De K.L.M. in de crisis De 21sie verjaardag van Prinses Margriet J^editatie erste Bogaers-wonisig in Deurne gereed fü.C. KORTEWEG s ZOON BERNARD&ZN. Licht in het donker 36e jaargang Vrijdag 17 januari 1964 No. 3255 Chi. STREEKBLAD OP GEREFOBMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VOOR BETER a.X' Bijdrage in studiekosten Zondajsdiensten artsen Fruitmanden en Fruitlialcies »jJe ^ruilcentraie" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 2. De moellijkiieden in de K.L.M,. zijn in hoofdzaak het gevolg van factoren, waarop <Je directie geen invloed kan uitoefenen: de oprichting van vele an dere buitenlandse maatschappijen, de protectie door hun regeringen, weige ring of intrekking van landingsrechten, verlies van Indië, veel scherpere con currentie, de steeds duurdere vliegtui gen. Als gevolg van enkele dezer facto ren verloor de K.L.M, haar vroeger zo overheersende positie in het wereld- luchtverkeer. Onze bevolking is zelf te Idein om de teruggang, wat passagiers en goederen betreft, op te vangen. Elk volk reist nu zoveel mogelijk met zijn eigen maatschappij. Ook komen er de laatste jaren minder Amerikaanse toe risten naar Europa. Tariefsverlagingen maakten de concurrentie nog zwaarder. Zo ontstond er bij de K.L.M, in feite een overcapaciteit wat het aantal vlieg tuigen en dus ook het personeel be treft. De bezettings- of beladingsgraad werd te laag. Ze was tot voor kort ruim gOVo en bedroeg in het eerste halfjaar van 1963 slechts 450/0. Daardoor werkt het bedrijf oneconomisch. Het aandeel van de K.L.M, in het wereldluchtver- keer is gestadig gedaald; thans bedraagt het S.éVo, maar het is veel hoger ge weest. Het gevolg van é^n en ander is, dat het bedrijf te omvangrijk en te duur is geworden voor een klein land als het onze Internationaal is de positie van de K.L.M, op een lager vlak geko men en in de huidige staat niet meer houdbaar. Blijkbaar heeft niemand dit zien aankomen of men heeft de ogen er willens en wetens voor gesloten en een soort struisvogelpolitiek gevoerd. Het is zoals de heer Jongeling, (afgevaardigde van het Geref. Pol. Verbond) in de Tweede Kamer zei: „Het uur der waar heid heeft geslagen." Hij bedoelde: de K.L.M, zal zich moeten gaan aanpassen aan de werkelijkheid. In de tijd van Plesman vooral, maar ook nog van Aler, is de organisatie wat al te grootscheeps opgebouwd. Wie in het buitenland enigermate bekend is, die heeft in menige grote stad de nogal luxueuze passagekantoren van de K.L.M, gezien. Dat had gerust wel wat minder gekund. Veel te lang heeft men gewacht met het afkappen van onren dabele lijnen. De leiding had meer moe ten samenwerken met andere maat schappijen; dat zou veel verspilling van geld en veel duplicatie oftewel on nodig dubbel werk hebben kunnen voorkomen. En door dit alles is de K. L.M. in een deplorabele toestand ge raakt. Van 1920 tot 1946 heeft ze met verlies moeten werken. Daarna ging het goed, want tot en met 1960 was er winst. Miaar daarna zijn de moeilijkhe den begonnen. In 1961 was er een ver lies van 76 miljoen, in 1962 van 75 m. en voor 1963 schat men het op 55 mil joen. Voor het pas begonnen jaar staat het er niet erg rooskleurig bij. De loons verhogingen kosten de K.L.M. 20 mil joen en daartegenover heeft men dezer agen de tarieven moeten verlagen, om dat alle buitenlandse maatschappijen dit deden. Men hoopt daardoor meer passagiers te trekken, vooral uit Ame rika, maar het is en blijft een gok. Intussen heeft de leiding verleden jaar aan het Amerikaanse adviesbureau Mac Kinsey een reorganisatie-rapport gevraagd. Dit is uitgebracht, maar tot dusver geheim gehouden. De conclusie zal wel geweest zijn, dat een ingrijpen de sanering nodig is, dus een reorgani satie op een gezonde basis. Dit betekent o.a. een radicale bezuiniging door in krimping, omdat men boven zijn stand leefde. De laatste twee jaai: is het per soneel van 18000 op 16000 man terug gebracht, maar nog altijd is het te om vangrijk, speciaal wat het aantal pilo ten betreft. Dit is uiteraard een pijnlij ke operatie en men mag eisen, dat dit deel van de inkrimping op rechtvaar dige wijze geschiedt. Geen wonder is het dus, dat het K.L.M, personeel in een weinig benijdenswaardige positie ver keert, hetgeen zich manifesteert in on derlinge conflicten, oprichting van z.g. categorale organisaties en wrijvingen met de directie. In feite is er van de eigenlijke reorganisatie nog weinig of niets terechtgekomen. Wel zijn de ver deeldheid en de verwarring steeds gro ter geworden. Dhr. Larive bleek bij de anderedirecteuren niet favoriet te zijnen werd weer naar de Shell teruggebracht. De bevoegdheden schijnen niet precies afgebakend te zijn. En de Raad van Commissarissen, bestaande uit een groot aantal illustere mannen zoals Dr. Ir. den Hollander, prof. Lieftinck, prof. Tinbergen, prins Bemhard, Ir. Tromp enz. heeft ook geen kans gezien de za ken in goede banen te leiden. Kort geleden bleek de hele reorganisatie zo vastgelopen te zijn, dat het hele colle ge van commissarissen en bloc zijn ont slag vroeg. Momenteel zit de K.L.M, zelfs zonder president-commissaris. Het is dus geen wonder, dat er in de cember in de Tweede Kamer harde no ten zijn gekraakt bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat, waaronder de K.L.M, ressor teert. De Staat is n.l. in (het bezit van W/o van de aandelen. Wat de verdere financiële verhouding van de Staat tot de K.L.M;. betreft is het zo, dat in 1962 de regering met instemming van de Staten-Generaal de mogelijkheid heeft geopend aan de K.L.M, garanties te ver strekken voor op te nemen leningen en ki:edieten tot een totaal bedrag van 375 miljoen gulden. Daarvan is al gebruik „De Heer e is waarlijk opgestaan" Met deze woorden uit de mond Zijner discipelen ben ik voor u opgetreden, omdat ik van deze waarheid verzekerd ben; en met dien troost, waarmede de Heere mij getroost heeft, troost ik u v/eder door des Heeren genade, opdat gij in leven en in sterven een gewissen troost hebben zoudt, en deze uw troost blijve. „De Heere is opgestaan", wat zegt dat? Dat zegt alles, wat aan een arm en ellendig mens moed kan geven. Hij, die het geweld des doods had, dat is de duivel, heeft de Heere niet kunnen hou den, hij heeft Hem uit het graf moeten loslaten. Zo is dan ons geloof niet ijdel, zo zijn wij dan niet meer in onze zon den, zo zijn wij met Hem opgewekt, met Hem opgestaan; zo kan ons geen graf, hoedanig een ook, geen dood, van welke gestalte ook, meer houden. Niet voor Zich zelven is Christus opgestaan, maar als de tweede Adam is Hij Zijnen God opgestaan, ter onzer rechtvaardig- making, gelijk de Apostel Paulus be tuigt: „Hij is overgeleverd om onze zonden en opgewekt o^m onze recht- vaardigmaking". (Rom. 4 vs. 25). Zo zal dan de wereld met haar moorden, de dood met zijn doden, de Satan met zijne aanklachten niets aan ons hebben. niets meer tegen ons kunnen uitrichten. Moge het ook de schijn hebben, alsof het geloof geheel verdwenen was, moge alle hoop vervlogen zijn, ligt nog maar dit éne in het hart: „Heere, waar zullen wij heengaan. Gij hebt de woorden des eeuwigen levens!" ligt nog maar de liefde in het hart, dat men toch lie ver de gehele wereld en de gehele zondendienst voor de Heere er aan geeft, en slechts dan blijde kan zijn, als men Hem heeft; dan zal men het tot zijnen troost vernemen: De Heere.is op gestaan! Zo zijn wij dan gerechtvaar digd in Hem. Het ging leven om leven. Hij heeft Zijn leven voor ons gegeven, zo kunnen dan duivel en dood niets meer uitrichten, zo wij den Heere aan hangen. Hij zal nu op de 'beste wijze voor ons zorgen. Daartoe is Zijne op standing een gewis pand onzer zalige opstanding. Het blijft, wel is waar, een hoog, zwaar stuk, de opstanding van Chris tus voor zich zelven te geloven. De discipelen hebben het zelf ervaren, hoe machtig het ongeloof zich tegen deze waarheid verzet. Daarom zeggen wij ook, cm allen twijfel weg te nemen; De Heere is waarlijk opgestaan!" Dit „waarlijk" kwam hun uit het hart, ge lijk het de Profeet Jesaja uit het hart kwam, toen hij uitriep: „Waarlijk, Hij heeft onze krankheden op Zich geno men, en onze smarten heeft Hij gedra gen". (Jes. 53 VS. 4a). Dit „waarlijk" dient, om alle twijfel weg te nemen. Zij bestrijden daarmede hun eigen ongeloof en dat van anderen, jagen het op de vlucht en grijpen hetzelve weder aan, wanneer het nieuwe aanvallen maken wil. Onze Heere is w^aarlijk opgestaan. Zo zijn wij dan waarlijk in die stand gezet, dat wij de dood niet zullen zien. Waarlijk zijn wij in Hem gerechtvaar digd; waarlijk is het de werking der sterkte Zijner macht, die Hij ge wrocht heeft in Christus, als Hij Hem uit de doden heeft opgewekt, die aan ons werkt, om ons van de wereld af en daarheen te brengen, waar Chris tus is. Waarlijk hebben wij het eeuwi ge leven; waarlijk zal onze hoop niet beschaamd worden. Waarachtig is het, wat wij voor zeker en gewis houden van onze uitverkiezing, waarmede God ons. Geliefden, uitverkoren heeft ter eeuwi ge zaligheid. Waarlijk zal Christus als de Laatste over ons stof opstaan (Job 19 VS. 25), waarlijk ons niet verlaten in onze laatste ure, waarlijk ons gebeente in het graf bewaren en ons uit het graf opwekken! waarlijk zullen wij Hem zien, gelijk Hij is! Waarachtig zijn al deze dingen, al zien wij er niets van. En de kracht Zijner opstanding, wie kan die loochenen? Zij is van tekenen en wonderen omgeven, hoe zij ons door al het zichtbare heengeiiolpen en elke bruisende zee, die zich tegen ons ver hief, gescholden heeft. (Uit een preek van Dr. H. F. Kohlbrügge) ^^6ei Fabrieken Zevenbergen gemaakt voor 275 miljoen. Deze garan ties hebben tot dusver echter nog niet geleid tot enige betaling door het Rijk. Ook heeft de K.L.M, nog geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid, in de wet van 1962 geboden, om van de Staat te lenen tot een bedrag van 50 miljoen. Tot heden toe heeft de K.L.M, dus nog geen belastinggeld van het Ne derlandse volk behoeven te gebruiken, dit in tegenstelling tot wat algemeen wordt geloofd. Deze mededeling deed Minister Van Aartsen onlangs in de Tweede Kamer. Maar zoals de zaken er voorstaan, is het heus niet denkbeel dig, dat dit er toch van komen zal en het is daarom beslist nodig dat er radi caal ingegrepen wordt. In het nieuwe college van Commissa rissen zal men mannen nodig hebtoen met commerciële, economische, financi ële en sociale ervaring. Ook zal een duidelijke afbakening van de bevoegd heden tussen de directie en de commis sarissen nodig zijn, v/ant uit alles blijkt, dat dit thans niet het geval is. De Mi nister zoekt in de eerste plaats naar een nieuwe topleider. De namen zijn genoemd van Ir. Staf en Prof. Zijlstra, beiden oud-minister en zeer bekwame mannen. Maar niemand schijnt ervoor te voelen zich in zo'n wespenest te ste ken' en zijn reputatie op het spel te zetten. In elk geval zal de leiding grondig veranderd moeten worden. De laat ste tijd heeft ze een weinig verheffend schouwspel geboden. De interne ver houdingen in het bedrijf tussen directie en commissarissen, tussen de directeu ren onderling, tussen directie en per soneel lagen scheef. Wij zijn het niet dikw^ijls eens met P.v.d.A.-Kamerleden, maar v/at dhr. Posthumus op 17 de cember in de Tweede Kamer zei,, hee.'f, onze hartelijke instemming: „Het is ver bijsterend, hoe volwassen mensen met levens- en bedrijfservaring zo klein en kinderachtig, dikwijls zo belust op eigen prestige en machtspositie, elkaar het leven zuur hebben gemaakt." De Minister staat wel voor een moei lijke taak. Hij verwacht volgens zijn uitlatingen in de Tweede Kamer op korte tei-mijn geen herstel van rede lijke verhoudingen tussen dnkomst'en en uitgaven. De sanering van de K.L.M, zal een pijnlijke, moeilijke en langdurige operatie zijn. Menigeen heeft de verzuchting geslaakt: leefde Plesman nog maar. Toch geloven we, dat Plesman evenmin de K.L.M, had kunnen red^^. Sij zou niet meer in deze tijd passen,"Want hij was te dicta- toriaal. Dat neemt men nu niet meer. Zijn methoden om een bedrijf te leiden i éénhoofdig zijn uit de tijd. Hij was een man van een voorbije periode en vermoedelijk niet de figuur om dit bedrijf voor de derde maal op te bou wen. Nederland wacht op de mannen, die dit wèl kunnen. 1^^ NflBD Dl In het Branbantse Deurne heeft de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, woensdag de eerste voltooide z.g. Bogaers- woning, kosten 14.000 gulden, officieel geopend en overgedragen aan de be woners, de familie P. J. Engels. Foto boven: Staande voor de woning verleende de Minister aan burgemees ter F. L. M. Hobbens goedkeuring voor de bouw van nog elf Bogaers-wonin- gen in de gemeente. Foto onder: De bewindsman overhandigde de bewoner, de heer P. J. Engels een, fraaie klok als blijvende herinnering. NAAR DE MIDDELHnRNI5-TEL:Z3Z8 SOMMELSDIJK PlotseUnge dood. Woensdagmorgen is de 64-jarige kraanmachinist, de heer Benjamin Vis uit Sommelsdijk komende op zijn werk aan de bouwput in het Ha ringvliet, plotseling overleden. Tijdens het vervoer in het busje van zijn woon plaats naar Stellendam voelde hij zich reeds onwel. Voordat hij aan zijn werk zou beginnen, begaf hij zich naar het schaftlokaal om te rusten, alwaar hij kort daarna overleed. Dit plotselinge sterfgeval heeft onder de werkers op de bouwput en ook in zijn woonplaats grote ontroering verwekt. Gedep. Staten der Prov. Zuid Hol land brengen ter kennis dat in Z. Hol land thuisbehorende gegadigden, hare provinciale bijdrage in de kosten van studie, voor het cursusjaar '64'65 bij voorkeur voor 1 maart 1964, doch zo nodig ook later, daartoe bij hen een aanvraag kunnen indienen. Geen bijdragen worden verleend voor studiekosten aan a. universiteiten of daarmede gelijk te stellen instellingen voor hoger onderwijs en b. scholen voor gewoon of buitengewoon lager onder wijs. Formulieren verkrijgbaar ten provinciehuize Zuid Holland 's Graven- hage en bij de gem. secretarieën. MUZIEKHANDEL MIDöELRARNIS PLATEN EN PLATENSPELERS Grote keuze deskundig advies Van zaterdag 18 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 20 januuri v.m. 9 uur Middelharnis-Somvielsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, telefoon 0171-306, Den Bommel en dokter Voogd tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, die renarts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 19 jan. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Prootvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vos semeer. Koningin Wilhelmina heeft met recht de ere-naam gekregen van Moeder des Vaderlands. Deze ere-naam heeft zij al leen al verdiend in de jaren toen ons een moeder droeg zij het verdrukte volk land door de Duitsers bezet was. Als op het hart. Zij was de raadgeefster van ons allen in de donkere bezettings tijd. Zij wist de vreesachtigen moed in te spreken; er ging een opbouwende en bezielende kracht van haar uit, waar aan ons volk meer dan ooit behoefte had. Dikwijls nam zij de leiding en ont stak zij door haar geestdrift licht in de harten der aarzelenden. Zij deed dit niet als een nationale heldin, gelijk er nu en dan in de geschiedenis optreden, maar als een levende tussenschakel tus sen God en haar volk trachtte zij ons in deze donkere tijden de juiste weg te wijzen. Schier alle licht was uit het leven des volks verdwenen en Nederland was een land dat onder zwarte schaduwen lag. Figuurlijk gesproken straalde er geen zon, lichtte er geen maan, het was alles pikdonkere nacht. Inderdaad wandelde ons volk in de duisternis en zat het in vele opzichten in de schaduw des doods. De glorie van vroeger dagen, toen ons land als een lichte baken in de zee der volkerenwereld lag was voorbij. Slechts een schijn van macht was ons door de bezetter gelaten. Er bestond een laten- te onrust, die gewekt werd door de wetenschap te leven in een land, om geven door een zee van duisternis. Wat ons omklemde en benauwde was de bange donkerheid, en in die donker heid het onzekere, het angstige, een slang van wantrouwen, die om het hart sloop. Vooral in de nanacht, enkele uren voor zonsopgang, kan het zo aardedon ker zijn. Zoals er in de natuur overgan gen zijn van de duisternis in het sche merlicht en van het schemerend licht in de volle zonnegloed, zo was het ook in het volksleven van Nederland. Ter wijl de bezetter met zijn verschrikkelij ke terreur voortging en duizenden ter dood werden gebracht voor de strijd van vrijheid en gerechtigheid, ging toch het morgenrood van een nieuwe dageraad reeds gloren. En juist in die overgang schuilde de rusteloos bewegende kracht van het volksleven. Ondergang en opgang gingen hier sa men. Bepaalde gebeurtenissen achtervolgen ons, wordt wel eens gezegd, maar zij jagen ons ook vooruit. Zij zijn bouw stenen voor de toekomst. Zo was het ook bij de geboorte van Prinses Mar griet. De tijding in de zomer van 1942 dat er in ons Prinselijk Gezin een nieu we blijde verwachting mocht worden gekoesterd was als een lichtstreep aan een donkere hemel. Daarbij kwam dat het beeld van de oorlog zich langza merhand ging wijzigen. Al was het ein de van de Tweede Wereldoorlog nog lang niet in het zicht, er waren toch bewijzen dat een kentering kon worden verwacht: Stalingrad, El Alamein. Op 19 januari 1943 werd te Ottowa in Canada een Nederlandse Prinses gebo ren. Het was alsof bij de geboorte van Prinses Margriet de Oranjezon reeds haar vurige pijlen naar alle kanten uit- (Opname Max Koot) zond. Die vurige pijlen waren zij niet als machtige slagpennen, die door de vleugelen lopen en wier tussenruimten door de tedere gloed van het Oranjelicht gevuld zijn? In de donkere oorlogsjaren verspreidde de geboorte van de derde prinses een glimp van hoop onder het verdrukte Nederlandse volk. Het was alsof ons volk met nieuwe moed bezield werd, want het verzet werd met de dag groter. Prinses Juliana en Prins Bernhard wa ren dan ook intens verheugd over de geboorte van deze prinses. Hoewel prin ses Margriet in een donkere tijd en in ballingschap werd geboren heeft zij toch een blijde jeugd gehad. En zo is zij in de loop der jaren een jonge vrouw ge worden, want op zondag 19 januari a.s. hoopt H.K.H. Prinses Margriet haar 21ste verjaardag te vieren. In verband met een destijds door de regering ge daan verzoek wordt op maandag d.a.v. gevlagd. Prinses Margriet is nu, zoals men dat noemt mondig. Mondige kinderenhet is een ere- positie. Men voelde dit vroeger nog be ter dan thans. De mondigverklaring van een der kinderen ging in vroeger eeu wen in de regel met een feestelijke plechtigheid gepaard, zoals dit thans nog wel in de konklijke familie en de ade- lijke geslachten geschiedt. De mondig verklaring was een hoogtepunt in 't le ven. De zoon of dochter was de .kinder schoenen ontwassen. Men had dan voor zichzelf in te staan en telde mede als een eigen persoonlijkheid, die op eigen wieken kan drijven. Mondige kinderen.het is een ver antwoordelijke positie. Zo lang de kin deren klein zijn, dragen de ouders de zwaarste verantwoordelijkheid. Zijn zij eenmaal volwassen, dan zullen zij de last zelf op de schouders moeten ne men, zijn zij voor hun doen en laten, spreken en denken zelf verantwoordelijk voor God en onze gemeenschap en kun nen zij zich rechtens niet meer op vader en moeder beroepen. In haar jeugd groeide prinses Margriet op tot een vrolijke evenwichtige jonge vrouw, die in het afgelopen jaar veel representatieve plichten te vervullen had. Wij feliciteren H.K.H, prinses Mar griet Francisca met de viering van haar 21ste verjaardag en wij spreken de wens uit dat God haar in het verdere leven zal sparen en bewaren en dat Hij haar tot een rijke zegen zal stellen voor haar Huis en ons Vaderland. P. BOM. Landelijk vertegenwoordiger van de Bond van Chr. Oranje verenigingen in Nederland. Speciaal in het opmaken van B. V. d. TEEK Telefoon 2682 WestdQk S6 MIDDEIiHARNÏS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1