Eerste gondel voor kabelbaan over Grevelingen op de rail estedings- eperking nodig lliifW-dlquK^ Meditatie 2V2 jarig jongetje Ledenvergadering Clir. Ulo-sciiool FlCvKORTENEGsZOOH Dhr. M. Kamerling (5 bij verkeersongeval Fietsen Is gezond Vrijdag 8 november 1963 No. 3236 Chi, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ver$chgnt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavcnd Zalig zijn de armen van geest Den Bommel Fruitmanden en FruitËakjes ,^De ^ruitc&ntrale" Zondagsdiensten artsen Uw5 pgINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk jel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Nu de loononderhandelingen tot een oed einde zijn gebracht „goed" in ie zin dat er geen heftig conflict is ont- taan en de zo gunstig werkende Stich- ing van de Arbeid niet is geëxplodeerd komt de vraag naar voren, welke de onsequenties zullen zijn van de enor- le veriioging van de lonen en salaris- en in 196*- Wij hadden ons baserende p een verhoging van 8''/o, uitgerekend 'at de totale loonsom met l'/a miljoen uiden zou stijgen. Nu het percentage feite hoger dan 10 zal zijn, omdat er êdrijfstaksgewijze nog hogere stijgin- ■en mogelijk zullen zijn, wordt het be- rag geschat op 2 a ZVz miljard. Dit be- ielcent, dat de loontrekkenden dus een eel groter bedrag in de consumptieve ifeer liunnen brengen dan tot dusver. ï)it is niet zo groot als genoemde 2 a l'li miljard, want een deel ervan wordt gespaard, maar het zal toch zeker wel lO'/o ervan bedragen. De koopkracht van iet publiek, die we in 1964 kunnen ver- ivachten is dus aanmerkelijk hoger dan je tot dusver was. Het resultaat van de ;oononderhandelingen zal voor onze iconomie ingrijpende gevolgen hebben. Wen lian zeggen, dat er een belangrijke geldinjectie zal plaats vinden, die on- 'e economie zeker niet onberoerd zal laten. Er zal veel meer gekocht kunnen Ivorden, zelfs als men rekening houdt met forse prijsstijgingen en de vraag is jvellce repercussies dit zal hebben op Je arbeidsmarkt, de batalingsbalans enz. 5en zo hoge stijging van het loonpeil noet reacties geven op allerlei andere ;ebieden. Als men de vraag stelt of de moeilijk- leden in de loonsector nu, althans voor lopig, zijn opgelost, dan moet het ant- oord beslist ontkennend luiden. Im- ers de grote oorzaak van het conflict as de overspamien arbeidsmarkt. laardoor waren de zwarte lonen ont staan, verschenen de koppelbazen, de den dure buitenlandse arbeiders hun in- rede, stagneerde de produktiviteit, wer en de cao's in menige bedrijfstak in 'eite lirachteloos en door dit alles ont- itond in de arbeidswereld een chaoti- iclie toestand, die men veel te lang heeft laten voortwoekeren. Aan -deze over- panning van de arbeidsmarkt komt ech- ;er door de forse loonsverhogingen geen ind. Ze verandert er niet door. De waal is dus niet in de wortel aangetast n blijft op onze hele economie onver minderd doorwerken, ja, ze zal nog er- ger worden, doordat de toenemende con sumptie (vanwege de hogere lonen) en I grotere produktie en derhalve ook meer I werlskrachten nodig maakt. De regering vreest terecht, dat de zeer I grote stijging van de koopkracht ma cro-economisch gezien een omhoog I gaan van de bestedingen te zien zal ge ven, die uit zal gaan boven de stijging van de produktie en daardoor tot over- besteding zal leiden. Ze gaat daartegen maatregelen nemen, die ons herinneren aan de bestedingsbeperking van begin 1957. We komen hier nog nader op te rug, doch willen eerst eens nagaan, welke gevolgen de loonsverhoging zal heben in diverse sectoren. De prijzen. Het Centraal Planbureau .heeft berekend, dat van elk percentage loonsverhoging, dat gegeven wordt bo- I ven de produktiviteitsstijging, maar 0.3 "/o reëel overblijft na een paar jaar, omdat de rest verdwijnt in prijsverhö- (j3 gingen. Daar de produktiviteit de laat ste jaren door verschillende oorzaken slechts weinig stijgt, ligt het voor de hand, dat de bedrijven hun toekomstige veel hogere loonsom voor een zeer groot deel door prijsverhogingen gaan com penseren, waar de Min. van Econ. Za- 1 ken weinig aan zal kunnen doen. We moeten ons dus voorbereiden op een golf van prijsstijgingen. De zwarte lonen. Zullen deze door de loonsverhogingen verdwijnen? Niemand die het gelooft. In de eerste plaats, om dat in menige bedrijfstak deze verho- Sing minder bedraagt dan het percen tage der zwarte lonen, zodat deze niet geheel worden gecompenseerd. Zou men i de nieuwe cao's dus stringent gaan toe- Passen, dan betekent dit voor vele ar beiders (metaal, bouwvakken) een loons- verlaguig! Het ligt dus voor de hand, dat de onrust en de spanning blijven be- i staan en er weer nieuwe zwarte lonen _zullen ontstaan doordat het tekort aan Arbeidskrachten de werkgevers hiertoe ^Is het ware dwingt. Deze loonsverho- gnig, die onze economie in gevaar brengt, zal ondanks haar uitzonderlijke hoogte het essentiële probleem niet op lossen. De bedrijven. Deze kan men niet alle over één kam scheren wat hun finan ciële positie en mogelijkheden betreft. Ongetwijfeld zijn er, die de loonsverho gingen zonder hun positie in gevaar te wengen kunnen betalen. Vooral als de Mm. van Econ. Zaken de prijzen sterk drukt, zullen de winsten kleiner worden ■Dit is bij een deel der bedrijven niet zo ■^S, maar voor vele kleinere, met na- e voor de z.g. marginale bedrijven (die an de rand van de bestaansmogelijk heid leven)^ wordt dit funest. Zij moeten oor hun investeringen, die nodig zijn oor vervanging of uitbreiding, een Eeel van de winst gebruiken. Dat is trou wens alle bedrijven: investeringen ge schieden zeker voor 90'Vo uit eigen mid delen via de winst. Alleen de heel gro te kunnen leven op de kapitaalmarkt, fnaar de randbedrijven kunnen steeds moeilijker bankkredieten krijgen. Het hgt derhalve voor de hand, dat een aanmerkelijk deel der kleine bedrijven, ""et name de kleine zelfstandigen die „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het koninkrijk der hemelen". Matth. 5 3. De Heere Jezus is de Zaligmaker van Zijn volk. Wie deze naam „Zaligmaker" mag leren spellen krijgt daar diepe be tekenis voor. Want iemand die zalig gemaakt moet worden, die is het niet, die is rampzalig. En dat zijn alle men sen van nature. Het jammerlijke is al leen dat alle mensen dit niet weten en ook niet willen weten en daarom in der waarheid de Heere Jezus, als de Zalig maker voor zondaren niet nodig hebben Doch nu zijn er ook mensen die door de Heilige Geest aan hun rampzaligheid ontdekt zijn geworden, zonder dat zij vooral in het begin, dit een werk des Geestes durven noemen. Zij gaan ongetroost door dit leven, worden vaak als een onweder voortge dreven. -Voor dezulken nu is de eerste zalig spreking die hierboven staat afgeschre ven, een bron van troost en bemoediging tevens. Want de Heere Jezus, de Za ligmaker van zondaren, heeft gezegd: Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het koninkrijk der hemelen. Armen van geest, wat zijn dat voor mensen? Dat zijn geen natuurlijke arme mensen, want dan zouden de natuurlij ke rijke mensen van de zaligheid zijn uitgesloten, zoals b.v. Abraham, die in natuurlijk opzicht rijk was. Anderzijds is het wel waar dat de armen van geest meest onder de natuurlijke armen ge vonden worden. Want een rijke gaat be zwaarlijk in in het koninkrijk der he melen, omdat hij zo gemakkelijk op zijn goed zijn betrouwen zet. Het zijn daar om niet vele rijken en vele edelen, maar het arme en onedele en het verachte dat heeft God uitverkoren. Met armen van geest worden ook niet diegenen bedoeld die maar een klein verstand hebben, al worden die natuur lijk vanwege de kleinheid van hun ver stand niet uitgesloten. Als die er alleen echter mee bedoeld werden dan zou er voor een man als Paulus geen plaats zijn daar dit een man geweest is met een groot verstand. Met armen van geest worden niets anders dan geestelijke armen bedoeld. Dat zijn geestelijke mensen, die door de Geest- Gods wederom geboren zijn. En daardoor zijn zij in staat om geestelijke zaken recht geestelijk te verstaan. Want de natuurlijke mens verstaat niet de dingen die des geestes Gods zijn. Zij zijn arm. Zo nemen zij zich zelf waar. En als armen spreken zij sme kingen uit. Spr. 18 23. O, neen, het zijn geen beroepsbedelaars, die een arm pak aantrekken en een meewarig ge zicht zetten, om daardoor het medelijden van anderen op te wekken, omdat dat nu eenmaal bij hun vak behoort. De geestelijIce armen zijn mensen die hun geestelijke nood beleven. Hun zijn de ogen opengegaan voor alles wat zij missen en voor de grote schuld die zij bij God hebben. Zij missen Gods gunst en gemeenschap en kunnen van de he melhoge schuld die zij door de zonde gemaakt hebben geen cent afbetalen. En daarom roepen zij tot God met een hartelijke belijdenis van schuld, of God hen in Christus genadig wil zijn. Of Hij hen om Zijnentwil hun schuld vergeven wil. En als zij wat lang moeten roepen dan geeft hen dat des te meer smart in het hart, en dit doet hen vuriger worden in de gebeden voor de troon van Gods ge nade. Zij laten niet af hand en oog op te heffen naar omhoog. Totdat Hij, ook hen genadig zij. En dezulken laat de Heere niet eindeloos roepen. Neen Hij neigt zijn oor tot zulke armen, die g^ns ontbloot zijn. Hij schenlit hen hulp en Hij redt hen keer op keer. Dit doet Hij door hen Zijn beloften te doen geloven. Daar kunnen zij uit zichzelf niet bij. Zij durven ze zichzelf ook zo maar niet toe te eigenen, gelijk het naam-christendom zo gemakkelijk doet. Dezen hebben een bijbel vol met beloften en zijn altoos dadelijk klaar. Rijk en verrijkt. Arme mens! Maar bij de geestelijke armen moet het toegepast worden door de Heilige Geest. Deze moet hun toeigenen hetgeen zij in Christus hebben. En die wil dat doen ook, maar dan op Zijn tijd. En wat is het dan zalig als zij dit ervaren mogen. Dan gevoelen zij zich waarlijk gelukkig. Dan behoeven zij met geen gestolen goed op pad. Maar dan mogen zij zingen en dan kan het ook: Ik roem in God en prijs het onfeilbaar woord. Want ik heb het zelf uit Zijnen mond gehoord. Wat sterveling zou mij schei den. Zalig zijn zulke armen van geest, want hunner is het koninkrijk der he melen. Daar zijn zij uit genade door de wedergeboorte, burgers van geworden. De schatten van dat hemels koninkrijk, daari worden zij hier uit bediend. Deze te ontvangen door het geloof geeft een zalige voorsmaak van de hemel te be leven. Neen dan zijn zij niet arm meer, wel in zich zelf, maar dan toch rijk. in God. En straks krijgen zij al de schatten van. het koninkrijk ten volle in bezit. Het is hier, om het zo te zeggen, altijd maar leven uit de rente, straks krijgen zij het volle kapitaal. Want zij zijn erf genamen van God en mede-erfgenamen van Christus. Daarom zullen zij alles beërven. Wat zal dat zalig zijn. Bent u ook zo een arme van geest? Dan bent u toch rijk. M. Ds. V. d. Ent VERENIGING TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING VAN CHRISTELIJKE SCHOLEN VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS TE GOEDEREEDE Aan de leden/ouders, (gem. Zuidzijde) AGENDA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. ■tot het bijwonen van de ledenvergadering van bovengenoem de vereniging op heden vrijdag 8 november a.s. des avonds 7.30 uur in de Oude School te Ouddorp. Opening; Mededelingen door de voorzitter; Aftreden voorlopig bestuur; Bestuursverkiezing Mededelingen en inleiding door het hoofd der school; Gelegenheid tot het stellen van vragen; Rondvraag; Sluiting. HET BESTUUR Door een vergissing is deze advertentie eerst heden geplaatst. met enig personeel werken, in grote moeilijkheden zullen komen. Als de zelf financiering d.w.z. het aanwenden van reserves uit de winst, onmogelijk wordt worden deze kleine bedrijven onherroe pelijk de dupe. De betaJinigsbalans. Doordat ons prijs peil stijgt, wordt de import relatief goed koper en dit betekent een scherpere con currentie op de binnenlandse markt en een verzwakking van onze exportposi tie, met als gevolg, dat onze handels balans, die 75 a 80'»/o van onze beta lingsbalans uitmaakt, zal verslechteren. De betalingsbalans waarvan het over schot voor 1963 en 1964 in de Miljoenen nota geraamd wordt op 600 miljoen, een bedrag, dat dicht bij het cijfer ligt van 500 m., dat men als evenwichtspunt aan neemt, zal dus door de loonstijgingen van 1964 zonder twijfel zeer ongunstig worden beïnvloed, temeer daar de geld injecties aanleiding zullen geven tot een grotere invoer van produkten en een grotere uitvoer van deviezen voor bui tenlandse reizen. De arbeidsprestaties. Hoewel deze slechts voor een deel kunnen bijdragen tot de stijging van de produktiviteit deze moet grotendeels komen van de mechanisatie en rationalisering zijn zij niettemin van groot belang. Een on derzoek in een aantal bedrijven heeft echter tot de conclusie geleid, dat de loonsverhogingen niet leiden tot hogere maar integendeel tot mindere arbeids prestaties! De produktiviteitsverhogin- gen van de laatste Jaren zijn vrijwel uitsluitend het gevolg geweest van ver dere mechanisatie (z.g. diepte-investe- ringen.) Meer welstand leidt blijkbaar tot minder werklust. Dit verschijnsel doet zich in alle welvarende landen voor Om dit enigermate tegen te gaan zou men eigenlijk de beloning naar prestatie meer op de voorgrond moeten stellen, maar het is de vraag of de vakbonden dit zullen accepteren. We zouden nog meer aspecten onder het oog kunnen zien, doch de boven staande mogen voldoende zijn. De con clusie is in elk geval, dat er een be stedingsinflatie dreigt, die via een be stedingsbeperking teruggedrukt moet worden. De consumptie moet worden ingeperkt: de regering begint met siga- Door een vergissing van redaktiewege is de advertentie van de eerste Jaar vergadering van de Chr. Ulo-school te Stellendam dinsdag niet geplaatst en heden eerst opgenomen. Wij attenderen er op dat deze bijeen komst niet gehouden wordt in het ver enigingsgebouw maar in de Oude school te Ouddorp. De aanvang is bepaald op hedenavond 8 uur. retten en benzine, maar dat zal o.i. niet voldoende zijn. De investeringen moeten ook onder druk worden gezet: de over heid begint met een beperking van on geveer 100 miljoen. Voor het Rijk en een even hoog bedrag voor de lagere overheidsorganen. Voorts heeft de min. van Financiën via een staatslening AQQ miljoen gulden uit de circulatie geno men, waardoor de koopkracht wordt afgeremd. Ook het bedrijfsleven zal zijn investeringen moet gaan beperken, waarvoor eveneens maatregelen op de geldmarkt nodig zullen zijn. Zo zullen de drie bestedingscategorieën con sumptie, investeringen en overheidsuit gaven ieder hun bijdrage moeten le veren. Het is te hopen, dat deze operatie evenals in 1957-1958 slagen zal. Toen wist de regering de arbeidsreserve, die in 1956 gedaald was tot 35.000 met een aantal aanvragen bij de Arbeidsbureaus van 110.000', in 1958 wat deze getallen betreft, precies om te keren. Voor een soepele functionering van ons econo misch systeem zal dit ook nu nodig zijn. Zolang immers de overspanning op de arbeidsmarkt blijft voortduren kan er geen sprake zijn van een gezonde ont wikkeling. Loonsverhogingen kunnen dan de zaak alleen maar verergeren, vooral wanneer ze te fors zijn en geen rekening houden met de stijging van de produktiviteit. Dinsdagmiddag is het 2'/2 jarig zoon tje Abraham van de familie v. d. Linde wonende Bommelsedijk Zuidzijde (gem. den Bommel) in een brandput van de nabij de ouderlijke woning gelegen boer derij van de Wit verdronken. Mevr. v. d. Linde had haar zoontje 's middags 1 uur nog thuis gezien. Terwijl zij de ba by hielp moet het ventje zijn vveggelo- pen, waarschijnlijk om naar zijn groot vader te gaan die achter de boerderij op het landwerkte. De moeder heeft toen zij even later het ventje miste direkt de omgeving afgezocht. Toen dit zonder resultaat bleef werden politie en brand weer ter assisentie ingeroepen. Ook werd na enige tijd een Rijksspeurhon- dengeleider verzocht die direkt geko men is. De politie heeft met enkele dreggen de troebele brandput afgezocht, wat echter geen resultaat had. De brand spuiten van den Bommel en Achthuizen pompten daarna de put gedeeltelijk leeg Te ongeveer 6 uur 5 uur na de ver missing kwam het ventje door de woeling in het water boven. Dit tragi sche ongeval heeft in de buurtschap grote ontsteltenis en medeleven met de zwaar getroffen familie opgewekt. Het gezin telde 4 kinderen. DEN BOMMEL Gerestaureerd© Herv. Kerk wordt 13 november a.s. in gebruik genomen. Het staat nu vast, dat de gerestau reerde Hervormde kerk te Den Bommel D.V. woensdag 13 november a.s. in ge bruik wordt genomen. Volgens het pro gramma voor deze speciale dienst zal eerst een welkomstwoord worden ge sproken door de Pres. kerkvoogd de heer B. Melissant en de overdracht plaats hebben. De pastor loei ds. T. van 't Veld zal vervolgens een meditatie uitspreken naar aanleiding van Psalm 84. Daarna zal er gelegenheid zijn voor genodigden tot het uitbrengen van gelukwensen. Na afloop zal er in het nabijgelegen ver enigingsgebouw aan genodigden koffie worden geserveerd. De eerste rode motorgondel voor de kabelbaan over het Grevelingengeul, is aan de Oostkop van de dam aan de rail gehangen. Het is een proefeonde!, waar mee langs de vaste baan op het z.g. laadstation voor stortsteen, zal worden geëxperimenteerd. Toen de gondel nog op de grond stond zijn eerst de zware wielen en assen, elk van 3 ton, boven op het dak gemon teerd. In totaal zitten er 16 wielen aan voor de voortbeweging en acht er onder die als geleiders dienst doen om van de vaste baan weer op of van de 93 mm. dikke kabel te komen. De montage ge beurt door de montageploeg van Kloos te Kinderdijk, onder toezicht van een Franse mecanicien uit Grenoble. Er moeten tien van deze gondels be drijfsklaar worden gemaakt. Alles in afwachting van de nieuwe kabelbaan. die nog moet worden gemaakt. Maar er is voorlopig werk genoeg aan de oost- kop, want het monteren van de gondels vergt veel tijd en is een precies werk. Wanneer de eerste gondel klaar is kan de eerste gondelier aan zijn opleiding beginnen. Er zijn reeds een drietal „chauffeurs" te Bruinisse gearriveerd. Het proef rij den geschied op een vaste, railbaan van 250 meter lengte tussen de torens aan de wal. ledere gondel heeft met het wielen- stel en het net voor de te vervoeren ste nen een gewicht van 18 ton; telkens zal iedere gondel 10 ton stortsteen krijgen te vervoeren om deze in het 1200 meter brede geul te deponeren. Geladen weegt iedere gondel dus 28 ton. Het wachten is nu maar tot de nieuwe kabel klaar is, dan pas wordt officieel met de sluiting begonnen Dit zal nog wel enige maanden op zich laten wach ten. SOMMELSDIJK Tengevolge van een verkeersongeval is J.l. dinsdagmiddag te Hellevoetsluis overleden de 54-Jarige heer M. Kamer ling wonende te Sommelsdljk. Het on geluk gebeurde op de Kanaalweg nabij de z.g. Sluisbrug, waar de heer K. met zijn brommer vanaf het fietspad de drukke weg wilde oversteken teneinde via de brug naar de veerpont te rijden. Hierbij werd hij gegrepen door een per sonenwagen die uit de richting Rotter dam naderde en door dhr. K. waar schijnlijk niet werd opgemerkt De wagen werd bestuurd door de 43 jarige heer Ph. D. te Oostvoorne en reed in de richting van het z.g. Zuidfront vanwaar rondvaartboten e.d. naar de Deltawerken varen. Dhr. Kamerling was ernstig gewond en moet vrijwel op slag zijn gedood. Het slachtoffer was sinds enkele weken werkzaam op de rubberfabriek te Hel levoetsluis. Voordien was hij schoen maker te Sommelsdljk. De begrafenis is bepaald op zaterdag 9 nov. op de Alg. Begraafplaats te Som melsdljk. Dit droeve ongeval heeft gro te ontroering in de gemeente teweeg gebracht. Speciaal in het opmaken van B. V. d. TEER Telefoon 2682 Westd^k 86 MIDDELHARNIS VOOR BETER é^WA 1^-^ NAAR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z3Z8 Van zaterdag 9 november v.m. 12 uur t.vi. maandag 11 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Di7-fcslaTid-HerfcinËreu-JWelissan.t; Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306. Den Bommel en dokter Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, dieren- arst te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 10 no vember hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer. Dr. Christopher Woodard heeft een boekje geschreven, „Cycling for Life" waarin hij het fietsen aanbeveelt als methode om gewicht te verliezen en langer te leven. Fietsen acht hij een uit stekende vorm van lichaamsbeweging. Fietsen versterkt het hart zegt hij. Ook zwangere vrouwen kunnen volgens hem nagenoeg tot aan het einde van hun zwangerschap blijven fietsen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1