Officiële openstelling instructie-zwembad Middelharnis De herfst is er weer Groie belangsielling ook uii hei eiland De psalmen van Daiheen Raad Kagtekerke Trezoor van de Delia. Land van Flakkee. Mist-situatïes kosten luchtvaast enorm veel geld Bouw ambtswoning voor burgemeester te Wissenkeri(e Wethouder Visser Stellendam nam gekleed een duik ^e&uwóe wandelingen KLEDING VOOR A.S. MOEDERS Urgentieverklaring voor de bouw van een kleuterschool 's GRAVENPOLDER WEERPRAATJE Vuilnisbeli Plaatselijk nieuws Bladz. 2 „EILANDBN-NIEUWS" Vrijdag 27 september 1963 'Met een officieel tintje is woensdagavond j.l. het instructie-zwembad te Mid delharnis opengesteld. Er was grote belangstelling voor, niet alleen van de zijde van het gemeentebestuur, maar ook van de b. en w.'s van dit eiland, hoofden van diverse scholen (omdat de leerlingen er gebruik van zullen ma ken in schoolverband) de schoolarts dr. Gestman, de directie van de Techni sche dienst, de aannemers enz. Vele heren waren er met hun dames. Ook was er de heer en mevr. Jansen uit Tiel, die een particulier instructiebad ex ploiteren, bij wie inlichtingen waren ingewonnen. Van het adviesbureau Ne derlandse Gemeenten voor zwembaden was aanwezig de heer Van Dongen. Burgemeester P. W. Hordijk heette de vele aanwezigen welkom, met na druk de heer en mevr. Jansen, die hij in de totstandkoming van het instruc- tiebad een belangrijke schakel noemde. Spr. gaf een overzicht van de bemoei ingen om tot realisering van dit bad te komen. Het begin dateert van 1953; er werden plannen gemaakt, voor een nor maal zwembad, die echter op niets uit liepen omdat, hoewel er in 1957 Eijks- goedkeuring kwam de bouwstop door werking verhinderde. Een gewoon zwembad moest men laten schieten; in 1960 werd een schetsplan ontworpen voor een instructiebad; in april van dat jaar werd Tiel bezocht, van welk bad b. en w. en de techn. dienst een goede indruk meenam. Op 8 november 1960 werd het plan in de raad unaniem aan vaard; in maart 1961 werd van het ministerie van soc. zaken vernomen, dat geen bezwaar bestond tegen de bouw en medio juli 1961 kwam de rijksgoed- keuring. De heer H. v. Put te Som- melsdijk werd aannemer; op 7 mei 1962 werd een verhoogd crediet door de raad verleend; het totaal beloopt 260.000 plus grond. Een jaar later op 7 mei 1963 kon het bad worden opengesteld, zij het nog niet voor de scholen, omdat dit nog nader gereglementeerd moest worden. Alle scholen nemen er aan deel op een enkele uitzondering na; daar naast is er 's avonds vrij zwemmen en gelegenheid om les te nemen. Mfen wist een gediplomeerd badmees ter aan te trekken in de persoon van de heer A. J. v. Deukeren te Wydenes. Het gemeentebestuur is verheugt met deze aanwinst aldus de burge meester, al betreurde hij zeer dat er van hogerhand op is beknot en het geen bad kon worden van 25 bij 10 meter, waarin ook wedstrijden kunnen geor ganiseerd. Spr. meende dat dit toch niet aanmerkelijk meer had moeten kosten; voor de gemeente had het een groter rendement opgebracht. Spreker schetste boe er op de plaats waar het staat een volledige meta- morphase is toegepast, omdat aldaar voorheen tal van varkenshokken ston den. Hij bracht een woord van hulde aan de directeur van de Techn. dienst en zijn staf; ook aan de gemeentesec retaris de heer v. Bodegraven. De aan nemers werden dank gebracht voor het afgeleverde werk, dat gezien de zware betonconstructies tot in de verre toe komst van groot nut kan zijn. Tenslotte begreep de burgemeester in de dank van het gemeentebestuur de heer en mevr. Jansen voor hun mede werking wat hij onderstreepte met een fraaie ruiker bloemen voor mevr. Jan sen en voor de heer Janssen een kist sigaren. Het gezelschap, dat bijeengekomen was in de cantine van de sociale werk plaats, wandelde daarna naar het nabij gelegen zwembad, wat aller bewondering had. Wij hebben dit bad tevoren reeds omschreven en zullen dit dus hier voor bijgaan. Wethouder L. Visser van Stellendam, vond het blijkbaar jammer dat geen zwemdemonstraties werden gegeven; hij kon de lust niet weerstaan om zelf een bad te nemen. Op een gegeven mo ment trok hij zijn jasje uit en sprong met een flinke plons, waardoor het wa ter hoog opspatte, het bad in, tot groot vermaak van de toeschouwers. Later werden hem kleren bezorgd, zodat hij weer als heer in het publiek kon ver schijnen. Diverse sprekers Teruggekomen in de cantine voerden verschillende sprekers het woord, al lereerst de directeur van de Technische dienst, de heer A. Scherpenisse. Deze gaf een overzicht van de totstandko ming en het vele werk dat er aan vooraf gegaan was. Spr. resumeerde dat toen de plannen gereed waren men te Den Haag veel aanmerkingen had; het was te groot; de douchecellen moesten verplaatst e.d. dingen meer. Getracht is een compromis te vinden wat niet ge makkelijk was, omdat de situatie naast het nieuw te bouwen rioolgemaal en de vrij slechte ondergrond van het voor malige „Knorrenburg" een speciale op lossing vroeg. Tenslotte kwam men in het stadium van uitvoering na geruime tijd gewacht te hebben op goedkeuring van de onderhandse aanbesteding van de onderbouw, die in sept. 1961 afkwam Deze onderbouw is het ondanks het wegspoelen van de bekisting e.a. tegen slagen toch goed afgeleverd, ook al werd voorjaar 1962 gestort bij 11 gr. vorst! De bovenbouw werd 11 maart 1962 door G.S. goedgekeurd. Spreker had grote lof voor de aannemer v. d. Put en zijn medewerkers. Hij bracht ook de onderaannemers dank, te weten; fa. Iz. v. d. Nieuwendijk Sommelsdijk voor de staalconstructie, fa. G. v. Dongen voor het schilderwerk, fa. C. Boeter voor het aanbrengen van Luxaflex en fa. de Jong als loodgieter. De werken rondom het ^gebouw, bestrating en plantsoen zijn in eigen beheer uitge voerd. Spreker besloot met te zeggen dat een lang gekoesterde wens is ver vuld en hoopte dat in de toekomst uit breiding aan het bad zal kunnen worden gegeven. Itaraktervormende waarde De heer Van Dongen, deel uitmakend van het adviesbureau Nederl. Gemeen ten voor zwembaden, vertelde dat dit het eerste overdekt zwembad in Neder land was waarover is geadviseerd. Dit bureau is in 1958 in het leven geroer pen en in 5 jaar zijn 429 zwembadplan- nen behandeld. De goedkeuringen die zijn afgegeven zijn t.o. 1961 in 1963 verdrievoudigd. Spr. prees de aktiviteit van Middelhar nis, die de eerste is in deze rij; later zal men zich nog beter realiseren van hoeveel belang dit is. Een instructiebad heeft een karakter- vormende waarde aldus spreker, die meedeelde dat de gedachte is dat der gelijke zwembaden gelijk zullen komen te staan met gymnastiekzalen, wat een verlichting voor de gemeentefinantiën zal betekenen. Spr. had bewondering voor het prachtige bad al begreep hij, dat men gaarne een 25 meter bad had gewild. Dit zou echter op 5 ton komen te staan; het Rijk geeft gemiddeld 200 miljoen uit per jaar, waarbij er ook zijn van 8 ton per stuk. Spr. compli menteerde het gemeentebestuur en hoopte eveneens dat er later aan dit bad uitbreiding zal kunnen worden ge geven. Stem uit Tiel De heer Janssen uit Tiel die een eigen instructiebad exploiteert, was jaloers op dit mooie bad. Zeventig gemeenten had den bij hem advies in gewonnen, al leen Middelharnis had doprgezet. Spr. vertelde dat het jaren duurt eer de jongeren echt zwem-minded zijn; in zijn bad waren topprestaties bereikt, o.m. was Tino Janssen Nederlands kam pioen op de 1500 meter. Grotere baden hebben een recreatief doel; overdekte zwembaden zijn de enig juiste om goed zwemmen te leren, omdat men 12 ma3nden van het jaar kan trainen. Spr. feliciteerde met dit mooie bad en de gemeente Middelhar nis, dat ze overheidspersonen hebben die weten van doorzetten. Openlucht-zwembad Burgemeester Bos van Dirksland noemde dit bad niet alleen nuttig voor Middelharnis, maar voor het gehele eiland, omdat er in schoolverband wordt gezwommen. Het bad heeft bij de schooljeugd een enthousiaste ont vangst gehad, wat een hulde waard is. Spreker achtte het een manco, dat er een groot openluchtzwebad in West- Flakkee ontbreekt. De plaatsen Middel harnis, Sommelsdijk, Dirksland, Her kingen en Melissant dienen er de han den voor ineen te slaan. Hij hoopte dat ook dit nog eens verwezenlijkt zal wor den. Slotwoord Burgemeester Hordijk dankte voor de complimenten en zei dat een openlucht bad op papier was vergeeld. In warme zomers zwemt er mannetje bij mannetje en in koude zomers is het leeg wat veel voor een goede exploitatie vergt. De belangrijkste fase is hier bereikt, n.l. om de jeugd goed te leren zwemmen. Hij hoopte dat de zwemvereniging er nieuw leven door zal 'worden ingebla zen. Toch achtte hij de gedachte van burgemeester Bos een overweging waar, het ligt in een ander vlak dan dat van de woonwagens! (Vrolijkheid). De burgemeester richtte zich tot wet houder Visser, die de vrolijke noot aan het geheel had gegeven, door in zijn zondagse pak in het bad te springen. De gemeentebestuurders van Middel harnis konden dat in dit geval moeilijk doen; in de bestuurssector was er een plaatsvervanger voor gevonden. Gesto ken in een droog pak van de redacteur van Eilanden-nieuws' die van dezelfde constitutie is, meende hij, dat gezien zijn geestelijke ligging, hij er wel niet door zal worden besmet. Spreker besloot met de wens dat het bad in de practijk aan zijn doel zal be antwoorden en een nuttige bestemming zal krijgen. In ons blad van juni hebben enkele ingezonden stukken gestaan over de psalmen van Datheen en de z.g. nieuwe berijming van 1773. Zowel voor- al te genstanders van beide berijmingen lie ten hun stem horen. Als ik me niet ver gis is Zeeland de enige provincie, waar de oude psalmen (die van Datheen) nog het meest gezongen worden en dan al leen in de kerken van de Geref. Ge meente en Oud Ger. Gemeenten. Maar ook hier, op Walcheren tenminste, komt er verandering. Verscheidene gemeen ten hebben de laatste paar jaren de nieuwe berijming van 1773 gekozen. Nu ook de grootste gemeente, die van Mid delburg, in juni hiertoe is overgegaan wil ik in een paar artikelen over beide psalmberijmingen iets vertellen. De psa.lmen van Datheen Petrus Datheen gaf zijn psalmen uit in 1566, .dat is dus bijna 4 eeuwen ge leden. Oorspronkelijk werk heeft hij niet geleverd, hij heeft zijn psalmen ver taald naar de Franse bundel van Cle ment Marot en Theodorus Beza. Zoals ook op het titelblad staat: uijt den Fran goyschen in Nederlandsohen dichte over geset". Marot heeft 50 psalmen in het Frans vertaald, hij kende geen He breeuws en vertaalde daarom uit het Latijn. Beza, hoewel minder bekwaam als dichter, vertaalde 100 psalmen, re gelrecht uit de oorspronkelijke He breeuwse taal. Wie wel eens uit een vreemde taal heeft vertaald, weet hoe moeilijk het soms is het juiste woord of de precieze uitdrukking te'vinden. Bij Datheen heb ben we een vertaling van een vertaling en dan nog wel op rijm. Geen wonder dat hij herhaaldelijk zijn toevlucht moest nemen tot stopwoorden om het vereiste aantal lettergrepen per regel te krijgen. De woordjes: eenpaer, gaer net gemeyn, gansch zeer, voorwaar, ooh arm en dergelijke komen telkens voor, vaak zonder enige betekenis. Hij erkent trou wens zelf, dat zijn werk ver van vol maakt is en dat zijn psalmen met grote haast gemaakt zijn. „Ze waren hem schier als een ontijdig geboorte afge- drongen geweest", zegt hij zelf. En we gens zijn onervarenheid van 't He breeuws had hij ze niet rechtstreeks uit de grondtaal, maar uit het Frans ver taald. De rijm was gelijk en zo konden Nederlandse en Franse hervormden ze gezamenlijk zingen. Andere berijmingen In 1580 verschijnt een nieuwe psalm berijming van de bekende Marnix van St. Aldegonde. Datheen erkent dat deze veel beter zijn en hij geeft de raad in 't vervolg' de psalmen v^n Marnix te gebruiken. Bovendien hadden deze psal men het voordeel dat ze direkt uit het Hebreeuws waren vertaald en dus al licht zuiverder de oorspronkelijke tekst weergaven. Ook Marnix zelf dringt meermalen aan op invoering van zijn psalmbundel, maar zonder succes. De synode van Dordrecht (1578) had tot in voering van Datheen's psalmen besloten nu kon de synode van Middelburg in 1581, dus pas drie jaar later, moeilijk die van Marnix gaan invoeren. In de loop der jaren komt er echter meer en meer verzet tegen het werk van Datheen. Beroemde dichters en on bekende rijmelaars proberen het beter te doen. Ongeveer een eeuw na het ont staan van zijn psalmbundel regende het als het ware nieuwe berijmingen, ik meen dat er in 't geheel wel ruim 40 geweest zijn! Zelfs de beroemde Vondel geeft een berijming en Revius verbetert de psalmen "van Datheen. Alles tever geefs. In Datheens werk „hing de rook der brandstapels iiog" zegt prof. Kalff. Bij de hagepreken hadden heilbegerige zie len deze psalmen aangeheven. Met een psalm van Datheen op de lippen hadden de martelaars het schavot beklommen en waren ze op de brandstapels gestor ven. Ze waren gezongen op de verre zeereizen naar Indië en Amerika. Bij de tocht door het noorden waar ze over winteren zegt Tollens ervan: „En Nova Zembla hoort de psalmen van Datheen" Het volk kende ze van buiten, was er aan gewoon, verzette zioh tegen elke nieuwigheid, vereerde ze bijna even hoog als de Bijbel. Twee eeuwen lang zijn ze de officiële psalmbundel der re formatorische kerken geweest, pas in 1773 vervangen door een nieuwe berij ming. - De taal is verouderd. Het verzet tegen de psalmbundel werd echter steeds groter. We zijn nu ge komen in de 18e eeuw en bij het zin gen kwam men telkens woorden tegen die men niet begreep. Wat betekent b.v. onvro, verstrangen, oorboren, saen (in de nieuwere uitgaven staat zaan)? In de dagen van Datheen waren dat ongetwij feld goede gebruikelijke woorden, maar twee eeuwen later moet men er de schouders over ophalen. De taal van een volk leeft, ontwikkeld zich, verandert, sommige woorden ver dwijnen voor goed, nieuwe woorden duiken op, zo gaat het met ons Neder lands nog tot op dit ogenblik. We moeten ook niet vergeten, dat woorden en uitdrukkingen, die om streeks het jaar 1600 heel gewoon wa ren, een paar eeuwen later onbeschaafd en plat klonken. Dat merken we ook bij Jacob Cats, wiens taal ook niet al tijd even gekuist en netjes is, tenmin ste volgens onze tegenwoordige opvat tingen. Er is een boekje uitgegeven, waarin de onduidelijke plaatsen bij Datheen wor den uitgelegd, 't Is echter meer een be spottelijk maken dan een werkelijke verklaring. Een voorbeeld hiervan is de eerste helft van Psalm 3 3. „Dies zal ik rust ontvaan En zeker slapen gaan. Bewaard voor alle schade. Ik zal des morgens klaar Ontwaken, zonder vaar. Want God wil mij slaan gade". Met „ontwaken zonder vaar" zal de dichter wel bedoeld hebbén: zonder ge vaar, of nog beter zonder angst of vrees. Maar sommigen vroegen zich af Wat denkt u van deze creatie? Over- gooier van zuiver wollen AaBe ruit in tweefraaie kleurcom binaties. Practisch en gemakkelijk. Leuk in combinatie met een (open of geslo ten) "Gamy" over hemdblouse Overgooier 42,75 Blouse 19,75 De overgooier is er ook In flannel of Schutterveld "Tinne- roy" (zelfde prijs) speciaalzaken voor positiekleding ROTTERDAM Westersingel 50, Tel. (010) 1246 05 AMSTERDAM St. Luciënsteeg 19, Tel. (020) 629 59 DEN HAAG Noordeinde 196 (bij de Zeestraat), Tel. (070) 60 5748 Dinsdagavond 24 sept. te 7 uur kwam de raad onder leiding van wnd. burg. J. Melse bijeen om de uit 14 punten bestaande agenda af te werken. Ingeko men was een schrijven tegen het raads besluit betreffende grondruil met de heer P. Binza en de aangegane geldle ning met fam. Wisse. Op voorstel van b. en w. werd dit door de raad voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten ingezonden opmer kingen aangaande de kampeerverorde- ning en Destructie verordening werden aangenomen. De 5 jaarlijkse afrekening der beide lagere scholen we«den als volgt vast gesteld. Diaconieschool, 8.720.84 vergoeding van het totaal der in aanmerking ko mende uitgaven van 11.216.77. Ger. Gemeenteschool 16.660,84 van het totaal der in aanmerking komende kosten van 21.471.45. Het gemeentepersoneel ontvangt een tegemoetkoming in de kosten verband houdende met ziekte, volgens Rijksre geling 14,voor gehuwde en 7, voor ongehuwd per maand. De begroting van het wegschap Wal cheren voor het jaar 1964 komt de ge meente op een bedrag van 15.410,74. TJrgentieverklaring bouw kleuter school. Van de Inspectrice van het kleuter onderwijs te Middelburg is bericht ont vangen dat een urgentieverklaring is afgegeven voor de bouw van een kleu terschool. Het wachten is nu op de Rijksgoed- keuring. Er werd besloten om de pacht van de volkstuintjes op te zeggen, na de oogst 1963, daar de grond geruild wordt met de volkstuintjes der Ned. Herv. Diaconie. Beide percelen zijn getaxeerd gem. grond op 4.116. Diaconiegrond op 9.604, zodat het de gemeente kost 5.488,De heer S. de Visser vroeg naar het grote prijsverschil, daar de perce len ongeveer even groot zijn en beide van goede kwaliteit. Volgens de voorz. ligt dit in het feit dat de grond in of buiten de bebouwde kom ligt. waardoor het hier als bouwgrond kan worden aangewerkt, de begroting van 1962 en 1963 wordt volgens ontwerp besluit ge wijzigd, tevens werd de gemeentereke ning 1961 aangenomen. Bij de rondvraag werd^door raadslid S. Verhage naar de brandweersirene ge vraagd, die nadat hij opnieuw was ge wikkeld alweer stuk was. Deze is naar de fabriek gestuurd voor onderzoek al dus de voorz. die daarna de vergadering sloot. Opbrengst collecte. De onlangs ge houden collecte voor de eigen school heeft in de Ger. Gém. de som van 620 opgebracht. Auto in de sloot. Zaterdag kwam een auto van de Franse handelaar M. uit Dyon in de „vierwegen" in de sloot te recht. De auto was op weg naar 's Gra venpolder om uien te laden. Na er door een andere vrachtauto uitgetrokken te zijn, kon hij zijn weg op eigen kracht vervolgen. Persoonlijke ongelukken de den zioh niet voor. Straten worden bestraat. De fa. de B. uit Wilhelminadorp is momenteel be zig verschillende wegen van ons dorp te herbestraten en trottoirs aan te brengen Momenteel is men bezig de Bakkers straat „onder handen te nemen". De Boomgaardstraat en een gedeelte van de Ambachtsstraat zijn reeds klaar ge komen. Ook zal'in het Nazareth aan de kant waar lange tijd geleden de drie woningwetwoningen klaar gekomen zijn het trottoir worden doorgetrokken. of Davids jjaar (vader) die nacht mis schien gestorven was. Of dat het een schrijffout was en moest luiden: zonder vaak. U merkt wel, het was de reinste spot ternij. Maar u ziet dat Datheen met zijn taal soms raar omspixing! Ik zou nog tal van voorbeelden kunnen geven, waarin de psalmen van Datheen belach lijk werden gemaakt. Ik zal dit niet doen. Spotternij is erg goedkoop en we moeten niet vergeten dat Datheen een vroom en ernstig man was, die voor zijn tijd een bruikbare psalmbundel gaf en dat hij de zijne zelfs voor die van Marnix wilde opofferen. Middelburg L. van Wallenburg Voor een eventueel, D.V. uit te geven bundel, getiteld: RUBIA PEREQEINA. Aan d' overzij van de verstilde zeeën, van 't spiegelende vlak der zwijgend' eeën breden de wijdse velden tot ter kimme, waar zilv'ren einders zonvergaten glimmen. en hoge toog van regenboog zijn weeën van glans verschreit in kleurenpraal betweeën het land en water; koene wolken klimmen naar 't zenith op en in 't verschiet verschimmen. Uw dag, uw avond: ruimten waar het smeken van.liefd' en leed te zamen wordt verstreden en staan de glorieboge' als Godes teken van 't heilige Verbond, ons toegemeten, hoog over 't rusteloos revier der harten en over 't duisterend domein der smarten. 15 augustus 1963 CORN. J. OORDIS Riibia Peregrina zwervende mede, vroeger hier te lande geteeld. Trezoor koffer van kostbaarheden. Versvorm: Sonnet (Van onze weerkundige medewerker) De herfst is er „officieel" weer. Maandagavond j.l. om zes minuten voor half acht beerikte de zon weer een punt boven de evenaar' en begon op het Noordelijke halfrond officieel de herfst. De lucht was de laatste weken al zichtbaar vochtiger geworden ^n af en toe kwamen er al mist-situaties voor, welke tot de middag en plaat selijk ook daarna wisten vol te hou den. Over enkele dagen begint oktober en dan kunnen er zich al situaties voor doen met vochtige lucht en weinig wind, waarbij mist ontstaat, die de la ger komende zon overdag niet meer kan oplossen. Het weg- en scheep vaartverkeer ondervindt van deze dich te mistvelden veel hinder en vertra ging, maar de meeste kosten krijgt de luchtvaart, want bij een zicht be neden 500 meter en een verticaal zicht van 60 meter, wordt er door de meeste luchtvaartmaatschappijen geen toestem ming meer gegeven om te landen en moet het toestel uitwijken naar een luchthaven in binnen- of buitenland, waar het zicht beter is. Een langduri ge mist-situatie van enkele weken, zo als in februari 1959 heeft alleen aan de KLM al 700.000,— gekost. Bij en kele maatschappijen moesten die maand meer dan 1.000 vluchten worden afge last, doordat men óf niet kon starten óf op de luchthaven van bestemming niet kon landen. Fido te kostbaar Geen wonder, dat men al vele ja ren tal van experimenten aanwendt om de mist boven de startbaan te kunnen verdrijven. In de laatste wereldoorlog werd in Engeland op de militaire lucht havens het systeem FIDO toegepast. Benzine en dieselolie werd door bui zen, welke van gaatjes waren voorzien, rond de landingsbanen geperst. De benzine, die er uit spoot werd in brand gestoken en door de grote hitte ver dween de mist boven en rond de lan dingsbanen. De resultaten waren vrij gunstig, maar voor de burgerluchtvaart na de oorlog veel te kostbaar. Het zou zowel de luchtvaartmaat schappijen als de luchthavens heel wat waard zijn een niet te kostbaar middel tegen mist te kunnen verkrijgen, want deze mist-situaties, waarbij de vlie- tuigen óf niet vertrekken óf uitwijken naar luchthavens, waar het zicht be ter is, kosten handen vol geld. NOORD BEVELAND In de gemeenteraadsvergadering van 23 sept. te Wissenkerke' is als enig punt op de agena behandeld de verhoging van de aannemingssom (onderhandse aanbesteding) voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burge meester. Na een brede discussie werd met de stem van het raadslid A. Zan- dee tegen besloten een vergroting van het krediet toe te staan, ofschoon men algemeen van oordeel was, dat er een groot bedrag mee gemoeid was. Op de begroting was n.l. een bedrag uitgetrokken groot 49000,maar door stijging van lonen en materialen was dit bedrag niet "toereikend. De raming van de architect was 55,900,de aanneemsom 54915,Door vereen voudiging kwam de aannemer ~M. A. van Gorp te Wemeldinge tot dit be drag dat eerst hoger lag. Hij hoopt bin nen enkele weken met de bouw te kun nen beginnen. Met grondkosten, ver warming, architectenhonorarium enz. zal een bedrag gemoeid zijn groot 76665,De woning zal in het nieuwe bouwplan komen te staan t.o. de scho len. Met alg. stemmen werd verder be sloten een lening aan te gaan bij de Bank van Ned. Gemeenten groot 150,000,— tegen een rente van 4%''/o. Ook voor de passagiers is het vaak zeer onplezierig wanneer men denkt op Schiphol te landen en het toestel moet uitwijken naar Londen, Eelde, Dussel- dorf of Brussel. Blind landen Men is -het nu over een andere boeg gaan gooien. De mist verdrijven lijkt een zeer moeilijke en hoogst kostbare zaak te worden. Thans is men al in een vrij vergevorderd stadium om de vlieg tuigen uit te rusten met instrumenten, waarmee men zelfs bij het meest slech te zicht nog een veilige landing kan maken. Men heeft „All instrument lan ding", „Blind landing" of „Automatic landing". Deze apparatuur voldoet be ter dan radar, want het gaat bij de luchtvaart voornamelijk om die-laatste 20 a 30 meter vóór het toestel de lan dingsbaan raakt, op welk punt de mees te apparatuur (ook radar) de vlieger let terlijk en figuurlijk nog teveel in de mist laat vliegen. Veiligheid voor alles, is het parool bij de luchtvaart. Hoe vervelend het voor de passagier ook blijft in plaats van op Schiphol te landen naar een andere luchthaven te moeten uitwij ken. De mist zelf heeft de strijd blijk baar gewonnen en laat zich het best langs natuurlijke weg (zon, wind enz.) verdrijven al duurt dit soms lang. Voor het luchtverkeer vaak „te lang". (Nadruk verboden) MIDDELHARNIS De kaai in Middelharnis Al duurde 't ruim een jaar Is tot en met verbeterd, En is nu eindelijk klaar. Ook zijn al daar de straten Aanvankelijk verbreed Wat men, het was zeer nodig Voor het verkeer dan deed. Van 't stoplicht nu geen last meer Omdat dit nietjneer geldt. Maar wel heeft "men nog hinder. Van dè gore vuilnisbelt. Dagelijks dan wordt daar Veel rommel opgestookt. Zodat men in de buurt daar Als bokkings wordt gerookt. Misschien brengt de gemeente Voor haar in 't Vingerling, Voor Waterweg en Voorgors Ook nog verbetering. OUDDORP Visserij. Aan de gemeentelijke vis mijn brachten de garnalenvissers dag- vangsten aan van 79 tot 244 kg, voor de pellerij envan 116 tot 158 kg voor ex port. Noteringen pel 69—105, export 73—141, tong 420—530, schar 34, spie ring 20; bot 19 en tarbot 80—174 et, al les per kg. Haven. Ingekomen een schip met zand en een met grint voor aanemers- bedrijf S. Bezuijen. Beurs. Noteringen van donderdag: naar vochtgehalte tarwe 30—33; gerst 25—27%; haver 23-^4, peulvruchten 35—50, sjalotten 105, eigenheimers 8 et, alles per kg. DEN BOMMEL Dankdag samen met hervormden De kerkeraad van de Geref. Kerk te Den Bommel heeft per instructie aan de classis Brielle toestemming verzocht tot het houden van een gemeenschappelijke dienst op dankdag, samen met de her vormden ter plaatse aldus lazen wij in in Centraal Weekblad. Daarbij werd dan speciaal gedacht aan middagdienst, zo lichtte ds. J. Noordohf in de verga dering toe. De classis gaf in overgrote meerderheid toestemming, omdat een dergelijke gemeenschappelijke dienst in Den Bommel gehouden kan worden blijkens de toelichting van ds. Noord hof.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 10