De strijd om de lonen Nieuwe vleugel RustWis „De Goede Ree I>ereikte|lioogste punt Eerste bruiloft vanaf de Deitabavan Meditatie Het wet en wee van de beschuttende werkplaats „Het Binnenhof" FüCKORTEWEGiZOON Twintig éénpersoons kamers worden bijgebouwd 36e jaargang Vrijdag 11 oktober 1963 No. 3228 Ckt. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOK DE ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MARANATHA Fruitmanden en Fruitbakjes „ZDe ^rultcentrale" De heer R. Wisse! en mej. A. Jelier trouwden vanaf de „Spes-Sa!utis" ^^^^^u>-^- {^^^^tP-s:^- Zondagsdiensten artsen Prinses Beatrix-kalender 1964 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAI» ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel In het huidige loonconflict zijn drie partijen betrokl^en: de werknemers, de werkgevers en de regering. De eerste groep is georganiseerd in de drie gro te vakcentrales het N.V.V., de K.A.B, en het C.N.V., althans voor 40«/o, want de meerderheid is ongeorganiseerd. De lei ders daarvan bezien de problemen een zijdig vanuit de arbeidershoek en stre ven dus naar hogere lonen, korter werk tijden, meer vakantie etc. De werkge vers hebben eveneens hun landelijke organisaties, die uiteraard de zaken van uit hun belang zien en derhalve probe ren de lonen zo laag mogelijk te houden teneinde hun winsten zo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. Aan die lage-lonen -politiek kunnen ze zich echter al ja renlang niet meer houden, omdat de veel te krappe arbeidsmarkt hen dwingt in loonsverhogingen toe te stemmen, die de stijging van de produktiviteit ver te boven gaan, ja zelfs eigener beweging zwarte lonen te geven met als gevolg steeds hogere prijzen. Door deze onna tuurlijke ontwikkeling is er een situatie ontstaan, waaraan zeer beslist een eind moet worden gemaakt. De cao's zijn in bepaalde bedrijfstakken feitelijk ont kracht, waardoor een gezonde basis voor de arbeidsverhoudingen is gaan ont breken en onze economie uit de hand dreigt te lopen. We willen enhter uitdrukkelijk vast stellen, dat deze toestand niet van van daag of gisteren dateert, maar dat ze na-sleep verschijnsel is, dat ook reeds onder de kabinetten-Drees voorkwam, zij het in mindere mate en meer ver borgen. Het is dus onbillijk om de hui dige regeriirg daarvoor aansprakelijk te stellen. Wanneer trouv/ens de koppel- bazenaffaire en de communistische sto kerij niet openbaar waren gekomen, zou er misschien nog niets gebeurd zijn. Maar daardoor kwamen de vakbonden in de verdrukking. Ze verloren de greep op hun leden en er ontstond grote onte vredenheid bij de arbeiders tegen de leiding, omdat deze zich aan de cao's wilde houden. Dat nu de vakcentrales met exorbitante looneisen gekomen zijn, moet men dus in het licht zien, dat ze hierdoor proberen hun leden te behou den en weer in het gareel te krijgen. Ze moeten daarbij verder gaan dan ze ver moedelijk zelf uit een economisch oog punt wenselijk achten, al zullen ze dit niet openlijk erkennen. De eisen van de vakcentrales zijn in het kort de volgende: 1. een loonsverhoging van 8 a lO'/o per 1 jan. 1964; 2. twee vakantiedagen meer 3. openbreking van de cao's die na 1 jan. 1964 doorlopen; 4. afwijking naar boven per onderne ming 5. uitkering ineens van een week loon over 1963. 6. minimumloon van 2.25 per uur of 100,per week; 7. verhoging A.O.W., A.W.W., K.B.W. en Inval. W. met 10*/o. De werkgevers stellen daartegenover: 1. de moeilijkheden worden veroor zaakt door de te krappe arbeids markt; 2. door de geëiste loonsverhoging wor den de loonkosten 13"/o hoger; 3. gevolgen: sterke prijsstijgingen en inflatie; 4. geen optrekking tot Europees peil van lonen en prijzen; 5. een nieuwe huurverhoging in 1964; 6. ze voelen niets voor een gratificatie. 7. evenmin voor openbreking der cao's; 8. maatregelen tot vermindering van de spanning op de aibeidsm.arkt, n.l. meer overv-erk, meer gehuwde vrou wen inschakelen, idem gepensioneer den, bepeilïing van de representa tieve overheidsbouw. De partijen staan dus nu lijnrecht te genover elkaar. De arbeidsvrede, die sedert 1945 hier praktisch bestond, is ten einde. Wat reeds lang broeide is nu tot explosie gekomen. Inplaats van de zwarte lonen wit te maken, eist men nu optrekking \'an de witte een heel eind in de richting van de zwarte, alsof men daarmee het probleem oplost. Het wordt er alleen nog moeilijker door! De regering heeft vanzelfsprekend ook positie te kiezen in dit geschil. Maar zij dient liet hele probleem te bezien vanuit het algemeen lands- en volksbelang dus niet eenzijdig vanuit werknemers- of werkgeversoogpunt. Zij moet zich noch door de eei ste, noch door do laatste groep laten intimideren. Doch uitsluitend zich afvragen, wat het beste is voor onze nationale economie. Zij staat terecht op het standpunt, dat de loonvorming een zaak is van het be drijfsleven. Haar taak is alleen te wa ken voor het algemeen belang en pas in te grijpen, wanneer dit in het ge drang komt. Zij alleen is in staat om op grond van de vele te harer beschikking staande gegevens niet alleen de eco nomische situatie maar ook de gevolgen van de diverse eisen der groepen te overzien. En ze mag bij het nemen van maatregelen niet terugdeinzen voor ra dicaal ingrijpen, wanneer dit nodig is. Bij de debatten in de Tv/eede Kamer over de Rijksbegroting heeft de minis ter-president, gezien de bedenkelijke ontwikkelingen, een aantal maatrege len aangekondigd, die zij noodzakelijk acht in de huidige omstandigheden. Ook zij meent, dat de veel te krappe arbeids markt de schuld is van de moeilijkhe den. Dit is ook inderdaad zo. Als er geen tekort aan 100.000 werknemers was, Die deze dingen getuigt, zegt: Ja, Ik kom haastig. Amen. Ja, kom Heere Jezus. (Openb. 22 20) Dat Jezus komt, betekent voor de strijdende gemeente het einde van de strijd. Dat Jezus komt, betekent het be gin van de bruiloft des Lams. Dat Je zus komt, betekent voor de mens, die in waar geloof weet, dat Jezus in het ge richt van God ging staan, de vrij spraak. Want Hij aanvaardde en onder ging het oordeel, dat geveld werd over de zondaar. Hij droeg de schuld, om Zijn kinderen vrij te kopen. Jezus komt! Dat is Hij, die in de troon van God staat als het geslachte Lam, dragende de bloedwonden, waar aan Hij stierf. Dat Jezus komt bete kent de veroordeling voor allen, die in ongeloof Zijn kostbaar bloed onrein hebben geacht en die dan niet meer kunnen ontvlieden. Dat Jezus komt, be tekent ook de levende hoop voor verlo ren zondaren, die in Hem het leven vonden, want Hij is het, die het moede hoofd der vromen voor eeuv/ig kronen zal. Het zegt op zichzelf niet zo veel, dat het einde van de historie in zicht komt. Daarmee is Gods kerk niet getroost. De geloofsverwachting van de pelgrim is niet liet einde der eeuwen, maar Je zus.' Hij, die zegenend van haar scheid de, komt! Zij leven en werken op el kaar aan: de Bruidegom in de hemel en de bruid op aarde. Niet voor niets heeft de Heerê Jezus Zijn bruidskei^k daarover telkens geschreven. Alles, wat aan dat "weerzien voorafgaat en wat ermee samenhangt, heeft Hij Zelf ver teld, opdat Zijn kerk in deze wereld op Hem zal wachten en Zijn komst zal waarnemen. Juist door die dingen, waar het ongeloof mee spot en de wereld geen raad mee weet, wordt de bruid tot haar diepe vertroosting herinnerd aan wat Jezus schreef: Die deze dingen getuigt, zegt: Ja, Ik kom haastig. Dat is het einde van de Bijbel, van het getui genis van Jezus Zelf. Dat is het doel van alles, wat geschiedt en geschieden zal. i5r Tk Deze uiteindelijke bekroning van Je- zes' getuigenis is mogelijk, omdat deze Getuige in de tekenen van Zijn sterven de garantie toont van Zijn komst. Deze Getuige was Zelf de Marte laar, die Zijn bloed gaf. Daarom kan Hij dit zeggen. En Hij zegt dat met vreugde in Zijn Middelaarshart. Want vergeet niet, dat de bruid op aarde nooit zo intens verlangen kan naar Hem, als Hij verlangt naar Zijn kerk. Haar hart moge naar Jezus uitgaan, wij weten, dat haar hart ook wel weer uitgaat naar andere dingen, waai'door het nodig is, dat zij herinnerd wordt aan haar Bruidegom. Dat is echter bij Jezus niet nodig. Zijn hart gaat altijd naar haar uit. Jezus verlangt naar de Zijnen. Zij zijn geen ogenblik uit Zijn gedachten. Hij kan niet buiten Zijn bruid. Laat zij verlangen naar Hem, maar Hij verlangt oneindig veel meer. Daarom zegt Hij: Ja, Ili kom met haast, Jezus Zelf haakt i naar de dag van Zijn wederkomst, waarop Hij Zijn kerk zal ontmoeten. Hij hijgt naar de begroeting van Zijn kinderen, wier tranen Hij van hun ogen zal afwissen. Achter de haast van Je zus proeft derhalve de kerk Zijn heim wee. (V/ordt vervolgd) Ede E. F, Vergunst, VOOR BfTER f^ MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 maar een reserve van b.v. 80.000, over alle sectoren verdeeld, dan waren er geen zwarte lonen, geen koppelbazen, geen dure buitenlandse arbeiders, geeii overdreven looneisen, geen stagnerende produktiviteit, geen lijntrekkerij. Macro economisch gezien is dit de kern van al le moeilijkheden. Het ideaal van de vol ledige werkgelegenheid die nu zelfs ont» aard is in over-full-employment, moge prachtig zijn. het wordt duur betaald n.l. met een deraillement van onze eco nomie, de fraaie theorieën van onze progressieve economen ten spijt. De re gering ziet dit ook wel, al kan ze dit bezwaarlijk uitspreken zoals wij dit doen. Maar ze staat in elk geval op het standpunt, dat de looneisen der vakcen trales de situatie alleen nog maar erger kunnen maken. Men behoeft beslist geen beroepseconoom te zijn om te kun nen voorspellen, dat deze eisen moeten leiden tot omvangrijke prijsverhogingen tot een achteruit lopen van onze export, tot moeilijkheden met de betalingsba lans, tot een versnelde werking van de inflatiespiraal, tot een fictieve inkomens vermeerdering, tot een te grote stijging des binnenlandse consumptie, in één woord tot een situatie die een eind zal maken aan onze hoogconjunctuur. Om dat te verhinderen, zal de rege ring drastisch moeten optreden. Zij is dit blijkbaar nu nog niet van plan. Te recht heeft ze gesteld, dat de realiteit van de loonstijgingen voorop moet staan d.w.z. dat de arbeiders er weinig mee opschieten als ze IC/o verhoging krijgen doch daarvan tweederde verloren gaat door prijsstijgingen. Ze stelde voorts dat de loonsverhogingen geen schade mogen toebrengen aan onze nationale economie en dat de prijzen niet vrijge laten mogen vrarden. Ook deze stellin gen zijn vanzelfsprekend. Ze houdt een- ter vast aan haar politiek van volledige werkgelegenheid, maar o.i, blokkeert ze daarmee de terugkeer tot een gezond loon- en prijsstelsel, want juist het ont breken van een arbeidsreserve, laten wc zeggen van 2Vo van de beroepsbevolking zoals die door wetenschappelijke econo men wordt bepleit, heeft ons in de im passe gebracht. Als we nu echter de maatregelen, die de regering in uitziciit lieeft gesteld, be zien, dan kunnen we daar weinig effect van verwachten. Hij wil om het ar beidsaanbod uit te breiden door belas tingmaatregelen ov-rwerk bevorderen, door gelijke beloning het werken van de gehuwde vrouw stimuleren en door een uitgestelde hogere A.O.W. de oude ren enkele jaren langer aan het werk houden. Men behoeft nog geen pessi mist te zijn om te geloven, dat de in vloed hiervan miniem zal zijn en in elk geval absoluut geen merkbare bijdrage zal leveren tot oplossing van het vraag Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 WestdQk 36 MIDDELHARNIS stuk van de overspannen arbeidsmarkt En daar draait de zaak grotendeels om.' Haar voorstellen om de vraag te be- pe:rken t.w. huurverhoging, idem van sommige indirekte belastingen, beper king der kredietverlening en tempori sering van overheidsinvesteringen zijn ongetwijfeld veelbelovender. Een loons verhoging van 10»/o spuit 2 a 3 m.iljard gulden per jaar in de consumptieve sfe-er, zodat een overbesteding onver mijdelijk is. Om deze af te remmen, za^ echter meer nodig zijn dan genoemde maatregelen. Toch is het goed, dat de regering haar plannen heeft bekend gemaakt. We vin den dat een zeer taktische zet en uit de woede der vakbondleiders blijkt wel, dat de regering in de roos geschoten heeft: Maar de vak'oonden kunnen moei lijk terug. Ze willen daarom nu weer ho ger eisen gaan stellen. Zo kruipt het con flict in een spiraal omhoog en het einde ervan is, dunkt ons, voorlopig nog niet in zicirt. Vrolijk wapperde de driekleur in de oktoberzon op de in aanbouw zijnde nieuwe vleugel van het Rusthuis „De Goede Kee", waarvan woensdagmorgen het hoogste punt werd bereikt. Zoals bekend mag worden geacht, wordt deze nieuwe vleugel aan de achterzijde van het rusthuis aangebouwd als een soort harmonica-bouw (zoals op de foto te zien is) om overal zon in de twintig nieuwe éénpersoonskamers te krijgen. In de bouwwereld is het gewoonte dat bij het bereiken van het hoogste punt een ogenblik wordt gepauzeerd, wat ook hier geschiedde. Een deel van het be stuur, de heer S. Dekker van Nieuwe Tonge, de directrice zr. v. d. Klooster en de heer van Oortmerssen (econoom) ÏEwamen in de bestuurskamer van het Rusthuis bijeen met de hoofdaannemers de fa. C. Kroos en Jongejan en de hoofd opzichter de heer van Tilburg, waar de Te Stellendam werd j.l. woensdag middag het huv/elijk voltrokken tussen de heer René Wissel en mej, Aat Jelier, beiden op het water geboren en geto gen. De fam. Jelier is te Stellendam, waar zij haar domicilie heeft welbe kend. Het schip de „Spes-Salutis" waar op mej. Jelier samen met haar moeder broer en jongere zus gevaren heeft lag met een kleurige make-up van honder den vlaggen in de nieuwe Deltahaven, naast de „Nivoma" Rotterdam waarop de bruidegom vaart en de „Deo-Data" van de heer W. Kroon die met de oudste dochter van de fam. Jelier is getrouwd. De gehele familie Jelier is dus het wa ter en het schip dat een onweerstaan bare aantrekkingskracht op hen uit oefent trouw gebleken, welke traditie ook de jongste zus belooft voort te zet ten, want ook zij heeft verkering met een schipper. Te Stellendam bestond grote belang stelling voor dit ,,schipperskinderen"- huwelijk. De bruiloft werd in het Haeg- se Huus gevierd. Reeds de volgende dag, toen het prach tige witte bruidstoilet veilig in de kast hing was de jonge mevr. Wissel op de „Nivoma" een echte bevaren schippers- vrouw, opgenomen in de drukte die het leven op het water met zich meebrengt. Nu vaart de „Nivoma" weer op rivieren en kanalen, op het middenschip wap pert een kraakheldere was en aan het grote stuurrad staat mevr. Jelier, want zo is het leven van een schippersvrouw. Wij wensen het jonge paar een lang en gelukkig huwelijk en.... behouden vaart. vordering van de bouw nog eens werd besproken. Het gehele personeel dat aan deae bouw werkt, kreeg ter aanmoedi ging een bedrag in geld te verdelen. De heer S. Dekker nam de plaats in van de voorzitter ds. Vlijm te Goederee- de, omdat deze niet aanwezig kon zijn. Hij noemde het een vreugdevolle dag, nu met een bepaald doel voor ogen een bepaald doel is bereikt. Er is aldus spre ker grote behoefte aan deze uitbrei ding met kamers, daar er een steeds toe nemende wachttijd bestaat voor opna me, (wachtlijst van 50 personen) De be jaardenzorg in zijn geheel beziende merkte spreker op, dat in Nederland 100.000 mensen wachten om verzorging te krijgen, waaruit wel blijkt, dat de behoefte groot is. Nu reeds speelt bij het bestuur een nieuwe opzet, om va lide bejaarden te kunnen opnemen. Thans verdrijven de invalide de valide bejaarden, een situatie die dringend om een oplossing vraagt. De heer Dekker dankte de aannemers dat zij met de bouw tot op het hoogste punt waren gekomen, wat ongetwijfeld eerder zou geweest zijn, ware het niet, dat de vorst er tussen gekomen was. Spreker deed een beroep op de aan- nem-ers voor een zo spoedig mogelijke afbouw, daar het grote vreugde zal ge ven als deze nieuwe kamers zullen kun nen worden betrokken. Bejaarden bouwen voor bejaarden De heer Dekker bracht lof aan de ovïziohter van Tilburg die ondanks zijn 74 jaren met veel enthousiasme aan de bouw meewerkt en zeer ont vankelijk is voor de wensen van be stuur en direktrice en ook met de aan nemers goed overweg kan. Spreker vond het frappant dat ook de ?.rc!iiteet de heer Alb. van Essen te Voorburg de leeftijd der sterken was overschreden en ook de hoofd aannemer C. Kroos, die 75 jaren telt. Met recht bouwen de bejaarden voor debejaarden en tot groot genoegen van het bestuur. De heer Dekker richtte zich oolï tot de direktrice zr. v. d. Klooster, die straks bij het gereedkomen van deze aanbouw weer enige expansie krijgt wat de huis vesting betreft. Voor de heer v. Oort merssen betekent het wellicht enige meerdere financiële zorg. Spreker be sloot met de wens dat bij de voltooiing -i^ï'T,- -55^'^j^.^pfP^ de bewoners er weer een „goede ree" in zullen vinden. Opzichter van Tilburg prees de pret tige samenwerking met de aannemers en had veel plezier in het karwei, om dat het leuke kamers werden, ieder met een eigen wasgelegenheid en toilet. Vermelden we nog dat de schilder fa. A. J. Baart te Melissant is en de ver warming wordt aangebracht door de fa. van Buuren te Rotterdam. De aanleg van elektriciteit vindt plaats in eigen beheer. A.s. voorjaar zal het complex geheel gereed zijn en in gebruik kun nen worden genomen. In de maandag gehouden gemeente raadsvergadering te Sommelsdijk heeft de voorzitter burgemeester P. W. Hor dijk een uitvoerige uiteenzetting gege ven over de tekorten en de gang van zaken in de Soc. werkplaats te Middel- harnis. Wij hebben dit in een uitvoerig verslag uitgewerkt; gezien de grootte van het verslag konden wij het wegens plaatsgebrek niet in dit nummer op nemen en moest dit tot een volgend nummer blijven overstaan. Van zaterdag 12 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 14 oktober v.m. 9 uur Middelharnis-Som-meisdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel.01877- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, dieren arts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen.. Zondag 13 okt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-550, Tholen en dok ter Menger, tel. 01677-500, St. Philips- land. Ieder jaar wordt door Uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam de Prin ses Beatrix kalender uitgegeven die thans voor 1964 weer is verschenen. De Prinses Beatrix-kalender is een twaalf-bladige kalender met op elk blad een grote, fraaie foto van een van onze prinsessen, of van onze Koningin en onze Prins, of een aardige groeps foto van de Koninklijke familie. Op het schutblad komt weer een zeldzaam mooie kleurenfoto voor van Prinses Beatrix. Deze kalender is een sieraad voor de huiskamer. De prijs is slechts 2,75. Men doet er goed aan tijdig bij uw boekhandelaar of rechtstreeks bij de uitgeverij ten Have te Amsterdam te bestellen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1