iiiAnE3En.rfiEUws n. maem Q R K 5 BES C H 11 IT liifiif ll/#r U ZIT GOED ALS U SPAART tóV^^ Schuifdeuren voor 2-ileurs auto's ^ee wegen - één doel „Vissersschepen op de Zeeuwse en Zuirï-Hollaniise stromen" blad Vrijdag 6 maart 1964 No. 3268 irnis tnci De bedeling (II) Sp'aartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige banksetvice. UIT DE KERKEN Bezoek bondskanselier Ehrhard J. Keuvelaar ten van e recreatil gemeent| Ichelde. |één van] van I vierde fl It de bouij lorgangaj T een bedil Ir de aanli Te vifeinig Protestantse ziekenhui zen in ons land Geen gezond- heidsindustrie Geestelijke sfeer is belangrijk. i zijn in ons land veel meer roomse [nrotestantse ziekenhuizen. Dat wij lde cijfers uit. Men rekent bij de Istiek eigenlijk niet met het aantal lenhuizen maar met het aantal bed- T omdat het over de plaatsing van aantal zieken gaat. En dan krijgen uit die cijfers enorme verschillen te llgens de beschikbare gegevens Iden er op 31 december 1963 in ons 154042 bedden in algemene zieken- len waarvan 9.292 bedden in Pro- Intse, 25.799 in rooms-katholieke en KI in rijks-, gemeente- en neutrale liculiere ziekenhuizen. In procenten wrekend is dit 17.2»/o ziekenhuisbed- 1 in Protestantse, iLWIo in rooms- Éiolieke en SSVo in neutrale zieken-. 1 is de rij van Protestantse zieken- len in ons land de laatste jaren wel Iterkt, procentsgewijze is er echter let aantal bedden weinig verande- l gekomen, omdat de r.k. en de z.g. Brale ziekenhuizen zich ook hebben lebreid. Iet veel aandacht leest uw waarne- thet maandblad ter bevordering van feeestelijke en lichamelijke volksge- Iheid, getiteld „Protestantse ge- Iheidszorg", waaruit door hem eni- legevens zijn gevist. Dit blad dat 17 geleden is opgericht heeft in de i van haar bestaan er steeds op ge- fcerd, dat er ziekenhuizen „in eigen It" dienen te komen, omdat dit even Kg is als een Protestants gezin met f eigen stempel. loeree-Overflakkee is in de geluk- omstandigheid een dergelijk zie- jhuis te bezitten. Van het eiland lien moest men voorheen bij ziekte- fongeval steeds in r.k.-ziekenhuizen Bergen op Zoom of elders worden fcnomen, maar daarin is gelukkig landering gekomen. En er is nu bij I departement weer een schetsont- ingediend voor 't Diakonessenzie- jiuis met 150 bedden, dat de Stich- Protestants Ziekenhuis Bergen op lm zal gaan bouwen. De protestan- 1 wonende in de omgeving van Bra lt, waren meest alle op r.k. zieken den in deze provincie aangewezen. (Protestantse Streekziekenhuis voor Bevelanden te Goes, met 175 bedden, Idit jaar in gebruik zal worden ge pen biedt ook weer het nodige sou- fu willen wij geenszins beweren dat jerzorging in de r.k. en neutrale zie- jhuizen niet prima zou zijn. Wij heb- Tdaar zelfs veel lof over gehoord en p zeker wordt in de r.k. huizen ook Ir de protestantse zieken alles ge- In wat cureren en verzorging be- en wat tot hun beterschap nodig Maar een ziekenhuis moet men zich l voorstellen als een bedrijf, dat ge- jdheidsindustrie beoefent, maar als groot gezin, waarin zieken opgeno- i worden om verpleegd te wor- We zijn het dan ook eens met wat jin het februari-nummer van ge- nd maandblad lazen: „Geen geval |f IJ is het dat gecureerd moet wor maar een volwaardig mens, die hiek-zijn ook geestelijk moet ver- fken. Vooral de zusters, maar ook de Jtoren zijn bij de strijd tegen de ziek- |ok g e e s t e 1 ij k met hun patiënten ïg. Daarom moet ook de sfeer van [ziekenhuis zoveel mogelijk gelijke- I vertonen met de sfeer, waarin wij p en ademen kunnen. Dat geeft aan patient de rust, die voor de genezing |orderlijk is". 1 is het nu, dat 1964 naar het zich aanzien, het aantal Protestantse pnhuisbedden boven de 10.000 zal pen, is het percentage toch nog maar van het totale aantal in ons lö. Volgens de bevolkings-verhouding Iden wij als protestanten 2% maal zoveel ziekenhuisbedden moeten hebben dan thans het geval is. Het aandeel in de bevoSking- van het aantal bedden is n.l. als volgt: 40,4'»/o Rooms-katholiek; 18,4Vo Neutr. en A.C. 41,2»/o protestant Er is dus nogal wat te doen op dit gebied, het commentaar op genoemde cijfers is dan ook dat er protestantse ziekenhuizen dienen te komen in die de len van het land, waar ze nog niet zijn en waar zulks, gelet op de bevolkings verhouding een noodzaak is. De taak van elke bewuste protestant is mede te helpen om het tekort weg te werken. De overheid die het goed recht van elke Nederlander om te leven naar eigen overtuiging erkent wat is daar niet over geboomd in de Tweede Kamer bij de kwestie Irene! dient er aan mede te werken dat er voor elke protestant een bed in een ziekenhuis van eigen sfeer en eigen geest komt te staan. iV Een zieke moet zijn ziekte ook en vooral geestelijk verwerken. Wat is dan aangenaam als men bij een dokter of zuster daarvoor begrip vindt. Dat men daar eens een woord aan kwijt kan. En ook aan zijn medepatiënten op de zaal. Het is niet allemaal ellende wat in de ziekenhuizen wordt beleefd, er komen ook Gods-ontmoetingen voor, er wordt geestelijk wel eens wat geleerd. En waar het hart vol van is, loopt de mond van over. „Ik ben volkomen genezen", ver klaarde een patient, die uit het zieken huis terugkwam en ik mag weer aan het werk. Maar ik zou toch dat plaatsje in die ziekenkamer, met dezelfde onder- RIJMEN VAN TIJMEN Men toog naar het Haagje Menige mevrouw. Wou graag gratis piepers, ondanks dat gesjouw Ja, de Residentie, Met haar Haagse bluf, Houdt toch wel van ,-koopjes" Men is heus niet suf Men houdt er van piepers Bij de houten ham"! Dus geen wonder dat men Hiervoor gaarne kwam Jongens, wat een boffen. Glad cadeau, voor niks! En zo'n soort bedeling Kost ook menig riks Is dit nu de laatste? Scheidt men er mee uit? Nemen de instanties, Nu wellicht 't besluit. Om het zó te leiden. Dat men winsten maakt? Want veel boeren zijn erg Achterop geraakt Alles door die prijzen. Van de lage kant Dat moet anders worden, In ons vaderland. Tij men MIDDELHARNÏS Spreekuur voor woningzoekenden op dinsdag 10 maart 1964 tussen 7 en 8 uur n.m. in het gemeentehuis. vinding en leringen nog wel weer eens willen irmemen. Want de Heere was aan die plaats". Wilde die man weer ziek-zijn en naar het ziekenhuis terug? Weineen, maar hij miste wat hij toen had. Die het vat, die vatte het. Waarnemer AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT, NED. HERV. KERK Beroepen te BameveLd J. Smit te Lo- pik; Giessendam G. Jansen te Benschop Aangenomen naar loeiden L. Kievit te Putten; Tholen kand. E. Bakker te Randwijk; Mastenbroek, kand. G. Voor dijk te Oud Beijerland. Bedankt voor Ter Aa, Leerbroek, Polsbroek en Waspik kand. E. Bakker, Goedereede, Eetihen en Drongelen en Lexmond kand. G. Voordijk. Ds. F. J. Sinke te Bolnes, mag zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Hij diende de gemeenten van Langerak, Meteren en Est, Stavenisse, Heteren en sinds 1956 Bolnes. Proefpreek. Onder voorzitterschap van Prof. Dr. S. v. d. Linde te Utrecht, heeft de heer C. Vroegindeweij, theol. cand., zijn proefpreek gehouden over 1 Cor. 1 2224. Als paranymphen fun geerden de heren L. Vroegindeweij, theol. cand. te Bergambacht en B. Wal let, theol. student aldaar. De heer C. Vroegindeweij is een kleinzoon van de bekende J. Vroegindeweij, de vroegere wethouder van Middelharnis, welke tij dens zij leven in zovele geemeenten ge oefend heeft. Ds. C. V. d. Wal te Mhiden hoopt op 1 mei a.s. met emeritaat te gaan. Ge boren in 1898 als zoon van wijlen ds. B. V, d. Wal, werd hij in 1925 predikant te Rijnsaterswoude. Van 1928 tot 1946 stond hij te Dirksland, waarna hij de gemeenten Daarle, Polsbroek en Mui den diende. Ds. v. d. Wal hoopt zich te HPrdeTwijk te vestigen. GEREF. KERKEN Beroepen te Creil (N.O.P.) P. v. Dijk, kand. te Kampen, Halle A. J. Bos te Marum, Gorr en Wagele D. de Heer te Drachten, Hoogezand D. Passchier te Zwartebroek, Heeg D'. Barten te Ap pelscha. Aangenomen naar Dryber J. Verveld te Scharnegoutem, ZaltbonMnel W. de Graaf te AJmkerk, Zierikzee J. Nawijn te Moordrecht, Weede R. de Vries te Gasselte, St. Pancras P. Rooij, kand. te Heemstede. Bedanfct voor Ermelo J. Boonstra te Middelburg, Aardenburg, Doezum, Dom burg. Holwerd, Kapelle, Oud Vossemeer Oude Pekela, Schagen, Vlagtwedde, Westzaan, Wilnis, Woubrugge en Zout kamp kand. T. Kooy te Heemstede. 's Gravenhage. Een korte, maar he vige brand verwoestte zaterdag 21 febr. de grote en prachtige Lochkerk. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat in erücele uren niets overbleef dan een paar geblakerde en wankele muren. Onbehagen. Steeds meer kerken en classes wenden zioh tot de synode om hun onbehagen uit te spreken over het besluit dat leden van de P.v.d.A. ook ambtsdrager en voorganger kunnen zijn. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ermelo C. den Hertog te 's Gravenhage en T. Zonneveld te Bennekom; Maassluis M. Roos te 's- Gravenhage en T. Zonneveld. Beroepen te Schiedam J. Brons te Bunschoten; Gorinchem W. Heerma te Nunspeet. Aangenomen naar Dordrecht-C. W, Laman te Hamilton (Canada). Ds. T. op den Velde zal een galblaas operatie moeten ondergaan. Ds. M. Boertun, miss. pred. te Jeru zalem, hoopt 10 maart a.s. te promo veren tot doctor in de letteren aan de Universiteit te Amsterdam. Ds. M. V. d. Klis heeft niet in een kerkdienst, doch in een samenkomst op 17 febr. j.l. afscheid genomen van de kerk te Zierikzee, welke hij 16 jaar diende. Hij vertrekt naar Papendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen A. Hofman te Zeist, Amsterdam H. Ligtenberg te Oudemirdum, Terwolde en Giessendam P. Blok te Dirksland, Waardenburg G. Schipaanboord te Apeldoorn. Ds. G. Zwerus te Nunspeet is zover hersteld, dat hij in eigen gemeente weer mag voorgaan. Schuifdeuren voor auto's zijn niet nieuw; voor personenwa.gens zijn ze echter nooit populair geworden. Het voordeel van de schuifdeur is duidelijk de gebruikelijke, naar buiten openslaan, de deur veroorzaakt nogal eens onge lukken, wanneer men zonder goed uit te kijken het portier opent. In de klei ne garages die men bij stadswoningen aantr-eft heeft het openslaande portier het nadeel dat het meestal de muur raakt als men het opent, met als re sultaat beschadigingen. Het nadeel van de schuifdeur is eveneens duidelijk: het gevaar bestaat dat deze bij aanrijding blijft klemmen en men haar niet of slechts met speciale hulpmiddelen kan openen. Bovendien kunnen bij toepas sing van schuifdeuren in een vierdeurs- "wagen het achter- en voorportier nooit gelijktijdig worden geopend. Bij een tweedeurs-auto overtreffen de voordelen de nadelen. In de eerste plaats zijn die deuren meestal breder dan de portieren van vierdeurs-wagens, zodat het risico bij het openen van de deur groter is: deze zwaait verder naar buiten en het gevaar voor andere weggebruikers is navenant Ook is in een nauwe garage zo'n deur vaak onhandig. iMen kan thans in Engeland op bepaalde modellen tweedeurs-wagens van bekende merken schuifdeuren krij gen, als men dat wenst. Het openen daarvan geschiedt elektrisch en wan neer de deur geopend is, bestaat niet de kans dat ze door een onverwachte be weging kan toevallen. Het is ook moge lijk een normaal model auto van schuif deuren te laten voorzien tegen een be drag van ongeveer 500,(DIA) V.l.n.r. minister Schroeder, bonds- lïanselier Ehrhard, minister-pre sident Marijnen en minister Luns in het Catshuis te Den Haag. Vrijdagr 13 maart lezing in „de Gouden Leeuw" te Goedereede. Uitgaande van de vereniging Streek museum voor Goeree en Overflakkee, zal op vrijdag 13 maart a.s. des avonds 8 uur in Hotel „de Gouden Leeuw" te Goedereede een lezing worden gehou den door de heer J. E. van Beijlen, con servator van het scheepvaartkundig museum te Antwerpen over: „Vissers schepen op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse stromen". Deze lezing zal wor den toegelicht met een uitgebreide se rie lichtbeelden. Het bestuur van het Streekmuseum, heeft tot bijwoning uitgenodigd in de eerste plaats haar eigen leden en daar naast de leden van de Vissersvereni gingen te Ouddorp, Goedereede en Stel- lendam; leden van Schuttevaer, van de jachtclub te Middelharnis, van het we tenschappelijk Genootschap en de b. en w.'s van het eiland. Het belooft een zeer interessante avond te worden. In de vooravond wordt in hetzelfde hotel de jaarvergadering van het Streek museum gehouden. NIEUWE TONGE BurgeTlijke stand over de mnd. febr. Geboren: Jannetje, d.v. K. Drooger en J. Kieviet. Gehuwd: Jan Arie van Balen, oud 21 jaar en Jacoba van Noord, oud 18 jaar; Willem de Bonte, oud 21 jaar en Mar- tijntje van Sliedrecht, oud 17 jaar. Overleden: Leentje Elizabeth Bolluit wed. V. Jacob van Dreunen, oud 84 jaar. Zandpad Middelharnis iDsl>.i^.3s3^Qx3^.:>.3^3^^>.^\!^.:>^^.i^^;^.£^.^^;^^o^:^.3\5^^>.o^ iL!?_V OLGVERHAAL Idoor W. SCHIPPERS pnvankelijk had Koos deze rede- pg met een kort: „als ik hem niet F meegenomen, zou het niet gebeurd I afgewezen; het zou nog langer T™ eer hij die gedachte volkomen P Wegwerken. peeds de dag n a het ongeval was Fer Waldens nog 's avonds op de |^™of gekomen om naar Koos te fn, die met een gekneusd been en Y'^'S ^e bed lag. 1 ws, die in de dagen vóór het onge- i„;''/'.2iin vriend niet wist wat ze- ■wachtigheid was, begon te beven I' ny de forse gestalte van dokter pWens voor zijn bed zag staan. Sw ir°°^' ^^"S op me moe- s ^^™'en, mijn jongen, maar je zult feUrt begrepen, dat de omstan- Bm 1 '^^^'^vs'^ <le oorzaak waren. Kok zien!" 1^ os gaf geen antwoord. Zijn ogen i'aen star en keken de dokter ietwat verwezen aan. Plotseling barstte hij in tranen uit. „Koos, jongen, hoe heb ik het nu? Geen zelfverwijten. Vriendschap bracht jou en Johan op een wandelrit. Mijn jongen was een uitstekend ruiter, maar een ongeluk zit op een klein plaatsje.. Laat de gedachte los, dat jij er schul dig aan bent", vervolgde hij, „van kindsbeen af waren jullie trouwe vrien den en wij, mijn dochter en ik, zullen je steeds als een goede vriend en ka meraad beschouwen". 't Deed Koos goed, dat de strenge va der van zijn verongelukte vriend hem zo volkomen vrijsprak van alle schuld. Dat luchtte hem op, alhoewel het hem bleef grieven en pijnigen. De Kol zou hij niet meer kunnen zien. En hij was niet de enige. De dag van het ongeval had Hendrik van Stolzen het paard bij dokter Bruinsma afgehaald en Bert had er op gestaan de jonge boer naar de Stolzen- hof te vergezellen om een oogje in 't zeil te houden. „Was ik een twintig jaar jonger" had hij gezegd, „dan zouden wij nog eens een hartig woordje met het beest spre ken. Ik er op en hij er onder, en dan ging het er om: gehoorzamen of ik reed hem dood. Ik heb ze in dienst gehad, knollen als duivels. Maar Bert was niet jonger, wel wa ren zijn benen al wat stram. Kalm en rustig stapte de Kol naar huis en zonder moeite kregen de beide mannen hem op stal. Ongeveer drie weken later laadde Koos, die nog wat stijf liep, doch overi gens goed gezond was, op een zaterdag morgen zijn dubbelloops jachtgeweer met scherp en wierp het aan de draag- riem over zijn schouder. 't Was stil op de hoeve. Van Stolzen was met Hendrik en het volk reeds vroeg naar het veld gegaan. Niemand zag Koos en niemand vroeg naar zijn plannen. Het zwarte paard in de hoek van de stal wendt zijn fraaie kop om als Koos binnenkomt; het dier kent de stap van zijn meester. Met duistere blik beschouwt de jonge boer het prachtige dier. Even slechts en dan maakt hij bedaard de halster los, waarmee het aan de ring is vastgebon den. Zonder enige tegenstand volgt het dier zijn meester naar buiten in de fris se, heldere voorjaarslucht. Koos loopt er mee achter de schuur om en het paard snuift met blijkbaar welbehagen de lucht op, maar de jongeman, die hem aan de halster meevoert, werpt een vij andige blik op het dier, opent het hek van de boomgaard, loopt deze in zijn gehele lengte door tot geheel achterin, kort bij de sloot. Hier is een plek, die hém geschikt lijkt voor zijn doel. Hier strekt een oude, zware appelboom zijn dikke takken, de onderste nog ongeveer een manshoogte van de grond. Aan een van die takken bindt de jonge boer de halster van het paard vast. Dan gaat hij enige passen achter- w^aarts en neemt het geweer van zijn schouder. Hij spant de beide hanen maar als hij het geweer aan de schouder brengt en aanlegt, wordt het paard on rustig en rukt aan zijn halster. Don derend knalt een schot enhet ongeluk kige dier zakt op de knieën en valt dan zijdelings ter aarde. Nog, een ogenblik blijft de schutter staan met de vinger aan de trekker, gereed voor een tweede schot, doch als de kruitdamp is opge trokken, ziet hij dat geen tweede nodig is. Het dier stuiptrekt nog even met de fijne poten en blijft dan onbeweeglijk liggen de kop een weinig omhoog door de strakgespannen halster. In gedachten verzonken blijft Koos met het geweer in de hand staan en kijkt met donkere blik naar het dode paard. Juist door de witte vlek, die het dier de naam van Kol had bezorgd, was de dodende kogel gegaan, bloed heeft die witte vlek rood gekleurd. „Ziezo", mompelt Koos grimmig, „jij zult tenminste geen ongelukken meer veroorzaken, jij zwarte duivel." Hij zet de nog gespannen haan in rust en hangt het geweer over de schouder. Kalm maakt hij de halster los en keert langs dezelfde weg die hij gekomen is, terug naar de hoeve. „Heb jij geschoten. Koos?" vraagt zijn moeder bij zijn terugkomst. „Ik heb de Kol overhoop geschoten", zegt hij kortaf, „hij kan begraven wor den waar hij ligt, achter in de boom gaard vlak bij de sloot." „Je bent hard, Koos, ik vrees dat en kel wraakzucht je drijfveer was toen je naar het geweer greep om zo'n prachtig dier in koelen bloede dood te schieten". Koos haalde nors de schouders op en 's middags aan tafel vertelde hij, ijzig koud, aan zijn vader dat de Kol dood was en vroeg of zijn toroer Hendrik hem straks kon helpen om het kadaver weg te ruimen. Van Stolzen had het hoofd geschud en de aangeboren handelsgeest welke de boeren kenmerkt kwam even boven. „Dat het je tegen de borst stuit het paard telkens voor ogen te hebben. Koos, kan ik begrijpen, maar daarom had je het nog niet behoeven dood te schieten. Je schijnt vergeten te hebben dat het dier meer waard was dan een schot krult en een kogel." „Ik heb het paard van u gekregen, vader, toen ik eenentwintig jaar oud ben geworden; het was mijn eigendom en van geen dier heb ik zoveel gehou den als van dat paard. Na het gebeurde nu drie weken geleden, begon telkens mijn bloed te koken als ik het in de stal zag staan. Veronderstel vader, dat we het hadden verkocht en er brak ie mand de hals door zijn toedoen, dan zou ons toch dat geld in de handen bran den. Beter zo, nu komen er door hem geen meerdere ongelukken". „We zullen er maar niet meer over praten. Koos, maar als alle paarden ge dood moesten worden waarmee iemand een ongeluk heeft gehad, dan zouden er nog heel wat sneuvelen." Koos had er het zwijgen toe gedaan en zijn vader verwachtte ook geen ant woord meer. Hij wist, dat zijn oudste vasthoudend of was 't meer koppig? van aard- was een trouwe vriend en goed kameraad was hij zeker!. 's Middags werd de Kol begraven. Opmerkelijk toch, dat kinderen dik wijls in zoveel kunnen overeenstemmen en toch in de grond zoveel verschillen, filosofeerde Van Stolzen, zijn rustuurtje pakkend. Koos.Hendriken dan Marie.... ja, die was heel anders van karakter. Marie, die gaarne met Sophie Waldens haar broer zou hebben opge past, die tranen huilde met tuiten 't Was wel een vriend, reeds vanaf hun schooljaren, maar eigen, eigen, dat was toch nog wat anders. Van Stolzen deed een krachtige trek aan zijn pijp en liet zich in zijn leun stoel vallen. „Ja", zei hij halfluid en in gedachten „dat ik daaraan nooit heb gedacht" en een glimlacht speelde om zijn mondhoe ken (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 5