De verhouding Rusland-China r OnsteUend aantal vakatures op Flakkeese kleuterscholen r Plaatselijk nieuws Geitenfokvereniging „Ons Belang" stuurde de Myzielcuitvoering Leger des Heils Geen plaais op de kleuierschool Kleuterschool te Dïrksland wegens gebrek aan leidsters gesloten Op Flakkeese kleuterscholen elf vakatures flap krab! iongetje vingertop af Jubileum mej. G. Spek hoofdleidster kleuterschool Ds lonkers te Oude Tonge had autobotsing Dinsdag 22 oktober 1963 No. 3231 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchijnt tweemaal per week: dinsdag- en viydagavond J PSINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,1S PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. rf)e Open Brief van de leiding der Rus- lische communistische partij stelt vast, lat de Chinezen begonnen zijn met de Verkoeling van de betrekkingen. Vanaf J960 werd de handelsomzet van beide *anden tot ongeveer een derde terug gebracht en de levering van complete installaties aan China stopte vrijwel ge heel. Ook waren Chinese gedelegeerden op internationale congressen steeds be zig daar stemming te maken tegen, de Russen. Dit ging zelfs zo ver, dat de lei- dor van een Chinese delegatie op een conferentie in Azië tot de Sovj et-gede legeerden zei: „Blanken hebben hier niets te maken". Daaruit valt te con cluderen, dat ook rassistische sentimen ten een rol spelen. Waarin schuilt nu echter het wezen van de meningsverschillen tussen de C.P.C, en de C.P.S.U.? Het gaat over verschillende vraagstukken van vitaal belang. Het eerste is dat van oorlog en vrede. De C.P.S.U. heeft op haar con gressen gesteld, dat de strijd voor de j vrede en het voorkomen van een ato maire wereldcatastrofe primaire taken zijn voor de communisten. Het raket- en kernwapen heeft de oorlog grondig ge wijzigd. Het is van een ongekende ver woestende kracht. De explosie van één machtige thermo-nucleaire bom is ster ker dan de explosieve kracht van alle middelen, die in alle voorgaande oor logen, de beide laatste inbegrepen, zijn aangewend. Het is nodig het volk op de consequenties van zulk een oorlog te wijzen en dat kan niet, zoals de C.P.C. zegt, een verlammende uitwerking heb ben op de massa's. Daarom bestaat de historische taak van de communisten in het aanvoeren van de strijd der volken voor het voorkomen van een atoomoor- log. Op het 206 congres van de partij werd vastgesteld, dat er geen fatale on vermijdelijkheid aanwezig is van oor logen tussen de staten van onze tijd. De ze bewering is gebaseerd op de gigan tische macht van het wereldsocialisme. Een wereldoorlog kan voorkomen wor den nog vóór de volledige overwinning van het socialisme op aarde en onder het bestaan van het kapitalisme in een deel van de wereld. De C.P.C, stelt daar tegenover: aan de oorlog kan geen ein de komen zolang het imperialisme be staat; vreedzame coëxistentie is een il lusie en in de buitenlandse politiek der socialistische landen geen algemeen aanvaard principe; de strijd voor de vrede is een hinderpaal voor de re volutionaire strijd. Daarop antwoordt de C.P.S.U.: achter de luidruchtige revolutionaire frasen der Chinese kameraden staat het onge loof in de krachten der arbeidersklasse en in de overwinning van het proletari aat in de klassenstrijd. Zij meent, dat de atoombom er geen klasse-beginselen op na houdt, want die vernietigt allen, die vallen binnen de verwoestende sfeer van zijn werking. De Chinese ka meraden onderschatten volkomen het gevaar van een thermo-nucleaire oor log. Zij beweren: de atoombom ïs een papieren tijger en helemaal niet schrik- aanjagend. Het voornaamste doel is om aan het imperialisme zo vlug mogelijk een eind te maken. Voor wie moet dit echter geschieden? Voor de honderden miljoenen mensen, die bij een atoom oorlog aan de ondergang worden prijs gegeven en voor de .staten, die al in de eerste uren van zulk een ooi-log van de aardbodem worden weggevaagd? Nie- mand heeft het recht, ook de grote sta ten niet, om te spelen met het lot van .miljoenen mensen. De C.P.C, spreekt over „onvermijdelijke offers" in naam •der revolutie en sommige leiders heb ben het als mogelijk verklaard hon derden miljoenen mensen in een oorlog op te offeren, waarbij dan de zegevie rende volken op de puinhopen van het ondergegane imperialisme in een uiterst snel tempo een beschaving zullen op bouwen, die duizendmaal hoger is dan die van het kapitalistische stelsel. De C.P.S.U. vraagt zich echter af of de Chinese kameraden er zich wel reken- schap van geven wat voor ruines dat - zijn, die een atoomoorlog zou achterla ten. Zij kan het scheppen van een „dui- zendmaal hogere beschaving" op de lij ken van honderden miljoenen mensen niet delen. Dat is volkomen in strijd met de ideeën van het Marxisme-Leninisme „Wij zijn van ganser harte voor een vernietiging van het imperialisme en het kapitalisme en we geloven ook in de ondergang daarvan, maar wij willen dit bereiken door middel van de klas senstrijd. Over dit historische vraagstuk moet in de eerste plaats de arbeiders- klasse beslissen, geleid door haar voor hoede, de marxistisch-leninistische par tij. „De avontuurlijke, weg van de Chi nese kameraden kan de C.P.S.U. niet betreden. De imperialisten zullen het to neel nimmer uit eigen beweging verla ten en vrijwillig in hun graf gaan lig gen zonder de alleruiterste middelen te gebruiken, waarover zij beschikken. De S.U. heeft zelf een voldoende hoeveel heid atoomwapens vervaardigd en wan neer het imperialisme een oorlog mocht ontketenen zal zij er niet voor terug deinzen dit geduchte wapen tegen de agressor te gebruiken. Echter „wanneer men ons niet aanvalt, zuUen wij niet de eersten zijn om tot dit wapen onze toe vlucht te nepien." De arbeidersklasse van de kapitalistische landen zal nim mer vragen of wij maar een oorlog wil len ontketenen om bij het opruimen van de imperialisten haar lani^en te ver nietigen. De imperialisten immers vor men een relatief slechts kleine groep, terwijl het voornaamste deel der bevol king van de kapitalistische landen be staat uit de arbeidersklasse, de werken de boeren en de werkende intellectue len. De atoombom: gaat niet uitzoeken, waar ergens een imperialist en waar een arbeider te vinden is; die slaat in waar hij neerkomt en daarom zouden er op iedere monopolist (kapitalist) miljoenen arbeiders vernietigd worden. Wij (de Russische communisten) zijn ook voor het socialisme, maar wij willen het ver overen in de klassenstrijd en niet door het ontketenen van een thermo-nucle aire oorlog. Natuurlijk is het onbetwistbaar, dat wanueer de imperialistische waanzin nigen desalniettemin een oorlog ontke tenen, de volken het kapitalisme zullen wegvagen en begraven. Doch de com munisten zijn oprechte strijders voor het socialistische humanisme en zij heb ben de plicht alles te doen wat zij kun nen, opdat een nieuwe wereldoorlog, waarin honderden miljoenen mensen tenonder zouden gaan, niet zal worden getolereerd. Wel zullen er zolang het imperialisme en het kolonialisme be staan, bevrijdingsoorlogen zijn, dat zijn revolutionaire oorlogen, en die zijn on vermijdelijk. De S.U. verleent de meest uitgebreide steun aan de nationale be vrijdingsbewegingen, zoads gebleken is in Vietnam, Egypte, Irak, Algerië, Je men en Cuba. Wat het begrip „vreedzame coëxis tentie" betreft, de C.P.S.U. heeft zich steeds gehouden aan de leninistische po litiek van hetvreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschillende maatschappelijke stelsels en zij zal dit blijven doen. Het diepe verschil van in zicht t.a.v. de vraagstukken van oorlog en vrede en v.an de vreedzame coëxis tentie tussen de C.P.S.U. en de C.P.C. is bijzonder duidelijk gebleken tijdens de crisis van 1962 rond de Caraibische Zee. Nimmer tevoren was de mensheid zo dicht tot de afgrond van een atoom oorlog genaderd als toen. De Chinezen beweren dat de S.U. toen een avontu- ristische -fout heeft begaan door eerst raketten naar Cuba te brengen en later te capituleren voor het Amerikaanse imperialisme door ze weer te verwijde ren. De zaak was echter, dat de Sovjet- regering over inlichtingen beschikte, waaruit bleek, dat een gewapende ag ressie van Amerika tegen Cuba op han den was. Toen kwamen de S.U. en Cuba overeen, er raketten te installeren als enig middel om die agressie te voor komen. Zo groeide het conflict tussen de V.S. en Cuba uit tot een internationale crisis. Om een atoomoorlog te voorko men is toen besloten de raketten terug te nemen tegenover de verplichting van de zijde van Amerika om geen inval op Cuba te ondernemen. Als resultaat daar van is het gelukt de Cubaanse revolutie te beschermen en de vrede te redden. Er bestaan nu eenmaal twee stelsels op de wereld: het socialisme en het im perialisme. Wilde men alle kwesties, die tussen deze landen rijzen, met wapen geweld oplossen, dan zou er aan de oor logen nooit een einde komen. De strijd van de S.U. voor ontwapening is geen tactische manoeuvre, maar zij wenst op recht ontwapening. De strijd voor de vrede verzwakt juist het front van het imperialisme, maar ze is organisch ver bonden met de revolutionaire strijd te gen het imperialisme, omdat er gunstige voorwaarden worden geschapen voor het ontplooien van de klassenstrijd in de kapitalistische landen en voor de na tionale bevrijdingsbewegingen. Vreed zame coëxistentie geldt alleen voor CJe staatkundige betrekkingen, maar niet voor de strijd tegen de bourgeoisie, dus voor de ideologie. Ziehier het Russische standpunt in hun eigen woorden. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zaterdagavond 7 uur hoopt in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan, de theol. student G. J. V. d. Noort van Barneveld. SOMIMELSDIJK Late pluk. Door de heer G. Jonker werden zaterdag j.l. nog rijpe aardbeien geplukt. HERKINGEN Extra collecte. A.s. zondag zal er in de Ger. Gemeente extra worden gecol lecteerd voor Em. pred. weduwen en v/ezen. Verwond. Mevr. Melissant-Huizer had het ongeluk bij het naar kerk gaan, over de ijzeren platen op de Peuterdijk te vallen, waardoor zij een beenwonde opliep zodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. OUDDORP het afscheid In de vergadering van jd. vrijdag avond hebben de leden van de Geiten fokvereniging „Ons Belang" over de laatste bok van deze vereniging -het vonnis geveld. Met 41 tegen 3 stemmen werd hem het leven in Ouddorp onmogelijk ge maakt. Vanmorgen is hij naar de Zuid HoU. Bond teruggestuurd. Zoals we reeds verleden week ver meldden is het bestuur er niet in ge slaagd een bokkenhouder aan te trek ken. Wel liep er een aanbod doch ge zien de finantiële positie van de ver eniging kon hierop niet worden inge gaan. Bij stemming waren 41 tegen, 3 voor. De voorz. de heer T. Breen zei het einde van de bloeiende vereniging zeer te betreuren, zij zou echter nog niet worden geliquideerd. De bok is weg, en wat is een geiten fokvereniging zonder bok? Op zaterdagavond 19 okt. j.l. con certeerde het Stafmuziekcorps van het Leger des Heils te Middelharnis. Het kreeg hiervoor de beschikking over de Geref. Kerk. Behalve de stafmuziek werkten aan dit concert mede de Verenigde Chr. zangkoren uit Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet onder leiding van dirigent C. C. v. d. Heuvel. De kapel stond onder leiding van kapelmeester W. F. Palstra, kapitein van het Leger des Heils. De algehele leiding van de avond berustte bij Lt-kolonel H. La- huis. Het kerkgebouw was tot in alle-hoe- ken door een grote schare belangstel lenden gevuld, toen de leider het aan- vangslied opgaf. Indrukwekkend klonk uit de honderden kelen als een lofzang tot Gods eer: „Loof de Heere, o mijn ziele om Zijn goedertierenheid," be geleid door de kapel. Na een kort inleidend woord werd een afwisselend programma van zang en muziek uitgevoerd. Het zou ons te ver voSben om bij ieder afzonderlijk nummer stil te staan. Samenvattend kunnen we er dit van zeggen, dat hoewel het muzikale ele ment overheerste, er op deze avond gesproken kon worden van een ere dienst. Het gehele programma ademde een geest, waarin de lof des Heeren op het hoogst verheerlijkt werd. Hoe we ook over het werk van het Leger mogen denken, zeker is dat zij in ons vaderland veel zegenrijk werk ver richt. Hoevelen zijn daardoor tot het geloof gekomen. Treffend is in dit ver band het ontroerend getuigenis, dat op deze avond door een muzikant van. de kapel werd uitgesproken. Ook het evan gelie werd op deze avond gebracht toen de leider enkele gedeelten uit Joh. 1 voorlas, waarin gesproken wordt van het Licht der wereld, wat daarna door de kapel muzikaal werd vertolkt in een mooie selectie. Met een toondicht, waarin de bede van Gods Kerk: Uw Koninkrijk kome, tot uitdrukking werd gebracht en sa menzang van het bekende lied: Dankt, dankt nu allen God werd deze mooie avond besloten. Vermeldenswaard is tenslotte nog, dat de leden van de kapel tijdens het concert ook enige fraaie mannenkoor- nummers ten gehore brachten. Voor Keesje Grinwis van de Oosterweg te Ouddorp was het zaterdag zo mooi begonnen. Sa men met zijn vader maakte hij met de Ouddorpse Vogelvereen. „De Putter" een uitstapje naar het internationale vogelpark „Animali" te Eindhoven. Keesje vogelliefhebber in de dop gaf zijn ogen goed de kost, voor al toen hij het apenhok in het oog kreeg. Spoedig was hij met de kleinere aapjes de beste maat jes totdat.een grote aap zijn hand greep en hem bijna een vingertop afkrabde. In het ziekenhuis „St. Jozef" heeft de dokter de top kunnen behouden en deze rondom vast genaaid. Keesje heeft nu alle apenliefde verloren. Over de kleuterscholen op Goeree- Overflakkee kan de noodklok worden reluid, want er is een ontstellend aantal vakatures wat betreft bevoegde leid sters. In. totaal zijn er elf, een aantal dat de eerste jaren niet verminderen, nvaar zich nog vermeerderen zal. De kleuterschool te Dirksland moest maandag worden gesloten eu er zijn an dere scholen, die er ook heel sleoht voor staan o.m. Ouddorp en Nieuwe Tonge. Daartegenover zijn er scholen, o,m. te Middelharnis die een volledige persó- neelsbezietting hebben en noig wel leer lingen kunnen gebruiken, terwijl an deren een lange wachtlijst hebben. De Kleuteronderwijswet, die in 1956 van kracht geworden is, heeft ruimte gela ten tot begin 1963 voor onbevoegde leid sters, die zich intussen het diploma kon den verwerven. Nadien is de wet onver- biddellijk met onbevoegden mag niet meer worden tgewerkt. Er zijn thans twee opleidingen voor kleuterleidsters, het duurt echter twee jaar eer de eer sten (die een voldoende vooropleiding hebben genoten) zijn afgestudeerd; voor de overigen is het een cursus van drie jaar. De kans dat vóór die tijd in de vaka tures wordt voorzien is gering, mede omdat ons eilajid voor reisgeleigenheid naar huis e.d. te zeer afgelegen is. Wij geven hieronder een kort overzicht hoe het er in iedere gemeente bij staat met daarnaast een staatje van de vakatu res die er zijn. OUDDORP De Chr. Kleuterschool „Prinses Mar griet" (te Ouddorp is er maar één kleu terschool) heeft als normale bezetting 1 hoofdleidster en 2 leidsters. Momen teel is er een vakature voor een hoofd leidster en een leidster, zodat de school draait op deze ene leidster. Volgens de wet mogen per leidster 40 leerlingen de school bezoeken, er is dus hier een wachtlijst van 80 leerlingen. Wettelijk is niet toegestaan dat een rouleer-sy- steem wordt toegepast. GOEDEREEDE Te Goedereede is er alleen de neu trale kleuterschool die bezet is met een hoofdleidster. Hier is geen va kature. Deze school wordt bezocht door het wettelijk toelaatbare aantal van 40 leerlingen. STELLENDAM Stellendam heeft op de (enige) Herv. Kleuterschool 1 vakature. De hoofd leidster heeft wel hulp van een be voegde leidster, maar deze is in tijde lijke dienst. Er zijn soms meer aan meldingen dan het wettelijk toegesta ne aantal van 80 kleuters, waarom soms moet gewerkt met een rouleer systeem en er een wachtlijst bestaat. MELÏSSANT Te Mjelissant zijn twee kleuterscho len, één neutrale en één Christelijke. Beide scholen hebben één hoofdleid ster, wat voldoende blijkt te zijn. Me lissant is dus ook in de gelukkige om standigheid dat er geen vakatures zijn. DIRKSLAND Te Dirksland is vanaf maandag j.l. de Christelijke kleuterschool gesloten. Er zijn twee vakatures: één voorhoofd en één voor leidster. Pogingen om de ze vakatures vervuld te krijgen zijn tot heden gefaald, tachtig kleuters zijn hier de dupe'van. Er is reeds contact opge nomen met de Inspectrice om de school op de een of andere wijze toch te la ten draaien; onbevoegde leidsters wor den echter niet toegelaten, ook al zou men deze zelf financieren. Hier is dus v/el van een noodtoestand sprake, te meer omdat er naar uitziet, dat het 2 jaar duurt aleer de eerste leidsters die de opleiding volgen hun diploma zul len hebben behaald. De Openbare kleuterschool heeft één hoofdleidster en functioneert normaal. HERKINGEN Aan de enige gemeentelijke kleuter school te Herkingen is per 1 nov. a.s. een vakature. De hoofdleidster mej. G. Spek heeft op die datum de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Elders in ons blad staat een bericht over de af scheidsreceptie. Er wordt druk geadverteeird om de vakature vervuld te krijgen, echter tot heden zonder succes. Naar wij verne men heeft mej. Spek toegezegd nog enige tijd aan te blijven, daar anders ook hier de school zou moeten worden gesloten. SOMMELSDIJK Sommelsdijk bezit één gemeentelijke kleuterschool die momenteel normaal bezet is met een hoofd- en twee leid sters. Toch is er een vakature; een van de bevoegde leidsters is in tijdelijke dienst. Er gaan ongeveer 80—100 kleu ters op deze school zodat men er hier nog wel ruim twintig bij zou kunnen hebben. MIDDELHARNIS Te Middelharnis heeft de neutrale kleuterschool geen vakatures. Er is een hoofd- en twee kleuterleidsters. Het hoofd mevr. Gaanderse vertelde ons dat er binnenkort een van de leidsters in het huwelijk treedt, zij hoopte dat zij dan voorlopig het werk op de school zal blijven waarnemen. Op deze school is thans nog wel plaats voor een 20-taI kleuters. De Christelijke kleuterschool die wel bijzonder grote moeilijkheden heeft ge had werkt thans normaal met drie be voegde leidsters. Het bestuUr had het geluk om zelfs een leerkracht te kunnen aantrekken uit het verre Win schoten. Deze school die met de 3 be voegde leidsters 120 leerkrachten kan hebben, kan er ook nog wel een aantal bij hebben. Middelharnis mag dus wel een unicum genoemd worden op ons eiland. NIEUWE TONGE Nieuwe Tonge verkeert eveneens in een precaire positie. De nieuwe Chr. kleuterschool, die onlangs is geopend heeft n.l. 2 vakatures voor een hoofd leidster en een leidster. Het was een bittere pil voor het bestuur, dat de hoofdleidster na de opening van de school een benoeming elders had aan genomen. Een bevoegde leidster heeft men nog niet kunnen aantrekken; wan neer per 1 januari niet in een van de vakatures is voorzien, zal ook deze school moeten worden gesloten. Er is echter goede hoop, dat hier bij tijds een voorziening komt. Op de neutrale kleuterschool, bezet met een hoofdleidster en een leidster zijn geen vakatures. Ouddorp 2 vakatures Goedereede Stellendam 1 Melissant Dirksland 2 Herldngen 1 Middelharnis Sommelsdijk 1 Nieuwe Tonge 2 Oude Tonge Ooltgensplaat Achthuizen 1 Langstraat opg eheven. Den Bommel Stad a.t. Haririvliet 1 Totaal 11 vakaturfes OUDE TONGE Te Oude Tonge zijn twee kleuter scholen, een gemeentelijke en een rooms-katholieke. Voor de R.K. kleu terschool werd heden dinsdagmiddag een nieuw schoolgebouw in gebruik genomen. De gem. kleuterschool heeft twee be voegde leidsters en de R.K. school één hoofdleidster. Oude Tonge verkeert in de gelukkige omstandigheid dat er geen vakatures zijn! Er is ook geen wacht lijst voor kleuters. OOLTGENSPLAAT In de gemeente Ooltgensplaat zijn twee kleuterscholen, één openbare en bijzondere met ieder een hoofdleidster. Er zijn geen vakatures. Anders staat het in de Langstraat, waar de bestaande kleuterschool is op geheven. Te Achthuizen zijn aan de R.K. kleu terschool momenteel nog twee bevoeg de krachten; de leidster is echter tijde lijk, daar deze een benoeming naar el ders heeft aangenomen.' Aan deze school is dus 1 vakature. DEN BOMMEL Te Den Bommel zijn geen moeilijk heden. De beide kleuterscholen, de christelijke en de neutrale hebben ieder één hoofdleidster, zonder verdere hulp. Vakatures zijn er dus niet. STAD AAN 'T HARINGVLIET De gemeente Stad aan 't Haringvliet heeft één Christelijke kleuterschool. Er is één vakature voor een leidster, met gevolg dat er een wachtlijst voor de toelating van kleuters bestaat. CONCLUSIE Wij hebben dit korte overzicht gege ven om te laten zien hoe het er in iedere gemeente op Goeree-Overflakkee t.o.v. het kleuteronderwijs bij staat. De noodzaak van opleiding voor kleuterr leidsters op het eiland zelf wordt er wel mee aangetoond, het kan alleen worden betreurd dat het niet vroeger is aangepakt, daar toet nu nog twee jaar duurt alvorens de afgestudeerden in de praktijk kunnen. In vele gemeenten in ons land is er een tekort, de leidsters blijven gaarne dicht bij huis waarom het niet valt te verwachten dat in de bestaande vaka tures spoedig zal worden voorzien te meer omdat er ook verloop is wegens huwelijken van de leidsters. HERKINGEN Op 1 nov. 1963 zal het 25 jaar gele den zijn, dat mej. G. Spek, hoofdleid ster aan de openbare kleuterschool haar werkzaamheden bij het kleuteronder wijs begon. Van deze 25-jarige diensttijd is zij 15 jaar werkzaam geweest aan de kleuter school te Herkingen. Het gemeentebestuur zal haar op die dag een receptie aanbieden, die wordt gehouden in het Verenigingsgebouw „Ons Huis." Miej. G. Spek heeft de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt en zal dus dit onderwijs moeten verlaten. Gezien de moeilijkheid in deze va kature te voorzien, heeft zij toegezegd nog enige tijd te zullen aanblijven. Zondagavond is ds. A. Jonkers te Oude Tonge met zijn wagen in botsing gekomen met een autobus van de fa.- Pulleman. De predikant was juist op weg naar Ooltgensplaat waar hij in de avonddienst zou voorgaan. Op de on overzichtelijke kruising Kolfweg-Wil- lemstraat werd zijn wagen gegrepen door de autobus die kerkgangers voor de Geref. Kerk te Den Bommel ver voerde. De auto van ds. Jonkers werd zwaar beschadigd, zelf liep hij geen schrammetje op. De dienst te Ooltgensplaat begon door het gebeurde een half uur later.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1