Raad Herkingen besloot tot stichting van Bejaardencentrum histoRische schetsen BANKGIRO Dhr. V. d. Hil Oude Tonge bouwde ruim 1000 ureu aau zijn iterli Plaatselijk nieuws Principe-besluit tot uitbreiding van gemeentelijk verenigingsgebouw Combinaiie 200 iaar watermolenaar van vader op zoon GEENG J. Keuvelaar Op stap N.V.SLflVENBURG'SBaNK Zowel in- als exterieur tot in de finesses nagemaakt l-1^ J Eladz. 2 „tltANDBN-NI B U W S" Vrijdag 3 januari 1964 Bj-ydag 3 De raad der gemeente Herkingen kwam maandagavond toijeen ter afhande ling van diverse begrotingen voor 1964 en 'het nemen van enkele zeer belang rijke besluiten. Dit betrof o.m. het plan tot stichting van een bejaardencen trum, waarover we in een onzer vorige nummers reeds een beschouwing heb ben gegeven. Het plan vond volledige instemming. Dan werd ook een princi pebesluit genomen om. in het gemeentelijk verenigingsgebouw een klein zaal tje voor 25 personen aan te bouwen en de gymnastiekgelegenheid te verbete ren. Voor de nieuwe groepscommandant van de Rijkspolitie zal een nieuwe woning met kantoor worden gebouwd en werd een principebesluit genomen om er tevens een arrestantenlokaal bij te 'bouwen. Een meerderheids-voostel van b. en w. tot subsidieyverstrekking aan de Nutskleuterleildsteropleiding werd afgewezen. Na opening met gebed door de voor zitter burgemeester H. Bos virerden de notulen goedgekeurd en de mededelin gen voor kennisgeving aangenomen. Bij het punt rekening „Binnenhof" vroeg dhr. Hogerwerf naar de vreemde geruchten die over de gang van zaken van deze Stichting de ronde deden. De voorz. antwoordde dat deze geruchten er inderdaad waren, maar dat deze reeds zijn afgeluwd omdat ze alle grond missen. Spr. deelde een en ander mee over de vergadering van b. en w.'s van het eiland die intussen bij elkaar wa ren geweest waar een en ander is toegelicht en waarover een rapport is verschejien. Dan kwam in behandeling de nota inzake het stichten van een bejaarden centrum. Wij hebben hiervan in een vorig nummer reeds mededeling ge daan en een foto van de maquette (die in de raadszaal aanwezig was) opgeno men. Dhr. T. Kalle vond het een prachtig plan maar meende dat de prijs voor de bewoners, nl. 20,en 3,voor ver warming (per week) toch wel zeer hoog was. De heer Drooger vond dit ook. Dhr. Kalle zei nog, dat de Bijstand er wel in zal bijdragen maar 23,per week was z.i. toch niet mis. De voorzitter antwoordde hierop dat de prijs reëel berekend is op 20, De 3,moet men er buiten laten; gewoonlijk kost verwarming in een ge woon huis meer. Bovendien is elk ver trek verwarmd, slaapkamer, keuken enz. Spr. lichtte verder toe dat de huur wel hoog is, maar voor ieder toch doen- I lijk moet zijn. Uitgerekend is dat er 11 a 12''/o bejaarden in de gemeente wa ren, waar toch wel iets voor diende te worden gedaan, om hen in de eigen gemeente zo lang mogelijk te houden. In 1965 krijgen we in de nieuwe Bij- standwet een gelheel nieuwe hulpverle ning aldus spreker, waarvan de rege ling in handen van de gemeente komt. Bij de bepaling wie er voor in aanmer king komt is de huur een voorname factor, die door deze Bijstandwet kan worden opgevangen. Er lïomen bepaald normen voor, zodat er voor niemand financieel bezwaar behoeft te zijn om er gebruik van te maken. De heer Van der Wende meende dat er aan de bouw zo spoedig mogelijk diende te -worden begonnen. De voorzitter gaf op verschillende an dere vragen een toelichting o.m. dat er een aannemer voor was gevonden en alles rond was, wat de prijs betreft. Volgend jaar (1964) zullen naast de 15 woningen ook nog 6 normale woningen worden gebouwd, die zijn daar min of meer aan gekoppeld. De raad bleek zeer ingenomen te zijn met het gehele plan en vooral ook dat zich er een grote, tuin en plantsoen om heen bevindt. De heer v. d. Wende vroeg of er zicht op wat dat het grondwerk spoedig wordt uitgevoerd. De voorz. antwoordde dat dit in RAW verband zal geschieden, wat de gemeen te grote voordelen biedt, wanneer het onder de 250,per mandag per week blijft. Herkingen is zo gelukkig niet alleen een dbject te hebben maar ook (mensen, want er waren vóór de vorst reeds 50 arbeiders ingeschreven. B. en w. overweegt om tegelijk enige andere objecten in te schakelen. De bouw van het bejaardenhuis behoeft niet te wach ten op het afmaken van het grondwerk aldus de voorzitter. Het voorstel werd daarna m.a.s. goedgevonden en b. en w. tot uitvoering gemachtigd. De rekening courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten werd opnieuw bepaald tot een bedrag van 100.000,—. Goedgevonden werd het raadsbesluit van 6 sept. j.l. toetreffende eervol ont slag van mep. Spek als hoofdleidster van de kleuterschool in te trekken, nu zij bereid gevonden is 4 dagen per ■week onderwijs te blijven geven, tot dat een andere hoofdleidster is be noemd. Het voorstel tot wijziging van de naam „Algemeen Armbestuur" in „Bur gerlijke Instelling" en vaststelling van een nieuw reglement voor deze instel ling, vond geen bezwaar. Scholen krijgen oliekachels Goedgevonden werd een voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der l.o.-wet 1920 aan de verzoeken van de besturen der beide bijz. lagere scholen, oim de in de lokalen aanwezige kolenkaohels te vervangen door olie kachels. De oude waren versleten; eerst is onderzocht of electrische verwarming mogelijk zou zijn, maar dit bleek te kostbaar. Voor de Ned. Herv. school zijn 3 kachels nodig en voor de school der Ger. Gemeente vier stuks. Prijs per kachel 285, Subsidie Nuts-kleuterleid- steropleiding verworpen Ook in deze raad was een voorstel tot het verlenen van 0,25 subsidie per inwoner aan de Stichting Nuts-kleuter- leidsteropleiding te Middelhamis. Het was een meerderheidsvoorstel van b. en w.; weth. Struik was er tegen, om dat z.i. genoegzaam in de behoefte was voorzien. Aan dit meerderheidsvoorstel was de voorwaarde verbonden, dat de leerlingen de garantie zouden geven, dat zij na het behalen van het diploma, 3 jaar op het eiland zouden blijven. Weth. Struik lichtte zijn standpunt nader toe en zei, dat oolï bij de Chr. opleiding gelegenheid is de cursus te volgen. Die geen godsdienstonderwijs wil hebben kan daar zelfs vrijstelling van lo'ijgen. Verder was hem bekend dat ds. Wiegeraad op de oprichtings vergadering aan dhr. Kampenhout had gevraagd of de SOK mee wilde doen, wat toen is geweigerd. Spr. was tegen subsidieverstreliking, daar er hier een gelegenheid was voor opleiding, waar ieder aan mee kon doen. Als b.v. de roomsen ook kwamen, zouden wij weer subsidie moeten verstrekken, aldus wet houder Struik. „De gelijkstelling van het onderwijs ts er" aldus dhr. v. d. Wende, Dan zou den we geen onderscheid moeten ma ken. Weth. Struik. Er is behoefte aan een opleiding en die is er nu.. Spreker vond één ruimschoots voldoende. De heer Drooger (s.g.p.) en ook dhr. Kieviet sloten zich bij de woorden van weth. Struik aan. De heer Hoogerwerf vond het jam mer dat dit voorstel weer ter tafel moest; knmen. Hij vond ook dat er geen behoefte aan bestond en zou er tegen zijn. De heren Witvliet, Kalle en v. d. Wende waren voor; de heren Struik, Drooger, Kieviet en Hoogerwerf waren tegen, zodat het voorstel met 4 tegen en 3 voor was verworpen. Aanvrage van een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds in ver band met het tekort op de exploitatie van de riolering. Uit de aanbiedingsbrief bij de begro ting is gebleken, dat voor het dienst jaar 1964 kan het tekort op de exploi tatie van de riolering gesteld worden op 2075,per jaar. Artikel 12 van de financiële verhoudingswet 1960 geeft de mogelijlcheid een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds aan te vragen indien blijkt, dat voor een ge meente, welke haar inkomstenheffingen uit eigen hoofde tot een redelijk peil heeft opgevoerd, de algemene middelen aanmerkelijk te kort zullen schieten in de voorziening in de noodzakelijke be hoeften. De heer T. Kalle informeerde of in het bedrag van de riolering de schade loosstelingen waren begrepen. Hierop antwoordde de voorz. bevestigend; zo ver mogelijk waren deze er alle in ver werkt. De aanvrage om een extra bij drage moet gegrond zijn op reëele fei ten. B. en w. werd gemachtigd de aan vrage in te dienen. Begrotingen. Over de begrotingen werd namens de commissie door de heer Droger gerapporteerd om de be groting van het Burgerl. Armbestuur 1964 onveranderd vast te stellen, alsook de begroting van het woningbedrijf. De heer T. Kalle sprak over een wo ning aan het Zweos-plein, waar een halve steen was bijgezet wat zeer goed voldeed. Als dit bij andere woningen nodig zou zijn, stelde spr. voor dit even eens te doen, De voorz. zegde toe als er klachten waren dat dit dan nader zal worden bezien, al kunnen niet alle hou ten woningen van een ommanteling worden voorzien. De heer Drooger vond het wel no dig om ze jaarlijks te schilderen. De heer v. d. Wende meende dat om manteling op de duur goedkoper zal zijn dan het dure onderhoud. De voorz. wees op de extra last die dit op het woningbedrijf legt. Gemeentebegroting 1964 De beschrijvingsbrief behorende bij deze begroting hebben we reeds in ons vorig nummer opgenomen. De heer Drooger bracht ook hierover verslag uit en adviseerde namens de commissie tot goedkeuring. De heer Kalle stelde vragen over de regeling bebouwde kom en vroeg of het onderwerp door „Stad en Land" was opgesteld, door de raad kan worden ingezien. De voorz. antwoordde dat b. en w. bemerkingen hadden op het plan; die worden eerst gewijzigd, waarna het in de raad komt. De heer Kalle informeerde verder naar de huisvestiging van de postcom- mandant van de Rijkspolitie (groeps commandant). De voorz. antwoordde dat b. en w. deze niet wilde onder brengen in de zes te bouwen woningen. Er moet een biu^eau bijkomen om mensen in te ont vangen en er wordt ook overwogen om er een arrestantencel bij te bouwen. B. en w. denken dit onder één dak te ver wezenlijken. Aan de raad werd nu een principe-uitspraak gevraagd; om daar na een dergelijk plan te laten ontwer pen. De heer T. Kalle juichtte dit plan toe en vei*ieugde zich dat er weer een postcommandant kwam. Voor veilig verkeer was dit ook nodig, vooral wat betreft het roekeloos rijden met brom fietsen. De raad werd gemachtigd hiertoe de plannen verder uit te werken. De heer T. KaUe vroeg om het wacht- verbod van auto's op de Molendijk weer in te stellen, gezien het verkeer, vooral in de zomermaanden daar erg stag neert. De voorz. zei dat het indertijd was opgeheven omdat de zaak fa. de Lignie daar verdwenen is. Spr. zegde toe het in b. en w. nader te bezien. De heer Kalle vroeg verplaatsing van het 50 km. bord bij de molen, de voorz. antwoordde dat het geplaatst is op de 'grens van de bebouwde kom der ge meente, een punt dat misschien niet erg gelukkig is gekozen. Ook dit zal nader worden bekeken. Wat de bouw van een abri aan de Stoofweg betreft, zal deze, gezien de baldadigheid van de jeugd, worden zonder glas. Ook het plan res tauratie Ger. Gemeenteschool, waartoe reeds is besloten, werd besproken. De voorz. antwoordde dat het alles afhangt van het Rijks goedkeuringsbesluit zo dat het college hier verder niets aan kan doen. Als het gaat over nieu^wbouw of restauratie van scholen, malen de molens langzaam. In de beschrijvingsbrief stond verder vermeld om uitbreiding te geven aan het verenigingsgebouw „Ons Huis", dat aldaar enige gymnastiektoestellen en enig los materiaal dient te worden aan gekocht en daarvoor een bergplaats aan te bouwen. Tegelijkertijd wil b. en w. er een Ideine vergaderzaal voor plm. 25 personen creeëren. Voor bouw en inrichting wordt door de provincie sub sidie verleend, zodat nu een principi ële uitspraak van de raad werd ge vraagd om deze plannen verder te ver wezenlijken. De tekening werd ter ta fel gebracht en door de voorzitter toe gelicht. De heer Drooger (s.g.p.) vond dat dit gebouw weinig gebruikt wordt en z.i. waardeloos was. De voorz. stond over die uitdrukking verbaasd. „U zou het toch niet w^illen missen?" vroeg spreker. De heer Drooger: Dat niet. Het staat er nu eenmaal. Maar om er nu weer kapitaal aan toe te voegen. De voorz.: De financiële kant komt Zandpad Middelhamis later aan de orde. De heer Drooger wist dat de wet gym nastiek aan de schooljeugd op legt. Daar wilde hij niet tegen zijn. Dat zou toch niet helpen, aldus spreker. Maar wan neer ouderen gymnastiek wilden be oefenen, moeten ze dat zelf weten. In het vergaderlokaaltje zag hij weinig nut, wel meer kosten. In principe werd het besluit aan vaard. De heer Drooger behield zich het recht voor om er later op terug te ko men. De begroting werd daarna z.h.s. aan genomen. Voorstel tot aankoop van grond van het Algemeen Armbestuur. Nu binnen kort een aanvang zal worden gemaakt met de aanleg van de straten in het uit breidingsplan is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over de gronden, gelegen ten oosten van de z.g. verlengde Deltastraat tot aan de Molenkreek. Deze gronden zijn eigen dom van het Algemeen Armbestuur. De totaal benodigde oppervlakte grond bedraagt 6700 m2. Goedgevonden werd deze oppervlakte grond van het Alge meen Armbestuur aan te kopen voor de prijs van 1,per m2, welke prijs ook bij vorige aankopen is betaald. Wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1963. In de nota inzake de stichting van een bejaardencentrum is reeds melding gemaakt van de moge lijkheid tot uitvoering van aanpassings- werken aan het dijktalud van de Schar- loodijk, waarvan de kosten door de Ned. Heide MSj. worden begroot op 25.000,in welk bedrag het rijk sub sidieert voor lOOVo. Deze bedragen zijn in deze wijziging uitgetrokken. De voorz. sloot daarna de vergade ring na de heren raadsleden vooraf ge zegende kerstdagen en een goede uit gang uit het oude jaar te hebben toe gewenst. HOOFDSTUK 74 Met twee gulden vijf en zeventig op zak ging van Velen op stap, om de tram te nemen voor zeven en een hal ve cent, dat was er niet bij. Tweemaal een uur lopen, plus het slenteren in de stad, dat kon toen nog wel, of het economisch was, laten wij In het mid den, men had vijftien cent verdiend met het lopen, zo rekende men, omdat men op de kleintjes moest passen. Men za gniet tegen het lopen op. Zondags liep van Velen meennalen tweemaal per dag met zijn zoon Jan naar de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Boezemsingel, om onder het gehoor van ds. Fraanje even los gemaakt te worden van de aardse beslommeringen. Tijdens het lopen werden er dan door de mannen stichtelijke gesprekken ge voerd, en dan werd men niet moe. Voor de goede orde noemen wij even de route die men al wandelende maken moest. Wij beginnen bij de Hillelaan en verder. Parallelweg, de „koffiemolen-» brug" (brug over de Spoorweghaven), Poortgebouw met brug over de Binnen haven, Stieltjesstraat, „de brug der zuchten' (Koningeshavenbrug), van der Takstraat, Maasbrug, Bolwerk, Spaan- sekade, langs Plan C, de Hoofdsteeg in, dwars over de Hoogstraat en Kipstraat door de smalle Parmekoekstraat naar de Goudse Singel, de markt het el-do rado voor het volk. „Hier is Jaapie, hier is Jaapie, hier is Jaapie Hollan der!" „Wie loopt er nou nog met lik doorns rond?" „Ik heb het patente mid del, boer burger of touitenman, die kwelgeesten verdwijnen als sneeuw voor de zon!" „In Parijs bekroond met de allergrootste gouden medaille, voor een dubbeltje ben je voorgoed van al je likdoorns af!" De sigarenstands mochten zich ook regelmatig in een goede belangstelling verheugen van het mannelijke publiek. Tien sigaren voor een dubbeltje, „en die grote d'r bij cadeau, omdat ik jarig ben", riep de koopman. Van Velen kocht een zak sigaren van tien om tien, stak de extra sigaar op en be waarde de andere voor later, want veel „luxe" kon niet lijen. Veel standwer kers met 'diverse' artikelen, alles „te geef", boekenstalletjes, kraampjes met lever en uierboord en eindelijk het kaasstalletje. Subiet kocht van Velen een kilo kaas tegen de prijs van -vijf en twintig cent per pond en bij de viskraam tien „harderwrijkers" van twee cent per stuk. Voor de verdere provi andering van zijn grote gezin moest hij nog naar het abattoir in de Boezem straat bij Crooswijk, deze tip had hij van zijn maat gekregen. „Gae je stagfokke", van Velen sprak en dacht nog veel in scheepstermen, maar eerst nog een portie mosselen eten bij het mosselvoruwtj e op de hoek van de Botersloot en de Nieuwe markt. Daar kreeg men zes en dertig zeeland- se mosselen voor enkele centen, ge kookt of rauw. Van Velen nam ze ge kookt met een beetje azijn, heerlijk, wat smulde hij, naast hem stond er een die nam ze rauw, zo tiit de schelp, hoofd achterover en ze gleden soepel het keelgat in. „Denk maar om de krab ben, maat, want die zijn vergitig", zei van Velen, Het was ver lopen naar Crooswijk, op het abattoir waar ze de af valslachtproducten verkochten kon hij nog terecht. Een koehart met veel aan hangsel, pijpen en zo, werd zijn eigen dom voor vijftig cent. Van Velen was dik tevreden, „ziezo we komien van de week al weer niks tekort", mompelde hij, terwijl hij met veel moeite de koe- MAAK GEBRUIK VAN Gratis formulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij ACddelhamia - Sonunelsdqk Kade 5 - TeL (01870) 22 68 organen in de grote knij verzak liet verdwijnen, bij de kaas en de bokldn- gen. De weg terug zou wel wat zwaar vallen, nog ruim een uur lopen met de zware zak proviand op de rug, maar Van Velen was tevreden met zijn koop waar en gelukkig met de kostelijke last voor zijn gezin. Zo werd de last licht en de afstand klein. Toch voelde hij wel vermoeidheid en hij dacht er aan om maar eens een glaasje bier te kopen bij de „Witte Ballons" in de van der Takstraat, om tevens wat uit te rusten. „Nee toch maar niet doen, hij stapte niet zo gemakkelijk een café binnen, dat was hij niet gewend, zet maar door, thuis is het straks veel ge zelliger. Bij Kuhlman in de Panne- koekstraat 'had hij een zak snoep ge kocht voor de kinderen, en hij ver- knenterde zich al in de blijde gezichten bij deze tractatie. Welgemoed stapte hij naar huis, in een grote wereldstad is ook zo veel te zien, het begon te regenen, even schui len onder het Poortgebouw. Wat zag van Velen daar in die hoek? Zat daar nu een mens plat op de grond, het was nog al schemerig onder die poort, haastige voorbijgangers zagen niets. Even de knijverzak van de schouder en 's kij ken. Een dronken bootwerker, de be nen plat uitgestrekt op de koufie ste nen en het hoofd op de armen zacht- kens heen en weer wiegend. De dronk aard had nog schik in zijn leven, want hij neuriede van „Had je maar een met een knaakie erbij", de „schlager" van het seizoen. Toen keek de man even op, en Van Velen werd geconfronteerd met een dronken collega uit het ruim, een flinke vent voor zijn werk, maar een zwakke broeder wat de drank betreft. Van Velen schrok en probeerde de man overeind te helpen, eindelijk met val len en opstaan gelukte dit al was het een hele toer. Met de knijverzak le- vensmiddelen_ op de rug en de dronken collega aan dè arm stevende van Velen op de havenbuurt af. „Jjjij kkkrijgt vwan mmmijn "nn borrel, dddaar op ddde hhhoek," stoteerde al duikelend de man. Met veel geduld kon van Velen de man, onder assistente van nog een ontfermend voorbijganger, die ook zijn adnes kende, aan de deur van ziijn schamele woning brengen. „Wwwillem, jjjij bbben 'n fffijne vwent", wwwe gaan nnnog nnniet na 'hhhuis, lalde hij nog bij de deur. Een paar stevige buurmannen brachten de dronkeman hogerop langs de uitgesle ten traptreden in de kamer bij zijn huisgenoten. Wat daar afspeelde meldt de geschiedenis niet. De kinderen en moeder van Velen waren blij met alle dingen, van het koehart met toebehoren werd vier da gen gegeten, in de vorm van soep, ha- ché en vlees op het bord. Van Velen vertelde van de dronken bootwerker en van de tragiek van de drank, van de ellende als gevolg van dronkenschap voor de gezinnen, die daardoor soms bijna geheel te gronde gingen, „'t Was toch aarg ee, mit die zuuplappen". ARJANUS. Öp 2e Kei verloofd RIN> Enige tijd geleden kwam de heer J. V. d. Hil assistent van 's Rijks Be lastingen te Oude Tonge op het idee de Ned. Herv. Kerk die geheel zal wor- den gerestaureerd uit multiplex na te maken. Het was geen gemakkelijke op- gaaf die de heer v. d. Hil zich stelde. Tot in de kleinste details moest alles nauwkeurig worden nagemaakt. Nu de kerk klaar is mag zijn werk -met een grote tien worden gehonoreerd, het is een werkstuk van de eerste orde ge worden. Op tweede Kerstdag heeft de heer v. d. Hil „zijn" kerk van de knut- selzolder gehaald en in de Ned. Herv. Kerk tentoongesteld toen daar met de kinderen het Kerstfeest werd gevierd. Sprakeloos hebben ze zich om de kerk gedromd en geluisterd naar de mooie kerstliederen die uit het miniatuur or geltje klonken. Zoals de foto laat zien werd zowel 'het interieur als het exterieur nauw keurig nagemaakt. Linlts staat het or gel en ook de preekstoel is duidelijk te zien. De banken staan keurig in het gelid, precies zoals in de grote kerk waardoor de kinderen nogal eens zei den: „Kijk daar zit ik 's zondags"! Geen enkel onderdeel werd vergeten, hoe moeilijk en precies de vervaardiging ervan soms bleek. Achter het orgel is een luidsprekertje gemonteerd zodat er heuse kerkorgelmiiziek uitkonat. Een complete elektrische installatie ■werd aangebracht en zorgvuldig weggewerkt Daarom konden op het kerstfeest de kroonlampjes branden die een sfeervol schijnsel door de Gotische ramen wier pen. Op het orgel is de tekst „'Looft den Heere" niet vergeten en tal van andere dingen waaronder het psalmenbord hebben hun plaats gekregen. De lengte is 1,80 meter, de breedte 78 cm en de hoogte van de toren 75 cm. Een grote steun had de heer v. d. Hil aan de tekeningen die worden gebruikt bij de restauratie van de grote kerk. Uiteraard moest er veel gerekend en gecijferd worden voordat hij tot dit mooie resultaat Icwam. Een staaltje daarvan is zoals de foto laat zien dat de toren net als de echte iets voorover helt! Het was ingespannen werken voor de heer v. d. Hil, maar het resultaat van het ruim duizend uren knutselen mag er dan ook terdege zijn. De toren verbergt een verrassing. Het bovenste gedeelte als n.l.. uitschuifbaar. Het is een reuzen spaarpot die hoe eer der hoe liever vol moet. Het geld is bestemd voor de restauratie van de gro te kerk. De heer v. d. Hil wil zijn werkstuk gaarne aan andere Chr. verenigingen die hiervoor interesse hebben in bruik leen geven, zodat ze de kerk bij een of andere gelegenheid tentoon kunnen stellen. Men kan daarvoor kontakt met hem, opnemen. Adres: Wilhelminastr. 57 te Oude Tonge. DIRKSLAND 'Op 5 januari a.s. zal het 200 jaar ge- leden zijn dat de heer Comelis Zoon te Dirksland tot watermolenaar werd benoemd. Sedert dien is de betrekking van vader op zoon overgegaan. De op volger van 'Cornells Zoon was Klaas Zoon, daarna Marinus Zoon en thans is Leendert Zoon Mz. de watermolenaar. Op 22 nov. 1730 besloten de Ingelan den over te gaan tot het bouwen van een watermolen, waarvoor de Staten van Holland en West Friesland bij oc trooi van 14 sept. 1730 vrijdom van be lastingen verleenden gedurende 3 jaar, mits het bedrag der belastingen werke lijk gebruikt werd tot bouw van de molen, waartoe men in 1731 is overge gaan. STELLENDAM Gymnastiek nieuws De gymnastiek vereniging „Sparta" deelt haar leden mee dat op 6 januari 1964 de gym-lessen weer aanvangen en voorlopig gewoon doorgang vinden. Ve len denken dat de gym. stil ligt in ver band met de verbouwing van het gymi- lokaal. Door de aanhoudende vorst is men hieraan echter nog niet begonnen, zodat wij normaal doordraaien. Zodra men met deze verbouwing gaat begin nen en de gym. geen gebruik meer van het lokaal kan maken zullen wij het door middel van een berichtje in de plaat selijke bladen aan onze leden bekend maken. Wat de contributie 'betreft stelt het 'bestuur het volgende voor; gedu rende de verbouwingstij'd, welke naar wij hopen niet langer dan ca. twee maanden in beslag neemt, moeten wij onze gymleider natuurlijk gewoon door betalen. Deze mag toch niet de dupe worden van de verbouwing! U zult be grijpen dat wij zonder uw contributie onze vereniging niet draaiende kunnen houden en daarom heeft het bestuur ge- On< bor de ^arsfelici Beer en OOGTE) een ieder 1964 toe. Autoriteit* bekenden wensen wi nieuw jaa GRE^ Bovenstrai Te koop prachtig b Tel. (070) Gods om toegewenst clientèle, den en onl FAMIIi Boompjes 0| Zonder hin fcunt u zelf weg borstï MARCHAI yraag gn l|rog. Boeli 118, Midde meend dat ieder lid gedurende deze maanden de helft van de normale con tributie per maand blijft betalen. Het bestuur verzoekt verder alle le den om wat regelmatiger en zo veel mogelijk naar de gym. te komen, daar dit de laatste tijd wel iets te wensen over laat. Het is voor de heer Zoon ook niet prettig om met een halve groep (soms slechts enkelen) te werken. Houdt moed gymnasten, straks heb ben wij een mooie gerestaureerde zaal, met hele ruiten, sluitende gordijnen, een schone vloer en brandende kachel. Ook krijgen we een ruime opbergruim te voor de toestellen, zodat ook deze niet meer in de zaal hoeven te staan. Na de verbouwing gaan we dus met volle energie aan een uitvoering bou wen. Stel uw leider en het bestuur niet teleur en blijf een trouw Sparta-lid. Gevonden voorwerpen: 'Gekleurde mohair sjaal; herenpolshorloge, bruin- bandje; zilveren kinderlepel sola; paar herenhandschoenen; gebreid zwart ihe- renhandschoen. RIJMEN VAN TIJMEN Eerlijk samen delen Ja, dat is me wat. Want geen wijkverpleegster, Toefde er in Stad. Men wist in Den Bommel, Hiermee heus wel raad. En het is reusachtig. Zo dat strakjes gaat. Elk de helft betalen 't Scheelt den Bommel nog Zelfs de halve auto, y Komt er aldus toch. En twee halven maken Weer een hele hoor! Daar is ook een zuster. Reuze dankbaar voor. Het is door twee dorpen, Aardig ver gebracht. Maar-----nu werkt zo:'n zuster. Niet op halve kracht. Want in '64, Krijgt ze Stad er bij. Zuster Vrij heeft stellig. Nu veel minder vrij. Tijmea

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1964 | | pagina 6