De kerkelijke kaart van Nederland Dhr. J. V. d. Sijze te Middelharnis 25 laar sefieepsbevracliter Meditatie f^CKORTEWEIi&ZOON Verloving van prinses Desiree? Vrijdag 13 december 1963 No. 3246 eau. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ver$chynt tweemaal per voeek: dinsdag- en vtydagavond De Priester-Koning Rente 3,60 over uw gehele tegoed ONBEPERKTE STORTING VLOTTE TERUGBETALING UITSTEKENDE SERVICE NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS Piaatseiijk Nieuws Plotseling overleden Fruitmanden en Fruitbakjes Zondagsdiensten artsen UW5 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAI» ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. lezmg Jelta- van tJOUW, School Toe- Estuur a?'. Nadat we in ons eerste artikel over dit onderwerp de spreiding en verdeling van de Rooms-Katholieken en Ned. Hervormden over ons land hebben be handeld, rest ons nu nog die van de Gereformeerden en de buitenkerkelij- Wat de eersten betreft, de kaarten die het C.B.S. heeft doen vervaardigen, ge ven geen specificatie van alle aparte gereformeerde groepen, doch slechts van de totaliteit van alle kerken van ge reformeerde signatuur samen. We zul len echter uit de aparte cijfers van on ze elf provinciën en de bijna 1000 ge meenten wel wat gegevens kunnen me dedelen omtrent de sterkte van doze groepen afzonderlijk in verschillende delen van ons land. Het totale aantal leden van die ker ken is ruim één miljoen, om precies te zijn 1.068,600 of O.S"/» van onze bevol- idng. Daarbij zijn dan uiteraard niet ge rekend de Hervormde gereformeerden (Geref. Bondsrichting), want die zitten in het cijfer van de Hervormde Kerk. Als we ze onderverdelen naar de kerken zijn de getallen als volgt: Geref. Kerken 785.278 6.9Vo Geref. K. (vrijgem.) 98.241 O.8V0 Chr. Geref Kerk 73.751 O.e'/o Geref. Gem. 93.481 0.8«/o Oud-Geref. 19.849 0,17»/o Ruim driekwart van het totale aantal gereformeerden behoort dus tot de Ger. Kerken. Dit aantal is ongeveer 30.000 hoger dan dat volgens de administratie dier kerken zelf. Voor de Vrijgemaakte Geref. Kerken kloppen de opgaven aar dig: ze geven er zelf ca. 97.000 op. Bij de Chr. Geref. Kerken zijn ook ingedeeld de leden van enkele uit die kerk ge treden groepen. En bij de opgave van de Geref. Gemeenten zijn inbegrepen die van de z.g. Geref. Gemeenten in Ne derland van dr. Steenblok. Het totaal cijfer is 18.000 hoger dan dat van deze beide kerken zelf. Hier moeten foutieve invullingen de oorzaak van zijn. Naar verhouding der meeste Gerefor meerden (G.K.) tellen de provincies Friesland (21»/o) en Groningen (15»/o). In Zuid-Holland wonen, wat de absolute cijfers betreft, de meeste ,maar in deze dichtbevolkte provincie tellen ze toch maar SVo van de bevolking. In Gronin gen heeft Grijpskerk 60*/o Gereformeer den. Daar is dus de Geref. Kerk de ,;gro- te" kerk en de Herv. kerk (27''/o) de „kleine"! Een wel zeer overwegend ge reformeerde plaats is TJrk. Daar be hoort 65"/o der bevolking tot de Geref. Kerken, lOVo tot de Vrijgemaakte Geref. Kerken, 14»/o tot de Chr. Geref. Kerk, waarbij dan zijn inbegrepen degenen, die tot de groep van de befaamde ds. Visser behoren en voorts nog P/o Oud- Geref ormeerden. De Herv. kerk heeft slechts 12°/o van de bevolking en de on- kerkelijken, 32 in totaal, halen maar O.B^/o Men is daar dus alleszins godsdienstig on men kan er heerlijk theologiseren, maar de eenheid der gereformeerden is er ver te zoeken. Ook Bunschoten in Utrecht is zo'n overwegend gerefor meerde plaats: 30Va behoort tot de Ger. Kerken, 51"/» tot de Vrijgemaakten en IF/o tot de Chr. Geref. Kerk, terwijl slechts 7Vo tot de Hervormde Kerk be hoort. De grootste percentages Vrijgemaakte Gereformeerden zitten in de provin cies Groningen en Overijssel, resp, 4,1 en 2,7''';'o( landelijk gemiddelde O.&^h) In de stad Groningen is dit percentage zelfs 5,2 en in de zeer gereformeerde stad Kampen (ZV/o totaal), waar Prof. Schilder, de geestelijke vader van de Vrijgemaakten, woonde, zijn meer Vrij gemaakten dan leden der Gereformeer de Kerken (resp, 3.425 en 3272). Wat de Chr. Gereformeerden betreft, deze komen met name in de provincies Friesland, Zeeland, Groningen, Utrecht en Drenthe boven het landelijk gemid delde (O.e'o/o) uit. De eerste staat boven aan met l,2Vo. Het grootste percentage leden van de Gereformeerde Gemeenten zit in Zee land, n.l. e.S"/» dus achtmaal zo hoog als landelijk. Dit is ook het geval met de Oud-Gereformeerden (1.0»/o). De ge meenten in Zeeland, die hoge percen tages voor de Ger. Gemeenten hebben zijn in volgorde: Aagtekerke met SS^'/o, Krabbendijke met 44«/o, 's-Gravenpolder met 350/(1, Borssele met 31'»/o, Nieuwer- kerk met 26''/o, Yerseke met 25»/o, Poort- vliet met 23^/0 en Bruinisse met 19»/o. In Overijssel heeft Rijssen 32 "/o. Tenslotte nog één en ander over de buitenkerkelijken en hun spreiding over het land. We tekenen hierbij aan, dat deze cijfers alleen betrekking hebben op degenen, die zich bij de volkstelling als zodanig opgeven. Het aantal prak tisch onkerkelijken ligt zeer veel hoger. De meest onkerkelijke provincie is Noord Holland (ST"/»). Daarop volgt Gro ningen met Sg"»/», Friesland met 24Vo en Zuid-Holland met 23O/0. Het laagst lig gen de roomse provincies Noord-Bran- bant met 2 en Limburg met slechts IVo. Van de protestantse gewesten ligt Zee land het laagste met S^/o en daarop volgt Gelderland met QVo. Wat de grote ste den betreft, Amsterdam spant de kroon met ruim 48''/o buitenkerkelijken, dus ongeveer de helft der bevolking, Rotter dam volgt met 34, Den Haag met 29 en Utrecht met 20''/o. Beziet men de gear ceerde kaart van de personen zonder kerkelijke gezindte, dan vallen direkt de gebieden met de grootste onkerke lijkheid op n.l. Oostelijk Groningen, Alzo spreekt de Heere der heir- scharen, zeggende: Zie, een Man, Wiens Naam is Spruite. Die zal uit Zijn plaats spruiten, en Hij zal des Heeren tempel homoen; ja, Hij zal de tempel des Heeren bouwen, en Hij zal het sieraad dragen, en Hij zal zitten en heer sen op zijn troon, en Hij zal priester zijn op Zijn troon, en de raad des vredes zal tussen die beiden wezen. (Zacharia 6 12 en 13) II Wanneer de mens op alle mogelijke wijzen geprobeerd heeft zich zelf met zijn Schepper en Rechter te verzoenen en komt tot de vraag: Maar is God dan ook niet barmhartig, dan is het ant woord: God is wel barmhartig, maar ook rechtvaardig en daarom eist Zijn gerechtigheid, dat de zonde tegen de hoogste Majesteit Gods bedreven cok met de hoogste, dat is met tijdelijke en eeuwige straffen aan lichaam en ziel gestraft worde. Er is alleen maar barmhartigheid te verkrijgen in de vcldcening aan Gods recht. En ziet, nu wordt ons hier een gezegend geheim ontsloten. Tussen recht en barmhartigheid is een middel van verzoening gevonden in de hoogste wijsheid Gods, want de raad des vredes is tussen die Priester en Koning, tussen gerechtigheid en barmhartigheid. Vanaf die troon, waarop deze Pries ter gezeten is wordt nu vrede aangebo den aan de zondaren, voor wie geen vrede meer was uit kracht van de zon de en voor wie de gerechtigheid Gods de eeuwige ondergang betekende. De profeet Zacharia mocht deze Advent- boodschap aan het volk van Israël ver melden. Geen rijkere inhoud heeft de bood schap van Gods genade dan „Hij komt" 1 (Advent), Hij, Die Priester-Koning zijn j zal en in Wie de raad des vredes ge- I openbaard wordt. Deze raad is in Gods eeuwige wijsheid mogelijk geweest, toen de Heere in alle eeuwigheid Zijn Zoon bereid vond om de boodschap van vrije genade hier op de aar-de aan schuldige en verloren Adamszonen en -dochteren te brengen. Het is de grote vraag voor ieder le zer of lezeres, of wij dit geheim op de leerschool van Gods genade hebben leren verstaan. Dit geheim wordt in de openbaring van Christus onthuld. Dan wordt een zondaar niet zalig ten koste van Gods recht, maar in de verheer lijking van Gods recht. Op een zodanige heilige en onwankelbare grondslag is de vrije genadeleer gegrond. Lezer of lezeres, gij verkeert ook weer in de weken, die aan de herdenking van Christus geboorte vooraf gaan en welhaast hoopt ge met de gemeente des Heeren de komst van Christus in het vlees te herenken. Hoe herdenkt ge nu de komst? Is die raad des vredes, waar in de drieënige God werkzaam was voor de zaligheid van een schuldig volk u in uw leven al dierbaar geworden? Boven de kribbe van Bethelhem staat geschreven: En de raad des vredes zal tussen die beide zijn. Daarom is die boodschap van zo onuitsprekelijke waarde. Daarom konden de engelen zingen: Vrede op aarde. Vrede met God door voldoening aan Gods recht en deze voldoening verklaard in de geboorte van de eniggeboren Zoon des Vaders. Deze vrede zal persoonlijk vrede in het hart van de schuldige zondaar wor den, wanneer deze raad des Vredes in het hart van de zondaar verklaard wordt. Misschien is er onder de lezers één, die bekommerd over zijn zieletoestand over de wereld loopt, die het besef van een vertoornd God in zijn ziel ge waar wordt en met de bange vraag ge durig worstelt, of er voor hem nog wel genade zijn zal. Het schijnt hem in het licht van die gerechtigheid Gods tegen over al zijn zware zondeschuld een to tale onmogelijkheid toe. Al hijgt zijn ziel naar de gemeenschap Gods en al is er een bange worsteling om barmhartigheid te ontvangen, hoe zal men een verzoend en bevredigd God ontmoeten. Zie in de tempel zit de priester op de troon der gerechtigheid Gods en de raad des Vredes zal tussen die beide zijn. Ook nu is de tempel Gods nog ge opend, waar het Woord des levens ver klaard wordt voor arme en schuldige zondaren en die tempel is tot op deze dag de plaats waar de eeuwige Pries ter-Koning zich openbaart in de bood schap van het Evangelie. Daarom wordt in die tempel nog vrede verkondigd, die dei verre zijn en die die die nabij zijn. Daar is een weg des Vredes geopen baard in de Spruite van Isaï's stam en op die vredeweg mag de kerk Gods door het geloof de raad des Vredes aanbidden en zingen: Dan wordt gena van waarheid blij ontmoet, de Vrede met een kus van 't recht gegroet. Zij dat onze ..^ervaring op het feest van Christus' geboorte. Rotterdam (C) Ds. A. Vergunst Zuidoost-Friesland en Bet Bildt, de drie Overijsselse fabriekssteden Enschede, Hengelo en Almelo, vrijwel heel Noord Holland en in Zuid-Holland alle grote steden benevens Voorne, De plaatsen met de hoogste percen tages buitenkerkelijken in de provin cie Groningen zijn: Finsterwolde met 48*/o, de stad Groningen met 45"'/o, Beer- ta met 43°/o, en Hoogezand-Sappemeer met 44»/o, Finsterwolde en Beerta zijn de beruchte communisten-centra in Oost-Groningen, In Friesland liggen het hoogst: Heerenveen met 45Vo, Utingera- deel met 40"/o, Opsterland idem, Idaar- deradeel (ten zuiden van Leeuwarden) met 39, Leeuwarden met 38 en Harlin- gen met 37''/o. InDreiifhe ligt Peize het hoogst 29'/o, daarop volgt de hoofdstad Assen met 28'"/o. Over het algemeen lig gen de percentages er verder nogal laag het provinciaal gemiddelde is 15. In Overijssel zijn het in hoofdzaak de ste den, die op twijfelachtige wijze uitblin ken: Enschede met 33'V(i, Almelo 28, Hengelo 25, Zwolle 21 en Deventer 33. Merkwaardig is echter, dat het dorp Giethoorn de kroon spant met 38''/o. In 1947 was dit 45. Een verklaring daar voor is ons niet bekend. Gelderland ireeft een lage onkerkelijkheid, zoals we zagen. Van de 106 gemeenten (in 1960) liggen er 89 onder de 10»/o. Het hoogst zijn Zutphen met 32, Lochem met 25 en Arnhem met 23''/o. Utrecht behoort tot de middengroep van de provincies. Het hoogst ligt daar Loosdrecht met 29 '"/o. Ook de villadorpen hebben een ta melijk hoog percentage: Baarn 23, Zeist 18, Soest idem, Doorn 16 en Driebergen yifbOR BETER ^Wjf --— NflflR DE MIDDELHflRNlS.-TEL:Z328 15. Het eigenlijke platteland, dus de agrarische streken, staat heel laag. In Noord-Holland staat de Zaanstreek met de onkerkelijkheid bovenaan: Koog aan de Zaan spant de kroon met 57"/», het hoogste van heel Nederland. Verder vindt men daar Zaandijk met 50, Zaan dam met 50, Westzaan 56, Wormerveer 50. Van de 119 Noordhollandse gemeen ten hebben er 51 een onkerkelijkheid van meer dan 25 procent. Zuid-Holland heeft aan de top Rotterdam met 34''/o; ook Dordrecht staat hoog met 32. Op Voorne is het percentage uitzonderlijk hoog voor een plattelandsstreek: Oost- voorne 23, Brielle 22, Hellevoetsluis 17 Heenvliet 18 en Spijkenisse 18. In Zee- la,nd staat Vlissingen aan de kop met 27i»/o, dan volgt Middelburg met 21. Van de 100 gemeenten zijn er slechts 7 met een hoger percentage van 10. De rest is zeer laag. In Noord-Brabant en Lim burg is de onkerkelijkheid al heel ge ring n.l. minder dan 2«/o. Zelfs in Eind hoven is het maar 0'/o en in de mijn streek hier en daar 3 a 4"/». Ziedaar wat summiere gegevens over de spreiding van de kerkelijke gemeen- ,£K:x>,3>.>.3vD\i>.iJs3\j\DxQs.9OsD^;>».j\>o\:>Os^>s0\0s;>O\:>sD\^^ Geopend alle werkdagen, ook op zaterdagmorgen. VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 TELEFOON (01870) 2012 Een sociale instelling zonder winstoogmerk. schappen en de buitenkerkelijkheid. Wie over elke provincie, en gemeente meer gegevens wil hebben, zal de betreffende publikatie van het C.B.S. moeten aan schaffen. STELLENDAM' Dinsdagavond toen de heer C. van Weczel, slager aan de Voorstraat al hier, in zijn slachthuis aan het werk was, is hij plotseling overleden. Hij had juist een koe geschoten en het beest de hals afgesneden, waarna hij in el kaar zakte en enige ogenblikken later overleed. Dit plotselinge sterven van deze 55- jarige man, beeft de gehele gemeente opgeschrikt. Het „memento mori" gedenkt te sterven wordt door dit plotselinge verscheiden ons weer met ernst toegeroepen. OUDE TONGE Gevonden voorwerpen: Grijze werk- kiel, twee muntbiljetten van f 2,50; 1 kinderwant (linker) gebreid, zwarte haarkam; kinderportemonnaie. Verloren voorwerpen: Wit plastic por- temonnaie inh. ongeveer f 3,00; blauw gebreide kinderwantjes (drie jaar); kunstlederen kinderhandschoen (met rode wol afgezet); vijf kerstroosjes; wol len das (geel). Inlichtingen groepsbureau der rijks politie Oude Tonge tel, 01874-244 tussen 09—12 uur en 14,00—18,00 uur, Inlevering vakantiebonnen. De inle vering van vakantiebonnen voor de Bouwvakken zal plaats vinden op vrij dag 20 december a.s. van 7 t.m. 8 uur bij de penningmeester L. Brinkman, Bernhardstraat 1 alhier. Speciaal in het opmaken van B. T. d. TEEB Telefoon 2682 WestdQk 86 MIDDELHARNIS Van zaterdag 14 december v.m. 12 uur t.m. maandag 16 december v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, telef. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-FIafcfcee; Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de beer Wagner, dieren arts te Dirksland, telef. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 15 dec. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-550, Tholen en dok ter Menger, tel. 01677-500, St. Philips- land. De vooral bij onze binnenschippers welbekende en naar ze ons vertelden zeer gewaardeerde heer J. v. d. Gijze te Middelharnis zal a.s. maandag 16 december 25 jaar Rijksbevrachtingsagent aan het bijkantoor van de Rijks verkeersinspectie te Middelharnis zijn. AI wilde de heer v. d. Gijze aanvanke lijk zijn jubileum in stilte laten voorbijgaan, niettemin hebben we hem voor het voetlicht gehaald omdat hij gedurende de afgelopen 25 jaar een belang rijke centrale positie heeft bekleed. Sinds de jubilaris in 1938 in dienst trad is er heel wat veranderd, met name werd het vrachtvervoer per schip steeds meer verdrongen door het vervoer per as. Deze ontwikkeling die het in het kantoor op de Vissersdijk aanmerkelijk rustiger heeft gemaakt is vanuit de gezellige huiskamer steeds te volgen. In de haven voor de woning wordt het „getjoek" van de scheepsmotoren steeds minder gehoord en aan de overkant jakkeren steeds meer en steeds grotere vrachtwagen naar de veerpont. Toch wordt er nog dagelijks „schippersbeurs" gehouden waarvoor de belangstelling gestaag minder wordt terwijl in de „glorietijd" soms 80 schippers elkaar in de beperkte wachtruimte verdrongen. Het registratieboek waarin de heer v. d. Gijze elk binnenkomend schip registreert laat nog ruimte voor het note ren van zeilers, slepers en opduwers. De kolommen zijn nog slechts formele afstammelingen van een voorbije tijd. Steeds aan het water Het lag voor de hand dat de jonge V. d. Gijze, geboren uit een schippers- familie zijn toekomst zo niet op dan toch zeker rondom dé scheepvaart wil de opbouwen. Via schipper op een direc- tieboot en het hofmeesterschap op de oude Middelharnisse veerpont kwam hij in zijn huidige funktie terecht. Zijn kennis van het binnenvaartbedrij f zal hem destijds zeker hebben geholpen, hij werd n.l. uit 101 sollicitanten voor de aantrekkelijke funktie gekozen. Op 16 decem.ber 1938 werd hij door de toenmalige bevrachtingscoinmissie Dord recht als agent te Middelharnis aange steld. Over de 25 jaar die vergleden zijn kan de heer v. d, Gijze heel wat vertellen. Voor en tijdens de oorlog kon hij de drukte niet alleen aan en had hij een administratieve hulp op het kantoor. Zelfs werd het zo druk dat hij een aparte wachtruimte aan zijn woning liet bouwen die de vele gega digden niet eens kon bevatten zodat ook de keuken steeds volstond. De vrij moedigheid van de schippers stond hen dan wel eens toe om in de pannen op het fornuis te kijken! Nu anno 1963 is het alleen in de oogsttijd nog druk wan neer suikerbieten en granen worden verscheept. ledere binnenschipper die met zijn schip een Flakkeese haven binnenloopt laat zich op het kantoor van de heer v. d. Gijze inschrijven. In een lijvig boek wordt dan in volgorde van aan komst de naam van schipper en schip genoteerd totdat zij wanneer hun een vracht wordt aangeboden weer wor den afgevoerd. De scheepsbevrachtings- kantoren waarvan er nog twee op ons eiland werken geven het ver voersaanbod aan de heer v. d. Gijze door die de ladingen aan de hand van het registratieboek distribueert. Tijdens het onderhoud dat wü met de jubilaris de heer Van der Gijze hadden, moest tussendoor een schip per worden afgeholpen. Schipper Wim Polak voor het loket. Steeds meer wordt het vervoer per schip verdrongen door het vervoer over de weg. Van Flakkee worden voorna melijk nog granen en suikerbieten ver scheept. Het voorbije bietenseizoen boekte de heer v. d. Gijze nog 248 la dingen. Vroeger kv/amen er ook geen coasters in de haven te Middelharnis en was men derhalve meer op de bin nenvaart aangewezen. Nu worden ook de vrachtwagencom binaties steeds talrijker en groter, het vervoer per auto gaat weliswaar vlug ger maar daartegenover is het aanmer kelijk duurder dan per schip, wat ook een groter kwantum per vaart mee neemt Mede daardoor zal in de toe komst het binnenschip nog lange tijd haar gewaardeerde diensten blijven verrichten. Schutte-yaer De heer v. d. Gijze die zich bijzon der interesseert voor het wel en wee in de binnenvaart is vanaf 1939 lid van de schippersvereniging „Schuttevaer". Enige jaren na 1939 de preciese da tum is hem ontschoten werd hij be stuurslid en in 1959 penningmeester van de afdeling Flakkee. De superieuren en de vele bekenden alsook de schippers die komen winter neven zullen op de jubileumdag hun belangstelling en waardering zeker to- nen. Misschien liggen er bij die gele genheid in de haven van Middelharnis wel een paar schepen meer. De schip pers vooral hebben grote waardering voor het vsrex'k van de 'heer v. d. Gijze, altijd even correct voor een juiste vrachtverdeling. In Stockliplm gaan geruchten, dat prinses Desiree van Zweden zich gaat ver loven met de Edelman Baron Niclas Silfverschioeld. Geruchten als zouden zij verliefd op elkaar zijn, doen echter al langer de ronde. Het Koninklijk Hius heeft bekend gemaakt geen commentaar te kunnen geven. Kr?'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1