oon- en prijs- problemen Inpoldering Hellegalplaten geeft 400 ha landaanwinst Flakkee verwierf goud op Kersttentoonstelling van bloembollen Meditaüe Veertien dagen eerder in bloei dan uit andere streken Komt er een school bus op Flakkee lefliiltievg vestiging van F! C. KORTEWEG sZOOK BERNARD&ZN. Firma l van Belzen i Zn Lai^dbouwjongeren Vrijdag 10 januari 1964 No. 3253 Ckr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Zalig de treurenden m:. Fruitmanden en FruitEiai(|es „^De ^ruitcetntraie" Ooitgensplaat heeft grote toekomstplannen Zondajsdiensten artsen Uitslagen type-examens in Suikerprijs en bietenteelt UmüBt dais één sigaar per week PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Behalve op het gebied van de con- umptieve uitgaven en de betalingsba- ans zullen de loonsverhogingen ook rote invloed uitoefenen op het bedrij f s- even. Het geld, dat voor de verhogin en nodig is, moet ergens vandaan ko en. Wanneer ze geheel gedekt werden oor verhoging van de produktiviteit, an was er geen vuiltje aan de lucht, oals we gezien hebbenj is dit echter he- aas slechts voor een klein deel het ge- al. De loonstijgingen moet dus óf uit rijsverhogingen, óf uit lagere winsten evonden worden. De eerste treffen de onsument, de tweede de bedrijven. Een eel ervan moet onherroepelijk afge- enteld worden op de bedrijfswinst, ge iende prijsbeheersing en de concurren- ie. Dit betekent, dat de winstmarges "einer worden, vooral in arbeidsinten- ieve bedrijven. Daardoor vermindert -iet alleen het inkomen van de ondeme- ers en aandeelhouders, maar er is nog en zeer ernstige consequentie. De ver- ieuwing en uitbreiding van bedrijven eschiedt voor een zeer hoog percen- age uit de z.g. ingehouden winsten. De- e kapitalen, die dus gericht zijn op de 'oortbrenging van kapitaalgoederen zo- Is machines, noemt men investering-en. e dienen zowel tot vervanging van ver leten of verouderde machines als voor 'e aanschaffing van nieuwe soorten ap- araten, die de produktie verhogen en aarvoor minder arbeidskrachten nodig ijn. Wanneer nu de winsten lagei wor den, zullen ook de investeringen ver - minderen, immers de zelffinancierinf; wordt dan bemoeilijkt. Maar zulk een ontwikkeling heeft uiteraard tot gevolg dat de produktiecapaciteit niet snel ge- oeg meer stijgt of stagneert, terwijl de raag steeds groter wordt. Nu heeft men in het verleden teveel aan breedte-investeringen gedaan en te weinig aan diepte-investerinsen. De eerste hebben betrekking op uitbreiding an bedrijven met gebouwen en machi nes, waarvoor kapitaal en aantal ar beiders naar evenredigheid moeten wor den vergroot. De laatste moeten dienen om door nieuwe kapitaalsuitgaven het aantal werknemers naar verhouding te verminderen, dus door intensiever me chanisatie en automatisering. Doordat er teveel met breedte-investeringen is ge kerkt, werden er teveel mensen aange trokken, steeg de produktiviteit te wei nig en ontstond er een steeds groter te kort aan arbeidskrachten. Daarom iwordt er nu aangedrongen op diepte- nvesteringen, die de produk+iviteit kun den opvoeren en de arbeid .narkt ver- imen. Algemeen verwacht men in elk geval een daling van de investeringen. Prof. Zijlstra heeft dit zo verklaard: bij een etalingsbalanstekort gaan er veel li- uiditeiten (geld in de vorm van bank deposito's etc.) naar het buitenland. De "eldcirculatie wordt dus krapper, de ente stijgt, er komt een automatische redietbeperking. En deze liquiditeits- ermindering werkt snel in op de pro- uktiecapaciteiten daardoor ook op de erkgelegenheid. Dit was ook zo in de verbestedingsperioden van 1951-1952 en 956-1957. Een bijzonder aspect van deze ont- ikkeling, speciaal van de verkleining er winstmarges, is de kans, dat daar- oor een groot aantal marginale bedrij en (die op de grens van de bestaans- ogelijkheid leven) zal verdwijnen, ooral als de prijzen te veel gedrukt ■orden. Veel van die randbedrijven zul- en sneuvelen. Dr. Albeda van het C.N. wees er onlangs op, dat met name de iddenstandsbedrijven, die meestal zeer rbeidsintensief zijn, voor grote moei- ijkheden zullen komen. Het is toch al o, dat 70»/o van de middenstanders in 960 geen hoger inkomen had dan 6000 ok in de landbouw is het inkomen van de kleine boeren dikwijls lager dan dat an vele werknemers. Het aantal onder emingen in de middenstandssector oopt jarenlang al sterk achteruit. In 2 jaar tijds zijn opgeheven: 1400 groente en fruitzaken, 1300 particuliere bakke- ijen, 300 banketzaken, 500 zuivelonder- emingen, 200 slagerijen, 400 sigaren- "inkels, 1000 textielzaken en 500 schoen erstellersbedrijven. (cijfers ontleend aan „Nederlandse Gedachten, weekblad van de A.R. partij). Dat is een ont stellend aantal. En de kans is groot, dal dit proces nu in versneld tempo zich zal gaan voortzetten. Een andere kwestie is, welke invloed de loon- en prijsverhogingen zullen heb- l>en op de werkgelegenheid. Het ligt 'oor de hand te veronderstellen, dat het teruglopen van de investeringen en van onze export, de regeringsmaatregelen om overbesteding te voorkomen en de sluiting van noodlijdende bedrijven zul- en leiden tot verruiming van de ar- lieidsmarkt. Over een jaar zullen we daar meer van weten. Vooral wanneer oe vakbonden bij een sterke prijsverho- wg weer nieuwe loonverhogingen gaan eisen gaan „meppen" zoals een vak- Jiondsleider zei zal het betalingsba lanstekort nog sneller gerealiseerd wor den en dat zal gepaard gaan met ont- van menige werknemer, dus met Werkloosheid. Nu zal dit misschien niet zo'n vaart lopen, want er is nog altijd een overspannen arbeidsmarkt met een tekort van 100.000 werknemers. Veler, kunnen dus elders geplaatst worden. Ook kan een eind* gemaakt worden aa ,l net werken hier te lande van buiter - tadse arbeiders. Er werken hier 16.000 "eigen, 4500 Spanjaarden, 4000 Italia- „Zalig zij die treuren, want zij zul' len vertroost worden." (Matth. 5 4) De wereld is een groot tranendal. Niemand die weldenkend door dit le ven gaat zal dit betwisten. Het kind komt schreiende ter wereld en het wordt niet zonder tranen groot. Wat al tranen worden er geschreid over pij nen die men op een ziekbed lijden moet. Wat al tranen worden er geschreid over teleurstellingen die men ervaren moet. Wat al tranen vloeien er uit de ogen van hem die op het slagveld van dit leven sterven moet. Hoeveel tranen schreien vaders en moeders niet die veel ellende met hun kinderen moeten medemaken, ook veel verdriet van hun kinderen moeten ervaren. En zo zou men voort kunnen gaan en een lange lijst kunnen maken van allerhande oor zaken waarover tranen geschreid wor den. Voorwaar een zee van tranen klimt voor onze aandacht op, wanneer wij het leven aandachtig gadeslaan. Wij moeten nog altijd het woord van Mo- zes, de man Gods, onderschrijven, dat 'het uiinemendste van dit leven moeite en ve'-driet is. Al de genoemde tranen echter en nog veel meer, zijn niet de tranen van de treurigen die door de Heere Jezus wor den zalig gesproken. Want als dit het geval was, als een ieder die treurde zalig zou worden dan ging er geen mens verloren, omdat er niemand op deze wereld is die nog nooit tranen ge schreid heeft. En dat alle mensen zalig worden, kunnen wij met geloven, omdat de Schrift dit weerspreekt. De meeste tranen die geschreid worden moet men rangschikken onder de droefheid der wereld, dat is wereldse droefheid die de dood werkt. Zalig zijn die treuren. Daar worden mede bedoeld de armen van geest, of de geestelijke armen die aan hun zonde en schuld en dieswege aan hun Gods- gemis zijn ontdekt geworden. Zij ken nen zielesmart, hierover dat zij zozeer gezondigd hebben, 'dat ze doof 'hun overtredingen de Allerhoogste Majes teit, een goeddoend God beledigd heb ben. En ook hierom dat zij een hart met zich omdragen dat maar nooit wil, krachtens de natuurlijke geneigdheid, wat God wil. En nu moeten zij vaak om der zonde wil leven onder de ver bergingen van Gods aangezicht. Want God is een God, die om wijze oorzaken, zichzelf verborgen houdt. Net als een moeder die zich wel eens verbergt voor haar kind wanneer dit kind weggelo pen is. O hoe kan zulk een kind dan schreien, wanneer het teruggekeerd, moeder niet ziet. Zodanige tranen, door een treurige Sions geschreid, verraden een droefheid naar God, die een onbe- rouwelijke bekering tot zaligheid werkt. Zij schreien dus geen tranen alleen over de gevolgen van de zonde. Maar veel meer over de zonden zelf. Hun tranen zijn hen daarom tot spijze dag en nacht. O neen, het is niet zo dat dezulken met hun tranen te koop lopen. Verre vandaar. Zij worden het meest in het verborgen geschreid. Ja, al is het dat zij in het oog niet gezien worden, zo zijn zij er toch wel, maar dan van Isin- nen in het hart. God moet zijn aange zicht weer in gunst tot hen wenden, eer der is het niet goed. Zulke tranen nu, uit een droefheid naar God, zijn parelen gelijk, zij zijn dierbaar in Gods oog. Kent gij deze tranen? Want dezulken vi?orden zalig gesproken, gelukkig ver klaard. Dat doen de treurigen Sions zelf niet. O neen, zij gevoelen zich vaak veel meer ongelukkig, vanwege de gee#-< telijke ongestal ten die zij bij zich zelf waarnemen. Maar de Heere zelf spreekt hen zalig. En dit is ook waar: Het zijn toch ook zalige tranen, zoete tranen. Want vraag het aan dezulken zelf maar, als zij hnn droefheid naair God uitwenen, of zij dit nu willen missen. En dan zullen zij antwoorden: voor geen dui zend werelden. Deze zaken verstaat de wereld niet, en de schijnvrome, die altijd zingen kan en hoog in de bomen zit, verstaat dit evenmin. Maar Gods kinderen verstaan het wel. Verstaat gij het ook? Dan zijt gij zalig, mede ook om wat u nog te wachten staat. Want zij zullen vertroost worden. Niet door mensen, w^ant dat zijn allemaal moeilijke vertroosters, want zij kunnen de oorzaak, waarom Gods kinderen tranen schreien, niet wegnemen. Zij kunnen alleen maar wat troostrijke woorden spreken, en die kan de Heere ook gebruiken. Maar het troosten zelf, dat doet de Heere zelf. En daar mag hier bij tijden iets van ondervonden w^orden, wanneer door 't geloof verstaan mag worden dat de Heere geen zonde ziet in Zijn Jakob en geen ongerechtigheid in Zijn Israël. Wanneer Hij zijn aangezicht in gunst aan hen doet lichten. Ja dan kennen de treurigen Sions zelfs tranen van blijdschap in hun leven. Wie het ver- .staat die verstaat het. Doch eens komt de dag dat de vertroosting volkomen zal zijn, n.l. wanneer zij opgenomen worden in- heerlijkheid, dan zal God alle tranen van hun ogen afwissen. Dan zal de eeuwige blijdschap op hun hoof den zijn. Ja hun blijdschap zal dan on bepaald, door 't licht dat van Zijn aan gezicht straalt, ten hoogsten toppunt stijgen. Zalig zijn die treuren, want zij zullen vertroost v/orden. Die dit treuren niet kennen, voor hen is geen troost wegge legd. Voor hen schiet niets anders over ,dan eeuwig wenen. Hoe zal het u ver gaan? Ds. V. d. Ent. Speciaal in het opmaken van B. V. VEEK Telefoon 2682 WestdQk 86 MIDDELHARNIS nen en verder nog Portugezen, Grieken en Joego-Slaven, in totaal zeker wel 35.000 buitenlanders. Er is dus nogal wat ruimte. Wanneer de vakbonden echter doorgaan op hun heilloze weg van ge cumuleerde looneisen, dan dreigt zonder twijfel een eind te komen aan hun grote ideaal, dat van de volledige werkgele genheid. En hier komen we aan een pijn lijk onderwerp. Iedereen wenst deze uit een oogpunt van menselijkheid en wel vaart. Maar keihard economisch gere deneerd is deze volledige werkgelegen heid anderzijds de oorzaak van alle hui dige moeilijkheden. Door het tekort aan arbeidskrachten ontstonden de zwarte lonen, de koppelbazen-affaire, de hoge looneisen, de geringe arbeidsprestaties, de te kleine stijging van de produktivi teit en door dit alles indirekt de thans dreigende moeilijkheden. Daardoor is een mentaliteit geschapen, die ertoe leidde, dat men tot september j.l. bij loonsverhogingen dacht in tiende delen van percenten en daarna in percenten, dus in het tienvoud. Niet alleen de maatstaf ervan veranderde, maar ook het tempo van invoering, zodat de si tuatie in toenemende mate explosief wordt. Het is dus nodig, dat de arbeids markt zich gaat ontspannen om tot een gezonder economie te komen. Een ar beidsreserve van 2 a 3"/» van de totale beroepsbevolking wordt door alle pro minente economen als het meest ge wenst beschouwd voor een goed func tionerende economie. Tenslotte moeten we nog wijzen op een ander, misschien wel het meest fu neste gevolg van de loonoperatie: de dreigende versnelde inflatie ol geldont waarding. Niemand begeert die, ook de vakbondleiders niet, want zij weten heel goed, dat deze ook voor de loon- en sa laristrekkenden opi de duur in plaats van tot meerdere' welvaart tot verar ming leidt. Toch werken ze haar sterk in de hand. Ze streven, zeer begrijpelijk naar volledige werkgelegenheid, maar de praktijk leert, dat deze niet goed mo gelijk is zonder inflatie, anders gezegd: handhaving van het monetaire even wicht, blijkt niet mogelijk te zijn bij het systeem van fuU-employment. Dit gaat slechts tot op zekere hoogte, n.l. tot on geveer 97Vo. Loopt dit percentage op tot 103 zoals thans het geval is, dan ont staan allerlei spanningen, de produktie kan niet voldoende meer worden opge voerd, doordat het arbeidspotentieel aan de top zit, er komen loon- en prijs stijgingen met overbesteding en het re sultaat is inflatie. De ervaring leert overal, dat volledige werkgelegenheid alleen te verwezenlijken is met een be paalde graad van geldontwaarding. Prof. Zijlstra drukte dit onlangs in de Eerste Kamer kernachtig uit in deze uit spraak: „De weg naar de inflatie is ge- plavied met sociaal-psychologisch uiter mate verantwoorde maatregelen". Met andere woorden: men zal deze laatste moeten „kopen" met een stuk inflatie. Het is een moeilijk dilemma. Een „nor male" inflatie, zoals we nu al jaren hebben, van 3 a 3 */o 's jaars, betekent een halvering van de inkomens en reële waarde van hypotheken, obligaties en leningen in 30 jaar. De nu dreigende Hoe dicht Ooitgensplaat ook bij de toegangsweg naar de Haringvlietbnig moge liggen, 't heeft geen rechtstreekse verbinding met de brug waarover het openbaar vervoer naar Eotterdam via deze gemeente zou kunnen plaatsvinden In de door het Instituut voor; Stad en Landschap voor deze gemeente opgestel de structuurschets die naar wordt verwacht binnen de tien jaar in zijn geheel kan worden verwezenlijkt is aan dit probleem in de eerste plaats aandacht besteed. De gemeenteraad heeft in haar vergadering van j.l. woensdagavond met enthousiasme van dit grootse plan kennis genomen. Door inpoldering van de Hellegatplaten, die binnen de gemeentegrenzen liggen, zou een rechtstreekse verbinding via Ooit gensplaat naar de rotonde kunnen w^or- den gemaakt. Bovendien zou dit een land aanwinst van maar liefst 400 ha. opleveren. Over de inpoldering is, nadat hier over eenstemmigheid was bereikt het generale overleg gesloten. De 400 ha. land is echter grond waarvan grondon derzoek heeft aangetoond, dat slechts ongeveer een derde geschikt is (te ma ken) voor agrarische doeleinden. Het overige gebied kan echter worden be bost en dan verscheidene belangen dienstbaar gemaakt worden. Het voor naamste is echter dat door de inpol dering al is het dan voorlopig nog niet zover een rechtstreekse verbinding met de Haringvlietbrug ontstaat, waar door het openbaar vervoer naar Rot terdam dóór de gemeente kan gaan. De kosten ervan zijn bekend. De vraag is nu in studie op welke vnjze deze kosten zullen kunnen worden bestreden en ver volgens op welk tijdstip het werk zal kunnen worden uitgevoerd. De voorzitter heeft de raad uitvoe rig over het plan geïnformeerd. Vaste bebouwing zal daar worden geweerd en het gebied belooft een oase van rust te worden. De kreek van het vroegere Ventjagersgaatje blijft behouden. De voorzitter zag in deze schets een structurele verkenning, waarin zeker NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 loon- en prijsinflatie zal veel verder gaan. Tot zover dan onze beschouwingen over dit actuele onderwerp. We hebben ze gegeven om onze lezers enig inzicht te verschaffen in de samenhangen van ons economisch leven en de gecompliceerd heid daarvan, zomede in de consequen ties van onverstandig beleid. We hopen dat daardoor meer begrip zal ontstaan voor de noodzaak van een gematigde sociale politiek, omdat deze uiteindelijk betere resultaten zal afwerpen dan ster ke ingrepen, die onverbiddellijk tot ont sporingen moeten leiden. nog wijzigingen dienen te worden aan gebracht. Verwacht wordt dat het plan nog dit jaar ter vaststelling aan de raad kan worden aangeboden. De schets houdt tevens in het maken van een loswal aan het Volkerak, noor delijk van de op wens van de PPD ge projecteerde spoorlijn (als onderdeel van de z.g. „Maasroute") Er is kans, dat een dergelijke loswal in aansluiting op het aldaar geprojecteerde industrieter rein kan worden gerealiseerd als zoge naamd „aanpassingswerk" ingevolge de Deltawet. Wanneer het Volkerak is afgesloten en de schepen via de sluizen in de Malta polder varen, zal de stroming van het water belangrijk minder en de scheep vaart in de hoek ten westen van de dam tot voor Ooitgensplaat geheel verdwe nen zijn. Derhalve wordt in de schets gesproken over het opwerpen van een strand ten Z.W. van Ooitgensplaat en ten westen van de dam door het Vol kerak. Op deze schetsen op d© raadsvergade ring hopen we in ons a.s. dinsdagnum- mer nader terug te komen. MUZIEKHaNDEL MIDDELHARNIS PLATEN EN PLATENSPELERS Grote keuze deskundig advies Van zateidag 11 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 13 januari v.m.. 9 uur Middelharnis-Soinm,eisdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121 Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Denst heeft dokter Elve, tel. 01877- 262, Dirkslar.d. Oost-Flafcfcee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooit gensplaat. ZOND^.GSDIENST DIERENARTSEN Die/iSt heeft de heer Wagner, die renarts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 12 ja nuari hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 400, Oud Vosse meer. Al sedert enige jaren doet Goeree- Overflakkee zich van zich spreken als nieuw centrum van de gladiolenteelt, tesamen met de Zeeuwse eilanden, zelfs in die mate, dat men bezig is de bekende bollenstreek, althans wat kwa liteiten en soorten betreft, te over vleugelen. De Flakkeese telers blijken het niet bij gladiolen te laten, thans werpen zij zich ook op de echte bollen- teelt en eveneens met succes, zoals ge bleken is op de Kersttentoonstelling van Bloembollencultuur te Lisse. Een aan- de Kon. Algemene Vereniging voor bloemencultuur te Lisse. Een aan tal telers van Goeree-Overflakkee heeft er de moeite en de niet onaanzien lijke kosten voor over gehad om op deze tentoonstelling mee te dingen naar de prijzen en is prima uit de bus geko men: de Flakkeese inzending verkreeg een gouden medaille! Deze groep telers heeft er de aan dacht van de boUekwekers en de han del op gevestigd, dat hun gronden zich uitermate goed lenen voor de teelt. Bo vendien kon worden geaccentueerd, dat het eiland klimatologisch zeer gunstig ligt; men kan de Flaldreese bollen van tien tot veertien dagen eerder in de bloei krijgen dan die uit de noordelijker gelegen bollencentra en dat betekent heel wat, omdat men juist tegen Kerst mis mooie prijzen kan maken. De be langstelling voor deze produkten was dan ook groot tijdens de gehele duur van de tentoonstelling en de inzenders hebben er prachtig reclame mede ge maakt voor dit nog betrekkelijk nieuwe Flakkeese produkt. Hun inzending ge schiedde onder auspiciën van de Ver eniging Goeree-Overflakkee voor Bol- lencultuur en van de Tulpentelersver eniging van het eiland. Deze organisa ties hopen, dat het aantal deelnemers van het eiland voor de volgende ten toonstelling aanzienlijk groter zal zijn en dat meerderen er hun moeite en kos ten aan willen spenderen. Want wie nu niet hebben deelgenomen, profiteren toch al van het fraaie resultaat op de jongste tentoonstelling. De besturen van genoemde verenigingen beschouwen het nu bereikte resultaat slechts als een be gin; men hoopt Flakkee tot een beroemd bollencentrum te maken en men heeft daar alle omstandigheden voor mee. De bollen werden door de deelnemers geheel zelf geteeld, het broeien en in bloei brengen geschiedde voor hun re kening door het Broeiproevenbedrijf Van den Hoek te Breezand. In elk geval is bewezen, dat Flakkee er voor kan zorgen, dat men al voor Kerstmis over bloeiende bloembollen van diverse rassen kan beschikken! Op een onlangs gehouden ouderavond van de Technische School te Middel- harnis is de idee naar voren gebracht om eventueel in samenwerking met de middelbare scholen te Middelharnis een eigen schoolbusdienst te exploi teren. Het schoolbestuur was zeer ont vankelijk voor deze suggestie en heeft informaties ingewdrmen en de mogelijk heid hiertoe besproken. Reeds is een subsidie-aanvrage ingediend die echter door het Ministerie is afgewezen. Hier door wordt de realisering van het plan belangrijk moeilijker omdat de bus dienst nu een betaalde dienst zou moe ten zijn. De concessie die de R.T.M. ook voor ons eiland heeft laat een betaalde vervoersdienst naast zich niet toe. Naar we vernemen wordt aan het idee toch verder gewerkt. Examen typen van de Commissie Typen Mulo-Verband op zaterdag 14 decem ber j.l. te Middelharnis. Geslaagde leerlirigen van de Openb. ULO: Jaap de Bakker, Adri Boeter, Rien den Braber, Joop van Gulik, Nel lie Hoek, Jan Leijdens, Leen van Noord Dick Visser, Marjan Vi'oegindeweij, Til ly Winkels, 6 kand. werden afgewezen. Geslaagde leerlingen van de Chr. ULO Annie Braber, Chris Bijdevaate, Maddy van Gurp, Jannie Holleman, Addy van Loon, Mimi Melissant, Bep van Rossum Coby Sneep, Elma v. d. Stoep, Corrie Vis, Kees van Wezel, Klaas Tanis, 4 kand. werden afgewezen. Examen van de Stichting voor Steno grafie en Machineschrijven te Rotter dam op zaterdag 4 jan. j.l. geslaagd: An nie Doornbos (praktijk typen 165 aansl.) en Kathy Wesdorp (praktijk tjrpen 130 aansl.) Aan de inzending werkten mede: M. C. van Nieuwenhuizen te Achthui- zen met de variëteiten: Preludiimi, Topscore, Silvertriumph en Lustige Witwe; J. Holleman, Sommelsdijk, met Prelu dium; Fa. De Wit-Struijk te Sommelsdijk, Emmy Peeck; Van der Kroon-Vroegindeweij, met Preludium en Lustige Witwe; J. Groenendijk, Sommelsdijk, met Lus tige Witwe. STELLENDAM Het staat nu vast dat de fa. J. van Belzen zn. uit Arnemuiden zich te Stellendam zal vestigen. Deze firma voert, zoals bekend, reeds enige maan den regelmatig garnalen aan, die door Stellendammers worden gepeld. Tot nu toe had men geen ontvangstplaats, het ging alles via de vrachtwagen. De firma van Belzen heeft nu een grote zo goed als nieuwe schuur aangekocht (na de ramp gebouwd) in het nieuwe ge deelte achter de Meidoornstraat, staan de achter het huis voorheen bewoond door de heer L. Kievit. De schuur zal geheel ingericht worden voor het ont vangen en bewaren vam garnalen, com pleet met koelcel enz. De heer J. van Oostenbrugge is de ontvanger. Momenteel is het in het slapste sei zoen voor de garnalenpellerij, al was er dezer dagen aan de vismijn te Stellen- dam een flinke aanvoer. De garnalen die voor rekening van de fa. Van Belzen worden gepeld wor den aangevoerd van de vissersplaatsen uit het Noorden; wij vernemen dat deze firma in het vervolg ook garnalen zal kopen aan de vismijn te Stellendam. Meer dan de helft van de Waalse boerenzoons en iets minder dan de helft van de Vlaamse boerenzoons zijn in België niet meer in de landbouw werkzaam. De afvloeiing is groter dan economisch noodzakelijk is te achten, aldus Landbouwdocumentatie. Een pes simistisch beeld van de toekomst in de landbouw, vergeleken met andere be drijfstakken, lijkt één van de voor naamste oorzaken van de grote trek te zijn. Voor het feit van het blijven in de landbouw zijn vaak niet-economisohe redenen verantwoordelijk, zoals hulp aan ouders, liefde voor het buitenwerk en teleurstellingen in de stad. De oplei ding van de origine agrarische jonge ren is helaas meer gericht geweest op algemeen vormend onderwijs dan land bouw- of ander vakonderricht. De gees- teshoudmg van de jongeren schijnt gezien het actieve optreden der geor ganiseerde boerenjeugd de laatste tijd echter een dynamische vernieu wing te ondergaan. In verband met de hoge suikerprijs op de wereldmarkt ziet het er naar uit dat de regering de teelt van suiker bieten zal stimuleren door een verho ging van de richtprijs voor de bieten. Vele akkerbouwers zullen dan onge twijfeld opniemv met de bietenteelt be ginnen of ëen grótpr areaal bieten gaan verbouwen. Om teleurstelling te voorkomen is het aan te raden de voor de verbouw van bieten bestemde per celen te, laten onderzoeken op aanwe zigheid van het bietencystenaaltje. Een oude besmetting kan namelijk in stand worden gehouden door de teelt van spinazie (zaad) en ook koolsoorten. De mogelijkheid bestaat om dit bie- tencystenaaltjesonderzoek in combina tie te laten verrichten met het scheikun dig grondonderzoek op de bemestings toestand. De monsternemer van het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek of de as sistent van de Voorlichtingsdienst zul len u er desgewenst graag meer over vertellen. kost u een abonnement op ons blad Eilanden-nieuws. Voor 2.50 per kwartaal wordt u het 2 maal per week thuisbezorgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 1