■onarchie f republiek Vijf generaiies.... samen jaar Uitzending van Zr. L S. van ROSSmil !133f NlySila Breed agenda in korte tijd afgewerkt Gemeenieraad Siellendam JVleditatie F! C. KORTEHEG irZOON Fa. C. van Wezel Zn. Volgende week maar één krant y Goede Vrijdag Pasen afgebroken draden hersteld Zendingsavond Ger. Gemeente te Dirksland Zondagsdiensten artsen Electronische instrumenten BERNARD&ZN. Salonboot „Lodewijk" verhuurd Fruitmanden en Fruitbakjes >,^De ^ruitcentrale" Vrijdag 27 maart 1964 No. 3275 omNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS i ctie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk JT (01870) 26 29, na .6 uur 's avonds Tel. 20 17 - Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAINDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ons vorig artikel zagen we dat de tie thans niet actueel is. De par- titaire monarchie, zoals wij die m and kennen, schenkt alles, wat een bliek aan goeds bieden kan en zelfs meer Wij worden in elk geval ge- rd voor een onverkwikkelijke strijd et presidentschap, zoals die b.v. in 7er Staten om de vier jaar plaats welke verkiezingsstrijd de harts- 'én hoog doet oplaaien en zelfs het -ingsbeleid maandenlang stagneert, .weten we zeker, dat een monarch »n de partijen staat, terwijl een pre nt altijd tevens partijman is. Een archaal bewind is stabiel, de vorst een politiek omstreden figuur en i geen eigen politiek. In een zo ge- rentiëerd land als het onze is dat onschatbaar belang. Wanneer er bij dan nog een koningshuis is, dat -uwenlang geheel met land en volk 'even is, dan is zulk een monarchie ■e preferabel boven een republiek, deze algemene beschouwingen lijkt ons nuttig de historie te laten spre- :in verband met ons onderwerp. Dan en vanzelf nog enkele punten ter ke, die van belang zijn. Onze Ne- andse staat is geboren in de begin- ode van de Tachtigjarige Oorlog, onze voorouders zich vrijvochten de Spaans-Roomse tirannie. Het Prins Willem van Oranje, een Duit- .'orst met bezittingen in Noord, en J-Nederland, die de zaak der ver ste Nederlanders tot de zijne maak- -n in 1573 overging tot de gerefor- jde belijdenis. De strijd ging om e zaken: de vrijheid van godsdienst de staatkundige vrijheid. We moe- :ons daarbij goed realiseren, dat zo- steeds slechts een deel van het volk dwerkelijk meestreed en dat de mo- en verschillend waren. De echte Cal- sten, die slechts op IC/o van de be- ang geschat werden, hebben het s afgebeten en zij waren het, die den voor de ware religie. Anderen, meer libertijns waren, legden het ent op de politieke vrijheid, dat ove- -ns bij de eersten niet ontbrak. De -rderheid van ons volk was echter i nog rooms, doch ook onder hen wa- er, die tot de tegenstanders van de anse monarchie behoorden. Na een hachelijk begin kwam het in 1581 ver, dat de Staten-Generaal, ge- nd door de provincies, die de Unie Utrecht hadden gesloten, Koning ips II afzwoeren. Het was aanvan- -ijk niet de bedoeling, nu een repu- èk te stichten. Er werd gepoogd een uwe landsheer te krijgen, eerst de .nse prins Anjou, die rooms was en vertrouwen van de Calvinisten ui teraard niet had; hij stierf echter in Een plan om prins Willem tot landsheer uit te roepen, werd verhin- ijd door de moord in Delft, een maand de dood van Anjou. Later heeft men ;t nog geprobeerd met de Engelse fit van Leicester, maar ook dat mis- -ite en toen elke poging om een mo- rchie te blijven had gefaald werd in 88 de Republiek der Zeven Vereniiigde Sederianden uitgeroepen. Deze heeft be staan tot 1795, toen de z.g. Franse tijd begon. De eerste twee eeuwen van zijn onaf- nkelljk bestaan is ons land dus een ,ubliek geweest. Het was echter een improviseerde republiek d.w.z. nogal imitief in haar staatsinrichting, die ■baseerd bleef op de Unie van Utrecht. eigenlijk staatshoofd was er niet. was sterk arristocratisch: de regen- 1 beheersten de regering in stad en ld en de Staten-Generaal waren de ,-uverein! Onder hen stonden de stad- Ouders uit het Oranjehuis. Tweemaal is zelfs een periode zonder stadhouder -Wees .tHet hing veel aan diens per- onhjkheid af, hoeveel macht hij had. zijn invloed groot, zoals onder aurits, Frederik Hendrik en Willem dan kon men in feite spreken van 1 monarchale top niet in formele 5 natuurlijk van een aristocratisch Publikeinse statenbond. Deze merk aardige republiek de oudste in Eu- na die van Zwitserland heeft t twee eeuwen uitgehouden en ze zag ae 17e eeuw (de Gouden Eteuw) zelfs -g kans een voorname rol te spelen in Europese politiek, hoe gebrekkig haar uctuur ook was. Zonder de Oranje- Mhouders Willem IV en Willem V, ,e slappe figuren waren, uitgezonderd -KK°^^ "ie Republiek zich echter niet vDben kunnen consolideren en hand- -ven. Het is dan ook voor een groot -el aan hen te danken, al vergeten we - verdiensten van Oldenbarnevelt en _n de Wit niet, dat Nederland een sou tane staat werd en bleef. Dit moe- we beslist nimmer uit het oog ver- ^zen bij de beoordeling van de band _ssen Nederland en Oranje. Middelij- wjs dankt ons land aan de beste der «njevorsten zijn zelfstandig bestaan. Tu ^''^6™ en zijn broers Lodewijk, De discipelen hebben op Goede Vrij dag het dode punt bereikt, en konden niet verder. Zij zeiden tot elkander: Het is afgelopen, hier is geen vervolg meer op. Maar Jezus doet hen op de Paasmorgen naar het graf gaan. Hij leidt hen zachtkens naar de plaats, waar de dood verslonden is tot over winning, naar de triumfplaats van de Christus Gods. Hij gaat hun ogen ope nen voor het wonder: waar zij einde zeiden, daar zegt Hij begin, waar zij dood zeiden, zegt Hij leven, waar zij vernedering zeiden, zegt Hij verhoging. Alles is vervolg geweest: het lijden, het sterven, het begraven worden en het ■opgewekt worden. Het behoorde alles tot 'het ene werk der verlossing. En nu brengt Hij zijn discipelen naar het graf om ook het vervolg te zien. Hij gaat de afgebroken draden herstellen in het be wustzijn van zijn jongeren. Zij hebben Hem niet meer kunnen volgen. Zij zijn ver achtergekomen bij Hem en bij zijn werk. Als Jezus in Jeruzalem verschenen was op de vroege morgen, en als Hij daar plotseling de gesloten deuren geopend had, en" zich vertoond had als de Op gestane, het zou teveel geweest zijn. Zij zouden het niet verstaan 'hebben de eenheid van Golgotha en Pasen, van dood en opstanding. Hij 'had dan wel overweldigd, maar niet als de hoogste profeet en leraar geleid. Het feest zou hun niet verklaard zijn, en het feestlied zou niet gekomen zijn: de Heere is waarlijk opgestaan! Het feestlied op Gods grote daden. En om dat feestlied is het Jezus toch begonnen. Dat paas- lied moet hij vandaag nog 'hebben. Hij leidt hen van stap ta stap. Eerst naar het graf, dan weer naar Jeruzalem, en zo naar de avond, naar bet lied: „de Heere is waarlijk opgestaan." Hij werkt harmonisch. Hij wil 'hebben het lied van zijn volk. En Hij werkt er de gehele dag aan. Zie, deze Jezus heeft zich nooit van zijn volk losgemaakt. Hij was van allen verlaten aan het kruis. Ook in zijn dood zeiden zijn discipelen nog wel Jezus, maar niet meer Jezus Christus. Hij was volkomen verlaten. Maar Hij ging met zijn volk in de dood. Hij liet de zijnen niet los, zelf niet in de helse pijn en be nauwdheid. Hij heeft zijn volk ook niet losgelaten, toen Hij stierf en begraven werd. En nu de staat Zijner verhoging aanvangt en 'hij in onverderfelijkheid is opgewekt, en als de Verheerlijkte is opgestaan, ook nu heeft Hij de zijnen geen ogenblik vergeten. Want Jezus is geen mens, die zich van zijn vrienden losmaakt als hij rijk geworden is. Dat vinden wij wel onder ons, maar niet bij de Zoon des mensen, Jezus Christus. Hij is rijk geworden. Hij heeft alles verworven. Alle knie zal zich moeten buigen. Maar Hij vergeet geen seconde, dat wij zijn volk zijn, en mede-erfge namen des levens met Hem geworden zijn Hij draagt ons nog in zijn hart. Hij kent nog al de zijnen. En als wij Hem nu zijn discipelen naar het graf zien brengen, om daar 'hun ogen te ver lichten, en de nevelen weg te nemen, zie, dan zien wij .Hem ook getrouw in zijn verhoging. Alles is voor Hem ver anderd op het Paasfeest. Alles straalt voor zijn ogen in opstandingslicht. Zijn weg loopt nu recht naar boven. Troon en scepter w^enken. „Hemel, aard', en zee en berg en dal" staan voor Hem in de glorie der hersc'hepping. Hij mag die heerlijkheid indrinken met volle teu gen. Maar Hij vergeet op hetzelfde ogenblik zijn ■uolfc niet. 'Hij brengt te gelijk dwalende, Zfoekende, verwarde discipelen terecht. Hij gaat ook 'hun feestvreugde wekken. Zij zijn immers mede-erfgenamen? En is dat niet groot de troon te ^zien, en deze kleinen niet te vergeten? De glorie te aanschou wen en tevens zijn volk te vergaderen? Recht de hemel in te kijken en tegelijk zijn volk aan te zien? Is dat niet troost rijk? Jezus Christus, Die de ogen gaat verlichten, zodra het mag. Die zioh op de Paasmorgen haast, om de zijnen deelgenoot te maken van de vreugde Zijner overwinning? Hij heeft nu recht op een volk, dat Hem kent, dat zijn glorie ziet, dat zioh aan Hem onder werpt. Hij mag nu hebben een gemeen te, die Hem ter ere zingt, die Hem prijst met lof gezangen: „de Heere is waar lijk opgestaan." Ds. E. Th. v. d. B. ■De bejaarde wed. Johan na Lokker-van Waarde wo nende te Goeree-Haven- hoofd die zondag 8 maart haar 98ste geboortedag her dacht heeft, zoals ze mij merend in haar stoel ver telt, in haar lange leven al van alles meegemaakt, maar vooral de laatste ja ren beeft ze dikwijls ver langend gezegd: „Als ik dat nog eens mag laeleven" waarmee ze hoopte dat ze de geboorte van de vijfde generatie in haar geslacht zou mogen beleven. Op zon dag 22 maart, twee weken na haar verjaardag 'heeft 'het oudje een gelukkige dag gehad toen te Stellen- dam uit het huwelijk van Leen Koese en Neeltje Klink het dochtertje Jolan- da werd geboren waarmee de 98-jarige weduwe Bet overgrootmoeder is gewor den, een grote zegen die voor slechts weinigen is weggelegd. Jdhanna van Waarde die op 8 maart 1866 werd ge boren trouwde op 30 mei 1890 met Matthijs Lokker, die op 29 maart 1938 over leed. Uit dit huwelijk wer den 6 kinderen geboren, de dochters Casparina, Adriaantje, Maria, Janne tje en de zonen Cornells en Dirk, die allen nog in leven zijn. Adriaantje, die op 3 sept. 1892 het levenslicht zag trouwde op 2 sept. 1916 met de 'heer Jan van Splunder uit Oud- dorp. Adriaantje Lokker bracht zes kinderen ter wereld, Pietertje, Johan na, Jansje, Casparina, Neeltje en de Op de foto v.l.nr. Wed. Johanna Lokker-van Waarde (98); Adriaantje van Splunder-Lokker (71); Johanna Koese-van Splunder (45); Leen Koese (21) met in zijn armen de enkele dagen oude Jolanda. enige zoon Matthijs. De datum 1 febru ari zal voor het echtpaar v. Splunder- Lokker een zwarte dag blijven omdat op deze datum bij de stormramp van 1953 hun dodhter Pietertje die te Bat- tenoord woonde met 4 kinderen ver dronk. Johanna die op 27 mei 1918 was ge boren trouwde op 11 april 1942 met C. J. Koese te Stellendam. Uit dit huwe lijk werden 7 kinderen geboren. De oudste zoon Leen geb. 7 nov. 1942, wo nende Kon. Julianastraat 16 te Stellen- dam huwde vorig jaar april met de Stellendamse Neeltje Klink die op zon dag 22 maart een welgeschapen doch ter van 7 pond ter wereld bracht waar mee ze omoe, overgrootmoeder en bet overgrootmoeder 'heel erg dankbaar maakte. VOOR BETER f^ 1^^^ NBflD n( "^^^^CXTNC^^TN^rs^^JTS^ NAAR DE aoit en Hendrik gaven hun leven er- Graaf Jan was de stichter van unie van Utrecht, Maurits en Frede- Hendrik voltooiden het gebouw der 'Jheid. Zo hebben de Oranjes de Re- "■Watie doen zegevieren en ons kleine groot gemaakt. Onder Gods voor lag bestel en met ijn hulp is dit "^geschied. Deze sterke band tussen ^rstenhuis en volk is dus diep gewor- -'ci m de historie. Na 18 jaren van Franse overheersing fJangde ons volk weer terug naar Oranje. Stadhouder Willem V had in 1795 moeten vluchten voor de Fransen nadat een groot deel van ons volk was vergiftigd door de valse ideologie der Franse revolutie en de propaganda van de Patriotten. Na de rampspoed van de Napoleontische tijd werd de band met Oranje vernieuwd. Van Hogendorp had al een grondwet gereed en daarin ge kozen voor de monarchie, omdat herstel van de oude republiek met haar vele ge breken hem onmogelijk en ongewenst leek. Zo kreeg de zoon van Willem V de titel van Souvereine Vorst en in 1815 die van Koning onder de naam Willem I. Sedert dien spreken we van het Konin krijk der Nederlanden. Zo werd de band vernieuwd en bleef ons volk gedurende een nieuwe periode van 150 jaar trouw aan het oude vorstenhuis met de ko ningen Wniem I (1813-1840), Willem II (1840—1849) en Willem III (1849—1890), koningin Wilhelmina (zelf regerend van 1898 tot 1948) en koningin Juliana (1948 tot heden). De verhouding tussen ons volk en het Oranjehuis heeft menige storm moeten doorstaan: internationale stormen zoals in de Franse en de Duitse tijd, interne partijstrijd zoals in de 17e eeuw van de staatsgezinden en in de 18e eeuw van de patriotten tegen de Oranjegezinden, verkoeling van de verhouding in het laatst van de regering van Willem I, de mislukte revolutiepoging in 1918 van Troelstra. Steeds weer opnieuw bleek ons volk in het Oranjehuis een hecht steunpunt voor ons staatsbestel te zien en dat is zo gebleven tot de huidige dag. We kunnen gerust stellen, dat 90''/o van ons volk zich gelukkig voelt met deze monarchie, zij het om verschillende re denen. De belijdende Protestanten ba seren hun voorkeur voor een Oranjebe wind nog altijd op historisch-traditio- nele gronden: de eerste Oranjeprinsen hebben de vrije Nederlandse staat op calvinistische grondslag mogelijk ge maakt en hun opvolgers handhaafden de protestantse tradities. Er is in onze kringen vroeger en trouwens nog wel gesproken van het drievoudig snoer: MI0DELHflRNIS-TEL:23Z8 Van zaterdag 28 maart v.m. 12 uur t.m. dinsdag 31 maart v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkinffen-Melissdnt: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flafcfcee; Dienst 'heeft .dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Bou- man, tel. 01871-269, Stad aan 't Haring vliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, die renarts te Dirksland, tel. 01877-281. Donderdag 2 april a.s. zal in het kerk gebouw der Ger. Gem. te Dirksland een zendingsavond worden gehouden, ter ge legenheid van de uitzending van zr. J. S. van Rossum naar Nigeria. Spreker voor deze avond zal zyn de voorzitter van de zendinigsdeputaten der Ger. Ge meenten ds. H. Rijksen te Gouda. Ver der zal het woord worden gevoerd door de pi. predikant ds. P. Blok namens de zendingscommissie, gemeente en classis. Zr. Van Rossum gaat als medisch zus ter naar Nigeria. Zij is in bezit van on derscheiden verpleegsters-diploma's, in het ziekerihuis te Dirksland is zij ze ven jaar als verpleegster werkzaam ge weest waarvan vier jaar als hoofdver pleegster. Aangetrokken tot de zending heeft zij daartoe eerst de nodige cursussen gevolgd o.m. voor tropische ziekten en laboratoriumwerk in het Havenzieken- huis te Rotterdam. Ook heeft zij in En geland gestudeerd en een opleiding ge volgd voor verloskundige te Londen. Daarna volgde zij een opleiding op de Zendingssc'hool te Oegstgeest. Zuster van Rossum zal D.V. 3 april a.s. vertrekken met de „Nederwaal' van uit Amsterdam. De reis duurt 3 weken. Zij hoopt dan te arriveren in Port Har- court (Nigeria) vanwaar zij verder in het binnenland zal trekken om zich bij Zr. Sonneveld te Egedde te voegen. Honderd kilometer verder werkt op het zendingsterrein van de Geref. Gemeen te de familie Ten Voorde. Voor deze zendingsavond die aan vangt te half acht uur zijn naar wij vernemen alle kerkeraden van de Ger. Gemeenten op het eiland uitgenodigd, ledere belangstellende is deze avond welkom. THOLEN Zondogsdienst artsen. Zondag 29 maart hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500,- Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. God, Nederland en Oranje, dat nooit verbroken kan worden. In die samen voeging zit ongetwijfeld een waarheid, n.l. deze dat God in Zijn voorzienig be stel de historie van ons land zo leidde, dat het met het Oranjehuis innig ver bonden werd, wellicht meer dan enig ander vorstenhuis in het buitenland. Toch dient men met de beeldspraak van het snoer voorzichtig te zijn. Men gaat daarbij uit van de gedachte, dat Neder land een protestantse natie was en is en blijft en dat de Oranjes protestan ten zijn en blijven. Dit kan veranderen en daarom is het gevaarlijk de historie te verabsoluteren. Wij zijn het niet dik wijls met ds. Buskes eens, maar wat hij onlangs in „Het vrije Volk" schreef, had onze instemming: „Zonder de histori sche band tussen Oranje en ons Volk tussen Oranje en kerk, hangt de mo narchie in de lucht. On^e aanvaarding van de monarchie draagt een historisch, geen principieel karakter. Als die band wegvalt raakt de monorchie uit de tijd" En die band zou wegvallen, als ons vorstenhuis zijn historie ging verlooche nen. Daarom was ons protestantse volk zo geschokt, toen prinses Irene rooms werd, want dit betekent een verzwak king van de historische relatie tussen Oranje en Nederland. De gemeenteraad van Stellendam, kreeg woensdagavond een agenda af te werken van niet minder dan 34 pun ten, die in l'/z uur tijds hun beslag kregen. De voorbereiding voor deze ver gadering was weer zeer in orde, alle voorstellen waren van een breedvoerig prae-advies voorzien zodat er door de raadsleden weinig te vragen viel. Op de publieke tribune was dit keer veel belangstelling, in hoofdzaak door de le den vam, de muziekvereniging „De Hoop", waarbij ook de voorzitter de heer Dekker aanwezig was. Muziekvereniging krijgt een voorlopig repetitielokaal. Er was n.l. een schrijven ingekomen van genoemde heer Dekker namens de muziekvereniging, waarin in verband met de moeilijkheden van de repeti tie-ruimte om een oplossing werd ge vraagd. B. en w. had deze zaak beke ken en de burgemeester vroeg mach tiging om de bovenverdieping van de garage, van het gebouw technische dienst waar een flinke zolder boven ligt beschikbaar te stellen, totdat de uitvoe ring van 'het Haegse Huus gereed is. De voorz. meende desgevraagd dat de zolder op korte termijn gereed kan worden gemaakt. De heer van Ours informeerde of de plaats wel geschikt was, waarop de MIDDELHARNIS bespelen voor U de „PHILICORDA" en „EMINENT" Maak even een afspraak! Tel. 2427 voorzitter zei dat de zolder bijna ge reed en de trap klaar is. Als de raad de maöhtiging verleend kan de vol gende vergadering de begroting op tafel komen. Het kan snel tot een oplossing worden gebracht zo beloofde hij. De heer Brinkman vreesde dat het toch wel 2 a 3 maanden zal duren. Wat doen we in die tussentijd met de mu ziekvereniging vroeg spreker? De voorz. antwoordde dat in de over gangstijd voor repetitie-ruimte zal wor den gezorgd. De heer Keymel had ook wel bezwa ren en meende dat er in de tussen-pe- riode een goede plaats diende te zijn, om de repetities doorgang te laten heb ben. De voorz.: Ze kunnen zolang in het Haegse Huus, is daar geen plaats, kun nen ze naar het bovenzaaltje van de Brandweergarage. Telkens moetenze dan echter hun spullen overplaatsen. Spr. nam op zich er voor zorg te dragen. Weth. Visser merkte op dat 'het Haeg se Huus voor de verenigingen was ge bouwd en vond het wel spijtig dat er steeds geen plaats was. De voorz.: We zitten ook met het on derwijs, het is net een doorgangshuis. Bovendien vinden er recepties in plaats, trouwpartijen komen er bijeen enz. Het is veel bezet aldus de voorzitter. Na enige verdere 'bespreking werd in principe besloten medewerking te verlenen tot inrichting van de boven zaal van de garage technische dienst. Wel deed de voorz, een beroep op de Woningbouwvereniging, om de inrich ting te bespreken. De heer Brinkman (voorz. van de Wo ningbouwvereniging) zegde toe dit met het bestuur te zullen bespreken, hij twijfelde niet of deze medewerking zal worden verleend. (Het raadsverslag van Stellendam kon den we wegens plaatsgebrek niet in zijn geheel opnemen en moet tot een vol gend nummer blijven overstaan). TEXTIEL- en KONFEKTIEKXJIS TELEF. 2596 MIDDELHARNIS Volgende week zal ons blad maar één maal verschijnen wegens de Paasdagen, daar er vanzelfspre kend tweede Paasdag niet ge werkt wordt. Dinsdag a.s. komt er dus geen krant, alleen vrijdag 3 april. Medewerkers» correspondenten, bezorgers en ook onze adverteer ders, gelieven hiermede rekening te houden. STELLENDAM De heer L. Visser, exploitant van de Flakkeese Rondvaartdienst heeft zijn salonboot „Lodewijk" voor de tijd van zes maanden vertiuurd aan de Engelse ver. Europian Yacht Cruises Ltd te Londen. De leden van deze,club, voor namelijk officieren van bet Engelse le ger zullen in ons land met de Lodewijk vaartochten maken naar diverse plaat sen o.m. Delft, Leiden, Haarlem, Am sterdam. De Lodewijk is gisteren naar den Haag gebradht waar ze aan de Laakkade wordt gestationeerd. Kapi tein is de heer Stoop uit Made. Speciaal in het opmaken van B. T. d. YEEB Telefoon 2682 Weatd^k SB MIDDEIiHABNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1