Nieuwe vleugel Rusthuis „De Goede Ree" De inflatie Hoog bezoek aan Goedereede en Ouddorp Plaatseliik nieuws Hoog bezoek aan Deltawerken Van Wezel Zonen 27 mei 1564 Calvljll f Schoolhoofd Vogelaar geschorst na ruzie over reisje jaargang Dinsdag 26 mei 1964 No. 3290 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOK DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Prachtige JUPONS DEZE WEEK 1 3|25 27 mei 1964 I Belangstelling voor „Toppershoedje" door Commissarissen der Koningin uit Zuid-Holland en Friesland KERKNIEUWS PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 MIDDELHARNIS 13, Sommelsdjjk Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. Men zou kunnen zeggen, dat inflatie Jn ziekte is van het geld. Dit wordt .nn^etast door een proces, dat onder- niinend werkt op de soliditeit en dus op Ie waarde ervan. Ze is een infectieziek- p want ze grijpt om zich heen en is Jer besmettelijk; ze werkt door m alle 'ectoren en slaat van het éne land via L internationale handel op het andere jver Zo'n inflatie is levensgevaarlijk -oor de economie en derhalve voor de toelvaart. Ze is ook zeer bedrieglijk: er s heel veel geld, de lonen en salarissen rorden steeds hoger, maar het is voor ,en groot deel slechts een schijnwel- laart, omdat de prijzen mee omhoog- liegen. De geldhoeveelheid wordt op- -eblazen in hogere mate dan wenselijk Vandaar de naam inflatie, die afge- eid is van het latijnse woord inflare, lat .opblazen" betekent. Het resultaat irvaii is in ieder geval: geldontwaar- Er bestaat ook een tegenovergesteld irerschijnsel n.l. de deflatie. De naam 'eeft al aan, wat dit begrip inhoudt: een ■ekort aan geld ten opzichte van de loeveelheid goederen. Zo'n situatie was ■r in de dertiger jaren tijdens de gro- ,e crisis, dus in een tijd van depressie. Dan is er te weinig geld bij de con- lumenten doordat de butenlandse han- iel stagneert en grote werkloosheid op treedt. De vraag naar goederen is dan uiteraard veel kleiner dan het aanbod, ;odat de prijzen dalen. Het ligt voor de hand, dat zowel inflatie als deflatie fu nest zijn voor de bevolking. Nodig is !en monetair evenwicht. Er is echter !en merkwaardig verschil: inflatie acht tnen lang niet zo gevaarlijk als deflatie. De eerste sluipt namelijk in de meeste jevallen langzaam voort, de laatste is neestal het gevolg van een plotseling litbrekende economische crisis zoals in 1929. Vandaar dat men over 't algemeen waarschuwingen tegen inflatie niet zo lerieus neemt. Men denkt dat het wel losloopt. Een goede economisch-finan-- ciële politiek moet echter zorgen voor afwezigheid zowel van inflatie als de flatie. De oorzaken van het optreden van nflatie zijn velerlei. Gezien het wezen ran dit verschijnsel n.l. een teveel aan geld in verhouding tot de produktie, noeten we deze oorzaken daar zoeken, waar zulk een wanverhouding gescha pen wordt. Dit kan op verschillende ma nieren. De meest spectaculaire inflatie wordt veroorzaakt door specifiek mone taire maatregelen, dus doordat de over heid bewust de bankbiljettenpers op volle toeren laat draaien om aan geld te komen, dat ze niet door belastinghef fing kan verkrijgen. Daarvan zijn in de geschiedenis enkele klassieke voorbeel den. Bekend is de uitgifte van de z.g. assignaten tijdens de Franse revolutie Het waren een soort staatsobligaties, die aanvankelijk zelfs rente gaven en die door de revolutionaire regeringen werden uitgegeven om de staatsuitga ven te dekken, welke vooral door de revolutieoorlogen ook Nederland werd in 1795 veroverd zeer hoog op liepen. Al spoedig werden ze in feite papiergeld. Steeds meer werden er ge drukt, waar geen „onderpand" meer te genover stond en die dus niet gedekt waren. Na 8 jaar was de waarde tot op één achthonderdste gedaald en tenslotte Werden ze ingetrokken. Dit was een in flatie, die het aan de Franse revolutie- wannen mogelijk heeft gemaakt het overheidsapparaat draaiende te houden en vooral om de revolutieoorlogen te voeren, maar die uiteraard grote ellen de veroorzaakte. Een andere beruchte inflatie van meer recente datum was die in Duitsland in 1922-23, dus na de eerste wereldoorlog. Door de kosten van deze oorlog, de daarop volgende revolutie en verwar ring en mede door de zeer hoge herstel betalingen aan de Geallieerden had de Duitse regering zoveel geld nodig, dat zij dit alleen kon financieren door geld creatie m.a.w. door maar steeds bank biljetten te laten drukken. Aanvankelijk ging de waardevermindering langzaam, maar het werd al spoedig een versnelde beweging. Het merkwaardige was, dat de Duitse burgers niet eens merkten wat er eigenlijk aan de hand was. De prij zen vlogen omhoog, maar men had er geen erg in dat de Mark verouderd was. ^e zochten de oorzaak van de prijsver- bogingen in allerlei dingen, behalve in de gedaalde geldwaarde! De kosten van levensonderhoud stegen veel sneller nog dan de lonen. Het werd een marathon wedloop tussen beide, waarbij de lonen natuurlijk steeds achteraan kwamen. In net laatste stadium van deze vliegende mtlatie werden ze vrijwel dagelijks in overeenstemming gebracht met het in- öexcijfer van de kosten van levenson- dernoud, die pijlsnel omhoog schoten. Wie -- om de twee dagen zijn loon wok, moest dit direkt in goederen om zetten, want de volgende dag was alles ai weer duurder. Tenslotte werden de arbeiders uitbetaald in biljoenen mar sen. Op het hoogtepunt der inflatie in november 1923 was het weekloon van een metaalarbeider 30 biljoen mark (d.i. ey met nog 12 nullen erachter). ledere uuitser was toen geen miljonair maar wijonair en toch kon hij er nauwelijks zijn dagelijkse levensbehoeften mee be- wien. Het was een krankzinnige toe stand De mark was waardeloos gewor den. De geldhoeveelheid was gestegen ^t ongeveer 100 triljoen mark (een 1 met 20 nullen),, tegen 22 miljard (9 nul len) in 1918. V gevolgen waren natuurlijk ver- ^cnrikkelijk: faillissementen, zelfmoor den, armoede, economische chaos. Toch gelukte het aan de knappe financier i Helfferich de munt te stabiliseren of te revaloriseren, d.w.z. te herwaarderen. Hoe dit gebeurde zullenwe niet ver melden, maar het resultaat was, dat er nieuwe z.g. rentemarkbiljetten kwamen op basis van 1 rentemark 1 miljoen papiermark. En daarmee ging Duits land een nieuwe toekomst tegemoet. Een soortgelijke inflatie deed zich in Hongarije voor na de Tweede Wereld oorlog. Daar lieten de Russen en de nieuwe regering de persen ook lustig draaien en drukte men triljoen-pengö- biljetten. Natuurlijk eindigde ook hier de hele zaak in een staatsfaillissement en een economisch ruïne. We hebben dit enigszins uitvoerig ver meld om te illustreren, waartoe een on gebreidelde inflatie leiden kan. Het fi nancieren van steeds hogere staatsuit gaven en 't permanent omhoog trekken' der lonen boven de stijging van de pro- duktiviteit moeten onherroepelijk lei den tot een hyperinflatie. Men waant zich rijk en men eindigt in de armoede. Bij ons loopt het natuurlijk nog zo'n vaart niet, maar voorbeelden als we hierboven gaven, moeten toch een ba ken in zee zijn, want als de zaak uit de hand loopt, gaat de ontwikkeling in ver sneld tempo. Men moet namelijk niet denken, dat een situatie als we schetsten, alleen kan ontstaan door oorlogen en revoluties. Ze is ook in vredestijd mogelijk, alleen gaat het dan wat langzamer. Regeringen, die meer uitgeven dan ontvangen, moeten zogenaamd inflatoir gaan financieren, dus door geldschepping. Dit is in sterke mate het geval in de meeste Zuid-Ame rikaanse republieken. In Brazilië is de geldwaarde van 1949 op 1959 latere cijfers hebben we niet van 100 ge daald op 19, in Chili op 4 en in Bolivia op 1 (in Nederland op 70!). Eii dit alles tengevolge van een financieel veel te roekeloos beleid. Een ander actueel voorbeeld wordt gevormd door Indo nesië. Ook daar is een razende inflatie van de roepiah aan de gang dank zij o.a. de machtspolitiek van Soekarno ten op zichte van Nederland (Nieuw-Guinea) en Maleisië. Hij interesseert zich weinig van 3,95 Geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS voor de economie van zijn land, maar des te meer voor imperialistische ver overingen. Daardoor gaat een oneven redig groot deel der staatsinkomsten weg aan onnutte militaire uitgaven en lijdt de bevolking grote armoede. De omvang van de daardoor ontstane in flatie blijkt uit de volgende cijfers, die het geldvolume (hoeveelheid) aangeven in roepiah's: 1957: 19 miljard 1962: 125 miljard 1959: 35 miljard 1963: 200 miljard 1961: 68 miljard 1964: 300 miljard Men ziet het ook hier weer: het gaat in een eenparig versnelde beweging. We hebben tot hiertoe alleen de uiter ste graad van inflatie geschetst. In een volgend artikel hopen we te handelen over de z.g. kruipende, sluipende of la tente inflatie. Toen 't licht des Geestes in zijn hart kwam schijnen, gaf hij voorgoed zich over aan zijn God. Zijn rust was weg, hem wachtten smaad en spot. Als zwerver, moest hij uit zijn land verdwijnen. In d' Institutie trok hij rechte lijnen: de Heere eist in leven en in lot, dat elk zich buigt voor 't Goddelijk Gebod, want ieder zal voor Zijn gericht verschijnen. „De Heer alleen de eer", werd zijn devies. Hij nam als leidsman de bazuin en blies, dat velen volgden, die zijn roep verstonden. Al kwam de tegenaanval fel en hard, hij werd in sluwe strikken niet verward, hij bleef getrouw waar God hem had gezonden. De stad Geneve aan het schone meer werd 't brandpunt waaruit nieuwe stralen schoten, een toevlucht voor berooide Hugenoten, een krachtig bolwerk voor de rechte leer. De sluwe vijand werkte keer op keer om met geweld het bouwwerk weg te stoten, 't Was al vergeefs, de ringmuur bleef gesloten, als hechte veste voor der heren Heer. Een uitval kwam: een schare predikanten, gewapend uit het machtig arsenaal, vertolkte 't Woord in menselijke taal. In vele landen brachten de gezanten, door liefde, trouw en ijver aangespoord, de Blijde Boodschap uit Gods heilig Woord. M. NIJSSE Minister van Aartsen bezocht Haringvlietsluizen en Grevelingrendam De minister van waterstaat mr. J. van Aartsen, heeft in gezelschap van de le den van de Vaste Commissie van Wa terstaatszaken van de beide Kamers der Staten Generaal donderdag een werk bezoek gebracht aan de Deltawerken. Nadat in de voormiddag de Haring vlietsluizen waren bezocht werd in Mid- delharnis de lunch gebruikt. Vandaar werd naar de Hoek van St. Jacob gereden waar men zich korte tijd ophield bij de lier en het grote be tonblok aldaar, waarmee de kabelbaan is verankerd. De 1200 meter open water die Flakkee nog scheidt van Schouwen Duiveland werd genomen per motorboot Zuidvliet van de heer C, Noordhoek. Van de zijde van Rijkswaterstaat wa ren onder meer aanwezig de directeur Generaal Hoofdingenieur J. van de Kerk, en het Hoofd van de Deltadienst Hoofdingenieur Direkteur J. J. Volkers .alsmede de Hoofd ingenieur Direkteur P. A. v. d. Velde. lOp de Oostkop voegden zich de heren Ingenieurs N. Biezeveldt en Pt H. v. d. Weele bij het gezelschap. De kabelbaan werd bezichtigd, ,en dit gigantisch object dat het laatste jaar zo dikwijls in het nieuws was werd met bijzondere belangstelling bekeken. De verschillende oorzaken die tot ver traging in de werkzaamheden hebben geleid werden aangewezen en bespro ken, waaruit bleek dat men vol ver trouwen is, dat men de verschillende moeilijkheden wel heeft overwonnen. Het was donderdag een plezierige bijkomstigheid dat men juist was be gonnen met het spannen van' de ka bels, een karwei dat dit keer in een enkele dag succesvol kon worden be ëindigd. Wel zal men in de toekomst op ande re manier de kabel aan verschillende spanningsproeven onderwerpen, maar men vertrouwt dat daarbij geen ver tragingen meer zullen optreden omdat men de verschillende kabelklemmen, oorzaak van het afknappen in augustus 1963, dan niet meer behoeft te gebrui ken. Nadat alles was bezichtigd en aange hoord, waarbij gestelde vragen duidelijk werden beantwoord werd met een R.T. M. bus naar de vissershaven te Brui- nisse gereden. Daar lag alweer de Zuid- vliet gereed, om het hoge gezelschap naar Anna Jacobapolder te brengen. Daar stonden de auto's gereed om de thuisreis naar Den Haag te ondernemen. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN ZIJN ER! De eerste nieuwe aardappelen van de koude grond zijn vrijdag aangevoerd op de veiling te Broek op Langendijk, één week vroeger dan vorig jaar. De prijs was resp. 1,02 en 1,05 per kilogram. De nieuwe vleugel van het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk, die vandaag dinsdag 26 mei door burgemeester P. W. Hordijk officieel is opengesteld. Deze vleugel staat aan de zijde van de Langeweg, prachtig op de zonkant. De ka mers zijn intussen reeds gemeubileerd en in gebruik genomen. De School met den Bijbel te Vierhou ten op de Veluwe gaat a.s. woensdaig een reisje maken naar Rotterdam zon der het hoofd de heer A. Vogelaar, aldus schrijft de correspondent van „Trouw" aan ziJM blad. De heer Vogelaar was voorheen hoofd van de Groen van Prin- sterersohool te Middelharnis. Er is tus sen hem en zijn bestuur een kwestie ge rezen over het schoolreisje, die uitliep op zijn schorsing. Toen de heer Voge laar tijdens de discussie over de moei- lijltheden vloekte. Toen viel n.l. in de vierschaar van het bestuur het vonnis: geschorst. Meester Vogelaar vindt dat hij in de kwestie van de leiding de adviezen van de vereniging van hoofden van Protes tants Christelijke Scholen aan zijn zijde heeft. Het is een tweemansschool in Vierhouten en derhalve meende hij voor het schoolreisje een begeleider extra te moeten aantrekken, naast de bestuurs leden, die ook mee zouden gaan. Zijn oog viel op zijn buurman, die jeugdlei der is van de vereniging ESV uit het nabij gelegen Elspeet. Het bestuur was het daar niet mee eens. Waarom niet? De heer Vogelaar zegt het niet te weten, althans officieel niet. „Eigenlijk weet ik het wel, hij zit niet in het schoolbestuur. Als je in het schoolbestuur zit, dan ben je hier iets bijzonders." Intussen werd de heer Vogelaar twee maal geschorst, eerst voor enige dagen toen voor een week. En woensdag gaat de School met den Bijbel uit Vierhouten dan op reis. Zonder hem. De heer Voge laar meent overigens in de kwestie niet in strijd te hebben gehandeld met de in structie van de Schoolraad voor de School met den Bijbel. Hij is dan ook in hoger beroep gegaan. Vrijdag 29 mei wordt een en ander door de commissie van beroep, in Den Haag behandeld. Wij vroegen het schoolbestuur om commentaar. Het bestuurslid, de heer G. Mulder, meende echter dat het beter was dat niet te geven voordat de kwes tie in hoger beroep heeft gediend. Nu reeds zijn visie te geven achtte hij min- der elegant ten opzichte van de commis sie van beroep. Wel zei hij dat het „natuurlijk" niet alleen om dat school reisje en om die vloek gaat. Een keer is de maat vol. Het bestuur wil nu de puntjes eens op de i zetten". i Gisteren maandag en vandaag heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid Holland, mr. J. Klaasesz, met zijn ambtgenoot, de Commissaris der Koningin in de Prov. Friesland, mr. H. P. Linthorst-Homan, vergezeld van le den van Ged. Staten uit beide provin cies een bezoek gebracht aan Goeree en Ouddorp. Speciaal betrof het belangstelling voor het recreatie- en conferentieoord „Toppershoedje" te Ouddorp. Na de ramp heeft de provincie Friesland n.l. een bedrag van 50.000,— beschikbaar gesteld voor inrichting van dit gebouw tot conferentieoord. Toppershoedje was aan Rijk, Provincie of gemeente ver maakt door de overleden eigenaar Baart de la FaUle. Inmiddels is het in beheer genomen door de Ned. Herv. Stichting „het Grote Bos" te Doorn. Er wordt thans druk gebruikt van ge maakt. In de cantine werd een door genoemde stichting aangeboden maal tijd gebruikt, nadat het gezelschap 's middags door burgemeester Kleijnen- berg met zijn college en de raad op het Bekaf te Goeree was begroet, dit alles opgeluisterd door vrolijke klanken van de Kon. Fanfare Apollo. Na de ontvangst werd in het gemeen tehuis koffie aangeboden. Hier voerden burgemeester Kleijnenberg en de beide Commissarissen het woord. Het veel omstreden uitbreidingsplan genoot hier de volle belangstelling. Na de maaltijd in „Toppershoedje" maakte het gezelschap een rondrit over de kop van 'het eiland. Om half tien werden zij weer in Goeree opgewacht door de fanfare „ApoUo" die ter ere van de hoge gasten op de markt een con cert gaf. Vandaag heeft het 'gezelschap een be zoek gebracht aan de Deltawerken. Goeree heeft zijn gasten waardig bin nen haar veste ontvangen. De nieuwe verlichting zorgde voor een sfeervolle omgeving en de markante dom baadde in een op haar gericht floodlight. Naast de Hollandse driekeur wapperde ook de Friese vlag. In ons vrijdagnummer 'hopen we na der verslag te brengen. Internationale Raad van Christelijke Kerken De Internationale Raad van Christe- lijke kerken heeft haar algemene ver- gadering uitgeschreven op zaterdag 6 juni te Utrecht in het Jaarbeursrestau- rant te 10.30 uur. Het openingswoord wordt gesproken door ds. M. Vreugden- hil, Geref. predikant te Ruinerwold. Prof. Dr. S. U. Zuidema zal refereren over „Schriftgezag en Schriftprobleem" j In de middagbijeenkomst volgt een be- spreking op dit referaat, waarna door Dick Boogaard voorzitter van he I.C.C.C Jeugdcontact zal worden gesproken over „De I.C.C.C. en de jongeren". Het slotwoord zal worden gesproken door ds. L. Huisman, predikant der Ger. Ge meente te Vlaardingen. PYTHON IN PREEKSTOEL In een kerk in Oost-Nigeria is een pa niek ontstaan, toen de predikant ont dekte dat hij de preekstoel deelde met een reusachtige python. Schreeuwend verliet de geestelijke het gebouw, ge volgd door 800 gelovigen. De dienst kon pas worden voortgezet, toen de slang was gedood. MELISSANT Tijdrede. Donderdagavond 28 mei a.s. hoopt voor de Kiesvereniging der S.G.P. ds. C. du Marchie van Voort- huysen. Oud Ger. predikant te Leer- sum, een tijdrede uit te spreken in ihet kerkgebouw der Ger. Gemeente in Ne derland (Binnenweg). Aanvang half ze ven. Geslaagd. De dames L. J. Dale en N. Robijn, thans werkzaam in het Streekziekenhuis te Gorinchem, slaag den voor het eindexamen verpleegster. STELLEND'AM Gj/inuastiefc. Voor alle gymnastiek- leden is er wéér gymnastiek op het voetbalveld, dezelfde tijd als in de zaal, bij gunstig weer. Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand april 194,op. OUDDORP Roode Kruis collecte. Het afdelings bestuur zal van 25 mei t.m. 6 juni hun jaarlijkse inzameling houden ten be hoeve van het Nederlandse Roode Kruis, waarbij U zich tevens kan opge ven als bloeddonor voor de plasma dienst. Helpt allen uw Roode Kruis helpen. NIEUWE TONGE Kerfcdienst Gereformeerde Gemeen te. Op woensdagavond 27 mei a.s. om half acht hoopt ds. P. Blok van Dirks- land voor te gaan in de Dienst des Woords in de Ger. Gem. alhier. Bijeenkow-st „PhücUelica". De Int. Vereniging „Philatelica", afdeling Flak kee houdt op woensdagavond 27 mei a.s. om half acht haar maandelijkse bijeen komst in het Diekhuus te Middelhar nis. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst Ger. Gem. D.V. donder dagavond a.s. hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok, sav. 7 uur. OOLTGENSPLAAT Kollekte voor het Rode Kruis. In de loop van deze week zal een begin ge maakt worden met de huis-aan-huis kollekte ten bate van het Ned. Rode Kruis. De afdeling Ooltgensplaat staat voor de elfde keer boven aan de rang lijst. Mede om het dozijn vol te maken zal het een eer zijn voor onze gemeente om ook in 1964 het relatief beste resul taat in de provincie Zuid-Holland te be reiken. Daarom wordt deze kollekte zeer .hartelijk bij u aanbevolen. Kerkdienst. Donderdag 28 mei a.s. des nam. 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. W. Suijker te Krabbendijke. Vier woningen voor de C.S.M. De Woningbouwvereniging heeft aan de aannemers L. C. Dorsman te Ooltgens plaat en L. W. V. d. Welle te Den Bom mel opdracht gegeven vier woningen te bouwen aan de Marijkestraat, ten be hoeve van het personeel van de Con structie- en Scheepsreparatie Mij. „CS. M. Ooltgensplaat N.V. Met het graven van de fundering is men inmiddels be gonnen. Voor rekening van de heer L. Meijer te Ooltgensplaat, is door de aan- nemers L. C. Dorsman en W. A. v. d. Welle een begin gemaakt met het bou wen van een woonhuis in het nieuwe uitbreidingsplan aan de Langeweg. Goede pinkstercollecten voor de Geref. zending Uit de tot nu toe bekende gegevens, binnengekomen bij het Zendingscen trum te Baarn, is gebleken, dat de pinkstercollecten voor de zending op nieuw een hogere opbrengst hebben op geleverd. De collecten zijn gemiddeld ISVo hoger dan in 1963. Het Zendings centrum tekent hierbij aan, dat dit jaar vanwege het mooie zomerweer velen de Pinksterdagen niet in hun eigen ge meente hebben doorgebracht en wekt hen, die tot nu toe geen bijdrage in de pinkstercollecte gaven, op om dit als nog te doen door nagiften aan de plaat selijke zendingscommissies te geven. YERSEKE Kerkdiensten. Op 29 mei ihoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. A. Kok. Aanvang 7.30 uur. Op 27 mei in de LangeviUe te 7.30 uur dr. C. Steenblok van Gouda. GOES Kerkdienst. Op 30 mei voor de Herv. Ger. Evangelisatie in de Doopsgez. Kerk Weststraat 41 ds. J. A. Sminck, Den Haag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1