Macro - en micro- economie Levensiekenen vanlmijnwerkers soU fiöe Werk aan Grevelingendam gaat door Voorbereidingen aan Kabelbaan 9 november Klaproosdag L J. C. Pyzzelrlt Dinsdag 29 oktober 1963 No. 3233 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 31 oktober Hervormingsdag CENTRALE VEILING Middeiharnis Ooltgensplaat 36e jaargang PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,10 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. trén van onze lezers, die met zeer veel interesse onze hoofdartikelen leest, ver- '„pkt ons eens wat nader op enkele on derwerpen in te gaan, die de economie hetreffen, zulks speciaal n.a.v. wat wij schreven over het thans zo actuele loon nmbleem We willen dit zo nu en dan saarne doen. Ieder meelevend Neder lands staatsburger zal zo langzamer hand wel bemerkt hebben, dat tegen woordig enige kennis van de economie eigenlijk onontbeerlijk is. Onze huidige maatschappij is zo ingewikkeld gewor den en alle dingen hangen zozeer met elkaar samen, dat vrijwel iedereen da gelijks geconfronteerd wordt met eco nomische problemen. Dit geldt niet al leen voor overheidspersonen en mensen uit het bedrijsleven, politici en journa listen maar evenzeer voor eenvoudige werkmensen, zelfs huisvrouwen. Wie niets van economie afweet, is tegen woordig niet meer in staat behoorlijk een krant te lezen. Het is niet alleen zo, dat iedereen er belang bij heeft iets te'begrijpen van dé werking van onze economie, maar we geloven, dat meer kennis ervan ook zou leiden tot een be- ter begrip voor de maatregelen, die de I overheid dikwijls moet nemen en voor de moeilijkheden op sociaal gebied, zo als die nu aan de orde zijn. Onze ministers hebben wel heel sterk met economische problemen te maken, P speciaal die van Economische Zaken, I Financiën, Sociale Zaken eii Landbouw. ■- Met name voor de eerste twee departe menten zijn daarom beroepseconomen nodig, thans de professoren Andriessen en Witteveen. Ook een zeer groot deel van de Kamerleden is in meerdere of mindere mate economisch geschoold. Leiders van grote bedrijven dienen te genwoordig een economisch georiënteer de opleiding te hebben genoten en die van kleine bedrijven zullen er veel ge mak van hebben als ze er ook één en ander vanaf weten. Winkeliers zitten met het prijzenprobleem en de huis vrouwen, zij het van de andere kant, niet minder. Vakbondsleiders, met name ^de topfiguren, kunnen thans niet zon- der een wetenschappelijke opleiding in de economie. En het zou ongetwijfeld goed werken, wanneer ook de loon- en salaristrekkenden enig inzicht hadden in de functionering van onze volkshuis houding; wellicht zouden ze dan meer I begrip kunnen opbrengen voor de enor- me moeilijkheden, waarmee de overheid het bedrijfsleven en hun vakbondslei ders te kampen hebben. Effectenbezit ters, huiseigenaren enz. hebben weer te maken met andere aspecten in de eco nomie. De bekende prof. Pen, hoogleraar in de economie te Groningen, schreef daar om zeer terecht in zijn boek „Moderne leconomie", dat in een democratisch land eigenlijk iedereen een zekere kennis 0: van economische zaken zou moeten heb ben. Maar helaas ontbreekt daar heel veel aan. Natuurlijk blijft de weten schappelijke studie ervan slechts weg gelegd voor betrekkelijk weinigen. Maar het moet toch mogelijk zijn deze we- g tenschap voor de grote massa zodanig te populariseren, dat men althans voor de hoofdlijnen eruit enig" begrip kan opbrengen. Voorzover we daartoe in. staat zijn, willen we in ons blad gaarne een bijdrage ervoor leveren, al ontvein- ,,y zen we ons niet, dat dit geen gemakke- lijke opgave is, gezien de zeer grote ge- compliceerdheid van de economische jj vraagstukken en de enorme uitgebreid heid van deze materie. Daarbij komt nog, dat ook in deze 'ég wetenschap een zeer. groot aantal vak termen voorkomt, die een buitenstaan- (ïf; der niet begrijpt. IVlen spreekt dan van J een „vakjargon", een uit het Frans af- komstig woord, dat een voor oningewij-^ tden moeilijk of helemaal niet verstaan- P bare taal aanduidt. We komen termen j pj tegen als: nationaal inkomen, produktie 1 Ijs, consumptie, investeringen, besparingen, I import, export, quote, nationaal produkt werkgelegenheid, bestedingen, conjunc- j tuur, la-ingloop, produktiviteit, kapitaal- j goederen, infrastructuur, geldstroom, depressie, wisselkoers, inflatie, deflatie, revolutie, anticyclische budgettering, overbesteding, liquiditeiten, marktpoli- :S| tiek, monetaire politiek, disconto, plan- .ek ning enz. enz. 1 En nu beperken we ons nog^ slechts 'i. tot de meest gebruikelijke. Het lijkt dus f-f wel ondoenlijk zonder .speciaalstudie j: I hierin enigermate wegwijs te worden. j; 3 Maar het moet toch wel mogelijk zijn '- 'l de hoofdzaken van de economie voor ge 'interesseerden enigermate te populari- r seren, zodat meerderen dan thans de r_ processen, die zich in onze volkshuis- •^'l houding en daarbuiten afspelen, althans in grote lijnen kunnen volgen en de sa- t::j menhang ervan begrijpen. Het woord economie zouden we kun nen omschrijven als de leer van de y menselijke welvaart, van de inrichting K en werking van een volkshuishouding. Sfi Het stamt uit het Grieks en de bete- ||,f kenis ervan komt het dichtst bij ons |i' woord huishouding. We hebben gezins- bedrijfs- en volkshuishoudingen, die al- Kle om effeciënt te kunnen functioneren ^op een doelmatige wijze moeten zijn ge organiseerd. De eerste is de kleinste en eenvoudigste. Ook het bedrijfje van de kleine middenstander is gemakkelijk te overzien. Maar een bedrijf als dat van Philips is een reuzenorganisatie, die zon der goede economische leiding onbe- staanbaar is. En in een volkshuishou- yi ding zoals die van onze Nederlandse staatsgemeenschap komt nog heel wat meer kijken. Zolang men zich nu be zighoudt met b.v. de consumptie en de besparingen van een gezinshuishouding of met de produktie en de afzet van een bepaalde onderneming of van een be drijfstak, spreekt men van micro-eco nomie. Het woord „micros" (Grieks) be tekent „klein". Gaat men, echter over op de totale consumptie, produktie, be sparingen, investeringen etc. van onze gehele volkshuishouding, dan verlaten we het terrein van de micro-economie en betreden we dat van de macro-eco nomie (makros is groot). Het gaat bij deze laatste dus om onze nationale huis houding en alles wat daarbij betrokken is. Er is een tijd geweest, dat de macro economie een soort niemandsland was. De economen filosofeerden er wel over, maar hun horizon op dit gebied was zeer beperkt bij gebrek aan gegevens en daardoor hadden ze ook een slechts zeer beperkt overzicht over het geheel. Men kon de werking van de totale volks huishouding, wat produktie, consumptie etc. betreft niet in cijfers uitdrukken. Het is vooral de opkomst van de weten schap der statistiek geweest, die de ont- w^ikkeling van de macro-economie mo gelijk heeft gemaakt. Er waren in de vorige eeuw wel statistieken, b.v. van volkstellingen, maar veel te gering in aantal en op te beperkt gebied om een systematisch inzicht te krijgen in de be langrijkste macro-economische groothe den. Daarom is in 1899 hetCentraal Bu reau voor de Statistifek (het C.B.S.) op gericht, een overheidsorgaan, dat aan ons land onschatbare diensten bewijst. Het beschikt over cijfermateriaal op schier elk gebied, dat vooral door eco nomen wordt gebruikt voor hun studie. Men kreeg tussen de twee wereldoor logen al meer inzicht in allerlei eco nomische samenhangen. Omdat men veel met cijfers moet werken en men dieper ging doordringen in allerlei on derlinge relaties b.v. van lonen en prij zen, kwam de wiskunde erbij te pas en ontstond als onderdeel van de macro- economische wetenschap de econometrie of kwantitatieve economie. Eén van de voornaamste pioniers daarvan is de Rotterdamse professor Tinbergen, die hierdoor wereldvermaardheid verwierf. Na de oorlog in 1945, werd ook het Centraal Planbureau (C.P.B.) opgericht dat steeds groter rol is gaan spelen in onze economische en sociale politiek als reken- en adviesorgaan van de regering Het rekent b.v. de jaarlijkse produkti- viteitsstijging uit en de stijging van de particuliere consumptie, terwijl het de prognoses opstelt, die elk jaar in de Miljoenennota te vinden zijn. Dat is dus ook alles macro-economie. De grote vlucht daarvan dateert feitelijk pas van na de tweede wereldoorlog. Ze was er de oorzaak van dat de klassieke econo mie grotendeels werd verlaten en de moderne haar intrede deed, vooral on der invloed van de beroemde Engelse econoom Keynes (uitspreken: Keens), die in 1936 een wereldberoemd boek pu bliceerde, dat een complete revolutie in het economisch denken teweegbracht, vooral op het gebied van de conjunc tuurpoli tiek. Het is van zeer groot belang, dat wij niet alleen micro-, dus vanuit eigen per soonlijk of bedrijfsbelang, maar ook en vooral macro-economisch denken. Doet men het laatste dan hoedt men zich voor eenzijdigheden, b.v. te hoge loon eisen. Met name de vakbondsleiders moesten dit meer doen. Dan zouden- ze onze economie minder in gevaar bren gen dan nu wel eens het geval kon zijn. Drie mijnwerkers in de ondergelopen ijzermijn bij Peine blijken nog in leven te zijn. -Links: Een capsule met le- veTsnïSn wordt door een buis omlaag gelaten voor de overlevenden, die zich op 90 meter diepte bevmden. - Rechte E^nre^dlngsSoeg brengt een rubbersboot in de mijn om het ondergelopen gedeelte te kunnen afzoeken. SSï5SSS3S3^55S:SSS;S5SSSG5S^5^SSïS!S^ 't Onfeilbaar eeuwig Woord, eenmaal door God gegeven, tot troost en kracht voor ieder die in Hem gelooft, was door de dwaze mens verblind door zondig streven van alle glans en luister schaamteloos beroofd. De weg, die voert tot het eeuwig zalig leven, zou men, vertrouwend slechts op eigen krachten gaan. Doch droef bewaarheid werd het Godswoord eens geschreven: dat elk, die Zijn gena veracht, eeuwig zal buitenstaan. Toen werd een monnik door -Gods gratie uitverkoren die, door Zijn Geest geleid, streed met een fiere heldenmoed en voor Gods Kerk een nieuwe dageraad deed gloren getuigend: „het geloof alleen in 's Heilands reddend bloed!" L. Kats gvCJCsCvCNgSCsCSCJCvCNCvCXC^^ In de week van 3 tot en met 9 no vember organiseert het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer de jaarlijkse inzameling, die in de loop der jaren bekend is geworden als de „KLAPROOSCOLLECTE". Hoogtepunt van de collecteweek is zaterdag 9 "november: „Klaproos- dag". Het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd kort na de bevrijding opgericht met het doel om „iets" te doen voor de nabestaanden der vele in ons land begraven geallieerde militairen. In de eerste tijd bestond het werk in hoofd zaak uit het vervaardigen van graf foto's, die aan de nabestaanden wer den gezonden, en het laten adopteren van de graven door Nederlandse bur gers. Bij het leggen van de contacten met de nabestaanden overal ter wereld, bleek dat deze allen één groot verlan gen hadden: naar Nederland komen en hier het graf van man, vader, zoon of broer bezoeken. I Sindsdien is het voorbereiden en or- ganiseren van deze bezoeken de voor- naamste taak van het Nederlands Oor- logsgraven Comité geworden. Dank zij I deze organisatie konden tot en met 1963 I reeds 39.750 nabestaanden in Neder- i land gastvrijheid ontvangen. In de eer- i ste jaren waren dit voornamelijk men- 1 sen uit Engeland, Frankrijk en België. Sedert verleden jaar komen er ook re gelmatig grote groepen uit Canada. Im mers, bij de gevechten om de bevrij ding van Nederland in 1944 en 1945 zijn vele duizenden Canadese soldaten om gekomen. Meer dan 40.000 graven In totaal zijn er in Nederlandse bo dem meer dan 30.000 geallieerde mili tairen begraven. Bovendien strekt de zorg van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich óók uit tot de nabestaan den van de bijna 11.000 (voornamelijk Britse) soldaten, die vlak over de Ne derlandse grens bij Nijmegen zijn be graven op de begraafplaatsen „Reichs- wald en „Rheinberg" op Duits grond gebied. Deze militairen leverden een belangrijk aandeel aan de bevrijding van zuidelijk Nederland en waren tot kort vóór hun dood in Nijmegen en omgeving ingekwartierd. Hun nabe staanden stellen het zeer op prijs om bij het bezoek aan hun graven in ons land te mogen vertoeven. De benodigde geldmiddelen verkrijgt het Ne^'derlands Oorlogsgraven Comité door de „Klaprooscollecte", die maar éénmaal per jaar wordt gehouden. Daar om is de inzameling, die straks iti no vember plaatsvindt, bepalend voor het aantal uitnodigingen dat in 1964 kan worden verzonden. Vele tienduizenden vaders en moeders, vrouwen en kinde ren, broers en zusters in alle gealli eerde landen wachten vol spanning op dit bericht. Dank der nabestaanden Het werk, zoals dit door het Neder lands Oorlogsgraven Comité wordt ver richt, vindt op deze wijze in geen en kel ander land plaats. De erkentelijk heid jegens het Nederlandse Volk dat door de giften aan de klaproosinza meling deze arbeid mogelijk maakt, is dan ook zeer groot. Door middel van „The Britisch Le gion" (de grote Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden) willen de nabestaanden hun dank betuigen aan de collectanten, die zo'n onmisbare steun verlenen tot het slagen van de inzamelingsactie. Twee en twintig van hen uit elke provincie twee door het lot aan te wijzen worden door „The Bf-itish Legion uitgenodigd om volgend jaar een vakantie in Engeland door te brengen. Hierdoor wil men uiting geven aan de waardering voor hetgeen Nederland in. de week van 3 tot en met 9 november doet. Freek van der Meer. TJienveiling van dinsdag Klasse I: grof 15.50; middel 15.53; drielingen 16.07. Klasse II: middel 13.50; drielingen 14.93 en 14.50; picklers maat 25-40 19,29; maat 20-30 15,—. Aanvoer 40 ton. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 24 okt. Middel 15,bonken 15.87; drielingen 18.53; Gemiddelde uienprijs per 100 kg. Aanvoer 48 ton. Aardappelveiling van donderdag j.l. Bintjes 10.50—11.50; id. bonken 15.90. Gemiddelde aardappelprijs per 100 kg. Aanvoer 318 kisten. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Karin, doch- ter van D. Wolfert en J. Troost; Wil- heimina Johanna, dochter van L. Kop- j penaal en E. Bestman; Bastiaan, zoon van L. Driece en J. van Wezel; Teuna Cornelia, dochter van C. de Bode en M. Trouwborst: Frans Joseph, zoon van j S. J. Derksen en M. T. Goris; Come- I lia Neeltje, dochter, van J. Wolfert en J. van Wijk; Elizabeth, dochter van J. Lodder en K. van Antwerpen; Leen- dert, zoon van C. J. G. Fun en T. Re mis; Maria Adriana, dochter van A. .Wagner en F. H. M. Vogelaar. Ondertrouwd: K. Pieterse, 22 jaar en C. A. Matsinger 21 jaar. Overleden: Kaatje Berk, 79 jaar, wed van A. Holster. HERKINGEN Zitplaatsgelden. Zaterdag 3 novem ber a.s. hoopt de kerkvoogdij der Herv. Kerk nogmaals zitting te houden van des avonds 18.30—20.30 uur in het ver enigingsgebouw tot de ontvangst van zitplaatsgelden en pachten. Opbrengst collecte. De collecte voor het P.I.T. heeft in onze gemeente op gebracht 104,20. Dankdag. Woensdag 20 november zal er in de Herv. Kerk dankdag wor den gehouden. De catechisaties bij de Ger. Ge meente voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder zullen aanvangen a.s. zondagavond na de kerkdienst, en maandagavond voor jongens en meis jes van 12 tot 16 j^pr. STELLEND AM, Bazar. De muziekvereen. „De Hoop" alhier is voornemens om op donder dag 31 okt., vrijdag 1 nov. en zaterdag 2 nov. een bazar te organiseren ten ba te van haar instrumentenfonds. Deze bazar zal gehouden worden in het Haeg^ Huus. (Zie voor verdere bizon- derhedèn de betreffende advertentie in dit blad.) NIEUWE TONGE Kerkdienst Geref. Gemeente. Op woensdagavond 30 okt. a.s. om half acht hoopt ds. P. Blok van Dirksland voor te gaan in de Geref. Gemeente te Nieuwe Tonge, terwijl er dan tevens de Heilige Doop bediend zal worden. Openmg Plattelands Bibliotheek. Op vrijdagavond 1 november a.s. van 7 tot 8 uur zal de Plattelandsbibliotheek weer voor de eerste maal in dit seizoen ge opend zijn in „Ons Dorpshuis" te Nieu we Tonge. Bijeenkomst „Philatelica"Op woensdagavond 30 oktober a.s. om half acht zal de Int. Vereniging „Philateli ca", afdeling Flakkee haar maandelijk se bijeenkomst houden bij de heer F. Ch. Geerling, Burgem. Mijslaan 2, Mid deiharnis. I Bijeenkomst dia-fotoklub. Op vrij dagavond 1 november a.s. om 8 uur zal de dia-fotoklub „Goeree en Overflak- kee" een bijeenkomst houden voor de foto-afdeling in het atelier van foto grafie J. Zandstra, W. Krakeelstraat 8, Sommelsdijk met als onderwerp: „Oogst van de vakantie". OOLTGENSPLAAT' Oudste inwoonster jarig. Vrijdag 1 november a.s. zal de oudste inwoon ster van Ooltgensplaat, mevr. wed. P. Snaauw-Overbeeke, Molendijk 69, haar 97ste verjaardag herdenken. Deze hoog bejaarde is nog helder van geest en geniet tevens een goede gezondheid. Ruhn 1000 ton bieten verscheept. In de week van 21 tot 26 okt. vertrokken uit de haven drie schepen met sui kerbieten (totaal 626 ton) naar de fa briek te Puttershoek. Aan de Galathe- sehaven werden geladen eveneens drie schepen met bieten voor de fabriek te Stampersgat, met een totale inhoud van .465 ton. Aan beide havens werden dus 1091 ton bieten verscheept. Het is stil geworden op de Oostkop, de kunstmatige haven op de Grevelin gendam, slechts 1700 meter van ons eiland Flakkee. Twee maanden is het nu geleden, dat aan de daar heersende drukte plotse ling een einde kwam. Een einde dat niemand had verwacht en zeker niét op deze manier. De kabel die met uiterste zorgvul digheid gespannen was knapte af, toen men hem onderwierp aan belastings- en trekkracht proeven. Niemand die het niet zelf gezien had, wilde het geloven, maar het was zo. De ene helft van de dubbele kabel nog strak gespannen de andere helft slap en eindigend in het water. In de Oosthavenkop zelf nu geen drukte meer van komende en gaande schepen met basaltblokken of grove as- grint, met bitumen of betonblokken of met klei voor dijkbekleding. Kabel was sterk genoeg! En toch is al die stilte maar schijn, uiterlijk is het wel stil, maar achter de schermen is er volop aktiviteit. Toen men na de fatale agustus tot bezinning kwam, heeft men bij Rijks waterstaat direct besloten om door te zetten. Er gingen stemmen op om de sluiting van de Noord Grevelingen nu maar op de langzamerhand traditioneel gewor den methode met caissons te verrich ten, maar daar wilde men in de krin gen die er over te beslissen badden, niet van weten. De proeven, bedoeld als voorspel voor de sluiting van de Ooster Schelde zijn te belangrijk. Caissonsluiting van de Grevelingen is niet moeilijk, caisson sluiting van het Brouwershavense Gat of de Ooster Schelde, zeker wel. Een onderzoek naar de oorzaken van de kabelbreuk werd en wordt nog steeds Ingesteld. En uit de proeven is wel gebleken, dat de kabel zelf voor zijn taak berekend en sterk genoeg was om de met stenen geladen gondels te dragen. Alleen de bevestiging van de kabel, door middel van stalen klemmen is foutief geweest. De druk kwam, zo is nu berekend, geheel op de buitenste bekleding en dit was voor de bewuste mantel fataal. De mantel begaf het en dit had op zijn beurt tot gevolg, dat ook de talrijke dooreen gevlochten draden eveneens af knapten. - De kabel met een doorsnede van ruim 9 cm bestaat uiteraard niet uit een geheel massieve stalen as, maar uit dooreengevlochten talrijke draden. Er zijn trek- en belastingproeven ge nomen in Frankrijk en in Duitsland in tegenwoordigheid van talrijke Water staatsmensen vocaat Mr. Drooglever-Fortuijn en de advocaat Mr. van der Hoeven uit Rot terdam, die elkaar dit eigendomsrecht betwisten, in de zalen van het Haagsche Gerechtshof. Een strijd van bewijs en tegenbewijs. Op grond van heel oude kaarten meent de Ambachtsvrouwe van de pol der Grijsoord dat de Grevelingendam is gelegd op aan de Ambachtsheerlijk- heid toebehorende grond. Miocht zij ge lijk krijgen dari kost dit de Staat der Nederlanden wel een slordige paar mil joen. Neen de rust op de Grevelingendam is er voor het oog wel, maar de strijd wordt op andere fronten voortgezet. De proeven om een herhaling van de catastrophe met de kabel te voor komen zijn in volle gang; een nieuwe kabel wordt gefabriceerd, een weg wordt aangelegd, om 'de eigendoms rechten wordt gevochten met juridi sche spitsvondigheden, de montage van gigantische staalconstructies gaat door en straks als de winter voorbij is, zal men klaar zijn, voor de laatste slag, de afsluiting van de Noord Grevelin gen op een manier, die nooit eerder werd beproefd, maar die genomen werd voor de toekomst. De Landbouwjongerenclub Flakkee (L.J.C.) houdt a.s. zaterdagmiddag de jaarlijkse puzzelrit voor automobilisten De start vindt plaats te ongeveer 1 uur nam. bij Hotel Meijer te Middeiharnis, waar de deelnemers zich te 12.45 uur dienen te melden en waar zij ook het deelnamegeld dienen te voldoen. Èr vindt dus thans geen aanmelding van tevoren plaats! Er wort gestart in volg orde van aankomst. De gegevens, wel ke nodig zijn om aan de rit te kunnen deelnemen worden direkt voor de start uitgereikt. Als hoogste prijs geldt weer de L.J.C.-wisselbeker, die vorig jaar in het bezit kwam van de heer A. L. van den Tol te Stad aan 't Haringvliet. Deelname staat thans alleen open voor automobilisten, gezien de te geringe be langstelling, die vorige jaren door mo tor- en scooterrijders aan de dag werd gelegd. Het te rijden traject is door het be stuur van de L.J.C, uitgezet en de deel nemers zullen er heel wat puzzels in tegenkomen;ook zal het zaak zijn geen enkele controlepost te missen. Het L.J.C.-bestuur verwacht weer grote belangstelling voor deze tot tra ditie geworden rit. Nieuwe gondels arriveren I En helemaal stil is het op de Oost- kop toch ook weer niet. Steeds werken daar enkele vakmen sen verder aan het monteren van ka- belbaan. Om van de ene kabel op de andere te komen moet een wisselplaats of rangeerterrein worden gemaakt, compleet met draaischijf, omdat de ka bel wanneer de gondel die er langs zweeft aan de grond komt, overgaat in een rails. En zo nu en dan arriveert er weer een gereed gekomen gondel. Vier stuks daarvan zijn nu gearriveerd. Een eind verder op de dam is men druk ,bezig met het aanleggen van de snelweg, die te beginnen met 2 banen, straks wellicht met 4, wordt aangelegd om het wegverkeer van Zeeland naar Rotterdam en verdere plaatsen uiterst snel te doen plaats vinden. Strijd voor eigendomsrecht En nog op een ander front wordt strijd gevoerd. De strijd over het eigen domsrecht van de Grevelingendam tussen de Rijkswaterstaat enerzijds en de Gravin de Chambure-Cuypers an derzijds, of liever tussen de landsad- Hoogste klassen O.L. School naar suikerfabriek Vi^oensdagmiddag 23 okt. maakten de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de O.L. School no. I een excursie naar de Coöp. Suikerfabriek „Dinte- loord" te Stampersgat. De tocht welke per fiets werd gemaakt werd begun stigd door mooi herfstweer. De jeugdi ge bezoekers en hun twee begeleiders werden in de fabriekscantine gastvrij ontvangen en onthaald op thee met klontjes. Vervolgens begon de rond gang door het enorme bedrijf onder leiding van de heer A. Roebers uit Oud Gastel, die op een, voor de kinderen bevattelijke wijze, een en ander uitleg de. De vreemde lucht, de hitte bij de ovens, het lawaai van de vele machi nes en de zoete smaak van de eind producten deed de jeugd de ware sfeer van het bedrijf „proeven". Om half vijf werd het fabriekster rein verlaten en ving de terugtocht weer aan. In Dinteloord werd de leer lingen een consumptie aangeboden, waarna men om ongeveer half zeven in de Plaat arriveerde. Het werd voor de jongelui een onvergetelijke middag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1