De B.V.O., de telefoon en onze veiligheid Eerste schuif voor spuisluizen in Haringvliet Meditatie Wilde Staking bij de t lakfiee in liepeloze sityatiê Gevaarte van 200 ton aan de v/al getrokken 36e jaargang Vrijdag 15 november 1963 No. 3238 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJ>rDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrydagavojiü Zelfverloocbenende liefde Met ingang van 18 november houden wij zitting te DIRKSLAND voor alle bank-, effecten- en assurantiezaken NÉDEBtANipSCHÊ^HANDJELrMAATSCHAPPIj, NV; F&KORTEWÈGirZdDN Fruitmanden en Fruitbakjes Nieuw vervolgverhaal Begin in dit numnner Rente 3,60 over uw gehele tegoed ONBEPERKTE STORTING VLOTTE TERUGBETALING UITSTEKENDE SERVICE NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS UW5 PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SoaunelsdtJk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nam. BIJ contract speciaal tarief. Aan het Stadhoüdersplantsoen te 's Gravenhage om precies te zijn num- jj^gj. 25 staat een heel groot gebouw, dat een nogal geheimzinnige indruk maakt. Naast de hoofdingang staat als enige aanwijzing: Departement van Binnenlandse Zaken. Dit betekent ech ter alleen, dat het administratief tot dit ministerie behoort. Wie erlangs komt en dat gebeurt schrijver dezes elke dag, want hij woont er vlak bij kijkt onwillekeurig naar het platte dak, dat vol staat met allerlei masten, vreemde antenneoonstructies en bijbe horende draden. De gordijnen zijn altijd zeer zorgvuldig gesloten, zodat inkijk niet mogelijk is. Dit mysterieuze ge- bouiv, dat de laatste weken nogal in opspraak is, is de zetel van onze Bin nenlandse Veiligheidsdienst (de B.V.D.), anders gezegd: het centrale bureau van de Nederlandse contra-spionagedienst. Wie enigermate thuis is in de oorlogs- en spionageliteratuur, die weet wel, wat contra-spionage is. Zij omvat de ac tiviteiten, die erop zijn gericht de spio nage van andere landen in hèt betr-lf- fende land zo mogelijk onschadelijk te maken en zè is dus in wezen een vei ligheidsdienst in de ruimste zin van hot woord. Deze B.V.D. is voor ons land een ab soluut onmisbaar instituut. De onge veer 19 miljoen gulden, die er op de Rijksbegroting voor uitgetrokken wor den, zijn naar onze mening goed be steed. Wij zijn het dan ook helemaal niet eens met de kritiek, die op het be staan en de werkwijzze van de B.V.D. zo af en toe wordt uitgeoefend en de rel, die in de pers althans in een deel ervan en in de Tweede Kamer onlangs tegen deze instelling opstak, vinden we ongemotiveerd en in bepaal de gevallen zelfs verdacht. Degenen, die er kritiek op uitoefenen, kunnen we in twee groepen verdelen. Aller eerst diegenen, die de B.V.L. maar een lastig ding vinden, omdat ze er zelf hinder van ondervinden: de commu nisten met hun mantelorganisaties, de pacifisten, waartussen elementen zitten, die vanwege hun zonderlinge idealisti sche denkbeelden de communisten sterk in de kaart spelen, vroegere N.S.B.'ers, die nog altijd niet teruggekeerd zijn van hun totalitaire opvattingen en ande ren, die om allerlei duistere redenen geen goede vaderlanders zijn. Dit soort lieden en ook zakenmensen, die han delen met landen achter het IJzeren Gordijn, waardoor ze soms ongewild via chantage in communistische spiona- ge-affaires betrokken worden moet terdege in de gaten gehouden worden. We weten, dat in Moskou, Praag, Oost- Berlijn etc. de centra zijn van een uiterst geraffineerde, perfect georgani seerde communistische spionage, die de hele wereld omspant, duizenden spion nen en tienduizenden handlangers om vat en er voortdurend in slaagt met be hulp van verraders de meest geheime zaken op het gebied van de N.A.V.O.- defensie en de buitenlandse politiek in handen te krijgen. En al zijn er blijkens de arrestaties, die in de na-oorlogse ja ren in Amerika, Engeland, Frankrijk, Zweden etc. zijn verricht, voor de Rus sen vermoedelijk nog slechts heel wei nig Westerse geheimen overgebleven, op de regeringen rust niettemin de plicht al het mogelijke te doen om aan de spionage-activiteiten van achter het IJzeren Gordijn het hoofd te bieden. Dit houdt in, dat niet alleen de buiten landse spionnen, die hier werken, zoals enkele jaren geleden een lid van de Sovjet-ambassade in Den Haag, moe ten worden opgespoord, maar dat ook hun Nederlandse feitelijke of potenti ële helpers in de gaten gehouden moe ten worden. Dit is eenvoudig een kwes tie van zelfverdediging. Als we horen, dat. in de Nederlandse ambassade in Moskou enige tijd geleden een viertal microfoons werd ontdekt, waardoor de Russen alles konden afluisteren en op band-recorders opnemen, zodat men in eigen ambassade over belangrijke aan gelegenheden nog slechts fluisterend durft te spreken, dan geloven we, dat ook hier het spionagegevaar zo sterk is, dat een goed georganiseerde veilig heidsdienst absoluut onmisbaar is. De oppositie tegen de B.V.D. en in het algemeen tegen het afluisteren van telefoongesprekken komt dus allereerst van de zijde dergenen, die weten, dat ze mogelijkerwijze in de gaten gehou den worden. Van die oppositie behoeft de regering zich niets aan te trekken en deze kan, wat ons betreft, rustig door gaan. Anders staat het met vele po litici en journalisten, die tot de demo cratische partijen behoren en onver dacht goede vaderlanders zijn, maar die door een verabsoluteren van onze Westerse democratische beginselen in feite de afweerkracht van de staat te gen ondermijnde activiteiten verzwak ken, doordat ze eveneens kritiek uit oefenen op de B.V.D. en zulke hoge eisen stellen aan deze instelling in ver band met de handhaving van onze gees telijke vrijheid, dat er van een doel treffende contra-spionage eigenlijk wei nig terecht kan komen. Dit is een vraagstuk apart, dat we hier niet kun nen behandelen, maar waarover we nog wel eens schrijven. Wij zijn het echter met deze ultra-democratische opvattingen dit willen we alvast wel zeggen beslist niet eens en betreuren het daarom, dat men ook van die zijde Daarom, ging zij vAt van de plaats waar zij geweest lüas, en haar twee schoondochters met haar. Als zij nu gingen op de weg om weder te keren naar het land Juda, zo zeide Naomi tot haar twee schoondoch ters: Gaat h^een, keert weder, een iegelijk tot het huis harer moeder; de Heere doe bij u weldadigheid, gelijk gij gedaan hebt bij de doden en bij mij, de Heere geve u, dat gij rust vindt, een iegelijk in haars mans huis. (Ruth 1 7—9a) Nadt de voorbereidingen voor het vertrek getroffen zijn, vertrekt Naomi uit de plaats, Vv^aar zij heeft geleefd. Wat smartelijke herinneringen zullen haar bij haar vertrek hebben vervuld. Het was ruim 10 jaar geleden, dat zij met haar man en zonen het door de hon ger bezochte land Kanaan hebben ver laten en zjch in IVloab hebben gevestigd. Nu zal zij, alleen overgelaten, terug keren naar het land der vaderen. iVIan en zonen blijven achter. Hun stof rust in Moabs aarde tot de jongste dag. Haar schoondochter zouden haar, on getwijfeld is dat Naomi's mening ge weest, een eindweegs vergezellen op haar weg naar Kanaan. Veel zal er op die tocht wel niet besproken zijn. Een ieder van de drie weduwen zal genoeg aan eigen gedachten en leed gehad heb ben. Als men Judea's grens reeds na dert, vergezellen 'de schoondochters nog steeds haar schoonmoeder. Nu echter gaat Naomi pas de bedoe ling van de beide reisgenoten verstaan. IWaar neen, dat mag en wil zij niet toe staan. Het lot van deze nog jonge we duwen kan het hare teverbinden zou het vergen van een te groot offer ge weest zijn. Gewiis, het zou ook Naomi hard vallen afscheid te moeten nemen van de schoondochters, waarmee zij lief en leed heeft gedeeld en die haar nog tot zo grote steun in haar ouderdom zijn kunnen. Wat een grote, vrijwillige opoffering toont Naomi wanneer zij zich aldus tot haar twee schoondochters richt: „Gaat heen, keert weder, een iegelijk tot het huis van haar moeder". Het is toch een zeer natuurlijke zaak, dat de weduwen van haar zonen we derkeren tot hun eigen moeders. Die hebben toch de meeste rechten op hen. Neen, hier mag Naomi, hoe dienstig het haar ook overigens geweest zou zijn, geen rechten laten gelden. Zij dringt er dan met voorbijzien van eigen belang op aan, dat zij nu, wijl Juda's grens haast bereikt is, zouden terug keren naar hun eigen huis. Zij wil hen echter eerst nog danken voor al de aanhanlielijkheid en liefde, die zij aan haar zonen en haar zelf bewezen hebben. Wat een voorrecht is het, dat de ver houding tussen Naomi en haar schoon dochters zo geweest is, als dit gedeelte van Gods Woord aangeeft. Met dank baarheid herinnert zij zich al de trou we liefde aan haar zonen betoond. Die kunnen daarvoor niet meer erkentelijk zijn. Naomi acht het haar plicht om daarvoor nu, nu zij afscheid nemen zullen, te danken. Geen verwijten over verzaakte plicht of gesmade trouw be hoeven dit afscheid hartelijkheid te ont nemen. Ja, met een overstelpt gemoed mag zij denken aan wat Ruth en Orpa voor Naomi geweest zijn na het ster ven van Machlon en Chiljon. Naomi spreekt het dan ook als een zegenbede uit, die opwelt uit herinne ring aan al de zorg en liefde, die zij van haar schoondochters had ondervon den: De Heere doe bij u weldadigheid. Gods Woord stelt alle levensverhou dingen ons voor, zoals zij zijn moeten. Ook voor deze tijd is wat te Ieren uit hetgeen door de Heilige Geest over de onderlinge verhouding van Naomi en Ruth en Orpa ons beschreven wordt. Zulke verhoudingen zijn alleen moge lijk, wanneer onzelfzuchtige bedoelingen de drijfveren van ons handelen en spre ken zijn. Overduidleijk blijkt dit uit Naomi's houding. Zij verstaat en vv^eet de roeping van de vrouw en zij zoekt niet eigen voordeel of belang, maar al leen het belang van haar schoondoch ters, als zij hun toewenst, dat zij rust vinde „een iegelijk in haars mans huis." Daar toch zal voor deze vrouwen een taak zijn: In de bestiering van het huis houden van de man, die haar werd gegeven. Steeds rneer wil men in deze tijd de door God gestelde grenzen uit wissen. De man en de vrouw hebben ieder een eigen taak in het leven. Eigen ter reinen. Geen vrouwen behoren op plaatsen, waar de man zijn arbeid ont ving. Het is geen minderwaardige ar beid, wanneer God de vrouw een plaats geeft in het huisgezin. Naomi wenst dit als een zegen haar schoondochters toe. „Rust in het huis van haar man.' Maar ook weet NaO'mi de bron van de ze zegen en daarom zegt zij: „de Hee re geve u." God leidt het leven in de toestelling van Zijn voorzienigheid. En daarom wenst zij haar dochters dat ge luk van de Heere toe. Trouwe zelfverloochening vervult Na omi, wanneer zij zo haar schoondoch ters toespreekt. Ge wis, wij mogen deze zelfverloochening van Naomi wel eens overdenken en bepeinzen. Eigenbelang is zo menigmaal de drijfveer van vele van onze handelingen; ook al kunnen wij dat met een vrome wens bemante- len. Eigenbelang is de vrucht van de zonde. Zelfverloochening is vrucht van ge nade, die ons lust geeft om niet alleen naar de eerste, maar ook naar de twee de tafel van Gods Wet te handelen. En ziet deze genade heerlijk geopenbaard in Naomi's onbaatzuchtig, zelfverlop- chenend handelen. V. op maandag tot en met vrijdag van 9-12 uur in liet Verenigingsgebouw ,,De Scliakel" Beatrixlaan 31, telefoon (01877) 777 meedoet aan een overmaat van kritiek op de B.V.D. en haar activiteiten. Natuurlijk is een geheime dienst een ietwat griezelige zaak. Ze is uiteraard gericht op staatsgevaarlijke activiteiten van dubieuze personen en als zodanig broodnodig, maar ze kan haar boekje ook te buiten gaan door b.v. telefoon gesprekken af te luisteren van ande ren, die men moeilijk als niet-loyaal kan beschouwen. Dit gevaar zit er in derdaad in. Er moeten dus wel waar borgen daartegen zijn. Maar wij zyn van mening, dat men daarover zo wei nig mogelijk in het publiek moet spre ken. Als het over een geheime dienst gaat, moet men niet de onbetrouwbare politieke elementen in de kaart spelen door mee te gaan doen met of zelfs het initiatief te nemen tot een open bare behandeling in de Tweede Kamer over deze dingen, hetgeen onlangs ge schiedde. Dit gebeurde door de fractieleider van de P.v.d.A. Dr. Vondeling. Op 29 ok tober stelde hij enige vragen aan de re gering over de waarborgen voor het brief- en telefoongeheim, over de me dewerking van de P.T.T. bij het afluis teren en over het aantal abo^nné's, dat thans om redenen van criminaliteit en staatsveiligheid wordt afgeluisterd. Dr. Vondeling vroeg echter-naar de beken de weg, want hij kan er meer van we ten dan anderen buiten de regering. Er is n.l. een speciale commissie in de Tweede Kamer, bestaande uit de vijf fractievoorzitters van de grote partijen, waarvan hij bovendien zelf voorzitter is. Deze commissie heeft het recht van de regering de nodige inlichtingen te vragen over het werk van de B.V.D. Hij kon tevoren begrijpen, dat minis ter-president Marijnen, die de vragen beantwoordde, toch niet alles kon ver tellen wat velen graag zouden willen weten. Hij heeft dit dan ook niet ge daan. Wel erkende hij, 'dat de privé- sfeer van de burger moet worden ge ëerbiedigd, ook Inzake de post, de te legraaf en de telefoon. Maar hij stelde terecht nadrukkelijk, dat menselijke rechten en vrijheden niet absoluut zijn en dat in uitzonderlijke gevallen een groter goed, b.v. de veiligheid van de staat, dwingt tot begrenzing van de persoonlijke vrijheid. Het briefgeheim niet dat van de telefoon is vastgelegd in art. 173 van de Grondwet. Het is onschendbaar be halve in bepaalde bij de_wet omschre ven gevallen. Zo moet ingevolge de Postwet (art. 3) de Kantonrechter te 's Gravenhage toestemming geven tot opening^ van brieven, die onbestelbaar zijn, om deze alsnog terecht te kunnen brengen. Zo kan de curator in een fail lissement ook brieven openen, die aan de .gefailleerde gericht zijn en kun nen rechterlijke autoriteiten zulks doen MIDDELHHRNIS1,TK,!23ZS, De wilde staking van het streekvervoer heeft over een groot deel van ons land donderdag j.l. eeni kwart miljoen reizi gers gedupeerd. Duizenden arbeiders kwamen te laat op de bedrijven, som migen schakelden apart vervoer in, de taxi-bedrijven hadden het overdruk en de treinen hadden een groter vervoer dan gewoon. De erkende vakbonden willen een ver nieuwing van het C.A.O. in april a.s. maar dit wil een groot deel van de chauffeurs van de busondernemingen niet afwachten, omdat de lonen te laag liggen. De buschauffeurs van de R.T.M, en ook het tram- en het personeel van de veerboten op Goeree-Overflakkee heb ben zich met de stakers solidair ver klaard. Donderdagmorgen reden er geen bussen en ook na de eerste dienst van de veerboten Middelharnis-Hellevoet- sluis v.v. werd niet meer gevaren. De post is donderdagmorgen nog op tijd op het eiland gekomen en met eigen ver voer op de dorpen gedistribueerd. Op het emplacement van de veren te Middelharnis en Hellevoetsluit ston den lange files van personen- eni vracht wagens om overgezet te worden, het was een hopeloze situatie. (Zie verder binnenzijde van dit blad.) Speciaal la het opmaken van B. T. d. VEEB Telefoon 2682 Wesidyk 86 MIDDELHARNIS Dinsdagmorgen is de eerste van de 68 sluisschuiven voor de doorlaatkokers in de Haringvlietdam in de werkhaven aan de bouwput gearriveerd. Er zijn zoals bekend 17 van deze kokers zowel aan de zee als aan de rivierkant moeten deze schuiven worden aangebracht. In iedere opening komen twee halve schui ven, zodat er in totaal 68 nodiig zijn. Op de foto is de eerste halve schuif te zien, een g-evaarte van 30 meter lengte met een gewicht van 200 ton. Precies op hoog water wordt de enorme kolos met electrische lieren over rails de wal op getrokken. WERKSPOOR is met de uitvoering en montage van deze schuiven belast. Zij worden echter niet alle bij Werkspoor gemaakt; deze eerste is bij Kloos Kin derdijk gefabriceerd. Het gevaarte is te water vervoerd op een enorme, bak, getrokken door 3 slepers. Het stond-ge monteerd op een stel stalen lorries. Aan de werkhaven is er_een speciale steiger voor gebouwd om de tweehonderd ton staal van de bak de wal op te komen trekken. Dit moest precies op tij gebeu ren en bij gunstig weer, dat de rails van de bak en de brug precies op elkaar kloppen, al is er met deze brug door een speciale constructie nog wel een beetje naar hoger en lager te manipuleren. Er moesten bij deze eerste lossing nog wel enige kinderziekten worden over wonnen, daar het hek van de brug te hoog bleek te zijn. In een minimum van tijd had men met een snijbrander dit obstakfil weggewerkt. Verder verliep het letterlijk en figuurlijk op rolletjes. In het inwendige van de bak waar mee de schuiven worden vervoerd, be vinden zich grote waterreservoirs, die kunnen worden volgepompt, wanneer men de bak moet laten zakken. Om te voorkomen dat de bak bij het aflaten van de schuif op de brug, zou opwippen moest een van de tanks worden volge pompt. De electrische lier die het geval naar boven trekt heeft een trekkracht van 7V2 ton. Om de 200 ton naar boven te halen vergde niet veel kracht, omdat het gewicht op de lorries stond en ver deeld. Met evenveel gemak zou men b.v. met dezelfde lier 1000 ton naar bo ven kunnen trekken. Met walkies-talkies vanaf de ponton naar de lier stonden de mannen met el kaar in verbinding om het vervoer goed te laten verlopen. Inhangen komt later Deze eerste sluis is bestemd voor sluis 17 aan de zeezijde. Aan inhangen is rnen voorlopig nog niet toe, men zal eerst een groot aantal (halve) schuiven aanvoeren. Bovendien moet daarvoor zoals we in een vorig nummer hebben rrieegedeeld de grote kraan worden verbouwd en 8 meter breder worden gemaakt. Het zal wel 1964 worden eer dit gereed is. In dit nummer wordt een begin gemaakt met een nieuw vervolg verhaal. Het is weer een verhaal van Schippers getiteld: „Twee wegen, één doel." Het vorige is bij onze lezers en lezeressen zeer in de smaak gevallen en wij twij felen niet of het zal met dit ver haal zéker hetzelfde zijn. S^;o^2>32iiN2>öv>.i>s3^3v>oos:>Os3^.>s:^^ met brieven gericht tot of afkomstig van verdachten. Ambtenaren van de P.T.T mogen in andere gevallen hun medewerking daaraan niet verlenen. Zij moeten zelfs bij hun infunctietreding een eed of belofte afleggen, dat zij bij de uitoefening daarvan omtrent brie ven, telegrammen en telefoongesprek ken de stiptste geheimhouding zullen bewaren. Bij overtreding daarvan ko men ze in conflict met het Wetboek van Strafrecht. Bij de jongste discussies hierover ging het speciaal over het aftappen van de telefoons. Communistische leiders kla gen hierover wel eens en ook de heer Koekoek meende, dat het bij hena al jarenlang gebeurt. Het staat vast, dat de B.V.D. wel eens telefoongesprekken afluistert. Dat erkende de minister ook, maar hij wilde natuurlijk niet antwoor den op de vraag bij hoeveel abonné's dit gebeurt. Hij deelde mee, dat het uit overwegingen van staatsveiligheid wel eens nodig is, maar dat het slechts in zeer uitzonderlijke gevallen ge schiedt. De P.T.T. moet dan een speciale machtiging hebben en daaraan haar me dewerking te verlenen. Geopend alle werkdagen, ook op zaterdagmorgen. VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 TELEFOON (01870) 2012 Een sociale instelling zonder winstoogmerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1