Zes gevallen van polio op Tholen Laatste Nablamoot voor wegdek op Haringvlietsluis (bouwput) geplaatst Ooitgensplaat kwam 150 jaar geleden in verzet legen de Fransen Verkoping boywland te Ouddorp Moedig optreden der bevolking mei zegen bekroond 36e jaargang Dinsdag 3 december 1963 No. 3243 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR Dl ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per voeek: dinsdag- en vrydagavond Klaas de Vos bracht 5 dec. 1813 de vlag op het Fort Onderscheidingen „Voor moed en Vaderlandsliefde" Melissant Opbrengst gemiddeld f 8700,per hectare 'i-^; vGarage khöjps CENTRALE VEILING iVliddelharnis PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsd^k Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,18 PER KWARTAAI» ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per aan. Bij contract speciaal tarief. Onze varende bevolking, die vooral met hun schepen de beneden rivieren als hun route kiezen, hebben ongetwijfeld dilcwijls het oog laten vallen op de fortificaties die zich langs het Hollands Diep, het Hellegat en het Volkerak bevinden. Te Numansdorp bevindt zich fort „De Ruyter", te Willemstad en Heiningen fort „De Hel", of ook wel genoemd „Sebina" en te Ooitgensplaat fort „Prins Frederik". Voor 1813 heette dit fort „Duquesne"'. Dit fort en die aan de overkant van de rivier bestrijken het gehele vaarwater tussen Overflakkee en Noord-Brabant en konden vroeger de scheepvaart al daar geheel beheersen. Aan het fort te Ooitgensplaat is een grote geschiedenis verbonden. Nu het een dezer dagen 150 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd uit de macht van Napoleon, willen wij 'bij de herdenking van dit 150-iarig onafhankelijk Koninkrijk, onze lezers het een en ander vertellen van de ge beurtenissen die zich in 1813 rond dit fort hebben plaats gehad en bij de be vrijding van ons land een belangrijke rol heeft gespeeld. Dat bij dit alles ook de scheepvaart een belangrijk aandeel heeft gehad laat zich verstaan. IWl^^S^W^^^R^^SpB^ Het Fort „Prins Frederik" te Ooltgen ook hoge autoriteiten binnen zijn ves 1914—1918 bracht H.M'. Koningin Wil gelegerde militairen. Het was in april de Koningin met haar gevolg op de inreed. Met de tramboot „Minister C, aard wapperde, kwam het hoge ge trok men via het Steiger weer naar splaat heeft in de loop der eeuwen ting gehad. Tijdens de mobilisatie heimina een bezoek aan de op het fort 1915. Op de foto ziet men de auto van Steigerdijlï, even voor dat zij het dorp Lely", waarop de Koninklijke stad- zelschap aan en na het bezoek ver- Den Haag. List met „vlag in top" mislukte Wij schreven reeds dat de geschiede nis van Ooitgensplaat als forteres, als verdedigingswerk, zeer belangrijk is, ge weest. Het eerste fort is opgericht in de Spaanse tijd. Later is het weer ver vallen maar omtrent het jaar 1600 was er een schans met bekwaam bolwerk, tot deliking van de vaart der provincie. Over de jaren 1593 tot 1682 spreekt men over de torenwachter en het slui ten van de poorten, het onderhoud van wachtjhuizen en palissaden. In 1792, toen de Fransen ons land bedreigden en Wil lemstad door hen belegerd werd, werd de vijand vanaf het fort met „zwaar geschut" bestookt met het gelukkige gevolg, dat de Fransen de benen moes ten nemen. In de zomer van 1751 deden de Watergeuzen ook van deze plaats een aanval, waarbij een Spaanse hop man sneuvelde, In later tijd, toen ons Vaderland tot een Koninkrijk was verheven, onder het bestuur van Lodewijk Napoleon, broeder van de Keizer, werd Ooitgens plaat gekozen als punt van retraite voor de bezetting van dit eiland en van Hel- levoetsluis. Ten gevolge van dit besluit werd „De Plaat" omgeven door een vest en in 1811 werden drie redoutes aan gelegd, met respectievelijk negen, vier en negen stukken zwaar geschut. 1813: een gelukkig jaar Onder het keizerlijk bewind van Na poleon I heeft men bij het 'havenhoofd een fort gebouwd, toen „Duquese" ge heten, thans „Prins Frederik". Tegen het eind van 1813 voerde Generaal E.ostoIland het bevel over dit fort. Dit jaar deed duizenden in Nederland jui chen over de verlossing van de Franse overheersing. De omwenteling in Den Haag en Amsterdam, deed de harten op het eiland Overflakkee popelen van vreugd en met verlangen werd uitge zien naar het uur van de bevrijding. De laatste dagen van november en de eerste dagen van december waren echter zeer ernstig voor de bewone^' van 'Ooitgensplaat. Generaal Rostol- land wist dat er tüas geschied en misschien bracht hij het fort in een krachtige verdediging en nam een grote voorraad levensmiddelen binnen de walle7i van deze vesting. Van deze versterking trokken de be woners van het dorp zich totaal niets aan. De vlag, de Hollandse driekleur liet men wapperen en jong en oud droeg Oranje. Deze tekenen van verzet waren voor de generaal aanleiding om op de 21sten november het eiland Goederee- de en Overflakkee in staat van beleg te verklaren, wegens rebellie tegen 't wettig gezag. Bij de afkondiging was tevens een niet malse dreiging gevoegd. Vele inwoners uit Ooitgensplaat ver trokken naar elders. Het gerucht ging dat de dijken doorgestoken zouden wor den en de sluizen opengezet om het eiland te laten overstromen. Generaal gevangen genomen Deze ramp zou plaats hebben op 4 december. Terwijl iedereen met grote zorg was vervuld gebeurde er een won der. De bewoners zagen de Hollandse vlag op het fort wapperen en hun vrees werd veranderd in grote vreugde. Wat was er gebeurd: een groep kanoniers moest op 4 december vanuit het dorp naar het fort om enkele stukken in ge reedheid te brengen, om die op den 5den december ter ere van de Keizer af te vuren. Bij deze groep, die onge wapend was, voegden zich ongemerkt enkele burgers, onder wie ook Klaas de Vos. Op de brug van het fort werd de groep doorgelaten, in totaal 22 man. Eenmaal de brug gepasseerd werd de wacht gevangen genomen en in het wachthuis waren de geweren voor het grijpen. Ook de Generaal was onder de gevangenen en de rest van de bezetting gaf zich, na het lossen van enige scho ten gewillig over. De moedige Klaas de Vos klimt langs schietgaten en muren naar de toren, maakt zijn jas los, trekt er een verborgen driekleur van onder en laat deze vrolijk wapperen van de top. Een kanon buldert, het sein is gegeven en Ooitgensplaat weet dat de verlossing gekomen is. Niet alle gevaar geweken N&chtans was niet alle gevaar gewe ken. De Fransen waren nog meester van het dorp, de redoutes en de batterijen werden nog bewaakt. Een gedeelte van do vijand, o.a. een Compagnie Stran gers, -meest-rPruisen, onder geleide van hun Si.iigeant Lindaw met nog 25 kust- kanoniers, liepen tot de verzetmensen over. Door de grote verv^?arring die hierdoor op het fort ontstond, werd een vrouw van een kustkanonier door een schot uit een geweer dodelijk getroffen. Ongeveer 100 Fransen bleven verzet bieden en deze lieten op de Voorstraat enlcele stukken geschut opstellen, ter wijl de bev/oners van Ooitgensplaat werden gelast in hun woningen te blij ven, op straffe te worden neergescho ten. De aanvoerder van deze groep, commandant Faubin, vorderde een wa gen met twee paarden v/aarmede een luitenant naar Oude Toirge reed om van daar hulp in te roepen uit Bergen op Zoom. De Maire ('burgemeester) doorzag het plan en ook Jacob Oude- water, de molenaar van Ooitgensplaat, had het in de gaten en hij was nog eerder in Oude Tonge dan de Fransen. Hierdoor werd hun overtocht belet en de Fransen werden door de Oude Ton genaren gevangen genomen. Nog was de hoop der Fransen de bodem niet in geslagen. Om 4 uur in de middag nader de vanuit Willemstad een vaartuig, met de Hollandse vlag in top. Men wilde de bezetters van het fort misleiden, maar ook deze list mislukte. Bloedbad op schip Onder aanvoering van enen Van der Helm schoot men er flink op los, met het gevolg dat er van de 96 man schappen er slechts 66 aan land kwa- inen en zich bij de Fransen in 't Dorp voegden. De andere 30 lagen dood of ernstig gewond op het schip. Op 5 de cember eiste de bezetting van het fort de overgave van het dorp. De kom- mandant weigerde. Na enkele ver geefse pogingen van de Maire (de (burgemeester) en de gevangen geno men Franse kapitein, begon de fcom- mandant het gevaarlijke van zijn toe stand in te zien. Na een aanslag op de Maire, die zich tussen de Redoutes I en II doordrong en behouden een woning binnen vluchtte, begonnen de Platenaren verdere plannen te ver wezenlijken. In deze woning trof de burgemeester ook de heren J. Over- water en J. van Rossum uit Dirksland aan. Men was bereid om, m,et nog iOO burgers de aanslag tot een goed einde te brengen. De burgemeester en de heer Overwater ondernamen een ge vaarlijke tocht naar het Fort en kwa men daar behouden bij de bezetting aan. Zij vernamen van de komman- daiit, dat hij met de Franse kom.man- dant een verdrag had gesloten tot overgave van het dorp, op voor waarde dat de Fransen een vrije af tocht werden gegarandeerd. Onder tussen hadden de burgers de Redou tes II en III veroverd. Bij hun af- Gezicht op Fort „Prins Frederik" dat binnenliort zal worden ingericht voor recreatie-gebied Ingebruikname nieuwe auto- brandspuit A.s. zaterdag, 7 december, zal de door de gemeente aangekochte autospuit met hogedruk-mistblusinstallatie in ge bruik genomen worden en aan het brandweerkorps worden overgedragen. Genodigden zijn verzocht om op de ge noemde dag, om 14.00 uur aanwezig te zijn in het verenigingsgebouw Melishof aan de Binnenweg. De inspecteur voor de volksgezond heid in Zeeland heeft meegedeeld, dat er in het stadje Tholen thans zes kin deren kinderverlamming hebben. Vier van hen zijn leerlingen van de school uitgaande van de gereformeerde ge meente te Tholen; de twee andere be smette kinderen komen uit dezelfde ge zinnen. Zij zijn overgebracht naar het Bur gerziekenhuis te Bergen op Zoom, met andere kinderen, van wie men ver moedt dat ze de ziekte ook hebben. In Tholen zijn nog tien kinderen bij hun ouders thuis die koorts hebben en van wie de mogelijkheid bestaat dat zij OG'k besmet zijn. Genoemde school is met anti-sceptische middelen ontsmet, i Maandag zij'ri de lessen weer hervat. De kinderen waren om principiële I redenen van de ouders niet tegen polio i ingeënt. I Op het eiland Tholen in de plaatsen Scherpenissé, St. Maartensdijk, Oud- Vossernter èn Tholen is m.en bezig met inenten. In Oud-Vossemeer gaat dat vrij snel; zaterdag zijn er al 350 van de 450 kinderen ingeënt. Over het algemeen aanvaarden nu, onder indruk van de gebeurtenissen, ook dié inwoners die voorheen op re ligieuze gronden weigerden hun kinde ren te laten inenten, deze voorzorgs maatregel. tocht hielden de Fransen echter geen woord. Dientengevolge werden hun geweren onschadelijk gemaakt, even als de kanonnen en inoesten zij de kassen der ontvangers met een waar de van 15 d 16 duizend gulden af staan. Een en ander deed de woede van de Platenaars ten top stijgen en zij hielden de Generaal Rostolland tot 8 december gevangen. Hij werd die datum aan de heer Anthonisse, Pro voost-generaal overgegeven. De overwinning was behaald en de geha te Fransen verdwenen. Oud en jong dankten God, die hen had bevrijd. Onderscheidingen Aan de heren J. van Putten (Maire of burgemeester), J. Overwater, J. van Rossum en F. Boois, werd in naam van Zijne Koninklijke Hoogheid een zilve ren gedenkpenning uitgereikt. Op de ene zijde stond: „Voor moed en vader landsliefde" en op de andere zijde: „Du quesne 4 december 1813". In de gevel van Hotel „Hobbel" aan de Kaai zit nog een kogel ingemet seld. In het oude hotel, dat na de oorlog is afgebroken was deze kogel voorzien van het volgende randschrift: „TER GEDACHTENIS AAN KLAAS DE VOS EN ANDEREN 5 DECEM BER 1813". Bij de inneming van het fort kwam deze kanonskogel in de oostelijke rnuur van het hotel terecht. Plechtige herdenking In het Flakkeese Maandblad „Tot 't Nut van 't Algemeen", voor de maand januari van 'het jaar 1821 stond onder de „Nieuwstijdingen" het volgende te lezen: „Ooitgensplaat den 5den december 1820. Daar de verlossing van de Fran se overheersing in den j are 1813 voor dit eiland en vooral voor deze plaats van het uiterste gewicht moet wor den beschouwd werd door de plaat selijke regering vastgesteld, om deze gebeurtenis jaarlijks op den 5den de cember plechtig te gedenken. Tenge volge dezer resolutie vierden wij dan ook op heden dien gedenkdag, door het uitsteken van vlaggen en andere gepaste vreugde bedrijven niet alleen, maar vereenigde zich ook de Ge meente des avonds godsdienstelijk, en deed onze Leraar eene allessints op die plechtigheid toepasselijke leerre den, naar aanleiding van Hosea 11 vers 8 en 9, terwijl na het eindigen der godsdienstoefening de aanzienlijk- sten der Inwoners dezer plaats, het overige van den dag onderling in ge paste vreugde hebben doorgebracht". Van deze 5den december-herdenking is niets meer overgebleven. Zo heeft dit fort een roemruchtige geschiedenis en ook over de jaren na 1813 tot op heden zou er over deze vesting nog zeer veel te vertellen zijn. Het heeft voor oorlog en vrede gediend, voor berg plaats en vacantie-oord. ST. ANNALAND Benoeming. De heer C. de Bruine uit St. Annaland, thans werkzaam te Am- hem is benoemd tot technisch ambte naar te Krimpen, a.d. IJssel. De laatste nabla-moot voor het weg dek boven de doorstroomkokers van de uitwateringsluizen in de bouwput van het Haringvliet, is verdeden week aan gebracht. Dit was een "historisch mo ment. In totaal zijn er 17 maal 22 van deze nabla-moten, oftewel 374 stuks aangebracht. ledere driehoekige moot heeft een gewicht van 250 ton, waaruit wel valt af te leiden welk een gigan tisch werk hier in zijn totaliteit tot stand komt. Met precicieuze nauwgezetheid wordt de laatste moot tussengeschoven. Boven aan een gedeelte van de majestieuze portaalkraan, waarmee de moot als laatste van de 374 op zijn plaats wordt gebracht. De voegen moeten nu nog gestort, de langskabels ingebracht, waarna het spannen volgt. Eerste ariiien voor de stalen schuiven. Op alle fronten wordt in de ■bou\vput gewerkt, men is meters 'beneden de zee bodem in de 'bouwput bezig met het storten van de geweldige gewapend be tonnen vloeren, die vóór de peilers wor den aangebracht, om ondermijning door de stroom tegen te gaan. Op de peilers zelf is men bezig met de afbouw van de machinekamers. Vrijdag j.l. is de eerste arm gearri veerd om de stalen schuiven die in de doorstroomkokers komen, heen en weer te bewegen. Voor iedere schuif zijn 4 armen nodig, in totaal dus voor 34 schuiven (aan de zee- en rivierzij de) 136 in totaal. ledere arm weegt 60 ton. Vrijdag 28 nov. heeft in de Oude School te Ouddorp ten overstaan van notaris J. de Vries te Dirksland de afslag plaats gehad van diverse landerijen onder Goedereede en Ouddorp, ten verzoeke van mevr. Wed. K. Lodder-Tanis. Het betrof 7 percelen, waarvan de eerste drie. onder de gemeente Goedereede uit de veiling zijn genomen. i Er was voor deze veiling grote be langstelling; de prijzen liepen niet zo hoog als op de verkoping te Herkin- gen, wat aan de kwaliteit van de grond ligt en ook dat de percelen geen van alle bestemd of geschikt zijn voor re- creatie. De percelen IV, V en VI zijn bovendien niet gelegen aan openbare wegen doch aan landdreven. Perceel VI is ook nog tamelijk ongelukkig van vorm; bij elkaar factoren die op de prijs I zetting een rol speelden. Drie van de vier percelen liepen aan op de ingezet te prijs; behalve perceel IV liggend in de z.g. Kruisse. Dit werd 4000,hoger i afgemijnd, al bleek dit bij de afslag een vergissing te zijn, die de mijner toch moest nemen. Incident Perceel IV groot 1,52.25 ha. was inge zet op 11.000,door Teunis Tanis, bakker, Hoenderdijk te Ouddorp. Bij af slag liet Pieter van Dam Klz. bij 15.100 een duidelijk „mijn" horen, waarbij zijn vader riep: „Dat is te hoog, dat mag die jongen niet doen!" Bij navraag van de notaris bleek de jongeman 28 jaar oud te zijn, dus ten volle verantwoordelijk voor zijn „mijn" bij de afslag. In overleg met de heer Lodder, moest de notaris zich aan dit bod houden, waar de heer P. v. Dam Klz. sip van opkeek. Later bleek, dat met de lastgever van dhr. v. Dam toch overeenstemming is bereikt zodat het bod niet onoverkomelijk was. Perceel V in het Oudeland te Ouddorp groot 0.96.60 ha. was ingezet door Abr. V. d. Spaan te Mëlissant op 8.500, Bij afslag aangelopen. Perceel VI te Ouddorp groot 1.42.00 ha. was ingezet voor eigen gebruik door dhr. Maarten Voogd, Dirkdoensweg te Ouddorp op 10.900,Bij afslag aange lopen. Perceel VII aan de Kommersweg te Ouddorp, groot 1.49.10 ha. was ingezet voor zijn lastgevers door dhr. Willem Mooyaart te Oude Tonge op 13.700,—. Bij afslag aangelopen. Ook in Zeeland duur bouwland. Werd te Kerkingen verleden week bouwland verkocht voor gemiddeld 12000,— per ha. in Wolfaartsdijk (Z.Bev. bracht een perceel van 0.6 ha. 14.200 op. Dit perceel van iets meer dan een halve ha. had echter een duide,lijk re creatieve bestemmingsmogelijkheid. In Zeeuws Vlaanderen, waar de kwa liteit van de grond niet met die van Flaltkee kan concurreren, is het sche ring en inslag dat Belgen daar 15.000 per ha. veteren. Er is door de waardedaling van de gulden een vlucht van kapitaal merk baar in vaste goederen, dit betekent echter dat de rente-opbrengst van het geïnvesteerde kapitaal zeer miniem is. Uitgerekend brengt bouwland, waarvoor 10 tot 12.000,— per ha. wordt betaald met aftrek van alle lasten maximaal V/o rente oplevert. Voor deze abnormale hoge prijzen kan niet worden geboerd, op landbouwgrond tussen de tien en twaalf mille per ha. kan op geen winst worden gerekend. Mïddelharnis - Telefoon 2043 Uienveiling van dinsdag 3 dec. 1963 Klasse I Grove 17,54; Middel 13,50; Drielingen 14,07. Klasse II: Middel 12,—; Drielingen 12,Aanvoer 7% ton. ------O------ OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Geref. Gem. Vrijdag 6 dec. a.s. des avonds 7 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Gem. voor gaan ds. P. Blok te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1