Opening nieuwe Clir. {(leuter- scliool te Nieuwe Tonge Herfstnacht 1963 Opleiding Clir. kleuterleidsters Tankschip In brand Siokvis Gemeenteraad 's-Gravenpolder Predikbeurten Eeuwfeest Roode Kruis lAimke öotêeesU^ BRliNOTt Predikbeurten Geref. Gemeenten Inspectrice mej. 14. Glasz verrichtte de piechtigheid gouden damesarmbandhorloges met gouden band Hoge prijs voor sjaiotten Veillngberichten CENTRALE VEILING Middelharnis Bli^dz. 2 „B I L A N D,B N-NIEUWS" Vrijdag 27 september 1963 Te Nieuwe Tonge Is l.I. woensdagmid dag de nieuwe Clir. Kleuterschool door de inspectrice van het kleuteronderwijs mej. H. J. Glasz officieel geopend. De nieuwe school voorziet in een dringen de behoefte omdat de vorige lokaliteit in het z.g. „ziekenhuisje"" verre van ideaal was, waarom het voor het be stuur alsook voor de leidster mej. He- melaar, met de kleuters een feestelijke dag is geworden. De opening is zo als mej. Hemelaar het zeer terecht op merkte de bekroning op het streven het Chr. onderwijs ook in Nieuwe Tonge een volwaardige plaats te geven. Door de vele sprekers werd gewezen op de dure ouderplicht hun kinderen Chr. on derwijs te laten volgen, waartoe nu ook in N. Tonge ruinjere gelegenheid is. De voorzitter van liet bestuur de heer A. van Heemst ging voor in gebed en las een gedeelte uit Filippenzen 2. Hij riep de aanwezigen een hartelijk wel kom, toe, inzonderheid aan mej. Glasz, verder .het 'gemeentebestuur, de ere- voorzitter ds. Zaal met zijn echtgenote de schoolarts dokter Gestman; de heer en mevrouw Gravendeel architect van der Linde, aannemers en onderaanne mers als ook de tegenwoordige leidster mej. Hemelaar met de gewezen leidsters mej. Snijder en Louwerse. Uniek in Nederland Burgemeester C. Nieuwenhuize noem de de openingsdag een feestdag zowel voor het bestuur als de leidster met de kinderen. De kinderen hadden aldus de burgemeester al te lang moeten bivak keren in de onvoldoende ruimte die het z.g. ziekenhuisje" bood. Spreker wist dat het op een dag na (26 sept.) juist 8 jaar geleden was dat te Nieuwe Tonge met het Chr. kleuteronderwijs was begon nen. Ruim 4 jaar geleden was het be sluit genomen tot de bouw van de nieu we school. Al is door het bestuur en door vele Nieuwe Tongse ouders meni ge zucht geslaakt over het uitblijven van de bouwvergunning en de trage bouw van de school, de burgemeester lanceerde een ander geluid en bena drukte dat een tijd van vier jaar zeker niet lang mag heten, daar in de veel grotere plaats Harlingen een derge lijke vergunning en bouw bijna zes jaar had geduurd, waarom spreker meende (Vervolg van voorpagina) Voor de leerlingen blijven dan kos ten over van 17,50 per maand plus de aanschaf der leerboeken. Het valt te begrijpen dat een en an der aan de Commissie (en met name noemen we hier ds. v. 't Veld en de he ren J. Tanis en J. H. Koppelaar) ont zaggelijk veel tijd en hoofdbrekens ge kost heeft om dit alles in enkele maanden tijd gestalte te geven. Zij ■hebben dit gedaan uit volle liefde tot de zaak en zonder daar enige vergoe ding voor te ontvangen. Het bestuur is deze drie heren inzonderheid zeer dank baar. Politieke tegenwerking Na deze uiteenzetting zal er toch wel geen zinnig mens op ons eUand zijn (tenzy men verblind is door haat tegen over het Christelijk onderwijs als zo danig) die de pogingen van de linkse raadsleden om deze cursus de grond in te boren nog kan billijken. Te méér, daar het nijpend gebrek aan leerkrach ten op ons eiland met de dag groter wordt eii sommige scholen door het ont breken daarvan met sluiting worden bedreigd. Zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. ge ven zo tegen de verkiezingen graag te verstaan dat zij helemaal niet anti godsdienstig zijn ingesteld. Integen deel, zij heten Hervormden, Gerefor meerden enz. hartelijk welkom in hun gelederen. Ze denken er gewoon niet aan om iemand met een christelijke overtuiging, ook maar het geringste in de weg te leggen of de vrije uiting van dat beginsel te beknotten. Bovendienmen is immers demo cratisch! In het bovenstaande hebben wij een recent voorbeeld van wat deze leuzen waard zijn en waaruit tevens blijkt dat, al moge de vroegere S.D.A.P. dan al wat verburgerlijkt zijn en het oude Libe ralisme een nieuw gewaad hebben aan getrokken, deze beide partijen als on christelijk openbaar komen. Onze bevolking weet nu weer eens wat zij van deze heren te wachten is. Wie christelijk-onderwijs voor zijn kin deren wenst (en dat zal ieder doen,' die zijn doopbeloften ernstig neemt) zij ge waarschuwd. Onze hartelijke dank aan die gemeen teraadsleden welke het mogelijk maak ten dat dit noodzakelijke werk op de ze basis kon beginnen en niet het minst aan de edelachtb. heren burgemees ters, die deze zaak op zo uitnemende wijze in de gemeenteraden aan de orde hebben gesteld. Moge deze uiteenzetting er toe bij dragen hen in de overtuiging te ster ken een goede zaak te hebben verde digd en 'hiermede onze bevolking in haar geheel en het kleuteronderwijs in 't bijzonder een dienst te hebben be wezen. Mioge door deze uiteenzetting ook het sprookje uit de wereld zijn geholpen dat men bij een neutrale opleiding had ■kunnen rekenen op rijkssubsidie en de gemeenten dus goedkoper klaar waren ■geweest. Op geen enkele manier en op geen enkele cursus zou men op 't ogen blik ook maar in de verste verte kun nen komen aan het daartoe nodige aan tal van 50 bevoegde cursisten. dat Nieuwe Tonge de diverse instanties zeker een pluim op de hoed mag steken Met het gereedkomen van deze school was het gehele onderwijs te Nieuwe Tonge gehuisvest in nieuwe gebouwen wat spreker een .unikum in Nederland noemde. De burgemeester bracht het schoolbestuur dank voor de prettige sa menwerking en eindigde met zijn har telijke gelukwensen mede namens het gemeentebestuur. Mej. Glasz vond het prettig dat het nieuwe gebouw al een beetje was in geleefd". De kleintjes hadden er al fijn schoolgegaan en de school was reeds met kinderwerk gesierd. Het gereedko men van deze school was aldus mej. Glasz een bijzondere felicitatie waard, temeer daar nog steeds de gedachte leeft dat het kleuteronderwijs op het platteland minder nodig zou zijn dan in de steden. Spr. gaf toe dat hierin een zekere waarheid schuilt omdat in de drukke stad de kleuterschool het kind een zekere expansie biedt, terwijl op het platteland nog niet met gebrek aan levensruimte wordt gekampt. Niettemin heeft ook het kind van het platteland de kleuterschool nodig. De kleuter in onze moderne tijd hunkert op zijn eigen wijze naar ontwikkeling, wat zich uit in spelvorm. Het kleuteronderwijs vangt het kind op en begeleidt het in zijn ont wikkeling" aldus 'mej. Glasz die erop wees, dat men voor een leidster die aan 40 kinderen kan geven wat ze nodig hebben diep respect mag hebben. Spreekster uitte haar dankbaarheid en waardering over de door het school bestuur genomen initiatieven met ge troosting van moeite en zorg, zonder welke de nieuwe school niet zou zijn tot stand gekomen. Ook dankte zij arch, v. d. Linde, die met inachtneming van de vele beperkingen de mooie school creëerde. Spr. sprak de hoop uit dat de school voort zal gaan in het geven van goed, bevredigend onderwijs, waarna zij de school voor geopend verklaarde. Een allerliefst kleutertje Wilma van Heemst bood daarna mej. Glasz éèn prachtig boeket blo.emen aan. De oprichting De heer A. van Heemst vertelde de geschiedenis van de school. Op 28 febr. 1955 werd besloten tot oprichting en op 26 sept. werd de school ondergebracht in „het ziekenhuisje" geopend, met 18 leerlingen welk aairital al heel snel steeg tot 32. Leidsterwas mevr. van Vliet-van Driel. Spr. memoreerde hoe dit onder leiding van wijlen de heer Verolme tot stand was gekomen. In 1959 werd be sloten tot de bouw van een nieuwe school, die nu ruim 4 jaar later in ge bruik kon worden genomen. Spreker merkte op dat gezien het steeds groei end aantal leerlingen, waardoor al vele kleutertjes op de (lange) wachtlijst staan, straks niet geaarzeld zal wor den een tweede lokaal aan te vragen Wel mag een 2e leidster worden be noemd waarbifspreker bekende dat die zeer moeilijk te vinden is. De nieuwe school heeft één werk lokaal, waarvan een zijde geheel uit glas bestaat waardoor de zonneschijn vrij toegang heeft. Er is een ruime hal met links de hoofdenkamer. De Cen trale verwarming is geheel wegge werkt. Buiteur hebben de kinderen een ruime speelplaats waarin een speel- vijvertje wordt aangelegd, er zijn flin ke zandbakken en een pergola, waar tegen later klimplanten zullen groeien kortom een unieke school, in een unie ke rustige omgeving. Namens de Ger. Gem. sprak de heer L. v. d. Doel. Spreker had als school- bestuurslid het gehele schoolgebeu- ren van het begin af meegemaakt en het stemde hem»tot grote vreugde en dankbaarheid dat de school nu kon worden geopend. Spreker wees op het grote voorrecht dat in Nieuwe Tonge het Christelijk onderwijs mag worden gegeven en bloeit, omdat de kinderen dienen te worden opgevoed naar de leer die naar de Godzaligheid leidt" zoals de ouders bij de Doop hebben beloofd. Het is aldus spreker een dure plicht de kinderen naar dit onderwijs te sturen waar met God en Zijn gebod rekening wordt gehouden. „Er wordt nogal eens gemakkelijk over het onderwijzend personeel geredeneerd zij staan echter voor een zeer zware en verantwoordelijke taak, die ze alleen in biddend opzien tot Hem zullen aankun nen", zei spreker die hoopte dat God Zijn zegen zal schenken aan de school en dat deze zal mogen groeien en bloei en tot Zijn eer. De keerzijde De heer A. Gravendeel, hoofd van de bijzondere school en voorzitter van de Prot. Chr. Onderwijzersver. op Goeree- Overflakkee vond het een voorrecht het onderwijs in Nieuwe Tonge te mogen dienen. Spreker bracht mede namens collega's en de Onderwijzersvereniging de hartelijke gelukwensen over zowel aan schoolbestuur als aan gemeentebe stuur. Naast de blijdschap en dankbaarheid over wat voor de Chr. kleuterschool nu tot stand was gekomen was er aldus spreker toch ook weer de keerzijde van de medaille, n.l. het tekort aan onder wijzend personeel en het zich aandie nende tekort aan lokaliteit. Spreker hoopte op eert spoedige vervulling van beide tekorten waarbij hij hoopte op de onlangs begonnen Chr. Kleuter leidsteropleiding. Moge ook op deze school de sfeer heersen van Christus, Die gezegd heeft „Ik maak alle dingen nieuw", zo besloot de heer Gravendeel. Het was voor mevr. Louwerse-van Seters die enige jaren leidster op de ze school is geweest eveneens een feestdag zoals ze vertelde. Eindelijk is de nieuwe school geopend verzuchtte spr. die de opening graag op school had willen meemaken. Zij wenste het school bestuur en mej. Hemelaar van harte geluk en wenste hen Gods Zegen toe. Mej. Hemelaar zag in de opening van de school de bekroning op het streven het Chr. Onderwijs in Nieuwe Tonge een volwaardige plaats te geven. Zij beloofde met Gods hulp haar krachten aan de school te geven in het belang van de kinderen en hen te vertellen en te wijzen op de grote Kindervriend. Mevr. Snijder (eerder leidster) vond het ook jammer dat zij niet meer aan de school werkzaam was. Zij hoopte dat mede door het Chr. kleuteronderwijs vele kindertjes tot God zullen mogen worden gebracht. Zij feliciteerde be stuur en leidster hartelijk en zorgde voor een grote verrassing toen zij de voorzitter een prachtige driewieler over handigde „voor de school" waarna zij de leidster vroeg vreedzaam te bemid- len wanneer enkele kleuters tegelijk zich van het fietsje meester willen ma ken. Aannemer Mans bracht het schoolbe stuur dank voor de opdracht, het was aldus spr. wel een goed, maar geen vol maakt gebouw geworden. Spreker wees er 'op hoe ouders steeds bezig zijn het beste materiële voor hun kind te zoeken waarbij het geestelijke wordt vergeten. Spreker vergeleek de schoolgebouwen met de van honderd jaar geleden en hoe het Christelijk onderwijs thans groeit en bloeit welke gave van God Die gezegd heeft: „Laat de kinderkens tot Mij komen" meer diende te wor den gewaardeerd. Niet volmaakt Ds. Zaal, erevoorzitter van de school wees op de onvolmaaktheid in Gods oog zowel van het nieuwe gebouw als van het Christelijk Onderwijs. Ook de kleine kleuter, die ons hart kan stelen is voor God een onvolmaakt, een zondig en verwerpelijk schepsel. Het kind moet zijn zondige onvolmaakte staat worden bijgebracht en ook dat God de zonden wil wegnemen, waardoor zij mogen wor den gebracht tot volmaaktheid voor God. Er is voor het onderwijzend per soneel een hoge en heilige taak te ver vullen in het kind de eerste beginselen bij te brengen", aldus ds. Zaal. Het on derwijs zou reeds een rijke vrucht af werpen wanneer in de tien jaar maar één kind tot God zou zijn toegebracht. Ds. Zaal beëindigde daarna de samen komst met dankgebed. WINKELCENTRUM BINNENWEG 45' TELEROON 116615 -' RQTTERDAM BRUINISSE Dinsdagavond ongeveer 9.30 uur wer den de inwoners van Bruinisse opge schrikt door de brandweersirene. Er bleek bij navraag brand te zijn uitge broken op de in de Vluchthaven te Zij^' pe liggende tankschip Pam 12, Utrechi? schipper A. de Kok. De brandweer was direct ter plaatse, hoewel het moge lijk was, de plaats waar het schip lag te bereiken, vanwege de verhogingeii; die zijn aangebracht bij de loopsteiger, aan de binnenzijde van de Vluchtha ven. In die tussentijd had men aan boord van de 1373 ton metende sleep- tanker niet stil gezeten en men was er in geslaagd, het vuur dat in het achter- verblijf was ontstaan, met eigen mid delen te blussen. De brandweer kon dan ook juist toen zij de slangen had uitgerold weer inrukken. Het genoemde nachtverblijf (roef) was geheel uitgebrand, terwijl ook nog al wat meubilair verloren ging. De oor zaak schijnt ten hebben gelegen in een oliekachel. Ongeluk. De mosselkweker C. Pad mos, kreeg bij werkzaamheden aan boord van zijn schip een looplank (een z.g. gang) op het hoofd. Met een bloe dende hoofdwonde werd hij per auto naar dokter van Leeuwen vervoerd, die heelkundige hulp verleende. Nou, zei de vrouw van Peter De stokvis was dan fijn! Ze kon echt niet beter En ook niet witter zijn. Daar gaat beslist niet boven Je hebt geen last van graten Want z' is gebeukt „secuur" Je hoeft het niet te laten Voor 't geld want z' is niet duur Van zulke vis dan blijf je Vanzelf een vaste klant Wat mij aangaat dan schrijf je Dit maar eens in de krant En zet er tevens bij dan Het koken is geen toer Omdat dit zelfs een kind kan Maarstokvis van.-TAMBOER Waterweg - Middelharnis. DIRKSLAND Opbren-grst collecte. De collecte voor de kankerbestrijding bracht te Dirks- land het mooie bedrag van 1914,32 op. Dit is weer belangrijk hoger dan ver leden jaar. Zowel' aan de gevers als aan de collectanten hartelijk dank. Het was een prachtig resultaat. Burg. Stand. Geboren.; Hencicus, zoon van P. Netten en E. van Bladel; Stoffel, zoon van A. Robijn en C. Kleijn; Arie MaPftïus, zoon van J. H. de Wit en J. Elenbaas; Appolonia Willempje, doch ter van J. L. de Berg en C. W. Bakker; Pietemella Frederika, dochter van I. de Snaijer en C. C. Voorberg; Anton, zoon van P. v. d. Gaag en J. van Len ten; Johanna Maria, dochter van J. Vervloet en M. E. IJpelaar;' Willem, zoon van D. Kriek en L.'C. van Kerk hof; Hendrik, zoon van J. Jonker en L. J. Franke; Pieter Andries, zoon van H. Wolfert en S. Stolk; Jacobus Johan nes Gerrit, zoon van E^ O. Overbeeke en A. N. Buurman; Cathar-ina Susanna, dochter van L. de Berg en C. S. de Geus. Ondertrouwd: C. van Heukelen 29 j. en A. J. Witvliet 19> jaar. Overleden: Klaasje Venneman, 74 j., echtgenote van J. Melissant. Maartje van Dijk, 72 jaar, echtgenote van M'. Verhage; Klaartje Troost, 62 jaar, we duwe van C. Grinwis. HERKINGEN Tweede pluk aardbeien. Mevr. Jac. V. d. Ochtend-Hogerwerf heeft deze week een"flinke schaal rijpe aardbeien uit de tuin geplukt, ze waren van kwa liteit beter dan de eerste. Door een chauffeur van fa. Mans te Melissant werd een transformatorhuis je aan de Peuterdijk omver gereden met het gevolg dat de electrisohe stroom uitviel, en velen hierdoor waren ver stoken van licht en kracht. Bakkers, commissioniars, diepvries, landbouwers enz. werden gedupeerd. Mensen van de EMGO waren spoedig ter plaatse om de zaak te herstellen, maar af en toe kon men niet verhinderen dat de stroom werd afgebroken. STELLEND AM Collecte. A.s. zaterdag 28 september zal''er ook hier een huis aan huis col lecte met busjes gehouden worden ten bate van de Nationale Reclassering. Wij vragen een ieder om voor dit goede doel met milde hand te geven. OUDDORP De sj aioten die in hoofdzaak te Oud- dorp geteeld worden brengen een hoge prijs op. Er wordt momenteel een prijs genoteerd van 1.10 per kg. Deze teelt heeft niet of althans heel weinig gele den' van de vele regens. Er komt wei nig rot in voor. Ajfgelopen winter was de prijs van de sjaiotten ook hoog, en liep zelfs op tot 2,— per kg. In haar gemeenteraad van maandag heeft (Je raad de woonruimtecommissie weer voor 1 jaar herbenoemd. De ver koopprijs bouwterrein aan de Dorps straat werd vastgesteld op 10,per m2, aan de Nazareth-, Kerkboek- en Schoolstraat op 8,75 per m2 en ach ter de bouwdieptelijn van 35 m op 2,per m2. De huurprijs van de nieu we woningen werd bepaald op 14,80 in de Nazareth- en 15,45 in de Kerk- ■hoekstraat. Van de wed. J. Louisse alhier werd een perceel bouwgrond groot 65 a 20 ca aangekocht voor 14.130, De restauratie van de molen valt voor een bedrag van 10,220,tegen. Het Rijk subsidieert hiervan 40*'/o en de Provincie 20°/o. Het voorstel van b. en w. dat de gemeente ook 20»/o of 2.044,— beschikbaar stelt, werd z.h.s. aangeno men. Aan de Gebrs. Broere te Dordrecht werd 96 m2 bouwterrein verkocht voor 960,—. Tijdens de rondvraag vraagt dhr. de Kraker (sgp) hoe het nu staat met de zaak Gebrs. de Wolf, De voorz. zegt er helemaal niets van af te weten. De heer de Kraker zei vernomen te 'hebben dat de bouwvergunning langer dan noodzakelijk (plm. 3 mnd.) op de ■secretarie was vastgehouden. Volgens de voorz. was de zaak met de Hinderwet niet rond en omdat er ■geen Hinderwetvergunning voor de bollenschuur was afgegeven, konden wij de bouwvergunningg niet afgeven. Volgens weth. Kopmels (c.h.) zouden die mensen als ze verstandig waren, een ander terrein kopen. Als ze nog een jaar wajChten zijn de kosten 200/0 ihoger. De voorz. zegt dat ze inmiddels in beroep gegaan zijn bij de Kroon. De heer op 't Hof (a.r.) vraagt of an deren ook een vergunning nodig hebben om een bollenschuur in te richten. De voorz. „ik denk dat u over iets spreekt waar wij al ingegrepen hebben. Er is een bepaalde bouw stop gelegd en p.v. opgemaakt. De heeï' de Kraker vindt het erg vreemd dat de voorz. op de vorige ver gadering heeft toegezegd dat het ijzer op het trottoir bij Van Damme opge ruimd zal worden maar dat het sinds eerder erger als beter geworden is. De voorz. gaf toe er geen werk van gemaakt te hebben, hij kan n.l. niet steeds tegen van Damme zeggen: op ruimen; maar wilde wel toegeven dat spr. gelijk had en dat het opgeruimd dient te worden. Op de vraag van de Plasse (c.h.) in zake de verwarming in de brandweer garage antwoordt de voorz. dat nog bekeken moet worden welke verwar ming het beste uitkomt, het wachten is nog op de PZEM. De heer Mol (sgp) vindt het wacht en stopverbod in de Dorpsstraat geen succes. Hij stelt voor het wachtverbod te houden en het stopverbod op te hef fen. Ook de voorz. vindt het een moeilijk geval. De Provincie spreekt hier nl. een woord in mee. Het is destijds een voorwaarde geweest van G.S. bij het verlenen van een bijdrage voor het opruimen van de woning op de hoek van de Raadhuisstraat. Hij hoopt dat het nieuwe college van G.S. met e.v. opheffen van het stopverbod instem men zal. Het kruispunt Schuitweg Prov. weg heeft mede de aandacht van b. en w. zegt de voorz. de heer Mol toe. Hierna gaat de raad in besloten ver gadering. Drymaster tegen BEDWATEREN Vraagt uw dokter Telefoon (ai87QJ 2441 b.g.g. 2113 ZONDAG 29 SEPTEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. T. Poot van Driebergen en 6 uur ds. J. van Vliet (nam. H. Doop. Extra collecte voor het hulppredikersfonds) Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. v. d. Ent. Ger. Gem. 14) en 6 uur lezen. Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4.30 uur ds. G. Mul van. Rozen burg. Herv. Kring Oecumene 10.30 uur ds. G. Julius te Rotterdam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 mi 6 uur ds. H. C. Bultman. Rem. Kerk 10 uur ds. L. Schenck. (Extra collecte voor eigen gemeente). DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr. C. J. Resting en 6 uur ds. H. N. van Hensbergen. Ger. Gem. 10 en 6 u. lezen. HERRINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. B. Wiegeraad. (nam. voorber. H.A. Extra collecte voor de kerk). Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Exalto. (voorm. voorbéï. H.A. Extra collecte voor de kerk). STELLEND AM Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. J. Smit. (voorm. H. Doop). GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. P. v. d. Wetering^ (Extra collecte voor de Medische Zending. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. J. van Vliet. (nam. voorber. H.A. Extra collectésVdor het Orgelfonds). Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. v. d. Dool uit Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk Dorps huis; 9.30 uur ds. A. v. d. Kooij van Noorden en 6 uur ds. B. J. Zaal. Vereen, gebouw: 9.30 uur ds. B. J. Zaal en 6 uur ds. A. v. d. Kooij. (Ex tra collecte voor de kerk.) Geref. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10-^n 6 u. ds. A. Jonkers. (Extra collecte voor Noodl. kerken en personen. -^ Ger. Gem. 10 en 6 uur student v. d'; Poel. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9 uur ds. P. v. Wakeren en 4 uur dhr. C. J. Resting. (Extra collecte voor Ned. Bijbelgenootschap. Ger. Kerk 10.45 en 6 uur ds. H. de Valk. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Rerk 10 uur ds. B. J. Wiegeraad en 6 uur ds. T. Poot van Driebergen. (Extra collecte voor Kerk en Wereld). Ger. Kerk 10 en 4 uur ds. Noordhof. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 19.30 u. ds. J. van Vliet en 6 uur ds. ^P. van Wakeren. (nam. H. Doop. Extra coll. ,yoor Chr. Belangen.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. H. van de Elskamp, em. predt". te Bennekom. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk- 9.-30 uur dhr. A. Terlouw en 2.30 uur ds. P. van Wakeren. VEILIGINGSVERENIGING „ZUID-BEVELAND" GOES 26 september 1963 James Grieve RL I 85-90: 26—27, 80-85: 30, 75-80: 33—36, 70-75: 33—35, 65-70: 28—30, IID 16. RL II 85-90: 24, 80-85: 26—29, 75-80: 28—31, 70-75: 28, grof 13-18: fijn 15. Cox's Orange Pippin KL I 80-85: 55— 73, 75-80: 59—73, 70-75: 57—68, 65-70: 57, 60-65: 35—40, 55-60: 26, II D 15. RL II 75-80: 53—61, 70-75: 54—64, 65-70: 46—55, 60-65: 35—40, 55-60: 23—25, grof 25—39, fijn 9—12. Transp. de Croncels RL I 85-90: 17, 80-85: 20, 75-80: 18, 70-75: 17, 65-70: 16, II D 13, grof 14—16, fijn 15. Ellisons Orange RL I 70-75: 29, 65-70: 27, 60-65: 19, D 14, grof 12, fijn 11. Bramley's Seedling RL I 90-100: 26, 80-90: 29, 70-80: 18, II D 14. Manks Codlin RL II 75-80: 16—18, 70-75: 18, 65-70: 16—17, 60-65: 14, II D 13, grof 13—16, fijn 11—12. Bonne Louise d'Avr. RL I 70-75; 60,' 65-70: 60, 60-65: 57, 10—58,30, 55-60 45—50, 50-5: 37,60—38,10, II D 24. KL II 70-75: 53, 65-70: 56, 60-65: 53, 55-60 45, 50-55; 35, grof 40—47, fijn 20—28. Beurre Hardy KL I 80-85: 78, 75-80 82, 70-75: 83, 65-70: 74—75, 60-6'5': 70, D 55-60: 44, D 50-55: 266. KL II 80-85; 68, 75-80: 75, 70-75: 77, 65-70: 70, 60-65: 64, grof 35—53, fijn 15—25. Conference KL I 70-75: 51—53, 65-70; 48,90—49,70, 60-65; 46,40—47,40, 55-60: 37,50—38, II D 23—23,50. KL II 70-75: 47, 65-70: 43, 60-65: 41, 55-60: 34, grof 24—36, fijn 6—23. Legipont KL I 70-75; 47, 65-70: 47, 60-65: 42, 55-60: 34,, II D 18, fijn 12—14. Herzogin Elsa KL I 70-75: 27, 65-70: 28, 60-65: 24. Pitmaston Duchesse KL II 80-85: 38 —40, 75-80: 42, 70-75; 42, 65-70: 37, D 16, grof 21, fijn 11. Maagdepeer RL I 65-70: 21, 60-65: 19, 55-60: 17. RL II 60-65: 10, 55-60: U. Totale aanvoer hard fruit 12150 kis ten. Bramen per doos III 29. Busbank Gi ant II 19, grof 20—25, fabriek 7,. War wick Dropper I 37, II 20, grof 26—27, rijp 28—40, fabriek 6—12. Black ^lican- te I 141150. Groene noten 44. De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers be kend, dat op de veilingen kunnen wor den aangevoerd en geveild, vahaf: Maandag 30 september 1963 - SterappeK alle maten, rood gekleurd, op 5 mm sorteren, 20 kg per kisti^Goud- reinette, 75 mm en op, op 5 mm sorte ren, 20 kg per kist. Donderdag 3 oktober 1963. Glorie van Holland, alle maten, met gele tint, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Laxton Superb, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Allington Pippin, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Lombartscalville, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Doyenne du Comice, alle maten, op 5 mm sorteren. Beurré Clairgeau, alle 'k Hoor, van achter uit de polder, door 't geopend raam op zolder, „door de nevelige lucht", almaar een gerucht. 'k Zie, door 't nachtelijke donker overal een lichtgeflonker; soms gedempt, soms klaar, langs en door elkaar. 'fZijn die moderne „wonderdingen" „Com'bines" die hun oogstlied zingen „zolang er werk nog wacht" zelfs in de nacht. Die, na iedere omgang maaien met hun lichtende ogen zwaaien bij het keren op het eind, maar dan weer verdwijnt. Ver weg, eenzaam en verloren dorsen zij het staande koren, scheiden stro, korrel en kaf van elkander af. En terwijl de mensen dromen, loopt in onafgebroken stromen „bij het schijnsel van de maan" in de zak, het graan. 'k Hoor, van verre uit de polder door het open raam op zolder, „terwijl ik mijn ramen sluit", steeds nog dat geluid. 'k Zie nog eenmaal door ,de ruiten naar dat lichtgeflonker buiten, ver weg, onder sterrenpracht, in de nacht. Maar, als een witte wollen deken komt de nevel .neergestreken die, nu zij de velden dekt, alles aan 't gezicht onttrekt. J.S. Wordt lid In het jaar 1963 is het een eeuw gele den, dat het internat. Roode Kruis werd opgericht. Enkele jaren later volgde in Neder land de stichting van het Ned. Roode Kruis. In verband iïiet het huidige eeuwfeest van het internat. Roode Kruis en met het 100-jarig bestaan van het Ned. Roo de Kruis in het verschiet, ,wil de,afd. Middelharnis-Sommelsdijk haar leden tal graag opvoeren. Onze. bevolking breidt zich sterk uit; nieuwe gezinnen worden gesticht of komen van elders zich hier vestigen. Aan het goede gebruik dat elk. nieuw gekomen of nieuw gesticht gezin zich opgeeft als lid van het Ned. Roode Rruis is niet altijd de hand gehouden. Vrijwilligers van de plaatselijke af deling van het Ned. Roode Kruis hopen één dezer^ dagen de niet-leden op^te zoeken óm^hën-gelegeïThiad tePgèveil^ïf^ verzuim in te halen. Opgaven voor het lidmaatschap kun nen ook rechtstreeks worden gezonden aan de sekretaris de heer T. de Waal, Pr. Hendrikstraat 7 te Middelharnis. Het Ned. Roode Kruis kan zijn zegen rijk werk alleen uitoefenen als het mag rekenen op de vaste hulp en periodieke bijdragen van de gehele bevolking. ZONDAG 29 SEPTEMBER 19G3 Zuid-Beveland. Goes 9.30 en 6 uur ds. A. F. Honkoop, 2 uur leesdienst Wol- phaartsdijk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst 's Gravenpolder §^.30, 2 en 6 uur lees dienst Hoedekenskerke 9.30, 2 en 5.30 uur leesdienst Wemeldinge 10 en 4.30 uur leesdienst Yerseke 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rruiningen 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Waarde 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rrabbendijke 9.30 en 6 uur ds. Suijker en 2 uur leesdienst Rilland-Bath 9.30 2 en 6 uur leesdienst Borssele 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Nisse 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Noord-Beveland. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst Ramperland 9.30, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Kortgene 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Extra diensten. Nieuwdorp 3 okt. 7.30 uur ds. van Dam (H.D.) Rilland Bath 2 oktober 7.30 uur ds. A. F. Hon koop uit Goes Wolphaartsdijk -1 okt. 7.30 uur ds. C. van Dam van Rotter dam. MIDDELBURG Verhoging slacht- en keurtarieven In de laatstgehouden raadsvergade ring der gemeente Mliddelburg is beslo ten binnenkort over te gaan tot het verhogen van de slacht- en keurtarie ven. In 1957 zijn deze tarieven reeds aanmerkelijk gestegen en de huidige verhoging zal plm. 25"/!) bedragen. Voorts bestaan er plannen om de koel installatie van het Openbaar Slachthuis te la.ten vervangen door moderne koel apparatuur. Tevens zullen dan de be- slVïande pekelcellen woi<den onige- ■bouwd tot een vrij grote vriesruimte, waar grote behoefte aan blijkt te be staan, gezien de vele vragen hierom trent door belanghebbenden. Veiling van vrijdag 27 sept. 1963 Grof 16.01; middel van 15.51 naar 13.78; drielingen 16.10; picklers 16. Aanvoer 46 ton. maten, op 5 mm sorteren. Emile d' Heyst, alle maten, op 5 mm sorteren. Saint Rémy, alle maten, op 10 mm sor teren. Pondspeer, alle maten, op 10 mm sorteren. Neuveau Poiteau, alle maten, op 10 mm sorteren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2