Begrotingstekort Dirksland heeft geen verontrustend karakter i Hoge kortingen van 10 tot 50% Zie onze eialages Coupons, tapijten, lopers en overgordijnstoffen sterk verlaagde prijzen Zie onze oprnimingskrant f, 4990 Prinses Irene beëdigd Predikbeurten Mooie damesmantels, mantelcostuums, en japonnen tegen zeer lage prijzen. Verder in alle afdelingen spotkoopjes. Plannen verbouw gemeentehuis en gebouw voor gemeentewerken een veiiige keuxe geheel compleet „Vrije boeren" zenden request naar Raad van Europa CENTRALE VEILINt Middelharnis -o- PREDIKBEURTEN Geref. Gemeenten Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 10 januari 1961 De gemeentebegroting 1964 van de genaeenite Dirksland vertoont op de gewo ne dienst een teliort van 53.961,64. Op het eerste gezicht lijlit dit een ongun stig beeld. Dit teltort wordt evenwel voor een belangrijk deel veroorzaakt door de aanzienlijke stijging van de uitgaven op de post Maatschappelij ke steun en voorzorg, met name de punten krankzinnigenverpleging en subsi die Instelling Maatschappelijke Zorg. Ten opzichte van 1963 beloopt deze stij- ginig een bedrag van circa 62.000,In verband met de doorwerking van de financiële verhouding met het nflk zal in deze verhoogde uitgaven na verloop van enkele jaren SW/o worden terugontvangen. Door deze omstandigheid draagt het begrotingstekort geen verontrustend karakter. In de bijibehorende beschrijvingsbrief wordt gezegd, gezien ook in de gemeen te-huishouding de gevolgen van het stij gend loon- en prijspeil goed merkbaar zijn, vereisen deze aanpassingsmaatre gelen met betrekking tot de dekkings- middelen. Vandaar dat gelijktijdig voor stellen zullen worden gedaan tot verho ging van enkele gemeentelijke belas tingen, zoals de reinigingsrechten en de begraafrechten, waarvan de tarie ven dringend herziening behoeven. De begroting van uitgaven is naar de meest reële maatstaven opgesteld, in die zin, dat de vaststaande posten merendeels zijn gebaseerd op het ge- m.iddelde van de uitgaven der laatste 5 jaar, verhoogd met een procentuele toeslag. Teneinde een stabiel begro tingsbeleid te waarborgen zijn een groot aantal onderhoudsfondsen van ge meente-objecten ingevoerd, waaraan jaarlijks ten laste van de gewone dienst vaste bijdragen worden verleend en waaruit het onderhoud wordt gefinan cierd. Dit voorkomt een wisselvallig begrotingsbeeld en geeft een beter over zicht over de beschikbare onderhouds middelen. Over de gehele linie der uit gaven is gestreefd naar een doelmatige bezuiniging, zonder nadelige beïnvloe ding van het bereikte voorzieningspeil der gemeente. Gemeentehuis Nadat de raad zich had uitgesproken over de plaats waar het nieuwe ge meentehuis zal komen te staan, te we ten dezelfde als waar het gemeentehuis zich thans bevindt, heeft b. en w. zich nader beraden omtrent de wijze waarop aan de nieuwbouw vorm kon worden gegeven. Na ingewonnen adviezen, on der meer van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, is het college tot de conclusie gekomen, dat de monumentale en onvervangbare voor gevel van het bestaande gemeentehuis moet worden gehandhaafd. Het blijkt goed mogelijk te zijn, met gebruikma king van al de daarnaast en daarach ter zich bevindende ruimten te komen tot een in bouwikundig opzicht bevre digende oplossing, waarbij in alle be staande en toekomstige behoeften ruimschoots kan worden voorzien. Van het door de Raad beschikbaar gestelde voorbereidingscrediet is gebruik ge maakt door aan het architectenbureau van der Valk te Zwijndrecht opdracht te geven vrijblijvend een voorlopig bouwplan te ontwerpen. Het eerste schetsontwerp daarvan acht b. en w. zeer bevredigend. Zodra het een meer definitief stadium bereikt heeft, zul len de Raad voorstellen ter beoorde ling worden voorgelegd. Brandweer. Over de brandweervoor zieningen wordt in de memorie van toe lichting gezegd, nu de raad nog niet be reid is tot invoering van een brand weerbelasting ook geen voorstellen op dit punt kunnen worden verwacht. Womngtuctbowtü. De woningbouw vereniging heeft in voorbereiding een plan voor de bouw van vijf woningwet woningen aan de verbindingsstraat tus sen Bosdreef en Wemerlaan. In maart van dit jaar zal worden begonnen met de bouw van het bejaardencentrum aan de Margrietlaan, bestaande uit 16 be jaardenwoningen met centrale voorzie ningen. De voorbereiding voor het realiseren van het inmiddels goedgekeurde bouw plan „West" vindt gestadige voortgang. Zoals bekend dient de verkrijging van al de daarbij betrokken grond te ge schieden via de weg van onteigening, waarmede uiteraard enige tijd gemoeid is. Portcmliere houw. De bouw van bun galows op het daarvoor bestemde per ceel bouwterrein tussen Irenelaan en Philipshoofjesweg wacht op de verkrij ging van rijksgoedkeuring. Voor de strook bouwterrein ten noor den van de Irenelaan, die eveneens be stemd is voor particuliere bouw, is wel reeds van enkele zijden belangstelling getoond, maar tot definitieve aanvragen om aankoop van deze grond is het nog niet gekomen. Zoals bekend kan deze grond slechts uitgegeven worden voor complex-bouw. Winkelbouw en P.T.T. hulpkantoor. De bouw van winkelwoningen aan de Margrietlaan wacht eveneens op het verlenen van rijksgoedkeuring. In dit verband wordt mededeling gedaan van een verheugend initiatief, namelijk het combineren van deze bouw met dat van een nieuw P.T.T. hulpkantoor. In over leg met de P.T.T.-directie en het archi tectenbureau van der Valk is hierover in beginsel overeenstemming bereikt. Aangezien de bouw van genoemd hulp kantoor zeer urgent is, bestaat er ge gronde hoop dat met de uitvoering van het gehele complex in het begrotings jaar een aanvang zal worden gemaakt. Gebouw voor gemeentewerken. Door het verlenen van de huurovereenkomst met n.v. Vulcaan-Dirksland inzake het terrein van het gasbedrijf is het aan vankelijk voornemen om dit terrein te bestemmen voor dt dienst gemeentewer ken vervallen. De gemeente heeft door aankoop de beschikking gekregen over aaneenge sloten percelen grond aan de Secreta rieweg, waardoor voldoende ruimte is ontstaan voor het aldaar stichten van een gebouw voor de dienst gemeente werken. Zoals bekend beschikt de ge meente niet over zulk een gebouw, be nodigd voor het onderbrengen van de timmerwerkplaats, algemene werk plaats en magazijn, met in de onmiddel lijke omgeving daarvan een opslagruim te voor zand, grint, steen enz. Het ont breken van zulk een werk- en op slagruimte levert in de praktijk grote bezwaren op. Wat het gebouw betreft gaan de ge dachten uit naar een zodanige voor ziening, die in een later stadium dienst zou kunnen doen als onderbouw van een nieuwe brandAveerkazerne. De kos ten daarvan worden begroot op 35.000 De daaruit voortvloeiende kapitaals- lasten kunnen wqrden gedekt door de hogere huuropbrengst van het in de aanhef genoemde ttrrein. Daarvoor is nodig dat dit terrein administratief wordt overgebracht uit het beheer van het gasibedrijf naar dat van de alge mene dienst der gemeente. Begraafplaats. Binnenkort kan een voorstel worden tegemoetgezien voor het voteren van crediet voor de bouw van een aula op de begraafplaats de zer gemeente, en in verband daarme de een voorstel tot verhoging van de begraafrechten ter dekking van de ka- pitaalslasten van deze voorziening. Door de aanleg van de verlengde Bea- trixlaan kan in het begrotingsjaar een aanvang worden gemaakt met het ge ven van uitvoering aan het reeds be staande plan tot uitbreiding van de begraafplaats. Bestratingen.. In het kader van de uit voering van het stratenplan zijn in de begroting gelden uitgetrokken voor ver nieuwing van de Straatdijk en het ma ken van tegeltrottoirs langs een ge deelte van de Burgemeester C. Zaaijer- laan. Verkeersvoorzieningen. Het parkeren van motorrijtuigen in een aantal stra ten in het centrum van de bebouwde kom levert steeds groter wordende moeilijkheden op voor een vlotte door stroming van het verkeer. Met name geldt dit het Achterdorp en de Nieuw straat. Aan het instellen van wachtver- boden voor één van beide zijden van deze straten valt, niet meer te ontko men. B. en w. realiseren zich daarbij wel dat niet volstaan kan w^orden met het nemen van uitsluitend negatieve maatregelen, zoals verbodsbepalingen, maar dat daartegenover ook positieve voorzieningen dienen te worden getrof fen in de vorm van het aanleggen van parkeerplaatsen. Dit is in het centrum van de bebouwde kom niet eenvoudig, wegens het ontbreken van open ruim ten. Als één der weinige mogelijkhe den wordt gezien het aanleggen van een parkeerterrein langs de Tüinstraat op de gedempte Gooi, die plaats zou kun nen bieden aan circa 25 auto's. H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Garagebedrijf J. C. v. d. WERF, Bouwdijk 343, Melissant, tel.' 466 MIDDELHARNIS 15-jarige Joy-rider gepakt De joy-rider die zondagavond 10 de cember met de V.W. stationcar van de heer de Wit uit Dirksland tegen een muur is gereden is al enkele dagen na het gebeurde door de politie in de kraag gegrepen. Het bleek de 15-jarige L. J. te zijn, een jongeman die overi gens al meer, o.m. voor inbraak, met de politie in aanraking is geweest. De strafmaatregelen zullen nog nader wor den bepaald. SOMMELSDIJK Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" van maamjlag 6 januari Afd. II: A. V. Gulik—C. Polder 1—1, P. Noordijk—A. v. d. Sluijs 1—1; L. SchellevisB. Roetman 0—2; C. Zoon I. Koese 2—0. Afd. III: M. Breeman—J. Verbiest 2—0; L. V. d. Veer—J. Verhoekcx 2—0; J. V. Zielst—W. V. Dongen 1—1J. Nag- tegaal^H. Schellevie 20; S. Hoogzan H. v. Es 2—0. DIRKSLAND Studievereen. der S.G.P. A.s. maan dag 13 jan. zal geen vergadering van de Studievereen. der S.G.P. gehouden worden. De eerstvolgende datum zal nader worden bekend gemaakt. Burg. Stand. Geboren: Mina Elisa beth, dochter van H. J. Moog en E. S. Kamerling; Donald, zoon van L. F. Schalker en C. Schram; Elisabeth Lena en Job Frederik, dochter en zoon van P. Born en J. Bernhard; Jannetje Adri- aantje, dochter van T. Rameijs en M. T. van der Velde. Getrouwd: H. Bestman 21 jaar en J. Huizer 19 jaar; J. A. Jessurun 26 jaar en J. J. Nooteboom 27 jaar; P. Admiraal 2v jaar en A. Groenendijk 19 jaar; 0«erteclen; Johanna van Dam, 73 j., weduwe van B. van der Ree; Bertus van Leent, 8 mnd., zoon van B. van Leent en G. C. Troost; Aria Kievit 5 mnd., dochter van S. Kievit en L.. N. van Putten; Geertje van Zanten 71 j., echtgenote van W. Drooger; Martinus Oorbeek, 78 j., echtgenoot van S. Me lissant; Antje Bakker 83 j., weduwe van M. Zoon; Leendert Bart Zweerus, 79 j., echtgenoot van J. Kabos; Adria- nus Kom 63 j., echtgenoot van F. de Gast; Jacob Hoek, 81 j., ongeh.; Aren Kleijn 72 j., echtgenoot van E. A. van Veen. Overzicht bevolking. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 januari 1963 uit 1448 m. en 1551 vr., totaal 2999 en op 31 december j.l. uit 1473 m. en 1573 vr., totaal 3046. AlzO' een vermeer dering van 47. Het aantal inwoners is dus weer boven de 3000 gestegen waar door ook het aantal raadsleden bij de gemeenteraadsverkiezing weer van 7 op 11 zal worden gebracht. STELLENDAM Postzegels gevraagd. Het Jeugd Ro de Kruis doet een dringens beroep op ieder die gebruikte, ongesorteerde, on- afgeweekte postzegels heeft, deze zo spoedig miogelijk af te leveren bij mevr B. van Heest, Melissant, Deltastraat 2. Heeft u geen postzegels, probeert u ze dan vooral te verzamelen-. Het is een eenvoudige en goedkope manier om een uitermate belangrijk stuk Rode Kruis werk mogelijk te maken, de vakantie weken voor Invaliden in het Henry Dunanthuis. Wij vragen niet om geld. Wij vragen slechts een klein beetje tijd, wat aandacht en toewijding. Dus helpt u allen mee s.v.p. Geen kroonkur- ken meer. OUDDORP Leerling-muzikanten gevraagd. Bij de muziekvereniging „Concordia" kun nen enige leerling-muzikanten worden geplaatst. Zij, die hiervoor belangstel ling hebben kunnen zich vóór of op 28 januari 1964 opgeven bij het bestuur of des dinsdagsavonds in het repeti tielokaal (Oude School). OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag in „'t Centrum". De bejaardenmiddag in het Vereen. gebouw „'t Centrum" zullen aanvangen dinsdag 14 januari a.s. om 1.45 uur. Burgemeester W. M. v. d. Harst zal deze eerste samenkomst officieel ope nen. Voorlopig zal er een keer per week zo'n middag gehouden worden. Op de eerste bijeenkomst zal omtrent tijd en uur nog nader worden onderhandeld. Aantal inwoners stabiel. Het aantal inwoners over 1963 is stabiel gebleven. Precies uitgedrukt kunnen we zeggen dat de bevolking met één persoon is verminderd. Op 1 januari 1963 had Ooltgensplaat een bevolking van 2958 personen (1508 mannen en 1450 vrou- wen). Er werden geboren 32 mannen en 22 vrouwen, totaal 54. Er overleden 9 mannen en 11 \rrouwen, totaal 20 per- sonen. Van elders vestigden zich 23 mannen en 35 vrouwen, totaal 58 per sonen, terwijl uit de bevolkingsregis ters werden afgevoerd wegens vertrek 39 mannen en 54 vrouwen, totaal 93 personen. Op 1 januari 1964 bedroeg derhalve het aantal inwoners 2957 per sonen (1515 mannen en 1442 vrouwen). Het grote vertrek werd door het ge boorte overschot enigszins gecompen- seei5i JSerstenvming verkiezing notabel. In de vacature van de heer KI. van Ree Kzn., die in de hervormde kerk van notalsel tot kerkvoogd is gekozen, is na een tweetal vrije stemmingen nog geen meerderheid verkregen. Vrijdag 17 januari a.s. zal er een herstemming plaats hebben tussen de heren L. C. Dorpman en A. van Nieuwenhuijzen. Het stembureau houdt zitting van 6 tot 7 uur nam. in de consistoriekamer. Vele boeren, die wegens het niet voldoen aan de verordeningen van het Landbouwschap door de Nederlandse strafrechter zijn veroordeeld, zullen een request zenden aan de secretaris generaal van de Raad van Europa. Als eersten zullen de heren Hartman en N^jmeijer, die in maart 1963 in Holland se Veld uit hun boerderijen gezet wer den, dit doen. Het model voor de requesten is in opdracht van de Boerenpartij opge steld door mr. L. van Heijningen in Den Haag. Er wordt in gevraagd, de klacht van betrokkene ter kennis te brengen van de commissie' bedoeld in artikel 19 van het verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens. STAVENISSE Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Op dinsdag 28 januari zal in deze gemeen te gelegenheid worden gegeven aan de bevolking zich te laten doorlichten op longtuberculoze. Het Röntgenonderzoek zal plaatsvin den in het Dorpshuis en omvat de be volking vanaf 15 jaar. De kinderen tot 15 jaar zullen door de schoolarts wor den onderzocht door middelen van de huidreactie. Het is in het belang van de hele gemeenschap aan dit onderzoek deel te nemen. H.K.H. Prinses Irene is een dezer dagen tijdens een buitengewone openbar; zitting in het paleis van Justitie te Utrecht beëdigd als vertaler voor d; Spaanse taal. Op de foto zien we het moment van de eedsaflegging; links'J i op de achtergrond H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. ZONDAG 12 JANUARI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Poot van Driebergen. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. E. Masselink van Rotterdam. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. V. d. Ent. Ger, Gem. 10 en 6 uur lezen. Herv. Kring „de Oecumene" 10.30 uur ds. J. D. Smids Herv. pred. te Amers foort. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. Bultman en 6 uur ds. Vlijm. Rem. Kerk 10 uur ds. L. Schenck. (2e col lecte voor de diaconie). DIRKSLAND Herv. 10 uur ds. van Hensbergen en 6 uur ds. Wiegeraad. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok (bed. H.A.) HERKINGEN Herv. Kerk" 10 uur ds. Wiegeraad en 6 uur ds. van Hensber gen. Ger. Gem, 10 en 6 uur lezen. M'ELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Exalto. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. H. J. Smit. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. Vlijm en 6.30 uur ds. Bultman (v.m. H. Doop). OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. V. Vliet. (bed. H.A. en dankzeg ging). Doopsgez. Gem. geen dienst. NIEUWE TONGE Herv. Kerk Dorps huis 10 uur dhr. P. v. d. Wetering van 's Gravenhage en 6 uur ds. Zaal. Vereen, gebouw, 10 uur ds. Zaal en 6 uur dhr, P. v. d. Wetering. Ger. Gem, 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 9, 10,30 en 6 uur ds. A. Jonkers in het vereen, ge bouw. Ger. Gem, 10 en 6 uur lezen. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. dhr. Terlouw en 6 uur ds. van Vliet. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. W. Meeder (H. Avondmaal en dankzeg ging), Ger. Gem, 9,30 en 6 uur le zen, Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 u. lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9,30 uur dhr, C, Vroegindeweij en 2,30 uur ds. Zaal, DEN BOMMEL Herv, Kerk 10 en 6 u. ds. T. van 't Veld. Ger. Kerk 10 en 4 uur ds. Noordhol. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10.45 en 6 uur ds. P. v. Wake ren, Ger, Kerk 9 en 4 uur ds. H. de Valk, Ger. Gem, 9,30 en 6 uur le zen. Uienveüing van vrijdag 10 jan. '63 Klasse I: Grove 15,51, Middel 12. drielingen 14,11. Klasse II: Grove 13,49, middel 10.1 drielingen 13,31, picklers 13,25, Aanvoer 40,000 kg. L' ST, PHILIPSLAND Burg. stand over de maand nov. Huwelijken: W, Verwijs, oud 25 ja, en W. C, Quist, oud 22 jaar; J, J, W. Jonge, oud 22 jaar en S, E. Kempeneei oud 19 jaar; A, L, H. Walpot, oud jaar en K. v. d. WeUe, oud 41 jai-j G. Walpot, oud 27 jaar en J. M, v Reest, oud18 jaar. C. Dieleman, oii| 27 jaar en M. N. Wagemaker, oud 23 H. C. van Dijke, oud 31 jaar en Stouten, oud 25 jaar. Overleden: C. Dieleman, oud 55 jas e.v. H. J. V. Doeselaar. Vertrokken: L. A. Abrahamse nai Krimpen a,d. IJssel; D. M. A. Verkerl naar Hilversum; E. M. Hage naar Goe W. S. van Hoeve naar Leiden; M, Wagemaker naar Terneuzen; L, F, di Braber naar Dordrecht. Ingekomen: N. Mol van Zierikzee; i M. van Dijke van Maasbracht; T, Geelhoed van Rotterdam; F. Mcelke naar 's Heer Arendskerke; M. M. Sandee van 's Heer Arendskerke; C. Visser van Hilversum. FAMILIE ZONDAG 12 JANUARI ^den bel gere tot l'oefheid -^ len, on ie moe loot. en ar ANNA wed! Johanni |;de leefti JRotterda 'M. van A. van iMiddelh; F. Appe L. App Stad a.h T. van =«^Dussen: J. Vroe V G. Vroe |tad aan 8 iiten 23 RILLAND BATH j Beroepen. Bij de Ger. Gem. is beroe- pen ds. L. Huisman te Vlaardingen. Zuid-Beveland. Goes 9.30 en 2 uur o A, F, Honkoop en 2 uur lezen, Biï zelinge 9,30, 2 en 6 uur lezen - Gravenpolder 9,30, 2 en 6 uur lezen Hoedekenskerke 9,30, 2 en 6 uur zen, Krafobendijke 9.30 en 6 uur d W. Suiker en 2 uur lezen. Kruini.i gen 9.30, 2 en 6 uur lezen Nieuwdo; 9.30, 2 en 6 uur lezen. Nisse 9,30, 2 e 5,30 uur lezen. Rilland Bath 9,30 en 6 uur lezen, Waarde 9,30, 2 er uur lezen, Wemeldinge lezen, W faartsdijk 9,30, 2 en 6 uur lezen, Yerseke 9,30, 2 en 6 uur lezen. Noord-Beveland. Biezelinge 9.30, en 6 uur lezen. Colijnsplaat 10, 2 6 uur lezen. Kamperland 10, 2,30 6 uur lezen. Kortgene 10, 2.30 en uur lezen. Extra dienst. Kortgene 7.15 uur A. F. Honkoop. Grote opruiming bij Fa. H. Braber Diri(sian idoleant atrixlaa p.rnis. begrafe ■maande 1 de algei aats te S agvliet iir. ïden d istreeks |t gemet Schieda |eggenomE broeder, Sr zwage ïer JOHANT LO echtgc A. V de oude aar. P. Tan L. Tan en kin( nddorp (Z roekweg DANKB pde namei f gen wij ik voor d ding die fijk ondei M, Buij2 M. E. A ddelharnii a 54. DE hartel fede wense peling ^st een ie in 19f rendrecht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 2