ioon- en prijs problemen 1-^ 9 Eerste Instrum van Stellendamse drieling Aren, L J, d Verschïjningsdata Eilanden-nieuws Kersimediiaiie FiC^KORTEWEIigZOON spRüite óAviös ren, Laurie en jan wor en||5 jaar Vrijdag 20 december 1963 No. 3248 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOS DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachynt ttoeemt/ü per loeek: dinsdag' en vjydagavtmid In de l-hit"l rtjel Een nieuw ited! Fruitmanden en Fruitbakjes »^e ^rulicentrale" BUITENLAND Zondagsdiensten artsen pBiNS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABOTS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somxnelsdijk jej. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAl. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. het at de [•ijzen Hij van hef- :t be- eco' voer- Nederlandse economie bevindt de loonacties van de laatste ;ich na manden, die na 1 januari gerealiseerd ijen worden en de daarop volgende iisverhogingen thgns op de drempel J een nieuwe periode, die volgens 'eier verwachtingen ingrijpende veran- eringen te zien zal geven. Het is wel -jtlig wanneer men 10 of meer per- »nt hoger loon of salaris gaat ontvan- len de sociale uitkeringen worden ver hoogd, een minimumloon wordt vastge- *eid enz. en iedereen is er vanzelf- nrekend' blij mee maar menigeen, [ie verder kijkt dan de inhoud van zijn oonzakje, begrijpt tooh wel, al is hij ID het gebied van de economie een ,'oislagen leek, dat de loonoperatie, die aan de gang is, voor alle sectoren ,an onze staats- en volkshuishouding eer ingrijpende, consequenties zal heb ben De huishouding van de staat is een ingewikkeld raderwerk en een in greep op één punt brengt een ketting reactie teweeg, waarvan de gevolgen moeilijk zijn te overzien. Deze gevolgen ziiii te ingrijpender, naarmate de in greep radicaler is. En we zullen het er allen wel over eens zijn, dat de huldi gen loon.stijgingen de grootste zijn van na de oorlog, zó groot, dat het hier vol gens minister Andriessen de verho gingen van de A.O.W. etc. meegere kend gaat over een bedrag van 3 miljaard gulden op een totaal nationaal inkomen van 45 miljard. We willen daarom eens een poging doen enkele ■aspecten van wat zioh thans afspeelt. te onderzoeken en te beoordelen. De eerste vraag, die gesteld moet worden is deze: voldoet deze loonope ratie aan de economische normen, die redelijkerwijze gesteld moeten worden? Daaruit resulteert apriori een andere vraag; welke zijn die economische nor men? In 'het algemeen kan men zeggen, dat een loonsvertioging geen nadelige invloed mag uitoefenen op het geheel van onze economie en op haar onder scheiden facetten. "Wanneer we deze één voor één nagaan, dan blijkt, dat dit echter wel degelijk het geval is. Ons dunkt, dat de eerste voorwaarde moet zijn; zij mag geen msiatie veroor zaken. De algemene verwachting is echter, dat dit wel zal gebeuren. Het is niet alleen de vrees van vele econo men als Zijlstra, Pen, Hartog, etc. maar ook van vakbondsleiders als Ab- beda en Kloos en van socialistische po litici als Ir. Vos blijkens diens uitla tingen in de Eerste Kamer.. De C.N.V. secretaris Dr. Albeda heeft geschreven, dat matiging in de eisen van de vak bonden, waardoor inflatie kan worden beperkt of vermeden, niet mogelijk was, omdat de werkgevers geen mati ging kenden in de zwarte lonen. De golf van prijsstijgingen, die reeds op treden nog vóór de lonen verhoogd zijn, wijst op een snelle inflatie van de waar de van onze gulden, die „normaal" toch al 2V2»/o per jaar bedraagt. Een andere voorwaarde, waaraan beslist de hand gehouden zou moeten worden, is deze; loonsverhogingen moe ten betaald kunnen worden uit de ruimte uan de produfctiwiteitsstijging. Dan alleen immers leggen ze geen druk op het bedrijfsleven en jagen ze de prijzen niet naar boven. Deze eenvou dige economische wet echter wordt al jarenlang overtreden en nu zelfs op zeer grove wijze. Volgens Min. An driessen zal de produktiviteitsstijging in 1964 ongeveer 4»/o bedragen, maar er komen loon- en salarisverhogingen van 10 a ISVo. Het kan niet anders, of dit moet het bedrijfsleven en de staats- huishouding in moeilijkheden brengen. De produktiviteit is trouwens de laat ste jaren toch al niet hoog. .Voorzover ze nog stijgt, is ze het gevolg van ver dere mechanisatie en automatisering, maar niet van de arbeidsprestaties. Voorzover de lonen stijgen boven de arbeidsproduktiviteit, moeten de kos ten daarvan gevonden worden óf uit kleinere winsten of uit verhoogde prij zen. Het Centraal Planbureau heeft uit gerekend, dat van elk percent loons verhoging boven de produktiviteitsstij ging na enige tijd slechts 0,3<'/o over blijft aan reel inkomen vanwege de prijsverhogingen, dus van 10*/o zeker 7"/o verdwijnt. In verband met het vorige moet dus als doel gesteld worden van elke loons verhoging: niet het noTn-inale, maar het reële loon, dat door een verhoging be reikt wordt. De praktijk bewijst nu reeds, dat de nominale lonen dat zijn de geldbedragen niet meer overeen komen met de reële, de werkelijke, om dat men er door de prijsverhogingen steeds minder voor kopen kan. Wat heeft men bij wijze van spreken aan een lonsverhoging van 100»/o, als alle prijzen ook met lOOVo omhoog gaan? Die gro te loonbedragen vormen slechts de ca mouflage van een steeds voortvretende inflatie. Tot voor kort heeft de rege ring de prijzen aardig in de hand kun nen houden, omdat de loonsverhogingen matig waren en de produktiviteit niet al te sterk overtroffen. Vanaf 1959 tot vóór enkele maanden bedroeg volgens de Minister van Econ. Zaken de loon stijging 30»/o en de prijsstijging lOVo, zodat er een belangrijke reële stijging vvas. Maar nu dreigt de hele zaak uit 'ie hand te lopen. Voorts is het geiwenst, dat men in de economie schokken vermijdt en liever oen geleidelijke ontwikkeling nastreeft. Men moet dus geen krachttoeren uit- tilhten, die het hele bestel uit zijn ver- DE HEERE heejt Zijn heil he kend gemaakt! (Psalm 98 2a) Een nieuw lied mag aangeheven op het Kerstfeest; (wij, protestanten ple gen niet, als regel, van „kerst-mis" te spreken). Een verwonderd lied om de won deren, die God Zelf heeft willen tonen in een schamele krib van een stal. Want de „volheid des tijds" was aangebro ken. Maria' baarde haar Eerstgeborene en wond Hem in doeken. Er was geen plaats voor hen in het overvolle Beth lehem. „Zingt de HEERE een nieuw lied!" Want de mens valt er geheel buiten. Niet uit de werken, opdat niemand roe- rne. God opent de kabinetten van Zijn genadevorbond en.... zendt Zijn Zoon in gelijkheid van ons zondige vlees; Hij wil ons in alle dingen gelijk worden, uitgennmen de zonde. De HEERE verkiest er een Maria, een nadere maagd toe, om Moeder des HEEREN te zijn; naar Zijn menselijke natuur. Do man en diens kracht wor den daarbij uitgeschalceld. Christus is ontvangen uit de Heilige Geest. En al len die Hem toebehoren, zijn niet uit het vlees en niet uit de wil des mans, maar uit God en uit Diens H. Geest geboren. M.a.w.: het Heil stamt van Bo ven! De Engelen, Gods heilige troongees- ten, seraphs en cherubs, die Zijn troon dag en nacht omstuwen, mogen het KERST-FEIT het éérst bezingen öp aarde. Eenvoudige herders, van huis uit vrij ruwe en ruige mannen, maar door genade geadeld en voorbereid op de Heils-boodschap, mogen vrezen en... even later juichen van blijdschap. De „heerlijkheid des HEEREN" omscheen hen, en zij vreesden met grote vreze. Maar één van Gods willige boodschap pers predikt hun de Kerst-mare: heden is u geboren de Zaligmaker!, in de stad Davids. En let op het teken: in doe ken gewonden en liggende in een krib. En dan breekt de hemelse jubel op de aarde door, in het weergaloze lied der Ense'-'n, dat daar schalde door Ephr- ,'elden; Ere zij God, - ill Ce ln,Kjt;sts hemelen!: envrede op aarde, in de mensen een welbehagen. (Luk. 2 14) In Christus Jezus is Gods verzoening en redding der wereld nabij! In dat Kindeke is de beloofde Ko ning aanwezig. Die satan de kop zal vermorzelen en Gods Koninkrijk zal stichten, door recht en gerechtigheid. In Hem komt alle belofte Gods, van het verloren paradijs af (Gen. 3 15) tot heerlijke vervulling; het Evangelie mag nu aan alle volkeren verkondigd worden, dat „Alzo lief God de wereld heeft gehad, dat Hij Zijn eengeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe" (Johs. 3 16). Christus' kribbe roept uit; God is liefde!; en tegelijk predikt ze ons; God is rechtvaardig! Hij kan do zonde niet ongestraft laten. Vandaar nu al die ver nedering, die sciham.elheid, ellende en artnoede. Wonderlijke plaats, om een Konings- Kind te ontvangen. Ja, inderdaad. Zijn wieg was een kribbe; niet van goud, maar van hout. Zo, gel. lezers, wil God de HEERE Zijn heil bekend maken. Hij zegt ten aanzien van het kribbe- Kindje: Dit is Mijn beminde en gelief de Zoon, in Wie al Hijn welbehagen is; hoort Hem! En daarom, het is niet genoeg in over gevoeligheid en sentimentaliteit, ons te verliezen in de aanschouwing van 'bet kleine, in armoede geboren Kind, maar naar Hem te luisteren, als Hij ons Zijn, dat is; Gods WOORD, wil doen horen.. Ja, Hij is Zelf het ulees-geworden V/oord van God (Jo/hs. 1 14). Ziet Hem, hoert Hem, en.... aanbidt Hem! Want in Christus heeft de Verbonds- God Zijn heil bekend gemaakt. Andere redding, ander geluk, ander behoud is er voor niemand ook niet voor een in zonde-nacht wegstervende we reld. Dit Heil houdt Leven in; dit Heil betekent Licht. Redding. Vrede. Ver geving. Verzoening, ja v/at niet al. De woorden schieten tekort, om het volle Heil Gods, in Hem verschenen, tot uit- drukk-ing te brengen. In „Heil" zit.het hoUands woord: Helen. Hij maakt alles, weer gaaf; Hij maakt alles weer goed, wat wij, in Adam, hebben verkeerd ge daan en stuk-gemaakt. Hij heelt de verhouding tussen de (verkoren) zon daar, en God; Hij heelt het hart van u, gekneusde, verbrijzelde diep-verlo- ren! zondaar. Kamt u ook, op de Kerstdagen, op het CHRISTUS-feest naar dit Heil Gods, naar deze Heiland en Zaligma ker luisteren? Ja, dan wordt het waar lijk een feest, niet in het vlees, maar in de geest; niet in de wereld, maar in Gods Huis; niet voor de mond en buik allereerst, maar voor het hart, en dan ook voor mond en lippen, voor de ge hele mens, die delen mag naar ziel én lichaam in het HEIL Gods, in Christus souvereine en vrij, genadig geschon ken. Ja, inderdaad. Psalm 98 wist er al van: „De HEERE heeft wonderen ge daan; Zijne rechterhand en de arm Zijner heiligheid heeft hem heil ge geven! De HEERE heeft Zijn heil bekend ge maakt, Hij heeft Zijne gerechtigheid geopenbaard voor de ogen der heide nen!" Looft die HEERE! St. M'dijk (Zld.) ds. J. V. d. Haar ^j^&et Fabrieken Zevenbergen band en evenwicht trekken. Dit is nu gebeurd. Niet alleen is de verhoging buiten elke proportie met het econo misch mogelijke, maar men heeft bo vendien veel te veel tegelijk gewild: vaststelling van minimumlonen, straks een sociaal minimum voor de A.O.W. enz. Komt er een huurverhoging, wat i.v.m. de woningsituatie noodzakelijk is, dan wil men ook een volledige huur- compensatie. Het ligt voor de hand, dat het bedrijfsleven dit niet kan opvan gen zonder dat er ongewenste repercus sies ontstaan. Bovendien om de zaak nog ernstiger te maken ging men het argument aanvoeren, dat de lonen in Nederland opgetrokken moeten wor den aan die in de andere E.E.G.-lan- den. Dit zal inderdaad op de duur moe ten gebeuren, maar ook dit moet gelei delijk geschieden. Men vergete voorts niet, dat wij wel lagere lonen hebben, maar ook lagere prijzen, zodat ons re ële levenspeil zeer wel met dat van de andere E.E.G. landen te vergelijken is. Tenslotte, om maar niet meer te noe men, zouden we willen herinneren aan een stelling, die we de grondwet wil len noennen van de sociale politiek (hoewel ze merkwaardigerwijze door sommigen tegengesproken wordt): men kan op sociaal gebied, dus ook bij de loonvorming, slechts zover gaan als een gezonde economische basis bestaat m.a.w. gaat men de sociale eisen en voorzieningen hoger stellen dan wat economisch mogelijk is, dan handelt men onverstandig en onverantwoorde- lijkt en roept men zelf moeilijkheden op. Na deze opsomming van een aantal normen voor goed loonbeleid, die alle overtreden zijn, komt de vraag of de ze overtreding bewust geschied is en zo ja, waarom. Zowel de werknemers leiders, die de eisen stelden als die der werkgevers, die ze accepteren en' de ovenheid die ze goedkeurde, zijn heel goed op de hoogte met de eisen der economie en eventuele kwalijfee gevol gen bij overtreding. De hele operatie is dus welbewust geschied. Maar men kon niet anders, omdat er in de ar- beiderswereid een soort loonpsyohose was ontstaan. Gezien de zwarte lonen, de koppelbazen, de hoge tantièmes bij sommige grootbedrijven, het nijpend ge brek aan arbeidskrachten, dacht men in die kringen, dat een forse loonstij ging, zeer goed m.ogelijk was. Toen de vakbondsleiders niet geheel meegin gen, kwam het tot onorganisatorische acties, vooral in Amsterdam, opge zweept door de communisten. De lei ders moesten toen wel meedoen, omdat anders de hele vakbeweging op sprin gen zou staan. De werkgevers moesten toegeven, omdat ze tenslotte werk krachten moeten hebben en in deze tijd van volledige werkgelegeiiheid geen keus hebben. En toen moest de overheid wel volgen en dit alles met een be zwaard hart accepteren. Min. Andries sen heeft gezegd in de TWeede Ka mer, dat de hoge loonstijging nodig was voor herstel van de discipline, voor be houd van het overleg in de Stichting van de Arbeid en om de zwarte lonen uit te maken. Alle verantwoordelijke personen stonden met de rug tegen de muur. In deze loonoperatie hebben de leidslieden moeten capituleren, de vak bondsleiders terwille van hun positie en die hunner organisaties, de werk gevers terwille van hun bedrijven en de Overheid, omdat ze alles en ieder een tegen had. Hier overheerste het sociale sentiment de economische wijs heid. De gevolgen zullen niet uitblij ven. Maar daarover een volgende keer. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 WestdQk 86 MIDDELHARNIS STELLENDAM Ingezonden stuk over de garnalenpellerij Wij ontvingen een ingezonden stuk over de garnalenpellerij te Stellendam, wat we niet kunnen opnemen omdat het ongetekend is. Wij attenderen er nogmaals op wanneer wij niet weten wie de schrijver is van een ingezonden stuk, dit onverbiddelijk naar de prul- lemand verhuist. NAAO DE MIDDELHRRNIS-TELïZaZS Tsjoe-en Lai op reis De premier van commimistisch Chi na, Tsjoe-en-Lai, maakt op het ogen blik een reis door een groot aantal Afrikaanse landen. Het is duidelijk dat deze reis bedoelt goodwill te kweken in Afrika. De jonge, zelfstandige Afri kaanse staten moeten een afkeer krij gen van het Westen en het kolonialis me. Doch daarmee is niet alles gezegd. De reis van Tsjoe-en-Lai is ook be- ■iangrijk in het licht van het conflict tussen China en India. Ongeveer een jaar geleden deden de Chinezen een aanval op het neutralistisch India.. De ze agressieve daad heeft in de Afri kaans wereld een slechte indruk ge maakt en het prestige van China doen dalen. Nu is het nog de vraag wat Tsjoe-en- Lai tot zijn verdediging zal aanvoeren. Zal hij proberen de Afrikaanse landen ervan te overtuigen dat de schuld van dat incident bij India lag? Of zal hij India beschuldigen van heulen met de kapitalisten van het Westen? In India zelf ziet men in spanning uit naar de verklaringen van de Chinese premier. Een ander punt is de conferentie van zogenaamde „ongebonden" landen, zo als die in 1961 te Belgrado is gehou den. Premier Nehroe van India voelt wel wat voor een dergelijke conferen tie van neutralistische staten, maar Tsjoe-en-Lai is daartegen bijzonder ge kant. China en Rusland zijn als com munistische landen van deelneming uit gesloten en de neutralistenj zoals Tito en Nehroe geven er de toon aan. Een herhaling van een dergelijke conferen tie zou de invloed van Ohlna nog doen verminderen. Kenya en Zanzibar In Afrika zijn weer twee staten zelf standig geworden: Kenya en Zanzibar. Hierdoor is het aantal zelfstandige Afri kaanse staten gestegen tot 35 en het aantal leden van de Verenigde Naties tot 113. Beide landen zullen lid blijven van het Britse Gemenebest. De verhoudingen in Zanzibar zijn minder ingewikkeld dan in Kenya. In laatstgenoemde land is niet zozeer een. gespannen toestand tussen de rassen, als wel tussen de Afrikaanse stammen onderling. We behoeven; slechts de naam Mau-Mau te noemen om te herinneren aan de jarenlange terreur van de re bellen. De vroegere leider van de Mau- Mau, Kenyatta, staat nu aan het hoofd van de regering en heeft op alle mo gelijke manieren beloofd dat hij de strijdbijl zal begraven. Het is voor de Een spruitjen heeft de Heer geplant Te Bethlehem in 't Joodse land. Uit Davids stam gesproten Vol Koninklijke loten. Zijn twijgen staan wijd uitgespreid. Met bloemen sierlijk overspreid Als met een peerlen krone. Geen schoonheid is zoo schoone. In 's Heeren lusthof zal hij staan, Vol vruchten die de ziel verzaan. Zijn loof geneest de kranken Wijd boven alle dranken. Gods waarheid zal zijn wortel zijn, Gods heete liefd' zijn zonneschijn, Den grooten Geest een reine En levende fonteine. O Vader goed, geeft dat wij ras Dit overkostelijk gewas Met hertenvreugd genieten; Geen kruis zal ons verdrieten. Jacobus Revius De Stellendamse drieling van de fa milie A. Brinkman beleeft heden vrij dag 20 december het eerste lustrum. Aren, Laurie en Jan (van links naar rechts) worden dan 5 jaar. Met hun ver jaardag plaatsen we altijd een foto van hen in de krant, er valt uit te zien dat ze sinds'Verleden jaar weer een stuk zijn gegroeid. Ter gelegenheid van hun 5e verjaardag hebben wij zè geconfronteerd met het gigantische^ werk van de sluizenbouw in de bouwput te Stellendam. Zij hadden er al zoveel over horen praten en al kunnen ze er nog weinig van begrijpen het was voor hen een evenement. Voor al het rijden over de baily-bruggen, dat zo lekker klettert, vonden ze buiten gewoon fijn. Als ze nu D.V. volv/assen zijn en ze rijden over de Haringvliet- sluizen, waar dan het water diep onder hen klotst, kunnen ze zeggen en ook rnet de foto aantonen" we hebben toen we vijfjarige kleuters waren, echt op de bodem van de bouwput gestaan!" In huize Brinkman is het gezellig Toen we later in het gezellige gezin van de familie Brinkman aan de thee zaten, vroegen we aan Jan of hij het naar z'n zin had op de kleuterschool. Hij gaf een bevestigend knikje en op onze informatie wie de juffrouw was op school zei hij spontaan „juffrouw Kui per". Dit bleek echter mevr. v. Oosten brugge te zijn, omdat zij intussen is ge huwd. „Ze kan mooi vertellen" voegde Laurie er aan toe. Toen we informeerden waar over zoal was het antwoord: „van Mozes in het biezen kistje". Ze zei eigenlijk „Moyses" omdat die naam te Stellen dam voorkomt, waarmee ze klaarblijke lijk een vergelijk trok. Vecht je wel eens op school? vroe gen we aan Aren, omdat hij een pleister op zijn voorhoofd had. Zijn moeder leg de uit dat hij met zijn hoofd tegen de punt van de tafel gevallen was. De versjes die ze op school leren, konden ze prima zingen. En toen papa de piek up aanzette, zongen ze alle drie uit volle borst mee: „De leeuw is los" „Gerrit Jan" en nog veel andere meer. De drieling trekt dagelijks hand in hand naar school, Laurie altijd in het midden. Als de school uitkomt is het meestal anders, dan hebben ze zo'n haast om thuis te komen en loopt de een de ander voorbij. Op bed lagen ze een paar dagen voor hun verjaardag te confereren, welke tractatie ze nu wel op school zouden geven. Jan zou drop geven, Laurie zuur_ ballen en Aren weer wat anders. De tractatie is voor drie man in één keer, dus moet mevr. Brinkman diep in de portmonnee tasten! Huize Brinkman viert vandaag, vrij dag, feest. Als ze allen thuis zijn, Jea- nette (19) gezinsverzorgster, Hans (17) die laatst als tractorbestuurder in de sloot terecht kwam wat gelukkig goed afliep; Krijnie (10) en Atie (9) plus de drieling, dan is het een gezellige boel. Dan behoeft er niet veel van buitenaf bij te komen, al leeft heel Stellendam met de verjaardag van de drieling mee! toekomst van Kenya te hopen dat blank en zwart, maar ook de zwarten onder ling de handen ineen zullen slaan om het land een waardige plaats te geven in de Afrikaanse wereld. Heuss overleden De eerste president van de Duitse Bondsrepubliek, Professor Theodor Heuss, is op bijna 80-jarige leeftijd te Stuttgart overleden. Heuss, die kunstgeschiedenis en eco nomie had gestudeerd, en tot de libe rale partij behoorde, was aanvankelijk werkzaam in de journalistiek. Later werd hij lid van de democratische par tij. Zijn politieke loopbaan begon met het lidmaatschap van de Berlijnse ge meenteraad; later kreeg hij zitting in de Rijksdag. De nationaal-socialisten ontsloegen hem van al zijn functies. Na de oorlog werd Heuss medeop richter van de Vrije Democratische Par tij (liberaal), van welke partij hij in 1948 voorzitter werd. In 1949 werd hij gekozen tot bondspresident, welke functie hij tot 1949 heeft vervuld. Ollenhauer overleden De Bondsrepubliek heeft nog een ver lies geleden: De voorzitter van de West Duitse sociaal-democratische partij en van de socialistische internationale, Erich Ollenhauer, is op 62-jarige leeftijd te Bonn overleden. Ollenhauer heeft in zijn eerste tijd veel gedaan voor de arbeidersjeugd. Ook hij moest het veld ruimen toen Hitler aan de macht kwam. Tijdens diens bewind verbleef hij onder andere in Parijs en in Londen. In 1946 werd hij tweede voorzitter. VARIA Logica Een proffessor probeerde eens zijn neefje duidelijk te maken v/at logisch denken was. Hij wees op de muurklok, die juist zes uur geslagen had. ,,Als ik nou een hamer nam en de klok in diggelen sloeg", vroeg hij, „zou ik dan gearresteerd kunnen worden voor het doden van de tijd?" De jongen dacht even zeer ernstig na. „Nee", zei hij toen, „het zou zelfverde diging zijn". „Wat?" vroeg de proffessor, „zelfver dediging? Hoe kom je daar bij?" „Nou", legde de jongen uit, „de klok sloeg eerst!" (De Strijdkreet) in 1952 eerste voorzitter van de sociaal democratische partij. Een briljant staatsman was Ollen hauer niet, maar wel een eerlijk en hoogstaand man. Zijn heengaan wordt door alle partij enbetreurd. Het voor zitterschap van zijn partij wordt tot de verkiezingen waargenomen door burgemeester Willy Brandt van Ber lijn, die op het ogenblik een van de ondervoorzitters is. Nu de kerstdagen midden in de week vallen zal ons blad Eilanden-nieuws a.s. week sledhts éénmaal verschijnen. Advertenties voor dit nummer moeten maandagmorgen Ie post dus voor 10 uur op ons bureau aanwezig zijn om nog te kunnen worden opgenomen. Het nieuwjaarsnummer verschijnt D.V. maandag 30 december. Correspondenten gelieven hiermede rekening te houden en hun berichten tijdig in te zenden. I Redaktie en administratie. I Van zaterdag 21 december v.m,. 12 uur t.ni. maandag 23 december v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telefoon 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 226, Dirksland. Oost-Flafcfcee; Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, die renarts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 22 dec. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1