loon- en prijs- problemen Uitkeringsplan „Molentienden" keRstfeest te Ouddorp door G.S. niet goedgekeurd Kerststemming in de sneeuw f^C KORTENEGsZOOK Dinsdag 24 december 1963 No. 3249 Recreatieplan blijkt in een slop te zijn gelopen Fruitmanden en Fruitiiakjes J^& ^ruitcentrale" Rente 3,60 over uw gehele tegoed ONBEPERKTE STORTING VLOTTE TERUGBETALING UITSTEKENDE SERVICE NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS 1963 Ifr- j jaargang pBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdök jel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167830 Chr. STRÈEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Venchijnt tweeimyjl per toeek: dinsdag' en viydagavtmd ABONNEMENTSPRIJS 2.19 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm By contract speciaal tarief. Vadat we in ons eerste artikel over t'onderwerp hebben geconstateerd, dat .jj de thans aan de gang zijnde en in irincipe reeds overeengekomen loon- Leratie alle voornaamste normen van iied economisch handelen zijn overtre- ieii, komen we tot de vraag, die ieder een'bezighoudt: welk deel van de loons- lerhoging zal nu uiteindelijk een reële 'El-hoging blijken te zijn, m.a.w. hoeveel percent van de 10 die nemen we jiaar als uitgangspunt, want het v/ordt «emiddeld hoger er in werkelijkheid, ills wat de koopkracht betreft, zal over schieten. Het is natuurlijk onmogelijlc, daarop een exact antwoord te geven. In de prijsstijgingen spelen allerlei facto ren een rol, ook een aantal, die met de algemene loonsverhoging niets te maken hebben, zoals de stijging van de wereld marktprijs van bepaalde grondstoffen als suiker, tarwe, cacao en koffie, die welke het gevolg zijn van E.E.G, maat regelen en ook die welke samenhangen met de landbouwsteun. Het percentage [at b,v. over een half jaar, de stijging ,'an de kosten van levensonderhoud aangeeft, zal dus hoger zijn dan dat, hetwelk alleen de gevolgen van de loens verhoging betreft. Toch is er wel iets van te zeggen. In de eerste plaats is er de prijsstijging als ^evolg van de hogere loonkosten, die Biet uit de produktiviteitsverhoging kun nen worden betaald. Deze zal ongeveer 4,5'/» kunnen bedragen, maar aangezien middenstand ook recht heeft op een hoger inkomen, zal daar wel wat opge legd worden, zodat dit zeker tenminste 5Vo zal zijn. Dan is er de progressie in de belasting. Doordat de inkomens ho ger worden, moet voortaan een groter percentage ervan aan belasting worden betaald. Dit zal volgens dr. van den Ber ge, de staatssecretaris van Financiën voor bruto-lonen van 120,onge veer l,9''/o bedragen. Dit betekent dus, dat er voor de meest verdiende lonen 1,5 a iVo meer aan belasting afgaat. De arbeiders gaan dus nu met de hoger ge- salariëerden de werking van de pro gressie gevoelen. Tot dusver waren de progressieve politici en de vakbonds leiders erg tegen verzwakking van de ze progressie, omdat zij ten voordele strekte van de „kapitalisten". Maar nu anderen aan de beurt komen, gaan er steeds meer stemmen op om ze ook in de lagere lonen en salarissen te vermin deren. Zo ziet men, dat het eigen belang, of men kapitalist of loonarbeider is, ten slotte domineert. Het zal er wel van ko men, want de staatssecretaris wil deze gelegenheid aangrijpen om die kwestie, die reeds lang speelt, in een wijziging van de belastingwetten te regelen. Voorts gaat er een factor meespelen, waarop nog weinig de aandacht geves tigd is. Er komt nu nominaal een 3 mil jard meer beschikbaar en daar van zal een aanzienlijk deel in de consumptie ve sfeer besteed worden. Bij zijn uit gaven baseert men zich vooral aanvan kelijk op het nominale loon, dus men denkt veel meer te kunnen besteden dan in v/erkelijkheid het geval is. Deze verhoogde vraag naar goederen zal automatisch ook weer prijsstijgingen op roepen. Omtrent de hoogte daarvan zijn geen voorspellingen te doen. Prof. Zijl stra meende een 5»/o hogere consumptie te mogen verwachten. Alles bijeenge nomen komen we dus tot de conclusie, dat er zeker TVo van de looiisverhcising- zal verdwijnen in prijsstijgingen. De schattingen van economen lopen uiteen prof. Tinbergen stelt het percentage zonder progressiefactor op 6, dr. Hol- trop, de president van de Ned. Bank, op 5 en Ir, Vos, Eerste Kamerlid voor de P.v.d.A., op 6. Alle schattingen zijn uiter aard zeer globaal, maar dit staat toch wel vast, dat het grootste deel van de verhoging wegsmelt als sneeuw voor de zon. Indien men deze looncorrectie over een paar jaar verdeeld had, zou het resultaat zeer veel gunstig-er zijn geweest, in ieder geval met minder in- \i flatie. Daarbij komt nog, dat de minister van I5con. Zaken er hoogstwaarschijnlijk piet in zal slagen, de prijzen voldoende in de hand te houden. Hij probeert het Wel, maar hij zal deze lawine niet kun nen tegenhouden. Als de consumptie de 1 Produktie gaat overtreffen en dat is i.v.m. het tekort aan werkkrachten niet B onmogelijk zullen er na de zwarte lonen misschien ook nog zwarte prijzen Oöf,t;taan. De vakbonden hebben al ge- clreigd, nieuwe loonsverhogingen te zul len vragen als de prijzen al te veel ach ter de lonen aanlopen, maar wanneer roen dat zou realiseren, dan zouden we l'as goed de weg opgaan van een ver sterkte inflatie met alle gevolgen van dien. Het zou voor de werknemers wer ken als een boemerang. Een haasje-ovcr springen van lonen en prijzen in ver sneld tempo voert ons regelrecht naar ^cn fatale geldontwaarding, waar nie mand beter van wordt. De grote vraag is ook, of nu de zwarte jonen zullen verdwijnen. Wij geloven Jiet niet, althans niet voor lOOVo. In Sommige bedrijfstakken zijn deze zo "oog, dat een loonsverhoging van 15"/» '-elts niet voldoende is. Bovendien zullen ^'clcn zo redeneren, dat ze met deze loonsverhoging dan nog niets opgescho ten zijn en meer willen verdienen. Het zelfde geldt van de arbeiders, die over de grens, met name in Duitsland, wer den. De verschillen met de Nederland se lonen worden wel kleiner, maar niet voldoende. De trek naar Duitsland zal VOOR BETER tj, 1^^ NflflR DE MIDDELHARNIS-TELiZaZS misschien iets minder worden, maar niet verdwijnen. Ook dit probleem is niet opgelost. De kans is groot, dat er nieuwe zwarte Jonen vanwege het ge brek aan werkkrachten en de uittocht van arbeiders blijft doorgaan. Voor onze regering, het bedrijfsleven en in feite ook voor iedere staatsbur ger is hst de grote vraag, hoe onze eco nomie op de loon- en prijsverhogingen zal reageren, anders gezegd, welke de repercussies (terugslag) ervan zullen zijn. Door de exorbitante hoogte van de loonoperatie zullen ze ongetwijfeld niet gering zijn. Ze zullen hun invloed doen gelden op onze import en export, dus op onze handels- en betalingsbalans, op de werkgelegenheid, op de positie van de bedrijven, met name van de kleinere, op de investeringen, op de produktie, op onze rijksfinanciën, kortom op elke sec tor in onze economie. Die raakt uit haar evenwicht en het zal de vraag zijn of de overheid met de middelen, die de moderne economische politiek kent, dit zal kunnen redresseren. Het eerste gevolg zal zijn: overbeste- ding. Ondanks de prijsstijgingen zal het publiek, door de hogere nominale lo nen in de mening verkeren, dat er nu meer welvaart gekomen is, overgaan tot grotere uitgaven in de consumptieve sfeer dan realiter gemotiveerd is Men kan dit nu al zien. We komen dan in een soortgelijke situatie als in 1956. Ook toen was er een sterke loonsverhoging (gepaard aan een voorafgaande belas tingverlaging). De binnenlandse beste dingen liepen snel omhoog en alles en iedereen deed eraan mee: particulieren bedrijven en overheid. De consumptieve bestedingen stegen te snel, de bedrijven gingen overmatig investeren en zowel de Rijks- als de gemeentelijke overheid voerden hun uitgaven te hoog op. De in flatoire druk op de prijzen werd steeds sterker, de betalingsbalans ging grote tekorten vertonen en op de kapitaals- markt werd een sterke verkrapping merkbaar, alles bij elkaar duidelijke symptomen van een snel uit balans ra kende economie. De situatie is thans niet precies gelijk, maar ze vertoont toch sterke analogieën. Doordat er zoveel meer geld in omloop komt, dreigt een overbesteding in de particuliere sector een totale consumptie, die door de pro duktie niet kan worden opgevangen. In de bedrijfswereld heeft men de laatste jaren te veel in de breedte geïnvesteerd; er zijn fabrieken gebouwd en machines geplaatst, waarvoor geen arbeiders te krijgen waren. En de overheid doet zo veel uitgaven, dat elke nieuwe miljoe nennota formidabele begrotingstekorten aanwijst. Door dit alles wordt de con junctuur in de verkeerde richting be ïnvloed. In 1956 en volgende jaren is be wezen, dat een uit balans geraakte eco nomie slechts door middel van gerichte conjuncturele operaties weer in even wicht te brengen is. De regering heeft al enkele inaanden geleden deze ontwikke ling zien aankomen en ze is dan ook reeds overgegaan tot het treffen van maatregelen om aan de situatie het hoofd te bieden. Zij heeft deze ontwik keling niet gewild, maar kon ze niet te genhouden. Ze staat nu voor de moei lijke taak de schadelijke gevolgen ervan zoveel mogelijk te neutraliseren. De gemeenteraad van Ouddorp kwam vrijdagmorgen in het opbaar bijeen. Het voornaamste punt betrof de afhandeling van de gemeentebegroting, die hoewel er grote uitgaven zijn voor de riolering toch sluitend kon worden aangeboden. Een levendige discussie ontstond over het verstrekken van subsidie aan Aka- demeia, wat tenslotte niet doorging. Wel werd subsidie verleend aan de B.B. en de brandweer verkreeg een verhoogde toelage. Uit de besprekingen bleek dat het recreatie-plan in een slop is gelopen. Het uitbreidingsplan in onderde len Molentienden is door Ged. Staten afgewezen. Over het algemeen liet men klachten horen over de langdurige slechte toestand van de wegen tengevolge van de rioleringswerkzaamheden. Subsidie „Akademeia" Na opening met gebed door de voor zitter burgemeester J. A. Kleijnenberg werden de ingekomen stukken in be handeling genomen. Een groot gedeelte van de lange lijst werd voor kennisge ving aangenomen. Anders verging het de subsidie-aanvrage van de Volksuni versiteit „Akademeia" ten bedrage van 150,jaarlijks. Daarover ontspon zich een levendige discussie. De heer Komte- bedde wist dat zelfs enkele bestuurs leden van „Akademeia" niet achter de ze aanvrage stonden. Voor 70 a 80 le den nemen ze een zaal van 300 mensen Weth. Grinwis meende dat het een be lang van de leden zelf was en derhalve geen gemeentebelang. De leden onder wie de elite kunnen het zelf wel be talen" meende hij. De heer de Jong was ook tegen. Zo krijgen we het hele a. b. c. van Vereni gingen te subsidieren, zo zei hij. Dhr. Sandifort meende dat de vereen zich zelf dient te cultiveren. Weth. Voogd wees erop dat de Prov. subsidie verleent wanneer de gemeente dit ook doet. Spr. meende dat dit de aanleiding tot het verzoek was geweest. De heer G. Tanis was voor, hij meende dat door de spre kers in Akademeia de bevolking van Ouddorp een ruimere ontwikkeling wordt bijgebracht. De voorzitter vond de bijdrage alles zins gerechtvaardigd. Vroeger was men altijd op Middelharnis aangewezen en nu was in Ouddorp de mogelijkheid ge schapen van die dingen kennis te nemen waartoe men vroeger niet in de gele genheid was. Spreker meende dat niet alleen de elite maar alle lagen van de bevolking in Akademeia verenigd zijn. De heer Joh. Tanis merkte op dat in de overgelegde begroting van Akade meia niet het beginsaldo van vorig jaar was geboekt. Wanneer dit wel zou zijn gedaan zou het tekort aanmerkelijk minder zijn. Ook de heer T. Koek had bezwaren. Een mens wordt opvoedkundig en we- tenschapelijk veel bijgebracht en men gaat uit van het menselijk kunnen en Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 86 MIDDELHARNIS Wij spreken graag van sterren en van wijzen, van 't Kindje, in de kribbe neergelegd, van 't heilzaam woord aan herders eens gezegd, van eng'len, die Gods grootheid gingen prijzen. De kindermoord vervult ons met afgrijzen, elk vindt Herodes goddeloos en slecht, een wrede heerser en des duivels knecht, die veinzend 't Kind zijn hulde wou bewijzen. En toch verlangen wij de vrede niet, wij lopen voort met schilden hoog verheven, wij bidden in de nood de bede niet: „Wil onze schuld om Christus' wil vergeven". Hij is de Vredevorst die vrede biedt, de Sterke God, Die doden weer doet leven. II Wij scheppen graag een sfeer van groen en licht en zingen vroom wat sticht'lijke gezangen en vragen dan: „Hoe zal ik U ontvangen?" Maar alles is op 't eigen ik gericht. W' ontroeren vreemd en voelen ons gesticht en menen dat wij naar het Kind verlangen, dat ons Zijn heil als kleren om zal hangen. Wij zien Hem niet, want blind is ons gezicht. O Sterke God, werp onze steunsels neer, want tegen U vermag geen dwaas verweer. Wil, Wonderlijk, Uw wond're daden tonen. Geef, Raad, ons raad, ons denken is verward. Schenk, Vredevorst, Uw vrede in ons hart. Gij zijt gekomen om bij ons te wonen. M. NIJSSE niet van het Woord Gods" aldus spreker Op die gronden was hij tegen. „Er l5;omen ook dominees" merkte de heer Sandifort (p.v.d.a.) op. „Ik wist wel dat er van uw kant com.mentaar zou komen" repliceerde de heer Koek. Het voorstel werd in stemming ge bracht. Vóór waren de heren Sandifort (p.v.d.a.), J. Tanis (a.r.); G. Tanis (a.r.) en weth. Voogd (s.g.p.). Het subsidie- verzoek werd derhalve verworpen. Geen goedkeuring uitbreidingsplan Besluit van Ged. Staten van 27 nov. tot onthouding van goedkeuring aan het uitbreidingsplan in onderdelen „Molen tienden". Er werd in de stukken geen nadere motivering gegeven. „Ze kunnen wel redeneren uit stede bouwkundig opzicht maar daar kan men economisch wel eens aan vast lopen" verwachtte de heer de Jong s.g.p. Wan neer het gegeven advies opgevolgd wordt het een Babylonische verwarring en kan de eerste drie jaar Volksvijand nr. 1 (woonruimtetekort) niet bestreden worden", was zijn oordeel. Afwijzend werd beschikt op de sub sidieaanvrage van de Nuts kleuterleid ster opleiding. Gevraagd werd een sub sidie van 0.25 per inwoner. Alleen de heren Komtebedde (v.v.d.) en Sandifort (p.v.d.a.) waren voor. Verder was onder de ingekomen stuk ken een schrijven van de polder „Het Oude land", dat de verbonden voor waarden aan het raadsbesluit van 14 ju ni 1963 strekkende tot overname van het eigendom, het beheer en de onderhouds plicht van de Broekweg en een gedeelte van de Nieuweweg, niet door dat be stuur is geaccepteerd. Vaststelling verordening heffing rioolbelasting. De heer Sandifort was het niet eens met de bepaling dat aan eigenaren voor huizen die slechts tijdelijk bewoond worden (b.v. zomerhuizen) en voor eigendommen die ongebruikt zijn, kor ting wordt gegeven. De voorzitter zei wel één lijn te wil len volgen maar zelfs in zeer iDijzondere gevallen zouden dan geen uitzonderin gen meer kunnen worden gemaakt. De heer Komtebedde informeerde of er in de verordening verplicht is gesteld vakantie terreinen die in het te rioleren gebied liggen aan te sluiten. ,,Nog niet, het zal wel zover komen" verwachtte de voorzitter. Hij wilde de bouwverordening zo spoedig mogelijk in die zin wijzigen. De heer G. Tanis informeerde naar de bouw van 22 woningwetwoningen. De voorzitter antwoordde dat de aan nemer de komende loonsverhoging als meerprijs in de voorwaarden wil zien opgenomen. „Zullen ze dan wel gegund worden" weifelde de heer G. Tanis. Wethouder Voogd zei ook geen waar dering te hebben voor een dergelijk be leid. Hier had al lang gebouwd kunnen worden, meende hij, hij vond het be treurenswaardig. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen: P. Spuijbroek; W. H. M. van Geelen; T. Tanis Kzn.; H. van Waarde; E. Grinwis Tzn.; J. Bosland Wzn.; Mej. J. van Vul pen. Dan werden nog vastgesteld de be grotingen van de stichting „Vereni gingsgebouw", van het woningbedrijf en van het Burgerlijk Armbestuur, welke sluit met een gemeentelijke subsidie varr 30.546,54. Gemeente begroting 1984 De heer Sandifort (p.v.d.a.) die na mens de commissie tot nazien van deze begroting verslag uitbracht meende dat de gemeente zich geen al te grote uit gaven kan permiteren. Van de uitke ring uit toet gemeentefonds mochten geen hoge verwachtingen worden ge maakt. Hij vond het een dubieus geval De in uitvoering zijnde werken rele verend o.m. de riolering, het verbeteren van diverse wegen en van de straatver lichting, kwam spreker tot de conclusie dat het gemeentebestuur het voorbije jaar vruchtbaar had gewerkt. Niettemin had hij namens de commissie enkele opmerkingen. Met de plannen voor recreatie waar aan reeds veel geld was gespendeerd is het treurig gesteld" meende hij. Het blijkt een zeer moeilijk probleem te zijn en de plannen worden geregeld door G. S. afgewezen of gekruist. Spreker was van mening dat G.S. zelf met concrete plannen moesten komen, omdat het an ders een uitzichtloze toestand zou wor den. Verder wees spreker erop dat de raadsleden te weinig worden geconfron teerd met besprekingen van allerlei aard en dat de ingekomen stukken te lang op zich laten wachten om te wor den behandeld, ook vond hij de agenda's voor de raadsvergadering te lang. Hij vroeg derhalve het aantal raadsverga deringen op ten minste negen maal per jaar te stellen. De realisering van de brandweerka zerne laat lang op zich wachten. Na mens de commissie vroeg spreker of het noodzakelijk is dat hoge bedragen moe ten worden geïnvesteerd, om een een voudige ruimte te creëren voor het on derbrengen van de brandweer. Volgens de commandant van de brandweer kon met 7000,alles in orde gebracht wor den". Verder bracht spreker de bouw van een aula op de bergaafplaats ter spra ke. Namens de commissie verzocht hij b. en w. voor dit plan een begroting op te maken en dit de eerstvolgende raads vergadering aan te bieden. „Ouddorp kan toch niet altijd zonder aula blijven" meende de heer Sandifort. De materialen van de gemeentewer ken dienden te worden geïnventari seerd vervolgde spreker, omdat bij even tuele brand- of natuurrampen geen en kel bewijs bestaat welke eigendommen van de gemeente zijn. Spreker wees er verder op dat het pand Hoenderdijk 5 al jarenlang een on economisch object is. Met verkoop van het pand zou het gemeentebelang en dat van de middenstand zeker gebaat zijn" meende hij. Een parlïeerverbod voor een zijde van de Oosterweg vond de heer Sandifort zeer noodzakelijk. Vooral in de zomer maanden bestaat er op deze weg groot gevaar voor voetgangers en overig ver keer. Overigens kon de commissie zich met de begroting verenigen. De heer Sandifort besloot met de hoop dat God zijn zegen op het komende bestuursjaar niet zou onthouden. De heer G. Tanis (a.r.) bracht ter spra ke de aan de vrijwillige brandweer toe gekende subsidieverhoging van 600, zoals die in de begroting is opgeno men. Spreker meende dat hierin de ene vereniging boven de ander was voor getrokken. Hij noemde de E.H.B.O.; de Reddingsbrigade en de Muziekvereni ging van wie de subsidie niet werd ver hoogd. Spreker zou voorstemmen wan neer de noodzakelijkheid van deze ver hoging hem zou worden bewezen. (Zie vervolg op achterpagina) 3:^iS:S^S<>S&S&^s>5&ü}^o<>&C^<^ Geopend alle werkdagen, ook op zaterdagmorgen. VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 TELEFOON (01870) 20 12 Een sociaie instelling zonder winstoogmerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1