Den Bommel zal ook feestvieren bij opening Haringvlietlirug Oprichting Centraie Muzieicsciiooi voor Goeree-0verflal(i(e8 Dnivensport Uitbreiding straatverlichting - Verhoging straatbelasting Land- en Tuinbouwschool Sommelsdijvpenbar verwaclit stijging van aantal leerlinge! ircelei Plaatselijk nienws r „Dijkring Flakkee K K. Leidt uw bankzaken Voor warmwaterzakiceii| en bedkruiken naail Transaustralische weij klaar in 1970 O.SLflVENBURG'SBM Gedc pro Plaatse Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 17 januari iw In de verleden week gehouden, eerste raadsvergadering van de gemeente Den Bommel heeft burgemeester W. M. v. d. Harst 'n nieuwjaarsrede uitgesproken die we hieronder in zijn geheel laten volgen. Bij het ingebruikneming van de Haringvlietbrug in 1964 gelegen in de onmiddelijke nabijheid van Den Bom mel zag de burgemeester aanleiding dat de gehele bevolking ter gelegenhid van dit feit feest zal vieren. Wat de agenda betreft viel een besluit om de straatverlichting te verbeteren; noodza kelijk was verder om de straatbelasting te verhogen, gezien de krappe financiële toestand. Ter verdere realisering van het uitbreidingsplan te Achthuizen werd ruim 7 ha. grrond aangekocht. Nieuwjaarsrede Alvorens tot de gewone orde van de vergadering over te gaan wenste burge meester v. d. Harst in deze eerste raads vergadering in 1964 de raadsleden een goed jaar toe voor hen zelf, voor hun gezinnen en hun werk. Hij sprak daarbij als volgt verder: „Voorts wil ik u enkele mededelingen doen, welke verband houden met het gemeentelijk leven in het afgelopen jaar en aangaande onze verwachtingen voor het ingetredene. Het lijkt er op, dat het inwonertal elk jaar een geringe gelijkblijvende stijging vertoont zoals blijkt uit de cijfers van 1956: 1917 inwoners, 1961: 1937; 1962: 1946 en 31 dec. 1963: 1952. Ik schrijf dit toe aan de sterke uit breiding van de nieuwbouw en de daar mee gepaard gaande kwalitatieve ver betering van de volkshuisvesting. Vanaf de ramp werden er 44 particu liere woningen gebouwd en 92 woning wetwoningen. De woningen, welke oud en gebrekkig zijn worden geleidelijk on bewoonbaar verklaard in 1963: 11 st. en gesloopt in 1963: 4 stuks. Daarnaast was het bedrijfsleven actief door sedert de ramp 17 nieuwe bedrijfs gebouwen te stichten. Van een reële woningnood meen ik voor den Bommel niet meer te kunnen spre ken, al zijn er natuurlijk altijd nog wel moeilijke gevallen. Wij mogen ons voor de lang niet altijd eenvoudige beharti ging van die gevallen gelukkig prijzen met onze actieve en toegewijde woon ruimtecommissie. Er gaan wel stemmen op in den lande om de woonruimtecom- missie af te schaffen. Ook hier is dit een tijdlang het geval geweest. Ik beschouw afschaffing als een soort zelfbedrog, zolang er nog niet voor ieder een geschikte woning is, want zo lang zullen er probleemgevallen voor komen, die aanspraak hebben op een zorgvuldige afweging van alle belangen op een wijze zoals die alleen in een woonruimtecommissie', waar geen ande re zaken aan de orde komen, gewaar borgd is. Snelle uitbreiding Ons uitbreidingsplan zowel in de dorpskom als te Achthuizen wordt in zodanig tempo volgebouwd, dat in het afgelopen jaar opnieuw belangrijke grondaankopen nodig waren, te Acht huizen een perceel van bijna 1 ha. dat met bekwame spoed wordt bouwrijp ge maakt, terwijl nog met 2 eigenaren wordt onderhandeld. In de dorpskom werd bijna 2 ha. aan de Schaapsweg aangekocht en besloten werd plm. 10' ha. aan te kopen, o.a. voor industrieterrein, waaraan voor concrete nieuwe vestigin gen dringend behoefte is. Veel genoegen beleven wij van de sterk verbeterde accomodatie van onze openbare gebouwen. Nadat twee jaar geleden de oplevering van het geheel gerestaureerde verenigingsgebouw aan een grote behoefte tegemoetkwam, bleek de verwarming ervan ondeugdelijk te zijn, zodat ook daarin het vorige jaar werd voorzien. Het gerestaureerde gemeentehuis is thans een waardige zetel voor het plaat selijk bestuur en een efficiënte werk ruimte voor de ambtenaren. Na het ver trek van de heer van der Zanden, per 1 september 1963, naar de gemeente Maasdam, werkt de secretaris met twee zeer jeugdige krachten, die goed hun best doen. Alhoewel bovendien gestreefd wordt naar het bereiken van arbeids besparing door het invoeren van mo derne kantoormachines, waarmede met terdaad reeds goede resultaten werden geboekt, blijft zich, door de toeneming der werkzaamheden, de behoefte aan een gediplomeerd ambtenaar voordoen. Er wordt naar gestreefd in de loop van het jaar nog een ambtenaar aan te stellen. Het geheel vernieuwde kerkgebouw is enkele maanden geleden officieel inge- bruik genomen. De eerste steen werd enkele eeuwen geleden, op 18 maart 1647 gelegd nadat, blijkens de oude papieren de kerkeraad de predikant en twee ouderlingen eenvoudig even naar Dor drecht had afgevaardigd om bouwma terialen te kopen. Zeven en een halve maand later was het hele gebouw kant en klaar en het werd op 6 nov. 1647 plechtig ingewijd. Wat dat tempo be treft zijn wrij er in onze eeuw van me chanisatie niet op vooruitgegaan, wanneer men bedenkt, dat alleen de restauratie 2 jaar heeft geduurd, n.l. van 27 nov. 1961 tot 21 nov. 1963. Aangaande de dringend nodige ver nieuwing van onze beide scholen verke ren wij nog in het onzekere. Beide scho len zouden nog moeten worden behan deld voor zoutschadeherstel, maar dat herstel is alleen bouwkundig niet ver antwoord. Op afwikkeling van dit zout schadeherstel, waarvoor meerdere dui zenden guldens door het Rijk beschik baar worden gesteld, wordt aangedron gen. Er zijn besprekingen gevoerd met de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de Inspecteur van de Volksgezondheid, de Hoofdingenieur-directeur v. d. Volks huisvesting en bouwnijverheid, de schoolarts, het bestuur van de Chr. Nat. School. Het onderwerp van bespreking was, dat wij ons als gemeentebestuur mede verantwoordelijk achten voor het economisch besteden van Rijksgelden en de vraag was daarbij of voor iets meer dan normale restauratiekosten praktischer tot algehele nieuwbouw kon worden besloten. Even heeft het erop geleken, dat ©p korte termijn nog dit voorjaar een gecombineerd plan kon worden gereali seerd. Maar het ambtelijk apparaat wij vergissen ons daar telkens weer in kan ook soms niet praktisch en soepel zijn, want de gelden voor zoutschade herstel vallen onder een ander depar tement. Waar blijft toch de dringend nodige coördinatie voor zulke gevallen en waar de vorm' van decentralisatie van openbaar bestuur, die plaatsruimte biedt voor de uitgekristalliseerde bezui nigingen die van beneden af worden voorgedragen? Gemeente, en schoolbe stuur blijven actief. Nog even bij het onderwijs blijvende acht ik het interes sant u de cijfers te noemen van het ver loop der leerlingen op de beide scho len. De openbare lagere school werd in 1960 bezocht door 76 leerlingen, in 1961 door 55, in 1962 door 53 en in 1963 door 50 leerlingen, terwijl de chr. nat. school in die jaren werd bezocht door resp. 101, 102 en 110 leerlingen. Minder last dan in het jaar 1962 heb ben wij in 1983v van het woonwagen vraagstuk in de oogstperiode gehad. In- plaats van 34 woonwagens met toebe horen, die in 1962 standplaats namen hebben er in de afgelopen zomer op de daarvoor aangewezen, afgeheinde en van sanitair, water en stroom voorziene standplaats niet meer gestaan dan het door de raad voorgestelde en door Ged. Staten vastgestelde maximum-aantal van 12. Als bijzondere punten uit het afgelo pen jaar wil ik nog noemen de door de zangvereniging Con Anima en de plaat selijke muziekvereniging op resp. con coursen behaalde eerste prijzen, de ge denkwaardige aankleding van de mu ziekvereniging met nieuwe uniformen, voor welker aanschaffing zich de bur gerij en ook het Anjerfonds royale ge vers hebben betoond, en de burgerij nogeens bovendien bij de aktie Vluch telingenhulp, welke y 1,per inwoner opbracht. Gesteld voor de vraag wat ons in 1964 te wachten staat, m.ag ik wel in de eer ste plaats de hoop uitspreken, dat de spraakmakende ruilverkaveling toch op zoveel mogelijk bevredigende wijze mo ge worden afgewikkeld. Ons uitbreidingsplan in onderdelen moet opnieuw worden herzien. De sane ring van slechte woningen zal voortgang vinden. Voor de bouw van nieuwe scho len zal onverdroten geijverd worden. Een plan met begroting voor algehele riolering van Achthuizen, samen met het Plaatse gedeelte wordt ingewacht. Er wordt een plan bestudeerd om het voormalige badhuis dienstbaar te ma ken aan het geven van zwemonderricht zo mogelijk overdekt en verwarmd en zo dit niet gaat in de openlucht. Gepoogd wordt in dit jaar de aan vragen voor industriële vestigingen, die er zijn, door beschikbaarstelling van grond te honoreren. Nu de molen aan de Molendijk in an dere handen is overgegaan, kan zij wel licht voor het dorpsschoon behouden blijven. Feest t.;g.v. openstelling brug Het ingebruiknemen van de Haring- vlietbrug in welker onmiddelijke om geving den Bommel zeer gunstig is ge legen zal voor de gehele bevolking aanleiding zijn om dat feestelijk te vie ren. Initiatieven daartoe zijn reeds ge nomen. Ik wek een ieder op daaraan zoveel mogelijk medewerking te verle nen. Het is waarschijnlijk, dat dan de vertrouwde veerdienst den Bommel - Numansdorp zal worden opgeheven, waarmee een levendig element uit de gemeente zal verdwijnen. Zo die dag aanbreekt lijkt het mij goed op plech tige wijze en bij die gelegenheid pas sende wijze uitdrukking te geven aan onze grote waardering voor de zovele jaren aan het eiland betoonde diensten. Ook hier ware een tijdig initiatief op zijn plaats! Ook de nieuwe wegen en het verkeers plein aan de Schaapsweg, met nieuwe verkeersvraagstukken ik denk aan de schoolkinderen uit Zuidzijde aan de nieuwe busroute naar Rotterdam aan de wisselplaats met wachtgelegenheid voor overstappende passagiers, aan de huisvesting van de kantonniers der rijks wegen enz. zullen ons ter beoordeling ei? beslissing worden voorgelegd. Een nieuw jaar in een sterk veran derende tijd is aangebroken en ik hoop, dat wij het met elkaar met de zegen des Heren ook tot een goed einde zullen mo gen brengen". De nestor van de raadsleden, de heer. W. Bakelaar (a.r.) dankte de burgemees ter voor de goede wensen, die hij hem namens alle raadsleden wederkerig toe dacht, ook voor zijn gezin. Hij wenste de burgemeester en ook het college wijs heid toe in de leiding van de gemeente en hoopte dat dezelfde prettige sfeer be stendigd zal blijven. Uit raadsverslagen uit andere gemeenten wist spreker dat men elkaar wel eens dwars zat; hij was dankbaar dait dit hier niet voorkwam en prees het voortreffelijk beleid van de burgemeester, die hij Gods onmisbaren zegen toebad, met de wens dat men sa men tot bloei der gemeente mocht werk zaam zijn. Verbetering straatverlichting Op enkele plaatsen in de gemeente is de straatverlichting zeer onvoldoende. Aan de gemeente-architect is daarom advies gevraagd om de gehele straat verlichting te bezien en te verbeteren, zo deelden B. en w. de raad mede. De verbetering van de verlichting aan de Beneden' Oostdijk, ds. C. W. v. d. Poelstraat, Julianastraat, Wilhelmina straat en in het uitbreidingsplan zal een bedrag vergen van 1653,per jaar en wel aan meerder vastrecht 855,en kosten van verbruik 798,—, terwijl voor het verplaatsen van betonmasten en het wegnemen van muurarmaturen een bedrag zal dienen te worden betaald van 1085,—. Deze laatste kosten kunnen worden afgeschreven in 10 jaar. Voor de verbetering van de verlich ting Voorstraat, Koningin Emmaplein en Emmastraat, waar lichtmasten geplaatst zullen worden met T.L.-verlichtingsar- maturen zal een meerder vastrecht ver schuldigd zijn van 1170 gld. en een mger der verbruik van 695.85. De kosten voor het wegnemen van de bestaande betonnen masten en muur armaturen zullen bedragen f 855,wel ke kosten eveneens in 10 jaar kunnen worden afgeschreven. B. en w. meenden dat deze verbete ring der straatverlichting zeer noodza kelijk is en stelden voor het benodigde krediet van 1744.85 beschikbaar te stellen. De heer Wesdorp (c.h.u.) vond do ver betering wel mooi, maar constateerde dat de verlichting eerst na de ramp is aangelegd en nu reeds moet worden vervangen. Hoe zijn de afschrijvingen vroeg spreker. De heer van Gelder (p.v.d.a.) vroeg of de nachtverlichting bleef branden en welke lantaarns. De voorzitter antwoordde dat de lan taarns 's nachts bleven branden met het oog op parkeren van auto's. Dit kost niet veel duurder. Met afschrijvingen heeft de gemeente niets te maken; de investering van de Emgo wordt op het vastrecht verhaald. De heer de Jonge (r.k.) vroeg of de nieuwe straten van hetzelfde moderne verlichtingsmateriaal werden voorzien. Hierop antwoordde de voorzitter beves tigend. Na enige verdere bespreking ging de raad er mee akkoord. Bij de heer Wes dorp ging het schoorvoetend, maar hij wilde toch het verzorgingspeil der ge meente handhaven. Verhoging straatbelasting. Dan kwam aan de orde een voorstel tot verhoging van de straatbelasting. In het prae-advies deelden b. en w. mede, dat de onderhoudskosten van straten en wegen alsmede de algemene onkosten stijgen dermate dat een verhoging van de inkomsten een noodzakelijkheid is en b. en w. hebben overwogen de veror- Men schrijft ons: Na enige maanden van voorbereiding is alhier opgericht de CENTRALE MU ZIEKSCHOOL voor Goeree en Over- flakkee. Het verschil met de tot nu be kende particuliere lespractijk is dat men voor les op alle gangbare muziekinstru menten op één adres terecht kan. Op de Centrale Muziekschool wor den lessen gegeven op Piano, Orgel, Viool, Violoncello, Harmonium, Accor deon, Gitaar, Basgitaar, Mandoline, Banjo, Melodica, Blokfluit, Harpcither en Trompet; ook zangonderwijs, voorbe reidend muziekonderwijs en Theorie cursussen staan op het programma. Voor diverse instrumenten beslaat de mogelijkheid tot opleiding voor diplo ma's en na het met goed gevolg door lopen van een cursus wordt een getuig schrift uitgereikt. Indien daarvoor belangstelling mocht bestaan zullen ook op Goeree (Ouddorp) en Oost-Flakkee (Ooltgensplaat) en even tuele andere plaatsen plaatselijke afde lingen gevestigd worden. Desgewenst kunnen aspirant leerlin gen eerst getest worden op muzikale aanleg, d.m.v. een speciale muziektest. Regelmatig zullen leerlirigenconcour- sen en uitvoeringen worden georgani seerd waarop de leerlingen hun pres taties kunnen tonen en in de tijd van de schoolrapporten krijgen de leerlin gen ook een muziekrapport mee naar huis. Zolang de muziekschool niet over een eigen lokaal beschikt verleend het Diek- huus gastvrijheid. De leidingvan de school berust bij de heer J. C. Verdonk. Deze leraar met conservatorium opleiding, die zich sinds kort op Flakkee heeft gevestigd, stu deerde o.a. bij Karel Mengelberg (com positie orkestratie en direktie) José Ro- driques en Fernando Serrano (Madrid) Gitaar en Accordeon bij drs. H. van Praag, (pedagogie). Hij componeerde veel, voornamelijk werken voor Symphonie-orkest, reisde door West-Europa op zoek naar onbe kende volksmuziek en werkte o.a. voor de R.T.F, in Parijs. Hij heeft ontdekt dat de bevolking van Goeree-Overflakl?;ee zeer muzikaal is en hij hoopt deze mu zikaliteit mee te helpen ontwikkelen zo dat er spoedig van grote prestaties spra ke zal zijn. De mogelijkheid tot goed muziekon derwijs is voor Goeree-Overflakkee van groot belang.. De nieuwe muziekschool opent vele mogelijkheden. dening op de heffing van straatbelas ting en de tarieven te herzien. Het tekort op de gemeentebegroting 1964 bedraagt rond 28000,— en door middel van de verhoging van de tarie ven van de straatbelasting van onge bouwde eigendommen met Vlo en die voor gebouwde eigendommen van 2''/o zal dit een meeropbrengst geven van plm. 2200,zijnde een bedrag van S'/o van het geraamde tekort 1964. B. en w. stelden voor, gelet op de al- lerwege plaats hebben stijgende kos ten met inbegrip van loonsverhoging, de verordening te wijzigen in dier voege dat het percentage als boven vermeld voor 1964 zouden worden verhoogd. De heer Wesdorp vond dit een dras tische verhoging die op 20»'/o neerkomt. Hij kon dit niet zonder meer aanvaar den. Bestaat er geen mogelijkheid de kosten te verminderen, zo vroeg hij. De voorzitter antwoordde dat de straat belasting een van de weinige gemeen telijke belastingen is, die kan worden verhoogd. B. en w. heeft zich toch al in vele bochten gewrongen om het tekort opde begroting te verminderen, door afschrijvingen op langere termijn. Met deze belasting kan 2200,worden ver kregen. Nu zijn de relatieve kosten van straten en wegen niet zo hoog, men moet het zien om de algemene middelen op de gem. begroting te verhogen, aldus spreker. De heer Wesdorp meende dat efficiën ter zou kunnen gewerkt. Als voorbeeld noemde hij het met de hand maaien door gem. werklieden, alsook het met de hand kalizout strooien met gladheid. Dit kan z.i. voordeliger met een trac tor. De voorzitter was erkentelijk voor deze suggesties, maar al zou dit gebeuren, zou dit het tekort niet opvangen. De heer Vervloet (r.k.) meende dat dit eerst merkbaar zou zijn, als b.v. één gemeentewerkman werd ontslagen. Het voorstel werd daarna aanvaard. Aankoop bouwgrond te Achthuizen Ter verdere realisering van het uit breidingsplan Achthuizen is het gewenst van de heer J. C. Bubbert een perceel bouwgrond aan te kopen ter grootte van 7.14.50 ha. De heer Bubbert is genegen de grond aan de gemeente te verkopen voor rond f 30.000,waarin begrepen alle scha deloosstellingen welke zijn vastgesteld door de L.T.B, grondzaken en vestigings dienst te Haarlem. B. en w. stelden voor dit perceel voor de genoemde prijs aan te kopen, waar mede de raad akkoord kon gaan. Rondvraag In de rondvraag merkte de heer Ver vloet (r.k.) op, dat bij de eerste toe wijzing ook te Achthuizen een aantal bejaardenwohingen zullen worden ge bouwd. De voorzitter zegde toe dit met de woningbouwvereniging te zullen be spreken. V/eth. Hokke zag zo'n plan liever in samenwerking met de woningbouwver eniging te Ooltgensplaat, dit zal nader worden onderzocht-. De heer de Jonge (r.k.) informeerde of maatsch. zorg de bejaarden van brand- stoffentoeslag voorzag bij strenge vorst wat de voorzitter beaamde. Er was nu reeds 25,verstrekt per gezin. Kattenbestrijding. De heer Wesdorp informeerde of de rattenbestrijding af gelopen was. Hij had er nog geconsta teerd op bepaalde plaatsen. De voorzitter benadrukte dat zulke gevallen direkt moesten worden ge meld bij de Dijkring Flakkee voor een nabehandeling. De heer Bakelaar had bij hem thuis ratten ontdekt. Hij was hiervoor vergif wezen halen om ze op te ruimen. De voorzitter wees er op dat de bestrijding veel geld heeft gekost en dat het van het hoogste belang is melding te ma ken als er ratten zijn, om de laatste op te ruimen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De P.V. de Reisduif Middelharnis- Sommelsdijk organiseerde op 10 en 11 januari haar jaarlijkse tentoonstelling in hotel Zaaijer te Middelharnis. Als keurmeester fungeerde de heer L. P. Kulits uit Gouda. Deze tentoonstelling bracht voor vele liefhebbers een paar gezellige avonden. De uitslag der keu ring was als volgt: Klas I doffers 500-1000 km. 1. N. Vroegindeweij2. Mierop van Wijk; 3. M. J. Kalkman; 4. L. Arensman; 5. W. de Leeuw; 6. M. J. Kalkman. Klas 2 duivinnen 500-1000 km. 1. L. Arensman, 2 C. Vroegindeweij3. A. Sa- relse; 4. G. Groenendijk; 5. J. Verhage. Klas 3 doffers 250-500 km. 1. A. Sarel- se; 2. W. de Vos; 3. Gebr. Smit; 4. B. Doorn;" 5. L. Arensman; 6. C. Vroeginde weij; 7. J. Vis van Heemst; 8. J. Verhage 9. P. Doorn. Klas 4. duivinnen 250-500 km. 1. C. Vroegindeweij; 2. H. de Vos; 3. Gebr. Verduijn; 4. M. Kievit; 5. Gebr. Verduijn Klas 5 doffers 0-250 km. 1. A. de Gans 2. Gebr. Smit, 3. L. Arensman. Klas 6. duivinnen 0-250' km. 1. L. A. Arensman; 2. M. de Blok. Klas 7, jonge doffers 0-250 km. 1. B. Leijdens; 2. C. Vroegindeweij; 3. M. de Blok; 4. L. Arensman. Klas 8 jonge duivinnen 0-250 km. 1. W. de Vos; 2. A. de Gans. Klas 9 jonge doffers 150-450 km. 1. Gebr. Smit; 2. M. de Blok; 3. M. J. Kalkman; 4. W. de Leeuw. Klas 10 jonge duivinnen 150-450 km. 1 Comb.. Trommel, 2. A. Sarelse; 3. P. Schepers; 4. P. Schepers. Klas 11, Laatbroed doffers 1. M. J. Kalkman; 2. D. Hameete; 3. D. Hameete; 4. G. Groenendijk. Klas 12 Laat broed duivinnen 1. M. J. Kalkman; 2. J. Verhage; 3. C. Vroegin deweij; 4. Gebr. Smit. 5. A. Sarelse. Schoonste oude doffer C. Vroegindeweij Schoonste oude duivin C. Vroegindeweij schoonste jonge doffer Gebr. Smit; schoonste jonge duivin Comb. Trommel De uitslag der verloting was als volgt no. 173 - 398 - 508 - 404 - 139 - 319 - 177 - 568 - 150 - 412 - 243 590 - 393 505 127. Prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer M. J. Kalkman, Juliana v. Stolberglaan 26, Middelharnis. Ond.anks de nieuwbouw nog tekort aan leslokalen Vorstelijke gift van onbekende gever In het overblijflokaal der school werd vrijdag j.l. de algemene vergadering van de vereniging tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs gehou den. Naast de behandeling der jaarstuk ken over 1962 werd door de voorzitter bijzondere aandacht geschonken aan de voortgaande groei van de school, waardoor de personeelsbezetting thans reeds tot 11 leraren is gestegen. Naast de directeur, de heer P. C. van Heusden, welke per 1 september 1963 de opvolger van de heer G. den Eerza- men is geworden, zijn hiervan twee le raren in volledige betrekking, terwijl de overige leraren in gedeeltelijke be trekking zijn. Behalve aan deze school wordt door sommigen van hen nog les gegeven aan de land- en tuinbouw school te Brielle, Barendrecht en/of Klaaswaal, waarbij één dezer scholen als spilschool fungeert. Dit grote aantal leerkrachten vraagt een behoorlijk aantal leslokalen, zowel voor de theorie als voor het vak- en handvaardigheidsonderwijs. Ondanks de drastischs verbouwing van de school, welke in 1960 werd be gonnen en in 1962 voltooid, kampt men thans reeds weer met ruimtegebrek. In overleg met de Inspekteur van het landbouwonderwijs, ir. P. Doornbos, is thans een programma van eisen sa mengesteld. Aan de hand hiervan zal getracht worden opnieuw toestemming tot uitbreiding te verkrijgen. De di- rekteur, de heer van Heusden,, geeft hierop een nadere toelichting. Allereerst kan hij op de gelukkige omstandigheid wijzen, dat, waar men op meerdere plaatsen tot sluiting van lagere landbouwscholen moest over gaan, onze school zich uitbreidde en in de toekomst nog meer leerlingen kan verwachten. Hierdoor zal het derde en vierde leerjaar in een aparte landbouw- en tuinbouwklas gesplitst moeten wor den, waarvoor zes lokalen nodig zijn. Heeft men thans de beschikking over vier lokalen, zo blijft er dus een tekort van twee leslokalen. Gedacht is nu aan vergroting van het overblijflokaj waardoor twee lokalen kunnen wordJ gemaakt om. de bouw van een nieJ overblijflokaal op het thans bestaanaj Het bestuur hoopt spoedig met mt' omlijnde plannen te kunnen komm. Voorts zal binnen afzienbare tijd j de tuin een warenhuis met stookinstsi latie worden geplaatst, wat het tuij bouwonderwijs alleen maar ten goet kan komen. Men wil het hierbij echt| niet laten, doch het bestuur zocht vej der naar mogelijkheden tot het aal leggen van een fruitboomgaard zij iJ uiteraard in bescheiden vorm. Vakschool en kursüss\ Zolang de Stichting Bevorderii Tuinbouw nog niet over een eigen kaliteit beschikt maakt de Vakschi voor Bollenteelt gedurende een dag week eveneens gebruik van de schol Bovendien wordt er gedurende d avonden per week de Algemene Tu; bouwwintercursus voor Groenten Bollenteelt gehouden, is er twee avo: den per week de Trekkerkursus van Ver. voor Bedrijfsvoorlichting en is drie middagen per week een kurs; fruitteelt van de N.P.O. over snoeiii; fruitaanplantingen. Gift van f lOOi, Bijzonder prettig was de mededelL-j van de voorz. over een ontvangen van 1000,van een onbekende gevtj Via deze vergadering wil ihij hem hiei voor hartelijk dankzeggen en zegt ti dat dit bedrag zal worden bestemd basis van een fonds voor speciale doej einden. Het is 'hiertoe op een specia; spaarbankboekje geplaatst. Na de bestuursverkiezing, waarbij aftredende heren L. P. Akershoels J. L. Koert met bijna algemene sta men werden herkozen, volgde een Jto; te inleiding door de heer P. C. vi Heusden, getiteld „De mens en strijd tegen de ziekten en plagen.'' het bijzonder werd gewezen op de varen welke dreigen bij een tegroot j brulk van bestrijdingsmiddelen. Daarom stelde hij zich geheel ach: de uitspraak van een bekend desliu; dige op dit gebied. „Spuit nooit tevei maar spuit zo weinig als je durft." aris J. de Vri( is voorr ^dag 21 jan. e derman bij i bdag 28 jan. j Ruiter, bij _i des 's avon( lliek te verk( Jet woon- en de Zomer |k Achterdor; ksland, sectie groot 85 ci leveren 1 Je tinunernu Achterdc Icsland, secti groot onge 1 verhuurd week. he garage i Iklokaal A Dirksland, groot 14 ca lant, groot o thuurd voor ek. verzoeke va vêide en J. Gest ld. In perceler iies. Breder bi ïaris de Vriei is voornem Iverkopen, b: I'Sdag 21 jan. 1 Iderman en b: fsdag 28 jan. d Ruiter, te bnds om acht MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK DIEKHUUSNIEUWS Bejaardenmiddag. Op 28 jan. a.s. wordt een middag georganiseerd voor alle bejaarden van Middelharnis-Som- melsdijk. Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet. De heren Boomsma komen met dia's over Zwitserland en Chamonix Zij zullen o.a. de hoogste bergen op het doek laten zien van geheel Europa. In teressant genoeg dus om tijdig deze mid dag hier voor open te houden. Allen die 65 jaar geweest zijn worden graag ver wacht in het Diekhuus. De middag be gint om 2 uur. Biljarten. De strijd op het groene la ken neemt steeds toe door de grotere jongens. Volgens de leiding is de com petitie al over de helft en hebben we alle tijd nodig om de overige partijen nog te spelen. Het is daarom zo belang rijk dat alle ingeschrevenen regelma tig komen, wil ieder aan het eind van deze strijd tevoorschijn kunnen komen. Ter verduidelijking geven we nog door dat er om 7.30 uur begonnen wordt. On nodig vroeger komen heeft geen zin, ze ker niet als het buiten niet zo prettig is om te wachten. Morgenavond om 7.30 uur zijn de deuren open voor alle vaste bezoekers. Veel sterkte verder bij het spelen rond de groene tafels. Ruilbeurs. Volgende week zaterdag is er ruilbeurs. De belangstelling is steeds groot en naarmate het bekend is, komen er steeds meerderen om iets te ruilen. In de komende week kan ieder zijn of haar verzameling nog doornemen om vervolgens op zaterdag hier te ko men om uit voorraad te ruilen. Zowel jongeren, jeugdigen en ook ouders en ouderen zijn welkom op de ruilbeurs van de volgende week. Muziek. Nog steeds zijn er hier en daar plekjes vrij voor hen die instrumenten bespelen. Het blijkt telkens weer dat verschillende ouders niet weten dat er lessen worden gegeven in het Diek huus. Het is toch wel jammer als in strumenten ongebruikt blijven liggen. Informeert u eens aan het Diekhuus. Het verplicht u tot niets. MELISSANT Burgerlijke stand over de nuid. dee. Vertrokken: C. W. Mijnders, e.v. v. d. Griend naar Ooltgensplaat; A. Kardux naar Sommelsdijk. Ingekomen: A. ter Wal en echtg. van Maasland; G. Verolme e.v. J. van Dalen van Rotterdam. Overleden: J. v. d. Broek e.v. G. M. Meijer 85 jaar; J. P. Neels e.v. T. v. d. Spaan 79 jaar. Geboren: Jan z.v. D. Nagtegaal en M. Tieleman; Joris Pieter z.v. C. P. v. Striën en B. J. Braber; Jozias z.v. E. Struik en L. Zweemer; Hendrik z.v. E. R. V. Putten en A. de Heer. STAD AAN 'T HARINGVLIET Eerste steenlegging nieuwe Banket- fabriek de heer T. Nipius Verleden week dinsdag is de eerste steen gelegd van de nieuwe Banketfa- briek, die voor rekening van de heer T. Nipius, op het industrie-terrein aan de Noordkant van de haven wordt ge bouwd. Deze eerste steen werd ingemet seld door de 14-jarige zoon- de jonge heer Ko Nipius. Zoals bekend zullen in deze nieuwe fabriek specialiteiten worden vervaar digd o.m. de bekende Delta Gloria's. Verder zal men zich gaan toeleggen op het bakken van exclusieve (boter) koek jes, voor grossier en winkelier. De bouwers van de fabriek zijn de firma's Roos en van der Welle. Deze eerste steenlegging droeg geen officieel karakter, bij de opening zal er meer aandacht aan worden besteed. Wij ho pen er dan nader op terug te komen. NIEUWE TONGE Kerkdienst Ned. Herv. kerk. maandagavond 20 januari a.s. om k acht hoopt in het Verenigingsgeboii aan de Molendijk in de Dienst Woords voor te gaan ds. S. de Jong v; Houten. Geslaagd. Op het onlangs gehoudi examen voor praktijkdiploma Boé houden te Rotterdam, slaagde de hi H. V. d. Valk. OOLTGENSPLAAT Faillissement uitgesproken. De he A. van Dam handelaar in landboui produkten alhier is failliet verklaar; Curator is Mr. L. J. den Hollander Middelharnis. het z.g. Goi endijk (Oos aissant (Onwi Dno.'s 7 en ,255 J^2.50 ha. eni 0.2 ^ftderlasten 4 ^p- jaar. Dade ■bruik. Ten verzoeke v Wed. de Bonte- Wrksland. (der bij biljet vla Middelharnis - Sommelsdyk Kade 5 - TeL (01870) 22 68 Fersoonlqke behandeling van al uw belangen. Het Waterschap „De Dijkring Flakkel komt maandag 20 jan. in spoedeisenf openbare vergadering bijeen te 11 «j in Hotel Spee te Sommelsdijk, voorli afhandelen van één agendapunt. Dit b treft de aankoop van grond en het dai] op bouwen van een woning ten beha ve van de huisvesting van het gel van de te benoemen technisch ambli naar in de vacature van de heer Sm;] WED. J. KXJRVINK'S DROGISTEII| EN FOTOHANDEL OUDDORP Het centrum van het zesde wewl deel, Australië, is een bar land. Bei^f van Oost naar West-Australië en vit versa was vóór een luchtverbinding stand kwam, over land alleen per tt^ mogelijk en die treinreis vergde dagen. Thans wordt gewerkt aan wegverbinding die rond honderd joen gulden gaat kosten. De nieuwe wordt 1.165 mijl rond 1740 km. lang, dwars door het onherbergzame .Sj bied van de Australische woestijn- 21 wel vanuit het Westen als vanuit i Oosten wordt aan de weg gewerkt.' aanvoer van materiaal is één van| grootste problemen die deze giganfis^ operatie oplevert. Men is vóór op l bouwschema, dat rekening houdt met| opening van de weg in 1970. Materiaal voor het wegdek, dat 'J de westelijke sectie van de weg wof gebruikt, bevat een geringe hoeveelll goud. Te weinig om exploitatie rendal te maken, maar toch genoeg om de 'i komstige reiziger te herinneren aan^^ lot van Koning Midas. Water of vo^ is er namelijk in de wijde omtrek "l te vinden. (^"l gelet 1904, S brenge f I. dat de st {noemde wet aanvrage va dienst) om cc I diepboezëm 'kee, bestaan I te voeren w( I situatie-teke I dwarsprofiel 1 21 februari halve des z; [- liggen ter S( dam van 9 II dat vore januari 1964 gend op wer een ieder ter van Zuid-Hc uur en van III. dat belï na afloop va hun bezware bij gedepute land, Korte kunnen indi( 's-Gravenhai SO'I ftslagen Dam maan lAfd. I: A. Kr |tie om van E eft Krijgsm; K JM. V. Lente Iruggeman lat IW. V. d. Wel pn de leiding finnen. (Afd. II: c. 2 punten. B. d. Sluijs wa; er in afd. ir adert. [Afd. lii: H.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 6