Advies voor vakantiegangers Zeeuwse brieven i^mmmuKsm e s e tt u i t punt um De Zeeuwse boerderij Groots welpenfestijn Bescherm uw ogen '^eeuwó& wandelingen 3Cinderkoek}e J. Keuvelaar Blü'dz. 1 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 26 juni 1961 In dit artikel wil ik een en ander ver tellen over de namen van 'boerderijen. Maar eerst iets over de boerderij zelf. Verschillende typen ledere streek heeft zijn eigen type van boerderij. Als u door Zuid-Limburg trekt, valt u direct op het Frankisch- Romeinse model met de grote inrijpoort en de witte (of enigszins wit-lij kende) muren. Achter deze grote deur ligt de binnenplaats met er omheen de schuur en woonvertrekken. Uw^ aestetisch ge voel wordt wellicht minder gestreeld, evenals uw reukorganen, door de mest vaalt midden op die binnenplaats met zijn honderden vliegen. Evenals de Lim burgse boer vinden die het heel gewoon daar de koeienafval aan te treffen. Komt u aan 't andere einde van ons land, in Friesland, dan ziet u daar een heel ander type, de Friese boerderij met zijn hoog puntig stelpdak. Vroeger kwam in het oosten van ons land in Twente bijvoorbeeld, het „los- hoes" voor zoals het daar genoemd wordt. Het oud-Saksische boerenhuis met één grote ruimte voor mens en vee onder een hoog dak. In 't midden van die ruimte was de openhaard, in later tijd vervangen door een schoorsteen. Woon. en slaapvertrek van de bewo ners, de stal voor het vee, dit alles was gegroepeerd rond de middenvloer of „diele". De hier genoemde modellen zijn en kele hoofdtypen. U begrijpt wel dat daarvan verschillende afwijkingen en schakeringen voorkomen, afhangend van de smaak en de maatschappelijke welstand van de bewoner. Het langgeveltype Hier in Zeeland wordt meest het z.g. langgeveltype aangetroffen, dat ook wel voorkomt op de Zuidhollandse eilanden in noordwestelijk Brabant en in som mige streken van België. Men be schouwt het als een bouwtrant van Frankische oorsprong, maar met een enigszins afwijkende vorm in verband met het gemengd bedrijf op veel boer derijen (bouwland, maar ook het houden van vee). Soms zijn woonhuis en schuur van elkaar gescheiden. Er komen ech ter ook nog heel wat boerderijen voor, waarbij huis en schuur aan elkaar ge bouwd zijn, zodat de gemeenschappe lijke gevel een aardige lengte heeft. Vandaar de naam langgeveltype. In het lage gebied van Midden- Schouwen, dat alleen voor weiland ge bruikt kon worden, kwam een heel an der model voor: de Schouwse stolphoe- ve, die nu echter zo goed als verdwe nen is. De schuur heeft één of twee dorsvloe- ren, aan weerszijden geflankeerd door de tassen, waar de veldvruchten, het stro of hooi worden opgeborgen. Daar vlakbij zijn de stallen voor de paar den en koeien. Het huis is altijd met pannen gedekt, de schuur bij nieuwere gebouwen ook, oude schuren hebben nog een rieten dak. De mestvaalt is vlak bij de koestal naast de schuur, door een aparte stal deur is de mest er gemakkelijk heen te brengen. Hier staat ook het varkenshok waarvan de bewoners dus een groot wandelterrein hebben. Wat u zal opvallen als u de Zeeuwse boerderij aan de buitenkant bekijkt, is het frisse uiterlijk. De woning staat net jes in de verf, groen en wit domineren, en voor de ramen hangen helderwitte gordijnen. De schuur wordt ieder jaar nieuw geteerd en de witte banden zor gen voor enige onderbreking van het eentonige zwart. Wat bloemen vóór het huis of langs het pad er omheen, appel- en perebo- men in de boomgaard, jonge groente in de moestuin, bessen- en frambozen- struiken en een fris groen bleekveld verhogen de aantrekkelijkheid. Soms staat enigszins apart van het 'woonhuis de z.g. bakkeet, een soort keuken. Tegenwoordig bakt de boerin haar brood niet meer zelf, maar vroeger bevond zich hierin de bakoven, waarin één keer per week (meestal vrijdags) de grote boerenbroden werden gebakken, 's Zomers woont men ook wel in dit ge bouwtje. Hiertegen is dikwijls een stel lage van latten getimmerd (de teeltuin) waarin de emmers en teilen een plaats vinden. De bewojiers Het leven op een boerderij is dat van hard werken. Tegenwoordig misschien nog harder dan vroeger, toen iedere grote boer een meid en knecht en een of twee vaste arbeiders in dienst had. Maar die zijn in onze tijd niet meer te krijgen. Wel wordt er veel gemechani seerd, maar er blijft toch altijd nog ge noeg werk over dat geen machine kan overnemen. 's Morgens vroeg, als de stedeling zich nog eens omdraait in zijn bed, is de boer al op en 't is werken tot 's avonds laat. Een vrije zaterdag is er niet bij en ook de zondag is geen volkomen rustdag als er veel vee is, waarvoor gezorgd moet worden. Bovendien is de boer zo afhankelijk. Wat helpt hem al zijn zwoegen en zwe ten, als er tegenspoed komt! Als er ziekte onder zijn vee komt. Als het voortdurend droog weer is, terwijl hij zo'n behoefte heeft aan regen. Of als het weken aaneen regent en hij alleen maar droog weer kan gebruiken. Het bijzonder natte najaar van 1960 zullen ze niet gauw vergeten, evenmin als de droge zomer van het jaar ervoor. Is het wonder dat sommige hofsteden namen dragen als: Altijd zorg, Zelden- rust of ledere morgen nieuwe zorgen. 't Ene jaar is het zo, een ander jaar weer anders. Soms gaat alles op rolletjes dan echter is het weer of alles tegen- loopt. Van de boeren wordt wel gezegd, dat ze veel klagen en dikwijls moppe ren, maar dat is wel eens te begrijpen. Spotters zeggen erbij dat ze net als de varkens zijn en al knorrende vet wor den! De dichter Willem de Merode heeft zo juist de stemming van de boer weer gegeven, als hij op de jaarlijkse biddag voor het gewas (de tweede woensdag in maart) naar de kerk gaat: We hebben weer de harde grond geploegd, De kluiten mul gemaakt en 't zaad gestrooid, We hebben naar Uw wil zwetend gezwoegd: Geef nu Uw zegen of ons loon komt nooit. Gij moet de regen zoetjes nederplengen, De gulle wind moet langzaam drogend gaan. De zon moet mild zijn en straks brandend zengen. Dan zal het graan zwaar op zijn stalen staan. Ga zelve tussen 't groen en rijpend koren, Zijt Gij er niet als 't zilvrig naar U wuift? We kunnen U in 't droog geritsel horen. En zien hoe schoon de rogge naar U stuift WUj weten niet hoe Gij het koren voedt. Maar zienderogen wordt het vol en groot Wij werken zwaar en zwaar rint 't trage bloed Geef ons Uw heil en enen zaal'gen dood". Middelburg L. v. Wallenburg Er konüt tyfus voor in Europa In de krant lezen we af en toe be richten over het voorkomen van tyfus in sommige landen van Europa. Hoewel er dit jaar wat meer over geschreven wordt ,is de situatie sinds jaar en dag al zo dat in een aantal landen, speciaal van Zuid-Europa, af en toe tyfusgeval- len voorkomen. Omdat het vakantie verkeer steeds intensiever wordt en de warme landen druk bezocht worden, willen we wijzen op de voorzorgsmaat regelen die u kunt nemen. Een infectie van voedsel of drinkwater. Dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding waarschuwt voor deze ziekte is gelegen in het feit dat tyfus, evenals een aanal minder ernstige infecteuze darm^iekten, een kwestie is van infectie van drinkwater en voedsel; waarbij vooral drinkwater het grootste gevaar oplevert. Wanneer u dus met vakantie naar de warme landen gaat, raden we u aan vooral met uw drinkwater voorzichtig te zijn. Dit geldt niet alleen wanneer u kampeert en dus zelf voor alles zorgt, maar ook wanneer u gebruik maakt van hotels. Over het algemeen kunt u aan nemen dat de grote waterleidingbedrij ven betrouwbaar zijn. Anders wordt het echter wanneer men met een meer pri mitieve installatie te doen heeft of wan neer het water betrokken wordt uit een put of regenton. In twijfelgevallen kunt alle risico vermijden door het water te koken. In cafe's en restaurants kunt u dan dranken bestellen waarvan u weet dat het water ervoor gekookt is (koffie en thee) of industrieel klaargemaakte dranken, die u kant en klaar van onder de kroonkurk ingeschonken krijgt. Wat te doen in een tyfusgebied Wanneer u een courantenbericht leest over enkele tyfusgevallen in het gebied waar u reeds uw vakantiereserveringen gemaakt hebt, kunt u daar rustig heen gaan, maar u moet uw voedings-hygië- nische maatregelen verscherpen. Het is dan niet meer een zaak van drinkwater alleen, maar van de gehele voedingshy- giëne en in het bijzonder ook van per soonlijke hygiëne. Wat het voedsel betreft moet u op passen met rauwe groenten, bijvoor beeld sla. Het is.namelijk niet altijd zeker dat die gewassen worden met be trouwbaar water. In het algemeen kunt u aannemen dat uw voedingsmiddelen betrouwbaar zijn als zij gekookt of ge bakken zijn. Dit geldt dus niet alleen voor de macaroni, aardappelen, groente maar vooral ook voor het vlees. Deze gerechten moeten dan ook heet opge diend worden. Let ook op het afwas- water; gebruik hiervoor gekookt water. Bij alle infecteuze darmziekten, maar in het bijzonder bij tyfus geldt een strenge toilethygiëne, waarbij het han den wassen een grote plaats inneemt. Wat zwemmen betreft kan gezegd worden dat breed open water geen ge vaar oplevert mits niet binnen enkele honderden, meters een uitmonding van een riolering is. De zee is in elk geval betrouwbaar. Wijzigen van vakantieplannen is niet nodig. Dit bericht wordt gegeven, omdat wij u gaarne een onbezorgde vakantie gun nen. Zoals reeds opgemerkt werd, be hoeft u beslist niet een voorgenomen reisplan te wijzigen door 'berichten over tyfusgevallen. De preventie van deze ziekte is dus een kwestie van hygiëne. met een goede zonnebril. U vindt een ruime sortering in WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL TE OUDDORP Aan mijn goede vriend N.N. te Oud- dorp op Flakkee. Vorige keer schreef ik je, dat ik de tijd van 1660 tot ongeveer 1780 nog maar „een goeie ouwe tijd" wilde noe men in verband met het kerkelijk en geestelijk leven op Noord-Beveland. Toch was er ook een keerzijde aan de madalje en dan komen we op het so ciaal terrein. En dan is dit het opmer kelijke, dat er van „hoogconjunctuur", zoals wij dat verstaan en daar zou den we toch zeker in de gouden eeuw iets van verwacht hebben niet en dan ook niets is te bemerken. En zo kom ik tot deze conclusie dat, afgedacht van de meer bijzondere gees telijke bedeling van Gods genade in die tijd, er heus geen reden is de term „goeie ouwe tijd" te handhaven in te genstelling met de tijd van heden, want lezende in die oude archieven is er heus wel overvloedige reden tot dank aan God, dat we in die tijd nu niet meer moeten leven, want op het gebied van gezondheidszorg, hygiëne enz. enz. was alles zeer primitief. Besteding van kinderen. Maar kom, we maken weer een wan delingetje door onze Wissenkerkse ker kelijke archieven. Allereerst viel me op dat het woord „besteden", „aanbesteden" telkens ge noemd wordt. Dus ook de zaak zelf. Wat werd er al niet „besteed, aanbesteed! Allereerst kinderen vanwege de diaco nie. Elk jaar lees je van een groter of kleiner aantal kinderen die voor een jaar telkens werden besteed en dat in een kleine gemeenschap van nauwelijks 2000 zielen! Dat de gemiddelde leeftijd in die dagen niet de hoogte had van tegenwoordig blijkt hieruit wel duide lijk. Vele vrouwen vonden de dood in 't kraambed, anderen stierven aan tering enz., ook was er nog geen operatief in grijpen. Zo verstaan we ook de eerste bladzij van onze catechismus van Smy- tegelt te beter, als hij het over onze ge middelde leeftijd heeft. Kijk het maar eens even na! Hier nu een voorbeeld van besteden in het jaar 1704: Den 4 february heeft den kerkenraet besteedt aan Cornells Marinisse het zoontje van Maerten Abrahams, genaemt Marinus, ingaende op deze zelfde dagh, en uytgaende pri mo May van 1705 en zal den kerkenraet betalen 4.11.0. Dat betekent 4 pond Vlaams of 24, 11 schellingen of 11 X 0,30 is 3,30 en O groten (halve stui vers). De diaconie betaalde dus voor de tijd van 15 maanden 27,30. Dit is nu een van een lange lijst van kinderen die in dat jaar besteed werden. 1706: ten 6e de kinderen van Jan Kempe, Kaatje en Katarijntje bestoet aan Gerrit Kaffer Joost Arne bestoet op een kaper, maar is hene gelopen. Een jongen dus die de benen genomen heeft. Arm ventje. We lezen verder niets van dit kind. Moge hij tot een stevige landrot uitgegroeid zijn. Met tal van zulke zegenwensen voor dat kind lees je dan weer verder. In het jaar 1710; de 14e januari wer den er 15 kinderen besteed. Hier heb ik iets, dat bijna onlees baar is, dus geef ik het met een paar hiaten. 1709 8 april is aanbesteet aan Mr. Barnardus Spiessen het sere hooft van Jannis van der op conditie dat het hooft nu over een jaar moet blij ken geheelt te zijn, moetende hetzelfde nu geheel genesen zijn, ofte geen sal de vorengemelde daarvoor trekken ineens volgens het geaccordeerde 3.15.0 In 1722 leeft deze dokter nog. Toen werd aanbesteed aan dezelfde meester Barnardus Spiessens het cureren der armen van primo May 1722 tot '23 een jaar 3.11.11 met conditie zo er enige zware breuken (gevallen) komen, dat den armen dat buiten af zal betalen. Een andere besteding is het volgende. „Op de 12e jan. is besteed aan Mr. Jan Hoelands 't schoolhouden van de arme kinderen die weesen zijn en ook van die kinderen, wiens vader en moeder van de kerke leven voor een winter voor (ie somme van 3. En dan nog een laatste geval en da» eindig ik er mee: Op den 12en jan ift is ook besteed aan Pieternella de bak kerinne 't bakken van 't brood voor avondmaal voor 4 reisen of een jaat' voor 12 Voor ons wekken al deze bestedingen vooral ook dit laatste, de indruk dat meer een geest van schrielheid, dan eej milde geest bij de kerkeraad en diaconie overheersende was, maar wij Icunnen dat misschien niet juist beoordelen om, dat het gezien moet worden in 't 'raam van die tijd. Reglement voor de koster Interessant is ook eens te lezen een reglement voor de koster uit den jare 1795 (custos ecclesia en hondenslagen Het reglement bestaat uit 17 artil^elen Veel dingen sla ik over, artikelen die ook thans wel, zo er een reglement is zullen voorkomen. Maar wat voor' dié dagen heel gewoon leek misschien, maat voor ons niet bepaald aanlokkelijk om voor dit ambt te solliciteren het vol gende: Art. 4. „Wanneer de kerkeraad ver gadert, zal de koster moeten blijven zit ten in het Bocht van de schoolmeester en zodra er gescheld wordt bij de hand zijn. En zal niet mogen henen gaan zon der daartoe alvorens consent van de predikant of ouderling bekomen te heb ben". Art. 7. „De coster zal de stipte stil zwijgendheid oefenen en geen zaken aan anderen hoegenaamd mogen bekend maken en zich zorgvuldig wachten van aan de deur der consistorie te staan luisteren of zal hierop ontdekt zijnde ernstig bestraft en zulks niet willende naar laten aanstonds worden afgezet". Ik weet niet of de kerkeraadsverga deringen lang geduurd zullen hebben, maar in de winter in 't bocht van de schoolmeester al die tijd te zitten, lijkt me wel een hele opgave. Een stil geruis loos uitstapje naar de deur met een luisterend oor is dan toch wel te be grijpen. Art. 14: „Geen uitdeling van turf zal aan de armen of wie dan ook gedaan worden 'dan in het bijweesen en met consent van predikant of ouderling, ge lijk hem ook de kaarsen benodigt voor de avondgodsdienst ter hand zullen ge steld worden, moetende de kaarsen maar even voor het aangaan van de godsdienst worden aangestoken, zetten de wel alle blakers vol, maar stekende maar om den andere kaars een aan, be hoevende aldaar, daar geen volk is ook geen kaarsen-te branden. De kaarsen zullen 2 x branden, daar het zijn kan, woensdagavond zal hij hele kaarsen zetten. En zondagavonds de overgeschotene einders, en die dan nog overschieten zijn ten zijnen prolijte en voordeel. Ziezo dat weten we dan ook weer. Dit reglement is ondertekend door de toenmalige koster Klaas Tollenaar, Waarde vriend, ik eindig voor dit maal. Ontvang de vriendelijke groeten van NOORDBEVELANDER Op zaterdag 27 juni 1964 zal het voor de circa 150 welpen van de Zuidholland se Eilanden een grote feestdag zijn. Die dag zullen zij hun jaarlijkse rini- boejacht houden te Hellevoetsluis. Alle welpen uit Brielle, Dirksland, Helle voetsluis, Ooltgensplaat, Oostvoorne, Rozenburg, Sommelsdijk en Spijkenisse zullen zich te 10.00 uur v.m. verzamelen bij het groepshuis van de Padvinders- groep „De Voornse Trekkers" te Hel levoetsluis, gelegen aan de Industrie- haven, nabij v. d. Berg's Meubelfahriek, Beste jongens en meisjes! Het laatste raadsel voor juni is een raadsel over de vaderlandse geschiede nis. Voor de jongeren is dat wel wat moeilijk, omdat deze nog geen geschie denis op school hebben gehad. Die kin deren mogen best oudere broertjes of zusjes vragen of vader en moeder. Die laatsten weten ook nog wel iets van de geschiedenis af. Hier komt het; JUNIRAADSEL 4 1. Stad waar het paleis van Karel V stond; 2. Hageprediker; 3. Stad in Hol land; werd op een wonderlijke wijze ontzet; die gebeurtenis wordt elk jaar nog herdacht; 4. Admiraal van onze vloot ten tijde van Frederik Hendrik; 5. Werd door Don Frederik uitgemoord; 6. Broer van Willem van Oranje; 7. Wat is de bijnaam van Frederik Hendrik? 8. Spaans stadhouder; sneuvelde bij Heiligerlee; 9. Spaans landvoogd in ons land; 10. Kardinaal ten tijde van Willem van Oranje; 11. Stadje aan de Zuider zee, dat al vroeg de zijde van de Water geuzen koos; 12. Hoe heette de recht bank, die door Alva werd opgericht? 13. Waar werd in de Zuidelijke Nederlan den een Unie gesloten in 1579? 14. Be kende Watergeus (voor veel kinderen misschien niet zo bekend; dus geen Lu- mey en Treslong); 15. Geboorteplaats van Willem van Oranje; 16. De oude vertaling van de Bijbel noemen we. De beginletters van deze woorden vormen de naam van de moordenaar van Willem van Oranje. Dit raadsel werd ingezonden door Jaap Kieviet, Sommelsdijk. BRIEVEN Maigda P. Den Bommel. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag! Teuntje van G. Bruinisse. Dat was een, leuk tochtje naar Dordrecht en 't was voor een goed doel. Het was maar een gelukje dat jij daar bij was. Welk cijfer had je voor die moeilijke meet- kunderepetitie? Als die ene som goed was, had je toch nog een vijf. Ellen van D. Zoetermeer. Had je nog niet op een prijs gerekend? Er zijn kin deren, die er elke maand op rekenen, maar dat kan natuurlijk niet. In ons kinderhoekje moet je ook leren wat ge duld te beoefenen. Dat is voor veel men sen, kleine en grote, heel goed. Is Sjaak nu al in dienst? Het is pas geleden dat hij bij mij afzwaaide. Elias G. Middelharnis. Je werkt goed, hoor Elias! Houd zo maar vol! Ik denk, dat je Madurodam mooier vond dan het planetarium. Wat kan jij dat moeilijke woord al goed schrijven! De speeltuin ging misschien boven alles. Johan van G. Bruinisse. Voor jou is het maar een week meer en dan is het grote vakantie. Zijn de repetities al achter de rug? Misschien is jullie von nis al bekend bij de leraren, wat de overgang betreft. Leuk zeg, om nog een krant te zien van zestien jaren geleden! Toen was jij er nog niet, maar het kin derhoekje wel. Wat bestaat dat al lange tijd! Aninie van D. Zoetermeer. Die oproep had geen resultaat. Ik was toen bepaald buiten. Ben jij al door de repetities heen? Het is een hele rijstebrijberg, hè? Straks zie je de resultaten wel op je rapport. Ja, ik meen, dat jullie raad sels nu allemaal een beurt hebben ge had. Aja den B. Herkingen. Ben je in Park Sonsbeek geweest en in het Dierenpark? Waar zijn jullie nog heengegaan, nu je schrijft over „omstreken"? Misschien de Westerbouwing? Vond je het jammer dat je kantje vol was? Had gerust maar op de andere kant van je papier ge schreven. Dat mag best. Jaap K. Sommelsdijk. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag, Jaap! Ik hoop dat ik je nog meer keren felicite ren kan in de krant. Jij bent verstan- dik om toch in te zenden, al heb je ook alle vragen niet. Ik kijk ook naar de vlijt van de kinderen en ik houd re kening met de leeftijd. Marijke van D. Zoetermeer. Jij zal wel beter orgel leren spelen dan ik. Ik heb 'nooit les gehad en ik raak haast nooit een toets aan. Veel oefenen is de boodschap. Het aantal speldjes zal in die tussentijd wel aangegroeid zijn. Was je al meer in Zuid-Limburg geweest? Hoe vond je het in de grot? Ineke G. Middelharnis. Ja, het is al geruime tijd geleden dat je geschreven hebt. In die tussentijd zal er wel veel zijn gebeurd, dacht ik. Maar ik heb ver keerd gedacht. Jij zal van het planeta rium al meer begrepen hebben dan je broer. Was je niet bang om op dat ezel tje te zitten? Ik denk, dat je het beest best had willen meenemen naar huis. Is 't niet? Beijke den B. Herkingen. Vindt moe der het fijn, dat jullie zo lief met He- die spelen? Dat kan ik begrijpen en ik zou zeggen: houd dat zo maar vol. Je bent toch niet echt boos als zij Teta zegt? Dat kan ze nog niet anders, of met veel moeite. Nog een poosje, als ze het mag beleven, en dan praat ze net zo goed als jij. Henk van R. Melissant. Ik heb het verslag over die landdag gelezen. Het zal wel een mooie dag zijn geweest. Voor jullie was het leuk ,dat de bus nog een eindje verder reed. Zoodoende zagen jullie nog eens wat uit de omgeving daar. Er is in die streken veel natuur schoon. Dat zal je wel bemerkt hebben. Adriaan van D. Zoeitemieer. Ja, nu heb je al een flinke brief geschreven, Adriaan! Je begint al aardig te vertellen Ga je het nu ook met twee vingers le ren op 't orgel? Een hele inspanning voor je, hoor! Heb je het boek al uit? En hoe vind je het? Rina P. Middelburg. Ik denk dat het aquarium veel bekijks heeft, niet al leen van Jan, maar van de hele fami lie. Of is het nieuwtje er al een beetje af? Wie zorgt er voor de visjes? Of kan Jan dat zelf al? ElUe G. Middelharnis. Jij moest over schakelen van het huiswerk op het raadselwerk. Dat moet je meestal, denk ik. Er is veel te leren voor school. Denk er aan, dat het huiswerk moet vóórgaan, hoor! Kun je het nogal volgen. Dat zal straks het rapport wel uitwijzen. Gesa K. Middelharnis. Wonen opa en oma in Rotterdam? Ja, daar is het vre selijk druk. Ik zou liever in Menheerse wonen; dat weet ik wel. Fijn zeg, dat je de Deltawerken in aanbouw hebt ge zien. Als je het mag beleven, rijd je straks over de nieuwe wegen alsof die er altijd zijn geweest. Maar jij weet dan wel beter. Annie den B. Herkin^en. Ik ben zeer benieuwd hoe het tentamen is afgelo pen. Dan weet je zo'n beetje hoe je er voor staat. Ik hoop het in je volgende brief wel te vernemen. Als alles naar wens verloopt, heb je maar één jaar meer. Wat schiet alles toch verbazend snel op. Mia B. Middelharnis. Ja, ik vind het erg veel wat je hebt gekregen. Ik heb nog nooit zoveel gekregen als ik jarig was. En papa doet niet voor jou onder, zeg! Papa zal vroeger ook niet zoveel hebben gekregen, denk ik. Die lange worst heeft hij toch wel eerlijk ver deeld, nietwaar? Daar zou hij alleen geen baas over gekund hebben. Ned van D. Zoetermeer. Ja, in dat Muiderslot is al veel gebeurd. Als je daar vertoeft, gaat de geschiedenis voor je leven. Heb je in gedachten de heren en dames van de muiderkring ook zien zitten? Heb je de dochters van de oude Roemer Visser horen zingen? De rest van jullie reis was ook het bekijken dubbel waard. Wim G. Den Helder. Het is best weer voor je schooltuin. Op tijd regen en veel zon; dat is ideaal voor bloemen en groenten. Er zijn veel soorten campa nula's. Ik kijk even in een plantenboek en daar tel ik er al elf. Heb ik het goed gelezen in de krant? Gaan jullie verhui zen? Adriana P. Middelburg. Jullie hadden maar vier oplossingen, want die ene ■hoefde niet. Dacht je dat ik langer zou wachten met het plaatsen? Ik houd van afwisseling in de raadsels en ik geef graag elk een beurt. Hoeveel visjes heeft Jan nu? Er zullen er nog vast bijkomen in 't vervolg, denk ik. Atie G. Den Helder. Nou Atie, ik hoop dat je 't verder goed mag gaan. Er zal een grote verandering komen als jul lie naar Aalburg verhuizen. Ik hoop hierover wel het een en ander te ver nemen door middel van je broer en zus. Heleen en Adriaan den B. Herkingen. Het is goed hoor, dat jij ook maar voor je broer schreef, Heleen. Je kan hem toch maar moeilijk foinnenroepen als hij zo heerlijk aan het spelen is. En als hij niet speelt, werkt hij, niet waar? Maar de volgende brief moet hij iets vertel len van de schoolreis. Of is zijn klas niet meegeweest? Dan moet jij maar vertellen. Max en Bram F. Arnemuiden. Ik kan het begrijpen, jongens, dat het wa' moeilijk gaat vallen om op tijd te zij"' Ik hoop dat het jullie goed mag gaa" ia de toekomst. En succes met de studie Bram! Raadsels zijn altijd welkom. Daar heb'jij wel tijd voor, Max! Sari M. Oud-Beijerland. Was je bang dat het te weinig was dat je geschreven hebt? Maar kind, je bent zo aan he' vertellen geweest, dat ik ook in de Wes- terkerk zat en in de rondvaartboten. K voelde het enge van de raketten in An- nahoeve en ik zat te griezelen van het spokenhol! Het verwondert me, dat er 's nachts niet van gedroomd heb. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. P.S. INZENDEN! Zandpad Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 6