Raad OoHgensplaai wachi belangrijke vergadering r: Bromfiets-tips Verhoging reïnigings- en begrafenisrechten Plaatselijk nieuws Plastic muurverf Gemeenteraad Sommelsdijk Nieuw soort onder wijs op niveau van H.II.V.O. Apartheid Leidt uw bankzaken Zon soms oorzaak j startmoeilljklieden Voorstel exploitatie gezamenlijke huisvuil-ophaaldienst O.SLaVENBURG'SBaNK V J. KeuveEaar Abonneert U cp „Eiianden-nieiiws" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 13 maart ij Maandagavond komt de gemeenteraad van Ooltgensplaat in openbare verga dering bijeen ter afliandeling van een interessante, maar vooral ingrijpende en lange agenda. Zo is er o.m. het voorstel tot verhoging van het begrafenis- recht welk recht in vergelijk met andere gemeenten thans vrij laag is, waarom zo menen b. en w. deze belangrijk kunnen worden verhoogd. Bij dit voorstel wordt gewezen op het feit dat G.S. vertrouwen dat het financieel beleid van het gemeentebestuur er steeds op gericht zal zijn het tekort op de gewone dienst 35.000,zo gering mogelijk te beperken. Anderzijds zal, wanneer de raad'het goedkeurt de gemeente de voetbalclub O.F.B, belangrijk tegemoetko men in de huurprijs van het nieuwe sportveld. Aanleg van een korfbalveld naast dit terrein zoals wordt voorgesteld, is naar b. en w. menen voor 3500, te verwezenlijken. Medewerking wordt gevraagd aan het exploiteren van een gezamenlijke huisvuilophaaldienst in samenwerking met den Bommel en Oude Tonge. Voor Ooltgensplaat zal dit ƒ15.000,per jaar kosten, waar tegen over 5200,ontvangsten aan reinigingsrechten, welke rechten eveneens die nen te worden verhoogd waartoe een voorstel ter tafel komt. Tevens wordt een crediet gevraagd voor aanschaf van een nieuwe vrachtwagen voor de dienst openbare werken. Aanleg korfbalveld Naar van deskundige zijde is ver zekerd is het voor het behoud van het binnenkort in gebruik te nemen nieuwe sportveld van groot belang, dat dit veld in hoofdzaak voor de voetbal sport wordt bestemd. Al te veelvuldig gebruik door meerdere verenigingen van dit veld dient zoveel mogelijk te worden vermeden. In verband hiermede hebben wij er ons op beraden om voor de plaatselijke korfbalvereniging een afzonderlijk sportveld beschikbaar te stellen. Mede in verband met een mo gelijk gemeenschappelijk gebruik van een in de nabije toekomst bij het nieu we voetbalterrein te bouwen kleedlo kaal, menen wij, dat een gedeelte van het tegenover het sportveld gelegen re creatieterrein grenzend aan de nieu we rijweg geschikt is te maken voor een korfbalveld. Hiertoe dient dit terrein te worden gedraineerd, bij geëgaliseerd en met een speciaal hiervoor bestemd graszaad te worden ingezaaid, terwijl rondom dit perceeltje grond ook een terreinafschei ding moet worden aangebracht van ge- creosoteerde palen met paranetgaas De uit een en ander voortvloeiende kos ten worden geraamd op 3500,Waar zij van mening zijn, dat het van groot belang is, dat ook deze tak van sport zoveel mogelijk wordt gestimuleerd, stellen b. en w. voor, voormeld crediet hiervoor te voteren. Medewerkinff cadeau provinciehuis Zoals wellicht bekend zal zijn, ligt het in het voornemen van het provin ciaal bestuur om het werkgedeelte van het nieuwe provinciehuis in mei a.s. of ficieel te openen. Met het bestuur van de vereniging van Zuid-Hollandse ge meenten zijn b. en w. van mening, dat 't zin heeft dat de gezamenlijke Zuid-Hol landse gemeenten bij deze opening van hun belangstelling getuigen in de vorm van het aanbieden van een passend ge schenk. Gedacht wordt aan een in ge noemd gebouw aan te brengen mozaik. B. en w. stellen voor aan de uitvoering van dit plan medewerking te verlenen en daartoe de gevraagde bijdrage van 4 et. per inwoner beschikbaar te stellen. Gezamenlijke huisvuil ophaaldienst Vorig jaar zijn plannen ontworpen om te komen tot een gezamenlijke vuilnis ophaaldienst voor de gemeenten Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haring vliet. De besturen van de twee laatst genoemde gemeenten hebben inmiddels besloten hieraan geen medewerking te verlenen. Thans heeft het college in overleg met de kolleges van b. en w. van de gemeenten Den Bommel en Oude Tonge de mogelijkheid onder ogen gezien om een dergelijke dienst voor de ze drie gemeenten in te stellen. Bij dit onderzoek is wat de gemeente Ooltgens plaat betreft gebleken, dat de kosten van de reinigingsdienst in huidige vorm als volgt zijn te becijferen: a. arbeidslonen per jaar voor 1 chauf feur en 2 bakkenladers is 2704 man uren a 4,— 10316,— b. kosten vrachtauto per jaar wegens rente en aflossing, onderhoud, belasting en verzekering enz. 11260,waarvan ten laste van de reinigingsdienst komt 2/5 deel of 4504,— Totaal 15320,— c. kosten per inwoner per jaar 15320, 300O is 5,17. Invoering van een door b. en w. be oogde gemeenschappelijke ophaaldienst met één originele vuilniswagen geeft het navolgend financieel beeld te zien: a. Arbeidslonen in de gemeenten Oude Tonge (5 uur); den Bommel (2 uur) Ooltgensplaat en Achthuizen (4 uur), Langstraat en Zuidzijde (3 uur). Bezettinig' wagen: 1 vaste chauffeur en 2 door de betreffende gemeenten zelf beschikbaar te stellen bakkenladers, terwijl de bakkenladers voor de buiten wijken bij toerbeurt door de gemeenten den Bommel en Ooltgensplaat beschik baar wdrden gesteld. Blijkens 't werkschema blijft de woens dag dan nog beschikbaar, welke dag dan door de chauffeur kan worden benut voor het onderhoud van de wagen. De arbeidslonen zullen bedragen: I. chauffeur 5 dagen x 9 uur x 52 weken 2340 manuren; II bakkenladers 4 dagen X 9 uur X 52 weken 3744 manuren; to taal 6084 manuren a 4,— is f 24336,— of per inwoner voor de drie gemeenten 24336,— 7852 is 3,10. y b. Autokosten. Gedacht wordt aan een -diesel-DAF-reinigingschassis, laag gebouwd, type G 1600 D. a 360; perswa- gen opbouw met 3 emmerledigingslui- ken en inworp voor grof vuil. Aanschaf- fings prijs hiervan is op 50.000 te stel len. Bij een afschrijvingstermijn van zes jaar zullen de uit deze auto voortvloei ende exploitatiekosten per jaar 14550 bedragen of gemiddeld per inwoner voor de drie gemeenten 14550,7852 is 1,85. c. Totale kosten voor deze gemeente per inwoner 3,10 en 1,85 is 4,95. Uit het bovenstaande moge blijken, dat vorenbedoelde reorganisatie van de rei nigingsdienst voor deze gemeente finan cieel bezien nog enig voordeel kan op leveren, waarbij voorts als pluspunten zijn aan te merken dat het huisvuil in het vervolg naar de eisen van de tijd wordt opgehaald, het voor de bakken laders gemakkelijker wordt gemaakt om de emmers te ledigen en voorts nog een stofvrije belading wordt verkregen. Nu de gemeente vrachtwagen-vuilniswagen toch aan vervanging toe is stelt het col lege voor aan een reorganisatie van de reinigingsdienst als«hierboven omschre ven medewerking te verlenen. Zij mer ken tenslotte nog op, dat het in de be doeling ligt dat in iedere gemeente van de bestaande vuilnisbelt gebruik wordt gemaakt; getracht zal worden voor deze auto een vaste chauffeur aan te stellen en het garage-vraagstuk momenteel nog nader wordt bezien. Uit de toelichting op bovenstaand punt blijkt, dat afgezien van de vraag of de raad het daarin vervat voorstel tot reorganisatie van de reinigingsdienst aanvaardt deze dienst de gemeente jaarlijks rond 15.000 kosten. Hier staat een opbrengst aan reinigingsrechten te genover van ongeveer 5200,exclu sief de rechten voor het gebruik van de vuilnisemmers. Zij achten deze opbrengst mede ge zien in het licht van onze ongunstige begrotingspositie, geen billijke bijdrage in, laat staan redelijke vergoeding voor deze kosten. Opgemerkt zij voorts dat ook geen recht wordt geheven voor het eventueel ophalen van een tweede of meerdere emmer(s), terwijl ook geen vergoeding wordt verkregen voor het ophalen van het z.g. winkel-afval. Zij achten het dan ook redelijk deze belas ting als volgt te verhogen: a. voor het tweemaal per week opha len van huisvuil van 6,50 tot 10, b. voor het eenmaal per week ophalen van huisvuil van 3,25 tot 5, c. het ophalen van faecalien vindt niet meer plaats, zodat de hiervoor ge stelde tarieven kunnen vervallen. d. voor het ophalen van een tweede en volgende emmer 5,per emmer extra. Met betrekking tot het ophalen van bovenbedoeld winkelafval stelt het college zich voor, met betrokkenen een vergoedingsregeling op kost- prijsbasis te treffen, zoals destijds voor de dependance van de zeep fabriek is geschied. Hierdoor kan een meerdere belasting opbrengst worden verwacht van rond 3200,en -vyordt het nadelig exploita- tieverschil van deze dienst terugge bracht van 9800,— tot 6600 per jaar. Voorgesteld wordt de voormelde ta rieven te aanvaarden en daartoe het overgelegde ontwerp-besluit te aan vaarden. Aanschaf nieuwe vrachtauto De huidige inmiddels afgeschreven vracht-vuilnisauto, welke in 1957 is aangeschaft en welke in 1960 van een dieselmotor is voorzien vergt de laatste tijd hoge onderhoudskosten, waaruit te vens voortvloeit dat de wagen vaak bui ten dienst staat waardoor het nodig is huurwagens in te schakelen, hetgeen weer extra kosten met zich brengt. B. en w. zijn dan ook van mening dat tot aankoop van een nieuwe vrachtwagen moet worden overgegaan. Aankoop van een vrachtauto uitsluitend bestemd voor de dienst van openbare werken en de onderhoudsdienst zal weliswaar voor- hands een meerdere belasting van de gemeentebegroting betekenen van rond 2000,per jaar, doch hier staat tegen over, dat er dan ook iedere dag een vrachtwagen voor deze werkzaamheden beschikbaar is, zodat het bij huren van particuliere vervoersmiddelen praktisch niet meer nodig zal zijn. Zij stellen voor, voor dit doel aan te schaffen een DAF dieselwagen V1600 DD 3,53 met vooraandrijving en 3 zij- dige kipper, waarvan de aanschaffings- kosten in totaal op 33.000 zijn te stel len. Nu deze wagen niet voor reinigings doeleinden zal worden gebruikt en der halve daarmede geen z.g. langzaamver- voerswerk meer wordt verricht achtten zij een afschrijvingstermijn hiervoor van 3 jaar verantwoord b. en w. stellen voor voor het beoogde doel een bedrag te vo teren van 33.000,-. Wijziging verordening rioolbelasting De toepassing van de bij uw besluit van 15 okt. 1962 vastgestelde nieuwe verordening op de rioolbelasting levert in de praktijk enkele moeilijkheden op. Zoals bekend is bedraagt deze belasting voor. a. percelen waarvoor een huurwaarde is vastgesteld, 6"/b van deze huur waarde; b. percelen, waarin een bedrijf is ge vestigd en waarvoor geen huur waarde is vastgesteld 25,per perceel. In de gemeente zijn er evenwel meer dere panden waarin een bedrijf wordt uitgeoefend maar die tevens als woning worden gebruikt, zoals bijvoorbeeld de diverse winkelpanden. Voor het woon gedeelte van deze panden is een geringe huurwaarde vastgesteld. De eigenaars hiervan kunnen derhalve op twee ma nieren worden aangeslagen t.w.: 1. het gehele perceel wordt als be drijfspand gezien, aanslag 25, 2. voor het bedrijfsgedeelte 25,en voor het overige woongedeelte 6°/o van de huurwaarde. In het eerste geval is de aanslag in vergelijking tot andere woningen bij zonder laag, terwijl in het tweede geval de aanslag onevenredig hoog wordt. Het college is van mening dat deze onbil lijkheid te ondervangen is door een be paling in de verordening op te nemen, waarbij deze belasting voor bedoelde woon-winkelpatiden afzonderlijk wordt geregeld en wel in dier voege, dat voor genoemde percelen' jaarlijks een vast bedrag verschuldigd is van 35, Voorts is het gewenst van deze gele genheid meteen gebruik te maken om de redactie van artikel 3, 2e lid (hierbo ven onder b. vermeld) zodanig te cor rigeren, dat daaruit duidelijker blijkt, dat alleen die percelen waarvoor geen huurwaarde is vastgesteld a.d.z. schu ren en andere ruimten onder deze belasting begrepen worden als in deze percelen een bedrijf is gevestigd dat van de gemeenteriolering gebruik maakt. Hierdoor wordt bereikt, dat schuurtjes, autoboxen e.d. die meer voor huishou delijke doeleinden worden gebruikt van deze belasting zijn vrijgesteld. Zij stel len voor het daartoe aan u overgelegde ontwerpbesluit te aanvaarden. Verhoiging' begrafenisrechten Bij de goedkeuring van de gemeente begroting 1964 welke een nadelig sal do aangeeft van rond 35.000,— hebben gedeputeerde staten het vertrouwen uit gesproken dat het financiële beleid van het gemeentebestuur er bij voortduring op gericht zal zijn het tekort op de ge wone dienst tot een zo gering mogelijk bedrag te beperken. Naar de mening van dit college kunnen o.m. de begrafe nisrechten nog belangrijk worden ver hoogd. In verband hiermede delen b. en w. het volgende mede: Zoals bekend is, wordt in deze ge meente wegens koopsom voor een eigen graf voor twee personen 90,gere kend en voor een huursom van een vrij algemeen graf nihil. Uit door ons bij diverse gemeenten op het eiland en buiten het eiland ter zake ingewonnen informaties is geble ken, dat voor koopsom van een graf ruimte op de Ie klasse (te vergelijken met onze „eigen"-graven) gemiddeld 150,in rekening wordt gebracht en hiervoor in diverse gemeenten buiten het eiland gemiddeld 220,moet wor den betaald, terwijl' in laatst bedoelde gemeenten gemiddeld 80,moet wor den voldaan voor een huurgraf. Gelet op de hoge kosten die in deze gemeente zijn en worden besteed voor resp. de aan leg en het onderhoud van de begraaf plaats, komt het college noodzakelijk voor de koopsom voor een eigen graf voor twee personen te verhogen tot 180,— Het invoeren van een huursom voor een huurgraf zoals elders buiten het eiland veelal gebruikelijk achten zij niet gewenst, doch in de plaats daarvan vinden b. en w. het noodzakelijk de be grafenisrechten voor een eigen graf te verhogen van 65,tot 100,en voor een vrij-algemeen graf te verhogen van 45 tot 80,terwijl voorts de vergoe ding voor het gebruik van de rijdende baar wordt opgevoerd van 7,tot 10, en de vergoeding voor het luiden van de klokken voor alle begrafenissen op 10,wordt gesteld (thans f 10',voor begrafenis in eigen graf en 5,voor begrafenis in vrij-algemeen graf. Bij aanvaarding van deze verhogin gen zullen de kosten voor een begrafe nis in een eigen, resp. vrij-algemeen graf, welke thans resp. 175 en 57,be dragen, in het vervolg op onderschei- delijk 303 en 100,— komen. B. en w. stellen voor tot een en ander te besluiten en daartoe het overgelegde ontwerp-besluit te aanvaarden. Herstel beschoeing Sluise haven De hoek van de loswal waar norma liter de bietenschepen aanleggen in de Sluisse Haven is sterk .in verval. Een gedeelte van de oude damwand dient te worden verwijderd en loodrecht op de bestaande damwand ongeveer 7m nieu we beschoeiing te worden aangebracht. De hieruit voortvloeiende kosten wor den geraamd op 9400, Ook de beschoeiing nabij de hoek van de uitwateringssluis van de polder dient nodig vernieuwd te worden. Dit herstel vraagt de volgende werkzaamheden: trekken gedeelte houten damwand, le veren en aanbrengen van nieuw houten damwand en het bijwerken van het ta lud. De kosten van dit werk zullen naar raming 14.600,bedragen. Waar laatst bedoeld werk mede in het belang is van een goede uitwatering van de polder zal in deze herstelkosten voor de helft door de polder worden bijge dragen. B. en w. stellen voor, voor de uitvoe ring van voormelde werkzaamheden het nodige crediet beschikbaar te stellen. Zij merken hierbij op, dat ook het ver lengde van de stalen damwand in de insteekhaven aldaar, bestaande uit met selwerk, beton, en cementblokken in slechte staat verkeert. Het herstel hier van zal evenwel een dermate grote in vestering vergen, dat het, gelet op de ongunstige begrotingspositie en het mi nimaal gebruik dat van dit gedeelte van de Kaai wordt gemaakt, voorhands niet verantwoord wordt geacht ter plaatse definitieve voorzieningen te treffen. Voorlopig dient met een provisorisch herstel te worden volstaan. Belangrijke tegemoetkoming in huurprijs. Naar het zich thans laat aanzien, kan het nieuwe sportveld binnenkort in ge bruik worden gesteld. Het college is van mening, dat het voor het in goede staat houden van dit veld gewenst is, dat dit sportterrein in hoofdzaak wordt ge bruikt voor de beoefening van de voet balsport. Zij stellen daarom voor, dit terrein tot wederopzegging onderhands te verhuren aan de plaatselijke voethal- vereniging O.F.B. Met betrekking tot de bedongen huurprijs delen zij het volgen de mede. Economisch bezien dient voor dit ter rein een huurprijs te worden berekend van f 4000 per jaar. De financiële po sitie van deze vereniging is uiteraard niet van dien aard dat een dergelijk huurbedrag zonder belangrijke subsidie van de gemeente kan worden bedongen. Het college meent evenwel dat deze vereniging financieel in staat moet wor den geacht een netto huurbedrag van 500,per jaar te voldoen. In verband hiermede stellen zij voor de huur voor dit sportterrein te bepalen op de t.z.t. nog definitief vast te stellen economi sche huurwaarde en daartegenover aan deze vereniging een zodanig bedrag aan subsidie te verlenen dat zij per saldo een jaarlijkse huur verschuldigd is van vla Middelharnis - Sommelsdyk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Fersoonlyke behandeling van al uw belangen. f 500,Wil de exploitatie van dit veld voor de gemeente enigszins financieel verantwoord zijn, dan is het noodzake lijk, dat aan deze verhuring voorts de voorwaarden worden verbonden dat de kosten van afrastering, doelpalen, bal- lenvangers en het dagelijks onderhoud van het terrein voor rekening van de huurder komen. Voorgesteld wordt tot een enander te besluiten. Bij raadsbesluit van 8 jan. 1964 is van het R.K. kerkbestuur te Achthuizen voor de bouw van een aantal woningen aan de Schoolstraat een perceel grond aangekocht ter grootte van 3500'm.- tegen de prijs van 1,per m-. Nu blijkens het ontwerp-uitbreidingsplan voor Achthuizen aan weerszijden van dit bouwterrein straten zijn geprojec teerd, achten b. en w. het noodzakelijk dat bij de uitvoering van bedoeld bouw plan gelijktijdig een gedeelte van de ge projecteerde straat tussen de school en dit bouwterrein en de in het verlengde van de Polderstraat aangegeven straat zover naogelijk worden aangelegd. Hierdoor wordt bereikt, dat de toe komstige bewoners van dit te bouwen complex woningen voor hun achteruit gangen al aanstonds een bestrate toe gangsweg krijgen terwijl anderzijds voor de kleuterschool aldaar en het achtergelegen nieuwe sportterrein goede ontsluitingen worden verkregen. Het R.K. kerkbestuur is bereid ook de hiervoor benodigde grond ter grootte van 1500 m^ eveens voor de prijs van 1,per m2 aan de gemeente te ver kopen. B. en w. achten deze prijs bil lijk en stellen daarom voor, tot deze aankoop te besluiten. MIDDELHARNIS-SOMIVIELSDIJK DIEKHUUSNIEUWS Plotseling overleden. Dinsdagmiddag omstreeks 13.30 uur is bij het binnen komen van het Diekhuus plotseling de heer Mierloo overleden. Er zou deze middag op de gebruikelijke manier be jaardenmiddag worden gehouden. Na dit voorval dat ons diep heeft getrof fen zijn de aktiviteiten voor deze week stopgezet. Wij kenden de heer Mierloo als een trouw bezoeker. Hij spande zich tevens in voor het organiseren van bootreisjes e.d. De bejaarden en ook wij van het Diekhuus verliezen in hem een zeer gewaardeerd medemens. We wensen de nabestaanden van harte veel sterkte toe in dit grote verlies. De begrafenis is vastgesteld op vrij dag om 2 uur op de Algemene begraaf plaats „Vrederust" te Middelharnis. In verband met deze begrafenis zijn alle aktiviteiten in het Diekhuus afgelast. Er worden dus geen clubs gehouden. De eerstvolgende bejaardenmiddag wordt a.s. dinsdag gehouden op de gewone tijd. Aktiviteiten voor zaterdag. Alle akti viteiten van de zaterdag wat betreft het Diekhuus zullen gewoon doorgang vin den. Om 10 uur jongensclub in de kel der, 's Avonds om 7.30 uur biljarten voor de grotere jongens. Binnenkort muziekuitvoering. Op 17 april a.s. zal de jaarlijkse muziekuit voering worden gegeven in het Diek huus. Gezien de enorme grote belang stelling bij het laatstgehouden muziek concours, is het raadzaam tijdig plaats kaarten af te halen aan het Diekhuus. De avond zal toegankelijk zijn voor iedereen, voorzover de kaarten voor radig zijn. Er wordt volgende week reeds met de voorverkoop begonnen. per pak 1.20 VERFROLLERS van 2,75 voor 1,75 In KWASTEN ruim gesorteerd. WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP MIDDELHARNIS Burgerlijke stand over de mnd. febr. Ingekomen personen. M. Vroeginde- weij van Rotterdam; C. L. M. Hooge- weegen van Voorhout; D. J. Timmer van Nieuwe Tonge; H. Boersma en echtg. van Bunschoten; C. J. Goumare en echt genote van Sommelsdijk; D. van der Wekke en echtg. van Dirksland; W. Vis ser en gezin van- Stad aan 't Haring vliet; S. Boschma en echtg. van Oude Tonge. Vertrokken personen. J. A. ten Sel- dam-Woertman naar Gorssel; L. G. Speksnijder en gezin naar Apeldoorn; L. Jousma naar Rotterdam P. du Pree-Slui naar Den Bommel; J. Dekker naar Rot terdam; B. Bonke en gezin naar Tilburg W. H. Broere naar Rotterdam; P. Koert en echtgenote naar Nieuwe Tonge; M. de Visser naar Goes. Geboren: Klaas z.v. A. Vroegindeweij en W. Vroegindeweij; Willem z.v. D. C. van Driel en C. van Dam; Jan z.v. C. van den Nieuwendijk en H. Mosselman; Christina Cörstiaantje d.v. J. Groen en C. Bienefelt; Adrianus Willem z.v. C. Lodder en E. A. PeekStok; Beschier z.v. B. de Korte en L, Krijtentaerg; Cornells z.v. A. J. van Rumpt en C. Ie Comte; Johannis, z.v. J. Smit en C. v. d. Jagt; Jacob Ary z.v. A. Polder en S. v. Brus sel; Jannetje d.v, B. Krijtenberg en C. L. Franke; Cornelia Seeltje d.v. J. Vroegindeweij en J. C. Koole. Huwelijken: J. Jordaan 26 jaar en N. van den Nieuwendijk 21 jaar M. H. Manneke 47 jaar en C. A. Gouswaart 34 jaar. Overlijden: C. Buijs 74 jaar; W. Viskil 67 jaar. Zandpad Middelharnis SövS^SSn5v5\5:5ï5vS^5^5^SïS^5s5ïSsSs5\5s5v5ï^^ Dinsdag 17 maart a.s. De gemeenteraad van Sommelsdijk zal dinsdag 17 maart bijeenkomen. Op de agenda komt o.m. voor een verzoek van de gemeente Strijen om adhaesie te be tuigen aan een adres aan de minister van Verkeer en 'VTaterstaat en Ged. Sta ten, waarin wordt gewezen op de ver keerssituatie bij de Barendrechtse brug, waarvan de toestand nog onbevredigen der zal worden, bij het gereedkomen van de Haringvlietbrug in 1964. In dit schrijven wordt aangedrongen op korte termijn een nieuwe moderne brug te bouwen en de daarop aansluitende we gen aan te leggen. Verder is er een verzoek van de be woners van de Langeweg om verbete ring van de straatverlichting, omdat men zich in het privé- en zakenleven voelt belemmerd. Een soortgelijk schrij ven is ingediend bij de raad van Mid delharnis, waar het verzoek is afge wezen. Daar te verwachten is dat bin nenkort de uitbreidingsplannen van beide gemeenten zich naar de Lange weg zullen uitbreiden en dan aan de verlichting de nodige aandacht zal wor den besteed, wordt ook hier voorge steld het verzoek af te wijzen. Teikort gem. rekenimg 1962 De gemeenterekening dienstjaar 1962 wordt de raad aangeboden, die de vol gende cijfers laat zien: Gewone dienst: Inkomsten 428.311,06 uitgaven 500.139,85, nadelig slot 71.828,79 Nog te betalen bedragen 11.750,63 nog te verhalen bedragen 59.322,61; nadelig saldo over 1962 24.256,81. Kapitaaldienst: Inkomsten 4.068.547,33 uitgaven 4.547.722.64, nadelig saldo over 1962 479.175,31. Verder zijn er enige routinestukken, zoals wijziging begroting, wijziging ambtenaren-reglement, rekening Emgo enz. De afrastering van een terrein aan de Openbare lagere school zal ook aan de orde komen. Voorlichtingsavond in aula van H.B.S. Van de zijde der vereniging „De Flak- keese H.B.S." vernemen wij Zoals bekend zal zijn, heeft de vereni ging in samenwerking met de direkteur van de school reeds enkele jaren ge ijverd voor de stichting van een mid delbare meisjesschool, verbonden aan de r.h.b.s. In feite hebben deze pogin gen thans tot een gunstig resultaat ge leid. Met ingang van 1. september a.s. zal de h.b.s. zowel aan meisjes als jon gens, die minder geschikt zijn het h.b.s. programma te volgen, een geheel nieuw soort onderwijs kunnen bieden op het niveau van het Hoger Algemeen Voort gezet Onderwijs en in het kader van de RIJMEÖNT VAN TIjj, Uien met tulpen. Dat wil niet zo goed Wacht u er voor, Dat u 't nimmer dus doet! Co-excistentie, Gaat niet bij die twee Samen verbouwen. Valt heus nog niet mee 't Ui-wortelaaltje, Dat levert gevaar 't Is voor de bollen. Altijd o zo naar. 't Forum in Spalding, Heeft dit goed bepraat 't Eind was dat d'ene. De andere schaadt Wees dus voorzichtig, O volk van Flakkee Ge zijt gewaarschuwd Het is geen idee Uien en tulpen. Ze schaden elkaar. Maar hoe speelt men dit Op 't eiland nu klaar? Desnoods een bamboe Of ijzeren gordijn. Zou soms een muur, Hi,er de uitkomst ook zijn? Denk aan d' apartheid Hier is ze ook goed Want 't is een aaltje Dat schade vaak doet. Tij men Dat koude startmoeilijkheden kangt. ven bij 'brommers is algemeen bekcci Wanneer zulke narigheden zich voor doen op een stralende en heerlijk wai- me zomerdag, zijn de meesten stomver baasd. Vooral tijdens een vakantietrip, alst motor van de bromfiets „er stevig aai heeft getrokken" gebeurt het nog i\ eens, dat een brommer die nog even t >j,.-uii MOEILIJKHEDEN Plaatje kurk niet dikker dan 2 millimeter voren uitstekend liep, het volledig laat afweten, nadat hij een paar minuten is stilgezet. De oorzaak hiervan is „vapour-Iock", een gasbel in de carburateur of soms wel in de brandstofleiding. Die gas bel ontstaat juist als de bromfiets stil staat. De rijwind koelt het motortje niet meer af, de benzine begint in de carbu rateur te verdampen en zo vormt zicli een gasbel, die de doorstroming van de benzine tegenhoudt. Als zoiets u overkomt tijdens eenva- kantietocht, dan zit er niets anders op dan de ziel in lijdzaamheid te bezitten. Zet het brommertje in de schaduw om af te koelen. Na verloop van tijd ver dwijnt de gasbel vanzelf. Beter is het natuurlijk om vapour- lock te -voorkomen. U kunt daartoe ee» stukje slecht warmtegeleidend mate'- aal aanbrengen tussen de cilinder (lie hittebron) en de carburateur. Bij de meeste bromfietsen is het een vrij een voudig werkje om tussen de flensen een plaatje kurk van twee milimeter aan te brengen. Op dè tekening ziet u hoe dat gebeu ren moet. Een dergelijk simpele voorziening ka" veel oponthoud voorkomen tijdens een vakantietocht op warme dagen. Bij carburateurs met een rinjaanslui- ting is een isolerend plaatje niet zó ge makkelijk aan te brengen. Hiervoor zal een vakman een verloopbuisje moeten draaien en dat is iets dat hij beter kan bekijken dan een leek. nieuwe wet op het voortgezet onderwijs (de z.g. mammoetwet) Gestart zal wor den met een 2e klas, in aansluiting "P de Ie klas h.b.s. Het is echter nie' gesloten dat ook leerlingen, die thans aan een andere vorm van voortgezet oii- derwijs deelnemen, tot de nieuwe af' deling worden toegelaten, uiteraard na overleg met de betreffende hoofden van scholen. Goeree-Overflakkee behoort tot oe streken des lands, waar het eerst me^' dit soort onderwijs kan worden begon nen.. Wij verwijzen voorts naar een ad vertentie elders in ons blad gcplaa'? waarin eenoproep wordt gedaan J] woning van een instructieve voorlicn- tingsavond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 6