onarchie f republiek Veerboot „Beatrix" gezonken in Sluisse liaven Wekel^^ OPEL Burgemeester Hordijk te Middelharnis reikte eerste zwemdiploma's uit Plaatselijk nieuws De heer G. Brooshooft te Oirksli na ongeval overleden Van Wezel Zonen Boot met vracht- en luxe wagens geheel onder water Geen persoonlijke ongelis maar wel enorme scl Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROKDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Sneldrogende theedoek voor f 1,00 Garage Knö|)s RINS HKNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk 1 (01870) 26 23, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. n Prinses Irene enige tijd gele- besloot over te gaan naar de s-Katholieke Kerlc en te gaan wen met een roomse prins, heelt ■ch beslist niet gerealiseerd welke ties en moeilijkheden deze beslis- in ons volk zou ontketenen. Ze zal niet de illusie hebben gehad, dat sensationele stap met onverdeelde mming zou worden begroet. Maar er felle parlementaire debatten op en volgen, discussies over de mo- ■Itheid van een roomse vorst of tin de kans op een conflict tus- het' staatshoofd en het kabinet, een Ice deuk in de oecumenische toena- g en zelfs debatten over onze tsvorm, dat zal ze niet gedacht heb- Toch is het een feit, dat deze over- 0 in de meningsvorming onder ons heel wat in toeweging heeft ge- Enkele aspecten daarvan hebben al onder het oog gezien, maar het t ons goed ook nog een ander onder- te behandelen, dat hiermede sa- angt n.l. het probleem monar- e of republiek, dat in krantenarti- en en in gesprekken de laatste tijd de orde is gesteld. e doen dit niet, omdat deze kwestie s als een noodzakelijke reële keuze t worden voorgesteld. Zover is het ukkig (nog) niet gekomen. Er is, rzover we dit kunnen bezien, wei kans, dat er een situatie zal ont- n, althans binnen afzienbare tijd, rdoor zij actueel zou worden. Maar is ze dan nu nog slechts van aca- ische aard, het kan totfh zijn nut ben, dat we de voor- en nadelen van de staatsvormen eens nader bezien, ederland is sedert 1813 een monar- e na tevoren gedurende ruim twee wen een republiek geweest te zijn. t merkwaardige is, dat in beide het njehuis een grote rol heeft ge- -Id. Dit feit alleen reeds brengt ons de vraag, wat nu eigenlijk het ken- kend verschil is tussen beide atsvormen. De etymologie (woordaf- ing) vertelt ons, dat monarchie uit Grieks stamt en letterlijk betekent: enlieerschappij, terwijl lepubliek het Latijn afkomstig is en vertaald ■t worden met: algemene zaak (res lica). Deze letterlijke betekenissen "ten wel in het oude Romeinse rijk, ar thans niet meer. Aanvankelijk be nd het verschil hierin, dat een mo- chie een éénhoofdige en een repu- ek een veelhoofdige regeringsvorm s. Later kwam daar voor de monar- e ook de erfelijkheid bij. Het is nu ter niet zo eenvoudig meer de ver- illen in definities samen te vatten, men zegt: een monarchie is een at met een éénhoofdige regei;ings- n, dan geeft dit geen exclusieve chrijving. Frankrijk b.v. is een re liek, maar men kan veilig zeggen, het met De Gaulle als president éénhoofdig bewind heeft. Neemt n de erfelijkheid erbij, dan kan te- geworpen worden, dat er ook mo- chieën zijn geweest, waarbij de vor- lijke waardigheid niet erfelijk was in het vroegere Duitse Rijk, waar zeven keurvorsten telkens een nieu- keizer verkozen, terwijl de Poolse ingen werden gekozen door een "svergadering. Daarbij komt, dat zo- 1 de monarchieën als de republie- in de loop der eeuwen zijn geëvo- "rd. Men stelle eens tegenover el- ar de monarchie in Frankrijk tijdens ewijk XIV, die van zichzelf zeide: staat, dat ben ik" en die absolute cht uitoefende en onze huidige Ne- jandse monarchie, waarin Koningin iana praktisch heel weinig invloed ft op het staatsbestel. Eenzelfde ont- 'eling is te zien bij de republikei- n. Vroeger waren dit staatsvormen, ^arin een éénhoofdig bewind onmo- 'Jk was, maar onder de moderne re plieken van deze tijd zijn er zeer e, die door een soort dictator wor- geregeerd: de Sovjet-Unie en de we communistische landen, Spanje, 'ugal en een groot deel van de aamerikaanse republieken. Het ïs zo, dat de nog bestaande monar- een veel democratischer zijn dan de ^ste republieken, zodat de oorspron- 'Ike betekenis van de namen totaal Veranderd. e monarchale regeringsstructuur Nederland verschilt staatsrechtelijk jsel van die van een republiek west-Duitsland met een president, ook niet veel in de melk te brok en heeft. President Johnson van de remgde Staten en president De Gaul- frankrijk hebben oneindig meer wt dan onze Koningin, hoewel de- mndeti alle democratieën heten. Het =™u tussen de monarchie en de re- W'ek IS dus in de loop der tijden V'^rvaagd. Er zijn monarchieën, ™fel-democratieën zijn en er zijn uonkemen, waar de afschuwelijkste ratuur heerst. De vroegere tegen- ^'ng tussen beide is staatsrechtelijk 8 van slechts zeer geringe beteke- t aif^" moeilijk wordt alteen het verschil tussen de twee «svormen aan te geven, maar ook Kenmerkende elementen van het ]Jll. stelsel op te sporen. Wat tl,l^ betreft ^chijnt het ons toe, zi»h -^ moeten vinden in de aan- 'gneid van een dynastie of vor- "Uis welks vertegenwoordigers el- rpl, S^"s grondwettelijk vastgelegd ■^mt opvolgen. Het staatshoofd in een monarchie is dus van vorstelijken bloede en in een republiek een gewone burger, terwijl in de eerste de vorst automatisch wordt opgevolgd door zoon of dochter en in de laatste een nieuwe president gekozen moet worden. An dere verschillen zijn er niet meer. De staatsrechtelijke structuur van onze Nederlandse staat is zo, dat ingeval hij van een koninkrijk in een republiek zou worden veranderd, er in de Grond- w^et maar heel weinig gewijzigd zou behoeven te worden. Dit komt doordat een. constitutionele monarchie met par lementair stelsel we komen hierop nog terug als twee druppels water lijkt op een democratische republiek. Als we de loop der historie nagaan treft het ons, dat de monarchieën aan het uitsterven zijn. Tot ver in de ne gentiende eeuw was er in Europa slechts één republiek: Zwitserland, dat nimmer een monarchie is geweest. Nu zijn er van de 26 Europese landen nog slechts 8 een monarchie n.l. Neder land, België, Luxemburg, Engeland, De nemarken, Noorwegen, Zweden en Griekenland. Overal elders sneuvelden de vorsterihuizen door oorlog of revo lutie: in Frankrijk door de Frans- Duitse oorlog van 18701871, in Duits land, Oostenrijk-Hongarije en Rusland op het eind van de eerste wereldoorlog en in Joego-Slavië, Roemenië, Boelga- rlje en Italië in de tweede wereldoor log, terwijl in Portugal in 1926 en in Spanje in 1931 het koningschap door een revolutie aan zijn eind kwam. Gaan we buiten Europa, dan moeten we de monarchieën met een lantaarn zoeken. In heel Afrika met zijn tientallen on afhankelijk geworden koloniale gebie den zijn er slechts drie: Abessynië, Ma rokko en Libye. In Azië zijn er ook nog slechts enkele: Japan, Perzië (Iran), Jordanië, Thailand en Saoedi-Arabië. Australië en Nieuw-Zeeland zijn van ouds republieken en in heel Amerika, zowel Zuid- als Midden- en Noord is geen enlcele monarchie te vinden. Wie de geschiedenis van de monarchie na- pluist komt tot de conclusie, dat ze een uitstervende staatsvorm is. De histo rische ontwikkeling leidt blijkbaar on vermijdelijk naar haar verdwijning. De monarchie is,zeer sterk gebonden aan historie en traditie. Worden deze ban den niet of niet sterk genoeg meer ge voeld, dan is er niet veel nodig om de dynastie af te schaffen. Daarbij komt, dat het communisme en het socialisme, die in onze 20ste eeuw zo'n grote rol spelen in de wereld, principieel ,Tepu- blikeins zijn. Ook het optreden van de vorsten zelf is van grote invloed ge weest op de ondergang van menige monarchie: de vroegere Franse ko ningen, de Czaren van Rusland, de Kei zers van Duitsland en Oostenrijk, de Spaanse koningen enz. hebben zelf de liquidatie van hun macht bevorderd. Dat in ons land het koningschap vrij wel niet bestreden wordt ook de in vier l<leuren van f 1,29 Geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS DEN BOMMEL Algemene vergadering Coöp. Raif- feisenboMk. De algemene vergadering van de Coöp. Raiffeisenbank „Den Bommel" te Den Bommel zal gehouden worden op dinsdag 24 maart 1964, sav. 7 uur in hotel „De Beurs". De agenda omvat o.a. vaststelling rekening: en ba lans 1963, wij'ziging huishoudelijk reg lement en verkiezing voor beslïuur en Raad van Toezicht. j^,. u Ouderavond Chr. Nat. School. Don derdag 19 maart a.s. sav. té 7.15 uur hoopt D.V. de Chr. Nat. School haar ouderavond te houden in het Herv. Vei-een. gebouw aan de Voorstraat. Spreker is de heer I. J. de Meyer, Inspecteur Chr. Na't. Onderwijs te Dordrecht. De leerlingen zullen een Paasdeclamatorium ten gehore brengen. Middelharnis - Telefoon 2043 socialisten schikken er zich na de oor log gaarne in komt doordat de kroon gedragen wordt door vorsten en vor stinnen uit het Oranjehuis, dat al vier eeuwen lang ten nauwste met ons volksbestaan is verweven, waardoor historie en traditie hier een veel gro tere rol spelen dan elders, zodat ons koningshuis van alle nog bestaande wellicht de sterkste positie inneemt. Maanda,gavond omstreeks half acht uur Is de veerhoat „Beatrix" bfl het bin nenvaren van de Sluisse haven eerst op een krib gevaren en daarna vlak voor de ponton gezonken. De veerboot was geladen met 3 a 4 luxe wagens, 3 vrachtwagens en een busje. De boot is d»or het overhellen, waarbij water door de patrijspoorten drong, gezonken en ging met alles wat op dek stond geheel onder water. Persoonlöke ongelukken deden zich niet voor, al moest een van de opvarenden, die door de koude van het water bevangen was naar het ziekenhuis worden gebracht. Zaterdagmorgen heeft burgemeester Hordijk te Middelharnis de eerste in het nieuwe instructiebad behaalde zwemdiploma's uitgereikt aan een aan tal leerlingen van de lagere scholen te Middelharnis en Sommelsdijk en leer lingen van de Chr. V.G.L.O. school. Niet minder dan 113 scholieren konden het diploma in ontvangst nemen nadat ze op 1 febr. voldeden aan de eisen van de zwemproef van de Kon. Ned. Zwem- bond. De leerlingen zwommen in schoolverband en het mag verheugend worden genoemd dat er een dergelijk grote animo voor het geoefend zwem men bestaat. Ook burgemeester Hordijk bleek hierover zeelr ingenomen en wees de geslaagden op de waarde van het kunnen zwemmen en de wenselijk heid steeds het geleerde bij te houden. Hij riep de leerlingen op zich nog ver der in de zwemkunst te bekwamen. „Het is nu niet meer zo als vroeger dat ieder kind bang was van water en er liefst zo ver mogelijk vandaan bleef, als je in het water terecht komt, is dat voor jullie niet erg meer" aldus de burgemeester die de jongelui prees met het behaalde diploma. Hang het maar netjes ingelijst in je kamertje, dat is veel beter dan al die filmsterren" raad de hij, waarna hij tot de uitreiking overging. Burgemeester Hordijk feliciteert Marieke v. d. Put hartelijk met haar ^o juist verworven diploma. M,arieke van der Put van de Chr. Lagere School te Sommelsdijk was de eerste die het diploma in ontvangst nam. De burgemeester herinnerde er aan hoe voor het ontstaan van het instruc tiebad de zweraproeven in de haven op het havenhoofd werden afgenomen on der het wakend oog van de heren Prins en Bodegraven en uitte zijn blijdschap dat deze onhygiënische toestand nu tot het verleden behoort. Spr. bracht dank aan de instructeur de heer van Denke ren die de scholieren de zwemkunst heeft bijgebracht. In dit verband herinnerde de burge meester aan de vraag die bij het tot standkomen van het bad had gespeeld n.l. „Wie gaat de kinderen les geven." Thans kon de burgemeester met recht zeggen dat in de heer v. Deukeren «en zeer aktief en vakbekwaam instructeur gevonden is. „Bekwamen jullie je maar verder in de zwemsport al hoeven jullie geen kampioenen te worden, het moet gezond blijven" zo besloot de burgemeester. De veerboot „Beatrix" van Den Bom mel onderhoudt thans de dienst Sluis- haven-Dintelsas, omdat de grote boot Gorinchem V naar de werf is. Gister avond (maandag 16 maart) voer deze boot op de normale tijd, de laatste dienst van 7 uur van Dintelsas naar Sluishaven. Kapitein was H. Veraart, met aan boord A. Kolderweyer ma chinist en de dekknecht met de hof meester J. Jordaan, M. Saarloos en P. Quist. De boot was geladen met enige vrachtwagens van fa. van Dongen, fa.. Mast en Meyer en enige luxe wagens, w.o. een van de heer C. Vogelaar te Melissant. Alles verliep normaali tot men aan de Sluisse haven kwam, waar de boot op de strekdam liep, waar schijnlijk door zuiging, omdat het wa ter te laag was. Men moest wachten tot het water opkwam om bij de pon ton te komen. Dat was ongeveer 4 uur vanmorgen. Die boot was scheef gevallen en maak te water door de patrijspoorten, De veerboot Prinses Irene met walkapitein J. Bolijn heeft nog assistentie verleend om de Beatrix vlot te trekken, maar dit ging niet. Leegpompen baatte niet De brandweren van Ooltgensplaat en Den Bommel werden vannacht om 4 uur gealarmeerd; burgemeester W. M. V. d. Harst kwam ook op de plaats van het onheil. Met draagbare pompen wis ten zij de boot drijvend te krijgen waarna deze voor de ponton kon ko men. Toen kwam het ergste van alles. Voor de ponton liggend zou als eerst de wa gen van de fa. Mast te Den Bommel van de boot rijden. Met de voorwielen op de ponton drukte de vracht het schip dieper omlaag, waardoor het geheel overhelde en nog meer water maakte. De boot zonk toen vrij snel, zó snel, dat de 70-jarige machinist, die in het vooronder in z'n kooi lag er moest worden uitgetrokken. Zijn bed dreef en hij kon ternauwernood worden ge- ,'red. De machinist die doornat en ver kleumd was van de kou, moest met de MIDDELHARNIS Jaarvergadering Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Middelharnis Vrijdag 20 maart a.s. te 7.30 uur zal .de jaarvergadering worden gehouden van de afdeling Middelharnis van het Nederlandsche Roode Kruis in de Jeugdhaven te Middelharnis. Voor de pauze zullen de huishjude- lijke zaken worden behandeld, alsmede uitreiking Landsteiner-penning. Na de pauze worden enige Roode Kruis films vertoond. DIRKSLAND Opbrengst biddagcollecte. De biddag collecte heeft in de Ger. Gem. opge bracht 3501,70. Burg. Stand. Geboren: Arij Johan nes, zoon van J. van der Vliet en M, M. Wessels; Dingena Maria Grietje, doch ter van M. P. van Ast en C. Bakelaar. Ondertrouwd: M. Troost 20 jaar en A. van der Spaan. Overleden: Jaspert van den Nieu- wendijk 79 jaar weduwnaar van M. van Lenten; Pieter van Dongen, 60 jaar, ongehuwd; Jacob Pieterse, 79 jaar, we duwnaar van L. du Pree; Eliza Kas telein 63 jaar, echtgenoot van K. C. Zeedijk; Jannetje Maria Troost 15 jaar dochter van M. Troost en M. M'elissant Louiza Volwerk, 63 jaar, echtgenote van C. Jordaan; Grieta Gebuis 87 jaar weduwe van Jacob Troost. MELISSANT Algemene vergadering der Coöp. Raiffeisenbank De jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Coöperatieve Raiffeisen bank Melissant werd gehouden in het vereen, gebouw „Melishof". Uit de ba- lanscijfers over 1963 bleek, dat het af gelopen boekjaar voor de Isank een al leszins bevredigend jaar is geweest. Het spaarsaldo per 1 januari 1963 be liep 1.503.726.40; per 31 december 1963 1.657.133,02, hetwelk met üiachtne- ming van de bijgeschreven spaarrente een stijging betekent van 10,l''/o. Het aantal dagboekposten gaf een vooruit gang te zien van ll»/o. Het winstcijfer ziekenwagen naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. Zijn toe stand is redelijk wel. Ravage De boot liep geheel vol en zakte ge heel onder water tot aan de schoor- steenpijp toe. Het was een troosteloos gezicht, de vrachtwagen van de fa- Mast half op de ponton en half onder water (die met een staaldraad werd vastgehouden) en alles wat er op stond totaal overspoeld. De luxe wagens die meer achterop stonden, waren heden dinsdagmorgen niet eens te zien. Doornat en verkleumd In het veêrhuis Sluishaven van de heer Jac. v. Kouteren was het de ge hele nacht een geweldige drukte, door nat en verkleumd van de kou, zat de bemanning en de manschappen van de brandweer, chauffeurs enz. bij de kachel. De Rijkspolitie was ook ter plaatse, maar omdat het „een nat geval" was, moest de rivierpolitie uit Dordrecht worden afgewacht. Er zal wel een drijvende bok aan te pas moeten komen, om de hele zaak te lichten. De schade is enorm. Reeds in de vroege morgen waren er tal van be langstellenden om het gezonken schip te komen bekijken. Veerdienst gestremd De veerdienst is geheel gestremd, een andere boot kan niet worden ingelegd, omdat deze niet bij de ponton kan ko men. Eerst moet de boot gelicht wor den en mogelijk moeten nog reparaties aan de ponton worden verricht. Een archief-foto van de gezonken „Beatrix". In ons vrijdagnummer hebben wij nog melding gemaakt van het droevig ver keersongeval dat de heer G. Brooshooft overkwam, bij het passeren van een stUstaande trekker en een tegemoetko mende trekker met een aanhangwagen aan de Geldersedijk te Dirksland. De heer Brooshooft haakte met een riek, die achter op zijn brommer zat achter de stilstaande wagen en raakte daar door de macht over het stuur kwijt. Hij sloeg over de weg heen en kwam onder de hem tegemoet rijdende tractor te recht. Op de foto ziet men de brommer onder de tractor en bij de voorband de riek. De berijder van de trekker de heer Jan Tuinstra van Herkingen, maakte nog een beweging naar rechts om te ontwijken en kwam zelfs in een tuintje van de aldaar staande huizen terecht. Hoewel hij onmiddellijk stilstond, kon hij niet voorkomen, dat de heer Broos hooft onder de trekker schoot. Samen met ijlings toegeschoten omstanders heeft men de heer Brooshooft van onder de tractor getild, waarna hij onmiddel lijk naar het ziekenhuis is vervoerd, waar hij vrijdagmiddag is overleden. De heer G. Brooshooft die op latere leeftijd is gehuwd is 65 jaar en laat een vrouw en twee jonge kinderen achter, n.l. een jongetje van acht en een meisje van 6 jaar. Dit wel zeer droevig ongeval heeft in de gemeente Dirksland groot medeleven met de getroffen familie opgewekt. bedroeg 8.317,88: ingevolge voorstel van het bestuur werd dit voordelig saldo der Verlies- en Winstrekening aan de reserve toegevoegd. Het aftredend bestuurslid, dhr. P. J. Groenendijk werd herkozen, terwijl in de vakature C. Keizer tot lid van de Raad van Toezicht werd gekozen dhr. H. Maan. Burg. Stand over de maand fehr. '64 Ingekomen: B. Roozemond uit Dirks land. Vertrokken: Adr. v. d. Spaan naar Dirksland; Corn, den Ouden naar Som melsdijk; E. Koppenaal, echtgenote van I L. J. Koningswoud naar Stad aan 't Haringvliet; P. van Dijk, echtgenote van W. J. de Vogel naar Stellendam. i Geboren: Jan, zoon van C. Lugten- burg en N. M. A. Doomheim; Adriaan- tje Cornelia, dochter van P. Touw en E. A. Verweij; Karel Samuel, zoon van J. J. Wisse en J. J. Steendijk; Martina Lena, dochter van M. Blokland en N. van Waasbergen; Ag'atha Mathilde, dochter van J. van Wageningen en M. Neeis. Huwelijken: B. Roozemond, 21 jaar, chauffeur met C. G. T. Bakker, 19 jaar, zonder beroep; L. J. Koningswoud, 24 jaar, tractorchauffeur met E. Koppe naal, 23 jaar, van beroep dienstbode; W. de Vogel, 24 jaar, metselaar met P. -van Dijk, 22 jaar, gezinsverzorgster. Overleden: Dina Maria Sarelse, 81 jaar, echtgenote van Jan Visbeen. OUDDORP Biddag Ger. Gem. De Ger. Gem. hoopt D.V. woensdag 18 maart a.s. bid dag te houden. In beide diensten van 's middags 2.30 uur en 7 uur 's avonds hoopt ds. P. Blok van Dirksland voor te gaan. Inlevermg vakantiebonnen. Op vrij dag 20 en zaterdag 21 maart kunnen vakantiebonnen met opdruk, geldig t.m. 30 april 1964 van de Landbouw tot een bedrag van 90,worden ingeleverd bij P. Bakelaar, Visserstraat 22, Oud- dorp. DEN BOMMEL Lijk op Gors aangespoeld Enkele jongens hebben vrijdagmiddag op het Gors nabij de voormalige „Geer" het lijk gevonden van een man. Zij meldden hun macabere vondst aan de politie die een onderzoek instelde naar identiteit van het lijk dat reeds in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Familieleden herkenden de man als de 35-jarige W. W. Kootstra uit Nieuwerkerk a.d. IJssel die vorig jaar op 18 nov. bij een scheepsramp nabij de Mioerdijkbrug verdronk. Bij dit ongeluk verdronken vier mensen waarvan er thans drie zijn geborgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1