Huldiging van de lieer M. Nijsse te Middelburg Herdenking bevrüding van de Franse overlieersing in iiet iaar 1813 B Veel gelukwensen - ook uii Flakkee Drop genas 2500 jaar geleden koning Assarhaddon Kabeljauw Winkelsluiiing Nieuws uit Zeeland Wrangerije Dodeiiji( verl(eers- ongelul( te Zoutelande (W.) Cde Spec Verhoging van broodpriis Geitenfokvereniging „Ons Belang" staat voor liquidatie J Garnalenpellers weer volop aan het werk V.W. P i Sf il ba ni silbani drop INGEZONDEN Varkens als paddestoel jagers Predikbeurten Geref. Gemeenten Echtpaar Verdonk verzorgt muzieklessen in liet Diekliuus Centrale Veiling Middelharnis Kindei f 100,- oude 8 10 12 Westdij Tel Bladz. 2 „EiLANDEN-NIEUWS" Vrijdag 18 oktober 1963. De heer M. Nijsse te Middelburg, die zoals gemeld veertig jaar bij het onder wijs was, is op 15 olctober j.l. met dit jubileum door het bestuur van zijn school en collega's gehuldigd en iïreeg van vele zijden geluicwensen en ge- schenlten in ontvangst te nemen. Ooit uit Goeree Overflalflcee waren blijlcen van belangstelling, daar de heer Nijsse n.l. onderwijzer is geweest aan de Chr. School te Herkingen en tevens reeds 35 jaar medewerker is aan ons blad „Eilanden-nieuws". Des morgens hebben de schoollcinderen feest gehad en zijn getracteerd; des middags was er receptie voor ouders en belangstellenden en des avonds kwam het bestuur en collega's van de school der Ger. Gemeente, alsook van de Ulo en van het V.G.L..O. met hun dames in de zaal in de Se- geerstraat boven de kerk in intieme kring bijeen. De heer Nijsse werd na het zingen van Ps. 68 1, Schriftlezing uit Ps. 90 en gebed door de erevoorzitter ds. G. A. Zijderveld hartelijk toegesproken, nu de jubilaris tarug mocht zien op zijn 30- jarige arbeid bij het onderwijs en ook wat betreft vele andere taken die hij daarnaast ten dienste van het Chr. jeugdwerk verricht. Ds. Zijderveld noemde o.m. zijn werk in het bestuur van het Landelijk Verband van J.V.'s en M.V.'s, zijn medewerking aan ker kelijke bladen in De Saambinder en Daniël; zijn werk voor de zending en zijn artikelen in „Paulus"; zijn journa listieke arbeid aan „Eilanden-nieuws" en zoveel meer. Ook haalde hij aan dat door hem meer boeken en boekjes zijn geschreven en dat binnenkort een dicht bundel van hem van de pers komt. Aan Christelijke dichters die in hun poëzie een reformatorische geest laten horen, hebben we groot gebrek. Ds. Zij derveld wenste hem toe, dat hij bij het Idimmen zijn jaren kracht en lust zal worden geschonken om verder te mogen arbeiden in het werk van Gods Ko ninkrijk, tot eer en verheerlijking van de Naam des Heeren. In de gelukwen sen betrok hij ook mevr. Nijsse, de kinderen en verdere familie. De voorzitter van het schoolbestuur de heer A. J. Schot, gaf een schets van de mooie, maar anderzijds zware taak van de onderwijzer om dagelijks met de kinderen bezig te zijn om hen niet al leen gereed te maken voor de maat schappij maar vooral hen op te voeden in de leer die naar de Godzaligheid is. De voorzitter releveerde de hele loop baan van de heer Nijsse vanaf Koe- wacht waar hij als 19-jarige jongen be gon, tot Middelburg, aan welke school hij nu 9 jaar verbonden is. Spreker had veel lof voor de jubilaris; negen jaar lang heeft hij tot volle tevreden heid van het bestuur gewerkt en er waren nimmer klachten. Hij noemde hem een uitstekend verteller, vooral zijn Bijbelese lessen slaan in. Tijdens de vacature is door hem het cateche tisch onderwijs gegeven. Spreker gaf hem namens het bestuur de wens mee dat hij tot aan de pensioengerechtigde leeftijd aan de school verbonden mag blijven en hij voor zijn werk getrouw- makende genade mag ontvangen. Mlevr. Nijsse, die haar man al die jaren tot grote steun is geweest, werd eveneens geluk gewenst. Namens het bestuur ontving de jubilaris een prachtige gro te ets in lijst van. het stadhuis te Veere en een envelop met inhoud. Namens Eilanden-nieuws De heer Th. de Waal uit Middelhar- nis bracht als vriend en tevens namens de Commissarissen der N.V. Eilanden- nieuws zijn gelukwensen over. Hij deel de mee dat de jubilaris van de oprich ting af dus 35 jaar vaste mede werker was aan het Chr. Streekblad en iedere week, punktieel op tijd zijn copy daarvoor inzond. Voor dat werk bracht hij hem veel dank en overhan digde hem een fraai geschenk. Mevr. Nijsse werd een mooie plant aangebo den. De heer de Waal kweet zich verder van de opdracht om namens het Lan delijk Verband van J.V.'s en „Daniël" een gelukwens uit te spreken en bood namens het bestuur een prachtige fi- cus aan. Nieuwe dichtbundel Dan had de heer de Waal nog een geschenk aan te bieden namens meer dere vrienden van de jubilaris en wel een bundel gedichten van de jubilaris, getiteld: „Eerstelingen". Spr. zette uit een, dat afgaande op de titel men niet moest denken dat dit de eerste gedich ten waren van de schrijver; zij waren reeds her en der in bladen en periodie ken gepubliceerd. Zijn vrienden hadden er spontaan opaan gedrongen en be werkstelligd deze te verzamelen en uit te geven; de eerste bundel die van de pers was gekomen al was die voor lopig in een provisorisch bandje ge stoken daar er een stempelband om heen komt werd hem nu aangebo den. De bundel is opgedragen aan zijn vrouw. De eerstelingen van de oogst werden door het volk van Israël in de tempel gebracht en de Heere gewijd. Spreker wees op het eerste vers in de bundel, (een rondeel) dat de titel van de bun del draagt, waarin gezegd wordt dat zijn zaden gerijpt zijn tot graan en de eerstelingen aan de Heere voor onver diende zegeningen worden gewijd. Hij declameerde er enkele gedichten uit, om een indruk van deze mooie bundel te geven, die getuigt van echt Christelijke kunst en de wens er bij, dat deze poëzie vooral bij onze Christelijke jeugd een goed onthaal zal vinden. Het hoofd der school de heer Schip per richtte nog een korte toespraak tot de jubilaris namens de collega's en wees op de goede verstandhouding en pret tige samenwerking, die hij hoopte dat ook in het vervolg bestendigd zal blij ven. Dankwoord De jubilaris dankte daarna geroerd voor de vele en hartelijke gelukwensen en de fraaie geschenken. Hij citeerde een en ander uit de voorgelezen Psalm 90, die hem des morgens zo getroffen had. Op zeer indrukwekkende wijze ver telde hij een en ander uit zijn loopbaan en ook over de andere taken die hem waren toebedeeld. Het verheugde hem dat straks de dichtbundel „Eerstelin gen" zal verschijnen en was zijn vrien den dankbaar dat zij de uitgave had den doorgezet. Een der bestuursleden ging daarna voor in dankgebed, nadat vooraf gezon gen was Psalm 84 6 (oude rijm). Het was een zeer gezellige avond. Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het Ministerie van Economische Zaken heeft de Mi nister van Evonomische Zaken zich er mede akkoord verklaard dat m.i.v. 14 oktober 1963 de prijs van brood weder om met een cent per 800 gram wordt verhoogd. Bakkers die reeds vóór 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de afspraken met de Nederlandse Bakkerij Stichting, dienen de prijsverhoging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. In dien bij onderzoek zou blijken dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeen stemming is, zal een prijsmaatregel niet kunnen uitblijven. Onlangs deed dr. C. Nieman, direk- teur van het Centraal Instituut voor de Dropverwerkende industrie, het enige droplaboratorium ter wereld, de ver rassende ontdekking, dat men 2500 jaar geleden drop reeds toepaste bij de ge nezing van ontstekingen. Het bewijs daarvoor vond hij in de tekst van een z.g. kleitablet uit ca. 675 voor Chr., dat in het bezit is van het Brits Museum. Op dit tablet staat in spijkerschrift een brief van de hof arts Arad-Nana aan de zieke Koning Assar haddon van Assyrië, waarin de genees heer zegt, dat men het dropwindsel ste vig op de infectie moet aanbrengen. Het betreft hier één der 30.000 tablet ten, die zijn teruggevonden in de puin hopen van het oude Ninevé en tezamen de z.g. Koninklijke Bibliotheek van As- surbanipal vormen. De afbeelding toont het in 1883 bij Kouyunjik opgegraven kleitablet, met het gedeelte van de tekst, waarin spra ke is van drop (silbani) Bij de Babyloniërs was drop bekend als middel tegen de hoest. Dit bleek uit de tekst van een spijkerschrift „leer boek", dat zoethoutwortel (waarvan het extract samen a.o. met Arabisch Gom onze welbekende drop vormt) noemt als middel tegen keelaandoeningen. In de nieuwere geschiedenis vallen de ontdeldcingen van drop als geneesmid del bij maagzweren en de gevreesde (uitdrogings) ziekte van Addison. Het karakter van de heilzame wer- Idng van drop is door de eeuwen heen bewaard gebleven en weerspiegelt zich op wel overtuigende wijze in de grote variatie dropartikelen, waarvan de Ne derlandse dropwerkindustrie de grootste producent ter wereld is. De afbeelding toont het in 1883 bij Kouyunjik opgegraven kleitablet, met het gedeelte van de tekst, waarin sprake is van silbani drop). De diepvriesvis weer duurder Wat men niet weet bepaald Al werd daar voorheen al Niet weinig voor betaald Dus is het dan ook logisch En lijkt het me niet vreemd Als 't om kabeljauw gaat Dat men verse neemt Dit soort vis dat heb ik Nu iedere dag volop. Je hebt 'k verkoop z'n aan moten Geen last van staart of kop En ook niet van de graten Heb je in 't minste last Verse vis smaakt beter Dan uit een diepvrieskast TAMBOER - Middelharnis Van zaterdag 19 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 21 oktober v.m. 9 uur Middelharnis-Som,m.elsdijk: Dienst heeft dokter v, d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flafcfcee; Dienst heeft dokter Voogd, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 20 okt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen. Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542 Tholen en dok ter Renes, tel. 490, Oud Vossemeer. Er is in Middelharnis Een zekere winkelier Die 's zaterdag vroeg dicht wil Liefst om een uur of vier Hij vroeg zich af hoe kan dat Nu wel in Melissant En is dit hier niet moog'lijk Waar blijft de middenstand Nou vriend, nu moet je horen 't Is bij ons niet verplicht Maar als u vroeg wilt sluiten Doe dan gerust maar dicht Maar mopper dan niet als er Soms een klant „wat laat" Die u daardoor mist, naar Een concurrent toe gaat Dat Melissant vroeg sluit is Voor ons nog niet zo slecht De late klanten kunnen Dan nog bij ons terecht! En hebben wij mischien Daarvan zelfs nog profijt Omdat wij zes uur pas sluiten Maar.doen dit ook op tijd. Middelharnis Een middenstander Truffels, eetbare paddestoelen, groeien in verschillende delen van Europa, maar worden vooral gevonden in het Depar tement Dordogne in Frankrijk. De pad destoel groeit echter onder de grond en kan slechts gevonden worden door af te gaan op de muggen die op de geur af komen, maar gemakkelijker gaat het met speciaal afgerichte vorkens. De inwoners van Dordogne heb ben ook geprobeerd om hiervoor honden op te leiden, maar daar hon den geen natuurlijke voorkeur voor de paddestoelen liebben was dat geen suc ces, aldus „Landbouwdocumentatie". Zeugen schijnen het best te voldoen. Tijdens de opleiding wordt het dier met keline stukjes truffel gevoerd om er interesse voor aan te kweken. Als het varken de paddestoelen lekker vindt, gaat het mee naar 't veld, voor al onder eikelbomen. De varkens krij gen zo nu en dan gebroken paddestoe len om ze „graag" te houden, maar ze mogen de paddestoelen zelf niet uit graven. ZONDAG 20 OKTOBER 1963 Zuid-Beveland. Goes 9.30 en 6 uur ds. A. E. Honkoop, 2 uur leesdienst Wol- phaartsdijk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst 's Gravenpolder 9.30, 2 en 6 uur lees dienst Hoedekenskerke 9.30, 2 en 5.30 uur leesdienst Wemeldinge 10 en 4.30 uur leesdienst Yerseke 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Kruiningen 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Waarde 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Krabbendijke 9.30 en 6 uur ds. Suijker, 2 uur leesdienst Rilland-Bath 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Borssele 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Nisse 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Ka- pelle-Biezelinge 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Noord-Beveland. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst Kamperland 9.30 2.30 en 6.30 uur leesdienst Kortgene 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Extra diensten. Wolphaartsdijk zater dag 19 okt. 7 uur stud. Hoogerland Borssele: woensdag 23 okt. 7.30 uur ds. Honkoop Yerseke vrijdag 25 okt. 7.30 uur stud. Weststrate Rilland-Bath woensdag 23 okt. 7.30 uur ds. Karens. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag. De Ned. Chr. Vrouwenbond houdt op vrijdag 25 ok tober een vergadering in „Jeugdhaven", Kerkepad, Middelharnis. Aanvang half acht uur. Spreker: Ds. L. Blok, Herv. Pred. te Ridderkerk. Onderwerp: „Mijn reis naar Israël". (Kollekte voor bejaardenwerk). MIDDELHARNIS Cursus zwemonderwijzer Zoals reeds is medegedeeld, is het, bij een voldoende aanmelding, de bedoeling om in het instructie-bad te Middel harnis een cursus te geven voor zwem onderwijzer/es. Aanmelding kan nog geschieden tot 1 november a.s. bij de badmeester, de heer H. J. van Denkeren (tel. bad no. 2903). De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook dames zich voor het volgen van de cursus kunnen opgeven. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Lederen motorwant, rechts; bruine portemonnaie met inhoud; brui ne herenportemonnaie met inhoud; snel binders in plastic zak; pakje zakken; gevlochten boodschappentas; ring met 2 sleutels; bruine portemonnaie met in houd; khakikleurige broek; 1 sleuteltje; portemonnaie met inhoud; lipssleutel; damesrijwiel, zwart gelakt; bankbiljet van f 25,—. Verloren: Damesportemonnaie met in houd; 2 kontaksleutels Opel Kapitan; geblokte Itinderwagenplaid; doublé da meshorloge merk Lincoln; herenporte monnaie met inhoud, o.a. visakte; blau we zwembroek en badhanddoek; bruine damesportemonnaie met inhoud; huis sleutel; portefeuille met rij- en kente kenbewijs; 1 bankbiljet van 10, doublé halsketting met hangertje; zwart manchester jasje; lichtgrijze regen broek; paar iDruine motorwanten. Inlichtingen betreffende vorenstaan de voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelharnis, Ring 36, tel. 2444. In het Diekhuus te Middelharnis zul len vanaf a.s. dinsdag weer muzieldes- sen worden gegeven. Het is het echt paar Verdonk die de lessen hoopt te verzorgen eindelijk gelukt zich te Mid delharnis te vestigen, ze bewonen een woonark die een plaatsje in de Mid- delharpisse haven heeft geltregen. De heer Verdonk heeft te Madrid een speciale gitaar opleiding genoten, terwijl zijn werkzaamheden als arran geur te Parijs hem dicht bij de baker mat van het accordeon bracht. Mevr. Verdonk is een uitstekend mandoliniste en heeft ook via de radio haar sporen verdiend met haar concert Cither. Alle lessen zowel privé als club worden in het Diekhuus gegeven als voortzetting van het werk van mej. Bernard en de heer Bernard, muziekhandelaar te Mid delharnis. STELLENDAM Benoemd. De onderwijzer J. Hart man is met ingang van 1 januari 1964 benoemd aan de Chr. Nat. School te Heerlen. Bibliotheek open. De Ned. Herv. bi bliotheek zal met ingang van zaterdag 26 okt. van 34 uur in de oude consis torie weer geopend zijn. Er zijn weer prachtige boeken te lezen. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 19 oktober te 7 uur hoopt student Mouw uit Rijssen voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Uienveiling van vrijdag 18 oktober 1963 Grove'15,50, Middel 15,47, Drielingen 17,52; Picklers 25-40 19,10, idem 20-30 17,50. Aanvoer 35.000 kg. STAVENISSE Burg. stand over de mnd. sept. 1963. Geboren: Marinus z.v. C. Moerland en M. J. V. d. Rhee Martina Cornelia d.v. W. Eerland en R. de Vos. Ondertrouwd: H. J. Vermaas 25 jaar en E. A. Moerland 20 jaar. Gehuwd: D. J. Lebzer 22 jaar en J. P. Stoutjesdijk 20 jaar. Ingekomen W. J. van Popering van St. Annaland. Vertrokken: D. C. Knuist naar Gouda D. A. van Iwaarden naar Oostkapelle; M. Kok en echtg. naar Tholen; B. H. M. Paardekoper naar Berverswijk. Benoemd. De heer J. A. de Graaf al hier is met ingang van 1 nov. a.s. be noemd tot onderwijzer aan de Christe lijke school te Scharendijke. „Spar" winkel heropend. Vorige week donderdag vond de heropening plaats van de verbouwde en vergrote Sparwinkel van dhr. W. Priem. Deze uitbreiding van de winkelruimte was noodzakelijk, omdat deze kruideniers winkel thans een zelfbedieningswinkel geworden is, de eerste in deze gemeente Met een oppervlakte van ruim 40 m^ in de fraaie winkelinventaris is een naar de eisen des tij ds ingerichte winkel ontstaan, waardoor de overzichtelijke stand van de diverse artikelen het pret tig kopen is. „Proficiat voor deze krui denier en goede zaken. BRUINISSE Mankement aan schroef. Het kust- vissersvaartuig Thplen 32, van Gebr. Schot uit Tholen lp:eeg op de Noordzee een mankement aan de schroef. Het schip ging in reparatie bij de firma L. Padmos te Bruinisse. OUDDORP In de spoedeisende vergadering die het bestuur; van de geitenfokvereniging „Ons Belang" tegen vanavond heeft be legd zal worden beslist over het al dan niet voortbestaan van deze vereniging Het bestuur ziet zich genoodzaakt de vereniging te liquideren wanneer ze er niet in slaagt tegen aanvaardbare con dities een bokkenhouder aan te stellen De geitenhouderij loopt de laatste ja ren sterk terug, momenteel worden er te Ouddorp nog 100 gehouden. „Hoe beter de tijd, hoe minder het aantal gei ten" weet de heer T. Breen die vanaf het oprichtingsjaar 1926 voorzitter is ge weest. De „goede" tijd is ook debet aan het feit dat er zich geen bokkenhouder meldt. Wel heeft iemand een aanbod ge daan tegen een vergoeding van 1500, per jaar, met kosten van voer en stal voor de vereniging, doch de financieel zwakke vereniging kan hier geen ge bruik van maken. Gesteld dat er nog 100 geiten zijn (er zijn 108 leden) zou het delcgeld op zeker 25,— komen te staan, dit is ongeveer de helft van de waarde van de geit. Naar het thans schijnt vindt dus vanavond de vereni ging een ietwat triest einde na een pe riode van grote bloei gekend te hebben. Stellendam nam verleden week de nieuwe mobiele kraaii in ge bruik, pas Q.angescha{t voor een slordige 60 mille wie doet me wat? Ach nee, niet om, zwaarwichti ge problemen te tillen, tevergeefs zult u in het Stellendamse woor denboek naar het woord „pro bleem" snuffelen, 't Zit 'm in de bieten ziet u. Geen bietje wordt meer uia de oude haven ver scheept, dat is allemaal vergane glorie, de nieuwe oogst wordt verladen via de nieuwe- haven. Toch was er verleden week een „kwalijke zaak" aan de gang. De ontevreden gamalenpelsters zet ten hun eisen tot een hoger pel- loon flink wat kracht bij en volg den de nieuwste succes methode, ze trokken geen garnaal meer uit zijn jasje, staken, punt, uit! Een „loonsverhoging" van dik SO^h moest en zou er komen en kwam er. En de vakbonden maar eindeloos confereren voor 8 pro cent, 't is de moeite. Nog waren de pellers niet tevreden (zegt de spreekwoordelijke vinger en de hele hand u iets?) ze wilden een kwartje, een verhoging van 60"/» kon toch wel? In Stelleruiam gaat veel, maoir nee, dat-gmg--niet. Punt. Vit! Dan zal er nu wel een andere „pelbaas" komen, let maar eens op, net als Verolme, die komt toch zeker ook, tenminste dat zeiden ze verleden jaar. Laten we nu geen „koeien met gouden hoorns" uit de sloot halen. Voelt u hem? Ook bloeitijd Na een aarzelend begin in 1926 met 24 leden groeide de vereniging spoedig uit Vooral in de jaren vóór, tijdens en ook nog enkele jaren na de oorlog bereikte zij haar hoogtepunt. In die jaren wer den veel geiten gehouden, ze leverden immers flink wat melk en boter en bijna iedereen in Ouddorp was lid. De bokkenhouder hield omstreeks die tijd 5 a 6 bokken. Er werden geitenkeurin- gen georganiseerd die steeds grote be langstelling genoten. De Ouddorpse gei ten hadden hierdoor zelfs grote be kendheid. De keurmeesters waren ieder jaar weer vol lof over de inzendingen. Ook is er een melkcontrole geweest. Om de drie weken werd de melk gecontro leerd om hieruit de beste melkgeit vast te stellen. Opgemerkt dient te worden dat het verboden is zelf een bok een z.g. „wilde bok" te houden. Bokken dienen te zijn goedgekeurd. Het spijt vooral de voorzitter de heer T. Breen zeer dat hy, na een toegewijd voorzitterschap van 37 jaar waarin hij een voortreffelijk finan cieel beleid voerde, de vereniging op een dergelijke wijze met een flinke schuld liquideren moet. Met het verdwijnen van deze vereni ging en daarmee ook van de geiten zal weer een stuk folklore verlo ren gaan. STELLENDAM De garnalenpellers- en pelsters zijn in de loop van deze week allen weer aan het werk gegaan. Zoals wij in ons vo rig nummer hebben meegedeeld is het pelloon per gepeld ons van 15 tot 20 et. per ons verhoogd. Van de zijde van de* garnalenhande- laren te Stellendam werd ons mede gedeeld dat de voorstellen om tot een landelijke gelijkstelling van de pello- nen te komen spoedig kunnen worden verwacht. In ons nummer van vrijdag 11 okto ber berichtten we reeds, dat via de di- rekteur van het aan- en verkoopkantoor van garnalen bij de betreffende instan ties is aangevraagd dit op 25 et. per ge peld ons te stellen. Woensdag j.l. heeft zich te Zoute lande een dodelijk verkeer^ngeluk voorgedaan. De 57-jarige rustend café houder A. Lievense stak, toen hij uit de richting Biggekerke naar de kom van het dorp Z. reed, met zijn brom fiets plotseling de weg over en werd door een luxe auto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Rotterdam ge schept. Het ging zo plotseling dat de be stuurder de bromfietser niet meer kon ontwijken. De heer Lievense kwam op de motorkap terecht en werd daarna op het wegdek geslagen. Hij is naar het Vlissingse ziekenhuis „Bethesda" ver voerd en aldaar 's avonds aan de be komen verwondingen overleden. Er zijn enkele steden in ons land, die elk jaar een bijzondere gedenkdag heb ben. Zo wordt in de stad Groningen elk jaar nog met blijdschap herdacht dat de bisschop van Mimster op 28 augus tus 1672 het beleg van de stad moest opbreken. De Leidenaars herdenken jaarlijks 3 oktober het feit dat hun stad op 3 oktober 1574 van de Spanjaarden werd verlost en den Briel heeft op 1 april zijn aparte feestdag. Immers op 1 april 1572 bezetten de watergeuzen ge heel onverwacht den Briel. Maar het gehele volk viert feest als H.M. de Koningin jarig is en wanneer het een bepaald aantal jaren geleden is dat wij van de vreemde overheersers werden bevrijd. Het bevrijdingsfeest na de Duitse bezetting wordt thans nog om de vijf jaar gevierd, omdat het nog zo kort geleden is dat de Duitse bezet ter ons land en volk tyranniseerde, maar de herrijzenis van de Nederlandse Staat na de Franse overheersing wordt nog om de vijftig jaren herdacht. Herinneringsdagen namen steeds, onder alle volkeren door alle eeuwen, in alle kringen van het menselijlc leven een brede plaats in. Vooral machtige natio nale gebeurtenissen uit het verleden worden door zulke herinneringsdagen weer in bloeiende trekken voor onze geest geplaatst. En het hart des men sen en van het volk, langs de weg, der herinnering weer in zulk een nationale gebeurtenis levende, gevoelt schaamte over zich komen bij het zelfverwijt van nationale ontaarding; grijpt weer nieu we levensmoed bij het aanschouwen van wat de nationale veerkracht 150 jaar. geleden vermocht, en geeft met warmer geestdrift dank aan God, dat wij in deze verwarde wereld onze 150- jarige onafhankelijk mogen vieren. En als wij gaan schrijven over de herrijzenis van Nederland in 1813, en daarbij dankbaar gedenken- dat wij in november van dat jaar van de Franse dictatuur werden verlost, zullen velen wellicht menen dat wij Frankrijk van A tot Z in een kwaad daglicht gaan stellen en geen goed woord over heb ben over de betekenis van dit land in de volkerengemeenschap. Het is zo, bij de herdenking van onze 150-jarige onafhankelijkheid is vooral het oog gevestigd op de beginselen, die de grote Revolutie over de wereld uit gezaaid heeft en het onrecht dat Frank rijk ons land vanaf 1795 tot 1813 heeft aangedaan. Maar al staat men principieel tegen over die revolutionaire beginselen, en al zoekt men met alle geoorloofde mid delen hun heerschappij onder ons volk te breken, het zou onbillijk zijn het ve le en schone te miskennen, dat Frank rijk in de loop der eeuwen aan de we reld en ook aan ons land geschonken heeft. West-Berlijns burgemeester, Willy Brandt, heeft op een persconferentie tijdens zijn bezoek aan de stad Gro ningen, in oktober 1962 o.a. gezegd: „Wij Duitsers hebben U in Nederland veel onrecht aangedaan, wij zijn dat niet vergeten en wij weten dat wij dat niet vergeten mogen. Wij hebben ons moeite gegeven lering hieruit, te trek ken en deel te hebben aan de vrije wereld." Ongetwijfeld zal dit ook de houding van vele Fransen zijn geweest na de bevrijding van de Franse overheersing in 1813. En het is daarom niet goed dat men met de banvloek gereed staat wan neer reien over Frankrijk hoort spre ken. Overigens is de Franse bevolking uit de aard der zaak niet slechter dan de bevolking van andere landen. Zeker, men kent het wufte en lichtzinige ka rakter van het „Parijs der vreemde lingen", waarin van geen levensernst sprake is; maar men vergeet, dat ach ter de bonte coulissen van dit glibberige toneel een arbeidzame bevolking woont, die minder van zich doet spreken, doch de ruggegraat der natie is. Overigens moet men niet vergeten, dat de hoofd steden en grote plaatsen in andere lan den, ook in Nederland, even goed hun nachtleven hebben, dat moreel volstrekt niet hoger staat dan dat van Parijs, Voorts moet men bedenken dat de Fransman de gehele wereld door om zijn spaarzaamheid en hulpvaardigheid bekend staat. Dan voelt men terstond dat de bevolking in haar geheel onmo gelijk een pretleven kan leiden, en dat het „zo gewonnen, zo geronnen" aller minst op haar van toepassing is. Bij de watersnoodramp in februari 1953 en daarna heeft Nederland aan de spaar zaamheid en hulpvaardigheid van de Franse bevolking dan ook veel' te dan ken gehad. (V^ofrdt vervolgd) Ooltgensplaat, 8 oktober 1963. P. BOM, Landelijk vertegenwoordiger v.d. Chr. Bond v. Oranjeverenigingen in Nederland. Geldersch Dirks Te koop een merk Te zien en te A. J. de Gra Somnu Alleen bij on; Bij aankoop we uit serie 1 Voorstraat 16 Middel Te koop 19 Telefoon ZON MIDDELH uur ds. a.d. IJssel „Zonnegl en 6 uur sum. Ger. K uur ds. Herv. ds. C. V. Schiedam SOMMELS uur ds. H te voor h 10 uur DIRKSLA" ds. H. N. lecte VOO Ger. Ge (Extra c HERKING kand. G. en 6 uur bed. H. D Chr. Bela uur lezen MELISSAN ds. K. Ex STELLEND ds. H. J. het Jeug 6 uur ds. GOEDERE uur ds. J reiding OUDDORP ds. J. V- het Orgel G. van D Doops Maliepaa NIEUWE huis 9.30 dhr. P. bouw 9.3 en 6 uur 10 en 6 OUDE TO I A. Jonke Groot va H.A. Ex Ger. G !TAD AA- Kerk 9 e Ger. van Den Valk. zen. 5EN BOM ds. T. V en 6 uur 50LTGEN ds. B. J. Jonkers. Pastorief 6 uur ds mei. (H.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2