iiAriDEn-niEuws 1 pasen Magazijn VIA te Ouddorp geopend Martien Beversluis 28 maart - 70 jaar WIE SPAART BOUWT BURCHTEN Standbeeld van Olivier B. Bon)nnel ie Den Bomniel Grote belangstelling voor 80-iarige güdsdienstonderwijzer Van onze adverteerders ie is ïjn naaste blad Vrijdag 27 maart 1964 No. 2375 UITENLAND Luchtkastelen kunnen reële burchten wórden, solide en hecht. Door te sparen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. J. Keuvelaar AMERIKA Af. Verenigde Staten gaan hard liep geruchten dat er, nu de pre i-verkiezingen in zicht beginnen te spanningen zouden ontstaan m wïtte Huis. Het eerste symptoom ap,e spanningen zou zijn het feit rtfRerschef van het Witte Huis, ■„/«r en diens assistent, Hatcher, hebben genomen. President wn heeft het ontslag aanvaard met «■melding dat hij dit deed met groot wezen" Algemeen wordt aangeno- dat Salinger, die tot de staf van fpn president Kennedy behoorde, h als democratisch candidaat voor «naat verkiesbaar wil stellen. ndere geruchten dat ook de Ameri- „„se minister van buitenlandse za- Dean Rusk, zou aftreden, zijn van negde zijde tegengesproken. Het was uwens al erg genoeg vóór Salmger aden reeds twee politieke adviseurs dienst aan president Johnson opge- "d' •u het balletje eenmaal aan het rol ls weten andere waarnemers> te rtellen dat de verhouding tussen nson en Robert Kennedy, minister n justitie en broer van de vermoorde esident, al enige tijd bezig is te ver- chteren. Het is een publiek geheim t deze twee elkaar nooit gemogen bben. Na de moord op de president ter is er toenadering gekomen, toen bert Kennedy heeft gedaan wat hij n, om de nieuwe president in te r'ken. Robert Kennedy heeft er toen k op aangedrongen dat alle adviseurs hun post zouden blijven. Het schijnt enwel dat, nu de president enigszins ingewerkt, de adviseurs afstand van m beginnen te nemen. Deze distantie trouwens al vaker merkbaar geweest, k in bepaalde uitlatingen van Robert ennedy over de politiek van de Ver. a'en. X. Het is wel enigszins verklaarbaar nneer men bedenkt dat Robert Ken- dy tijdens de ambtsperiode van zijn oer op één na de belangrijkste man in erika was en thans is afgedaald tot -t peil van een gewone adviseur. Bij aanhangers van wijlen president nnedy echter geniet hij uiteraard een ote populariteit. Het is dan ook niet te r gezocht wanneer sommige waarne- ers gissen dat deze aanhangers van vermoorde president diens broer ar voren zullen schuiven als candi- at voor de democratische partij. Of t inderdaad zo zal zijn, kan nog nie- nd met zekerheid zeggen. Pas over kele maanden zal de democratische rtij haar definitieve candidaten voor t presidentschap kiezen. CYPRUS adat het gedurende het weekend vrij tig was geweest op Cyprus, zijn er aandag en dinsdag weer gevechten ge- erd tussen Griekse en Turkse Cy- 'oten, waarbij opnieuw enkele slacht- "ers vielen. Intussen heeft president Makarios rklaard te verwachten dat de politie- acht van de Verenigde Naties nog de- week in werking zal treden. Hij er- nt dat dit politieleger de bevoegdheid heeft, zowel bij de G-rieken als ■j de Turken de ongeregelde strijd- "achten te ontwapenen, maar hij aakt er de bepaling bij dat dit in sa- enwerking met hem dient te gebeu- n. Rondom de taak en de bevoegdheid an de V.N. politiemacht zijn nog al- rlei andere onopgeloste problemen. De rken bijvoorbeeld blijven bij hiui eis at het Turkse bataljon op Cyprus een derdeel van het politieleger zal vor en. Secretaris-generaal Oe Thant eist oor zich alleen het recht op, de richt enen voor het leger te bepalen. Na veel onzekerheid heeft Thant nu "k een bemiddelaar in de kwestie-Cy- rus benoemd. Het is de Finse ambassa. eur in Zweden, de heer Tumioja. Deze 'plomaat heeft al eerder belangrijke drachten voor de Ver. Naties vervuld, dertijd stond hij aan het hoofd van ■n missie naar Laos, op verzoek van de enmalige V.N. secretaris. Dag Ham- arshjöld. Thant heeft de Turkse re- wing verzocht, haar instemming te be- igen met de benoeming van deze ctionaris. De nieuwe Koning van Griekenland, onstantijn, heeft tijdens zijn eedsaf- Sging in het parlement gezegd dat hij e Griekse Cyprioten zonder enig voor houd wenst te steunen, in hun stre- en naar vrede en vrijheid. Gij moogt, beminden Gods, het thans verkonden: het Lam dat stierf voor al uw zonden en aan Gods eis ten volle heeft voldaan is als de Leeuw uit Juda's stam nu opgestaan Als triumfator is Hij uit het graf verrezen en brak de sterke banden van de dood. Gij moogt, beminden Gods, thans vrolijk wezen: De lijdensnacht week voor Gods morgenrood L. Kats (naar een middelleeuws opstandingslied) OOLTGENSPLAAT De eerw. heer T. Vetter, oud gods dienstonderwijzer van Langstraat en M'iddelharnis, die gisteren (maandag) ten huize van zijn zoon. Kaai 6 te Oolt- gensplaat, zijn 80ste verjaardag mocht herdenken, heeft zich in een grote be langstelling mogen verheugen. Velen kwamen de heer Vetter per soonlijk geluk wensen, terwijl de post een grote zending brieven en kaartjes bezorgde. Ze kwamen van het gehele eiland en ook van het vasteland. Ver der werden er telegrammen, fruit en bloemen bezorgd. Het is een gezellige dag geworden voor de jarige, waartoe de aanwezigheid van zijn kinderen waarvan er drie elders in het land wo nen (een dochter in Canada was niet aanwezig) een van de hoogte punten voor hem is geweest. Een Zeeuwse dichter Als is Beversluis niet in Zeeland ge boren, toch kan men hem een zeeuwse dichter noemen. Nergens anders zou hij willen wonen dan daar, waar hij zijn laatste levensjaren hoopt door te bren gen, een eindje buiten het dromerige stadje Veere. Nog niet zo lang geleden is over hem een vraaggesprek in dit blad gepubli ceerd en nadien zijn twee besprekingen gevolgd over zijn laatste bundels ge dichten. Toen is duidelijk aangetoond wat de dichter verstaat onder poëzie en hoe hij staat tegenover de dichtkunst van de „vijftigers". In de recensies over de dichtbundels is een poging ge daan om iets van het biezondere talent van Beversluis aan te tonen. De dichter bespeelt het hele klavier van de poëzie. Zijn taal is welluidend en zijn beelden zijn schoon, terwijl de inhoud meestal van een diepe beleving getuigt. Hij stoot door de dingen heen om de eeuwige waarden bloot te leggen. Laten we hem nu bezien als een zeeuw se dichter. Men kan geen bundel van de laatste tijd openslaan, of we zijn in de zeeuwse sfeer terecht gekomen. Ik sla „De krans der uren" open en lees: Daar ligt nabij de donk're dijk een brulboei op het water. Hij is verklonken aan het slijk. Hij klaagt van al 't geklater, dat rondom dreigt, dat rondom daagt en vraagtvraagt. Een mens die diep verankerd was aan dit ontroerend leven zal onder 't wuiven van Uw gras al wat Gij gaaft hergeven. Maar 't hunk'rend hart ontvlucht ons nu naar U naar U In dezelfde bundel: „Merende schepen", waarvan het slotcouplet luidt: Merende schepen. Allen die dommelig van 't woelen en slepen met de lasso der touwen, met één laatste vertrouwen AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Zandpad Middelharnis .:^^>^0^D^I^^£XD^;Xi>.;>.i>.!>^£ND^3^JXi^sDs^^*ïX0s3^^XD^;Ni> naar die Ene gericht, die de lijn heeft gegrepen, be-einden dit zwerven, als hun zon al gaat sterven In „Kruisbogen" lezen we over de roer domp: Straks rep ik mijn vleugel in 't lentelicht, maar ik luister nog hier, met mijn ogen dicht, vóór de morgen mij jaagt. Het riet is zo bros en het water zo vlot en mijn leven daartussen en help mij. God, als mijn roerdomp klaagt „Doorzichten" is ook een bundel van de laatste jaren. Hierin is opgenomen „Duinland", waarvan het volgende cou plet luidt: En weer die zee en altijd dat terzijde wat mij omruist heeft van mijn kindertijd Een stem die zong en mij van 't eeuw'ge zeide in donker maand' of stille innigheid. Die mijn vast strand altijd verspoelen deed, waarop ik meende zekerder te staan dan op de helling waar mijn voet verglijdt. Altijd die zee, die door de geulen gleed als ik door 't brandingslaan was afgeleid en mij weer dwong dat ik omhoog. zou gaan. Het laatste bundeltje heet „Kinkhoorn". In „Mist" zien we de bietenwagens (echt Zeeuws) over de weg rijden: De bietenvoeren doemen uit de mist. De heesters kniezen. Het land daarachter is grijs weggewist waar alle kleuren, die men goud nog gist, zich in verliezen Het jaar, het leven zelve, ligt te kwijnen, somber en oud. Een zwakke wind doorwaart de hoge en fijne harpen van 't hout. Niets wacht ons meer, noch weigert of verwikt, niets komt ons noden Ons hart is nog gelijk de tijd, die tikt en tot het wint'ren doelloos voorbeschikt, bedroefd ten dode. Als thans de mens, die door de nacht niet ziet de morgen roden. In deze bundel vinden we het innige „Kee's hofje", waarin deze strofen voor komen: Er hing van de zolder een Bethlehem sterre in trossen van wït als een durende lof En menigmaal hoord' ik de hoenders van verre te keer gaan en kibb'len in de soezige hof. Aan de wand, op fluweel, nog een plaat van hun trouwen, een gulden herinnering, in zilver gegrifd. En boven de bedstee, 't papier ging vergrauwen, hing Luthers portret, de hand op de Schrift. Specifiek zeeuws is het bundeltje „De Zeeuwse lier". Hier zou een artikel apart over geschreven kunnen worden. Laten we het hier bij laten en hopen dat de dichter nog veel schoons en goeds zal kunnen schrijven. Zijn jaren gaan wel klimmen, maar Joost van den Vondel schreef ook nog toen hij op vergevorderde leeftijd was. En heus niet het minste. Wij wensen de dichter nog veel ge lukkige jaren toe en dat de laatste tijd van zijn leven de beste moge zijn. DIRKSLAND Ophalen huisvuil: In verband met Goede Vrijdag zal het huisvuil worden opgehaald op zaterdag 28 maart a.s. Te Den Bommel zal een standbeeld verrijzen van heer Olivier B. Bommel, ver_ vaardigd door André Henderickx te Schiedam, die men op bijgaande foto naast zijn creatie ziet. De studentenclub OUie B. te Leiden, die in 1963 te Den Bom mel een uitvoering heeft gegeven, heeft het gemeentebestuur aangeboden het beeld te plaatsen wat dankbaar is aanvaard. Olivier B. Bommel is de bekende figuur uit de dagelijkse strip van Marten Toonder, die dagelijks in de Nieuwe Rotterdamse Courant voorkomt. Het cliché is ons door genoemd blad welwil lend afgestaan. Zaak in luxe artikelen (hoek Kerkstraat-Boompjes) van fa. Seton, overgegaan aan de heer A. G. Karsbergen. Waarom magazijn VIA? Misschien een beetje vreemde naam, die enige ver duidelijking behoeft. De heer A. C. Karsbergen te Oude Tonge die eigenaar is geworden van de zaak in huishoude lijke en luxe artikelen op de hoek Kerk straat-Boompjes van zijn schoonvader de heer 'Seton, is bestuurslid van de Coöp. inkoopvereniging C.I.V. Victoria G.A. (afgekort VIA) waarom bij de overdracht van de zaak deze naam is gegeven. Er zit nog een bedoeling ach ter, n.l. dat de artikelen van de inkoop combinatie onder deze naam, de waar borg hebben, dat ze van superieure kwaliteit zijn Vrijdagmiddag waren bij de heropening van dit mooie bedrijf met de familie Karsbergen en Seton tal van genodigden aanwezig, o.m. burge meester en mevr. Kleijnenberg, drs. J. E. Hagen, direkteur van C.I.V. Victoria, leveranciers o.m. ook van Benegas, per soneel en vertegenwoordigers. De heer Karsbergen heette de vele aanwezigen welkom, nu niet meer als deelgenoot, maar als eigenaar van de zaak. Hij dankte voor de medewerking die van de ouders waren ontvangen, waardoor de overdracht snel zijn beslag heeft gekregen. Het verheugde hem dat burgemeester Kleijnenberg zo bereid willig was aanwezig te zijn om de ope ning te verrichten. Burgemeester Kleijnenberg herinnerde dat de vrouwen in de schoonmaakperiode waren en dat deze mooie zaak ook een extra beurt heeft gekregen. Eerst was deze zaak een hotel daarna werd het een bedrijf in luxe ar tikelen, later aangekocht door fa. Seton die het geheel liet verbouwen en mo derniseren. Spreker merkte op, dat al les zo keurig in orde was, de artikelen opnieuw en overzichtelijk waren ge rangschikt. Ook bracht spreker de nieu we naam VIA naar voren via brug en dam komen straks de kopers naar Ouddorp en plaatselijk bezien wordt via dit bedrijf de middenstand uitgebouwd. Spreker twijfelde niet of de heer Kars bergen, die in het vak thuis is, de klan ten het beste zal leveren wat er is en dat mevr. Karsbergen haar liefde tot man en kinderen zal verdelen om hier af en toe ook de scepter te zwaaien. Hij prees het dat de heer Karsbergen juist in deze tijd de zaak heeft overgenomen, om klaar te staan, nu het nieuwe sei zoen begint. Hij wenste de heer en mevr. Karsbergen een goede toekomst en veel succes in dit mooie bedrijf mid den in het centrum van Ouddorp (Ap plaus). Aan mevr. Kleijnenberg werd daarna een fraai bouquet bloemen aan geboden. Drs. Hage directeur van C.I.V. Victoria te Am sterdam, complimenteerde namens be stuur en leden van genoemde instelling „U bent op originele wijze gestart", al dus spreker, via een mooie verkoop krant en bovendien met de naam van de inkoopvereniging VIA, wat zeer op prijs wordt gesteld. Drs. Hage prees de heer Karsbergen niet alleen als een trouw lid, maar ook als een actief bestuurslid en onderstreepte nog eens, dat de producten van Victoria, die hier zul len worden verkocht, de toets van de kritiek kunnen doorstaan. Vergezeld van zijn beste wensen, overhandigde spreker een fraai geïllustreerd boek werk „Mooi Nederland", De heer en mevrouw Karsbergen kre gen daarna vele handen te drukken en ook de wederzijdse ouders werden ge complimenteerd. Door de aanwezigen werd daarna de grote verkoopruimte met 1001 artikelen bezichtigd. In de gezellige huiskamer boven het bedrijf werden verversingen genuttigd, waar men geruime tijd bij een bleef. Wij wensen de nieuwe ondernemer, met deze mooie zaak veel succes en een steeds toenemend debiet. ERVOLG VERH AAL door ANNIE SANDERS ,^ant Nathan Simons kan zijn klanten «vlug meer bedienen. Zijn ene been Kromgetrokken door de reumatiek, n« beeft onophoudelijk. Dat laatste een overblijfsel uit de jaren '40—'45. zeker, hij is die moeilijke tijd veilig '«rgekomen. Hulpvaardige boeren- wsen hebben het aangedurfd om hem m iiuisgenoten gastvrij onderdak iin u^"- uitzondering van schoonzoon, die het slachtoffer van een onvoorzichtigheid werd, zijn ze nu .''emaal nog ■^wglijke in leven. Maar de on- 5„ .- - angst, de zenuwslopende "7'"S van die tijd hebben ze toch is dfi doormaken en die spanning ieTat veel geworden. Hij wi niet meer de kracht van de jonge aieri 20ons bijvoorbeeld, 'enIr zonder moeite tebo- aiJp^'nen en zich in deze nieuwe tijd eer best op hun gemak voelen. 21]n zoons! Als hij die niet had. als die niet trouw elke dag op de fiets stapten om handel te drijven in de om liggende plaatsen dan kon hij wat dehandel betreft zijn matten wel oprol len. Zijn stiefdochter, die voor het huis houden zorgt, bemoeit zich nooit met de winkel en heeft er ook niet veel tijd voor. En hijzelf is nog maar net in staat om de weinige klantj es die hem trouw gebleven zijn, tevreden te houden. „Na than is een stumper geworden!" zeiden de mensen die hem na zijn onderduik- tijd terugzagen. En ze hadden het niet mis! De koopman wordt gestoord in zijn overpeinzingen. Aan de andere kant van het' winkeltje is een deur opengegaan en een schelle stem vraagt achter zijn rug: „Is het spul vertrokken?" Hij wendt zich langzaam van de straat af en kijkt in het norse gezicht van zijn stiefdochter Rebekka, die met haar handen op de heupen breed in de deur van het woonvertrek staat. Ze is nog jong, nog dichter bij de dertig dan bij de veertig. Maar de harde trek en de diepe groeven om haar mond wijzen er duidelijk op, dat ze haar deel van de zorgen des levens al ruim heeft gehad. Sterker dan bij de oude man, zijn bij haar de kenmerken van haar ras te zien. „Ja, ze zijn weg!" zegt Nathan, de winkeldeur sluitend. „'t Is alleen de vraag of ze zich ver beteren. Je moet het maar afwachten in zo'n vreemd land en zo slecht hadden ze 't hier toch ook nog niet!" De dochter haalt haar schouders op. „Ze hebben gelijk dat ze 't eens er gens anders proberen. Hier is 't ook geen paradijs!" „Maar ze hadden het hier toch goed!" houdt Nathan met de koppigheid van de ouderdom vol. „Ze kunnen het daar misschien beter krijgen, daar is tóch zeker niks tegen! Trouwens, jullie hadden zelf ook wel graag weg gewild vroeger. Als er maar geld voor geweest was, dan waren we wel gegaan. Dat heeft moeder ons vaak genoeg verteld!" „Naar Palestina, ja!" Nathans ogen lichten op, nu het oude ideaal ter spra ke komt. „Dat is heel wat anders. Dat is ons eigen land, waar ons volk altijd ge woond heeft. Maar zo ergens heen trek ken, zo in 't wilde weg.Nee!" „Ze moeten het zelf weten, hoor!" meent Rebekka. „Het is het laatste waar ik me druk over maak, ik heb genoeg an mezelf. Over een tijdje wonen d'r weer anderen in datzelfde huis en dan zijn Geert Hekmans en z'n vrouw zo vergeten!" „Ja, ja!" geeft Nathan zorgelijk terug „Maar of wij d'r dan ook een klant voor in de plaats krijgen, dat zit nog!" En met die woorden verraadt hij zonder het te willen, dat hij bij dit hele ge sprek meer aan eigen zorgen heeft ge dacht dan aan de toekomst van zijn overburen. Er is geen gelegenheid tot verder-pra ten, want de winkeldeur gaat met zacht belgeluid open en Maartje Bont schuift als eerste klant binnen. Rebekka ver dwijnt subiet in de kamer. Ze heeft niet de minste behoefte aan Maartj es zeurige conversatie. Ze heeft helemaal geen behoefte aan buurpraatjes. Het liefst is ze maar alleen. Alleen met haar leed, met haar opstand en bitterheid. Zo is ze niet altijd geweest. Wel eigen zinnig en ongemakkelijk; dat zijn ka raktertrekken, die ze van haar gestor ven moeder heeft. Maar die harde lij nen om haar mond zijn pas gekomen, toen Levi, haar man, zich in overmoed te ver van zijn duikadres waagde en ze hem niet terugzag juist in de dagen, dat ze haar komend moederschap zo angstig nabij wist. Van toen af werd ze de stugge Verbitterde vrouw, die ie nu is, en dat is nog erger geworden toen na de bevrijding alle nasporingen naar de vermiste echtgenoot vergeefs bleken. Ze moet thans wel aannemen, dat hij niet meer leeft, evenmin als zijn vader en zusters, die niet eens de tijd gehad hebben om onder te duiken. Als wedu we heeft ze haar weg te gaan, met als enige tastbare herinnering een achter lijk dochtertje, dat intussen bijna zeven jaar oud is geworden. In de winkel, waar Nathan de oude vrouw Bont aan katoen voo>: een schort helpt, beklaagt het spraakzame mensje zich nog eens met veel omhaal van woorden over het vertrek van haar naaste buren. Het is toch ook wat te zeggen, is het niet, als je zolang met me kaar omgegaan en nooit een dag over hoop gelegen hebt! De oude man stemt het haar grif toe en strekt onderwijl zijn magere hand in een gewoonte-ge baar uit naar het kralen beursje, dat ze hem over de toonbank heen aanreikt. Maart j es gezicht wordt bij de dag slechter. Ze kan aan al dat verschillen de geld van tegenwoordig „geen kop of staart meer vastmaken", zoals ze zelf beweert, en geeft daarom voor het ge mak de hele portemonnaie maar over. Nu, dan kan ze rustig doen. Nathan Si mons kent niet het Schriftwoord over „een Israëliet in wie geen bedrog is", maar hij zal nooit iemand opzettelijk benadelen. Dat kun je van zijn zonen, Moos en Sallie, niet zo zonder meer zeg gen. Die hebben hun eigen methode van zaken-doen, en die methode is lang niet altijd in het voordeel van de kopers. Daar probeert Nathan zijn ogen wel voor te sluiten, net als de priester Eli uit de bijbel, die het nauwelijks tot een woord van vermaning bracht. Maar hij is tenslotte niet doof, en de klanten, niet altijd even tactvol in hun gesprekken, vertellen hem wel eens het een en ander dat ze hier of daar opvangen en waar hij maar liever geen weet van zou heb ben gehad. Wat zal hij er echter aan doen? 't Zijn geen kinderen meer, en de enkele malen dat hij zich tegen hun handelstactiek verzet, spreken ze hem wel niet openlijk tegen, maar ze doen er het zwijgen toe en gaan er achter zijn rug toch mee door. Zelfs Rebekka, die anders nog wel eens heftig kan bakke leien met haar stiefbroers, kiest in dat opzicht fel hun partij en zij doet het wel openlijk. Een mens moet zien dat-ie geld krijgt, hoe meer hoe liever. Hoe je d'r aan komt, dat doet er minder toe. Als vader een voorbeeld genomen had aan Izak Portier, de vader van Levi, dan zou hij nu ook een bloeiende zaak gehad hebben inplaats van zo'n onoog lijk lappenwinkeltje, waar elk die een beetje meer dan gewone verdienste heeft, z'n neus voor ophaalt! Op zulke aanvallen zwijgt de oude man gewoonlijk maar. Ja, Izak Portier, die was op zijn ouwe dag nog geen haartje minder geslepen dan toen hij een jonge kerel was! Als die tijd van veertig vijfenveertig niet was gekomen de tijd waarin hij niet alleen 2ujn geld maar ook zijn leven verloren heeft dan zou hij een van de rijkste jo den uit de stad geworden zijn. Doch Na than ziet niet in waarom zijn dochter hem daar telkens op zo'n beschuldigen de manier aan herinneren moet. Re bekka zorgt goed voor hem en de jon gens da's zeker. iWordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 5