Gemeenteraad Middelharnis Streekmuseum te Sommelsdijh is weer uitgebreid Kabinet incognito naar Deltawerken en Flakkee automobielen Fa. C. Kievit S, Zoon te Sommelsiliik opent a.s. vrijdag een nieuwe zaak „EILANDEN-NIEUWS" Woningwetwoningen Oost-Voorgors worden verbeterd Regeling Alg. Bijstandswet vastgesteld Vervolg Buitenland A. V. d. Vliet Vaste busdiensten naar Deltawerken in het Haringvliet rr.'""Garage'knxïts Leest de advertenties! Vertrek naar Canada Ettense Veemarkt Burgemeester Kleijnenberg opende een oud Icomenijswiniceltje Blticbs. 2 Vrijdag 26 juni De raad van Middelharnis kwam woensdagavond j.l. bijeen. De agenda be vatte 17 punten, maar niet veel spectaculaire voorstellen. Er moest een krediet worden 'beschikbaar gesteld voor de inrichting van het dienstgebouw aan de Nieuwe pad en belangrijk was wel de verbetering van de tien woning wetwoningen aan het Oostervoorgors. Aan het bestuur van het Streekmu seum werd een veiihoogde subsidie verstrekt en de regeling betreffende sa menstelling en 'bevoegdheden van een College van bijstand op 'grond van de Algemene Bijstandswet werd akkoord bevonden. De voorzitter burgemeester P. W. Hordijk opende met gebed en .heette de leden welkom in de opnieuw gewitte raadszaal, waarvan de ramen ook enigs zins waren gerestaureerd, zodat de he ren en mevrouw tochtvxij zaten. De notulen werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was de begroting '64—'65 van de Emgo, waarover de heer J. H. Koppelaar (s.g.p.) vragen stelde. Ten Ie over het begrip maximale be lasting; ten 2e dat over deze max. 'be lasting woi^dt gesproken bij inkoop, maar bij verkoop niet en ten 3e waar om een bepenkte groep afnemers het slachtoffer werd van de'ze max. belas ting. De voorz. gaf aan de Comm. der Em go, weth. van Eek het woord, die het een technisohe kwestie vond. Hij zei, dat Dordt de Emgo de maximale belas ting oplegt, omdat dit door de kabels wordt verwerkt. Bij de verkoop is de ze max. belasting van de kabels af. Het betrof z.i. een belasting voor grootge bruikers. De heer Tieleman (a.r.) (employé van de Emgo) zei hierover met de heer Kop pelaar in 'de zakelijke sfeer te Iheibben gesproken. De max. belasting betreft het hoogste vermogen, ook bij de piek, waar de Emgo voor mioet betalen, om dat men daar de nodige machines en verdere capaciteit voor moet hebben. De voorz. 'begreep\ dat het uitge smeerd werd over de afnemers. De heer Koppelaar was het daarmee niet eens. Spr. had onlangs de tarieven ter sprake gebracht, waarover de heer de Jong later heeft gezegd, dat de ho gere tarieven reden waren door de lan gere kabels en weinig industrie. Nu wordt de weinige industrie die er is, getroffen door deze max. belasting. Weth. van Eek: Het gaat over de S'per-uren! Daarover ben ik het eens. Spr. achtte het wel gewenst dat de di rectie hier'over inlichtingen gaf. Be sloten werd dit het bestuur van de Em go voor te leggen. Van de heer I. v. d. Slik (s.g.p.) was een schriftelijke vraag waarom er nog geen waterleiding was in de Doetin- chemse straat. Hierop antwoordde de voorz. dat er nog geen aansluitings- mogelijkheden waren; via andere stra ten komt er n'u water. Nu er bouwwer ken komen zal dit spoedig worden gere aliseerd. Tot vertegenwoordiger in het bestuur van de waterleiding werd weth. K. J. Kleingeld gekozen in de plaats van L. v. d. Waal. De heer L. C. Kievit werd in 'diverse raadscommissies benoemd. Voor de inrichting van het dienstge bouw 'gemeentewerken aan het Nieu wepad, (stoelen, tafels, kasten enz.) werd 2200,uitgetrokken. Aan mevr. J. M. Pape-Nelisse, de heer H. Buis en mevr. L.. J. C. v. d. Valk, onderwij zend personeel |resp. aan de openb. school voor g.o.'l., de openb. ulo en de openb. kleuterschool werd eervol ont slag verleend met dank voor de bewe zen diensten. Verfcoop woning Oostdijk Aan 'de heer C. Jongejan werd de 'grond en opstallen verkocht Oostdijk 17 voor 550,De krotwoning Oost dijk 19 is reeds in zijn toezit; op deze grond wil hij de bouw van een woning verwezenlijken. De leges verordening werd gewijzigd en de vergoeding voor het göbruik van gymnastieldokalen verhoogd. Nieuwe auto. De Opel Kaptitan die 5 jaar door de burgemeester in gebruik is, moet door een nieu'we woriden ver vangen, omdat binnen afzienbare tijd reparaties nodig zijn. Er werd een kre diet van 9,800,voor uitgetrokken. De heer Iz. v. d. Slik informeerde of 'de auto altijd bij dezelfde dealer moet gekocht. „Hoeft niet", antwoordde de voorzit ter. B. en w. staat op het standpunt dat het weer een Opel wordt, en dit dealer schap is in andere handen over gegaan. Volgde verkiezing voor plaatsvervan gende vertegenwoordiging in de Gas- centrale en Stiohtiog Drinkwaterlei ding. In de vacatures werden be'noemd resp. K. V. d. Ketterij, J. H. Koppelaar, M. H. Koese en mevr. v. Groningen-de Bonte. Verbeteringen woningen O. Voorgors Uit het prae-advies hierover hebben wij in een vorig nummer reeds een en ander gemeld. De inbreng voor herstel zoutsc'hade is 3019,88 per woning. Bij het Rijk zal nog een voorschot worden aa'ngevraagd groot 9.598,50. (annuï teitslening a 4 «/o). De heer v. d. Ketterij vroeg of de bewoners ook zelf hun woning kon- Indonesië bleek bereid aan de Malei sische eis te voldoen en de guerilla- strijders uit de oerwouden van Borneo terug te roepen. Het zag er aanvanke lijk naar uit dat ook over de andere geschilpunten overeenstemming zou worden bereikt, doch de conferentie van Tokio heeft geen oplossing kunnen brengen. Wel heeft ze ertoe geleid, dat er een internationale commissie zal worden gevormd die de zaak verder zal O'nderzoeken. Volgens de Filippijnse diplomaat Lopez echter, zal de com missie niet 'veel meer kunnen doen dan wachten tot de geschillen zijn bijge legd! Hij vreest dat Indonesië de gue rilla's alleen heeft teruggeroepen om een 'goede indruk te maken, maar dat het de vijandelijkheden jegens Malei sië op dezelfde voet zal voortzetten. den verbeteren. De voorgestelde huur vond hij te hoog, gezien het voorstel geen algehele verbetering inhoud. De ycorz. bestree'd dit. De huur is he lemaal niet hoog en de woningen zijn zeer in trek. Mevr. van Groninigen verheugde zioh over de verbetering. De huur vond zij naar verhouding erg laag. De heer Kieviet (p.v.d.a.) had met verbazing gezien dat de huren in '62 en '63 niet waren verhoogd. Hij rangschik te de woningen als zeer deplorabel. De heer v. d. Berge vond dat het zeer lang heeft geduurd eer de zoutschade werd uitgekeerd. Dat loopt al 11 jaar zei 'hij. De voorz. antwoordde dat het colle ge het niet eens is met v. d. Ketterij over een te hoge huur, de huurprijs is in deze sector juist zeer laag. De lange tijdsduur ligt irt. de sfeer van de on derhandelingen, er is wel permanent aan gewerkt. Men ging met het voor stel akkoord. Bijstandswet. Dan kwam aan de orde de instelling en vaststelling van een re geling betreffende samenstelling en bevoegdheden van een college van bij stand op grond van de Algemene Bij standswet en de vaststelling van een verordening tot uitvoering van de ar tikelen 29 en 38, betreffende be'hande- ling van bezwaarschriften vo-or de .ge meente Middelharnis. De heer de Jong (a.r.) vroeg, nu de tourgerlijke instelling terug treedt, wat de taak daarvan wordt. Ook vroeg hij naar de samenstelling van de commis sie van bijstand. De 'heer Koppelaar merkte op, dat de diaconale verzorging doior de Alg. Bij standswet wordt aangetast. Dat be treurde hij. Daarom vond hij het jam mer, dat er in de commissie geen leden van kerkeraden waren' benoemd. Ver der vroeg hij (over art. 14) of het be kend was hoe het met e.v. geldlenin gen zal gaan. De voorz. antwoordde dat de Burg. Instelling reeds dateert van 1912. Voor de bij'Standswet wbrSt een commissie benoem'd. T.a.v. doel en bezit van de burg. instelling is overleg gaande; daar over komen nadere voorstellen. Wat de samenstelling van de commissie betreft is de gedachte deze in dezelfde vorm te houden. De verwachting is, dat deze dan goed marcheert. Spr. achtte 'het on juist, dat er voor de diaconieën niets meer overschiet. Er is op dat terrein nog veel te doen, vooral in de benade ring van mens tot mens. Hoe het met de geldleningen zal gaan, zal de prak tijk leren. De heer Tieleman stelde ook een vraag over e.v. geldleningen aan be- hoeftigen, waarop echter niet definitief werd geantwoord. De voorstellen werden aanvaard. Verhoging subsidie Streekmuseum. Dit voorstel komt in alle raadsverga deringen; 'er werd 12 cent per inwoner gevraagd. De voorz. lichtte toe dat 'hij bewon dering had voor het bestuur van de vereniging en voor de conservator. Er wordt een zee .van tijd aan het mu- suem besteed. .Deze middag was er weer een gerestaureerd huisje in de Kerkstraat te Sommelsdijik in gebruik genomen, waarin een oud w^inkeltje is gevestigd. Spr. raadde de leden deze mooie aanwinst te gaan bezien en ad viseerde de verhoging toe te'staan. „Kan men er ook „een cent van 't blad" krijgen?" vroeg de heer Iz. v. d. Slik. De voorz. antwoordde dat het een pracht van een oud winkeltje was, zo als men die de vorige eeuw in onze dorpen vond. De raad ging er unaniem mee akkoord. Tenslotte werd goedgevonden de huur van woningen en andere gebou wen in venband met de alg. huurverho ging te verhogen en werd een ruiling en een aankoop van grond in de Oost plaat bekrachtigd. Daarna werd de ver gadering gesloten. Voor nieuwe en goede gettruikte onder volle garantie, GABAGEBEDRIJF Julianaweg 78 Telefoon (01877) 7 64 Melissant 5>5ï3Ss55;^Sï;5ï5Sn^^S«^;^Sn;^^SïS5£?S>S^^£^ De ondernemer de heer L. Visser te Stellendam legt met ingang van 1 juli I weer vaste diensten in naar de Delta- j werken in het Haringvliet. Deze ver- j trekken van het wachtlokaal aan de I oude haven van Stellendam, iedere middag om 2 uur, toehalve des zondags. I Voor hen die bij deze gigantische I werken een kijkje willen nemen is dat een unieke gelegenheid. Over deze werken wordt de passagiers een volle dig overzicht gegeven, zodat er wel I wat valt op te steken. Toeristen en recreanten die deze maanden weer 'bij honderden in de kop van ons eiland vertoeven, kunnen per touring-car de vordering van de enorme slu'izen'bouw in de zeearm gaan bezien. Voor gezelschappen bestaan er aparte mO'gelijkheden, men make dan een telefonische afspraak op de num mers 01879-233 of 484. Men zie verder de advertentie, elders in ons blad. Middelharnis - Telefoon 2„0'4|' Op vrijdag 3 juli a.s. 's middags oofn half drie hoopt de fa. C. Kievit Zn., v.h. Gebr. de Mooij, zijn nieuwe win kelpand aan 'de Oostdijk te Sommels- dijk te openen. Op de plaats waar tot vorig jaar drie oude 'huisjes stonden is thans een ge bouw verrezen waarin zijn onderge bracht een showroom, kantoor, gara ge, werlqplaats, magazijnen en een ro yale woning voor de zoon van de heer Kievit. Het nieuwe pand is in moderne stijl opgetrokken naast de bestaande sme derij met trapgeveltje in oude stijl. De gevels zijn uitgevoerd in baksteen en de vloeren in gewapen beton. Het eta lagekozijn 'en de winkeldeur is vervaar digd van geanodiseerd aluminium. De onderpui en een gedeelte van de wan den in de showroom zijn bekleed met meer dan 300.000 geglazuurde tegeltjes van 1x1 cm.. Het gebouw is voorzien van centrale verwarming die geheel automatisch, volledig thermostatisch geregeld wordt, j In de showroom zal straks een keur van haarden, kachels, fornuizen, was machines, centrifuges en sanitaire ar tikelen te vinden zijn. Ook op het ge bied van centrale verwarmingsinstalla- I ties .heeft de fa. Kievit zijn sporen reeds verdienË. De nodige onderdelen vo'or dergelijke installaties kunnen worden opgesagen in de magazijnen achter en onder de showroom. I De aannemers De uitvoering van de bouw berustte hij aannemer H. van der Put te Som- melsdijk. Het smids- en lood'gi'eters- werk en de aanleg van de centrale ver- warmimgsinstallatie is uitgevoerd door de eigenaar van het pand, 'de fa. Kie vit Zn. De elektrische installatie is aange bracht door het elektrotechnisch bureau W. J. Nieuwlain.d te Dirksland. De win kelpui is verzorgd door de Fa. Duoha- teau te Schiedam. De terazzowerken zijn aangebracht door fa. U. Mion te Bergen op Zoom. De uitvoering van het schilderwerk geschiedde door de fa. W. de Vogel te Melissant. Het bouwplan werd ontworpen en de uitvoering ervan stond onder leiding van de 'heer L, F. Kloppers, architekt n.a.'g, te Middelharnis. Dinsdag hebben enlcele van O'nze mi nisters, staatssecretarissen en hoge functionarissen van het 'departement van rijkswaterstaat, verscheidene ver gezeld van hun dames, een informeel werkbezoek gebracht aan de Deltawer ken rond Goeree-Ovèrflakkee. 's Mor gens arriveerde 'een groo't deel van het gezelschap te Willecnstad op de Bra bantse oever; de ministers Van Aart- sen. Biesheuvel en Toxopeus kwamen met een helicopter oo'k naar Willem stad, waar het ongeveer 45 personen tellende gezelschap zich inscheepte op een Spidoboot uit Rotterdam. Vanaf .dit schip heeft men de Haring- vlietbrug in ogenschouw genomen. Aan boord was ook de hooiSdopzidhter van Rijkswaterstaat A. Been,onder wiens toezicht deze brug -is göbouwd. Na deze eerste Flakkeese oeverver binding van alle kanten bekeken te heibhen werd door Volkerak en Kram mer naar de Grevelingen gevaren, waar men de kabelbaan bezichtigde. "Tussen Oude en Nieuwe Tonge ging het 'gezel schap aan land om met twee a'Utobus- sen vervoerd te worden naar de houw-' putten 'in het Haringvliet ibij Stellen dam. Hier arriveende men te ongeveer drie uur in de middag. Omtrent dit bezoek was tevoren niets bekend gemaakt, doch toen wij er 's morgens kennis van kregen achtten wij het wel passend een kijkje te 'gaan ne men 'bij ide aankomst op het deltawerk in het Haringvliet en na te gaan wat 'het gezelschap en in het bijzonder de ministers daar in ogenschouw gingen nemen. Maar kennelijk wenste men de in formaliteit van het bezoek streng te handhaven, want bij de toegang naar de bailybru'g, die van de Flakkeese wal naar de bouwputten leidt, werden wij tegen gehouden door politie uit Stel lendam en Goedereede, die zoals wij later vernamen van de leiding van de deltadienst te Hellevoetsluis op dracht had gekregen de pers absoluut te weren, opdat de hoge bezoekers, .daar door niet zouden worden gehinderd! Andere toezoekers van de bouwput wer den, indien zij over een daartoe strek kende vergunning beschikten, wel toe- igelaten, zelfs toeristen uit Ouddorp. Alleen wij, als (enige) vertegenwoor digers van de pers, mochten er niet door. DIRKSLAND „Thor" stopt oud papieraktie. De K.V. Thor deelt 'hierfbij mee dat de oud- papier actie voorlopig stopt, omdat er momenteel geen afnemer is en er te weinig opslagruimte beschikbaar is. Alle inwoners worden hartelijk dank gezegd voor hun spontane hulp aan „Thor" betoond. P.V. Ge-ül. Vrienden. Wedvlucht van af Creil (Fr.) Joh. Doorn 1, 5; L. Arens- man 2, 8, 10, 17; A. Mans 3, 4, 15, 18; Gebr. Smit 6, 11, 14; B. Leijdens 7; W. van 't Hof 9; W. Nieuwland 12, 16; D. Hameete 13. Sleutelbeen gebroken. Woensdag middag wilde het 12-jarig dochtertje van Jac. Goedegebuur wonende aan de Oranjelaan zich per fiets naar school begeven. Bij het uitrijden van de Burg. Zaaijerlaan verleende zij .geen voor rang aan een personenauto die van rechts van de Ring afkwam. Zij reed tegen de auto, kwam te vallen en brak haar sleutelbeen. HERKINGEN Tegen auto gelopen. Dinsdagavond j.l. liep het 5-jarig dochtertje van A. Huizer spelenderwijs uit het slop aan de Molendijk tegen een voorbijrijdende auto van de W. uit Middelharnis. Met een .beenwonde en een gebroken been- I tje is zij in het ziekenhuis op'genomen. STELLENDAM Waar Muziekfestival. De muziekver eniging „De Hoop" (dir. H. L. Willem- sen) hoopt a.s. zaterdag haar mede werking te verlenen aan eerf groot mu ziekfestival uitgeschreven ter gelegen heid van het 75-jarig toestaan van de Kon. Fanfare „Sempre Crescendo' te Middelihamis. Concert. Op maandag 29 juni zal ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een concert ge geven worden door muziekver. „De Hoop" in de muziektent op het Raad huisplein, aanvangende om 7 uur. Bij on've*oopt ongunstig Weer zal dit concert plaatsvinden dn 'het Hae.gse Huus. Naar concours. De Chr. Gem. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" (dir. C. C. v. d. Heuvel) alhier hoopt op zaterdag 18 juli deel te nemen aan een nationaal zangconcours te Kl'arenbeek (Gld.) uit geschreven door het mannenkoor „Bel Canto". Zij komt uit in de ere-afdeling met als verplicht num'mer „Laatste eer" van Eduard Flipse en als vrij nummer ,,Hcdie Christus Natus Est" van Pa- lestrina. Het is een Kerstlied. De jury wordt gevormd door de toonkunste- naars Ger. Boer, Simon Terpstra en Otto de Vaal. Bloedtransfusie. A.s. maandagavond van 6.309.00 uur is er weer gelegen heid om een halve liter bloed af te staan voor uw medemens. Wij hopen dat er velen zich zullen melden in 't Haegse Huus.' OUDDORP De heer T. Aleman Cz. die drie maan den voor familiebezoek uit Picture But te Alta (Box 147) Canada is overgeko- men, hoopt D.V. dinsdag 30 juni met de „Statendam" naar New York te ver trekken. Daar de heer Aleman niet alleen te Ouddorp- maar in heel Flakkee vele vrienden en kennissen heeft, hoopt hij zaterdag 27 juni a.s. van 7-9 uur een afscheidsavond te beleggen in het ver- enigingsgebouw. Ieder die hem daar voor zijn vertrek de hand wil komen drukken is van harte welkom. DEN BOMMEL Ongeval. Dezer dagen had een ver keersongeval plaats 'bij het kruispunt Bommelsedij'k onder Achthuizen. De paralelweig aldaar kan niet worden be reden, omdat er machinerieën staan voor wegtoewerking. Mevr. K. geb. de V. moest 100 meter voor de kruising met 'haar 'bromfiets de weg overste- ken; zij keek uit of er verkeer aan kwam, waarbij 'haar het uitzicht werd belemmerd, omdat op de weg door ^een 'grote wagen een lijmsubstantie werd aangebracht. Toen zij overstak naderde uit de richting den Bommel mevr. S. uit Ooltgensplaat met een auto, die een aanrijding niet kon voor komen. Mevr. K. werd van de brom fiets geslingerd en moest in het zie- ,'kenhuis te Dirksland worden opgeno- I men. Zij had twee gebroken benen, waarvan een gecompliceerd en een ge- 'broken middenhandsbeentje. Een passerende wijkverpleegster en daarna dokter Buth verleenden de eer ste hulp. De voertuigen werden bescha digd, vooral de bromfiets. De Rijkspo litie heeft procesverbaal opgemaakt. OOLTGENSPLAAT Htt'ndel in nieuwe aardappelen. De handel in nieuwe aardappelen is weer begonnen. Door commissionair de fir ma A. Hotting en Zoon zijn woensdag de eerste nieuwe van 'het soort Bari- ma's naar Overijssel verkocht. Ook de ihandel in het soort 'Doré's is gestart. Verder worden er ook nog partijen oude aardappelen verhandeld. Opgave nieuwe leerlingen. Maandag 29 juni a.s. des avonds van 7 tot 8 uur zal er in de O.L. School no. I aan het Weespad gelegenheid worden gegeven voor het inschrij'ven van nieuwe leer lingen. Op de veemarkt van woensdag, 24 juni 1964 werden aangevoerd 52 run deren en 3 stuks kleinvee. Het aanbod van runderen was gering met rustige handel, doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was matig, de handel traag en de prijzen als vori ge week. Prijzen: kalfkoeien 800—1400; guste koeien 750—1125; kalfvaarzien 1000— 1375; pinken 550—750; graskalveren 400—550; biggen 60—80; lopers 90—110; paarden 800—1100; vette koeien 3.80— 4,35 per kilo geslacht. Het Streekmuseum Goeree-Overflakkee (Kerkstraat Sommelsdijk) is weer uit gebreid, er is weer e^n van de 16e eeuwse 'huisjes gerestaureerd, waarin een komenijs winkel tje is ingericht, zoals we die' op ons eiland in de vorige eeuw in alle dorpen hadden. Het ruikt er naar rozijnen, foelie, piment, peper korrels, stroop, pijp'kaneel en laurierblad! Met -de totstandkoming van dit oude kruidenierswinkeltje is een lang gekoesterde wens van het bestuur en zeker van de conservator, de heer M. v. Hoogstraten in vervulling gegaan. De conservator heeft er jaren lang over gedaan om het materiaal bijeen te garen om deze winkel in te richten en er een zee van tijd en zelfs nachten aan opgeofferd om alles in 'gereedheid te brengen. Maar het is een juweel gewor den! Woensdagmiddag heeft de opening plaats gehad door burgemeester J. a Kleijnenberg te Ouddorp, in bijzijn van het bestuur, de b. en w.'s van het eiland, de heer J. Lussentourg va.n het Historisch museum te Rotterdam, de heer en mevrouw Vermaat, (initiatiefnemers om op het eiland Usselmónde een museum te vestigen);..het erelid de heer J. H. Dijkers en het raadslid de heer J. P. C. van Zielst. Het gezelschap werd eerst welkom geheten door de voorzitter van de Vereniging Streekmuseum de heer A. J. Kruider te Som- melsdij'k waarna men zich naar het Kerkstraatje begaf. „En geef me nou een half ons „krim- metat met 'blom van zwaevel" vroeg burgeaneester -Kleijnenberg, toen hij de winkeldeur ha'd geopend. De conserva tor, de heer van Hoogstraten, die ach ter de toonbank stond, krabde achter het oor, hij had alles" in zijn winkel, poeders en medicijnen in vele 'soorten, maar juist dat niet! De heren werden getracteerd op schuimpjes en zuurbal- len er was ook „toeback" in vele soorten en sigaren van 2V2 cent van het oude merk „De stier van Potter". Er hangt een oude petroleumlamp in de win'kel, een smeedijzeren rek waar aan k'O'peren en tinnen weegschalen en papieren zakkren hangen; flessen zuur tjes, likeuren, een ton voor meel enz. en een etalage met allerlei oude spul len. Het gezelschap was vol 'bewondering over de inrichting, waarmee men zich in een komenijswinkel uit de vorige eeuw waant. Boven de winkel is een tweede Flak keese ikamer ingericht; in de bedstede (die electr. is verlicht) zijn oude kle derdrachten uitgestald en allerlei naai- gerei. Het 'gehele museum werd bezichtigd, dank zij de medewerking van de sup poost de heer M. 'de Waal te M'Clissant was alles netjes op orde gebracht. Gift van familie Van Beek te Rotterdam In de Doele teruggekeerd deelde de voorzitter de heer Kruider mee, dat de uitbouw van het museum onmogelijk uit eigen middelen kan geschieden. Hulp van velen, ook vande gemeen tebesturen is nodig. Het oude winkel tje 'kon tot stand 'komen door een gift van de familie Van Beek te Rotter dam. Daar deze familie thans in het buitenland vertoeft, verzocht hij de heer v. Hoo'gstraten de dank van het bestuur over te torengen. Burgemeester J. A. Kleijnenberg, die de opening had verricht, had grote be wondering voor hetgeen tot stand was gekomen. Het leven van Flakkee, zoals dat vroeger geweest is, 'is 'binnen de muren van de oude huisjes in 'het Kerk straatje samengevat. Men vindt er het beroep van 'de visserman, hoe vroeger het land werd bewerkt, hoe de huis vrouw de koffie 'brandde, het spek en 'de ham inzoutte. De oude middenstand is er nu ook vertegenwoordigd, door het winkeltje, waar men vroeger de suikerklontjes haalde 'voor de zondag, waar men om een poeder ging als men buikpijn had. Spr. wees er op, dat men onze vade ren wel eens als bekrompen beschouwd, maar dat deze de grondslag hébben ge legd voor de huidige generaties. De dijkenbouw is beroemd en met noeste vlijt zijn onze akkers bewerkt. Het mu seum bewaart het verleden en spreker ihad grote bewondering voor het be stuur en hun doorzettin'gsvermo'gen, niet het minst .voor de conservator de 'heer van Hoogstraten. "Hij wekte over de hoofden van zijn gehoor 'de 'bevolking op, de nodige steun aan 'het museum te .verlenen, ook de dames b.v. van vrouwenverenigingen om hun bijdrage tot verfraaiing te le veren. Voor de jeugd is er veel te le ren en hij wenste het bestuur dat hij met de aanwinst complimenteerde, een ruim bezoek aan het museum toe. „Mloge dit gave Kerkstraatje nog meer uitgroeien tot een centraal punt voor Burgem,eester J. A. Kleijnenberg te Ouddorp, die de winkel in het mu seum heeft geopend is de „eerste klant". Achter de toonbank de con servator van het museum, de heer M. van Hoogstraten. het verleden", zo besloot de magistraat. Burgemeester P. W. Hordijk bracht namens het gem. bestuur van Sommels- dijlt zijn felicitaties over met deze uit breiding. Hij had groot respect voor het bestuur en de conservator, die sa men in alle stilte aan een voortreffe lijke 'hobby werken. Er is nog veel te doen aldus spreker, meeleven en finan ciële steun van de gemeenten is no dig. Het veriheugde hem dat reeds meer dere gemeenten de verhoogde subsidie van 12 et. per inwoner hadden toege staan. Bijzonder benadrukte sipreiter, dat 'de restauratie van dit oude huis je, volgens de plannen van de Techn. dienst was gerealiseerd, buiten Monu mentenzorg om. Het was voor hem een verrassing, dat de oude situatie zo goed is benaderd, beter .eigenlijk dan in de vorige oude gebouwtjes. Laten we alles in het werk stellen om dit mooie straat je verder te conserveren, waarvan de streek in zijn geheel veel genoegen kan beleven zo besloot 'hij. Schuldbekentems Het erelid de heer J. H. Dijkers - vroeger bestuurslid als gemachtigde van het gemeentebestuur zei m^t vol enthousiasme aan de totstandlio- ming van het museum te hebben ge werkt. Na 3 jaar bleek een conserva tor nodig te zijn, waar hij niet zo sym pathiek tegenover stond. Vanmiddag wilde hij schuld 'bekennen; hij had ver keerd gezien. De heer van Hoogstra ten iheeft zich met al zijn energie aan dit museum .gegeven en zeer veel tot stand gebracht, wat ook gebleken is bij de totstandkoming van het komenijs winkeltje. Hij bracht hem hartelijK dank en noemde hem de rechte man op de rechte plaats. De heer J. Lussentourg, als vert van het Historisch Museum te Rotterdam feliciteerde eveneens het bestuur met de mooie aanwinst, en hoopte dat er nog meerdere uitbreidingen zouden vol gen. Hij haalde het gevleugelde woord van B'ilderdijk aan: in het heden lig' het verleden, in het nu, wat worden zal. Het is nuttig en nodig om het verle den te bestuderen waarvoor het heden veel uit valt te putten. Hij wenste hf bestuur veel bezoek toe aan hun mooie museum, bovenal de zegen, die nodi» is wil alles goed gaan. De voorzitter dankte in de eerste paats burgemeester Kleijnenberg voor de opening en de sprekers voor nun goede woorden en wensen. Zonder de overige gemeenten voor 'hun bijdragen tekort te doen bracht 'hij een apart woord van dank aan net gemeentebestuur van Sommelsdijk die zich voor de restauratie bijzondere 01- fers heeft getroost. Ook de Techn. Dienst kreeg een woord van dank voor de keu rige uitvoering en het goede samen spel. Zeker mogen daarbij niet wor den vergeten de timmerman v. d. Ma de te Middelharnis en de schilder A. Knape te Sommelsdijk, die bij M" drukke wenk Üit karwei -voorrang neo- ben gegeven, dat de winkel op tijd ko worden geopend. Spreker hoopte aa^ 'het museum dit seizoen weer door ve len zal worden bezocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2