Flakkeese boeren zijn ontevreden over het landbouwbeleid Gladiolen- tentoonsteliinj ;tru! IpeniK Van E.E.G. niet veel verwachtingen R,a.p Twee wegen - één doel E.E.G. Landbouwpolitiek In landliouw13,4% meer bro ter gelegenheid openj Haringvlietbrug INGEZONDEN Land- en Tuinbouw Coö| liddell Wilde haver, luitenboord een toenemend kwaafivierk „ciinton" Iracht va Bli^dz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 10 maart ;M„a lo maartj „Ruim al die „schappen" maar op, het zijn maar mee-eters" was de mening van dhr. L. Visser te Stellendam (voorzitter van de afd. C.B.T.B.-west) op de vrijdag j.l. gehouden vergadering van de chr. boeren en tuindersbond, afd. Flakkee, een uitlating na een gehouden redevoering van drs. P. J. A. Wijnmaa- len over actuele vraagstukken in de E.E.G. landbouwpolitiek. Drs. Wijnmaalen secr. van de Ned. C.B.T.B. die de E.E.G.-problemen in de landbouw van nabij meemaakt te Brussel, gaf een uiteenzetting dat de eerste fase, n.l. de markt- politiek was gepasseerd en men nu aan de tweede, n.l. aan de prijspolitiek toe is. Het plan-Mansholt doet hier een felle stoot om tal van onzekerheden te om zeilen, maar de C.B.T.B.-boeren waren er niet enthousiast over. Voorheen kon de Nederlandse Landbouw door goedkope produktie de buitenlandse concur- nentie doorstaan en er is vrees dat Nederland als buffer gebruikt wordt om an dere landen sterk te maken. Op deze vergadering is ook een nabeschouwing ge geven over de laatste aardappelaktie, die niet tot het verwachte resultaat heeft geleid. Over gerezen misverstanden werd opheldering gegeven. „Sinds de vorige vergadering van de afd. C.B.T.B. is de toestand in de land bouw niet veel verbeterd" zei de voor zitter de heer C. A. van Loon in zijn openingswoord. Het is een slecht jaar voor de boeren. Voor de aardappelen meenden wij steun te zullen vinden bij de overheid vorig jaar greep de rege ring in toen de prijzen hoog waren en nu ze laag zijn niet. Laat men. dan lie ver de handel geheel vrij laten was sprekers mening, want nu zit de zaak grondig in de soep. De eerste aktie van de jonge boeren heeft er misschien toe geleid, dat het Produktschap een gedeel te aardappelen uit de markt heeft ge nomen, maar lang niet voldoende. Bij de tweede aktie hebben de landelijke stand organisaties meegedaan om de jongeren die soms wat fel zijn zo nodig af te rem men. Deze aktie is vlot verlopen, maar was te vlug uit de grond gestampt om ten volle aan het gestelde doel te beant woorden, aldus de voorzitter. Na afdoening van de huishoudelijke zaken de aftredende bestuursleden C. A. van Loon, K. C. van Kempen en J. J. de Wit werden herkozen verkreeg drs. Wijnmaalen het woord, die eerst zijn visie over de beslissingen van het Produktschap inzake de aardappelen gaf. Hij wees er op dat een kwantum uit de markt was genomen om verdere prijsdaling tegen te gaan; de prijs wilde men niet te hoog stellen om toch rede lijk te kunnen exporteren. In Italië en Frankrijk zijn eveneens aardappelen aangeboden, die sympathieke manier is hier overgenomen. Spreker gewaagde ook van maatregelen inzake kwaliteits eisen, niet alleen aan de grenzen, maar ook in het binnenland. Wel speet het spreker dat er geen wezenlijk overleg was in het Produktschap (verhouding 5 boeren en 17 stemmen uit de bedrijven) waardoor er onvoldoende samenwer king is. De minister voelt er niet veel voor om nogmaals 25000' ton uit de markt te nemen, omdat het Produkt schap onvoldoende rekening houdt met situaties die zich kunnen voordoen. On danks dat, vond drs. Wijnmaalen het onverstandig om het Produktschap de rug toe te keren, mocht men blijven fa len zal men naar andere maatregelen moeten omzien. De Italiaanse, Franse en ook de boe ren hier zijn ontstemd over de handel, die niet bereid is de winstmarges te ver kleinen als de prijs zakt. Zoals men thans in Frankrijk doet achtte spreker in Nederland de aangewezen weg om de positie met de handel te versterken. Komende op het terrein van de E.E.G. viel er weinig concreets te zeggen. De ministerraad heeft het plan Mansholt besproken en prijs grenzen voor rund vlees vastgesteld. De E.E.G. streeft naar een oriëntatieprijs, de laagste 2,80 en de hoogste 3,30, tussen dit maximum en minimum mogen de regeringen prijs kiezen. Komt men beneden de min. prijs dan moet de regering in de markt op treden. Betreffende de melk heeft het Landb. schap 33 et. voorgesteld, wat de minis ter heeft aangehoord, maar zich er niet over uitgelaten. Een nieuwigheid in de E.E.G. is het voorstel de melk op 29 et. minimum en 35 maximum te stellen, waartussen de regeringen een richtprijs mogen stellen. Vast staat een en ander nog niet. Plan Mansholt Over het plan Mansholt zijn 4 rege ringen voor en 2 tegen (Duitsland en Luxemburg) het ziet er naar uit dat het niet in een keer doorgaat. Wordt dit plan niet aanvaard, zal in andere rich ting moeten gedacht. Mogelijk komt overeenstemming met de tarwe-richt- prijs; met de voergraan-prijs zitten we moeilijk aldus spreker. In de E.E.G. zijn we op de helft van de rit aldus drs. Wijnmaalen 6 jaar zijn achter de ruig. In deze eerste fase zijn de meeste landbouwproduk- ten in het gelid gezet, in d© 2e fase gaan we marcheren en komt de prijs politiek aan de orde! Het plan-Mansholt wil t.o. van de prijspolitiek een felle stoot voorwaarts om tal van onzekerheden te omzeilen. In 1966 kan de vrije markt voor indus- trieprodukten gereed zijn, voor de land bouw is daar nog geen zicht op. Mans holt wil de achterstand inhalen om de landbouw onder dezelfde paraplu te brengen van een vrije markt. De landbouw is in de E.E.G. een moei lijk geval; er zijn krachten die zeggen, laten we ze apart zetten! Daarom moe ten de landbouw-organisaties niet ver deeld optreden, want dat verzwakt de positie. De markt politiek is in deze eerste fa se voor 90'"/o gepasseerd als deze week overeenstemming komt over de suiker is het gs'/o. Nu gaat het om de prijspoli tiek, om eenparig te kunnen optreden naar de buitenwereld. Discussie Er ontstond over de verschillende vraagstukken een levendige discussie, men vroeg of door toetreding van En geland en Denemarken de regelingen weer niet zouden omver vallen. Het ant woord was dat Engeland een systeem van toeslagen heeft„ dat Nederland niet kent dan alleen in de zuivel. :Over het produktschap gingen zeer ontevreden stemmen op; zoals reeds ge zegd wilde de heer L. Visser al die schappen maar opruimen. Drs. K. C. v. Kempen stak met dit gezegde de draak en vroeg aan de heer Visser (die com mandant is van de brandweer te Stel lendam) -of hij ze soms wilde wegspui ten! Drs. Wijnmaalen wilde het Produkt schap niet heilig verklaren, het grond principe kan juist zijn, als het niet be antwoordt aan het oorspronkelijk ge stelde doel, moet het daarnaar worden teruggebracht. De heer Vogelaar, Stad aan 't Haring vliet las een beschouwing voor uit de „Pootgoedhandel" t.o.v. de E.E.G., de initialen zouden op „Eigen Gewin" doe len. De conclusie was: grote landen sterk maken t.o.v. goedkopere produktie in Nederland. Drs. Wijnmaalen vond dit ook „grie zelig", de E.E.G. heeft nog geen invloed op structuurbeleid in d e diverse landen die o.m. toeslagen geven. Nu wil Mans holt een E.E.G.-pot en uit die pot sub sidies voor objecten, die niet aan be paalde normen kunnen voldoen. De heer Vogelaar achtte het nodig dat de organisaties bij de minister aanstu ren op subsidies, eer alles in de E.E.G. gerealiseerd is. Anders gaan we er aan, zo zei hij, we kunnen de concurrentie niet doorstaan. De heer Biemond Stellendam vond het wel een mooi verhaal van drs. Wijn maalen, maar wilde liever iets meer po sitiefs t.o.v. het produktschap. Drs. Wijnmaalen bleef er bij het on verstandig te vinden het Produktschap op zij te schuiven, omdat men er dan niets voor in de plaats heeft. De heer G. Tanis te Ouddorp uitte eveneens zijn ontevredenheid over al die schappen en organisaties. Men kan het theoretisch mooi bespreken maar wat hebben ze tot heden gepresteerd zo stel de hij. De boeren zijn voorgehouden be tere produkten te leveren en we zitten nu met de overschotten. Drs. Wijnmaalen betoogde dat de prij zen worden vastgesteld in de Tweede Kamer en de uiteindelijke beslissing niet aan ons ligt. De stijl van de C.B.T. B. is, we praten net zo lang als het kan, al hebben we het laatste woord niet. De heer G. Tanis. Volgens het akkoord van Wassenaar zou er aandacht aan de landbouw worden besteed. Nu zeggen ze de boeren moeten de handen uit de mouwen steken. Drs. Wijnmaalen merkte op, dat de pot van 4 miljoen bijna op is. Hij wilde de landbouwpolitiek niet over een pe riode van 4 jaar maar op een langere termijn zien. We zouden een minister van landbouw voor 10 jaar moeten heb ben. Hij is nauwelijks ingewerkt of er is weer verkiezing. Er werd breed over gediscussieerd en daar de tijd verstreek nam de voorzitter het woord, die tot voorzichtigheid maande met wegschrappen als men niet weet, wat er voor in de plaats komt. We moeten tot uitstippelen van een beleid komen, hij was er huiverig van, wan neer er zonder ons (zonder de boeren) beslist wordt. De aardappelaktie Aan het slot van de vergadering werd door de heer Ko Vogelaar een uiteenzet ting gegeven over het verloop van de twee aardappelakties, te Rotterdam en Den Haag. De eerste was goed verlopen als was dit niet in de pees gekomen zo als verwacht, omdat dit omfloersd was door het geval met Prinses Irene, wat voorpaginanieuws was. Wat de tweede aktie te Den Haag be treft had de politie de kolonne naar de buitenwijken geredigeerd en ging de groep uit elkaar. Hierover was men zeer ontevreden. Die ontevredenheid steeg toen om 11 uur de aktie was afgelopen er slechts 3 jonge boeren de persconferentie in Bos- lust mochten bijwonen. Dit duurde tot kwart voor zes. Hierbij waren de voor zitters Knottnerus, Zijlstra en Brouwer. Deze hadden beloofd na afloop naar de Diertuin in den Haag te komen, waar het gezelschap boeren de zaak nog eens zou doorpraten. De heren lieten verstek gaan; later bleek dat men het niet goed begrepen had. Vanuit Rotterdam waar de Flak keese demonstranten nog eens zijn bij eengekomen, had de heer Ko Vogelaar nog eens gebeld naar de Bondsvoorzit ter Zijlstra, die meedeelde dat hun niet aanwezigheid op een misverstand be rustte. Wel beloofde hij naar Flakkee te komen om een uiteenzetting over de he le aardappelsituatie te geven. De voorzitter wees er nogmaals op dat de voorbereidende tijd voor de aktie eigenlijk te kort is geweest. Hij prees het dat de Bondsvoorzitter zelf naar het eiland kwam, om de moeilijkheden die er zijn toe te lichten. De heer Ko Vogelaar sloot de bijeen komst met dankgebed. In de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap hebben de verte genwoordigers van werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 13,4 pet. voor de veehouderij en de akkerbouw. De provinciale organisaties van werk nemers en werkgevers worden geadvi seerd de lonen met dit percentage op te trekken. Gebruikelijk is, dat dit advies onge wijzigd wordt opgevolgd. De loonsverhoging houdt in, dat in de akkerbouw en de veehouderij de lonen ten minste 100 gulden per week gaan bedragen in overeenstemming met het akkoord over het minimumloon van de Stichting van de Arbeid. (Een enkele groep van ongeschoolde arbeiders blijft wellicht nog onder deze 100 gulden, maar de hoofdafdeling sprak als haar mening uit, dat het mini mumloon van 100 gulden voor iedereen zal moeten gelden in de hele akkerbouw en veehouderij. Ook alle toeslagen worden met 13,4 procent opgetrokken. De werktijd in de akkerbouw vermin dert met 50 uur per jaar tot 2250 uur, of 45 uur per week. De veehouderij komt van 2675 uur op 2615 uur, of circa 52 uur per week. Dit advies geldt niet voor de tuin bouw, omdat in deze sector de provin ciale afdelingen zelfstandig onderhan delen. HERKINGEN Ouderavond. Donderdag 12 maart zal er des avonds van 7-9 uur, voor de ouders van de leerlingen der chr. school op ger. grondslag gelegenheid zijn om het werk te bezichtigen in het school gebouw, en tevens om met het onder wijzend personeel van gedachten te wis selen over de vorderingen hunner kin deren. Biddag Herv. genveente. A.s. woens dag 11 maart zal er in de Herv. kerk biddag worden gehouden, en wel des v.m. 9.30 uur ds. Zaal van Nieuwe Ton- ge en des avonds 7 uur ds. Wiegeraad. Uienprfls stijgt. De prijs van de uien stijgt, men besteedt thans alhier 10 a 11 et. per kg. Ouderavond Herv. school. De jaar lijkse ouderavond van de Herv. school werd j.l. vrijdagavond gehouden in „Ons Huis". De voorzitter opende deze avond door het laten zingen van ps. 116 vers 1 en 7, gebed en schriftlezing. In een kort openingswoord wees hij op de verantwoordelijkheid van de opvoeders, de opvoeding heeft als het goed is alleen oorsprong en doel in de vrees des Hee- ren, laten wij onze kinderen voorleven in gebed en levenswandel besloot de voorzitter. Door de leerlingen werd een gevarieerd programma gebracht o.l.v. de onderwijzers, het ongekunstelde optre den, de decoratieve kleding van crèpe papier, het zingen en blokfluiten was zeer naar genoegen van de talrijke aan wezigen. Door dit optreden van de leerlingen werd tevens een indruk gegeven van de prettige verhouding tussen onderwijzers en kinderen en de methode van onder wijs. In een onderwerp over gezag en opvoeding bepaalde de onderwijzer de heer de Keizer de aanwezigen bij de taak en het gezag der opvoeders. Opvoeden betekend zelf leven in ge zagsrelatie. God is de hoogste gezags drager alle gezag is van Hem afgeleid zoals de kerk, overheid enz. maar niet in de laatste plaats het gezin, de ouders. Alleen als wij ons onderwerpen aan Gods gezag kunnen we opvoeden tot een juiste levenstaak, besloot de heer de Keizer zijn leerzaam onderwerp. Het hoofd der school de heer v. d. Valk richtte aan het eind van deze druk bezochte engoed geslaagde avond een woord van dank tot de leerlingen en al len die tot het slagen van deze avond liebben meegewerkt, spreker wees ook op de veranderde leermetholen, waarin het eigen van het kind zijn steeds meer de aandacht krijgt, het onderwijs staat in de school centraal, de opvoeding be hoort in de eerste plaats in het gezin, laten wij daarop mogen voortbouwen, besloot de heer v. d. Valk, waarna nog gezongen werd ps. 86 6 en de ere-voor- zitter eindigde met dankgebed. OUDE TONGE Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een donkergeblokte heren sjaal; inentingspenning van hond nr. 124903; groene linkerwant; 1 paar gym- nastiekschoenen; herenpolshorloge bruin-groene linker wollen kinder-jon- genswant; kinderstep. Verloren: Een rood Marokaans dames portefeuille; onderstuk (voet) van een groen hoekmeetinstrument. Inlichtingen groepsbureau der rijkspo litie te Oude Tonge, Voorstraat 6, Tel. (01874) 244, tussen 9 - 12 en 14 - 18 uur. Leden reserve-politie beëdigd. Don derdagavond 5 maart 1964, werden door de heer wnd. districtscommandant der Rijkspolitie te Dordrecht, in de raad zaal van het gemeentehuis te Oude Ton ge, negen vrijwilligers van het korps Rijkspolitie, te weten de heren P. J. den Rooyen, A. A. Quist, A. W. van Dop, J. van Zanten (allen te Oude Tonge); G. Hobbel (te Ooltgensplaat); J. P. Geluk, L. ten Ham (beiden te Den Bommel); F. van Noord en D. Visser (beiden te Nieu we Tonge), beëdigd als onbezoldigd am- tenaar van het korps Rijkspolitie. De plechtigheid die een eenvoudig ka rakter droeg werd bijgewoond door de burgemeesters van de gemeenten Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat, de groepscommandant der rijkspolitie te Oude Tonge en de in structeurs van genoemde vrijwilligers. Bejaardenmiddag en -avond. Door het comité „Ouden van Dagen" werd j.l. woensdag in het verenigingsgebouw aan de Schoolstraat voor de bejaarden de jaarlijkse gezellige middag en avond georganiseerd, waarvan velen gebruik hebben gemaakt. Namens het comité riep de heer D. v. d. Tol de aanwezigen hartelijk welkom toe. Het verheugde hem, dat zo velen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Hij deelde voorts mede, dat mej. E. Bierboom uit het comité was getreden en sprak woor den van dank voor het vele prachtige werk dat zij in tal van jaren belange loos voor de oudjes had gedaan. Hij stelde haar opvolgster, mevr. Jochems- van Peperstraten voor, en sprak de wens uit, dat zij de voetsporen van haar voorgangster mocht drukken. De mid dag werd doorgebracht met diverse spe len, sjoelen, dammen, rookwedstrijd. Tijdens de broodmaaltijd sprak de heer de Vin woorden van dank tot het comi té en hij hoopte nog meerdere malen te mogen deelnemen. De avond werd ge opend met zang en guitaarspel van een achttal meisjesleerlingen van en onder leiding van mevr. Hassent-van Nieu waal uit Ooltgensplaat. Namens allen dankte de heer v. d. Tol, mevr. van Has- sent en de meisjes voor het gepresen teerde en riep hen niet een vaarwel, maar een tot weerziens toe. Vervolgens werd door de heer C. Kik jr. vier films vertoond van reisje met de ouden van dagen uit de jaren 1946 t.m. 1949. Ook deze films vielen zeer in de smaak. Om ongeveer 11 uur sloot de heer van den Tol onder dank aan allen, die tot het welslagen van deze bijeenkomst hadden bijgedragen. Burgerlijke stand over de mnd. febr. Geboren: Arentje, d.v. A. v. d. Ouden en A. Wolfert; Margrietta H., d.v. H. J. Kramp en J. C. van Mourik; Pieter- nella S., d.v. L. N. Moerenhout en N. de Looze; Jan zv. J. de Boed en M. de Bon te; Jacob, z.v. J. V. Gurp en M. Jordaan; Willempje d.v. C. Keijzer en E. J. Stan der. Overleden: Adriana van Nieuwaal w.v. H. Zweerus oud 77 jaar; Christina Kooyman, w.v. L. Bouwens oud 86 jaar. Huweiyken: Th. Muileboom en Mw. van Kempen; A. P. B. de Weerd en Th. de Waal. Biddag. Op woensdagavond 11 maart a.s. zal in de Ned. Herv. kerk des n.m. 7.30 u\jr een bidstond voor het gewas gehouden worden. Ds.A. Jonker hoopt voor te gaan. Ds. van Hensbergen spreekt over Is raël. Op vrijdagavond 13 maart a.s. des n.m. 7.30 uur hoopt ds. van Hensbergen in het verenigingsgebouw aan de Kerk- ring alhier, iets te laten zien ov^r zijn reis naar Israël, iedereen is welkom. OOLTGENSPLAAT Culturele avond. Vrijdag 13 maart a.s. 's avonds 7.30 uur zal er in het Verenigingsgebouw 't Centrum een cul turele avond gehouden worden, uitgaan de van het Volksonderwijs. Deze avond zal in het teken staan van de Ned. Jeugdherbergcentrale (N.J.H.C), waar bij het werk en de instelling van deze organisatie voor de jeugd nader zal worden toegelicht, en een filmpje wor den vertoond. Landbouwbedrijf verkocht. De heer L. C. Lokers heeft zijn landbouwbedrijf, annex zijn landbouwschuur en woon huis aan de Stoofstraat no. 7 onder hands verkocht aan de heer J. M. van Rossum, Noordzij sedreef 1, alhier. Uitvoering mandolineclub. De man- dolineclub van mevr. C. van Hassent- van Nieuwaal mag zich steeds meer in de belangstelling van een breder pu bliek verheugen. Vrijdagavond gaf men zijn jaarlijkse uitvoering, waarbij de grote zaal van het verenigingsgebouw 't Centrum geheel gevuld was met be langstellenden. De club bestaat uit on geveer 30 meisjes, die of mandoline, gi taar, banjo en blokfluit bespelen. Velen van hen zijn de kunst op meer dan één instrument machtig. Het gezamelijk spelen vormde deze avond een van de hoofdpunten, terwijl oolc verschillende meisjes alleen of met enkele andere meisjes een nummertje ten beste gaven. Verder had Joke Bree- man (16 jaar) een schets geschreven „Er was eens een koning", dat door een groepje spontaan werd vertolkt. Mevr. van Hassent, die al jaren met enthousiasme dit werk verricht en we kelijks les geeft en repeteert, kreeg van haar club aan het eind van de avond een salontafel aangeboden. Door Adrie Ras en Adrie van Dam werd het cadeau binnengebracht en met een zeer toe passelijk woord van Ineke Overbeeke werd het geschenk overgedragen. Ook werd mijnheer van Hassent niet verge ten. Hij moet in zijn woning altijd maar luisteren naar de repetities, of deze nu mooi of lelijk zijn. Conny Hotting bood hem met een leuk toespraakje een „ver rassing" aan. Zowel mevr. als de heer van Hassent waren voor deze vriende lijke geste zeer dankbaar. In de pauze had er een uitgebreide verloting plaats van artikelen die door de leden zelf werden meegebracht. Om ongeveer 11 uur werd de avond, die ook door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur werd bezocht, gesloten De aanwezigen waren zeer voldaan. Vo rige week zijn voor de club 10 leden een middag naar Oude Tonge geweest om daar voor de bejaarden te spelen. Zoals reeds meegedeeld wordt i{. legenheid van de opening van jji ringvlietbrug van 2029 augustu,' te Middelhamis een grote land." tuinbouwtentoonstelling gehoude daarmee Goeree-Overflakkee te drukken als agrarisch productie] trum. De bloembollentelers die hi toonstelling afwisselend houden tes in een andere gemeente van hete; zullen dit jaar de „Gratia 1964^ Middelharnis in deze show ondetj, gen. Geachte redactie, In Eilanden-nieuws van 3 maani werd o.m. aandacht besteed aan M scheid van de heer de Vin op 1964 van de belastingdienst te bJ heeft genomen. Het betreffende arj is echter niet volledig waar het j van sprekers betreft. De heer de was n.l. chef dienst-geleider vai ambtenaren van de actieve diens Goeree-Overflakkee en Voorne-PiJ Het lag dus enigszins voor de I ook namens genoemde ambtenaraij woord zou worden gevoerd. Dit ij A gebeurd, de heer J. Erkelens, hoolj sistent dienstgeleider der belastingel Middelharnis heeft de heer de VintT gesproken, waarbij hij opmerkte c tussen de chef en zijn ondergeschii heus niet altijd pais en vree is geQ de vonken vlogen er wel eens af, jl neer evenwel de bui voorbij was, f was de verhouding weer van preiJ aard. Ook releveerde de heer ErkJ enkele komische voorvallen, waaij het in d eambtelijke loopbaan vail heer de Vin bepaald niet heelt ontbtj ken. Tenslotte hoopte spreker dat f heer de Vin en diens vrouw velejiJ in goede gezondheid van hun zullen mogen genieten. Hierop voiJ een hartelijk applaus van de aamij gen. Voor een juiste berichtgeving veni ken wij u beleefd bovenstaande alsj in uw blad te publiceren. Bij voorlÈI onze dank. F. G. Por. A. M. van der Hsi ja beworteld j. HOGCHl Smroalaan 29 Telefoon (01871 Lor de goedel It het huisho| Invergaderinj |ee) zal word| Steenhuis itn gronden" let is de bedo^ leginnen. evraagd aanl )NGE, Emma voor de ogelijkheid Brieven aan dJ telefoon (01874 W. Schaap,! oop wegens I Tsnellingen Lz.g.a.n. Te bevrag De bestrijding van wilde haver, c plaatselijk een groot probleem voe zal ook dit jaar met kracht moeli] worden voortgezet. Het grote gevaar wordt vaak telsl onderkend en men zit er onder v»! men er erg in heeft. Besteed daarom alle aandacht de bestrijding, ook al is er maar e lichte besmetting. De chemische bestrijding kan i hebben met barban (caryne). Dit mil del wordt gebruikt in een dosering lïl 3 L/ha en toegepast in ihet jonge J was zodra de wilde haver 1—2 blaiif jes 'heeft. Het grote voordeel van dit middel il dat boer en loonspuiter en voorliQ-| tingsambtenaren, eerst een peKïl kunnen beoordelen op de bezetting iiit| wilde 'haver! Het graangewas en ook de wilde si ver moeten droog en afgeliard zijn.sl 'hoeveelheid spuitvloeistof moet :S| meer dan 150200 L/ha bedragen, Een zwaar gewas bevordert hetrtl sultaat. Ervaringen uit binnen- en tel tenland hebben aangetoond dat de ri| de haver indien Caryne juist wordt t( gepast voor SO'/o wordt bestreden e| dat de overledene planten vaak i kiemkrachtig zaad meer kunnen proii«| ceren. Het bleek zelfs dat daardoor bestrijding van wilde haverzaad wi bereilct. De bestrijding van wilde ihaverm' met kracht worden aangepakt, helÉ^ een nationaal belang. Het is niet uitgesloten dat ook 4 N.A.K. streng de hand zal houden a de eis, dat zaaigranen wilde haver ffil dienen te zijn. Vooral de export tel bier in het geding komen. De bestrij*! moet .voortgezet worden en de moet hierbij minstens zo koppig en volhouden als het onkruid zelf. Th. KI» Oi i VERVOLGVERHAAL door W. SCHIPPERS 33 Sophie heeft Marie alles moeten ver tellen, alles wat ze de beide laatste da gen van haar broer gezien en gehoord heeft. Met op elkander geklemde lippen kampte ze tegen haar ontroering, toen Sophie vertelde van zijn laatste uren. Stil en zwijgend hoorde ze alles aan, zonder met een enkel woord Sophie te onderbreken, doch toen deze haar de laatste groet van Johan overbracht, hoe hij met brekende ogen nog had ge stameld van zijn trouw, toen was het met haar zelfbeheersing gedaan en aan het hart van haar vriendin snikte ze haar jammer uit. Sophie liet haar begaan, liet haar uit- klagen en uitwenen en haar hand rustte moederlijk op het hoofd van haar vrien din. Toen de wildste smart langzamer hand stilde en ook de diepbewogen So phie zichzelf weer in bedwang had, vertelde ze nog even van de nobele han delwijze van dokter Bruinsma en de vriendelijke manier waarop hij haar va der tegemoet was gekomen. „O, Sophie, dat ik hem zó moest ver liezen, mijn vrolijke, beste Johan! ik zou op hem gewacht hebben, jaren en jaren lang, geduldig en gelukkig; zijn brieven zouden mij blij gemaakt hebben en ik zou hem gevolgd zijn naar Indië, naar de verst verwijderde post daar.." Van de aard der geldkwestie heeft Ma rie nooit iets te horen gekregen; ook va der niet. Voor Sophie was het een erezaak; zo spoedig mogelijk wilde zij de zaak trachten te regelen en toen zij gevoeg lijk kon gaan bracht ze een bezoek aan „Westduin". De Printers ontvingen haar met zo veel liefde, dat de grote moeilijkheid: het ^rragen, er goeddeels door werd weggenomen. Zij vertelde dat Johan, zonder een ver kwister te zijn, doorgaans meer geld nodig had dan vader lief was en deze ten slotte had gezegd, dat Han geen et. meer 'boven zijn maandelijkse toelage kreeg. Hier had Sophie even geaarzeld, nu was ze aan het pimt waarvoor ze naar „Westduin" was gekomen. De scherpzinnige oude Printers be merkte aanstonds, dat Sophie iets op het hart had. „Ja, ja, mijn kind, ik heb in mijn jon ge jaren ook nogal eens in officierskrin gen verkeerd, onder de jongelui van die stand wordt nogal eens wat geld soms tegen hun eigen zin zoekge maakt, soms meer dan ze kunnen mis sen; zoiets kan ook uw broer overko men zijn". Zo is het mijnheer Printers! had So phie aanstonds gezegd en in 't kort ver teld hoe de zaken er voor stonden. Onder een vloed van hete tranen ver telde ze ten slotte, dat haar broer op zijn sterfbed, in zijn laatste ure, hun va der stamelend schuld had beleden en om vergiffenis had gevraagd. En hoe de ze woorden niet geheel begrepen en aan wondkoortsen toeschreef. Wel had vader de stervende met lief devolle woorden gerustgesteld. „Ik geloof, nu je bedoeling te begrij pen. Je wilt de nagedachtenis van je broer tegenover je vader hooghouden. Hij mag niet weten dat die wartaal een voor hem onaangename werkelijkheid was." Die woorden vaagden de laatste aar zeling weg. „Het gaat om vijfhonderd gulden, mijnheer Printers beste mijn heer Printers, leen mij die vijfhonderd gulden. Ik neem de verplichting op me ze in de kortst mogelijke tijd terug te geven". De oude heer wilde iets zeggen, doch reeds ging Sophie verder en legde de dames uit hoe ze het bedrag dacht te kunnen vinden. „'t Is wel zoals ik vaak gehoord heb, Willem, de huzaren is een duur korps. en allemaal rijke jongens de officieren," zei een van de dames lijzig, zoals ook haar persoon is. „Je moet Sophie maar helpen", voegde zij voorzichtig sprekend er aan toe. „Wij zullen er niet veel meer over praten Sophie", had de oude heer ge zegd, „ik zal je helpen en ik zou ook Johan geholpen hebben als hij mij ge vraagd had met het terugbetalen behoef je heus geen haast te maken, dat komt in orde. „Mijnheer Printers, het is mij een pak van het hart. En wat het terugbetalen betreft, het is ook voor mij een ere schuld „En als dan je vader bemerkt, dat je op allerlei wijze bekrimpt?" vroeg een der dames. „O, daar ben ik niet bang voor. Vader geeft mij voldoende huishoudgeld ruim voldoende voor onze eenvoudige levenswijze en hij heeft meer dan eens lachend gezegd: „Als je er wat van over kan houden, Sophie, dan is dat voor een strikje of een lintje. Het is voor jou". Dus wat dat betreft ben ik gerust. Onze goede Bet zegt vaak, wan neer ze mij een paar gulden teruggeeft: Alweer een deel van uw uitzet, Sophie. „Ik zie het al", merkte mijnheer Prin ters met fijn glimlachje op, „ik zie het al, jij bent even moeilijk van je chapiter af te brengen als de dokter zelf. Wij laten dit punt rusten. Maar nu iets anders" zo ging hij voort, „op welke wijze denk je het geld aan die luite nant van Gerbel te doen toekomen? Daar kun jij toch zelf niet naar toe gaan en de schuldbekentenis moet je hebben". Daar heb ik nog niet over nagedacht, van geldzaken heb ik weinig verstand. Zou het niet per brief af te handelen zijn?" vroeg ze. De oude heer schudde beslist het hoofd. „Nee, mijn kind, dat gaat zo niet, jij moet in dit geval een vertrouwde zaak waarnemer hebben die het voor je in orde brengt. Wanneer ik maar niet zo slecht ter been was, zou ik het met genoegen voor je doen. Dat kan nu eenmaal niet, dus 't is nutteloos om daarover te praten." „Gewoonlijk komt dokter Bruinsma hier achter in de week, kan die je niet meenemen, Willem?" „Dan ben ik bij de stad en ik moet er in wezen, en wou ook wel graag weer terug, Anna!" „Met een auto terug 'De oude heer knikte nadenkend met het hqofd. „Ik zou er eens met dokter Bruinsma over kunnen praten, om hij er bezwaar tegen heeft om met een oude, trekbe- nende jichtpatiënt de reis naar de stad per auto te maken. Ik kan hem zeggen, dat het een zaak betreft, die onmiddellijk en door mij persoonlijk moet worden afgehandeld de zaak in kwestie blijft geheel i ons, niemand zal daarvan ooit iets'fl weten komen". I Met tranen van dankbaarheid in *l ogen betuigde Sophie haar erkent#l heid en met een verlicht hart verlie!'| „Westduin" Hoofdstuk 19 VRIENDSCHAP VOOR BITTEBHEI»! Kort na de begrafenis van zijn i had dokter Waldens een onderzoek ui gesteld of deze in zijn garnizoen schulden had achtergelaten. Hij w*L niet, dat er, wat hem betreft, een sWI zou kleven op de nagedachtenis van^' zoon, ook al zou hij er zich grote oSs" voor moeten getroosten. Het bleek, dat Johan vóór zijn v»; lof alle kleine schulden had afgeoa»;: Ook in het casino wist men vari nie^l een paar dagen tevoren was mij"'"' Printers in de stad geweest. J In de dokterswoning gaat alles zijn gewone gang, de dokter rijdt we» met Bus uit naar zijn patiënten neemt met onverminderde ijver zijn »^l roepsbezigheden waar. Die hem van nabij kennen, hebben al lang "P merkt, dat de oude dokter na het z«' I verlies bij lange niet dezelfde is 8 I bleven. Uiterlijk is hij sterk vergnj' en opvallen ouder geworden. (Wordt vervoIS"! |e voormalige aeer en mevr, Putten is ver landen van nodige diplom rijf te kunn ït deze zaak e |se laten one nte is geheel t ingericht. Be heer J. v. d lerneemster, in zeer korte noderne wijz betimmering ^pen en uitge' Sia hout. Ko i>ij de heer v. alle kasten; feevoerd, wat is te noemen Ëaie rekken |t veel ruimte Ijiezen en te p ^n fleurig en c fize is ruim gi voorstellen, fclusieve model |ken! De verlic de wandvers grote etalag ^6 modellen tr tidacht. O Öe symbolische ,ening van dez( J lijn van here ■dragen aan ee ^esterse, mevr Imens het ge ester P. W. H Jk en secr. v. |ook meerdere |rs, vrienden itevrouw Hoi ^an over de ke |t prettig wink keuze erg gr pn" zegt een pken ook de vi bij een hoed BPassende hant in paraplu, wa: Techt kan. Me fh de eerste te Irneemster me Pening van dez Implimenteren, |ime omzet toe |rnis en Somi ihele eiland. ■Mej. Verhage ^or de gelukwe welwillendhe I'd willen verr met shawl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2