verhouding Rusland-China Begroting '64 Drinltwaterleiding Goeree-Overflal(l(ee Gerestaureerde Hervormde Vs,^ te Den Bomme itor %er Kerkhervorming iiiaiiEfeii-nieuws Vrijdag 25 oktober 1963 No. 3232 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUIDIHOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavond Vastn en variabele kosten aanmerkelijk gestegen rüikname woensdag 13 november a.s. FruitsüiDilen en Fryltbalijes s-^De ^ruilcentrale" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,1B PER KWARTAAL ADVEHTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bü contract speciaal tariel pUWERIJEN •tterdau tN HAAG itONINGEN Veert een akkers En meer oogzand. lirekteur Isen, die ■n naam van zich en uit- Ideelt por hem die di- oven do pen mo esten, is ïn Bus- gsindus- Isn. Men ereed te as auto- getoond Ier Henl-: Iyer een leling en Itoren. lummer uiteen- Doyer- -Rotten- itt zon- lats ge komen s voor, zen dat op het t afbui- •0,— 3 Een ander meningsverschil tussen de jjjjjgghe en de Chinese Communisti sche partijen is dat van „de strijd te- In de gevolgen van de personencultus n Stalin". De Open Brief beschuldigt Chinezen ervan, dat zij de verdedi- Irs zijn geworden van de persoonsver- erlijking en tevens pleitbezorgers van onjuiste denkbeelden van Stalin. Ze foberen de andere partijen de instel- Igen de ideologie, de moraal en de Ithoden van de leiding op te dringen, Ce in die periode opgekomen, waren. Daartegenover heeft de huidige leiding der Russische partij de persoonsver heerlijking afgeschaft om de zware druk weg te nemen, die een rem vorm de op de ontwikkeling van de Sovjet maatschappij. Zij heeft de idealen van het socialisme, waarin Lenin is voorge gaan gezuiverd van misbruiken als per soonlijke macht en willekeur, opdat de tragische gebeurtenissen uit het Stalin tijdperk zioh nooit meer zouden herha- - len. Enkele jaren geleden verklaarde de C.P.C, zich ook nog vóór dit standpunt. Toen deed ze zelf de uitspraak: „Het leninisme eist, dat over alle belangrij ke vraagstukken in de partij collectief beslissingen worden genomen en niet door één persoon individueel én ze stem de in met het opheffen van de Stalin- cultus en het teniet doen van de gevol gen der fouten van Stalin. Maar de C. P.C. heeft later een wending van 180° gemaakt. Het is echter bewezen, dat de teruglceer van de C.P.S.U. naar de le ninistische beginselen 'en normen voor de Sovj et-maatschappij grootse resul taten heeft opgeleverd voor de econo mie, cultuur en wetenschap, verhoging van het levenspeil, versterking der de fensie en de buitenlandse politiek, ter wijl de atmosfeer van vrees, argwaan en onzekerheid, die het volk het leven tijdens Stalin vergald hebben, tot het verleden behoort. De leiders der C.P.C, noemen dit nu jjverburgerlijking" en „degeneratie". Zij -vinden blijkbaar, dat wanneer het volk op bastschoenen loopt en dunne soep le pelt uit een gemeenschappelijke schaal, |Bt dan het echte communisme is, maar ^^t het bijna een herstel van het ka- pitalisrae zou zijn als de werkende mens een goed leven heeft en dit morgen nog wil hebben. Het is thans zo, dat naar de omvang van de industriële produk- tie de Sovj et-Unie de eerste plaats in Europa en de tweede in de wereld in neemt en dat zij weldra de Ver. Staten zal overvleugelen. Al deze overwinnin gen zijn het werk van de arbeidersklas se, de kolchosboeren en de intelligentsia van de S.U. Een ander groot meningsverschil is de vraag van de methoden van de revolu tionaire strijd der arbeidersklasse in de kapitalistische landen en de nationale beviijdinigsbewcging en over de wegen, waarlangs de gehele mensheid naar het socialisme zal overgaan. Volgens de C.P. C. is deze zelf vóór de wereldrevolutie, maar de C.P.S.U. is deze vergeten, vreest ze zelfs en maakt zich zorgen over zaken als de vrede en de verho ging van de welvaart, die een waarlijk revolutionair onwaardig zijn. Lenin, zo gaat de „Open Brief" echter verder, leerde dat we onze hoofdinvloed op de internationale revolutie uitoefenen door onze economische politiek. Bij de Chi nezen is er dus gebrek aan vertrouwen in het 'vermogen van de socialistische (lees: communistische) landen om het kapitalisme bij de economische wedijver te verslaan. Het voorbeeld van de S.U. laat echter overtuigend zien, dat men met goede leiding enorme successen kan_ behalen en de hele wereld de superio riteit van het socialisme boven het ka pitalisme kan laten zien. Maar iedere ge schoolde marxist-leninist weet, dat het voortijdig lanceren van de leuze der ge- wapende opstand, als een revolutionaire situatie in het land ontbreekt, betekent de arbeidersklasse tot de nederlaag te veroordelen. Daarom streven de arbei- dersklssae en haar voorhoede, de com munistische partijen, er naar de socia listische revolutie op vreedzame wijze en zonder een burgeroorlog te bewerk stelligen, dus niet zoals de C.P.C, wil met een gewapende opstand. Dan is er nog het vraagstuk van de samenhang tussen de strijd van de in ternationale arbeidersklasse en de na tionale bevrijdingsbeweging der volken van Azië, Afrika en Latijns-Amerika. De grote krachten van deze tijd zijn de communistische partijen van alle landen en de nationale bevrijdingsbewegingen. De C.P.C, stelt de laatste op de voor grond en poogt daarmee op gemakkelij ke wijze populariteit te verwerven bij die volken. Maar beide zijn onlosmake lijk verbonden. Zonder de oktoberrevo lutie van 1917 in Rusland zouden de vol ken van Azië nooit gezegevierd hebben over de krachten van de kolonialisten. De C.P.S.U. beschouwt daarom deze na tionale bewegingen als een bestanddeel van de wereldrevolutie. De oude leuze: „Proletariërs aller landen verenigt u" heeft zich verbreed tot: „Proletariërs al ler landen en onderdrukte volken, ver enigt u". Overigens is het een taak van de eerste orde voor de communistische partijen alle vredelievende krachten voor het verdedigen van de vrede en voor het redden der mensheid van een kerncatastrofe te doen aaneensluiten. Er moet een maximaal gebruik gemaakt Worden van de mogelijkheden voor een 'Vreedzame, niet met burgeroorlog ge paard gaande socialistische revolutie en „Want de ijver van Uw Huis heeft mij verteerd!" (Ps. 69 10a) Sprak men voor enkele tientallen ja ren van een „gezangenkwestie" in meer dan één kerk, die voortkwam uit de Re formatie, tegenwoordig zou het veel be ter zijn te spreken van een „Psalmen- kwestie". Want, wat is het geval? Dit, dat in vele gemeenten het Psalmenboek der kerk bijna geheel of helemaal gesloten blijft, en men zich uitsluitend schijnt te willen bepalen tot het gezangboek. Dit wijst op een ontstellende zaak. En wel deze, dat wij weinig dicht leven uit en bij het woord van G-od, en dus ook uit en bij het Psalmboek. Hoe geheel an ders lag dat bij de apostelen en pro feten in vroeger eeuw. Ja, ook de ge zegende Zoon van God heeft uit en bij dat Woord van Zijn hemelse Vader ge leefd en getuigd, en Zichzelf met name in de Psalmen horen voor-zeggen en voorzingen, wat Hijzelf in de volheid des tij ds na-zong, na-sprak en na-deed! Het was immers Zijn eigen geest. Die in de psalmen aan het woord kwam. En tot dat z.g.n. „oude" Woord hebben ook de kerkhervormers, een Luther en Calvijn v/el vooraan, teruggeroepen. Sn al mogen wij niet, in tegenstelling met Rome op 1 nov. aan „heiligen-verering" doen, wel hebben ook wij tot roeping ons de voorgangers, de grote en kleinere figuren in Christus Kerk, in gedachte nis te (laten) brengen, die ons het Woord Gods verkondigden. De Grote Kerk-hervorm.er Jezus Chris tus is tevens de Grote Kerk-formeerder geweest. We denken als vanzelf aan Christus' antwoord aan de discipelen, wanneer dezen bij monde van Simon Petrus Hem belijden als de Christus, de Zoon van de levende God: op deze petra zal Ik Mijn gemeente bouwen, en de poorten der hel zullen haar niet over weldigen. Als Kerkbouwer weet Christus Zich de Gezondene van de hemelse Vader, Die naar het vast bestek van Zijn god delijke gunstbewijzen, van eeuvi/igheid bezig was in Christus Zijn gemeente te formeren, en dat uit verkiezende liefde. Nu, als Christus komt tot Gods Huis, dan vindt Hij een huis van koophandel: men kocht en verkocht er. De liefderij ke Christus geraakt in een heilige toorn en drijft met een van touwtjes geknoop te zweep al de schenders en ontheiligers van 's Heeren Huis de ternpel uit, zo dat de discipelen dicht levende bij, ja uit de Schriften door de indachtig makende genade des Geestes zich te binnen brachten: „de ijver van Uw Huis heeft mij verslonden" (Johannes 2 17) Dat is ons meditatiewoord uit Psalm 69 hoe weinig wordt deze Christo-cen- trische psalm nog gezongen, in onze geesteloze dagen, tegenwoordig! waarin de grote, gewijde zanger Davld het de grote Davids-zoon en -Heere: Jezus Christus profetisch, heeft vóórge zongen: „Want de ijver van Uw Huis heeft mij verteerd!" Dat heeft van de Christus zelfs in de letterlijke zin des woords mogen, ja moeten gelden. En hoe wordt Hij ge perst, totdat Hij het zegevierend aan het kruis kon uitroepen: Het is vol bracht! De ijver, de liefde, de begeerte en de lust tot Gods Huis: dat hield voor de Christus Gods mede de liefde in zich tot de deugden van Gods recht en heilig heid: die liefde heeft Hem verteerd; Hij is er aan tenonder gegaan, althans schijnbaar voor enkele dagen. Jezus Christus sprak zelf het raadselachtige woord uit: „Breek deze tempel en dat was: Zijn lichaam!, en woonde de Godheid niet in Hem, lichamelijk? breek deze^ tempel af, en Ik zal haar in drie dagen weder opbouwen. Christus verteerd en gedreven door God de H. Geest, laat Zich kruisigen en doden aan het vloekhout, om zó als uitdrukking van Gods zelfstandigheid, van Zijn heerlijke deugden de barm hartigheid te doen roemen tegen het welverdiende oordeel; om zo Sion „door recht" te kunnen verlossen, en het Huis Gods, die geestelijke tempel van levend gemaakte stenen, voor eeuwig aan Zich, als de door de bouwlieden verworpen, maar bij God beminde en verkoren Hoeksteen, te verbinden! O, Goddelijke ijverzucht, liefdebrand zonder enige vonk van zondige hartstocht en begeer te, hoe hebt Gij dat doel van uw ijver zucht bereikt; hoe hebt Gij geijverd te verkeren in het Huis Gods, om te zijn in de dingen Uws hemelsen Vaders; hoe hebt Gij geijverd om Gods ere te zoeken, ook al kostte U dat de wan- gunst en versmaadheid der (in eigen oog vrome) mensen. Ja, hoe zijt Gij ver teerd, verslonden geworden door Uw ijver voor Gods Huis! Zo gedenken wij de kerk-hervorming het beste, door n.l. te gedenken aan dié grote Bouwer en Kerkformeerder Jezus Christus, en ons te schikken tot de gelovige gehoorzaamheid aan Zijn kruis Evangelie! Want daar ging het ten diep ste èir Luther èn Calvijn om, door ge nade. Hij de Koning der kerk moet als Koning heersen, heersen n.l. door Zijn.zuiver te prediken Woord en zuiver te bedienen sacramenten, en dat door de werking des H. Geestes. De kerkhervorming betekent dus geen nieuwe kerk, maar terugkeer van de dwaalleer af, tot de aloude, niet ver ouderde leer van apostelen en profeten waarvan Jezus Christus was en is en blijven zal de uiterste hoeksteen. En wij zullen alleen dan de kerkhervorming op de enig-juiste manier gedenken, en getrouwe zonen en dochters van die ik waag het, ondanks alle verscheurd heid der kerken te zeggen „gezegen de kerkhervorming" ons betonen, wan neer we niet adders willen weten dan van diezelfde ijver voor 's Heeren Huis, voor de leer van vrije, souvereine ge nade, als wij bij de Hervorm.ers zon neklaar kunnen opmerken. In die ijver waren deze mannen Gods één. De geest van Christus heeft die ijver in hen gewekt. (En het was dus het tegendeel van een zondige, eigenwillige Jehus- ijver!) We merken iets van die ijver, als we alleen maar letten op de zinspreuk van de Geneefse hervormer Calvijn. Dr. E. Stickelberger vertelt ervan in zijn zo lezenswaardige levensbeschrijving van de grote Fransman, op pg. 88: ,Cor mac- tatum in sacrificium offero: het ge slachte hart bied Ik ten offer aan". „De ze woorden aldus dr. Stickelberger mogen terecht zijn zinspreuk vormen hij draagt ze in zijn zegel, naast de af beelding van een hand, die een hart omvat houdt". De oplossing van dit raadsel? Wel, Calvijn, en Luther al evenzeer, was overgegaan in een Ander; ze werden verlost van eigen-gerechtig- heid en van zondige ongerechtigheid, en bedeeld met die vreemde" hun van Christus' wege toegerekende gerech tigheid! Het verging hun als Jeremia: God was hun te sterk geworden, en had overmocht; vandaar die laaiende ijver, die niet te blussen brand van liefde tot het Huis des Heeren. Immers hoe was dat Huis in hun dagen een kuil der moordenaars gelijk gev/orden, waar niet langer op de markt van vrije genade en het heil Gods „om niet" werd aange boden en gepredikt, maar waar „ge kocht en verkocht" werd, n.l. de éne aflaatbrief na de andere, om de zielen uit het vagevuur "z.g.n. te bevrijden. We mogen v^rel bidden, of God ook maar een enkel deel van die ijver-Geest der kerkhervormers aan ons wil schen ken. O, laten we toch onze verkillende twisterijen over onze kleine, onderlinge verschilletjes eens staken, en ons laten richten onder het gericht van Gods Woord, door te bidden om de Geest van Christus, en dat tot bekering van ons persoonlijk, en tot vernieuwing van ons zo" veelszins vervallen kerkelijke leven Dan kan en mag het niet gaan om ons gelijk-hebben, of om onze (kerkelijke) partij-overwinning; dan gaat het ten slotte alleen om de heerschappij van Gods (vleesgeworden) Woord, en van Zijn genade over verloren zondaren. Als ik mij niet vergis, was een andere zinspreuk van Calvijn: terar, dum pro- sim, d.i.: laat ik maar verteerd wor den, als ik maar voor anderen, en voor Gods koninkrijk van nut ben! Zo heeft de liefde, de ijver voor 's Heeren Huis ook de geest der hervormers verteerd. Het waren brandende harten, lichtende kaarsen, die warmte, en helder, klaar openbaringslicht verspreidden in hunne eeuw, tot in onze toe. En waarom? Om dat deze lichten en kaarsen, zo zwak en broos in zichzelf, hun kracht ontleen den aan Het Licht der wereld, aan die eeuwige Zon-der-gerechtigheid, Jezus Christus, Die gesproken heeft: Die Mij navolgt, zal in de duisternis niet wan delen, maar het Licht des levens heb ben. Amen. St. M'dijk (Z.) ds. J. v. d. Haar tegelijkertijd moeten we klaar staan voor de i'iet-vreedzame weg, n.l. het gewapenderhand neerslaan van het ver zet der bourgeoisie. Er zijn thans in de wereld 14 socia listische (communistische) landen. Daar onder rekent de S.U. nog altijd ook Al banië. De C.P.S.U. doet een ernstig be roep op de C.P.C, om de meningsver schillen op te heffen en de ware een heid te versterken. Onlangs schreef de Amerikaanse Daily News: „Laat ons het Rode Rc;sland en het Rode China tegen elkaar ophitsen, opdat zij elkaar in stuk ken Scheuren". Dergelijke laaghartige berekeningen van de imperialisten mo gen de communisten nimmer vergeten. Tot zover de inhoud van de Open Brief der C.P.S.U, Het is voor ons als imperialisten" wel interessant ervan kennis te nemen. We weten nu onge veer, waar de ideologische verschillen liggen. Laten we ons echter niet al te zeer blind staren op de controverse tus sen dé twee communistische grootmach ten. Hun onderlinge strijd wordt wel. sc'nerper, maar in wezen streven ze bei de naar de oppermacht van het com munisme over de gehele wereld. Alleen de methoden, dus de taktiek, zijn ver schillend. Momenteel lijkt het er veel op, dat beide partijen zeer scherp te genover elkaar staan. China probeert de communistische partijen in andere landen aan zijn zijde te krijgen. Met Al banië, Noord-Korea en Noord-Vietnam is dat al gelukt, Cuba zit op de wip, omdat het zich door Rusland in de steek gelaten voelt en in vele Afrikaanse re publieken verdringt de Chinese de Rus sische invloed. Daartegenover schijnt Moskou het plan te hebben Rood-China op een communistische wereldconferen tie uit de Comm. Internationale te laten stoten. Het lijkt er voorts op, dat de S.U. zich wat meer tot het Westen wendt. Het kernstopverdrag kan daarop wijzen. Het kan echter evengoed het gevolg zijn van de zeer grote moeilijk heden, waarin de S.U. verkeert i.v.m. de voedselvoorziening. Het heeft thans de „imperialisten" nodig om in leven te blijven! De verhouding Rusland-China zal hoogstwaarschijnlijk het meest bepaald worden door de vraag, of de gezamen lijke communistische beginselen dan wel de tegengestelde nationale aspira ties de overhand zullen krijgen. China heeft n.l. het oog op de grote gebieden in Siberië, die de Russen vroeger heb ben geannexeerd. Er zijn dus ook ter ritoriale eisen van die zijde in het ge ding. Natuurlijk kan China geen oor log met de Sovj et-Unie riskeren, want het mist de nucleaire wapens, maar de ze claims kunnen toch de verstandhou ding permanent vertroebelen en tot par tiële conflicten leiden. Hoe het ook zij. Maandag 28 oktober zal de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting „De Brinkwaterleiding Goeree Overflakkee" worden gehouden des voormiddags 9.30 uur in het gemeentehuis te Sommelsdijk. In deze algemene vergadering zal de begroting 1964 worden beihandeld, waarin op de gewone dienst een overschat is geraamd van 24805,(v.j. 16899,waarvan een bedrag van 15.000,(v.j. 10.000) naar het vernieuwingsfonds kan worden gebracht. Dit resultaat kon worden bereikt als gevolg van de samenwerking met de Gascentrale op het gebied van de meteropneming en incasso, welke sa menwerking 1 januari 1964 begint euwaaruit voor ons bedrijf c^n besparing kan worden verkregen van 17.000, De totale kosten voor waterlevering zijn voor 1964 geraamd op 575734, (v.j. 555585,Ten opzichte van de begroting 1863 zijn de kosten gestegen met f 20149,— of 3,6 »/o. De vaste kos ten zijn als gevolg van de geraamde uitbreidingen gestegen met f 2917,of l,2''/o. De variabele kosten vertonen een stijging van 17232,— of 5,4»/o, hoofd zakelijk als gevolg van hogere perso neelskosten. De vaste kosten per aansluiting en MIDDEtHHRNISTELÏZ3Z8 c uiteraard zal een definitieve breuk in het communisme voor het Westen niet anders dan gunstig kunnen zijn. Maar wij zullen er toch wijs aan doen ons kruit ~droog te houden erf de Westerse defensie niet te laten verslappen. Uit de Open Brief blijkt, dat het internatio nale communisme, of het nu het Mos- kouse of het Pekingse is, geen ander doel heeft dan de uiteindelijke vernie tiging van het „kapitalistische" westen. Wanneer Chroesjtsjow vroeg of laat valt, kan er in Rusland wel een veel radicaler leider opstaan. En dan zijn er ook altijd nog de kwestie-Berlij'n en de verdrukte volken achter het IJzeren Gordijn, die, wachten op hun bevrijding Zoals het communisme streeft naar de liquidatie van het „imperialisme", moet het de taak van het Westen blijven het communisme op welke wijze dan ook, te vernietigen. de variabele kosten per kubieke meici. vertonen ten opzichte van de vorige be groting een geringe daling. De totale opbrengst uit waterlevering is geraamd op 599789,— (1963 570. 335,een stijging derhalve van 29454,— of 5,2'»/o. Het vastrecht incl. subsidie en rente van bijdragen is 8527,— (3,1 o/o) en het verbruik 20927 (6,6 Vo) hoger geraamd dan voor 1963. Uit een in de memorie van toelichting gegeven overzicht blijkt, dat de dekking van de variabele kosten door de op brengst van het gebruik gunstiger is dan in de begroting 1963. In deze begroting is er van uitge gaan, dat het hoofdbuizennet met 2300 meter wordt uitgebreid, waarvan 300 meter in de gemeente Ouddorp. Het aantal te maken dienstleidingen is geraamd op 320 stuks, waarvan 65 in de gemeente Ouddorp en 5 in het onrendabele gebied B. Voor aankoop van 400 watermeters is :f 10250,geraamd. Voorts is in de ze begroting opgenomen de aanschaffing van een pomp en twee brombietsen t.b.v de incasseerders. In totaal is voor uitbreidingen en vernieuwingen geïaamd 100900, (blz. 26). Onderhoud Voor het verrichten van de geraamde werkzaamheden zullen voor totaal 5000 manuren losse arbeiders voor graaf werk, schoonhouden kanalen enz. moe ten worden aangenomen. Voor dotatie aan het onderhoudsfonds is een bedrag gesteld van f 121427,. Aan werkelijk onderhoud moet aan het fonds worden onttrokken, f 95856, zodat per saldo aan het fonds kan wor den toegevoegd 25571. Voor onderhoud van het duinterrein is in totaal geraamd 6260,Hierin is begrepen 3000,voor aandeel in de kosten van de heer Vlietland, die in ^iKü^^iv^'i^^iWif^ Het ondei^ auspiciën van Monumen tenzorg geheel gerestaureerde kerkge bouw van de Herv. tgemeenia te Den Bommel, is thans bijna geheel gereed en zal naar alle waarschijnlijkheid op woensdag 13 novem^ber a.s. in een spe ciale dienst, geleid door de pastor loc» ds. T. van 't Veld in gebruik worden ge nomen. Xhans is men nog bezig met het schilderen van het interieur, dat overi- igens nog geheel moet worden ingericht. De achtkantige kerk is een van de meest fraaie antieke gebouwen van het gehele eiland. Deze kerk dateert uit 1647; op 18 maart 1647 is n.l. de eerste steen gelegd door de tweede predikant van deze plaats (na de reformatie) t.w. ds. C. W. V. d. Poel, wiens stoffelijk overschot in de kerk vóór de preekstoel ligt begraven. De kerk heeft een geheel nieuw dak gekregen en ook een nieuwe toren. Bij de eerste bouw stond op de kerk een houten toren, die in 1759 is vervangen door een nieuwe, geheel met koper be slagen. De nieuwe toren, die nu is aan gebracht is eveneens met koper om- manteld. Vernieuwde luidklok In de luidklok was een scheur, waar- ^^&ei Fabrieken Zevenbergen dienst van Natuurmonument „De Beer" gedurende een half jaar onderhouds werkzaamheden in het duinterrein zal verrichten. In 1964 zal geen duinterrein worden beplant. Voor inboeten zal voor 500,plantmaterièal nodig zijn. Voor het reinigen van de kanalen is f 8084,geraamd. Voor het verwisse len en de revisie van 1500 watermeters is een bedrag opgenomen van 16768. De raming van kapitaalsin'Komsten en -uitgaven sluit met een nadelig saldo van 1.181.189,11, welk bedrag gefi nancierd kan worden uit de beschikba re reserve's en bijdragen in aanlegkos- ten, zodat geen kapitaal behoeft te worden aangetrokken. De weg te pompen hoeveelheid water is geraamd op 940.000 m3 (v.j. 890.000 m3), waarvan 840.000 m3 (v.j. 790.000 m3) als nuttige afgifte is beschouwd. Voor afgifte aan de Deltawerken is geraamd 73.000 m3 (v.j. 76.000 m3). Het waterverlies is begroot op 100.000 m3 (v.j. 100.000 m3). Het waterverlies is begroot op 100.000 m3) (v.j. 100.000 m3, werkelijk 1962 93627 m3). De opbrengst van de duinen is in totaal geraamd op 5130,(v.j. f 5130,—). Hiervan heeft 2500,— be trekking op de inscharing van vee en 1200,op de verkoop van wandel vergunningen. Voor opbrengst van ko nijnen en huur van grond is 1430, begroot. De post werken voor derden heeft betrekking op leveranties en diensten aan installateurs, het verleggen van leidingen op verzoek van Rijk, Pro vincie of Gemeenten én het ver- en ontzegelen van percelen. Jaren beproefd en hoog geroemd Mtjnhardt's Zewtav/tableSlen door deze ook moest worden gerestau reerd. In Holland kon men dat niet, waarom deze naar Zweden is gezonden. Misschien was het goedkoper geweest een heel nieuwe luidklok aan te schaf fen, maar Monumentenzorg wilde dit niet. Op de klok valt het volgende rand schrift te lezen: LODEWIJCK DIRKSEN, DICKGRAF JAN HVYBERICKSEN, AENDE SVYT SYDE ENDE COBNELIS JAN-_ SEN GEBUIS ALS STOELLESTAEN- TEN VAN DE EERSTE PREDIKANT VAN DEN BOEMMEL C. OVER- DROGGE. FECIT EN D.I.O. ROT- TÉRDOM 1647. Dit randschrift is door de restauratie althans bewaard gebleven. De toren heeft bovendien een nieuw uurwerk gekregen met een wijzerplaat er bij. (v.h. was er maar één) en elec- trische verlichting van deze platen. Dit heeft de gemeente geheel voor zijn re kening genomen. Interieur In- de kerk stonden voorheen in het middenvak stoelen en aan de zijkanten banken. Thans worden het alleen stoe len, die in oud Hollandse stijl zullen worden aangebracht. Er komt ook een nieuw orgel in, dat bij de firma Ernst Leeflang te Apel doorn in aanbouw is. Dit orgel zal eerst medio 1964 gereed zijn. Intussen zal ge bruik gemaakt worden van een zwaar huisorgel uit het Herv. Verenigingsge bouw. Op de dispositie van dit nieuwe orgel komen we nader terug. Hoofdaannemer van deze restauratie was de fa. v. d. Welle te Den Bommel. In de eerste officiële kerkdienst viering van H. Avondmaal. Toen ruim drie eeuwen geleden, op woensdag 6 nov. 1647 de kerk van Den Bommel werd ingewijd, is dit gepaard gegaan met de plechtige viering van des Heeren Heilig Avondmaal. Deze dienst werd geleid door ds. Cornells Willemse van der Poel, die op 6 maart 1651 is overleden. In de eerste officiële kerkdienst na de ingebruikstelling op woensdag 13 november zal nu op zondag 17 novem ber der traditie getrouw, eveneens de viering van het H. Avondmaal plaats hebben. Speciaal in het opmaken van B. V. d. TEEB Telefoon 2682 '(Vestdgk 86 MIDDELHARNIS »Ji ft telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1