Waarheid en onzin rondom de Christelijlie opleiding voor kleuterleidster Is Nederland overbeviilkt Timmerman na va van 5V2 meter De nieuwe kleuterschool FlCKORTEWEGsZOOH met Ingang van 3 OKTOBER houden wij zitting te OUDDORP HEpEaLANDSeHElHpDELiMA/pW Jvleditatie Brommer contra auto 368 jaargang Vrijdag 27 september 1963 No. 3224 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00R DE ZUÏÏ).HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchijnt tweemaal per week: dinsdag- én vrijdagavond voor alle bank-, effecten- en assurantiezaken Zondagsdiensten artsen Zondigt Gods kind? Fruitmaitdeie en Fruitiiakies »^e ^rultcentrale" PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het eerste artikel over dit on derwerp hebben we de bevolkingscijfers van ons land vermeld vanaf 1800, de groeipercentages van een aantal West- europese landen sedert 1900 en de be volkingsdichtheid in diverse landen, waaruit de conclusie viel te trekken, dat Nederland een uitzonderlijk hoge be volkingsgroei heeft. Sinds 1950 stijgt ons zielental gemiddeld met ongeveer 140.000 per jaar alleen door het geboor te overschot, dus afgezien van de mi gratie. In 1962 werden er 246.000 kin deren levend geboren en stierven er 94.000 personen, zodat de toeneming 152.000 bedroeg. Het betekent, dat er door elkaar gerekend elke 2'/2 minuut een kind geboren wordt en dat er elke 7V2 minuut een mens sterft; dat, er da gelijks ruim 400 Nederlanders bij ko men en per jaar een aantal gelijk aan het inwonertal van b.v. de stad Gro ningen! Het is duidelijk, dat de bevolkingsaan was voornamelijk bepaald wordt door de geboorte- en sterftecijfers. Wil men volledig zijn, dan moet ook de migratie in aanmerking genomen worden. De be volking neemt toe door geboorten en immigratie en af door overlijden en emigratie. Het saldo is dus te bepalen door een eenvoudige formule: GS H ondergeschikte rol in de bevolkings- I—E. De migratie speelt echter een zeer ondel-geschikte rol in de bevolkings aanwas. Het hele geboorteoverschot na de oorlog bedroeg 2,800.000, terwijl er in die periode een negatief migratiesal do was van 120.000, zodat de migratie slechts voor 4°/o invloed uitoefent. We kunnen die dus praktisch wel uitscha kelen. Onze krachtige groei wordt veroor zaakt door een betrekkelijk hoog ge boortecijfer en een zeer laag sterfte cijfer. Wat het eerste betreft, vroeger lag dit veel hoger; in de periode 1840 tot 1890 was het gemiddeld ongeveer 3g»/i)o met een top in 1876 van 370/00. Het was de tijd dat er vrijwel nog geen bewuste geboortebeperking werd toe gepast. Dit cijfer is vooral na 1900 ge stadig gedaald. Met de sterftecijfers was het echter ook zo. Deze lagen ruim een eeuw geleden nog op 25*/oo, Beide cijfers hebben wel voortdurend geschommeld en blijven dit uiteraard doen. Het laag ste geboortecijfer vertoonde 't jaar 1937 met ig.a"/»!) en het laagste sterftecijfer viel in 1952 met 7.3»/oo. Het eerste schommelde van 1950 tot 1960 rond 21 a 22 en het laatste tussen 7 en 8. Het verloop van deze cijfer met het daaruit resulterende groeicijfer is als volgt: 1840 1900 1925 1940 19fe-2 geb.c. 35 32 26 21 21 st.c. 24 17 11 10 8 gr.c. 11 15 15 11 13 We zien. dus een zeer grote daling der geboorten, maar doordat de sterfte even eens enorm afnam, bleef het groeicij fer toch op peil en bleef onze bevolking in snel tempo toenemen. Als we de groeipercentages van ons land verge lijken met die van de andere Europese landen dan blijkt Nederland aan de top te staan, samen met Portugal, dat echter een veel geringere bevolkings dichtheid heeft (slechts een vierde). De conclusie moet dus zijn, dat ons land verreweg in de moeilijkste situatie ver keert, ook al vertoont het geboortecij fer een zwakke dalingstendens en gaat het sterftecijfer langzaam omhoog door de veroudering. De grote veranderingen in de geboor te- en sterftecijfers hebben dus de laat ste 60 jaar weinig betekenis gehad voor de groei, omdat de daling van de eer ste gecompenseerd werd door de da ling van de laatste. Hoe het verloop in de toekomst zal zijn, valt niet te voor spellen. Dat onze bevolking nog ge ruime tijd snel zal toenemen, is wel ze ker. Tot dusver hebben we steeds het groeipercentage als uitgaanspunt geno men, maar er is een nog nauwkeuriger maatstaf n.l. de netto-vervangingsfac tor of reproduktieüidex. Dat is het geval dat de verhouding aangeeft tussen het aantal levendgeboren meisjes en het aantal meisjes, dat later uit hen gebo ren wordt. Wanneer deze verhouding 1 is, dan betekent dit, dat vruchtbaar heid en sterfte elkaar compenseren en er is dus een stationaire bevolking. Nederland heeft echter een n.v.f. van 1,4 a 1,5 hetgeen een zeer sterke groei be tekent. Dit cijfer is b.v. in Engeland slechts 1,01, in België 1,03, in Zwitser land 1,1 en in Frankrijk 1,2. Een statio naire bevolking zouden we krijgen, wan neer de geboorte- en de sterftecijfers elkaar gingen ontmoeten. Volgens bere keningen zou dit punt liggen bij U'/oo. Het maken van een bevolkingsprog nose is een zeer gevaarlijk experiment. IVIen moet dan gaan extrapoleren d.w.z. uit bekende termen of gegevens van een reeks andere berekenen. Er zitten echter zoveel speculatieve elementen in het bevolkingsverloop, dat elke prog nose altijd nog gefaald heeft. Ze is des te riskanter, naarmate men een langere periode neemt. Zo heeft het C.B.S., dat toch wel het meest deskundig is, ja ren geleden eens „berekend", dat onze bevolking in 1970 de 12.100.000 zou be reiken, terwijl thans vaststaat, dat dit getal al in 1964 wordt bereikt. En prof. Methorst, 'de vroegere direkteur-gene- raal van het C.B.S., becijferde in 1937, dat Nederland in 1975 een zielental van 10.400.000 zou hebben, dat echter al in 1952 was bereikt, terwijl hij in 1941 de bevolking van het jaar 2000 op 12 mil joen stelde, een getal dat we nu in 1963 al bereiken! Hij maakte deze fouten doordat hij uitging van de veronder stelling dat ons geboortecijfer sterk zou gaan dalen, daar 1937 juist een diepte punt bereikt had. Het liep echter heel anders, want het ging weer omhoog, werd in de oorlog 23''/oo, in 194fi zelfs 30.2, in 1947 27.8 en al daalde he. cijfer het staat nu toch nog altijd op ongeveer 21. Nochtans gaat men op het C.B.S. door met het prognostiseren, maar om dat de praktijk leerde, dat alle progno- sen door de feitelijke ontwikkeling wer den achterhaald, is men voorzichtiger geworden en gebruikt men een nieuwe methodiek, n.l. deze, dat men gelijktij dig met een maximale en een minimale hypothese werkt, die de grenzen naar boven en beneden aangeven, terwijl men daaruit dan een gemiddelde kan construeren, dat echter geheel fictief is. Zo is er nu een prognose, die het in wonertal van ons land afgezien van de migratie per 1 januari 1981 stelt tussen 15.4 en 13.2 miljoen. Men kan nu wel stellen, dat het gemiddelde 14.3 m. is, maar of dit wordt gerealiseerd hangt geheel in de lucht, zodat dit getal zui vere speculatie is. In ieder geval staat wel vast, dat onvoorziene gebeurtenissen en omstan digheden voorbehouden onze bevol king voortgaat zich in een exceptio neel tempo te vermeerderen. We komen dus terug op de vraag in de titel van ons onderwerp: is Nederland overbe volkt of bij uitbreiding: zal het dit spoe dig zijn? Zoals we in het eerste artikel al opmerkten, is deze vraag zeer moei lijk te beantwoorden. De bevolkings dichtheid zonder meer is geen voldoen de maatstaf om te beoordelen of een land over- of onderbevolkt is. Zeer ve len achten ons land beslist overbevolkt met zijn 360 inw. per km-, maar er is nog nimmer zo'n welvaart geweest en werklozen zijn er niet, integendeel er is een groot tekort aan arbeidskrachten Velen in de Ver. Staten vinden,, dat hun land met z'n 19 inw. per km2(!) en z'n grote welvaart het is toch het rijkste land ter wereld overbevolkt is van wege de perm.anente aanwezigheid van 4 a 5 miljoen werklozen. Is er nu in Ne derland onderbevolking, omdat wij een groot arbeidstekort hebben? Beslist niet Was er in ons land in de dertiger jaren overbevolking, omdat we 400.000 werk lozen hadden? Evenmin. We telden toen 8 miljoen zielen met armoede en nu 12 miljoen met grote welvaart! Het is dus niet zo eenvoudig. De conjunctuur speelt hierin ook een heel grote rol. Deze is echter golvend en het begrip overbevolking veronderstelt een per manente situatie na overschrijding van een bepaalde grens. Zo komen we er dus ook niet uit. Zowel over- als onderbevolking ver onderstellen een wanverhouding tussen zielental en welvaartsbronnen. In het alge-meen kan men zeggen, dat er een gevaarlijke situatie ontstaat, wanneer de economische ontwikkeling achter blijft bij het tempo van de bevolkings aanwas. Maar er is slechts een benade rend antwoord mogelijk op de vraag, wanneer dit zo is. NIEUWE TONGE De 25-jarige ongehuwde timmerman Johannes A. Hameeteman, wonende te Oude Tonge is j.l. dinsdagmiddag tij dens werkzaamheden van het 5% meter hoge dak van een in aanbouw zijnde loods gevallen, aan de gevolgen waar van hij enige uren later is overleden. De heer Hameeteman was werkzaam bij de aannemersfirma Hoos Zn. te Stad aan 't Haringvliet die voor de fa. C. J. Verseput te Nieuwe Tonge een loods bouwt nabij het voormalige tram station. Het slachtoffer verrichtte zijn werk boven op het nog open dak toen hij van deze hoogte viel en op de be tonnen vloer terecht kwam. In zorg wekkende toestand is hij naar het zie kenhuis vervoerd waar hij aan de ge volgen is bezweken. Omtrent de oor zaak tast men volkomen in het duister. MELISSANT Kerknieuws. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de heer A. Hoogerland, Theol. student te Rotterdam. ^i^&et Fabrieken Zevenbergen NIEUWE TONGE- Al is het dat men er wel heel lang over deed, in Nieuwe Tonge kwam j een kleuterschool gereed. Door de vergunning is de bouw wel erg vertraagd een jaar of vier terug, was die al aangevraagd. Nu is de schooi dan klaar en mag er heus wel zijn, maar door de vele kleuters, blijkt die alweer te klein. Want deze school, heel mooi die heeft maar één lokaal, dus is er nu vanzelf ■geen plaats voor allemaal. Een ruim lokaal er bij, is heus niet~overbodig, maar ook daarvoor is weer, geld en vergunning nodig. op maandag van 14-17 uur op donderdag van 10-13 uur in liet Verenigingsgebouw, Stationsstraat 3, tel. (01878) 469 Van zaterdag 28 september v.m. 12 uur t.m. maandag 30 september v.m. 9 uur Mvddeiharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telefoon 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, die renarts te Miiddelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 29 sept. hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nw. Vossemeer, St. Phi- lipsland en Oud Vossemeer dienst dok ter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer. „Wij weten, dat een iegelijk, die uit God geboren is niet zondigt... (1 Joh. 5 18a) Zo vi/ad ik dan deze wet in mij:' als ik het goede wil doen, dat het kwade mij bijligt. (Rom. 7 21) Wanneer we deze twee teksten naast elkander leggen, dan lijkt het er veel op, dat hier sprake is van een tegen strijdigheid. Men zou zeggen: De eerste tekst leert ons dat bekeerde mensen niet kunnen zondigen en de tweede tekst laat zien, dat ze juist niet anders doen dan zon digen. Juist deze schijnbare tegenstrijdig heid moet ons tot nadenken stemmen en leert ons, dat wij niet aan één tekst, zonder verder uitdieping ervan één heel theologisch stelsel kunnen ophan gen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, viel me op, toen ik onlangs in een blaadje van de Pinksterbeweging iets las van de hand van Jan van Gijs: „Hij schrijft: „Heel veel geleuter over het zondaar-blijven-tot-onze laatste snik, komt voort uit verlangen naar de zon de. En daarom maakt men gebruik van dit vroom klinkende smoesje. Job b.v. merkte dat hij;; ondanks zijn respectabel gezin, toch graag, naar een aardig meis je keek. Wat een ellendige gedachten konden daarbij door zijn hoofd flitsen. Die waren fnuikend voor zijn^gemeen- schap met God. Daarom nam' Job op nieuw een beslissing. Voor het aange zicht des Heeren sloot hij toen een verbond met zijn ogen." Af gedacht van de profane manier van spreken (ook in het verdere en door ons weggelaten citaat) hieruit tot ons komt, zouden we dus tot de conclusie komen, dat de mens op een zeker ogenblik kan zeggen: „Vaarwel zonde, ik heb met u afgerekend." En nu zou men op 't eer ste gezicht zeggen, dat men n.a.v. de eerste, door ons genoemde tekst ook in derdaad zo kan denken, spreken en doen. „Die uit God geboren is, zondigt niet." Spreekt Johannes hier Paulus tegen? Spreekt hij zichzelf tegen, waar hij in hoofdstuk 1 zegt: „Indien we zeggen, dat we geen zonden hebben zo maken we God tot een leugenaar? Heeft de Pinksterbeweging c.q. Jan van Gijs ge lijk? „Wij weten, dat een iegelijk die uit God geboren is, niet zondigt." De oor spronkelijke tekst gebruikt hier voor 't woord „zondigt" eert woord, dat om schreven zou kunnen worden door: „doorzondigt." Zondigt tot de dood, zonder ooit met die zonde te breken. Hij blijft niet in de zonde liggen en leven, docli staat weer op en doet, met verbrijzeling des harten die zonde van de hand. Bovendien, de mens is na ontvangen genade een „tweemens" geworden. Daar is een deel in hem, de nieuwe mens, die uit God geboren is. Die mens kan niet zondigen. Al wat God maakt is goed. Al wat Hij wrocht, zal juichen tot zijn eer. Daar blijft echter óók over: „de oude mens." En daar doelt Paulus op. Ook hij zegt, dat hij een vermaak in de wet Gods heeft. Maar----- naar de inwendige mens, zo voegt hij er aan toe. Zo doe ik nu de zonde niet meer, maar de zonde die in mij woont. Dat is de uitvv'endige, de oude mens. „Ik zelf dien met het gemoed de wet Gods, maar met het vlees de wet der zonde. Zo vind ik dan deze wet in mij: als ik het goede wil doen, dat het kwa de mij bijligt." Is dat niet gemakkelijk voor de mens? Komt hij er zo niet met een koopje af? Kan hij nu maar raak zon digen met een beroep op zijn oude mens? Neen, duizendmaal neen! Want dat deze toestand zo is, maakt voor de we dergeboren mens, nu juist de smart en de strijd uit. Het doet hem, met Paulus, uitroepen: Ik ellendig mens, wie zal mij verlossen van 't lichaam des doods?" Dan wordt het ideaal om ontbonden en met Christus te zijn. God te aan schouwen is gerechtigheid. Dat maakt geen valse lijdelijkheid, maar geeft wel dat heerlijke, vaste ver trouwen dat uitroept: „Zijn wij on trouw. Hij is getrouw. Hij kan zichzelf niet verloocherien." In ons zelf verliezen we 't altijd weer. Zondigen we altijd weer. Heus, tot on ze laatste sn»c. Maar.zo zegt de apostel„in Christus zijn wij méér dan overwinnaars." Wie uit God geboren is, wordt juist met zijn zonden telkens weer in die verzoenende armen van Christus ge worpen. „Ik dank God door Christus Jezus onze Heere." Johannes schrijft hier nog iets, dat op. 't eerste gezicht tof misverstand kan brengen. „Die uit God geboren is, bewaart zichzelf." Kan de mens zich zelf dan bewaren voor de zonde? De Nieuwe Vertaling geeft hier een ande re versie, die aansluit bij de oudste handschriften en schrijft: „Die uit God geboren is, bewaart hem." Hierin zit dus juist niet de gedachte; dat hij zich zelf bewaart, maar dat 'hij door Jezus Christus bewaart wordt. Dit sluit aan, op wat de apostel reeds eerder in deze brief schrijft: Kinder- kens, indien wij gezondigd hebben, wij hebben een voorspraak bij de vader, welke is Jezus Christus de Rechtvaar dige." Kent u die strijd in uw leven en le den? Die strijd tussen de zonde en het niet-zondigen? Dan wordt de ervaring van Gods kerk: ik ben tot hinken en tot zinken ieder ogenblik gereed. Maar ook, dat de genade van de Heere Jezus Christus bewaart voor struikelen ter doding. Dan wordt de ervaring, dat we in ons zelf steeds weer geneigd zijn tot al le kwaad en onbekwaam tot enig goed. Maar ook.dat de kracht van Chris tus ons de overwinning geeft. Dan zingt de dichter: 'k Bekend' o Heer aan U oprecht mijn zonden. 'k Verborg geen kwaad dat in mij werd gevonden. Maar ik beleed na ernstig overleg, mijn boze daan. Gij naamt die gunstig weg. Dirksland. C. J. Kesting. ST. PHILIPSLAND Zondag j.l. met de bromfiets uit de Noordweg komende, is d^ heer M. Mberland uit Anna Jacobapolder op de hoek (Langeweg) tegen een luxe auto gereden. Ofschoon zijn bromfiets zwaar be schadigd was, leek het alsof hij er zelf slechts met pijnlijke schouder afgeko men was. Later optredende hoofdpijn, heeft dr. Menger, die vreesde dat er meer achter stak doen besluiten hem bedrust voor te schrijven. VOOR BETER a^1> 1*"^-------r NAAR DE MI0DELHRRNIS-TEL:Z3Z8 Mpn schrijft ons van de zijde van het bestuur van de C.V.O.: Over deze opleiding, welke zo juist begonnen is zijn al veel wijze maar nog veel meer dwaze dingen gezegd en geschreven. Dit bleek wel uit o.m. de raadsverslagen van de afgelopen weken. We kunnen ons indenken dat velen op ons eiland, mede door de ver warrende indruk, die de raadsverslagen in verschillende bladen (zelfs in de Chr.. Dagbladpers) gaven, tot op het huidige ogenblik nog niet goed weten wat er aan de hand is en in het gun stigste geval moeten denken: nu ja, we zijn wel blij dat deze opleiding er nu is, maar het bestuur van het C.V.O. (ten onrechte hier en daar vereenzel vigd met de V.G.L.O. school) heeft het in 't begin toch wel een beetje on elegant gedaan. Had dat nu niet an ders gekund? Ook wordt, geheel ten onrechte, hier en daar bewust de indruk gevestigd dat, nu de opleiding in handen is van een Christelijke vereniging, er slechts voor een bepaald gedeelte van de Flakkeese meisjes plaats op onze cursus zou zijn. Het tegendeel is echter waar. De op leidingscursus is voor ieder toeganke lijk, mits over de vereiste kennis wordt beschikt. Men kan zelfs vrijstelling krijgen van 'het vak: „Godsdienstonderwijs". Maar is de christelijke leer en de christelijke gedachte dan onder sommigen van ons eiland zó iets verwerpelijks geworden, dat men er helemaal niets van wil ho ren en leren? Moet er dan persé geleerd worden dat een mens van een dier af stamt en dat het scheppingsverhaal on zin is en dat God niet bestaat en dat niet Zijn hand, maar het toeval te zien is in de geschiedenis van wereld en vaderland en dat.... (en vult u zelf maar in?) Men kan toch onmogelijk van een christen verlangen dat hij voor zulk onderwijs zal kiezen en zijn kinderen daaraan overgeven. Het gaat ons niet om één uur godsdienstonderwijs of niet Het gaat ons om de gehele sfeer van het onderwijs. Om de geest die het ademt. Doch ter zake, wat de geschiedenis van deze cursus betreft. Het allereerste begin is geweest, dat enkele heren uit Sommelsdijk het loffe lijk initiaitef hebben genomen een ori ënteringsavond te beleggen met het doel belangstelling te wekken bij meis jes voor het Kleuterleidsterschap. Op die avond is o.m. gesproken door de in- spectrices K.O. Er bleek veel enthou siasme tot deelname te zijn en afgespro ken werd, dat binnenkort een avond zou belegd worden waarop definitief een Stichting Opleiding Kleuterleidster zou worden geformeerd. ^De ring van Ned. Herv. predikanten vergaderde juist in deze tijd en op die vergadering bleek, dat men deze gang van zaken betreffende een dergelijke opleiding nauwkeurig ha<i gevolgd en niet gerust was omtrent de grondslag waarop straks deze stichting zou rus ten. Omdat ons eiland voor 75 tot 80"'/o Protestant-christelijk gerekend kan worden, meende men, dat een derge lijke basis niet aan deze stichting mocht ontbreken. Omgezien werd naar een bestaande rechtspersoon die deze cursus onder haar hoede zou kunnen nemen. Toen gingen de gedachten uit naar de Ko ninklijke Goedgekeurde Vereniging voor Christelijk Voortgezet onderwijs op Goeree Overflakkee, welke vereniging reeds een V.G.L.O. school exploiteert. Deze vereniging is volkomen interker kelijk en telt in haar bestuur leden van de Ned. Herv. Kerk,, de Geref. Kerken; Chr. Geref. Kerk en Geref. Gemeenten. Dit bestuur meende zich niet te mo gen onttrekken aan het beroep dat op haar werd gedaan en zegde toe de ge vraagde medewerking, zo nodig, te wil len verlenen. Dit beroep werd inderdaad gedaan, nadat op een vergadering van de S.O.K. in oprichting (let U er dus wél op, dat deze vereniging nog niet opgericht was) met overgrote meerderheid besloten was om aan de e.v. te vormen opleiding een uitgesproken Protestants-Christelijk ka rakter te geven. Direct nadat dit besluit gevallen was, trok de Commissie van initiatief, bestaande uit de heren van Kampenhout en van Zielst zich terug en wilden geen verdere medewerking verlenen. Nogrnaals aangezocht, nam het bestuur van het C.V.O. de taak over. Waar dit bestuur echter haar han den vol heeft de belangen der V.G.L.O. te behartigen, benoemde zij een Com missie van bijstand, die inzonderheid haar aandacht zou schenken aan de te vormen Opleidingscursus voor Kleuter leidster. Naast 3 bestuursleden werden in deze Commissie benoernd de leden der vereniging Ds. T. v. 't Veld, welke bereid was het voorzitterschap der Commissie te aanvaarden, de heer Ta- nis te Ouddorp en de dames mevr. den Boer te Herkingen en mevr. Keur te Melissant. Aan deze Commissie is practisch vrij mandaat gegeven om de zaken naar beste kunnen en kennen te regelen. Geen verband met V.G.L.O De opmerking, die" hier en daar in de gemeenteraden gelanceerd is, als zou deze opleiding tot Kleuterleidster in enigerlei verband staat tot of voordeel opleveren vóór de Chr. V.G.L.O. school is er dus ten enenmale naast. Het eni ge contact ligt in het gebruik van een tweetal leslokalen tegen de kostende prijs van vuur en licht. Enig voordeel trekt de V.G.L.O. school noch wat be treft leerlingen, noch wat exploitatie voordeel aangaat er beslist niet uit. Een ander punt wat in 't geding is gebracht, betreft het aantal cursisten. Er is veel geschermd met het aantal meisjes dat zich in eerste instantie (op welling zouden we misschien beter kun nen schrijven) voor deze opleiding bij de S.O.K. in oprichting had opgegeven. De Commissie heeft al deze namen opgekregen en nagegaan aan de hand van de reeds genoten opleiding, welke meisjes voor de eigenlijke opleiding in aanmerking konden komen. Het is nl. zó dat men geen examen voor kleuterleidster kan afleggen ,dus Speciaal in het opmaken van B. T. d. VEEB Telefoon 2682 Westdyk 86 MIDDEIiHABNIS ook geen opleidingscursus volgen) of men moet U.L.O. diploma bezitten of met goed gevolg 3 klassen der H.B.S. hebben doorlopen. Een derde mogelijk heid is het doen van een toelatings-exa- men (A) dat ongeveer op hetzelfde ni veau ligt en waarbij men dan ook over de kennis, gelijkstaande aan bovenge noemde vereiste moet voldoen, terwijl men eveneens met een redelijke kans tot slagen kan deelnemen indien men via de V.G.L.O. in 't bezit is van de diploma's A.V.V. Wat bleek nu? Dat van de 65 meisjes er in totaal 11 vol deden aan de eisen om regelrecht in de opleidingscursus te kunnen worden op genomen. Van deze elf meisjes, heeft zich er één teruggetrokken omdat het een christelijke opleiding is geworden en nog één om geheel andere, particulie re redenen. Van de overigen bleken er 15 in aan merking te komen voor een spoed-cur- sus, waarna zij volgend jaar met een goede kans (wat overigens niet wil zeg gen dat wij een garantie kunnen geven) het toelatingsexamen (staatsexamen) kunnen doen, waardoor zij bevoegd worden t.z.t. het eigenlijke examen voor kleuterleidster te kunnen afleg gen. Van de 65 meisjes moesten er dus ongeveer 40 afvallen niet omdat zij onze cursus niet wilden volgen, maar om dat hun kennis niet voldoende was om dit binnen afzienbare tijd met ook maar enige kans op succes te kunnen doen. Het bestuur meent dat op deze manier alleen maar de aangevraagde subsidies verantwoord besteed konden worden. Dit is ook in het oog gehouden met be trekking tot het zoeken van de docenten die de lessen zullen geven. Goedkope opzet Overigens is alles zo goedkoop mo gelijk opigezet. Ook de vergoeding aan de docenten welke noodgedwongen' ver beneden het gebruikelijke peil ligt. Ge lukkig is bij hen zoveel goede wil en enthousiasme, dat zij desondanks zon der uitzondering bereid bleken, hun beste krachten aan deze zaak te wijden. De subsidies van de gemeenten en de lesgelden zijn dan ook ternauwernood voldoende om de allernoodzakelijkste kosten der eigenlijke opleiding te dek ken. Particulier initiatief en kerkelijke bijdragen waren juist voldoende om het overblijvende tekort der eigenlijke op leiding te dekken en een vóór-oplei ding (eenmalig) mogelijk te maken. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1