EIIATIDEn-rtlEUWS liirunoft Subsidiëring Clir. Itleuterleidster-opleiiling is voor P.v.d.a.-fral(tie bittere pil Ontworpen in de V.S., gebouwd in communistisch China Gemeenteraad NIEUWE TONGE BUITENLAND S^indmrkeekje Leest de advertenties! Subsiilie Clir. kleuterleidster- opleidster 3e blad Vrijdag 20 september 1963 No. 3222 xxxxxxxxxxx Ettense Veemarkt Nieuwe traictor voor gemeentewerken CENTRALE VEILING Middelharnis Maleisië De federatie-Maleisië is uitgeroepen. Ze omvat Malakka, Singapore, Serawak en het voormalige Brits-Borneo. Het olierijke sultanaat Broenei, dat eerst ook mee zou doen, heeft zich later weer teruggetrokken. Het plan tot de federatie werd het eerst geopperd door Rahman, de pre- niier van Malakka. „Als natie kunnen we niet op onszelf blijven staan," zo formuleerde hij het, ruim twee jaar geleden. Daarachter ging schuil de vrees voor communistisch China, dat voortdurend probeert, z'n invloed in de bovengenoemde gebieden te vergro ten. Binnen de federatie zal Malakka wel de eerste viool blijven spelen. Dat blijkt ook al uit de bestuursvorm: staatshoofd is de koning van Malakka, hoofd van de regering premier Rahman. Ook de vlag en het volkslied van Malakka doen in de federatie als zodanig dienst. De ze dominerende functie van Malakka is een gevolg van het feit dat dit land al sinds 1957 zelfstandig is, terwijl de andere deelnemende landen tot-nog- toe afhankelijk waren van Engeland. De nieuwe federatie wordt lid van het Gemenebest. Er zijn twee staten die niet bepaald enthousiast zijn over de federatie-Ma leisië: de Filippijnen en Indonesië. De Filippijnen hebben laten weten dat ze nog even willen wachten met de er kenning om te zien hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Indonesië heeft be kend gemaakt dat het de federatie in deze vorm niet wenst te erkennen. De weifelachtige en weigerachtige houding van deze twee landen heeft Maleisië tot verzet geprikkeld. Nadat de regering had besloten, de diploma- Een flonkerende collectie sieraden, zowel klassiek als modern. Het beste wat Europa heeft te bieden aan artistieke smaak en gedegen vakmanschap in '7' m r^T aantrekkelijke prijzen! etalage Karet Doorman- WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM Beste jongens en meisjes Deze week komen eerst de prijswin- ners naar voren. Voor het augustus- werk ontvangen de volgende kinderen een prijs: Matie Koert, Nieuwe Tonge Gretha Hoek, Middelharnis Jan de Voogd, Vrouwenpolder Teuntje en Johan van GUst, Bruinisse Kees Zwerus, Nieuwe Tonge. Volgende maand hoop ik weer een rijtje namen bekend te maken. Wie zal daar eens bij staan? Werkt sekuur en geregeld! En nu komt het nieuwe raadsel, SEPTEMBERRAADSEL 3 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. V. X 8. X 9. X 10. X 11. X 1. Letter; 2. Zoon van Noaoh; 3. Moes ten de zonen van Jacob in Egypte halen 4. Getrouwe leraar in Kolosse; 5. Zoon van Jacob; wordt vergeleken bij een sterkgebeende ezel; 6. Tijd waarin we leven; 7. Moet op school en zondags school geleerd worden; 8. Gelovige vrouw te Athene (Handelingen); 9. Krijgsoverste van Absalom; 10 Want de poort isdie naar het leven leidt; 11. Letter. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord. Dit raadsel werd ingezonden door Maigda Peeman, Den Bommel. De ze Magda heeft dit raadsel netjes opge steld! BRIEVEN Adriaan van D. Zoetermeer. Is opa niet moe geweest van die grote reis? Wat hebben jullie veel gezien! Gaat het goed in de derde klas? Had je liever een juffrouw gehad? Die tijd is nu achter de rug voor je. Gerie R. Middelharnis. Ik begrijp het heel goed, dat het moeilijk wordt om mee te blijven doen. Je krijgt nu veel huiswerk en dat is geen vrije wil, zoals de raadsels, maar dat moet op de ulo. Ik wens je veel sterkte bij het leren en als je er zin in hebt, schrijf dan nog maar eens gerust. Letty de L. Oude Tonge. Gaat het goed in klas zes? Krijg je bijlessen, of moet je niet verder op? Je bent dus nog niet veel keren in „De Koepel" geweest En straks wordt het weer gesloten voor een hele tijd. Ellen van D. Zoetermeer. Jij bent dus nu ook weer aan de slag. Het luieren is voorbij, of nee, want je hebt bijna al tijd gewerkt. Dat is waar ook. Ik zou ook liever in een andere zaak staan. Is tieke betrekkingen met de Filipijnen en Indonesië te verbreken, heeft een menigte Maleisiërs de Indonesische am bassade in Koeala Loempoer met ste nen bekogeld. Het spreekt vanzelf dat dit niet de methode is om de sympathie van Indonesië te winnen! Bij de opening van de zitting der Verenigde Naties maakte de afgevaardigde van Indone sië bezwaar tegen het feit dat het bord je van de delegatie-Malakka was gewij zigd in „Maleisië": hij zou daarop nog uitvoerig terugkomen. Het bezwaar van de Filippijnen en Indonesië tegen de federatie-Maleisië is, dat ze, inplaats van een bolwerk te vor men tegen het communisme, juist een voedingsbodem voor het communisme zal blijken te zijn. De innerlijke zwakte van de federatie zal China juist ge legenheid geven, te infiltreren. Daarbij komt nog dat Indonesië liever had meegedaan, teneinde z'n aanspraken op bepaalde gebieden te verwezenlijken. Dat nu Rahman, en niet Soekarno de hoofdrol speelt, is een zaak die men in Djakarta niet kan verwerken! Vietnam Nog steeds is de toestand in Zuid- Vietnam een zaak die de Verenigde Sta ten veel hoofdbrekens kost. Het be wind van president Diem en van zijn familie heeft zich zodanig ontwikkeld, dat het contact tussen regering en volk praktisch verbroken is. Daarop zin speelde de Amerikaanse president toen hij opmerkte dat Diem moet proberen, de steun van het volk te herwinnen. De schoonzuster van de president, die de sterke figuur op de achtergrond blijkt te zijn, reageerde hierop met de verzekering dat Kennedy verkeerd is ingelicht. Er is geen reden voor de Verenigde Staten om aan te dringen op verwijdering van bepaalde figuren. Volgens haar durft Amerika toch de hulp aan Vietnam niet stop te zetten uit vrees voor het communisme. Wan neer de Verenigde Staten de hulp aan Vietnam zouden intrekken, dan zou dat tot een chaos leiden. In héél Vietnam zouden de communisten aan de macht komen. Laos, Cambodja, Maleisië, In donesië en Thailand zouden achtereen volgens óók in het vaarwater van Mos kou of Peking terechtkomen. Héél Oost- Azië zou een prooi van het communis me worden. Inderdaad heeft Kennedy dat toege geven. Wij moeten voortgaan Vietnam te helpen, maar dan moet die hulp zo doeltreffend mogelijk worden gebruikt, en de regering van Zuid-Vietnam moet worden overreed, haar politiek te wijzigen." Betekent dit nu, dat Washington zich bij de situatie heeft neergelegd en dat Kennedy in feite machteloos staat te genover Diem? Of denkt hij werkelijk door voortzetting van de hulp Diem tot andere gedachten te brengen? En zal de publieke opinie geen invloed heb ben op de economische en militaire hulp aan Vietnam? Het is de vermelding waard dat Paus Paulus VI in scherpe bewoordingen z'n afkeuring heeft uitgesproken over het beleid van de aartsbisschop van Viet nam, die een broer is van de presi dent. Mogen we tussen de houding van het Witte Huis en het Vaticaan verband leggen? Het zijn vragen waarop de tijd mis schien antwoord zal geven, evenals op de vraag, wat De GauUe in het uiterste geval zal doen. Mevrouw Ngo Diem reist op het ogenblik de wereld af om begrip voor haar politiek te zoeken. Zelf zegt ze dat ze geen politieke rol speelt, maar dat ze slechts de alarm klok luidt.Behalve naar Parijs, gaat ze ook naar Washington, niet voor de Assemblee, die dezer dagen is begon nen, maar op uitnodiging van de pers. Ze zal president Kennedy niet ontmoe ten. „Ik wil hem niet in verlegenheid brengen", zo luidde haar eigen com mentaar! Alabama Wat zondag in de hoofdstad Birming ham van de Amerikaanse staat Alaba ma is gebeurd, zal ook de grootste te genstander van de rassen-integratie met weerzin vervullen. Bandieten* hadden onder de vloer van een negerkerk du- namiet gelegd. Vlak voor het begin van de dienst deed zich een ontploffing voor, die aan vier negerkinderen het leven heeft gekost. Later deden zich ter plaatse relletjes voor, waarbij nog twee jongens werden gedood. De gouverneur van Alabama, Walla ce, was de eerste die de daad van ter reur afkeurde. Hij loofde zelfs een be loning uit die zou kunnen leiden tot opsporing van de daders. Met een bitter soort humor merkte een commentator op: „Dat kan hij ge makkelijk doen, want de dader is hij zelf." Natuurlijlc niet in letterlijke zin en hij zal er ook wel geen opdracht toe gegeven hebben. Maar dat hij door z'n houding een sfeer geschapen heeft, waarin deze aanslag kon gebeuren, staat vast. Hij heeft stilzwijgend, en en dus instemmend, toegezien op het feit dat de federale wetten zondermeer werden genegeerd. Hij heeft gepro beerd, de gelijkstelling der rassen te kunnen vertragen; in werkelijkheid heeft hij haar helpen bespoedigen. een drogisterij niets? Dat lijkt me veel aardiger. Lien M. Middelburg. Jammer van die krant, maar het was in de vakantie en dan moet ik wel wat door de vingers zien. Nu zal alles wel geregelder gaan, ihoop ik. Ik vond engels ook een mooie taal. Je kunt er nog veel van opsteken zodoende. Anny van D. Zoetemeer. Wou René eerst niet? Dat is begrijpelijk, maar ik vind het flink van hem, dat hij niet ge huild heeft. Was je nog aan een raadsel begonnen en kon je het niet voleindigen Dat snap ik, want in de vakantie staat je hoofd naar heel andere dingen. Maaike M. Borssele. Het is weer een lange brief geworden. Alle vakantie- wederwaardigheden weet ik weer. En nu je versje: Voor Maaike Maaike, hier is dan 't gedicht Aan mijn zeeuwse raadselniclrt Albumplaatjes geef ik niet Ik geef 't vers, zoals je ziet Krantenoom liet 't vers toen drukken En 't ging zonder ongelukken. Sept. 1963 Oom Ko Nelleke van D. Zoetermeer. Wat moet jij een boop leren voor school! Als ik goed lees, is het voor elke avond van de week wat. Je zal nog een geleerde piet worden! Had je nog een prijs voor een strooibiljet? De taart alvast niet, want dan had je het me wel verteld. René. Gaat het goed op de kleuter school? Ik denk van wel. Jij zal best goed naar de juf luisteren. Hennie de J. Middelburg. Ja, er was nog een raadselnichtje in Lisse; een meisje uit Rotterdam. Maar jullie ken den elkaar natuurlijk niet en Lisse is nogal uitgestrekt. Is de tweeling nu al een jaar? Maar kind, ik kan het haast niet geloven. Het lijkt of je het me pas hebt geschreven. Corrle M. Borssele. Wel, wel, wat had je veel te vertellen! Maar dat is wel fijn! Als je over die apen begint, kom je niet uitverteld. Ik denk, dat je tiet er thuis ook nog wel over hebt. Ik wist niet dat het in het zuiderpark zo mooi was. Dan lijkt het net alsof je op een dorp bent. Een paar weken geleden ben ik nog in de buurt van Oom Henk ge weest. Ik heb daar op de Scheldedijk gestaan. Ik wist niet dat hij daar woon de. Marijke van D. Zoetermeer. Nog har telijk gefeliciteerd met je verjaardag. Marijke en. ik hoop, dat er nog veel ge zonde jaren mogen volgen. Had je al lemaal tienen voor het huiswerk? Dat is mooi, maar dat zal tooh niet kunnen blijven, want het wordt steeds meer en moeilijker. Maar er kan ook nog een beetje af ook, nietwaar? Janneke S. Berkel. Was ik werkelijk de eerste met het kaartje voor Cobi? Dat vind ik heel leuk. Maar nu ben ik erg benieuwd hoe het gaat met de klei ne, want slijmhoest valt heus niet mee Het was een klein ziekenhuisje bij jullie Ik hoop dat ze allen weer gezond zijn als je dit in de krant leest. Sari M. Oud-Beijerland. Je wist nog niet of het een lange brief zou worden toen je begon, maar het is heel wat ge worden, ihoor. Ik weet van heel de fa milie weer iets, wat ze doen en waar ze nu schoolgaan enzovoort. Fijn zeg, nu je een eigen kamertje hebt! Jammer dat Piet nog een beetje te jong is, want hij wou toch wel graag naar de kleuter school zeker? Lourina P. Middelburg. Hoe gaat het met de verkoop van zegeltjes? Was dat jullie school niet, die vorige jaar zoveel geld bijeen heeft gebracht? Ik meen dat het toen in „Eilanden-nieuws" stond. Ja, in Middelharnis en op heel Flaltee iheeft het ook veel geregend. Zeeland en Flakkee liggen niet zo ver van elkaar. Aagje S. Berkel. Zat papa je te pla gen toen je schreef? Maar dat moet hij laten, hoor, of anders wachten tot je brief klaar is. Hij wil toch wel dat je een nette brief schrijft? Wat heeft Ma rijke een mooie pop gekregen! Kan die de kleertjes van Cobi aan hebben? Dat is de moeite waard, zeg! Ben je al ge wend aan de juffrouw? Woudie V. Sommelsdijk. Ik ken dat nieuwe spel niet, maar het zal wel aar dig zijn, denk ik. Hoe vond je het in Hoogvliet? Staan er mooiere winkels dan die van jullie? Veel nieuwer natuur lijk. Er is altijd baas boven baas. Maar jij woont toch maar liever in Sommels dijk, nietwaar? Katy M. Stellendam. Al is de school er pas volgend jaar, tocö moet je niet ver lopen om op de ulo te zijn. Het gaat goed in het verenigingslokaal, hè? Nee het was niet in Stellendam. Er zijn nog meer plaatsen waar garnalen worden gepeld. Raad er eens naar. Nellie K. Middelharnis. Ik heb wel eens een bedankbrief van je ontvangen, maar nu is het een afscheidsbrief. Ik vind het jammer, maar ik begrijp het goed. Overal komt een eind aan. Ik ben blij dat het zo goed naar je zin gaat in het Rusthuis. En je zorgt voor een op volgster. Gerrie zal hartelijk welkom zijn. Door haar zal ik dan ook nog wel eens van jou horen. Het beste verder, Nellie. Toos de H. Zwijndrecht. Aan jou school zitten dus veel Zeeuwen. Alleen 's Gravenzande ligt niet in Zeeland. Zag jij het wasgoed van je tante vanaf de toren wapperen? Waar woont je tante dan; in welke straat? Ik hoop dat het goed zal gaan op de ulo En nu ga ik jouw groeten overbrengen: Oom Jaap en tante Neel, de hartelijke groeten van Toos uit Zwijndrecht. Ge lukkig, dat jullie „Eilanden-nieuws" nu ook lezen. Dan zie je geregeld 00I5; iets van mij, jullie niclitje. Annemarie V. Sommelsdijk. Sliepen jullie in een slaapzak in de tent en von den jullie dat zo leuk? Dat begrijp ik, want het was toen prachtig weer. Ja, ik iheb gelezen van je nichtjes, dat oom Bram nu eindelijk in Dordrecht woont, maar ik heb geen plaats meer om die dordtse nichtjes deze week te beant woorden. Op de veemarkt van woensdag, 18 september 1963, werden aangevoerd 52 runderen. Het aanbod van runderen was gering, de handel stug en de prijzen dalende. Het aanbod van slachtvee was matig met slepende handel en de orijzen sta biel. Prijzen: kalfkoeien 600—1000; guste koeien 500—775; kalf vaarzen 650—850; pinken 400—500; graskalveren 200—350 biggen 4055; lopers 6075, paarden 600—900, vette koeien 2.90—3,00 per ki lo geslacht. Amerikaanse officieren bekijken een 75 mm kanon, buitgemaakt op Vietcong rebellen na een aanval op Damdoi in Zuid-Vietnam. Aanvankelijk dacht men met een Amerikaans wapen van doen te hebben, weldra bleek, dat het kanon was nagemaakt in de Chinese Volksrepubliek naar een wapen uit de Ver enigde Staten. De aanschaf van een traktor voor de gemeentewerken en een voorstel tot sub sidiëring van de Chr. Kleuterleidster opleiding waren de belangrijkste agenda punten die de gemeenteraad van Nieuwe Tonge in haar vergadering van j.l. woensdagavond heeft afgehandeld. De subsidiering van de Prot, Chr. kleuter leidster opleiding bleek ook hier voor de P.v.d.A. fraktie een niet verteerbaar brok vermeende „ongerectitigheid" Het ontaardde in een korte maar felle dis cussie tussen de A.R. wethouder de heer Opstelten en het P.v.d.A. raadslid de heer Tijl. Weth. Opstelten laakte de afwijzende houding van de P.v.d.A. die er zich aldus spreker op beroemt hoge opvattingen van de democratie te heb ben en niet tegen chr. onderwijs te zijn, wat nu wel anders bleek te zijn. Bij stemming werd het voorstel tot subsidiëring met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Er werd voorgesteld een bedrag a 8000,te veteren voor aansobaf van een tweedehands traktor, de raad sprak zich uit voor aanschaf van een nieuwe, waarvoor zij 14000,beschikbaar stelde. Allemaal Oom Ko. de hartelijke groeten van Aanschaf tractor Nu binenkort de nieuwe vuilniswa gen in bedrijf zal worden gesteld heeft de dienst gemeentewerken niet meer de beschikking over de oude wagen, waardoor niet meer kan worden be schikt over eigen tractie voor vervoer van allerlei materialen. B. en w. stellen voor hiervoor een tweedehands tractor aan te schaffen met een tweewielige kiepwagen met een draagvermogen van 3 ton. De tralictor zou tevens kunnen worden gebruikt voor de sneewschuif. Zij stelden voor een bedrag van 8000 beschikbaar te stellen. „Het stemt me tot genoegen dat de tractor komt, maar ik voel niets voor aankoop van een tweedhands zei de heer Tijl. Spr. had het sprekende voor beeld bij de hand, n.l. de tweedehands vuilniswagen die al kapitalen van re paratie had gekost en daarom steeds bij de „itaetermaker" staat. De voorz. was zich het voordeel van een nieuwe wel bewust maar stelde voorop dat een tweede hands volledig dient te zijn gereserveerd en tevens een flinke garantie moet worden gegeven. Verder wees de voorz. erop dat de tractor niet voor zwaar werk zoals in de landbouw zal worden gebruikt. „U moet niet vergeten dat er ver schillende mensen opgaan rijden merkte de heer Tijl op, waarop de voorz. ant woordde dat dit bij een nieuwe ook het geval zou zijn, 'k weet het niet" wei felde de heer Tijl. De heer van Driel meende ook dat de heer Tijl het bij het rechte eind heeft. Al is de trekker goed gereviseerd komen volgens spreker later toch weer mankementen te voorschijn. Spr. stelde voor een wat lichtere nieuwe tractor te kopen en een wat hogere afschrijving te doen. Spr. maande erg voorzichtig te zijn met tweedehands omdat ze al zo veel meegemaakt hebben. „Ieder is een 'dief in de negotie'" op perde de heer Tijl, de vuilniswagen was destijds ook goed maar 't bleek een ding van niks! De voorz. dacht aan een vakkundig gereviseerde trekker van een erkend dealer, ze worden dan weer als nieuw afgeleverd. „Ik ben er ok bang van" vreesde de heer van den Doel. In besloten zitting werd een en an der nader bezien. Na heropening van de vergadering werd het voorstel van b. en w., een bedrag van 8000,beschikbaar te stellen gewijzigd in 14000,waar voor een nieuwe kan worden aange kocht, welk voorstel door de raad werd aanvaard. De gemeente stelde zich garant voor de juiste betaling van rente en aflos sing van een dor een inwoner bij de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten aan gegane geldlening t.b.v. de bouw van een woning. Gewijzigd werd de gemeentelijke des- tructieverordening. Het komt nj. veel vuldig voor dat in afvalbakken e.d. uit Veiling van woensdag 18 sept. 1963 Eigenheimer grof 9,30, id. middel 8, —11,80; ld. II 5,10—6,50; Bintje grof 9,80—11,—; id. middel 7,40—7,90, Fu rore 6,10; Voeraardappelen 3,40; Bloem kool 25,------73,—; Rode kool 12,------19— Gele Savoye 14,------15,Groene Sa- voye 38,—; Tomaten 25,------38,—; Sla 12,------25,—; Andijvie 48,------56,—; Rei ne Victoria 40,------52,Frankenthaler 145,------161,—; Alicante 150,—. slagerijen allerhande voorwerpen wor den aangetroffen, waardoor dit afval dient te worden gesorteerd wat uit hy giënisch oogpunt zeer ongewenst is. Bij een voorkomend geval kan strafrech terlijk worden opgetreden. Tot commissarts N.V. Brugverbinding „Haringvliet" werd voorgesteld burge meester C. Nieuwenhuizen als zoda nig in 1963 aftredend 2e: weth. L. A. van Zielst. Nu moeten de heren maar zorgen dat de brug er gauw komt raadde de heer Tijl. Behandeld werd de subsidie aanvra ge van 0,25 per inwoner van het actie comité kleuterleidster opleiding. B. en w. stellen voor, gezien het nut van deze opleiding, over het eerste cursusjaar de gevraagde subsidie te verstrekken. De voorz. gaf het punt in bespreking. De heer Tijl (P.v.d.A.) had gezien de voorgeschiedenis voor de opleiding geen goed woord over, „'t is op laag peil" vond hij. Andersdenkenden zullen hieraan volgens spr. niet kunnen mee doen. Hij zei wel te begrijpen waarom de ohristelijken de opleiding in handen namen, het woord Christelijk moest er voor. Ook waren ze verzekerd van de financiële steun van de (rechtse) ge meenten op het eiland. Nu moet het een klein schooltje worden en het was vol gens spreker een knap duur onderwijs. Wel waardeerde hij het dat kleuterleid sters op ons eiland kunnen worden op geleid ,maar dan niet op deze manier, 't Lijkt volkomen op rassendiscrimina tie, de één wordt uitgesloten door de ander! zo besloot de heer Tijl. De heer Bruggeman (P.v.d.A.) onder streepte de opmerkingen van zijn frak- tiegenoot. Spreker was van mening dat er nu zeker meisjes zullen zijn die niet aan de chr. opleiding willen deelnemen Hij was tegen. De heer van den Doel s.g.p. als raads lid en mede als bestuurslid van de bijz. school en kleuterschool juichte de oplei ding toe. De heer van Driel (A.R.) maande het ruimer te zien, temeer daar er een ge weldige nood aan leidsters bestaat. Met inbegrip van de vooropleiding wist spr. dat er thans 24 leerlingen aan deel namen. Spreker verzekerde dat de rechtse raadsleden bij subsidieverzoek van een neutrale opleiding zeker zou den hebben toegestemd.. De voorzitter releveerde liet ontstaan van de opleiding. De oudercommissie van de openbare kleuterschool te Som melsdijk werd geconfronteerd met het tekort aan leidsters, waarna een verga dering werd belegd waarop met meer derheid van stemmen werd besloten de opleiding op Christelijke basis te doen plaats vinden. De voorzitter wees erop dat ook in Nieuwe Tonge een tekort bestaat. Men mocht over de voorgeschiedenis ver- scihillend denken, nu lag echter het voor stel ter tafel, waarover diende te wor den beslist. De heer van Zielst vond ook de voor geschiedenis niet fraai maar er zijn ook dingen zonder voorgeschiedenis! „Het gaat over het volksonderwijs" begreep de heer Tijl, die er op wees dat niet de P.v.d.A. fraktie maar enkel hij persoonlijk had voorgestemd i.v.m. zijn bestuurslidmaatschap aan deze stich ting. Wethouder Opstelten (AR) wees op de moeilijkheden om tot kleuterleidster te worden opgeleid. Nu thans de mogelij k- iheid wordt geopend hiervoor op het eiland te worden opgeleid moest dit al dus spreker van harte worden toege juicht. Spreker wist dat op de oriënterings vergadering duidelijk langs demo- cratisohe weg de wenselijkheid was geuit de opleiding op Prot. Chr. basis te doen plaats vinden. In de afwijzende houding van de P.v.d.A. frakties over het gehele eiland zag de heer Opstelten de ware gedaante van deze partij, die zich de pretentie aanmeet niet tegen Christelijk onderwijs te zijn, hoog loopt met de democratie, derhalve voor ieder openstaat, maar zich nu kant tegen dit onderwijs! Spreker merkte op dat een neutrale opleiding betekent dat over God en Zijn woord niet mag worden gesproken, de Qhristen ouders zouden daardoor hun kinderen een opleiding, naar het richt snoer van Gods Woord ontzeggen, ter wijl in de Bijbel is te vinden hoe de kinderen moeten worden geleerd. Al met al was spreker de houding van de P.v.d.A. duidelijk geworden, hij hoop te dat de P.v.d.A. fraktie te Nieuwe Tonge een ander (zelfstandig) standpunt zou Innemen. „Ik zit hier als bestuurslid van Volks onderwijs" wierp de heer Tijl in 't mid den. Weth. Opstelten: „U zit hier als raads lid! U houdt dus geen rekening met uw kiezers!" Tijl: „Nee!" Opstelten: „Dat zullen ze dan wel ter harte nemen." De felle discussie werd gesloten en de voorzitter bracht het punt in stemming Vóór waren de heren weth. Opstelten M. van Driel en de heren weth. van Zielst en van den Doel s.g.p.. De P.v.d. A. fraktie, de heren P. C. Tijl, E:. Oost dijk en A. Bruggeman stemden tegen. Schadeloossfelling Bij akte van 21 mei 1963 zijn de gron den bestemd voor het uitbreidingsplan zuid-oost ihet eigendom geworden van de gemeente. Het college staat op het standpunt, dat deze grond vrijgemaakt dient te worden van pacht, omdat de beschik bare bouwgrond zeer beperkt is. Met de betrokken pachters is overeenstemming bereikt over de te betalen schadever goedingen die zijn 'berekend door de Centrale Commissie voor de Onteige ningsvergoedingen van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Zij zijn voornemens de niet direkt benodigde gronden in kleine percelen te verpachten. z B. en w. stelden voor de genoemde pachtovereenkomsten per 1 november 1963 te ontbinden en voor de uitkering van schadevergoedingen een bedrag van 38.800,— beschikbaar te stellen. Waar mee de raad akkoord ging, Aan de 2e ambtenaar ter secretarie de iheer E. van 't Hof werd eervol ont slag verleend i.v.m. diens benoeming en bevordering als ambtenaar ter secre tarie te Sliedrecht. De heer Tijl meen de dat het vertrek van de heer van 't Hof een verlies voor de gemeente zal betekenen, waarmee de voorzitter en de raad instemde. De heer van 't Hof werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in het belang van de gemeente en van enkele verenigingen heeft gedaan. Verder werden nog enkele punten af gehandeld t.w. ziektekostenregeling ge pensioneerden-wijziging bezoldigings verordening, wijziging rechtspositie re geling ambtenaren, waarna sluiting. OOLTGENSPLAAT Zaterdag 28 sept. kan men gaan wandelen. Door de Gym. vereniging D.O.S. en deSportvereniging „Delta" (korfbalclub) is er voor zaterdag 28 september a.s. een wandelmars geor ganiseerd, met afstanden van 10, 15 en 25 km. Men start nam. 2 uur vanaf het vereen, gebouw „'t Centrum", dat van af 1 uur open is. Inschrijving kan geschieden bij mej. W .de Vos, Pr. Hendrikstraat 15 en mej F. Overbeeke, Voorstraat 25, waar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. ledere deelnemer die met goed gevolg de mars heeft afgelegd ontvangt een prachtige herinneringsmedaille, voor groepen zijn groepsmedailles beschik baar gesteld en mooie prijzen. Voor deel name is een gering inschrijfgeld ver schuldigd. Doe allen mee aan deze mooie en gezonde sport.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 9