IIAffDEII-tllEIJWS histoRische schetsen ouw nieuwe Cbr. School te Den Bommel nog geen realiteit r BANKGIRO nigem. vergadering Chr. Besturenbond Flakkee (C.N.V.) VAUXHALL Helaas Plaatselijk nieuws Solistenconcours blad Vrijdag 24 april 1964 No. 3282 K. N.V. SLÜVENBURG'S BANK Bezinning op het werk van de Chr. Vakorganisatie Afscheid van bestuurslid A. van Wezel Garage Knöpsj Dlekhuusnieuws Rente 3.72 over het gehele bedrag tegoed ONBEPERKTE STORTING VLOTTE TERUGBETALING UITSTEKENDE SERVICE NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS te Meiissant Promotie Ooltgensplaat np algemene ledenvergadering van rhr Nat. schoolvereniging, te Den nmmei werd door de voorzitter, drs. C V Kempen geopend door te laten ,„,en psalm 56'vers 5, een gedeelte fpzen uit Efeze 3 en gebed. Spreker JL de aanwezigen hartelijk welkom „prak de hoop uit dat dit een goede vergadering zal hebben. De notulen van de vonge vergadering Werden ongewijzigd vastgesteld waar- ■g de sekretaris zijn jaarverslag las, „„ruit we memomeren dat in 1963 »n der leerlingen door de dood werd ^jïenomen, hoewel we dagelijks in p bladen kunnen lezen over een toe- Lend aantal verkeersongelxikken, aarbij ook jonge kinderen slachtof- ers zijn. Wel moest men het oudste id de heer A. Holleman, die steeds n trouw bezoeker van de vergaderin- enwas, door de dood missen; hij mocht e leeftijd der zeer sterken bereiken, n schoolverband zag spreker terug op -n gunstig jaar. Het aantal leerlingen in stijgende lijn, zodat er per 1 jan, 864 op de school 110 kinderen sten en ingeschreven. Mocht deze groei toe- -ndigd blijven, dan zal dit aanleiding even" tot het kunnen benoemen van en vierde leerkracht, wat zeer toe te uiclien zou zijn. Ook hoopte spreker at de bevoegde autoriteiten hun me ewerking zouden verlenen om te ko en tot de bouw van een nieuwe school, m tot dit doel te geraken heeft het be tuur reeds verscheidene besprekingen evoerd, o.a. met b. en w., de inspec- eur L.O., de heer Molenaar en met mr. 'angelbroek, sekretaris van de Sohool- aad, die allen hun medewerking heb- en toegezegd, alhoewel tot op heden og geen resultaten zichtbaar werden. Per 1 aug. 1963 vertrok de heer Jan- e naar een Chr. Ulo-school te Leeuw- rden, waarna tot 1 okt. mevr. van der agt tijdelijk werd benoemd in deze acature. Per 1 okt. werd de heer van e Scheer benoemd. Ook de heer Okker vestigde zich in onze gemeente, en bei- 'e genoemde heren slaagden er in, ank zij de medewerking van het ge- -eentebestuur, een nieuwe woning te unnen betrekken. Spreker hoopte dat eide gezinnen zich in deze gemeente ouden thuis gevoelen en dat ze vele jaren zouden mogen arbeiden aan ver dere bloei van de school. Spreker wees ook nog op het succes van de laatstgehouden ouderavond, waar als spreker optrad de heer Meijer, inspecteur van het Chr. onderwijs, met ials onderwerp „De Brug", waarin spre ker erop wees dat het de plicht der ouders is de kinderen te wijzen en te lafen wijzen op de brug naar Gods Va- derhart, die Christus voor allen wil zijn. De kleuterschool mag zich met zijn 33 kleuters verheugen in een behoorlijk aantal leerlingen. Per 1 sept. vertrok mej. Van St. Annaland naar Ermelo, na met veel liefde en tot grote tevre denheid der ouders haar werk hier ge daan te hebben. Na meerdere oproepen werd benoemd mej. Verhoef uit Am stelveen, die per 10 sept. in dienst trad. zodat ook het onderwijs aan de kleu ters werd bestendigd. Spreker hoopte dat zij hier met vrucht zou mogen ar beiden, waarbij hij de wens uitsprak dat allen die werken in dienst van het Ohr. onderwijs, hun roeping mochten verstaan, tot bloei van het Chr. on derwijs. De penningmeester, de heer A. L. Munters, gaf vervolgens een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van beide scholen, waarbij bleek dat het te kort iets was opgelopen, maar dat dit hoofdzakelijk kwam doordat de rijks- vergoeding nooit helemaal direct werd verrekend. Bij monde van de heer A. Lokker Az. adviseerde de commissie tot nazien van de rekening tot goedkeuring, welk ad vies werd opgevolgd. In de commissie nazien rekening 1964 werden benoemd de heren P. van Dam me, L. de Boer. De aftredende bestuurs leden de heren A. Jongeling Bz. en M. J. V. d. Linde werden bij acclamatie herkozen. In de commissie Uniecollecte 1964 werden benoemd de heren: P. Huijer, J. Bakelaar, J. Mijs, K. Post, J. Osse- weijer, A. Verkerke, K. Mijs en A. Lok ker Az. Tijdens de rondvraag lichtte de voor zitter nog toe dat betreffende de bouw van een nieuwe school momenteel nie mand kon zeggen, wanneer dit gereali seerd kon worden. Mr. Hangelbroek zei tijdens bespreking: „De boor is er ingezet", m.a.w. ;het gebint is gemaakt. Anderzijds wordt door de regering een rem gezet op bepaalde objecten van nieuwbouw, niettemin hoopte spreker dat binnen korte tijd de plannen ge realiseerd zouden kunnen worden. De vergadering werd door ds. Van met dankzegging gesloten. MAAK GEBRUIK VAN Gratis rormulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij Middelbamis - Soimnelsdyfc Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 De C.B.B. Flakkee hield vrijdagavond 17 april j.l. een algemene vergadering te Middelharnis. Voor deze vergadering bestonfl een goede belangstellinig, daar flit het gevolg was van een In februari gehouden kad»rvergadering. De voor zitter de heer A. Grootenboer heette al len na opening hartel^k welkom, in het bijzondelr de vrienden namens het C.N.V. n.l., de penninigmeester de heer van Rheenen en de scholingsleider dhr. Tj. Pel. Voordat nu het woord gegeven Werd aan de heer van Rheenen waren w nog enkele huishoudelijke zaken. Allereerst het afscheid van bestuurs lid vr. A. van Wezel, die ruim 30 jaar de C.B.B. Flakkee als bestuurslid heeft gediend. Omdat hfl meende dat jonge ren het werk over moeten kunnen ne men had deze zyn functie neergelegd. De voorzitter dankte de heer van Wezel hartelijk voor al het werk dat hü met liefde en vol ijver heeft gedaan. Spre ker memoreerde de moeilijke jaren die hij doorgebracht heeft, vooral in de der tiger jaren. Als dank voor al dit werk bood de voorzitter vr. van Wezel eien vulpen aan. Het scheidende bestuurslid sprak hier na nog enkele woorden van dank voor de steun en de waardering voor zijn werk ontvangen. Hij had het werk altijd met liefde en vreugde gedaan. Hij riep de jongeren op tot intensief werken. Het gaat om de Ohr. organisatie en om de eer van God, zo besloot de heer van Wezel zijn dankwoord. Verder werd deze avond het nieuwe bestuurslid verwelkomd. Doordat de secretaris de heer S. Püle om persoon lijke redenen het secretariaat niet ver der kon beheren en het nieuwe be stuurslid de heer M. Driesse, Prinsesse- laan 5 te Sommelsdijk bereid was ge vonden dit over te nemen, vond deze avond overdracht van het secretariaat Plaats. De voorzitter dankte de heer «He voor zijn werk als secretaris en noopte met de nieuwe secretaris een zelfde samenwerking te mogen hebben. Op Flakkee 1000 leden De penningmeester van het C.N.V. Qie hierna het woord kreeg gaf een opsomming van de moeilijkheden van "et werk van liet C.N.V. in het alge- F^een en in het bijzonder op Flakkee. spreker wees op de ontwikkeling en ook op de toekomst. Op Goeree en Overflakkee zijn onge veer 1000 leden verspreid over 13 ge meenten en ongeveer 37 afdelingen. Hij riep op tot bezinning en gezamen lijk optreden. De scholingsleider van het C.N.V. de heer Tj. Pel besprak hierna de moge lijkheden van het werk van de Chr. vakorganisatie, zoals het houden van kaderkursussen, meer plaatselijk kon- takt e.d. Het gaat om het werk van de christelijke vakorganisatie. I>e betekenis hiervan zal de vooral jongere leden bekend moeten zijn. n.l. wat dit inhoudt en waar men recht op heeft. Iemand met positief christelijke beginselen zal ook het werk van een chr, organisatie steunen als het goed is. Spreker wees op het recht van de le den op rechtskundige adviezen en rechts kundige bijstand. Een levendige discussie volgde waar in alle moeilijkheden en mogelijkheden werden besproken. Aan het eind van de vergadering werd vastgesteld: 1. Kr zal zo spoedig mogelijk verder beraad komen met de bestuurders van de bonden. Er zal een centraal propaganda-adres moeten komen, b.v. de secretaris. 2. Er moeten plaatselijke contactadres sen komen opdat het bestuur van de C.B.B, meer ingelicht is en leiding kan geven. 3. Et zullen informatieve bijeenkom sten gehouden moeten worden over wat het C.N.V. doet en geeft. 4. Meer activiteit onder de jongeren is noodzakelijk. Gewezen werd op jeugdvakantie en het werk van Werkende Jeugd. Deze zeer leerzame en instructieve avond werd door de penningmeester der C.N.V. de heer van Rheenen, met dankgebed gesloten. iJliddelharnls - Telefoon 2043 RIJMEN VAN TIJMEN Met de Nieuwjaarsviering, Valt het op Flakkee, In de laatste jaren. Niet zo heel erg mee Als dat voor 't gerecht komt. Is het heus wel waar Immers de gevolgen, Komen openbaar Criminele vormen, Neemt die zaak reeds aan. Hier en daar zijn branden, Al helaas ontstaan Men stookt vreugdevuren, Van eens anders geld Ja, dat kost ook duiten Rechter stond versteld. Dat 't zo'n vaart zou lopen. Had men niet vermoed 't Is de jeugd, die immers Hier te veel aan doet! Brandweer noch politie. Hadden daardoor rust Telkens moesten branden. Hier en daar geblust Dat kan zo niet doorgaan Rechter weet het wel Ditmaal nog betalen Volgend keer: de cel. Tij men MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Afsluiting biljarten. Zaterdag om 7.30 uur is er biljarten in het Diekhuus. Al len die aan de competitie hebben deel genomen worden dan verwacht. Verder zullen de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Morgen ruilbeurs in Diekhuus. Verza melaars worden morgen om 2uur in het Diekhuus verwacht. Gezien de grote be langstelling is het aan te raden tijdig te komen. Dubbele exemplaren s.v.p. mee brengen. Ieder is welkom. Toegang gra tis. Reacties na muziekuitvoering van het Diekhuus. Op vrijdag 17 april was het een drukte van belang in het Diekhuus. Meer dan verwacht is, waren er be langstellenden aanwezig die avond. Het programma verliep erg vlot en we mo gen terug zien bp een succesvolle avond De jongens en meisjes van de clubs heb ben uitstekend hun best gedaan en ver der de privéleerlingen hebben hun beste beentje voor gezet. Er waren verder al lerlei verrassingen in het pogramma. Zo waren als speciale gasten die avond aanwezig een viertal oud-leerlingen van de heer Verdonk, die op uitstekende wijze iets naar voren hebben gebracht. De Italiaanse zonger was ook goed bij stem. „Hij vond het onder de lampen erg heet", zo hij verklaarde. Door een aantal kinderen is er nog getracht een muzikale uiting te geven met allerlei figuren. De Tovercirkel was wel een heel nieuw onderdeel in het programma. Een leuke avond waar menig ouder en andere belangstellenden met genoegen op terug zien. Een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt hebben aan deze avond. En zeer zeker aan het adres van de heer J. C. Verdonk. Spel en sport. De cursus spel en sport welke op maandagavond wordt gegeven loopt weer ten einde. A.s. maandag avond ora 8 uur verwachten we ieder aan de sportzaal aan de Binnenweg voor de laatste avond in deze spel en sport- reeks. Het was gezellig om op deze ma nier toch de sport en wat er bij kwam te beoefenen. Maandagavond is ieder welkom om deze laatste avond mee te maken. Spreekuren van de Maatschappelijk Werkster mej. C. Bernard zijn als volgt: Aan de Kastanjelaan 24 op woensdag avond van 6.30-7.30 uur en op vrijdag morgen van 10-11 uur. In Nieuwe Tonge in het gemeentehuis op dinsdagmiddag van 3-4 uur. Mej. Bernard is iedere morgen tussen 8.30-9 uur telefonisch te bereiken onder no. (01870) 29 69. Wilt u haar graag thuis over uw pro blemen spreken, doet u dan even een briefje in de bus in de Kastanjelaan of op het Diekhuus. SOMMELSDIJK Voorjaarsmarkt. De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat de voorjaarsmarkt in deze gemeente zal worden gehouden op woensdag 29 april aanstaande. Tentoonstelling Eleosschool De Eleosschool aan de Prinsesselaan te Sommelsdijk hoopt a.s. dinsdag, 28 april, een tentoonstelling te houden van het werk, dat door de kinderen ge maakt is. De werkstukjes worden te vens ter verkoping aangeboden. De openingstijden zijn; 's middags van 24.30 uur en 's avonds van 68 uur. In de eetzaal wordt gelegenheid ge boden een kopje thee te drinken. Wij wekken gaarne op het werk van deze kinderen te gaan bezichtigen. OUDE TONGE Vergf. Alg. Bond van Bejaarden Op vrijdag 17 april j.l. vergaderde de afdeling Oude Tonge van de Algeme ne Bond van Bejaarden, in de C.C.H. Barak aan de Julianastraat alhier. De voorz. H. Beijer opende de ver gadering en riep allen een hartelijk welkom toe op deze jaarvergadering en sprak de wens uit dat deze verga dering een vlot verloop zou mogen heb ben. De notulen werden goedgekeurd. De heer P. Fluit bracht verslag uit namens de controle commissie en deel de de vergadering mede dat de kas en boeken van de penningmeester prima in orde waren en verklaarde verder dat deze in goede handen waren. Daarna volgde het jaarverslag van de penningmeester waaruit bleek dat er op het ogenblik een ledental was van 43 alleenstaanden en 45 echtparen en dat het ledental nogal eens schommelt omdat ook dit jaar weer enkele leden moesten worden afgeschreven wegens overlijden. Uit het financieel verslag bleek dat er een saldo was van 29,98 over het jaar 1963, maar zo zei de penningmees ter hiervan moeten de onkosten van deze jaarvergadering nog worden 'be taald, zodat het eindresultaat wel een Geopend aUe werkdagen, ook op zaterdagmorgen. VOORSTRAAT 3G OPGERICHT 1849 TELEFOON (01870) 2012 Bijkantoor: LANGEWEG 15 - OOLTGENSPLAAT Een sociale instelling zonder winstoogmerk. behoorlijk te kort te zien zal geven. Ook dit verslag werd onder dank goed gekeurd, waarna bestuursverkiezing volgde, en werden de heren R. Krou- wer en P. Fluit met bijna algemene stemmen gekozen. De heer P. Fluit die op de vergadering aanwezig was nam deze benoeming aan, onder dank het door de vergadering in hem gestelde vetrouwen. De heer R. Krouwer zal met zijn benoeming in kennis worden gesteld. In de controlecommissie voor 1964 werden benoemd de heren I. van den Doel en E. Kanters, die beiden deze benoeming aanvaarden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen de vereniging betreffende en tevens rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt, waarop, de voorzit ter met een woord van dank voor de goede opkomst en het vlugge afwerken van de agenda de vergadering, voor ge sloten verklaarde. Inwoners van Oude Tonge toont uw belangstelling voor de bejaarden in uw woonplaats. Programma voor het Koninginne- feest op 30 april a.s. Om 8 uur v.m. aubade. De drumband van de muziekvereen. „Vooruit" onder leiding van de tambour-maitre mej.' C. Bogerman, zal een rondgang door de gemeente maken. Om 9 uur v.m.: Alle schoolkinderen worden bij de respectievelijk scholen afgehaald door de muziekvereen „Vor- uit en Drumband". 9.30 uur v.m.: Zanghulde: Voor het gemeentehuis door alle schoolkinderen met begeleiding van de muziekvereen „Vooruit' onder leiding van de dirigent H. V. Balen. De burgemeester zal na mens Hare Majesteit de Koningin, de ze zanghulde in ontvangst nemen. Hier op aansluitend zullen de kinderspelen onder leiding van het onderwijzend personeel in de Emmastraat plaats heb ben. Om 12 uur middagpauze. Om 14 uur behendigheidswedstrijden voor brommers en fietsen. Om 17.00 uur pauze; 19.30 uur vro lijke klanken op de kaai. Te verzorgen door de muziekvereen. „Vooruit' on der leiding van de dirigent H. v. Balen. 21 uur Lampionoptocht: Voorafgegaan door de drumband en de muziekvereen. „Vooruit". STAD AAN 'T HARINGVLIET Raadsvergadering. De gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet komt maan dag 27 april des n.m. 7 uur bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mededelingen; 4. Voorstel tot het laten aanbrengen van nortonput- ten ten behoeve van de bluswatervoor ziening; 5. Aanbieding geschenk bij of ficiële opening van het provinciehuis; 6. Voorstel tot verhoging jaarwedden weth. en presentiegeld raadsleden; 7. Voorstel tot verkoop van 216 m^ bouw grond van het industrieterrein aan Gebr. Visser; 8. Voorschot als bedoeld in art. 7 van de Kleuteronderwijswet over het jaar 1964 aan de kleuterschool „Prinses Marijke"; 9. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000,— bij de N.V. Banls voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage; 10'. Wij ziging gemeentebegroting dienst 1963- 1964; 11. Voorkomende zaken; 12. Rond vraag; 13. Sluiting. OOLTGENSPLAAT Vijftien bejaardenwoningen toegewezen De Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Ooltgensplaat heeft de eer ste vijftien in aanbouw zijnde bejaar denwoningen toegewezen. Deze vijftien woningen maken deel uit van een blok van 18 woningen, welk complex weer een onderdeel is van een totaal Van 42 bejaardenwoningen die voor bovenge noemde vereniging in aanbouw zijn. In het vereen, gebouw ,,'t Centrum" kwamen de gegadigden j.l. dinsdag avond bijeen. Ook het bestuur was aan wezig. De toewijzing geschiedde bij lo ting. Het complex staat aan de Irene- straat en in de benedenwoningen komt op no. 1 mej. H. van Ree; no. 3 mevr. wed. P. Zoon; no. 5 de heer KI. Kloet; no. 7 dhr. C. Kamp Jac.zn.; no. 9 dhr. Adr. de Vos-Kromdijk; no. 11 mevr. wed. Anth. Marcus; no. 13 dhr. C. Kamp Kzn., no. 15 en 17 blijven voor lopig beschikbaar voor kleine gezinen die door restauratie voor een onbepaal de tijd hun woning aan de Wilhelmina straat of Pieter Biggestraat moeten verlaten. Later zullen deze woningen aan bejaarden worden toegewezen. In de bovenwoningen van het com plex komt op no. 19 mevr. wed. C. Hol- leman-van Veen; no. 21 dhr. L. van Dam-Donkersloot; no. 23 mej. E. van Eek (uit Langstraat); no. 25 mevr. wed. B. Marcus-van Veen; no. 27 mevr. wed W. Wielaard; no. 29 mevr. wed. C. Goe- maat; no. 31 mevr. wed. W. Groenen- dijk-Fun; no. 33 dhr. Adr. Hokke; no. 35 zal ook later worden toegewezen. Verwacht wordt dat de woningen eind mei of begin juni betrokken kunnen worden. Kollekte voor de Stichting „Het Hoo geland". Op 24 en 25 april a.s. wordt hier ter plaatsen door de Stichting „Het Hoogeland" een kollekte gehouden voor haar Verzorgings-, Opvoedings- en Reklasseringswerk. Gaarne bevelen wij bij u aan deze Hoogelandse kollekte, voor het uitge breide werk in de 5 inrichtingen en 3 tehuizen, waarin per jaar ca. 600 per sonen van ALLE gezindten verpleegd worden, en waarvoor VEEL geld nodig is. Geeft mild voor dit mooie christelij ke, maatschappelijke en sociale werk! Directeur Kon. Ned. Petroleum Mij. Voorstel om mr. G. A. Wagner te benoemen In de op 12 mei a.s. te houden Alge mene Vergadering van de Koninklijke Ned. Petroleum Mij. zal worden voor gesteld om mr. G. A. Wagner met in gang van 1 juli a.s. tot directeur van de Vennootschap te benoemen. De heer Wagner, een zoon van de uit Ooltgensplaat afkomstige heer A. Wag ner, makelaar in huizen te Maassluis, is momenteel president van de Compa- nia Shell te Venezuela. Tevens zal wor den voorgesteld de heren ir. L. Sche pers en mr. D. U. Stikker tot commis sarissen te benoemen. Ir. Schepers is vanaf 1952 directeur en wegens zijn pensioengerechtigde leeftijd heeft hij de wens te kennen gegeven met ingang van 1 juli a.s. af te treden. De heren dr. ir. H. Bloemgarten en dr. ir. F. Q. den Hollander, die de leeftijdsgrens hebben bereikt, zullen met ingang van laatstgenoemde datum hun functie van commissaris neerleggen. Voor mr. Wagner betekent deze be noeming een prachtige promotie. Hij studeerde aan de Leidse-Universiteit en begon zijn loopbaan bij de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. In de tijd dat hij bij de Koninklijke in dienst is heeft hij door heel de wereld gereisd en op vele plaatsen in 'het buitenland gewoond. De heer Wagner, die geen onbekende in de Plaat is, heeft reeds een huis in Den Haag gekocht waar zijn gezin woont en waar hij zich in juli a.s. voorgoed bij zal voegen. Aanstaande zaterdag, 25 april, wordt in het verenigingsgebouw Melishof" te Melissant het jaarlijks solistencon cours gehouden. Voor dit concours zijn 38 inschrijvingen binnengekomen, ver deeld over 6 afdelingen. Evenals in de afgelopen jaren ver toont het programma een grote ver scheidenheid en belooft deze dag weer een hoogtepunt te worden voor het muzieleven op ons eiland. Verwacht wordt dan ook dat velen gebruik zullen maken van deze gele genheid om kennis te nemen van wat door de Flakkeese solisten is bereikt. Het concours is voor een ieder toe gankelijk tegen een toegangsprijs van 1,25 per middag of avond of 2, per hele dag. In het gebouw zijn verversingen en event, belegde broodjes verkrijgbaar. Het concours vangt aan te 14.00 uur, zaal geopend te 13.30 uur. Over het jeugdconoours, wat zater dag, 9 mei a.s., eveneens in het ge bouw „Melishof" wordt gehouden, zul len te zijner tijd in ons blad nog na dere mededelingen worden gedaan. HOOFDSTUK 84 Ja mensen, dat boertje van buten tob de maar wat mee, al moeten wij zeg gen, dat hij er toch ook nog wel eens plezier in had. Zijn confectiepakje, enig- zins verschoten onder de revers, deed het aardig, en de oud-maaknieuwe schoenen erbij, zwart, glimmend ge poetst, gaven voldoende cachet aan het geheel om er mee te kunnen ,blageuren' (opscheppen, branie maken) langs 's heren wegen. Voorlopig was voor Jan het kleding en schoeiselprobleem opge lost, en met horten en stoten onder hoogte en dieptepimten van de huishou delijke conjunctuur, kwam men „er in". Onder de revolutiekreten van de on tevredenen, waarvan de lucht zwanger was, moest men oppassen om niet mee te gaan zingen in dat koor. De krachtige terminilogie, doorspekt met schoonklinkende leuzen, had de massa in zijn greep te pakken, en wat is er gemakkelijker dan massaal te zijn, de weg van de minste weerstand lokt velen aan. Het is reeds gezegd, dat er in die grote fabriek uitersten waren, om het zo eens te zeggen uiterst rechts en uiterst links, en daartussen zwierven de lauwen, daar had men weinig aan, „gien rogge of taarve", zou men op Flakkee zeggen. Mensen, die de kat uit de boom kijken. In de strijd om het maatschap pelijk en geestelijk bestaan kwam het materiele element bij die lauwe middenmoot het duidelijkste naar voren. Bij de natuurlijke behoefte in de strijd om het bestaan, leeft bij de mens van alle tijden de drang „om er beter van te worden", en men neemt daarbij niet al te veel scrupules (overdreven gewetens bezwaar) in acht. Door deze strijd is het gehele maatschappelijke leven geken merkt, of men nu leefde in de middel eeuwen of tijdens de ontwikkeling van de moderne industrie. De lijfeigenen uit de graventijd en de moderne arbeiders van toen, vergeleek men wel met elkaar, al hadden de laatsten theoretisch de vrijheid. Het is niet aan ons te bepalen welke levensomstandigheden beter of slechter waren. Geen enkele historie vorser, die ons daar een antwoord op kan geven, daarvoor staan hun te wei nig gegevens ten dienste. Men leest wel van steekspelen en heldengevechten uit de feodale (het leenstelsel betreffende tijd), maar van detoestanden onder de „eigenen en lijfeigenen" van die dagen kan men nog te weinig te weten komen om daarvan enigszins een meer duide lijk beeld te kunnen vormen. Na dit beschouwende uitstapje in ver band met ,,Jan en zijn maats" in de ver strooiing van het grote stadsleven, waar iedereen maar heen moest gaan en warm zien te worden, keren wij tot de werkelijkheid terug. De hooggeroem de liberale vrijheid, het beginsel uit de brave mens, riep o.a. uit „bouw scholen en ge kimt de gevangenissen sluiten". Maar men bouwde nog te weinig scho len en van de fabrieken werden gevan genissen gemaakt. Er was bijna geen ruimte om geestelijk adem te halen, de steenkoude wind van het rationalisme waaide door de moderne industriecom plexen, de geestelijke en stoffelijke ar moede grijnsde je aan alle kanten tegen. Dat wij dit neerschrijven is niet uit oor zaak van pessimisme, maar de liberalen met hun in de geschiedenis lang niet altijd gerechtvaardigde optimistische kijk op de mens, waren in hun bedrijfs voering, hoe kon het anders, nog te in dividualistisch georiënteerd. Wat een wonder, dat men niet geheel verpauperde, hoewel net direkt merk baar, hield het gezin, de kerk en de school gelukkig nog wat compensatie en levensvulling. Ook sluimerden er onder de mensen nog latente krachten, die bevnist of onbewust behoudend in werk ten op het geheel. Pleim van Veen was een baas, een heel goede baas van een grote afdeling waar goed gewerkt werd. Want arbeidsschuwheid, een woord, dat in de crisisjaren wel opgeld deed, 'kende men niet. Baas van Veen was ouderling, en desondanks mocht men hem wel, hoewel men over het algemeen de kerk en haar dienaren, zoals reeds gezegd is, niet hoog aansloeg. Zelfs in zijn kleding viel hij uit de toon, want in de fabriek droeg hij nog een zwarte jas, die op den duur groen was gewor den en met vlekken. „Een jas met stal deuren", fluisterden de jongens, maar zo dat de baas het niet hoorde. Baas van Veen stond goed in de pas, zowel bij de patroon als bij de arbei ders. Het was een van die mensen, waar rust en kalmte van uitging, zelfs in he leiding geven aan een zo heterogeen ge zelschap van een moderne fabriek, waar alles louter ingesteld was op winstbejag Zonder krachttermen te gebruiken wer den zijn opdrachten stipt uitgevoerd, hij compenseerde enigermate de ruwheid en onverschilligheid rondom. Ook Jan van Velen vond in die baas enig hou vast, deze man is misschien onbewust een stimulans geweest om vol te hou den in de moeilijkheden van een ego centrische samenleving. Baas van Veen was niet gewend om veel te spreken, vanwege de herrie leende de fabrieksruimte zich daar niet voor. Op zekere dag. Jan was ongeveer een jaar in de fabriek van plankje, plankje, stapeltje, stapeltje gebeurde er iets, dat Jan niet had verwacht. „Joh, de baas mot je hebben!" schreeuwden de anderen boven de herrie van de machi nes uit. De baas stond inderdaad te wen ken. Jan moest komen en met de baas mee. „Wat zou het zijn?" „Ga jij hier maar helpe, ventje", zei de baas. Jan kwam achter een grotere machine, waar de planken wat groter en wat zwaar der waren, hij keeg een Ieren draaglap op zijn schouder en maakte alzo pro motie, omdat hij wat ouder en sterker werd. „D'r is gien bokking zoe maeger of d'r braedt vet uut", zeiden ze in Mid delharnis. ARJANUS Kerkdienst. Maandag 27 april des nam. 6.30 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente voorgaan stu dent D. Hakkenberg te Veenendaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 9