Drie jubilea bij „Groene Kruis" te Melissant Huldiging dokter Huisman Sr. en secr. M. v. d. Bosch Plaatselijfc nieuws Twee wegen - één doel Dirk Sperling Ouddorp damkampioen FlaHg; BANK Huldiging jubilarissen E. VAN DER BOK GehaiteEi van organsssfie mest termijnaffaire VERVOLGVERHAAL Bliidz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 17 maart IS8i Dokter G. Huisman het prototype van de vergrijsde dorpsdokter en de heer M. v. d. Bosch te Melissant hebben j.l. donderdag hun jubileum herdacht wegens resp. 50 jaar voorzitterschap en 25 jarig penningmeesterschap van de afdeling van het Groene Kruis. In eenbij zondere ledenvergadering die don derdagavond in „Melishof' werd gehouden en waarop tevens het zestig jarig bestaan van de afdeling werd herdacht zijn beide heren voor hun vele werk voor het Groene Kruis gehuldigd en ontvingen zij uit handen van de dir. van het Pronvinciaal bestuur, de heer dr. Steijling de zilveren draagspeld. Naast de vele waarderende woorden werden er deze avond ook andere geluiden ge hoord toen het bestuursvoorstel ter tafel werd gebracht de contributie van 10,tot 16,per jaar te verhogen. Al gingen hiertegen felle protesten op, de heer v. d. Bosch verdedigde nog feller het bestuursbeleid en verzekerde dat alleen met 'een dergelijke verhoging de afdeling uit de impasse kan raken. Bij stemming over het voorstel waren slechts drie tegen. De financiële toestand van de afde ling is bepaald niet rooskleurig. Vorig jaar bedroeg het batig slot slechts 493,81 en voor 1964 kan, wanneer de contributie aanmerkelijk wordt opge voerd ternauwernood een batig slot van ruim 300,worden geraamd Wan neer de contributie onveranderd bleef zou 1964 een verlies van ruim 2000, geven. De secretaris weet deze impasse aan een te klein aantal leden, terwijl zelfs 96Vo van de gemeente lid is. Hij vergeleek dit met de afdeling te Dirks- land waar de afdeling plm. 800 leden telt. Tevens wees hij erop dat van de gemeente een subsidie wordt verkregen van 50% van de jaarlijks ontvangen contributie. Met het optrekken van de leden contributie zal derhalve ook de gemeentelijke subsidie aanmerkelijk stijgen. Burgemeester Bos informeerde naar de mogelijkheid dat de afdelingen die in dergelijke financiële moeilijkheden zijn geraakt worden tegemoetgekomen door b.v. ontheffing van de bijdrage aan de Prov. vereniging of dat deze steun krij gen uit een hulpfonds. Spreker bena drukte dat deze problemen gaan knel len en dat hiervoor spoedig een oplos sing dient te worden gevonden daar an ders het Groene Kruiswerk de nek wordt omgedraaid. Spreker haalde de kernspreuk van het Groene Kruis aan n.l. „Door allen voor allen" en meende daarom dat de financieel sterkere ver enigingen hun financieel zwakkere zus ters de helpende hand zouden kunnen bieden. De secretaris gaf wel toe dat de ver hoging van OO'Vo ingrijpend is (Melissant staat nu het hoogst op Flakkee) maar de noodzaak hiertoe is dringend. Di verse mogelijkheden o.a. het mee laten betalen van huisgenoten van de leden boven 18 jaar.zouden zoals bleek wei nig of geen verbetering geven. Terdege was bedacht dat de leden voor de ver hoging kunnen worden afgeschrikt en voor hun lidmaatschap zouden kunnen bedanken. De secretaris meende dat, wanneer dit zou gebeuren deze leden binnen enkele jaren weer terug zouden keren omdat ieder op zijn tijd het Groe ne Kruis nodig heeft. Daarom is door het bestuur de regeling getroffen dat een lid dat eerder uittrad bij een her nieuwd lidmaatschap 4 jaar achterstal lige contributie verschuldigd is. In an dere gemeenten dient hierbij het in komstenbiljet als maatstaf. Een heffing op het gebruik van de materialen uit het magazijn stuit ook op bezwaren en het samen „exploiteren" en betalen van een zuster met een andere gemeente brengt niet alleen grote moeilijkheden mee, maar zeer zeker geen voordeel. Uit de zaal werd voorgesteld ieder lid de begroting thuis te sturen. Hieruit kan ieder voor zich concluderen dat de ver hoging gerechtvaardigd en dringend noodzakelijk is. De secretaris zei dit gaarne toe, zodat ieder lid straks een gestencilde begroting ontvangt. Verder werd er gepleit voor een billijke rege ling voor weduwen en bejaarden. Bij stemming waren slechts drie leden te gen de voorgestelde verhoging wat der halve met grote meerderheid van stem men werd aangenomen. Jaarverslag Zr. de Jon§r Uit het jaarverslag van zr. de Jong bleek o.m. dat zij in het afgelopen jaar 1866 patiënten had bezocht, hierbij 1925 handelingen had verricht en 782 overige bezoeken had afgelegd. Op het zuige lingen bureau had zij 46 zuigelingen en 143 kleuters. De zuster wees erop dat de ledikanten nodig dienen te worden ver nieuwd maar ook hier zullen naar we veronderstellen de financiële moeilijk heden een woordje meespreken. De gouden jubilaris dokter G. Huisman Hulde voor het clubje De zuster liet zich waarderend uit over haar damesclub die thans nog be staat uit 8 leden na een voortbestaan van 25 jaar. Het clubje wordt overigens dit jaar ontbonden. De dames maken en repareren verschillende dingen voor het magazijn en stellen hiervoor weke lijks een middag beschikbaar. Ook had den zij de prijzen van de verloting die eerder werd gehouden zelf vervaardigd. Met een ovatie uit de zaal werden de dames hiervoor dank gebracht. Terugblik in 60 jarig bestaan Het bestuurslid de heer A. J. Baart releveerde daarna het zestig jarig be staan van de vereniging. In zijn alge meen overzicht van deze jaren stipte hij de belangrijke en interessante pun ten aan. De vereniging werd in 1903 op gericht onder leiding van de dorpsdok ter Rinkel. De aanschaf van het mate rieel kostte de vereniging 130,en de magazijnmeester, de heer L. Groo- tenboer kreeg een vergoeding van het minieme bedrag van 20,per jaar. In 1910 volgde de aanschaf van de eer ste draaibare ligtent voor T.B.C, patiën ten gevolgd door de aanschaf van een brancard en weegschaal in 1913. In het jaar 1914 werd dokter Huisman als voorzitter gekozen en de boeken van dat jaar vei-melden een goed slot van 20,30 welk bedrag werd belegd op de Boerenleenbank. Een aardige herinne ring vermeldden de notulen van 1918. De magazijnmeester vroeg een pak kaarsen om de zolder te verlichten waarop de materialen waren opgeslagen. De kaar sen heeft hij gekregen en bovendien in datzelfde jaar een verhoging van zijn vergoeding tot 40,In 1922 liep het ledenaantal terug van 57 tot 51 terwijl het aantal begunstigers opliep van 162 tot 179. Ze betaalden een contributie van 50 cent per jaar. In 1924 werd de afdeling lid van de centrale te Middel- harnis en in 1926 volgde aansluiting bij de Prov. De magazijnmeester kreeg er weer vijf gulden bij. De O. H.B.Z. werd in 1928 opgericht en de leden betaalden 1 cent per week, 74 gezinnen gaven zich als lid op. Gebrek aan financiën in 1932 hield de bouw van een Groen Kruisge- bouwtje tegen en bij A. Troost wordt bergruimte gevonden. In 1937 vond de eerste bespreking plaats over de wijk verpleging. In samenwerking met de vereniging O.H.B.Z. kwam de bergro ting hiervoor op 1460,Op een in dat jaar geplaatste advertentie waarin een wijkverpleegster werd gevraagd kwamen 7 sollicitanten. Zuster de Veg- ter die werd benoemd trad op 1 juni 1937 in dienst op een salaris "van 1000 per jaar. Al het volgend jaar nam zr. Vegter ontslag en trad op 17 mei 1938 zr. Bos in dienst. In 1938 ontplooide de afdeling bijzondere aktiviteiten. De eer ste bespreking over de kraamzorg vond plaats evenals de eerste Emmabloem- coUecte alsook de vrijwillige bijdragen aan het wijkverplegingswerk en er werd onder leiding van zr. Bos een oliebol- lendag gehouden waarschijnlijk om de kas wat te spekken. In 1939 herdacht dr. Huisman zijn zilveren jubileum en fi nanciële hulp kwam van het damesco mité in 1940. Uit het volgende blijkt dat de geschiedenis zich herhaalt. In 1940 vonden besprekingen met de gemeente Herkingen plaats over samenwerking in de wijkverpleging, zoals thans ook werd voorgesteld, het had echter geen resultaat. In 1942 vertrok zr. Bos en werd zr. de Jong aangesteld. In 1944 werd hulp verleend aan de evacuees uit Oost Flakkee en de notulen uit 1948 vermeldden dat in dat jaar het kraam- centrum te Middelharnis werd opge richt. In 1950 werd het consultatiebu reau voor zuigelingen een feit. Een jaar na de ramp werd de afdeling een be drag van 15000,toegezegd voor de bouw van een wijkgebouw, het bazar- comite bracht 4600,bij elkaar en de toezegging van het bouwbedrag werd op 25000,— gebracht. Op 26 febr. 1957 legde burgemeester van Heijst de eerste steen voor het nieuwe wijkgebouw. De secretaris de heer v. d. Bosch werd in 1958 gepromoveerd tot secretaris pen ningmeester. Het contributiegeld ging in 1961 van 8 naar 10 gulden en het jaar 1963 vermeldt het opheffen van de plaatselijke vereniging OHBZ die bij de Z.H.E. werd ondergebracht en waar van de „erfenis" naar het Groene Kruis kwam die hiermede een belangrijk ge deelte van de schuld op het wijkgebouw afloste. Aan het eind van deze interessante beschouwingen waaruit we enkele pun ten aantekenden bracht de heer Baart de voortrekkers die het Groene Kruis werk in de meest moeilijke tijd hadden opgenomen hiervoor hartelijk dank en hulde. Zij hadden een hoog ideaal van hun taak en een groot doorzettingsver mogen" aldus de heer Baart. Hij hoopte dat God de beide jubilarissen nog in staat zal stellen hun taak nog geruime tijd te mogen blijven doen, waarna hij de beide jubilarissen een cadeau over handigde. Mevrouw van den Bosch kreeg een fraaie bos tulpen. Dr. Steijling, dir. van het provinciaal bestuur had naar hij vertelde nog nooit een gouden jubileum bij het Groene Kruis meegemaakt. De kracht van het Groene Kruis wordt belichaamd in de figuren dokter Huisman en de heer v. d. Bosch" meende de heer Steijling. Ko mend op de financiële moeilijkheden van de Vereniging verzekerde hij dat dit de aandacht heeft van het hoofd bestuur. Veirgezeld van een hartelijk dankwoord speldde hij de beide heren het zilveren draagspeld op en overhan digde hen een fraai cadeau. Dokter en halve dokter Burgemeester Bos vertolkte in zijn felicitatiewoord de gevoelens van ge meentebestuur en gemeente. Hij sprak zijn erkentelijkheid en waardering uit over het werk van de beide jubilarissen „In 60 jaar Groene Kruiswerk wordt men geconfronteerd met wat particulier initiatief vermag", aldus de burgemees ter die even terugblikte in de omstan digheden waaronder het Groene Kruis destijds is opgericht. Het waren zoals De heer M. v. d. Bosch die reeds 25 jaar secretaris van de afdeling is ook in Melissant de praktiserende artsendie begaan met het lot van de bevolking het Groene Kruiswerk ter hand namen. Spreker betreurde het dat er thans meer weinig animo is voor het verenigingsleven. Hij dankte de dokter en de heer B. v. d. Bosch die hij een halve dokter noemde voor hun baan brekend werk dat niet genoeg kan wor den gewaardeerd. Hij wees op de ver antwoordelijkheid van het werk van de jubilarissen, die bij dit alles nog aan veel critiek bloot staan, waarbij hij de heer v. d. Bosch complimenteerde met de verdediging van het bestuursbeleid. Maak propaganda! Bij weth. Keijzer als oud bestuurs lid van de afdeling bleek de liefde tot de vereniging nog lang niet vergaan. Hij brak een lans voor de contributiever hoging en deed een beroep op het so ciaal gevoel van de bevolking die zich niet zonder meer als lid moet laten schrappen maar ondanks alles propa ganda moet maken voor het Groene Kruis! Het zou" aldus de heer Keijzer zeer te betreuren zijn wanneer de ver eniging zou moeten worden geliqui deerd. Spreker haalde nog enkele aar dige voorvallen uit de oude doos aan. Hij was de eerste geweest die bij de dokter een kies had laten trekken, een karwei dat overigens nog al even had geduurd. Spreker had indertijd als be stuurslid wegens te drukke werkzaam heden moeten bedanken maar wist dat er in het bestuur heel veel werk wordt verzet. Met een slotwoord van de heer Baart werd de feestelijke avond daarna be ëindigd. Verkrijgbaar bij: Broekweg 7 Ouddorp Telefoon 5 64 MIDDELHARNIS Paasavond. Donderdag 19 maart a.s. wordt in de jeugdhaven alhier een Paasavond gehouden, die half acht aan vangt. De paasmeditatie wordt gehou den door ds. H. de Valk, geref. pred. te Stad aan 't Haringvliet. Medewerkers: zang van mevr. T. Keur-v. d. Herik en declamatie van mej. G. Vermaas. Kerknieuws Ger. Gem. Dinsdagmid dag 2 uur zal in het kerkgebouw een huwelijksbevestiging plaats hebben door ds. P. Blok. Op vrijdag 20 maart a.s. des avonds 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Chr. v. Dam van Werken dam. Bevestiging ambtsdragers. De gehouden biddagcollecte in de Ger. Gemeente heeft opgebracht de som van 1263.73. SOMMELSDIJK Plotseling sterfgeval. Zondagavond heeft te Middelharnis een plotseling steifgeval plaats gehad. De ruim 71- jarige Jac. Kieviet, die bij zijn dochter aan de Steneweg op bezoek was, omdat zijn echtgenote in het ziekenhuis ligt, is aldaar onwel geworden en plotseling overleden. Des morgens was hij nog naar de kerk geweest aan de Chr. de Vrieslaan, en des middags had hij zijn vrouw nog bezocht in het ziekenhuis. Het memento mori gedenk te sterven spreekt hier weer zeer aan. DIRKSLAND Verbetering verslag zendingsavond. In het verslag van de Zendingsavond te Dirksland, waar door ds. Zijderveld van Middelburg een zendingsrede is gehou den is een lelijke zetfout geslopen. Er stond: „En terwijl ons Nederlandse volk voor 90"/o rooms is, is het Zuid-Afri- kaanse volk voor OO'Vo protestant". Dit moet zijn „voor 40 "/o rooms inplaats van 9a»/o. OUDE TONGE Ledenvergadering muziekver. Vooruit" J.l. vrijdagavond hield de muziekver eniging „Vooruit" haar algemene leden- Na een uitermate spannende strijd te gen Klaas Vis is Dirk Sperling maan dagavond damkampioen van het eiland Goeree-Overflakkee geworden. Beide dammers hadden tot dusver 10 punten, uit 6 partijen weten te behalen in de competitie om het persoonlijk damkam- pioenschap. De spanning was voelbaar toen beide spelers tegenover elkaar plaats namen in hotel Spee te Sommelsdijk. Vis bleek in de loop van het spel iets te veel te wagen en de routine van Sperling was Nu het winterseizoen vordert, worden de mestvaalten bfl öe boerderijen steeds hoger en de gierkelders voller, voorzo ver tijdens de winter niets of weinig werd uitgereden. Dit opent een prachtige gelegenheid om eens een mest- of giermonster te laten onderzoeken op de bemestings waarde. Hiervan zyn wel gemiddelde ge halten bekend, doch uit de resultaten van het mestonderzoek bij het Bedrrjfs- laboratcrium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oosterbeek blijkt dat er bui tengewoon grote verschillen kunnen voorkomen in de gehalten. Daarom is hetzo moeilijk om het bemeatingsadvies na grondonderzoek goed op te volgen als veel organische mest wordt gebruikt waarvan de gehalten niet bekend zijn. Vooral op de intensief geleide bedrij ven is dit het geval. Op deze bedrijven kampt men dan ook met de meeste moeilijkheden ten aanzien van de ge zondheidstoestand van het vee. vergadering. Voorzitter de heer D. van den Tol heette de aanwezigen hartelijk welkom. Aan het lid de heer J. Hartog werd de tweede ster voor het uniform uitgereikt, daar Hartog 35 jaren lid der vereniging is. De notulen van de vorige vergadering werden onder dank onge wijzigd vastgesteld. Vervolgens brach ten de secretaris, de penningmeester en de controlecommissie hun verslagen uit. De penningmeester werd onder dank voor zijn beheer decharge verleend. In de controlecommissie werden be noemd de heren Joh. de Jong en H. van den Doel. Aan de Uniformfonds, instru mentenfonds en risicofonds werden 75,per fonds toegekend. De aftreden de bestuursleden, de heren Abr. Hagens Sr. en Lt. Bogerman werden met bijna algemene stemmen herkozen. De contri butie werd voor het lopende jaar onge wijzigd vastgesteld op resp. 40 en 30 et. voor leden en adsp. leden. Van de rond vraag werd weinig gebruik gemaakt. Alvorens tot sluiting over te gaan, stel de voorzitter voor mevr. E. Bogerman- van Dam te benoemen tot lid van ver dienste. Dit voorstel ondervond aller steun. De voorzitter somde de vele acti viteiten van mevr. Bogerman op en stel,, de haar allen en voornamelijk de jonge ren tot voorbeeld. Aan mevr. Bogerman werd daarna door de voorzitter een prachtige oorkonde uitgereikt. Harte lijk dankte zij voor de haar betoon de eer, en zegde voor de toekomst haar medewerking weer toe. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst. Gymn. uitvoering. Op donderdag 19 maart a.s. hoopt de Gymn. vereniging alhier in het verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering te geven. er de waarborg voor deze speelwijze), te zetten in eigen winst. Voorzitter^ Wieringa van de Culturele Commia Goeree-Overflakkee reikte na afloop j grote wisselbeker uit. Hij wees in j verband op de waarde van de damspj^ Ook als de vaste oeververbindingen «t feit zullen zijn, hoopte hij dat de daij. sport zich zal kunnen uitbreiden in kat contacten. Het vorige jaar werd dewj. selbeker veroverd door Frits KleingeF van de dam vereniging „Denk en Zet,',.' Sommelsdijk. Frits kon de beker thij niet verdedigen, daar hij druk bezijj aan zijn studie. Daarvoor was de nji selbeker in handen van de heer Knii! te Nieuwe Tonge. De nieuwe kaïjipiog is lid van de vereniging te Ouddorp. D. Sperling, Ouddorj, heeft in de cos. petitie' 12 punten behaald; K. Vis, Mjj. delharnis, 10 punten; P. van Dam, Quj. dorp 8 pnt.; J. A. Dekker, 8 pnt.;L,i; Bruggeman, Sommelsdijk, 7 pnt; i Holster 6 pnt.; K. Wolfert, Dirksland;i pnt. en A. v. d. Maas, Nieuwe Tengel pnt. In de laatste wedstrijd won Speriji; va Vis; Van Dam van Van der Maii, Dekker van Wolfert en Bruggeman ïi Holster. Als uw bedrijf over een paar maanden een bedrag in vreemd geld moet betalen of ontvangen, vraag dan de N.H.M, eens het koers risico voor u te dekken door een Termijnaffaires kunnen, in verscheidene valuta's, ook voor kleinere bedragen worden afgesloten. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPiJ door W. SCHIPPERS 34 Met deze woorden schuift Waldens een stoel bij de tafel tegenover de zijne. De heren nemen plaats en zijn aan stonds in druk gesprek gewikkeld over de moeilijke operatie die ze morgen hebben te verrichten. „Naar uw diagnose, collega, is 't een ingewikkeld geval" hoort Sophie Bruinsma tegen haar vader zeggen. Een gezellig koffiedrinken, zoals in lange tijd niet hebben gekend, denkt Sophie. De heren lieten hun besognes rusten en spraken over alles en nog wat. En zo gedrieën werd het een lange koffie tafel. Langer dan klaarblijkelijk de bedoe ling was, bleef men zitten. Met een blik op de klok springt Bruins ma plotseling op. „Wel sakkerloot, dat noem ik napra ten! 't Wordt onze tijd. Blijf nog even zitten, ik wil vooraf nog even bij mijn klepper, mijn vlugge Sinjo zien." Nauwelijks heeft Bruinsma de kamer verlaten, of Waldens begint weer met de vingers op tafel te trommelen. Onrustig kijkt Sophie hem aan. Het is nooit een teken dat het daarbinnen bij hem erg rustig is, als dat geroffel door de kamer klinkt. „Sophie, luister eens. Mogelijk is het dwaasheid wat mij door het hoofd spookt. Ik dacht zo: de eerste keer dat het koetsje van Bruinsma hier voor de deur kwam, was het met Johan, die hij onder stortregen hier bracht en later was hij het die hem trachtte te redden. Ik heb de man in alle opzichten onrecht aangedaan, en soms schaam ik mij voor hem en is zijn aanwezigheid mij daar om wel eens tot een last." „Kom, vader, geen muizenissen. Dok ter Bruinsma is niet haatdragend, dat heeft hij duidelijk genoeg bewezen." „Dat je juist ziet, Sophie, daaraan twijfel ik geen ogenblik. Maar toch, zo ik je zeg, het valt mij wel eens moeilijk mij aan die druk te ontworstelen ik „Sst.! Sst! Daar komt hij weer aan" „Zullen wij gaan, collega? Wij rijden er ongeveer drie kwartier over en daar zullen wij ook nog -wel een uurtje wor den opgehouden." „Ik ben gereed", stemt Waldens toe. Met een warme handdruk neemt de jonge arts afscheid van Sophie. „Misschien komen we op de terug weg een kopje thee halen Fie" zegt haar vader nog. Een dichtklappen van het portier en de vlugge Sinjo draaft in gestrekte draf de weg naar het dorp af. Hoofdstuk 20 LANGS NIEUWE PADEN Er zijn ruim twee jaar' verlopen en noch op de Stolzenhof, noch in het dok- tershuis is ogenschijnlijk iets veranderd. Dokter Waldens rijdt nog iedere dag uit naar zijn patiënten en Bus, wiens vervaarlijke snor van grijs spierwit is geworden, zit nog even onbeweeglijk op de bok als voorheen. Sophie en Marie zijn nog steeds trou we vriendinnen. Zo ogenschijnlijk is Marie weer geheel dezelfde van vroe ger, alleen iets minder uitgelaten vro lijk dan in de tijd toen Johan zijn ver lofdagen meer op de Stolzenhof dan in het doktershuis doorbracht. Ze tekent wat ouder. Onlangs had mijnheer van Stolzen zijn vrouw daarop nog even attent gemaakt, inaar hoewel deze toestemmend knikte, er bijgevoegd dat Marie wat minder luidruchtigheid niet schaadde. En toch zagen moeders ogen meer dan zij zeggen wilde. De treurboom die Sophie vanuit haar slaapkamer op het kerkhof kon zien en die de plaats aanwees waar haar moe der rustte, kon ook Marie vanuit haar kamer zien en naast het graf van me vrouw Waldens lag Johan. Moeders ogen, die scherper zagen dan die van vader, was het niet ontgaan, dat Marie daar vaak met haar gedachten verwijl de. In het huis van dokter Waldens is het vrij wat levendiger geworden. Na de dag vóór de operatie kwam dok ter Bruinsma er meer ten slotte zeer regelmatig en eindelijk in gezelschap van zijn moeder en ze zijn er geziene gasten geworden. Een half jaar zijn nu Sophie en dok ter Bruinsma verloofd. Bij het officiële aanzoek had nog wel even de oude dok ter nors gekeken, doch dat ging vlug voorbij: „het was de loop der dingen". „Dat heb ik wel zien aankomen. Ik heb er hoegenaamd niets tegen, 't Zou al te egoïstisch van mij zijn het kind al tijd bij mij te willen houden, maar met alle respect, het zou mij een mooi ding waard zijn, als wij samen konden dok teren". Dokter Bruinsma kon met moeite een glimlach onderdrukken. „Dat u, mijn heer Waldens, op uw jaren bezwaar maakt onze geneeswijze nog te bestude ren en door het nemen van proeven.op haar waarde te toetsen, dat laat zich enigermate verklaren, maar dat zoveel jongeren onze mooie therapie schouder ophalend voorbijgaan, erger nog, in on kunde haar bespotten, is, zacht uitge drukt, een welbehagen hebben in een knellend keurslijf. Onze medische we tenschap gaat met de dag vooruit, nieu we gezichtspunten worden geopend en wat praktisch bewees op mooie resul taten te kunnen wijzen, is goed genoeg om bespottelijk te worden gemaakt", betoogde de homoeopaath met klem. „'t Kan aan mijn jaren liggen, Bruins ma" had dokter Waldens geantwoord en hem stevig de hand gedrukt. „Laat het tussen ons in het vervolg zijn: twee wegen, één doel-----God zegene je bei den". Arm in arm waren de beide jongelie den 's avonds het dorp ingewandeld en toen ze voorbij de Stolzenhof kwamen stond Marie aan de poort met Hector bij zich. Een mooie voorjaarsavond als nu ongeveer twee jaar geleden, toen Marie hier ook stond met haar hond en Johan Waldens haar met een onver wacht komen verraste. Ze schrikt op uit haar droeve mijme ring als de dokter en Sophie voor haar staaii en zij, als de eerste, het nieuws verneemt. Oprecht kan ze deelnemen in het ge luk der verloofden. In haar nobel ge moed is geen plaats voor afgunst. Vrolijk en opgewekt bleven ze een poosje staan praten en bij het afscheid zei dokter Bruinsma schertsend: „Tot ziens, juffrouw van Stolzen en laat ons niet te lang wachten op de tijd, dat we u kunnen gelukwensen". „Neen, dokter, ik blijf op de Stolzen hof, doch ik beloof u dat ik in de toe komst een goede tante zal zijn voor uw kroost", antwoordde ze met een moedig lachje. De raderen van de tijd lopen snel' Is reeds midzomer, een warme agust* dag. Een uurtje geleden is er bezoek g»"" men op het landhuis van de Printen Wel is het de onweersbui in de i»"' gen frisser geworden, doch in de Iw" is het nog drukkend waiin. ,,j De deuren van de serre staan open en laten een zacht, koel «'"fj binnen. De frisse wind, die over J duin vanuit zee komt en de Ua*' van de hoge populieren melodieus ritselen en zacht suizelt door de z*'* linden naast het huis. j, Dokter Bruinsma en zijn moeder hun vroegere huisvriend, met wie vrede is hersteld, en zijn dochter, men gaarne op „Westduin". j Met een trouw en een standvastig" die de oude heer Printers bewonoet afdwong, heeft Sophie op haa' g schuld afbetaald wat ze kon en OP^ tijdstip rest nog slechts een. klem drag. Vóór ie op het einde van de gende maand de vrouw van o^'^,^ Bruinsma zal zijn, is de zaak uit dev ten. u ftP* „Dat is zo'n kranige meid", neei' ters al tegen zijn zusters gezegd, f moet een mooi huwelijksgeschenk ons hebben." (Slot vol.''l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2