Maakt de reis niet mee. Dat was voor zo iemand. Ook geen fijn idee. Luns mocht er wel komen. Maar het is niet fijn, Als er Nederlanders, Ginds niet welkom "zijn. Smaken, ze verschillen. Maar die journalist. Had dan toch weer even, Hier de boot gemist. -sir iV Eén zo'n graafmachine, Doet veel op een dag, Alhoewel de Bilt toch. Liefst zo'n ding niet zag. Want veel telefoontjes, Werden wreed gestoord. Haast drie duizend lijnen Konden niet meer voort. Ene hap heeft alles, Grondig lamgelegd. Brussel, Londen, Hamburg, Het ging even slecht. Dus de resultaten. Waren o zo droef. 'Het was hier gelukkig, 'Geen tweehappenproef. Zeehond langs de Wadden, Da's een slechte baan. Met dat olieboren, Is het niets gedaan. Onrust bij die oudjes. Door al dat geboor. Zodat men de jongen, Uit het oog verloor. Deze vinden spoedig, 'n Heel nare dood. Heden is dat aantal. Wei bijzonder groot. Artis heeft er enkelen, 't Leven nog gered. Maar de rust keert weder, Als 't wordt stopgezet. (Organist Nieuwe Kerk Deljt) Op zaterdagavond 25 juli a.s. is in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis door het Comité „Orgelvrienden Goeree en O'verflakkee" weer een orgelbespeling georganiseerd. Als gastorganist is ook dit jaar weer uitgenodigd Jan J. v. d. Berg, organist van de Nieuwe Kerk ts Delft. Door de concertgever is weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Het vermeldt o.a.: Variaties over „Onder de groene linden" van Jan Pietrsz Sweelinck. De grote Es Dur Preludium en Fuga van Jo'h. Seb. Bach. Postorella van Joh. G. Walther. „Trumpet-Tune" Joh. Stanley. Preludium en Fuga in G. gr. t. van Felix Mondelssohn-Baroholdy. Pastora le en Finale uit de 2e symfonie van Ch. M. Widor. Twee koraalbewerkingen van Jan v. d. Berg en tenslotte de Fan tasie over Psalm 33 van Cornells de Wolf. Aanvang 7.30 uur nam. Programma's a 0,75 aan de kerk verkrijgbaar. Houdt dit „orgeluur" op 25 juli a.s. tr Middelharnis eens vrij. OOLTGENSP'LAAT Woonhuizen verkocht. De heer L. Paasse heeft zijn woonhuis Pleter Big- gestraat 2 onderhands verkocht aan de I heer D. Kammeraad Azn. De heer Paas se zal met 'zijn echtgenote t.z.t. een be jaardenwoning betrekken. De iheer H. van Maastricht heeft 'het woonhuis Boomgaardpad 1'6, van wijlen de iheer J. Huijer, onderhands Verkocht aan de heer KI. van Drongelen Jzn. OUDDORP Uitslagen Postduivenvereniging „De Trekvogels". Angeline 10-7-'64, afstand 700 km. L. Dorsman 1, J. Kapteijn 2, 3, 4, 6, 7. A. v. d. Bok 5. Gebr. Verduijn Mierop v. Wijk 12. Jonge duiven. Roosendaal 47 km. 11- 7-'64. C. J. Tanis 1, 44, 45, 55, 57, 60; Mierop v. Wijk 2, 6, 8, 12, 28, 31, 35, 36, 38, 50, 63, 68, 7G, 79. Gebr. Verduijn 3, 4, 5, 9, 10, 27, 33, 41, 49, 54, 62, 65, 72, 78. A. Knape 7, 77. J. Kapteijn 11, 16, 30, 37, 46, 47, 61. G. v. 't Geloof 13, 32. A. V. d. Bok 14, 52. 64, 75. B. Dorsman 15, 26, 51, 73. P. Klink 17, 29, -20, 22, 48, 56, 80, 81. C. v. Koppen 18, 21, 69. KI. Westhoeve 19. V/. Kievit 23, 24, 25, 53, 59, 70, 74. H. Kleijn 34, 40, 43. A. Bakelaar 39, 58. C. Breen 42, 63, 67, 71. OUDE TONGE Dezer dagen hebben de bewoners van Oude Tonge het volgend schrijven in de bus gekregen; Het is nu zeker, dat de brug op 20 juli 1964 geopend wordt. Hierop heb ben we jaren gewacht en gehoopt, van daar dat wij menen iets te moeten doen cm blijk te geven van onze algemene vreugde. Het is de bedoeling in het dorp een feestverlichting aan te brengen en de middenstanders te vragen hun winkels te verlichten en te versieren. Wij höblben enige gladiolen-telers be reid gevonden de snijbloemen af te staan en stellen ons voor deze onder de inwoners te distribueren en regel matig te vernieuwen. Wij verzoeken alle inwoners deze bloemen voor hun huis, in de tuin of waar dan ook, voor het publiek zicht baar in bloem'balïken of desnoods in emmers te plaatsen. Voor degenen, die geen tuin heb'ben zoals 'b.'V. de bevi'oners van de Molen dijk en de Oostdijk, stellen wij voor bloembakken in de vensterbakken te plaatsen en deze te vullen met vochtig zand en turfmolm. Wij kunnen moeilijk ieder geval af zonderlijk bezien, maar rekenen^ op uw initiatieven. Als alle inwoners meedoen krijgt het gehele dorp gedurende meerdere we ken een bijzonder feestelijk aanzien. Op zaterdag 1 augustus zullen voet bal- en zwemwedstrijden worden ge houden. 'De voetbalwedstrijden door twee bekende clubs. Zaterdag 15 augus tus zal een wandelmars georganiseerd worden, opgeluisterd door diverse mu- zie'kverenigingen o.a. uit de Hoekse Waard. Op zaterdag 22 augustus, de dag v/aarop de wielerronde wordt gehou den, zal 's morgens een jeugd-wieler- ronde worden gehouden, waaraan alle jeugdige fietsers beneden 16 jaar kun nen meedoen. Voor alle bovengenoemde activiteiten is uiteraard enig geld nodig, waarvoor wij rond 16 juli met een lijst zullen rondkomen. Wij rekenen erop, dat op bovengenoemde dagen de vlaggen wor den uitgestoken. In verband met de opening van de Haringvlietbrug op 20 juli a.s. wordt door het bestuur van de afdeling Oude Tonge van het Verbond voor Veilig Verkeer de in aohmeming van de ver- keersregelen, zowel voor automo'bilis- ten, als voor voetgangers nog eens on der 'de aandacht gebracht. Nu Goeree- Overflakkee verbonden is met het ove rige deel van ons land, zal het wegver keer in hoge mate toenemen en zeker niet in het minst in en om de gemeen te Oude Tonge, dat nu in het middel punt ligt van de grote verkeerswegen. Van huis tot huis zullen de bewoners enkele folders in 'hun brievenbus vin den, waarin de regels voor het wegge bruik staan aangegeven. Met klem ver zoekt het afdelingsbestuur deze ge dragsregels niet terzijde te leggen, maar met aandacht te lezen. Weest een heer in het verkeer en speelt niet lichtvaar dig met 'het leven van uw naaste. Voorts wordt verwezen naar de span doeken en de raambiljetten, welke in de eerstkomende dagen op verschillende plaatsen in de gemeente zullen worden aangebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Eerste prijs voor Concordia. Het zang koor Concordia behaalde op het zang- concours te Hierden met 336 punten een eerste prijs in de 3e afdeling en het Dameskoor met 331 punten ook een eerste prijs onder leiding van de diri gent dhr. V. d. Heuvel. Het Flakkees' Land- en Tuinbouw- huis fa. A. A. v. d. Wekke te Dirks- land heeft de laatste tijd een grote uit breiding ondergaan. De verkoop van be strijdingsmiddelen is dermate toegeno men, dat aan het pand Julianalaan, hoek B.C. Zaayerlaan een groot stuk moest worden aangebouwd. De verkoop van bestrijdingsmiddelen vraagt een en orme opslagruimte en er kon met het kleine magazijn niet meer worden vol staan. De vergroting van het magazijn heeft meegebracht dat de veelheid van artikelen overzichtelijker 'kon worden opgesteld. Dat is ook wel noodzakelijk, wanneer men in het magazijn rondneust komt men tot 'de ontdekking dat men wel een hoofd als een re'gister moet hebtoen om al de vreemde namen van de diverse bestrijdingsmiddelen uit elkaar te houden. Wat denkt u 'b.v. van een naam als: triohloorphenoxypropionzuur. K'unt u het uitspreken? En zo zijn er tientallen. Het Flakkees Land- en Tuinbouwhuis is gespecialiseerd niet alleen voor de land- en tuinbouw maar ook voor de in opkomst zijnde fruitteelt op Goeree- Overflakkee. De heer v. d. Wekke heeft de alleen vertegenwoordiging voor dit rayon van de bekende Jebo-produkten van de fa briek Sandox te Bazel met het bekende Jebo-mannetje, welk merk ook op de bestelwagen en op het grote uithang bord boven de zaak is geplaatst (dat 's avond met T.L, is verlicht). In 1956 is op bescheiden voet begoti- nen, sindsdien heelt deze zaak een enor- me vluoht gemaakt. Het begin lag aan de Onwaardseidijk waar dhr. V. d. V/ekke eertijds woonde, waar een schuur was naast geplaatst. Ook in touwwerk voor combines, garens voor de persen, car- bolineums, kortom in allerlei produkten die op bestrijding van allerlei ziekten in de land- en tuin'bouw en de fruit teelt betrekking hebben, wordt handel gedreven. De heer v. d. Wekke heeft de verte genwoordiging van Verdugt's Industrie- en Handelsonderneming te Tiel en van de N.V. Chemische produkten Vonde lingenplaat. Veel succes heeft de heer v. d. Wekke gehad met de bestrijding tegen ratten op het eiland, waarvoor hij ook de mid delen heeft geleverd. Deze ongure bees ten, die veel last en schade veroorza ken zijn- nu vrijwel verdwenen. In de gemeenteraden is daar met veel lof over gesproken. Er wordt door deze zaak grote service verleend, óf de 'bestelling nu naar Oolt- gensplaat of naar Ouddorp moeten ge bracht, dit blijft om het even. Men staat dag en nacht klaar. Wij brengen hier naast een foto van het nieuwe magazijn en wensen de on dernemer toenemend succes in zaken. NIEUWE TONGE Collecte „Het Hoogeland". Van 29 juli tot 4 aug. a.s. wordt hier ter plaat se door de Stichting „Het Hoogeland" een koUekte gehouden voor haar Ver- zorgings-, Opvoedings- en Reklasse- ringswerk. Gaarne bevelen wij deze Hoogeland- se kollekte voor het uitge'breide werk in de 5 inrichtingen en 3 tehuizen, waarin per jaar ca. 600 personen van ALLE gezindten verpleegd worden, en waarvoor VEEL geld nodig is, bij U aan. Geeft mild voor dit mooie christelij ke, maatschappelijke en sociale werk! Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 2 bankbiljetten van f 10,- Zilveren kettinkje met plaatje. Op het plaatje de naam Gery gegraveerd. Verloren: 1 bankbiljet van 100,00. 1 plastic instapschoen. Herenlhorloge merk Lincoln. Zwart/bruine bril. Por temonnee mot inhoud. Paar zwarte gummipijpen. Windja'ck, Witte steun- zool. Damesrijwiel. Inlichtingen postcommandant rijks politie Nieuwe 'Tonge. In de vakkringen is het langzamer hand genoegzaam bekend dat het bloea-n gewas Tagetus (in de wandeling ook wel Afrikaantjes genoemd) verschillen de aaltjessoorten die aanzienlijke scha de in de gewassen kunnen aanrichten in belangrijke mate kan terugdringen. Uit dien hoofde ziet men verschillende onderb'eplantingen van Afrikaantjes in rozenperken en ook wel onder jonge vruchtbomen en de successen blijven niet uit. Amerikaanse proeven hebben uitge wezen dat het bekende groentegewas Asperges eveneens bij machte is om bepaalde aaltjessoorten, en wel speci aal die tot de Trichomonas-familie be horen te elimineren. Het is reeds lang bekend dat het noodzakelijk is een goe de vruchtwisseling toe te passen om goede opbrengsten te verkrijgen. Met de nieuwe wetenschap van de nemato- logie (of aaltjesJcunde) kan reeds in ve le gevallen worden verklaard waarom bepaalde vruchtopvolgingen minder goede of zelfs slechte resultaten te zien gaven. LICHTZINNIGE POSTBODE Nadat hij gedurende dertig jaar zijn dagelijkse route had gelopen besloot postbesteller Lorin Shipper uit het dorp Water Mill, bij de Amerikaanse stad Southampton, dat hij het wat kalmer aan zou doen. In het vervolg bezorgde hij nog slechts brieven die belangrij'k leken. Onbelangrijke post, waaronder veel drukwerk, deponeerde hij jaren lang in een schuur bij zijn woning. De zer dagen, vijf jaar nadat Shipper met pensioen ging, praatte hij zijn mond voorbij. De Amerikaanse P.T.T. is nu druk bezig tweeduizend kilo onbestelde post, die uit het schuurtje van de ge pensioneerde besteller te voorschijn kwam, alsnog bij 'de ge'adresseerden af te leveren. Shipper 'vi'hdt niet dat hij een fout gemaakt heeft. Niemand uit zijn wijk had nam.elijk ooit geklaagd over een niet aangekomen poststuk. Als 't gaat om een goudvis 'k Heb ze groot en klein Dit soort, 't zijn kerngezonde Vindt imen alleen 'bij mij. Aquariums, die heb ik Zo 'helder als kristal En 't allermooiste groen, dat Men nergens vinden zal Bakjes van plastic zijn Bij mij zeer laag geprijsd Kunnen staan en hangen Want ze zijn ingelijst Hengelaars en katjes Pracht gekleurde steen Rotsj es vele soorten Mooier zijn er geen En zoals van ouds steeds 't Allerbeste voer Op goudvissengebied dus Vanzelf naar TAMBOER Waterweg - Middelharnis. Op de veemarkt van woensdag, 15 juli 1964 werden aangevoerd 46 run deren en 7 stuks kleinvee. Het aanbod van runderen was matig met stugge handel en de prijzen zeker niet 'hoger. 'Het aanbod van slachtvee was gering, de handel traag en de prijzen stabiel. Prijzen: kolfkoeien 800,-----1350,—; guste koeien 750-----1100,—; kalf vaar zen 1000—1325; pinken 550—750; gras- kalveren 400—550; biggen 60—80; lo pers 90—110; paarden 800—1100; vette koeien 3.80—4.35 per kilo geslacht. NEGER WAARSCHUWT Een Amerikaanse neger, lector aan de Universiteit van Zuid-Texas, zei in Dur ban, dat Zuid-Afrika in een algehele chaos terecht zou komen als dit land de politiek van de andere landen in Afrika zou aanvaarden. Deze lector, dr. S. M. Nabrit, zei dat Zuid-Afrika de unieke gelegenheid heeft een voorbeeld voor de rest van Afrika te zijn wat zijn politiek en ontwikkeling betreft. Als gevolg van de Zuid-Afrikaanse politiek is de levensstandaard en het beschavingspeü van de niet-blanke hiei' reeds veel hoger dan in de andere Afrika-landen. Dr. Nabrit zei, dat hij met gemengde gevoelens naar Zuid-Afrika gekomen was en met verwachtingen, die geheel en al met de werkelijkheid verschillen. „Het zou zelfmoord zijn nu stemrecht aan de Zuid-Afrikaanse niet-blanken te geven. Vooral de Congo heeft ons de duidelijke les geleerd, dat men de on- opgevoede massa geen stemrecht en on afhankelijkheid kan geven. De enigste manier om rassenbotsingen te voorko men is het beleid, dat in Zuid-Afrika gevolgd wordt en waarbij de niet-blan ken tot een verbazend hoog peil opge voed en ontwikkeld worden", aldus or- Nabrit. (African Express)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 10