EIIAIIDEti-raEUWS Verordening Zondagssluiting cafe's te Sommelsdijk aan de kaak gesteld UW Jf BANK l'wee wegen - één doel ^r 1 dezel ges! f I he blad Dinsdag 14 januari 1964 No. 3254 lig len) :tie eS| 'f Kantongerecht Sommelsdijk Jeugdige stropers kregen voorwaardelijke cel- en tuchthuisstraffen UIT DE KERKEN Betaling abonnementsgeld van postlezers 'f - Roll tweed- (i.9: 4.9; 15.75 l 4J ïienig I voorstel De tol zijn. Spl ische iioiil tiecenttf Voor het kantongerecht te Sommelsdijk heeft j.l. vrijdagmorgen een zaak ge diend tegen de caféhouder A. H. te Sommelsdijk, die, in strijd met de gemeen telijke verordening zijn cafe „De Harmonie" 's zondags geopend had. In de ten lastelegging werd tevens gesproken over ordeverstoring, waarbij het er in de buurt van het café nogal wild toe zou gaan. De zondagswet laat toe dat de cafe's zondags geopend^zijii. De gemeenteraad van Sommelsdijk heeft niettemin toch een sluitingsverorïi^pïilg-. ingesteld onder het motief dat door het geopend zijn van de cafe's op zendag-d^^openbare rust en orde worden aangetast. Raadsman Mr. M. J. vair'Broekhtiijsen te Den Haag toonde zich zeer veront waardigd over het instellen van deze ^ifprordening en veroordeelde het als een werken met een omweggetje". Hij meeiide derhalve dat de rechterlijke macht in dergelijke gevallen de gemeentelijke ovet'h(eid een halt toe dient te roepen. De Off. die eveneens een dergelijke handélswijee van de gemeente laakte moest, omdat er een overtreding van de pe^itieverordening was begaan tot een vervolging komen. Hij eiste 11,sub. 2 dagen. Mr. v. d. Broekhuijsen heeft, direkt na de betreffende wijziging van de verordening zich tot de kroon gewend. Het is nu bij de Prov. Staten in onderzoek. Raadsman Mr. v. B. toestreed fel de lerbindendheid van de gemeentelijke fcerordening. De gemeenteraad die te- ken opening van de cafe's op zondag fs maar volgens de zondagswet hier legen geen maatregelen kan nemen ïieeft om tenminste nog iets van de fcondagsrust te redden - zoals een raads Bid het destijds in de vergadering uit- prukte de gemakkelijkste weg genomen liiertegen op te treden door de openings tijd tot enkele uren te beperken. Hij voerde verder aan dat het café kon worden aangemerkt als een ont spanning en dat het er steeds rustig |oe ging. Het zijn aldus raadsman sport ^vrienden die in het cafe bijeen komen. Enkele omwonenden van het café wer den als getuigen gehoord. Get. P. de J. had naar hij verklaarde 's zondagsmid dags wel eens dronkelui het café zien (verlaten. Ook had hij vooral 's zomers bverlast van de al te luidruchtige juke ox. Ook wist get. van ruzies die za- lerdagavond plaats hadden. Liever zag de cafe's op zondag gesloten" vulde |iij aan. Get. J. J. de J. verklaarde dat hij be- felist geen overlast van de cafébezoe- [cers ondervond. Get. J. H. M. zei er „niet zo erg veel last van te hebben. Ze bevuilen wel nijn tuintje aldus verd., maar dit ge- eurde niet speciaal op zondag. Ook hoorde hij steeds de te hard spelende juke box. „Het gaat de laatste tijd re delijk goed" vond hij. „De sluiting komt geheel ten laste van de burgemeester van Sommelsdijk verzekerde de off. dit is niet op mijn bevel gebeurd. De off. meende dat, wanneer de ope ning van cafe's op zondag in normale "banen wordt geleid, dit ook het geval Is met het normale dorpsleven. De off. lei ontzettend boos te zijn over de uit- Ipraak van het raadslid, de heer Grin- vis waarin deze had gezegd, dat de (rerheid Gods geboden met de voeten ïreedt. Hij zag in dit raadslid de men taliteit van een bevolkingsgroep die het democratisch systeem van onze rege ling ondergraaft. De zondagswet beoogt en compromis tussen twee pairtijen te %;ijn, waarom de off. het jammer vond ^dat er veel gemeenten zijn die niet de lyerheid dienen maar juist weerstreven neoretisch kon hij zich wel voorstel en dat de gemeente maatregelen wilde ^emen, maar dan zeker niet langs deze veg. „Er is dus een overtreding begaan te en de betreffende politieverordening, taarom er een vervolging moet volgen" fldus de off. Hij eiste een geldboete van 11,2 dagen. Het verstoren van Irde en rust achtte hij niet bewezen. [De raadsman meende dat het begrip bor de ander met voeten wordt getre- ten. Uit het feit dat de op zondagen in fct café voor 500, wordt omgezet, Tlijkt wel de grote behoefte aan een pgelijke gelegenheid", meende hij. f We zijn in Nederland met 12 miljoen bensen die elk recht hebben op heel lederland, daarom is ook Sommelsdijk pen particulier bezit" aldus raadsman. I De rechter zal op 24 jan. a.s. schrif- felijk uitspraak doen» Jeugdige stropers Verd. A. B. en K. W. te Ouddorp wa ren in de buurt van het z.g. „Moorde naarswegje" aangetroffen met allerhan de stropersattributen. Ze hadden wild- klemmen, een buks en een staaflantaarn bij zich en waren met die uitrusting op „illegale" jacht getrokken. De jongelui hadden hun arsenaal bij een fietsenma ker op de kop getikt. De rechter bestrafte de jongste verd. A. B. ernstig, het zou van kwaad tot erger voeren en zelfs kunnen ontaarden in diefstal" meende Z.E. „Er deugt nog weinig van" concludeerde hij, omdat verd. ondanks zijn jeugdige leeftijd al 6 werkgevers heeft gehad. Hij zou hem een flinke les lezen! Verd. K. W. had onder Sommelsdijk gejaagd zonder in het bezit te zijn van een jachtakte. Verd. A. A. B. die niet was verschenen werd ditzelfde feit ten- laste gelegd en verd. H. van W. te Oud dorp eveeneens niet verschenen had het wild opgekocht. „Hoe kunnen we jullie dit in de korst mogelijke tijd afleren", peinsde Z.E. „Je hebt er al eerder een ruit mee in geschoten" wist de off. „Dat was niet zo mooi" gaf verd. K.W. zelf toe. Ook de buit werd voorgelezen, 184 mussen, 2 hazen, 3 konijnen en twee houtduiven waren onder stropershanden gevallen. De off. meende dat verd. A.B. aardig op weg is een nietsnut te worden, hij heeft al ettelijke werkgevers gehad en hij heeft te veel vrije tijd die hij aan stropen besteed. Hij eiste 30,sub. 2 weken tuchtschool met 2 maanden tuchtschool voorwaardelijk. Verd. W. hoorde tegen zich eisen: een week hechtenis onvoorwaardelijk met ver beurdverklaring van de buks. Tegen verd. A.A.B, die niet was ver schenen werd 75,15 d. en tegen verd. V. W. 100,20 dagen geëist. Van de beide laatste eisen maakte de rechter 75,sub 15 dagen. Uitspraak verd. A.B. 50,3 weken, met verbeurdver klaring van de buks, plus een maand tuchtschool, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak verd. W. waarmee Z.È. het nog eenmaal wilde proberen 75,15 dagen met verbeurd verklaring van de buks plus 3 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Verd. A. L. van Z. te Oude Tönge was op de Oudelandse dijk bij Oude Tonge verbaliseerd omdat de achterste wagen die hij met de tractor trok geen achter lichten had. Verd. voerde aan dat het te wijten was aan een sa^menloop van om standigheden. Eerst zou hij alleen met de eerste goed verlichte wagen naar het land gaan, later moest hij ze allebei meenemen. Nog vijftig meter en ik was er geweest", aldus verd. De off. meende dat verd. een van de meest gevaarlijkste overtredingen had begaan die er gemaakt kunnen worden. Wanneer er iets gebeurd bent u en de man die er achter op vliegt beiden het haasje" verzekerde hij. Hij eiste 30', 6 dagen. Verd. T. M. B. te Sommelsdijk zou met zijn bestelauto in de van Gorcum- straat hebben gereden in de voor het verkeer gesloten richting. 't Was op de Oostelijke Achterweg" verzekerde verd. Ook het in het ver baal genoemde tijdstip was verkeerd. De verb. wmr. v. d. L. zal de volgende zitting als get. worden gehoord. Geen voorrang Verd. D. K. te O. had, komend uit de richting N. Tonge met zijn trekker op de kruising Langeweg-Julianaweg te Middelhamis geen voorrang verleend aan een van rechts komende vracht wagen, die de trekker had gegrepen en een halve slag had omgedraaid. Verd. beriep zich erop dat hij vanwege de bosjes de wagen niet tijdig had kunnen zien. Toen ik hem zag dacht ik dat hij me voorrang zou geven", aldus verd. De wagen had stilgestaan maar daarna de kruising opgereden en verd. meende dat, de wagen daarom geen voorrang meer had. „U hebt niet goed opgelet" besliste de off. Hij eiste 30,—, 6 dagen. Uit spraak conlorm. Verd. A. C. K. te Stellendam had toen hij met zijn personenwagen met een flinke snelheid de helling in de Fortuin- weg bij de kruising Kraaijenissedijk af reed plotseling zijn weg versperd gezien door twee naast elkaar stilstaande auto's. Hij had krachtig geremd maar was niettemin achter op een der wagens gereden. Verd. meende dat die twee wa gens daar zeker niet hadden mogen staan. Hij had in zijn eerste reactie ge dacht dat ze elkaar passeerden. „Misschien wel waar maar u had er tussen door gekund" meende de rechter of tot stilstand kunnen komen" U hebt toch schijfremmen! Verd. had naar hij vertelde niet dur ven riskeren er tussendoor te rijden, hij meende, dat, wanneer van de wagen die op zijn weghelft stond de stoplichten hadden gebrand hij er zeker niet opge reden zou zijn. De off. concludeerde dat verd. te laat heeft gereageerd. Hij eiste 25,5 d. Uitspraak conform. Verd. S. S. te Middelharnis had met zijn brommer op de kruising Eendrachts straat-Nieuwstraat te Middelharnis geen voorrang verleend aan een van rechts komende bromfietser, de wijkverpleeg- ster te Stellendam. De gevolgen van de aanrijding die hierdoor ontstond waren ernstig. De wljkverpleegster werd ta melijk zwaar gewond. „Ik dacht dat ze me voorrang zou verlenen", aldus verd. Hij dacht dit om dat de andere bromfietser aanvankelijk wat voor hem uitweek. De off. meende dat verd. voortsuddert op de gedachte van „Ze zullen me wel voorrang verlenen". Hij eiste 60,12 d. met de waarschuwing dat verd. die al eens eerder voor een verkeersdelict terecht stond dicht bij een ontzegging is „Ik .moet straks naar dienst" klaagde verd. „Straks wel maar nu heb je nog wel geld" meende Z.E. Hij waarschuwde verd. niet in de handen van het Militair gerechtshof te vallen, die zijn n.l. nogal streng! Uitspraak 40,8 dagen. Met zijn lelijk eend was verd. J. G. Vr. te Middelharnis de kruising Pr. Ma- rij kestraat-Oranj e Nassaustraat te Mid delharnis opgereden om daar te keren. Een naderende auto was daardoor tegen zijn wagen gebotst. Ook bleek de hand rem niet in orde. „U reed achteruit en stortte uzelf in het ongewisse" bestrafte de off. Verd. voerde aan dat hij anders niet had kunnen keren waarop de rechter antwoordde dat een lelijk eend met één hand kan worden omgedraaid. De off. vroeg zich af of verd wel enig verkeersinzicht heeft. Hij eiste 40, 8 d. „Veel te hoog ,'t spijt me" was verd commentaar. 't Spijt me dat het veel te weinig is" was het wederwoord van de rechter. Uitspraak conform. Het defect van de handrem was niet vast komen te staan. Ter plaatse gesloopt Verd. J. P. te Oude Tonge, sloper van beroep, was met een autobus waarin hij kerkgangers vervoerde in botsing geko men met een van rechts uit de Kolfweg komende personenwagen bestuurd door ds. Jonkers. De personenwageri werd total loss. Verd. pleitte dat het uitzicht daar erg slecht was en zonder de schuld van zich af te willen werpen, meende hij dat de andere wagen wel wat hard en onvoorzichtig had gereden. „Ik heb die wagen maar van hem ge kocht ook". Het ging alles in goed har monie", aldus verd. „U sloopt dus ter plaatse" begreep de off. De off. meende dat verd. niet goed heeft uitgekeken en vroeg zich af of de tegenpartij ook wel zo verstandig heeft gereden. Hij eiste 30,6 dagen. Uit spraak 25,5 dagen. Verd. A. D. te Nieuwe Tonge was met een trekker met aanhanger in de Sta- verse weg in aanraking gekomen met een uit de tegengestelde richting nade rende bestelauto. Uit het verbaal las de off. dat verd. was doorgereden toen de jaargeld groeit Gaat het u financieel goed? Verheugend, maar... denk ook aan later' Open nu een paarrekening bij de N.H.M. Als spaarder hebt u recht op: 3^% rente een volledige bankservice betrouwbaar advies op het gebied van beleggingen, verzekeringen, en alle mogelijke andere bankzaken spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. NHM NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ' andere wagen langs de kant was ge stopt. Verd. bestreed deze verklaring, zowel hij met de trekker als de auto hadden op het moment van de botsing gereden Verder verklaarde verd. dat hij zoveel mogelijk rechts had gereden, hij had de volle breedte van de trekker n.l. 2.02 meter niet geheel op de weg in beslag genomen omdat een gedeelte van de uit stekende rechteras over de sloot hing. Het essentiële punt of de auto stilge staan had was aldus meende de off. niet bewezen. Hij achtte geen wettige en overtuigend bewijs aanwezig en eiste vrijspraak. Verd. W. B. te Oude Tonge was uit stilstand de weg opgereden juist toen een achteropkomende wagen hem in haalde, die op hem was gereden. Verd. voerde aan dat hij door een bocht in de weg de naderende wagen niet had kunnen zien. „Dan koos u wel een ongelukkige plaats om te stoppen", meende de rechter. Verd. meende dat het zoals in het ver baal stond niet juist was dat de bocht in de weg 50 meter terug was wat de rechter de opmerking ontlokte: „Wat maakt de politie toch slechte verbalen" De off. meende dat verd. een fout heeft gemaalit die door velen die pas het rij bewijs- in bezit hebben wordt gemaakt. Hij eiste f 40,—, 8 d. Uitspraak 35,—, 7 dagen. Verd. v. d. S. bestuurder van de andere wagen was niet verschenen. Het kentekenbewijs van deze wagen bleek niet binnen de gestelde termijn overgeschreven. Uitspraak 25,5 d. Raadsman Mr. L. J. den Hollander trad op als gemachtigde in de zaak te gen verd. J. B. te Sommelsdijk die ten laste werd gelegd net een trekker met witlofrooier op de Geldersedijk te ver van de rechter zijde van de •\Veg te heb ben gereden. Een tegemoetkomende auto was daardoor in moeilijkheden geraakt en van de dijk gereden. Raadsman meende dat het een onge lukkige samenloop van omstandigheden was geweest. Er reed een fietser voor de tractor die stopte juist toen verd. zijn bocht naar de links gelegen inrit moest nemen. Verd. had ona de man heen moeten rijden waardoor het grote gerij niet meer geheel aan de rechter kant van de weg was gebleven. Verd. was toen gestopt om voor hij de inrit inreed te zien of er geen ver keer achter hem kwam. Raadsman meende verder dat er geen causaal verband bestond tussen het ten- laste gelegde en het feit dat de auto van de dijk was gereden. De w^agen had over de bochtige dijk veel te snel gere den en te plotseling geremd terwijl er ruimte genoeg was om de witloftrekker te kunnen passeren. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De off. achtte het tenlastegelegde niet bewezen en eiste derhalve vrijspraak. Verd. L. B. had met zijn brommer op de kruising Geldersedij k-Boomvliet- straat te Dirksland geen voorrang ver leend aan een auto, waardoor hij in bot sing was gekomen. Verd. had zeven we ken niet kunnen werken en de schade NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg L. Kievit te Putten, Barneveld J. v. Rootselaar te Delft; C. den Boer te Sliedrecht; Har- dinxveld H. Talsma te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Scherpenzeel J. T. Cazander te Oosterwolde. Bedankt voor Papendrecht J. Smit te Lopik; Barneveld D. v. d. Berg te Vee- nendaal; Vriezenveen en Ooltgensplaat M. Meijndert te Waarden; Ter Aa C. v. Schoonhoven te Giessen-Nieuwkerk. Ds. W. L. Mulder, em. pred. te Voort- huizen is in 't ziekenhuis te Bennekom opgenomen. Zijn toestand is thans voor uitgaande. Barendrecht. Alle toenaderingspogin gen van de Herv. Geref. Evangelisatie tot de kerkeraad zijn tot nog toe op niets uitgelopen. Hoewel daarin ge steund door de Visitatoren Provinciaal, weigert de kerkeraad nog steeds de 52 gevraagde zondagsbeurten af te staan. Het bezoek aan de Evangelisatiediensten neemt nog voortdurend toe. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorredijk W. Visscher te Rutten; 's Gravenmoer, Terzool, Warns en Zwaagwesteinde kand. R.V. d. Berg te Emmeloord; Middelburg T. Oostra te Hbogeveen; Wilnis F. Stoelstra te Schermerhorn; Anna Jacoba polder, Le- mele, Oostburg en Wormer, kand. H. Koetsveld te Naarden; Rotterdam-Z. T. Rijper te Amsterdam-O.; Achturo, Lich- tenvoorde en 2de Exloermond, kand. J. Bats te Amsterdam; Sneek J. Kappers te Oegstgeest; Doezem R. Molenmaker te Pingjum; Drijber A. de Korte te Wol dendorp; Urk K. Schuring te Alphen a. d. Rijn; Harderwijk A. ter Hoeve te Heerlen; Maassluis J. Bovenberg te Geesteren, Bellen D. Passchier te Zwar tebroek; Amsterdam-W. P. Jooase te Barendrecht. Aangenomen naar Katwijk W. Bak ker te Blokzijl; Campen (Did.) H. Wa- nink, kand. te Hoogeveen; Aalten C. v. d. Berg te Lollum; Grijpskerke kand. P. den Hengst te Breda. Bedankt voor Biezelinge B. Koekoek te Heusden; Oud-Beijerland G. v. Driel te Ouddorp; Westzaan F. de Vries te Devonport; Laar (Did.) kand. H. Wa- nink te Hoogeveen; Bellen C. v. d. Berg te Lollum; Bleiswij k St. Pancras en Zweeloo, kand. P. den Hengst; Oudewa- ter H. Starrenburg te Eefde, Hilversum A. Trapman te Velp; Culemborg P. Sijts ma te Nederhorst den Berg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft L. de Bruijne te Rot terdam en M. Nieuwenhuijzen te Am- had hem enkele honderden guldens ge kost. De off. eiste 20,—, 4 dagen. Uit spraak conform. Tal van lezers, die onze krant per post ontvangen hebben ons het abonnementsgeld a 2.50 per kwartaal overgemaakt. Daarvoor hartelijk dank. Maar er zijn er ook, die het ontbrekende (de ver hoging van 35 cent) er niet hebben bijgevoegd. Het kost onze admini stratie heel wat moeite om die abonnees allemaal aan te schrij ven. Vriendelijk verzoeken wij de postabonnees die ons de 35 cent per kwartaal nog niet hebben overgemaakt, dit alsnog te doen. Verder attenderen wij er pp, dat de P.T.T. de incasso-kosten voor inning van een kwitantie f 2.50 thans 40 cent in rekening brengt. U kiint ons dus beter en in uw eigen voordeel het abonnements geld per giro overschrijven. Degenen die automatisch gire ren, dienen het giro-kantoor op dracht te geven het bedrag op 2.50 (per kwartaal) te brengen. Daaraan kunnen wij niets doen. Is voor het eerste kwartaal automa tisch 2.15 overgeschreven, zend ons dan (met naam en adres) 35 cent in postzegels toe. De administratie. EEN MILJARD MENSEN MEER IN 1980 Volgens statistische gegevens, ver strekt door de Ver. Naties zal wonneer de tegenwoordige graad van bevolkings toeneming in Azië gehandhaafd blijft, dat werelddeel in 1980 één miljard meer zielen tellen dan thans. Op dit ogenblik leven in Azië, dat een zesde beslaat van het totale landopper vlak van onze planeet, al drie miljard mensen, dat is meer dan de helft van het mensdom. (DIA) sterdam; Leeuwarden K. Velema te Hoogeveen en J. de Vuijst te Amster dam. Beroepen te Westzaan M. Vlietstra te IJmuiden; Ermelo J. Kievit te Noorde- loos; Rotterdam-Charlois C. Verhage te Hilversum-C; Drachten H. v. d. Schaaf te Opperdoes. Bedankt voor Klundert P. v. Zonne veld te Bennekom; Vlaardingen J. Keu- ning te Veenendaal; Rotterdam-ICralin- gen J. Kievit te Noordeloos. Ds. S. v. Zwoll te Eindhoven over kwam j.l. zondagmorgen een ernstig auto-ongeval. Vanuit een jeugdkamp in Doorn, waar hij" vertoefde, was hij, op weg naar Amersfoort om daar vóór te gaan. Door d e gladheid slipte de auto en botste tegen een boom. Ds. v. Zwoll bekwam een schedelbasisfractuur, brak beide benen en verbrijzelde zijn knie schijf. Ook de toestand van de 4 andere inzittenden maakte het noodzakelük, dat zij allen in het ziekenhuis werden opge nomen, waar ds. van Zwoll inmiddels aan de gevolgen is overleden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden en 's Graven polder P. Blok te Dirksland, Rilland- Bath L. Huisman te Vlaardingen. Ds. G. Zwerus te Nunspeet is al weer geruime tijd ziek en thans opgenomen in een ziekenhuis. Wanneer hij beteren mag, zal hij zijn arbeid tot het uiterste moeten beperken. Hoogvliet: Alhier is een Geref. Ge-. meente gesticht, voorlopig bestaande uit 60 gezinnen. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de bouw van een kerk. Televisie: Reeds meermalen waar schuwden we in dit blad tegen het in bezit hebben en gebruik maken van een Televisietoestel, omdat hierdoor de we- reldgelijkvormigheid nog meer in de hand gewerkt wordt, dan reeds door lec tuur en radio geschiedt. Dat dit niet te vergeefs is, bewees wel de uitzending voor de televisie op zaterdag 4 jan. j.l. welke ronduit banaal, minderwaardig, godslasterlijk en verwoestend is te noemen. Deze uitzending werd verzorgd door de VARA, de spreekbuis van de P. v.d.A. Zo ooit, dan toch wel nu, weet heel Nederland, wat men op godsdien stig gebied van deze kant te wachten is. Het is te hopen dat dergelijke uit zendingen onder geen beding meer voor komen om ons volk, dat toch al zo zeer is afgegleden, nog verder te vergiftigen. Voor ieder, die de naam „christen" wil dragen zal het nu eveneens wel duide lijk zijn, dat voor hen geen plaats is in deze gelederen. We zijn benieuwd wat de reactie is van de „predikanten" die tot dusver deze omroep en partij' steun den. ERVOLGVERHAAL door W. SCHIPPERS 1964- Oen zij bemoedigend had gezegd: „Nu lader, u hebt het waarlijk nog druk ge- |oeg", was hij driftig opgestoven: „Als r\ gewone jonge dokter was, dan |ad hij in mij een vriend gevonden, pch zo'n vent 't is onverdraaglijk Hoofdstuk 9 VERRAST j Zodanig was Sophie in haar zorgelijke epeinzen verdiept, dat ze niet eens had Pgemerkt dat vanuit de duinen, achter |€t kreupelhout om, een voetganger bij |e bocht op de weg kwam. 1 ^Goedenavond, juffrouw Waldens!" {Een plotselinge blos kleurt haar wan- pn. Zelfs zonder dat Sophie opkijkt, f'eet ze aan wie die zachte en klank- |oUe stem toebehoort. „Dokter Bruinsma!" beantwoordt zij f3n groet. i.U komt zo onverwachts van .achter het bosje, u doet mij schrikken". „'t Is waarlijk geen wonder, dat ik u doe schrikken, want u liep zo strak voor u uit te zien en uw gedachten leken mij zó ver afwezig, dat u mij had kunnen omverlopen zonder mijn persoontje te herkennen", zegt hij met een lach. „En zo alleen nu. Ik zag u hier meer, maar altijd in gezelschap van de grimmige Bus." „O ja, als Ik eens een middagje bij de dames Printers op bezoek ga, komt Bus mij doorgaans halen met het rij tuig. Nu is vader naar de stad en zijn koetsier zit ook daar. Maar waar komt u vandaan, dokter? Bramen gezocht in de duinen?" De zorg en onrust, die Sophie straks zo beklemden, wijken van haar. On danks de wetenschap dat haar vader de jongeman niet vriendelijk gezind is, moet zij toegeven, dat in haar hart voor hem genegenheid is ontwaakt. Nog slechts een enkele maal heeft ze hem ontmoet, doch van de Printers heeft ze veel gehoord wat haar belang inboe zemde. Bruinsma vertelt haar, dat hij bij een arme vissersvrouw geweest is, wier huis je midden in het duin staat, 't Is een weduwe en ze verdient voor zich en haar drie kinderen met hard werken de kost. Twee van de kinderen zijn ziek en beletten de arme moeder om uit werken te gaan. Daarmee eindigt zijn verklaring, doch Sophie weet al van de Printers, die ner gens komen en alles weten, dat de- on bemiddelde dokter Bruinsma een warm hart en milde hand heeft. „U moest toch nog eens een bezoek aan mijn moeder brengen met uw vriendin, juffrouw Waldens. Mijn moe der zou het erg prettig vinden", begint hij, het gesprek een andere wending ge vend. „Maar ik wilde zeggen ik dring niet op geen huiselijke onaan genaamheden." „Uw moeder, die ons bij dat onweer zo vriendelijk in bescherming nam, zal mij, vrees ik, zeer onbeleefd vinden, doch geloof mij als ik u zeg, dat het mij werkelijk een genoegen zou zijn haar vriendelijke uitnodiging aan te ne men, wanneer och, laat ik het maar zeggen het vader niet zo onprettig zou stemmen. Een enkel woord van hem zal u wel zijn overgebracht." Even had Sophie bij haar rondborsti ge verklaring de jongeman in de ogen gekeken, doch zij las daarin geen wre vel. Een goedige glimlach speelde hem om de mond. „Ik ben nog betrekkelijk jong, juffrouw Waldens, doch ik heb nogal wat in de wereld rondgekeken en genoeg mensen kennis opgedaan om niet te voelen, dat uw vader niet mij, doch de homoeopa- thie haat. Ongeveer zó: een mens is een dolle hond vijandig gezind, niet de hond maar omdat hij dol is". Dat is al een zeer wonderlijke com binatie, dokter", zegt het meisje met een hartelijke lach. „U weet, juffrouw, beelden zijn nooit zuiver", antwoordt hij met een glimlach. Pratend vervolgen zij hun weg. De zon zinkt weg achter de duinen en de nog even zichtbare rode schijf kleurt de heldere avondhemel, achter hen zingt de zee haar eindeloos lied en in de har ten van de jongeman en het slanke meisje ruist iets van het praeludium der ontwakende wederzijdse toegenegen heid. „'t Kan zelfs zijn, dat ik niet sterk ben in het maken van passende verge lijkingen u begrijpt waarschijnlijk mijn bedoeling". Zij knikt: „Ja dokter, ik begrijp uw vergelijking zó goed, dat ik mij verwon der over de juistheid er van". Nog slechts enliele passen en ze zijn aan de kruising van de Dorpsstraat. Hier dacht Sophie afscheid te nemen, doch een vraag van hem, hoe het met „de vrolijke luitenant" ging, haalde daardoor een streep. Zij geraakte in on rust, in dubbele onrust; die vraag her innerde haar ook weer aan diens moei lijke omstandigheden, aan zijn geldzor- gen. Het begon haar te duizelen. Waar zijn? Zeggen? Neen, zij kon een vreemde geen deelgenoot maken van wat er door zijn vragen in haar omging En toch was zijn belangstelling welge meend. Het antwoord zou haar bespaard blij ven door een voor beiden ongedachte verrassing. Dokter Waldens was van plan gew"eest die avond in de stad een vergadering bij te wonen waartoe hij was uitgenodigd, doch door het plotse ling ongesteld worden van de voorzitter tijdens de vergadering, werd deze tot nader order verdaagd en dokter Wal dens, die toen niets meer in de stad had te verrichten, zocht Bus op in de stal houderij waar paard en rijtuig gestald stonden en gaf deze order om in te spannen en naar huis te rijden. En zo kwam dokter Waldens bij het snijpunt van de Zeeweg en de Dorps straat, vóór zijn dochter of de jonge arts er iets van gevvfaar werden. Bus zag hen ogenblikkelijk. Hij wist wat er volgen zou als zijn strenge mees ter haar in gezelschap van dokter Bruin sma op de weg zag en daarom trachtte hij listig diens aandacht af te leiden. De opzet van Bus faalde. De lichte schok verhinderde zijn oude meester niet, zijn dochter in gesprek te zien met dokter Bruinsma. Een harde tik tegen de voorruit ver kondigde Bus, dat niets de arme Sophie redden kon. Die tik betekende voor hem dat hij onmiddellijk stilhouden moest. Het rijtuig stond nog niet eens goed stil toen reeds het portier aan de lin kerzijde openvloog en in de donkere opening het van toorn gloeiende gelaat van dokter Waldens voor het verschrik te oog van zijn dochter zichtbaar werd „Stap in Sophie", zo klinkt het op for se commandotoon, „stap in!" Met geen woord beantwoordt hij de beleefde groet van dokter Bruinsma. Deze doet een stap nader en zegt kalm op bedaarde toon: „Een korte verklaring dokter! De schuld is geheel aan mijn kant. Ik ontmoette haar op de Zeeweg en omdat wij. dezelfde kant uitgingen. „Ik verbied u beslist in het vervolg wéér te doen. Indien u dat spel spelen wilt, is daar misschien in de stad meer en beter gelegenheid toe, ik beschouw mijn dochter op dit gebied nog als een onnozel kind, dat u in elk geval met vrede laten moet". Hij keert de jongeman de rug toe en bijt zijn dochter toe: „Instappen!" „Ik kan die paar minuten wel lopen vader", zegt het meisje bloedrood van schaamte en toorn. „Stap in, zeg ik je" buldert deze. Woest rukt hij het portier achter haar dicht en weinige ogenblikken later rolt het rijtuig van dokter Waldens over het grindpad onder de oude olmen van het doktershuis. Geen woord heeft de oude heer tot zijn dochter gezegd gedurende de korte rit. In de huiskamer smijt de dokter zijn hoed en wandelstok in een hoek en werpt zich in zijn leunstoel. (Wordt vervolgd) 't

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 5