B.B. organiseerde grootscheepse brandweeroefening te Oude Tonge Wethouder L Visser te Stellendam dook Middelharnis' zwembad open In 1965 wordt generale Diikagie overgeheveld naar Dijkring Flakkee Dirk lansz Zwart gaf orgelconcert Toogavond Plaatselijk nieuws Dhr. W. van der Boom te Sommelsdijk koninklijk onderscheiden In memoriam de heer D. Vogelaar Oe heer W. J. Witvliet 40 jaar bi| het Gasbedriif 36e jaargang Dinsdag 1 oktober 1963 No. 3225 Chr. STRèEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchynt tvoeemaal per week: dinsdags en vrydagavond .Garage Knap s CENTRALE VEILING Middelharnis f h niemoriam Peter l^ans In memoriam 0. C. Koppenaal PBJNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167B30 De B.B. district Goeree Overflakkee had de bluseenheden van Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet, Ooltgensplaat, den Bommel, Oude Tonge en Nieuwe Tonge zaterdagmiddag een pittige oefe ning voorbereid. Verondersteld werd dat te Oude Tonge tengevolge van brand bommen diverse branden waren uitge broken, o.m. in het zuidelijke gedeelte van het blok gelegen tussen Emmastraat Willemstraat, Wilhelminastraat en pro vinciale weg, in een woning in de kerk- ring ten westen van de Ned. Herv. kerk en in een woning nabij de 'hoek Prov. weg-Kolfweg, zodat de commandant A. N. de Looze van Oude Tonge zich voor een zware taak zag geplaatst. Na gegeven alarm snelden de wagens naar de brandhaarden. Er deed zich echter de moeilijkheid voor dat de wa terleiding was uitgevallen en er moest gebruik worden gemaakt van norto.n pompen en open water. Spoedig had men water zoals dat in vaktermen heet. en kon de veronder stelde brand worden bedwongen. De heer H. Kuiper vakcommandant brand weer Goeree-Overflakkee vertelds ons dat de opzet was de brand te beperken en overslaan op de aangrenzende pan den te voorkomen. De brand zelf was zoals dit in oorlogstijd wordt beschouwd eerst van tweede orde. Aan de commandanten van de deel nemende eenheden werden vragenlijs ten uitgereikt die nauwkeurig moesten worden ingevuld. Diverse belangrijke aspecten worden daarin behandeld zo dat een dergelijke oefening van grote waarde is. Ook werd de commandanten een plattegrond van Oude Tonge over handigd. Het ligt in de bedoeling op de ze wijze van elke gemeente een derge lijke tekening te krijgen, waardoor eventuele hulpverleningen zo vlug en effectief mogelijk kunnen plaatsvinden. Zaterdagavond j.l. verzorgde de be kende Rotterdamse organist Dirk Jansz Zwart het maandelijkse orgeluur in de j Ned. Herv. kerk te Middelharnis. Door j de concertgever was een programma van meest populaire orgelmuziek sa mengesteld. Jammer dat in de uitvoe ring van de gespeelde werken niet van .gaaf orgelspel gesproken kon worden. De speeltechniek, voordracht, articulatie en registratie waren „zwak". Dirk Zwart opende het orgelconcert met zijn vaders overbekende orgelhym ne „Wilt heden nu treden!" Jan Zwarts muziek is eigentijds, heeft veel ver wantschap met de Romantische or,gel- meesters o.a. Guilmant, Vierne, Widor, Reger enz. Jan Zwart was dus een echt kind yan zijn tijd. Dit beluisteren wij oolc altijd in zijn nagelaten composities. Een duidetjjk'bewijs hiervan geeft ook de door Dïfk Zwart, gespeelde fanta sie over Psalm 24. Giroots.^n-pompeus door de verschillende' octaafverdubbe lingen. Sweelinok's gespeelde.^ aeolische toccata badden wij graag pittiger be luisterd. De bekende prachtige praeludium en fuga van D dur van Joh. Seb, Bach, een werk dat vermoedelijk uit Bach's Wei- marse periode stamt, dus een jeugdwerk werd wat betreft liet tempo te langzaam gehouden. Door de te lange rusten in de praeludium werd het schitterende voor spel verbrokkeld en gingen de pittige motieven verloren. Ook in de fuga een gedegen stukje orgelmuziek gebouwd op een toccata-achtig thema werd jam mer genoeg niet stïalend gespeeld en ge iegistreerd, zodat het grootse climax uitbleef. Beter deden de Air en Gavotte van Samuel 'Wesley het. De populaire „Trum Pet menuet" van HoUins werd o.i. niet doorzichtig geregistreerd, zodat het niet mooi uit de verf kwam. De trompetso lo" klonk te zwak tegenover de tegen- .5temmen. Van Cesar Franck, de grote Franse orgelmeester uit de 19e eeuw beluis terden wif de „Prealude, fugue et va riation". Dit mooie bezonken werk, «lonk ook hier en daar slordig wat be treft tempo en voordracht. De „Finale" Foto hoven: De vakcom.nnandü'nt brandweer Goeree Overflakkee, de heer H. Kuiper (links) legt aan de hand van een tekening van de ge meente Oude Tonge aan burge meester Hordijk en burgemeester W. M. V. d. Harst het oefenschema uit. Foto onder: De drie burgemeesters van de aan de oefening deelnemen de plaatsen v.l.n.r. burgemeester C. Nieuivenhuize, burg. W. M. v. d. Harst en burgemeester P. W. Hordijk. Herv. vereniigringen op 31 oktober De 12e Töogavond van de Ned. Herv. 'Verenigingen op Goeree en Overflakkee wordt gehouden D.V. op 31 okt. in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. Aan vang 7 uur. Het openingswoord wordt gesproken door de eerw. heer C. J. Kesting, verde re sprekers zijn ds. A. Jonkers te Oude Tonge met het onderwerp „Een vaste Burcht" en ds. H. G. H. v. Kooten te Huizen met het onderwerp: „Je bent maar één keer jong!" Medewerking wordt verleend door de organist Dirk Jansz Zwart en het Chr. Vokaal Radio dubbelkwartet o.l.v. Dick de Jong. Het belooft weer een heel mooie avond te worden. Middelharrtis Telefoon 2043 Uienveiling van dinsdag' 1 okt. 1963 Grove 15,99, Middel 13,95—13,79; ■Prielingen 16,49—16,48; Picklers 16,55. 'Aanvoer 80.000 kg. "■'tl^OE, TONGE Beursbeil^liféii van vrijdag. Gerst 22 26; haver "2'2-^25j'erwten (schokkers) 4072; erwten (kl. gr.) 3548; maan zaad 5055; karweizaad 90^112; capu- ceiers 50^69; aardappelen 10^11; uien 10 et. alles per kg. Handel zeer matig. uit de eerste orgelsonate van Guilmant is een werk dat ook eöht vanuit de or kestrale orgelklank is gedacht. Dat een dergelijke compositie het publiek „pakt' behoeft geen betoog. Dit werk vraagt echter evenals die uit vorige eeuwen een gedegen speeltechniek. Deze tech niek moet een concertgever beheersen, ja boven deze techniek staan. Dan pas kan hij beheerst spelen. Dit belarigrijk onderdeel werd ook in de „Finale" ge mist zodat verschillende snelle passa ges mislukten. Dit concert dat overi gens vrij goed werd bezoüht besloot Dirk Zwart met zijn vaders bekende bewerkingen over Psalm 42 en Psalm 24 M. T. Stolk MIDDELHARNIS De waarnemend direkteur- adm.ini- strateur van de Gascentrale „Flakkee" is op 1 okt. a.s. 40 jaar werkzaam bij het Gasbedrijf te Middelharnis. Het algemeen bestuur van de Gascen trale „Flakkee" komt i.v.m. dit jubileum dinsdag 1 okt. n.m. 3 uur in een bui tengewone vergadering bijeen in da Jeugdhaven te Middelharnis, om dhr. Witvliet te huldigen. Jubileum. Mevr. 'Wed. Kool viert de zer dagen haar 25 jarig jubileum als Rijkswerkvrouw op het postkantoor te Middelharnis. Zij zal heden dinsdag avond worden gehuldigd en door de di rekteur worden toegesproken. DIRKSLAND Opbrengst collecte. De in de Geref. Gemeente gehouden collecte voor de Theologische school heeft opgebracht de som van 1296,75, E.H.B.O. Op 7 oktober a.s. hoopt de E.H.B.O.-cursus weer te beginnen in gebouw „Onder de Wiek". Nieuwe cur sisten kunnen zich alsdan nog melden. Docent dr. Boot. Aanvang half acht. HERKINGEN Kerkdienst. Heden dinsdagavond om half zeven hoopt voor de Geref. Ge meente voor te gaan ds. Huisman van Vlaardingenc en a.s. donderdag 3 ok tober des avonds om zeven uur ds. P. Blok van Dirksland. Hersenschudding. Het zoontje van de landbouwer C. v. d. Velde werd spe lenderwijs op het schoolplein omver gelopen, zodat hij een hersenschudding bekwam, en doktershulp moest wor den ingeroepen. STELLEND AM Inenting: polclten. Woensdag 2 okt. is er gelegenheid tot inenting tegen pok ken door dr. L. L. Kreling in het Groe ne Kruisgebouw. Nieuwe E.H.B.O. cursus. Voor een nieuwe cursus E.H.B.O, die a.s. maan dag een aanvang zal nemen, kunnen mannelijke en vrouwelijke deelnemers zich opgeven bij de colonneleden. De cursus wordt gehouden in 't Haegse Huus om 8 uur onder leiding van' dr. Kreling. NIEUWE TONGE Stroschelf afgebrand. Bij de land bouwer M. Groenendijk aan de Batte- noordsedijk te Nieuwe Tonge is zater dagmiddag een stroschelf door brand verloren gegaan. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat kinderen in de nabijheid van de schelf met lucifers hebben gespeeld. OOLTGENSPLAAT Na een langdurig ziekbed is zaterdag ten huize van zijn zoon Weespad 34 te Ooltgensplaat, overleden de heer Peter Mans. Hij bereikte de leeftijd van ruim 72 jaar. De heer Mans was in het dorp geen onbekende door zijn werk als klompenmaker en bedienaar van begra fenissen. Geboren te Wijk en Aalburg (N. Br.) op 1 januari 1891, kwam hij in 1900 naar Herkingen waar zijn vader zich vestigde als klompenmaker. In 1915 stichtte de heer P. Mians een zelf- 'standig bedrijf aan de Slikdijk te Oolt gensplaat, vanwaar hij in 1920 verhuis de naar het Weespad no. 25, het huidi ge woonadres. De overledene was een kundig vakman en in zijn werkplaats en winkel genoot hij altijd de volle be langstelling van inwoners en niet in woners. Hij heeft zijn klompen altijti met de hand gemaakt. Uit grote boom stammen heeft hij duizenden paren klompen gecreëerd, groot en klein en in vele soorten, zowel in hout als in vorm. Ook miniatuur klompjes, speciaal voor het buitenland, werden door hem ge maakt en vonden hun weg over heel de wereld. Alom was bekend de fijne pas vorm die de heer Mans aan zijn klom pen wist te geven en die dan ook, voor al onder de landbouwende bevolking gretig aftrek vonden. In 1960 legde hij zijn werk neer en werd het bedrijf voortgezet door zijn zoon, de heer A. Mans, die er tevens een schoenhandel aan verbond. Van 1929 tot 1956 was de heer Mans ook bedienaar van begrafenissen. Hij nam dit werk in 1929 van de heer van Oostenbrugge over en in 1956 volgde ook hierin zijn zoon hem op. Met het verscheiden van de heer Mans is er alleen niet iemand van de oude garde heengegaan, maar met hem ging er ook een oud beroep, dat van klompenmaker, uit de dorpsgemeen schap heen. Heden dinsdagmiddag vond de teraardebestelling plaats op de nieuwe begraaplaats aan de Dorpsdijk. De rouwdienst werd geleid dor de her- .'ormde predikant ds. P. van Wakeren te Stad aan 't Haringvliet. Wegens 40-jarige trouwe dienst op Landbouwbedrijf fa. D. Vis van Heemst Vorige week vierden de families Vis van Heemst en Van der Boom het feit, dat de heer W. v. d. Boom 40 jaar op het landbouwbedrijf van fa. D. Vis Van Heemst te Sommelsdijk werkzaam is. De naam van der Boom komt op de loon lijsten voor sinds een eeuw. De vader van de ïieer van der Boom, zijn groot vader, ooms, neefs en zelfs nichten heb ben er gewerkt en het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat er op een weekbriefje zelfs negen Van der Booms voor kwamen. Dit was voor familie Vis van Heemst alleszins aanleiding om dit feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan en hoewel er in de landbouw op het ogenblik geen uur af kan, heeft men in de avonduren, want ook 's avonds wordt er op de boerenbedrijven gewerkt de arbeid gestaakt. Beide families, wethouder C. Ede waard, de heer M. Rooy, bestuurslid van de afdeling van de HoU. mij. van Landbouw en het overige personeel wa ren aanwezig, toen burgemeester P. W. Hordijk te Sommelsdijk aan de jubila ris mededeelde, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem te on derscheiden met de medaille in brons in de orde van Oranje Nassau. Het was precies een jaar geleden, dat burgemeester Hordijk op dezelfde boer derij een zilveren onderscheiding uit reikte aan de voorman de heer De Wit. Voorlopig verwacht men geen jubileum op het bedrijf, want er gaan telkens werknemers weg doqr het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd of an derszins. Ër komen er geen voor terug. Natuurlijk wel landbouwmachines. De mensen die op het bedrijf gebleven zijn, hebben zich moeten aanpassen, want men is begonnen met paarden. Daarvoor stelde men eisen, maar voor machines is het weer anders en het is lofwaardig hoe deze mensen de omschakeling in de bedrijven hebben medegemaakt. „Gelukkig is het landbouwbedrijf .geen uitstervend beroep. Wel is de structuur van het bedrijf anders geworden; de paarden .zijnverdwenen en daarmede het romantische element.Eén ding is ge bleven; de goede verhouding tussen, werkgever- werknemer. De goede ver houding is dusdanig geweest, dat de band nooit op springen heeft gestaan en ook leeft men op het bedrijf niet op ge spannen voet, nu de zomer minder goed is dan verwacht kon worden," aldus burgemeester Hordijk, die het een bij zonder mooi beroep vond, omdat de ene dag niet op de andere gelijkt en omdat het veel afwisseling in het werk geeft, al komt periodiek het oogstplan naar voren. „De heer Van der Boom heeft de mooiste tijd in het bedrijf mee gemaakt. Juist de verandering van een en ander en bovendien, is de jubilaris nog maar 53 jaar, zodat zijn produkti- viteit op een 'heel ander niveau zal ko men te liggen. Een extra gelukwens voor zowel werkgever als werknemer, omdat beiden zich verantwoordelijk voelen voor de goede verhoudingen en ik hoop dat geen van beiden de band knellend zal gaan gevoelen. Dat kan de laindbouw in het algemeen ten goede komen", aldus burgemeester Hordijk, die daarop de jubilaris de bronzen me daille opspelde. De heer Eooy, vond het wel een ver andering die afbreuk doet aan de plat telandse omgeving, dat er geen paarden meer zijn. Vroeger waren er genoeg bedrijven waar meer dan 10 span paar den aanwezig waren. Hij vond het iets heel moois en kon begrijpen, dat ook de heer Van der Boom de dieren node van het bedrijf heeft zien vertrekken. Hij prees de heer Van der Boom, die alle etappe's in het landbouwbedrijf heeft meegemaakt en dit zonder enig tegen streven. Hij liet zijn felicitaties verge zeld gaan met een fraai, ingelijst di ploma. De heer Vis van Heemst dankte de jubilaris voor alles wat hij de afge lopen veertig jaar voor het bedrijf heeft gedaan eri rhet 'hem. de gehele familie Van der Boom. ,,Na veertig jaar wordt je opgehemeld. Dat 'wil ik niet doen; want wij weten wat we aan elkaar heb ben en we weten beiden hoe wij oyer elkander idenken", vond de heer Vis van Heemst, die zijn gelukwensen liet vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De families bleven nog een tijd je bij elkaar om de volgende morgen weer aan de volgende etappe van de oogst te beginnen. ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL AD'VEETENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „Als er een zwembad geopend wordt, moet er gezwommen worden", aldus wethouder L. Visser van Stellendam, die zijn jasje uittrok en gekleed in het water dook. Hij gaf daarmee een onver wachte demonstratie aan de vele geno digden, die bij de opening van het nieu we instructiezwembad te Middelharnis tegenwoordig waren, waarvoor hem een flink applaus werd gebracht. Het ver slag van deze opening is in een. vorig nummer opgenomen. Ter afhandeling van een korte agenda kwam j.l. vrijdagmiddag de Verenigde Vei'igadering van het Waterschap De Dijkring Flakkee in hotel Spee te Som- melsdijte-hijeen. De a(genda bevatte o.m. beëdiging twee hoöfdingelanden en voor zieniïilt in de persoiieetóbesüetling Techn. Dienst te Middelharnis. Het Waterschap heeft zoals dijkgraaf ir. J. B. Mijs mee deselde momenteel 333 km. weg in on derhoud, -vVaarnaast diverse werken in aanleg zijn die bij het gereedkomen van de priimaire wegen (de vaste verbindin gen) moeten worden opgeleverd, waar bij zich een groot tekort aan persosieel aandient. Medegedeeld werd dat de Ge nerale Dijkagie in 1965 zal worden over geheveld naar de Dijkring Flakkee waar over wij t.z.t. nadere mededelingen ho pen te doen. Als vertegenwoordiger voor de gemeen te Dirksland werd benoemd en beëdigd als hoofdingeland de heer J. Warnaer. De heer Warnaer vervangt zijn vader, de heer C. Warnaer, die wegens het be reiken van de 70 jarige leeftijd aftre dend was. Voor de gemeente den Bommel werd als vertegenwoordigend hoofdingeland beëdigd de wethouder Arensman te Den Bommel in de plaats van aftredend hoofdingeland de heer J. J. van Gelder De ingekomen stukken \'ermelden o.m. een afwijzende beschikking van G.S. op het verzoek tot goedkeuring van het voorstel tot verhoging van de jaarwed den van de Dijkraden van 650,tot f 1000,G.S. hadden de wedden bepaald en 'vastgesteld op 850.Zij voeren aan, dat meer verhoging in verhouding tot andere Waterschapen van dezelfde oppervlakte niet gerechtvaardigd is. Burgemeester Hordijk vond dit aan gevoerde motief niet steekhoudend en zeer summier ,,Het wil niet zeggen dat een Waterschap van dezelfde opper vlakte ook dezelfde aktiviteiten mee brengt" aldus spreker. Hij zag hiertoe liever een regeling ingesteld als gel dend voor de diverse colleges van b. en W. Verhoging orediet voor de bogw van een loods te Battenoord. Nabij de haven te Battenoord zal door het Waterschap een loods worden gebouwd, waarvoor reeds een crediet was beschikbaar ge steld. Door aanbrenging van diverse be langrijke verbeteringen diende dit be drag te worden verhoogd, waarmee de vergadering akkoord ging. De bouw ver gunning inmiddels is ontvangen en bin nenkort zal aanbesteding volgen. Personeelsbezetting Techn. Dienst. De Techn. Hoofdopziener, de heer E. J. Smits hoopt volgend jaar de pensioen gerechtigde leeftijd te bereiken, waar voor een andere kracht dient te worden aangetrokken en ingewerkt. De heer Stuurman, hoofd van de Techn. Dienst heeft i.v.m. de steeds uitbreidende werk zaamheden voor de tekenkamer een as sistent nodig, waarin eveneens zal v/or den voorzien. Personeelstekort Diverse werken dienen voor het ge reedkomen van de primaire verbindin gen wegen te worden opgeleverd. O.m. .m,06t,dë-dijk vanaf de Gabrielinapolder tot aan .Herfcingen worden verhoogd on dienen de gorzen te worden geëgaliseerd Vèor het verkrijgen van de nodige -werk kraóhten is reeds bij R.W.S. aangeklopt dié.deze echter niet beschikbaar heeft, waaróm de Dijkring los personeel moet aantrekken. Ae vergadering machtigde het bestuur hiertoe en tevens tot het aanstellen in vaste dienst van een ge schikte kracht die onder het losse per soneel wordt gevonden. Na de vergadering vertrok het gezel schap naar de 'bouwput in het Haring vliet voor een excursie naar dit gigan tische project. STAD AAN 'T HARINGVLIET In het ziekenhuis te Dirksland is van morgen dinsdag overleden de heer D. Vogelaar te Stad aan 't Ha ringvliet. De heer Vogelaar onderging enige weken geleden een galoperatie, waarna zijn toestand steeds achteruit is gegaan, tot vanmorgen de dood volg de. De heer Vogelaar bereikte de leef tijd van bijna 76 jaar. De overledene was Ridder in de Or de van Oranje Nassau en had vele be stuurlijke fukties, waarvoor hij de laat ste jaren steeds meer bedankte i.v.m. zijn gevorderde leeftijd en kwijnende gezondheid. Momenteel was hij nog voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank te Stad aan 't Haringvliet, in welke funktie hij de opening van het nieuwe Bankgebouw in j.l. juli meemaakte. Ook was hij voorzitter van het bestuur van de Chr. School en voorz. van de Coöp. Land- bouwvereniging te Stad aan 't Haring vliet. Tevens was hij nog voorzitter van de districtsraad van het Landbouwschap voor Zuid Holland; voorzitter van de Gewestelijke Keuringsdienst voor Zuid Holland en lid van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Eerder was de heer Vogelaar be stuurslid van de afdeling Flakkee van de C.B.T.B. Sinds de oprichting van de ze afdeling in 1930 tot 1959. Tevens is hij voorz. geweest van de gewestelijke tarweorganisatie voor Zuid Holland; voorzitter van de P.H.B, commissie en. Rayon commissie landbouwherstel en Provinciaal coördinator. Ook in de po litiek heeft de heer Vogelaar op poli tie kterrein bewogen. In de periode 1925 1935 was hij gemeenteradslid voor de A.R. te Middelharnis. De begrafenis is bepaald op vrijdag 4 oktober des nam. 2.30 uur op de be graafplaats te Stad aan 't Haringvliet. Op 56-jarige leeftijd is plotseling overleden dhr. A. C. Koppenaal te Stad aan 't Haringvliet. De heerKoppenaal was naar. een zoon tè Waddinxveen ge gaan, waar de dood hem heeft overval len. Als hartpatiënt leidde hij al geduren de enige jaren een zeer rustig leven, voordien was hij een vooraanstaande figuur in de Stadse gemeenschap; ge durende twee zittingsperioden na de laatste wereldoorlog van nov. 1945 tot sept. 1953 maakte hij deel uit van de gemeenteraad, waarin hij zitting had voor de V.V.D. Ook op onder gebied onderscheidde de heer Koppenaal zich in het openba re leven van zijn gemeente en in zijn Ipedrijf, bakkerij en ijssalon, was hij .rnede een zeer geziene figuur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1