iimfiDEn-tfiEiJi/s administratie Ooitgensplaat legt een nieuw korfbalveld aan r Jeugdpuistjes VAUXHALL SLA UW VLEUGELS UIT: SPAAR TECHNISCH ONDERWIJS Verbouw burgemeesterswoning automobielen Van onze adverteerders Openbare lessen en tentoonstelling Alle verzekeringen ,blad Vrijdag 20 maart 1964 No. 3272 fuiTENLAND Garage Knöps Fiat presenteert bedrijfswagens aan de Flalclteese veeriiavens N.V.SLflVENBURG'SBaNK Oe spaarbanken met volledige bankservice. Voetbalvereniging krijgt f 3500,- subsidie Voorjaarsschoonmaak 'lil Madurodam A. V. d. Vliet Cyprus np liwestie-Cyprus tolijft nog steeds j bM.fdmoot vormen in het politieke hé'-'^n Vorige week is de toestand eiland zeer verslechterd en zijn ï-'rle bevolkingsgroepen feller te- V' r elkaar komen te staan. Her- f"' -ijk is het zelfs tot botsingen ge- u„mt' niet alleen tussen Grieken en rken, maar ook tussen Grieken en Vrijdagavond echter was het drei- ide gevaar van een Turkse landing Cyprus plotseling bezworen. Tur- gaf toen een verklaring uit, waar- ïiet z'n goedkeuring hechtte aan het ideii van een polltieleger door de renigde Naties. Tevoren had de Vei- beidsraad er nogeens op aangedron- 1 af te zien van elke aktie, die de i'atie zou kunnen verergeren. Drie den, namelijk Canada, Zweden en land hadden op dat ogenblik al de- itief een bijdrage toegezegd voor de vormen strijdmacht van de Verenig- iNaties. De eerste militairen van be- >lde politiemacht, een bataljon Ca- iezen, zijn inmiddels op Cyprus aan- mmen. drogen in met Purolpoedenfreomfi.- Ee Turkse regering meent dat ze met haar iltimatum van vorige week vrlj- Ji« komst van dit leger heeft ver iest. Nieuwe moordpartijen op de irken zouden daardoor zijn voorko- jn. Daarentegen zeggen de Grieken [t het juist het optreden van de Ver- igde Naties is geweest dat de Tur- ervan heeft weerhouden, een inva- op Cyprus uit te voeren. De Russische premier Chroestsjow heeft Turkije gewaarschuwd, geen over- haas!; stappen te doen. Dit ontlokte aan de pusident van Turkije de opmerking t de kwestie-Cyprus tot een derde ireldoorlog zou kunnen leiden, nu de iwjet-Unie zich met deze zaak heeft ,oeid. Bmiddels heeft het Turkse huis van [evaardigden met algemene stemmen regering gemachtigd, zo nodig in te $jpen op Cyprus. Het recht van in- iventie heeft Turkije formeel al sinds 10, maar daar de Grieken hebben Ireigd dat dit oorlog zou betekenen, de Turkse regering het parlement ter zich moet hebben voor een even- iele oorlogsverklaring, beeft deze re- (ring alvast steun gezocht to-ij het par- ,ent. Vli^gtuigincxdznt lUen vliegtuig van het Amerikaanse Ichtwapen in Europa is vorige week pven Oost-Duitsland neergeschoten. Ver de wijze waarop dit toestel boven jost-Duitsland terecht is gekomen, is Bel wat te doen geweest. Volgens de |rste berichten was het vermoedelijk koers kwijtgeraakt. Later is de sug- |stie geopperd, dat de Russen het «stel op elektronische wijze naar het Ichtruim boven Oost Duitsland heb- fen gelokt om het daarna neer te schie- in, Ook in Amerika is dit systeem be- pnd; de technische term daarvoor is wegzuigen." Dit vermoeden is later |eer tegengesproken, op grond van chnische bezwaren. Het zou niet mo elijk zijn dat het kompas uitsluitend de grond af is „bediend." iHoe het ook zij, de Verenigde Sta- |n hebben in felle bewoordingen ge- Votesteerd en de Russen hebben op Wn beurt gesproken van Amerikaanse provocatie". Het vliegtuig zou het Oost ütse luchtruim zijn binnengedron- |en met de kennelijke bedoeling mili- Bire verkenningen uit te voeren. J Amerika heeft de eis gesteld, dat de Bussen de drie bemanningsleden zo Toedig mogelijk in vrijheid zouden Bellen. Aanvankelijk werd daarop van Kussische zijde niet gereageerd, maar fier is de mededeling gedaan dat de jrie mannen zich in hechtenis bevin- ien. Over eventuele vrijlating werd |iet gesproken. Het proces-Ruhy Jack Ruby (eigenlijk Rubinstein),de «ordenaar van Lee Oswald, de ver- loedelijke moordenaar van president pn Kennedy, is door de jury ter dood proordeeid. Volgens de wetten van pas bepaald de jury, nadat ze een erdachte schuldig heeft bevonden, ook 'e strafmaat. Na kort beraad sprak de jury uit dat m sehuldig was aan moord en leg- P ze hem tevens de dondstraf op. De- wordt in Texas voltrokken door mid- 161 van de elektrische stoel. De verdediging van Ruby is terstond ™ger beroep gegaan. Dat betekent laast automatisch een uitstel van twee Ic f' daarna deze uitspraak be- fsstigd, dan is nog tweemaal hoger Foep mogelijk. Waarnemers vervrach- •n dan ook dat het eventueel wel drie vier jaar kan duren, eer het dood vonnis voltrokken wordt Middelharnis - TeleJoon 2043 HERKINGEN Vrijstelling. Aan de dienstplichtige Ui_ Ueldhof is door de Min. van De- ij:!^'^ vrijstelling verleend van Mili- ,|re dienst wegens persoonlijke on- «sbaarheid. ^^'■2:iï*ei"en vakantiebonnen. Van 20 |oc ^8 mrt. bestaat er gelegenheid tot ïm ^^'^^'^'veren van vakantiebonnen puor de landbouw, tot een bedrag van L °P zaterdag 28 maart hoopt de gwmngmeester van de N.C.L. Bond, P neer J Looij zitting hiervoor te hou- ^n in de Herv. School, des sav. van 7 uur. In juli gaat de brug over het Ha ringvliet open! Er zullen er maar wei nigen op ons eiland zijn, die zich daarin niet verheugen. Het zal drukker worden met het verkeer op Goeree-Overflakkee Ouddorp zal dagjesmensen gaan trek ken, er komen nieuwe kansen voor in dustrievestiging enz., men zal in elk geval niet meer aan de veerdiensten en de capaciteit der veerboten gebon den zijn. Hieruit vloeien consequenties voort v-oor velen en nieuwe mogelijk heden komen er ook en vooral voor het bedrij f svervoer. Ongetwijfeld zal er meer per as vervoerd worden en om dit economisch te kunnen' verwerken heeft men grotere vervoerseenheden nodig en die kan men ook gaan benutten, om dat men qua grootte en tonnage niet meer afhankelijk zal zijn van hetgeen de veerboten kunnen opnemen. Voor de vervoersbedrijven is het van belang zich hierin nu al te gaan verdiepen. In de sector der bedrijfswagens is veel aanbod en tot een der grootste fabrie ken van de wereld behoort Fiat, het Italiaanse merk, dat op ons eiland wel al zeer bekend is vanwege zijn grote verscheidenheid en kwaliteit in perso nenwagens men kan een Fiat-auto al kopen voor 3450 gld. maar via vele typen en tussenliggende prijzen, ook een van 24.000 gld. Trouwens men kan bij Fiat ook een ijskast, een tractor, een scheepsmotor, een trein of een straal jager bestellen. En derhalve ontbreekt in het fabrieksschema ook de vracht wagen niet. Ook in bestel- en vrachtwagens biedt Fiat een gevarieerd programma. Bestel wagens open of gesloten, met benzine of dieselmotor voorts de vrachtwa- Vereenvoudig uw eigen laat de Baiik uw financiële be langen behartigen. Inlichtingen bij Middelbamis - Sommelsdqk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 gens, kipperchassis en trekkers. De be stelwagens variëren in laadvermogen van 350 kg. (de Bianchina) van 3800 gld. tot de 1100 tn.-pickup met 1400 kg. laad vermogen, die 8750 gld. kost. Al deze wagens zijn uitgerust met verwarming, ruitensproeiers en wat men meer ver langen kan. Om de Flakkeese vervoerders kennis te doen maken met de diverse Fiat- vrachtwagens en kipperchassis organi seren de automobielbedrijven Broedelet te Rotterdam en F. C. van Eek te Mid- delharnis van 24 tot en met 27 maart presentatie van deze wagens op de veerhavens van Middelharnis, Den Bommel en Sluishaven. (Wij verwijzen voor- de juiste data en plaatsen naar de elders in ons blad opgenomen adver tentie en de advertenties, die in volgen de nummers zullen verschijnen.) Men komt met zes verschillende grote wagens naar ons eiland, variërend in treingewicht van 18 ton (prijs 22.100 gld.) tot 40 ton, prijs 55.500' gld.) De trekkers variëren eveneens in treinge- wichten van 18 tot 40 ton en ongeveer gelijke prijzen. Voor wie zo volledig mo gelijk uitgerust wil zijn, kan nog wor den vermeld, dat allerlei extra voor zieningen voor deze vervoerseenheden verkrijgbaar zijn. Dat Fiat van de kwaliteit van zijn vachtwagens overtuigd is, blijkt o.m. uit het feit, dat zij met 1 jaar garantie wor den geleverd. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze Flakkeese bedrijfs- vervoerders op deze Fiat-presentatie, die dus plaats vindt kort voor een in de historie van dit eiland historische ge beurtenis. Sla uw vleugels uit Dat kunt u, als u spaart. Dat is alleen maar goed voor u. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarrie van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT In de gebouwen van de Technische School te Middelharnis worden dinsdag 24 en woensdag 25 maart a.s. openbare lessen gehouden, terwijl in de aula een tentoonstelling zal worden ingericht van gemaakte werkstukken. De tijden van openstelling zijn op bei de dagen van 14.30—16.30 en 18.30—20.15 uur. Tijdens deze uren zullen de leerlin gen in de praktijk- en tekenlokalen aan het werk zijn. U kunt de jongelui bezig zien met het maken van hun werkstuk of opdracht in de vakrichtingen metaal- bewerken, landbouwwerktuigherstellen, autotochniek, elektrotechniek, timmeren metselen, schilderen en brood-banket- bakken. Dinsdagmiddag 24 maart zullen de meeste praktijklokalen bezet zijn door de leerlingen uit het algemeen eerste leerjaar, die u dan zullen tonen, op wel ke wijze het handvaardigheidsonderwijs op deze school wordt gegeven. In' de aula en enkele andere lokalen is een tentoonstelling ingericht van ge maakte werkstukken en tekeningen. In beperkte mate zullen werkstukken tegen kostprijs te koop worden aange boden. Door het plaatsen van maquette-vi trines en overzichten, het beschikbaar stellen van folders en mondelinge toe lichting van docenten en direktie kan aan ieder, die daartoe de wens kenbaar maakt, voorlichting worden gegeven over de vele mogelijkheden, welke het technisch onderwijs de jeugd van he den heeft te bieden. De mogelijkheden in de verschillende beroepsrichtingen zullen door de vakle raren gaarne worden besproken, terwijl bovendien in een der lokalen een alge mene voorlichting zal worden gegeven. Hoewel de openbare lessen voor ieder een vrij toegankelijk zijn, worden per sonen beneden de 16 jaar alleen onder geleide van volwassenen toegelaten. Ongetwijfeld zullen niet alleen de ouders van leerlingen en aanstaande leerlingen belangstelling voor deze les sen hebben, maar in niet mindere mate ook de werkgevers en werknemers uit de technische bedrijven. Een groot aan tal bezoekers wordt dan ook op 24 en 25 maart in de school verwacht. Hypotheken op huizen en landerijen tot 90»/». Financiering van uw auto, motor, macliines etc. Vlugge discrete behandeling. JOH. KNAPE - Tel. 231 - Ouddorp De gemeenteraad van Ooltgensplaat heeft maandagavond 3'V2 uur nodig gehad om de lange agenda met ingrijpende voorstellen af te handelen. Vele voorstel len ontmoetten bezwaren en steeds ontspon zich een levendige discussie. Het voorstel tot aanleg van een korfbalterrein onderging dit lot, enkele heren vonden aanleg te duur en verwezen naar het oude voetbalveld. In het voor stel tot het verstrekken van een subsidie van 3500 aan de voetbalvereniging O.F.B, wilde de raad zelfs verder gaan door ook het onderhoud van het terrein voor rekening van de gemeente te nemen. De raad toonde een open oog voor een gezonde vrijetijdsbesteding en wil daarvoor gaarne een offer brengen. De eetkamer van de ambtswoning van de burgemeester die nu 12 m^ beslaat zal met eenzelfde oppervlakte worden vergroot. De raad betreurde het dat de architect de woning destijds zo ongelukkig heeft ingedeeld. Het voorstel tot re organisatie van de reinigingsdienst en aankoop van een nieuwe vrachtwagen voor openbare werken werd vlot aangenomen. Een gedeelte van de Sluisse haven zal nieuw worden beschoeid. Er waren voorstanders tot het dempen van het eerste haventje, maar b. en w. achten dit met het oog op de toekomst niet gewenst. De rondvraag is nog niet afgeschaft. Bij stemm.ing hierover staakten de stemmen met 5-5 wat mogelijk was door afwezigheid van de heer Jacobs. Een volgende vergadering zal opnieuw worden gestemd en zal blijken of de meerderheid de romantische maar weinig praktische rondvraag wil be houden of afschaffen. Onder de ingekomen stukken was o.m. een brief van het gemeentebestuur van Strijen m.b.t. de verkeerssituatie op en nabij de Barendrechtse brug, welk schrijven door b. en w. voor kennisge ving was aangenomen, evenals het schrijven van de gemeente Utingeradeel houdende het verzoek er bij de Min. van Binnenlandse Zaken op aan te dringen, dat de gemeenteclassificatie wordt afge schaft. De heer Leijdens informeerde waarom deze beide punten voor ken nisgeving waren aangenomen. Spreker vond de punten belangrijk genoeg om in bespreking te geven. De voorzitter ant woordde dat wat betreft het eerste punt dit reeds is achterhaald door de recente mededeling van de minister dat er met voorrang aan de brug over de Oude Maas wordt gewerkt. Het tweede punt is geschorst omdat b. enw. het in strijd met het algemeen belang achtten Op het volgend punt ontstond even eens enige discussie. Voorgesteld werd aan de R.K. Middelbare Landbouw school te Roosendaal welke school in 1963 door één leerling uit Ooltgensplaat is bezocht, een subsidie van 50,over dit jaar toe te kennen. De heer Leijdens vergeleek deze school met de kweekscholen in de kos ten waarvan de kerken zelf bijdragen, waarom spreker informeerde hoeveel de R.K. kerk bijdraagt. De heer Hokke meende dat duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tus sen kweek- en landbouwscholen. Spr. meende dat een landbouwschool niet op het gebied van de kerken ligt. De heer Van Dam zei niet in te zien, waarom de gemeente voor één leerling subsidie zou moeten verlenen. De heer Leijdens wenste aantekening tegen te zijn. Krotopruimingspremie vergemak kelijkt afscheid. Op grond van de beschikking „Krot opruimingspremie" van de minister van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid van 4 januari 1962 ontvangt de gemeente van het rijk voor elk ontruimd en af gebroken krot een premie. De gemeen te dient met deze premies een fonds te vormen, waaruit zij naar eigen oordeel in daarvoor in aanmerking komende ge vallen aan de bewoners van te ontrui men krotten bijdragen toekennen. In verband hiermede stellen b. en w voor een verordening „Bijdrageregeling krot opruiming" vast te stellen zoals is over gelegd. Krachtens deze regeling wordt een bijdrage toegekend aan de bewoner die vrijwillig een krot ontruimd dat na de ontruiming onmiddellijk wordt afge broken dan wel waarvan afbraak ver zekerd is. De bijdrage kan worden toe gekend in de vorm van een tegemoet koming in de kosten van verhuizing en weder inrichten en of een tegemoetko ming in de kosten van duurder wonen, gedurende een jaar. De tegemoetkoming in eerstbedoelde kosten zal max. 250 bedragen, terwijl de vergoeding voor het duurder wonen wordt bepaald op het halve verschil tussen de huurprijs per jaar van de oude en de nieuwe be trokken woning, terwijl aan de bewo ner die een woning koopt een uitkering ineens kan worden toegekend van ten hoogste 250,De bijdrage zal o.m. niet worden toegekend, indien de be woner de te ontruimen woningen in strijd met de woonruimtewet bewoont dan wel de te ontruimen woning op het tijdstip van de ontruiming nog geen 5 jaar bewoond. De bijdrage zal voorts niet worden verleend indien de bewoner jonger is dan 30 jaar of een inkomen ge niet boven de welstandsgrens voor de sociale verzekeringen dan wel aan hem reeds een toeslag is toegekend op grond van de beschikking bevordering eigen woningbezit. B. en w. stelden voor deze regeling te aanvaarden. De heer Leijdens opperde bedenkin gen tegen de bepaling van de leeftijds grens van 30 jaar. Ook de heer van Vliet onderstreepte deze opmerking. De voorzitter antwoordde dat de leeftijds grens een meer preventieve dan prak tische maatregel is. Spreker vi'ist geen enkel geval dat een krot door jongere mensen dan 30 jaar bewoond wordt. Ook zou het een waarschuwing kun nen zijn voor hen die op de bijdrage speculeren. De heer Moerenhout was het niet eens met de bepaling dat zij die nog geen vijf jaar wonen ook geen vergoeding krijgt. „Ook hierin moest een grens worden getrokken" antwoordde de voorzitter. Soms prefereren jonge mensen een krot., woning om na een half jaar te komen klagen over beschimmelde schoenen in de kast." Weth. de Vos wilde de bepalingen handhaven, jonge mensen die een ge dwongen huwelijk hebben moeten slui ten trekken soms ook in zo'n woning. „Als er jonge mensen zijn die al vijf jaar in zo'n krot zitten geef ze dan toch maar een vergoeding" wierp de heer Leijdens tegen. „Het is geen premie op krotbewoning, alleen maar een tegemoetkoming" repli ceerde de voorzitter. Ook weth. van Es wilde het voorstel van b. en w. ongewijzigd handhaven. „Door veranderingen aan te brengen zouden we de bereidheid de krotten te verlaten niet bevorderen maar afrem men, omdat ieder' dan de vijf jaar wil halen," meende hij en wees er verder op dat men sociaal wel bij machte is een andere woning in te richten. De heer Groeneveld juichte de regeling toe. Voor al voor de ouderen die naar het bejaar dencentrum zullen gaan. Zonder stem ming werd het voorstel ongewijzigd aan genomen. Aanleg korfbalveld Dan volgde het voorstel tot aanleg van een korfbalveld op een gedeelte van het recreatieterrein tegenover het nieuwe sportveld. B. en w. voerden aan dat hen van deskundige zijde is verzekerd dat het voor het behoud van het nieuwe ter rein van groot belang is dat het veld hoofdzakelijk voor de voetbalsport be stemd wor^t. De kosten zullen 3500 bedragen. De heer Leijdens (s.g.p.) zag in dit voorstel het gevolg van het gevoerd be stuursbeleid, waarin spreker zeer sterk met de mening van het college zei te verschillen „Wat de roeping van de overheid betreft, i.v.m. de eis van Gods De bezem is thans heer en mees ter in het Haagse miniutuurstadje Madurodam, dat thans de grote voorjaarsschoonmaak 'or^dergaat. Prins Bernhard zal 28 maart de opening voor het nieuwe seizoen verrichten. Woord en Wet wordt schier geen con creet geluid of standpunt meer inge nomen, wel worden de goden van sport en cultuur met grote bedragen uit de gemeentekas gesteund. We kunnen noch principieel noch praktisch de overheid geroepen zien sportvelden, bioscopen, theaters en diverse ontspanningen te moeten aanleggen en bouwen", aldus de heer Leijdens. „We lïunnen wel de ver antwoordelijkheid willen nemen maar de belastingbetaler moet meebetalen. Spreker vreesde dat met de doorgevoer de overheidsbemoeienissen straks de boekhoudingen van de diverse vereni gingen op het gemeentehuis zullen wor den gevoerd. Ook had spreker zich af gevraagd of de raad nog bestaat uit 11 gemeentebestuurders of uit 11 goedgeef- se Sinterklazen. Met nadruk stelde spr. vast dat staats- en gemeentelijk diri gisme op alle terrein in scherp contrast zijn met de hooggeroemde democratie. Ook vond de heer Leijdens de toelich ting van b. en w. óp zijn minst beveem- dend. Het voetbaiterrein zou naar des tijds is besloten ook voor de korfbal be stemd zijn en nu wordt van deskundige zijde verzekerd dat dit niet mogelijk is. ,,Wat is nu eigenlijk een deskundige voorlichting" vroeg spreker zich af. „Wat men heden voorschrijft is morgen Voor nieuwe en goede gebruikte onder volle garantie. GARAGEBEDRIJF Julianawex 78 - Telefoon (01877) 7 64 Melissant niet verantwoord. De N.S.F, wijst ge trouw (deskundig natuurlijk) elk gebrek aan een terrein aan maar zelf draagt ze geen enkele consequentie. Spreker vond het oude veld voor de jonge korfbal vereniging zeer acceptabel, temeer daar dit te verwezenlijken is zonder meer dere investeringen. „De gemeente is geen filantropische instelling" wierp de heer van Dam in het midden, ook hij was voor aanwij zing van het oude voetbalveld. De heer Groeneveld zag in de hulp aan de verenigingen een gemeentebe lang. De verenigingen kunnen niet ge noeg worden geholpen en spreker was blij dat de velden kunnen worden ge combineerd. De heer Hokke wees op de verzwak king van de financiële positie van de ge meente die hiervan het gevolg zal zijn. Spreker vond de begroting in sommige posten te hoog. „We hebben het als sportveld aan gelegd, toch niet als gazon" veronder stelde de heer van Rossum. Hij was voor het voorstel. Teken des tij ds In zijn beantwoording verklaarde de voorzitter dat b. en w. deze materie zien als een „teken des tij ds" en als onder deel van de voorbereiding die de ge meente noodzakelijkerwijs moet treffen in de ontwikkeling waaraan Flakkee onderhevig is. „Later komen er nog wel verbazenwekkender voorstellen ver wachtte de voorzitter. „We mogen ons gelukkig, prijzen dat de bevolking belangstelling heeft voor sport. Vooral de voetbalsport heeft in deze tijd een bijzonder accent waarvoor we de ogen niet mogen sluiten aldus de voorzitter. De overheid dient te voor komen dat men zich in het negatieve gaat ontspannen. Voor Ooltgensplaat be tekent de aanwezigheid van een goede sportakkomodatie een luxe waarvoor of fers moeten worden getroost. Als we het niet doen scheppen we een achterstand tegenover de andere gemeenten en spr. meende dat dit niet aanvaardbaar is. Er is nu eenmaal de noodzaak zowel de voetbal- als korfbalvereniging een kans te geven. Spreker wees erop dat met medewerking van de O.F.B, een aan vaardbare regeling voor het gebruik van het veld was getroffen waarvoor hij zijn waardering uitsprak. (Vervolg op achterzijde)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 9