Den Bommel kocht voor ruim f 50.000," bouwgrond histoRische schetsen Echtpaar C. Tanis-Veniiemaii te Goedereede QPEL Opleiding voor Clir. Kleuterleidsters gestart Uitzet van fa. C. van Wezel Zonen te Middelharnis gratis vo..e„ FRUITMUND Plaatselijli nieuws Damclub „Denk en Zet start a.s. maandag Grote brandweer- oefeningen te Goedereede en Oude Tonge Voor beier bruidswerk had yOed yeraden (Babylkwamfop verwachte datum) „HET FRUItPAtEIS" Dirk lansz Zwart geeft orgelconcert in de Ned. Herv. Keric Tekort gemeenterekening 1962 verontrustend Garage Knöps Diekhuusnieuws Stellendam Bloemenmagazijn B. VIS KIL of FRUITSCHAAL, vakkundig opgemaakt, is uw adres: T. van Strien, Middelharnis „De beslissing" Blüdz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 20 september 1963. In een vlot tempo heeft j.l. maandagavond de raad van Den Bommel onder voorzitterschap van burg. W. M. v. d. Harst de agenda afgevi^erkt. Reeds kon de gemeentebegroting 1964 worden aangeboden die in een volgende vergade ring zal worden behandeld. Weth. Jac. Hoke en de gemeente-architect de heer M. Goudkamp werden i.v.m. vertrek van de heer v. d. Zanden tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. Verder vermeldde de agenda enkele grond- transacties, en vaststelling vergoeding voor de lagere scCiolen. Alsmede vaststel ling gemeenterekening 1962. Aanvrage en aanvaarding bejaardenbijdrage De raad besloot tot het aanvragen en aanvaarden van een zo hoog mogelijke bijdrage in de ongedekte jaarlijkse kos ten welke een gevolg zijn van de vast stelling van de huur der woningen op een lager bedrag als bedoeld in art. 25a van het woningbesluit. Wijziging model destructieverordening Herhaaldelijk komt het voor dat in con fiscaatemmers in slachterijen en in ka- daverbakken daarin niet thuishorende voorwerpen, zoals glas, blik, ijzer, cthe- micaliën en dergelijke worden aange troffen. Deze vuilnis noopt tot sorteren daarvan en brengt het gevaar met zich mede van in hygiënisch opzicht onge wenste handelingen met destructiema- teriaal terwijl deze verontreinigingen bovendien onnodig nadeel voor de be drijfsvoering veroorzaken. De verordening werd aangevuld met het volgende artikel: „De aangifteplichtige is gehouden, zo lang destructiemateriaal onder zijn be rusting is, bederf of vermenging met andere stoffen tegen te gaan, zulks over eenkomstig door het hoofd van dienst gegeven aanwijzingen." De werkelijke uitgaven ingevolge de gemeenterekening 1962 voor het open baar lager onderwijs bedragen voorlo pig f 5421.71 en ihet aantal leerlingen gemiddeld 53 terwijl beschikbaar is ge steld 64.per leerling zodat de over schrijding bedraagt 2029.71. De totale uitgaven over 1958 t.m. 1962 bedragen 20278.50 en het gemiddeld aantal leerlingen 342. Beschikbaar is gesteld 17858,66 zodat de overschrij ding gedurende opgemeld tijdvak be draagt 2419.84 68 leerling is 30.47 per leerling. De raad stelde dit besluit vast. De vUfjaarlijkse afrekening 1958- 1962 voor het bijz. onderwijs. Beschikbaar gesteld in totaal 27265.99 terwijl het gemiddeld aantal leerlingen heeft bedragen 516 De totaal voor vergoeding in aanmerking komende ge stelde bedragen met 3888,77 hebben overschreden. Het bedrag der overschrijding per leerling gedurende deze 5 jaar aan de openbare lagere sohool bedroeg 30.47 zodat aan de bijzondere lagere school alsnog betaald dient te worden 103*/3 x 30.47 3148.57 over het jaar 1964. De raad ging akkoord. Benoeming ambtenaar Burgerlijke Stand. I.v.m. het vertrek van de heer van der Zanden diende een vertegenwoordiger in de bestuurscommissie van de Soc. Werkplaats „Binnenhof" te worden be noemd. B. en w. stelden weth. Jac. Hok- ke voor, die door de raad met alg. stem men werd benoemd. Eveneens in verband met het vertrek van de heer van der Zanden naar el ders is het momenteel zo dat naast de burgemeester slechts één ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig is. Indien of de burgemeester of de heer Munters afwezig is is er geen amibte- naar aanwezig, die als zodanig kan op treden. Teneinde aan deze lacune een einde te maken hebben zich des gevraagd als zodanig beschikbaar ge steld de heer Jac. Hokke, weth. en de heer Goudkamp, gemeente-architect. Beide heren werden met alg. stemmen benoemd. De raad machtigde het college een ont eigeningsprocedure aan te gaan. Het be treft de onteigening van een perceel bouwgrond in bet uitbreidingsplan, sectie B no'. 204 en 205 B. en w. verwach ten geen resultaat van een minnelijke schikking. Van de N.V. J. P. Mast werd een per ceel grond aangekocht, zijnde het res terende gedeelte van het perceel kadas traal sectie B no. 210, ter grootte van 1.86.25 ha. tegen de prijs van 50.412,50 B. en w. achten het in eigendom ver krijgen van deze grond gewenst tenein de de ontwikkeling van de woningbouw binnen de grenzen van het uitbreidings plan het hoofd te kunnen bieden. Verbetering verwarming vereen, gebouw aan de beneden Oostdijk. Het verwarmingssysteem in het ge meentelijk verenigingsgebouw aan de Beneden Oostdijk bestaat momenteel uit 2 gasojars die wat capaciteit betreft niet bet gehele gebouw voldoende kun nen verwarmen. Bovendien zijn deze kachels niet op de meest juiste manier aangesloten waardoor het merendeel van de warmte verloren gaat. B. en w. hebben een en ander laten onderzoeken door de Gascentrale Flak- kee die hierover rapport heeft uitge bracht hetwelk inhoudt dat met bij- plaatsen van één kachel en een verbe terde aansluiting der toestaande kacHelei een voldoende warmtecapaciteit ontwik keld kan worden. De totale kosten worden begroot op 625.Daar de exploitatie in de winter het gunstigt is en beïnvloed wordt door behaaglijkheid binnen het gebouw is het gewenst dat de verwarming goed func- tioneerd. B. en w. stelden voor een krediet van 625,beschikbaar te stellen voor de nodige voorzieningen, waartoe de raad besloot. Aan de heren A. en M. Melissant werd een perceel grond verkocht aan de Oranjestraat, naast de woningen van Meiaard en du Pree ter grootte van 432 m2. Het perceel gesplitst in 213 m^ en 219 m^ werd tegen de prijs van 16.45 m." verkocht. De heren Melissant zul len er een blok van twee woningen bouwen. Begroting 1964 Aangeboden werd de begroting 1964 die in een volgende vergadering door de raad zal worden behandeld. Gemeenterekening 1962. Vastgesteld werd de gem. rekening 1962. De gewone dienst laat zien aan: Inkomsten 990054.91; Uitgaven 109681,39 Nadelig saldo 10626,48. De kapitaal- dienst vertoont aan inkomsten 2783244.31 uitgaven 28.38633,95 nadelig saldo 55389,64 De heer Wesdorp die over beide re keningen verslag uit bracht noemde het nadelig saldo van de gewone dienst ver ontrustend. Hij adviseerde tot goedkeu ring van beide rekeningen. Op de re kening burg. Armbestuur 1962 is een gemeentelijke subsidie van 16605,16 strekt. De raad keurde de rekening goed. Rondvraag De beer van Gelder informeerde naar de woningbouw „Wordt er nog iets ge hoord van de aannemer?" vroeg spr. „Niet veel" verzuchtte de voorz., on ze hoop stijgt en daalt met de kranten berichten over de algemene gang van zaken in de woningbouw. De heer Vervloed had alle waardering voor de restauratie van het gemeente huis. De raadsleden die hieraan hun goedkeuring igaven komen er volgens spreker maar bekaaid af, omdat een hoed of jas nu boven moet worden op gehangen, terwijl de raadszaal beneden is. De voorzitter stelde de heer Ver vloed gerust er is reeds een kapstok in bestelling. De heer Bakelaar meende dat het bij de restauratie van de Herv. kerk de be doeling was geweest de wijzerplaat van de klok te verlichten. Ook hiervoor ble ken al de nodige stappen te zijn onder nomen, zoals weth. Hokke onthulde. „Als u toch gaat informeren, infor meer dan a.u.b. of de klok niet wat har der kan luiden", vroeg de heer Wesdorp geestig, 't is maar een armzalig en so ber .geluidje! MiddetKarnis - Telefoon 20.43 MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Inschrijvingen clubs Vanaf volgende week is er gelegen heid om in te schrijven voor allerlei clubs. Jongens en meisjes worden graag de eerste drie dagen van de week ver wacht om na schooltijd langs te komen. Je hoort dan gelijk bij welke club je ingeschreven wordt. Voor de muziekclubs wordt nog naar een oplossing gezocht, maar opgaven hiervoor zijn ook nu reeds mogelijk. De leiding van de clubs berust voor een groot deel weer bij dezelfde mensen als vorig jaar. Kom maar even langs en je hoort er wel meer van. Het inschrijf geld voor alle klubs bedraagt ook dit jaar weer 1,gelijk te voldoen bij aanmelding. Met ingang van 23 september starten alle clubs weer in het Diekhuus. Moedergroep De eerste bijeenkomst voor de moeders is vastgesteld op woensdag 25 sept. a.s. We verwachten vooral zo bij het begin weer een grote opkomst. Er zal onge twijfeld weer veel te vertellen zijn, na zo'n lange tijd. Bejaardenwerk De plannen voor het nieuwe seizoen zijn reeds begormen. Zo is er al weer een bustocht gehouden georganiseerd door het comité. De inschrijvingen hier voor moesten worden stopgezet vanwege het grote aantal mensen. Zij die te laat kwamen moesten worden teleurgesteld. De eerstvolgende gezamenlijke bijeen komst met Stad en Nieuwe Tonge zal zijn op dinsdag 1 okt. a.s. om 2 uur in bet Diekhuus. We geven dit tijdig door daar ieder er zoveel rekening mee kan houden. De heer v. d. Valk komt deze middag voor ons verzorgen en zal dia's vertonen over Spanje. Hiervoor komen nog stencils zodat iedereen op de hoogte is en blijft. Biljarters Voor de jongens van de zaterdag avond is er weer gelegenheid om met ingang van 28 sept. dus volgende week zaterdag te komen biljarten. Ook in dit seizoen wordt er weer een competitie ge speeld. Nieuwe leden zijn welkom om zich met de anderen te komen opgeven Ook hiervoor is 1,inschrijfgeld ver schuldigd, tegelijk te voldoen bij de op gave. Engelse les Vorig jaar zijn er enkele cursussen voor Engelse les gegeven vanuit het Diekhuus Aanmeldingen voor een nieu we cursus beginners ook nu weer zo gauw mogelijk s.v.p. Het is niet nodig om een voorgezette opleiding hiervoor te bebben. De cursus bestaat uit 12 les sen om te beginnen en ieder is daarna vrij om door te gaan. Ook zal er weer gelegenheid zijn om een conversatie- De cursussen voor opleiding Chr. Kleu terleidsters, uitgaande van de Vereni ging voor Chr. Voortgezet Lager Onder wijs is deze week gestart. Zoals bekend is een apart© commissie in het leven ge roepen, die deze tak van onderwijs be hartigd. Voorzitter is ds. T. van 't Veld te Den Bommel; secr. Joh. Tanis K.z. te Ouddorp; penningmeester J. H. Kop pelaar te Middelharnis; leden mevr. den Boer, Herkingen; mevr. Keur, Melissant toegevoegde leden uit het bestuur V.G. LO de eerw. heer C. J. Kesting te Dirksland en dhr. J. v. Rossum te Me- lissant. Op donderdag 5 sept. is in de VGLO school te Middelharnis in welke school de cursussen worden gegeven, een ver gadering belegd van docenten, om het lesrooster te bespreken. In totaal zijn er 19 docenten voor de vóór- en offi ciële opleiding, die bijna allen MO-akte hebben voor het betreffende vak, waar in zij doceren. Dinsdag 10 sept. is een bijeenkomst belegd met alle cursisten, waar de voor zitter ds. T. v. 't Veld een uiteenzetting heeft gegeven hoe de gang van zaken zal zijn. De cursus voor de vooropleiding is be gonnen maandag 16 sept. j.l. met 8 da mes; de vooropleiding is aangevangen maandag 17 sept. met 15 cursisten. De lessen voor de vooropleiding wor den gegeven op 3 avonden per week; voor de officiële opleiding op 5 avonden welke laatsten tevens 10 uren per week als kwekeling op een daartoe aangewe zen kleuterschool in de praktijk moeten komen. Het lesgeld bedraagt 17.50 per mnd. Nu de cursus is gestart bestaat nog de mogelijkheid van inschrijving, al zul len de meisjes er dan heel vlug bij moe ten zijn, omdat men anders de leerstof niet meer kan bijwerken. SOMMELSDIJK ff Nadat j.l. maandag de damvereniging „Denk en zet" haar jaarvergadering hield, zal ze a.s. maandag 23 sept. het damseizoen beginnen in hotel Spee. Een ieder die lid wil worden van de ze gezonde en nog steeds bloeiende ver. kan er van overtuigd zijn hartelijk te worden ontvangen en in de vrienden kring te worden opgenomen. Nieuwe se nior leden worden om 7.30 uur ver wacht. Het is ook de bedoeling weer met een jeugdafdeling te starten. Nieu we junior leden kunnen zich op geven in de damzaal van Hotel Spee waar de jeugdafdeling om 6.45 uur begint. Jongens die dus graag dammen wor den dan maandag 23 sept. om 6.45 uur verwacht. De contributie voor jeugd leden bedraagt slechts 15 et. per dam- avond. Zaterdag 21 en 28 sept. zullen twee grote brandweeroefeningen gehouden worden, resp. te Goedereede en Oude Tonge, waaraan alle brandweercorpsen op ons eiland deelnemen. Aan de oefening te Goedereede nemen del de corpsen Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Melissant, Dirksland, Her kingen en Sommelsdijk. Aan de oefening te Oude Tonge, de corpsen Oude Tonge, Ooltgensplaat, Achthuizen, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Tonge en Middel harnis. De oefeningen beginnen te 13.30 uur. Te Goedereede is de loodspost geves tigd bij de brug over de haven; te Oude Tong in d Julianastraat, hoek Provin ciale weg, waar de corpsen alle gege vens worden verstrekt. Engels accordeonorkest komt 3 okt. Op 3 oktober zal een Engels accordeon orkest te gast zijn bij het mandoline- orkest De Tokkelaars te Stellendam. Het gezelschap is op tournee door Ne derland, en zal in de middaguren van 3 oktober door de burgemeester en wet houders op het raadhuis worden ont vangen. Zo mogelijk zal er een trip worden ge maakt naar de Deltawerken in het Ha ringvliet, waarna een Hollandse koffie tafel zal worden aangeboden in het Haegse Huus te Stellendam. In de avonduren zal het gastorkest, een concert geven in bet Haegse Huus, dat zal worden geopend door de Tok kelaars. Het Engelse gezelschap zal de nacht doorbrengen bij leden van het mandoline-orkest. naar Telefoon 2438 Middelharaii groep voor Engelse les te organiseren. Telefonische inlichtingen onder no. 2400 of 2801. De cursussen zullen zo spoedig mogelijk beginnen. Vermoedelijk wordt de donderdag of vrijdagavond hiervoor benut. Wellicht beter dan de meeste aanstaan de moeders, kan een kraamverpleegster weten, hoe moeilijk het is te raden naar de datum waarop de baby gebo ren zal worden. Voor die moeilijke op gaaf kwam onlangs mevrouw C. Tanis- Venneman, Havenhoofd Goedereede, te staan, toen ze bij Textiel- en Confec- tiehuis Van Wezel te Middelharnis haar babyuitzet kocht en daarbij een kaart kreeg, waarop ze de vermoedelijke da tum van de geboorte van de baby moest zetten. „Hoe kan ik dat nou weten," ver zuchtte ze tegen de verkoper, de heer W. 't Mannetje. „Waarom zou je het niet proberen? Er zijn zoveel aanstaande moeders die precies in de roos schieten," vond de heer 't Mannetje. Inderdaad zijn er velen die het ra den. Raden is het eigenlijk niet, want iedere aanstaande moeder heeft wel een datum in het hoofd. Zij die geluk heb ben, krijgen hun aankopen gratis. Voor mevrouw Tanis was een behoorlijk be drag en dies ging zij uitervaring te werk Niets dan goeds over dokters, maar mevrouw Tanis vindt ze vijf dagen te vroeg. Haar huisarts adviseerde, of had haar genoteerd, voor 5 september. „Mooi, dan doe ik er vijf dagen bij", dacht ze en tegelijk vulde ze de kaart in; 10 sep tember! Toen negen september aan de dag kwam, dreigde er gevaar vor de extra uitkering, die fa. Van Wezel in het voor uitzicht gesteld had, en toen men in Goedereede en het Havenhoofd ontdek te dat de heer Tanis niet naar zee was gegaan, leefde iedereen met het jonge gezin mee. Mlen was het er over eens, dat het de moeite waard zou zijn, als de baby nog een dag op zich zou laten wachten. Het werd geen twijfelaar, want precies 10 september om 8.45 uur werd Jacob geboren! Een gezonde knaap van 7 pond, die al direct een enorme eetlust aan de dag legde. Het is een lieve baby met donker haar. „We vinden het erg leuk. Niet alleen voor het geld, natuurlijk speelt het be drag wel een rol, maar dat we het pre cies hebben geraden," vindt het echt paar. Fa. Van Wezel vond het ook wel leuk. Beatrixlaan Ï1 Tel. 2767 maar de firmanten zijn er al een beet je aan gewend. De actie is twee en een half jaar geleden begonnen en in die tijd is er veertien maal een babyuitzet gratis uitgereikt. Een teken, dat er heel veel aanstaande moeders geluk hebben gehad. Zij die het niet raadden, had den toch geluk, want voor iedere kaart, die ingeleverd wordt, zorgt fa. Van Wezel voor een verrassing. Bloemenhulde en.... de cheque Zaterdagavond, na sluitingstijd van de zaak en ook omdat de vader van de jonge Jaap thuis was, bracht de heer Van Wezel, in gezelschap van de heer 't Mannetje, het echtpaar een bloemenhulde en natuurlijkde cheque!! Mevrouw Tanis maakt het best en als Jaap geen honger heeft, is het een zoet ventje, dus werd het een ge zellig uurtje. Er is nog een kleine moeilijkheid, die men zo maar niet zal kunnen oplossen. Men spreekt niet zo gauw van b.v. Jaap Tanis, maar men noemt daarbij de voornaam van vader en grootvader. Dat wordt echt moeilijk en voor degenen die niet helemaal met de gang van za ken op de hoogte zijn, willen we graag een kleine handleiding geven. Het is nu, schrik niet. Jaap van Jaap van Jaap van Jaap van Kommer. Het is een eind, maar door afwezigheid van naamsver andering, moet men blijven gaan tot een andere naam, dan de naam van het borelingske. Enfin, Jaap is er goed aan, en zal de voetsporen drukken van zijn voorgangers, en vooral zijn vader, die blaakt van gezondheid. „Ik heb altijd geluk" vertelde ons vader Jaap. Hij noemde voorbeelden MIDDELHARNIS Door het Comité „Orgelconcerten Goeree en Overflakkee" is op zaterdag 28 september a.s. weer een orgelcon cert georganiseerd in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Als gastorganist is voor dit concert uitgenodigd de bekende Rotterdamse organist Dirk Jansz Zwart, organist Geref. Kerk (Simonstraat). Door de concertgever is een program ma samengesteld met werken van Swee- linck. Bach, Wesley, Franck, Guilmann en JSnsz Zwart. Aanvang 7.30 uur nam. Programma's a 0,75 aan de kerk verkrijgbaar. Orgelliefhebbers houdt dus D.V. 28 september a.s. dit orgeluur vrij! en deed er een verhaal aan toe, dat hem verleden week is overkomen. Hij had wacht op het schip. Herhaaldelijk was hij al van gedachten geweest, dat hij iets vreemds hoorde, maar kon niet zo gauw zeggen wat het was, tot hij plot seling een vuurpijl zag. Er was iemand in nood en naar gewoonte, vaart men er onmiddellijk heen. Het bleek een zeiljacht te zijn, dat de avond te voren uit Engeland was gekomen en onder weg de mast had gebroken. Er werd met de eigenaar van het jacht onmid dellijk zaken gedaan, tenminste afge sproken voor welk bedrag het zeiljacht geborgen zou worden. De eigenaar deed er nog een schepje op en voor dat het avond was, lag het jacht veilig en wel in Scheveningen. „Het geld heb ik nog niet, maar we weten wel wie het is; de direkteur van de Honig-fabrieken. Ik neem aan dat het wel goed zit," denkt de gelukkige vader. Hij heeft echter zijn geld nog niet; mevrouw Tanis echter wel, daarvan getuige de foto. Van links naar rechts de heer Van Wezel, Jaap van...., moeder en vader met enveloppe en de heer 't Mannetje. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De collecte, georganiseerd door de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening ten bate van de Neder landse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding bracht op 2835,80. Dit is 307.50 meer dan vorig jaar. In Mid delharnis was de opbrengst 1747,90, in Sommelsdijk 1087,95. Aan de geef sters en gevers hartelijk dank hiervoor. Ook hartelijk dank aan de dames, die hielpen collecteren voor de kankerbe strijding. SOMMELSDIJK Opbrengst collecte. De collecte voor de stichting „Het Hoogeland" heeft in onze gemeente 404.43 opgebracht. MELISSANT Kerkdienst. Op D.V. dinsdag 24 sept. 's avonds 6.30 uur hoopt dr. Steenblok voor de Geref. Gem. in Ned. voor te gaan. HERKINGEN Mevr. A. v. d. Velde-Markus kwam tijdens haar huiselijke werkzaamheden te vallen waardoor zij haar pols brak, en op medisch advies in het ziekenhuis moest worden behandeld. OOLTGENSPLAAT Vrijstelling dienstplicht. De minis ter van Defensie heeft voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend wegens broederdienst aan Cornells Braber Czn. Hoofdstuk 66 Helaas heeft men over het algemeen de heersende sociale nood, vooral ten tijde van de opkomst van de moderne industrie, niet genoeg onderkend. In strijd en belangenorganisaties kwam men op voor de z.g. „rechten van de mens" Deze strijd ontaardde, omdat men de oplossing van de verkeerde kant ver wachtte, in het historisch materialisme van Marx met alle gevolgen van dien. „Proletariërs aller landen verenigt u". Deze leuze van het socialisme vond maar al te veel weerklank bij de „mas sa" in de nuchtere strijd om het bestaan omdat in vele gevallen de arbeidende bevolking moest leven beneden het be staansminimum. Zij die nog werk had den waren er nog niet het slechtste aan toe, men was een sober leven gewend en men sloeg zich met Gods hulp er wel doorheen. Voor degenen eohter van wie het werk hunner handen ontnomen werd, was de toestand noig nijpender ge worden, dan lagen er de kansen om ge heel te verpauperen. Over al deze dingen is intussen wel genoeg gezegd, ik herinner mij nog heel goed de spanningen in ons gezin, de ge sprekken tussen mijn ouders, van doen, niet doen, wagen, niet wagen, totdat ein delijk de kogel door de kerk ging en mijn vader thuiskwam met de bood schap „ik bin d'r uutgescheie", Hei je 't noe toch gedae?" zei moeder. De kin deren allemaal begrepen wel „dat er iets groots ging gebeuren", behalve de klein tjes in de wieg nog onbewust van de komende volksverhuizing en de conse- kwenties voor ihun toekomst. Het is voor mij niet gemakkelijk, om na zoveel jaren nog een goede situatie tekening te geven van de toestanden in ons eigen huis in het bijzonder en over de toestanden in het algemeen, bij het nemen van de beslissingen. Wel kan ik mij nog herinneren dat de stemming niet altijd in de mineurtoon was. Het was niet de sfeer van „kom ik om, dan kom ik om". Veeleer was er een zekere mate van ontspanning gekomen, en het scheen alsof er enige druk was weg genomen, toen de teerling was geworpen De „conservatieve" inslag van het Flak- keesche volkskarakter, welke uit de aard der zaak niet tot het nemen van lichtvaardige beslissingen leidt met ver dragende consekwenties, verloochende zich in ons gezin ook niet. Het jongere deel, voorzover dit al mee kon of mocht spreken zal als gewoonlijk meer „pro gressief" van natuure wel een duwtje gegeven hebben in de richting van Rot terdam en de boatwaarkers, die daar zo veel geld verdienden en waar „waark volop te kriegen was". Een van mijn broers namelijk was reeds werkzaam in de haven van Rottei'dam en twee ooms idem, alzo werd de keuze wel wat vergemaltkelij kt. „Ik zal wel een goed wooretje voor je doewe bie de kras (baas), joe heit je handen bie je, dus het komt oalemaele wel terechte. Het waarken is ommers in je handen gezet, staet er in de Schrift, in daer motte m'n mar op vertrouwe oor broer". Komme juule mar gerust nae Rotterdam, daerzajje gien spiet van haauwe. Die jonge maansen die hier oal_ lemaele zitte, (als een volksredenaar in verkiezingsdagen sticuleerde hij met zijn arm) daer zitte ze om te spriengen, twiefelt daer noe mar niet an. De Sohrift zeit ommers duudelijk genogt, dat de hand der vlijtigen zal gezegend worre, In Rotterdam binne oak huuj^en genogt voor juule, huuzen mit twee groote kaemers in alcoven in 'n groote zolder om op te slaepen. Mar je mot wel wat splintermonnie haauwe, voor d'n anschaf, daer komt wel wat voor kieke. Gordienen in kachels, want die sleekachel die hier staet, daer hei je niks an in de stad, kleen op de grond, in matten, mar m'n vrouwe heit nog wel 'n oud kacheltje stae, daer kanne juule 't voorlopig nog wel mee doewe". Met deze positieve rede van mijn oom konden wij het voorlopig wel doen, hij ihad ons allemaal een hart onder de riem gestoken. Uit volle borst kon mijn vader weer zijn psalmen zingen, "treft iemand druk. Hij wil dien druk verlichten. En hart en mond vervullen met Zijn vreugd." Met de tramboot, de Minister van der Sleijden in gezelschap van nog een tan te, want onze familie was groot, heel groot, nam mijn moeder de sprong over het Haringvliet en van Hellevoetsluis met de tram naar Rotterdam. Nog een andere oom namelijk had tegelijk met mijn vader de beslissing genomen tot deze grote stap, en de beide schoonzus ters gingen gezamenlijk een huis voor hun grote gezinnen zoeken. Voor onge veer twintig personen moest er onder dak gezocht worden, want het gezin van mijn oom en tante bestond meen ik ook uit tien personen. Ze slaagden subiet, want woningnood zoals deze later en nu nog heerst bestond nog niet. Wat er zoal van de woningbouw van die da gen gezegd kan worden, bij de ontwik keling van Rotterdam tot wereldhaven, een feit was in elk geval waar, dat er toen beihoorlijk onderdak gevonden kon worden, ook voor grote gezinnen. Wel wat behelpen, maar dat waren deze mensen die het betrof wel gewoon. Voor 2.65 per week vonden de twee vrou wen hun huis in de havenwijk van Jlot- terdam Zuid, waar aan de gevels van vele huizen (hoe was het mogelijk) bord jes prijkten „woning te huur, te bevra gen daar en daar". Dus deze kogel was ook weer door de kerk, maar het huisje in de Vissers straat moest opgezegd worden, en dat ging ook niet zonder pijn omdat er in dat kleine huisje veel lief en leed was gedeeld. De muren, de kamer en alle voorwerpen spraken een taal, die al leen maar verstaan werd door degenen welke onder „deze lage daken" zich on der alle omstandigheden thuis hadden gevoeld. Daar hingen aan de wand nog de teksten door mijn zusje op de zon dagsschool verdiend voor haar versje en tekst trouw te leren en op te zeggen. De zilveren letters glansden in de sche merige kamer. „Dient den Heere met blijdschap" en „Ik ben de goede herder" de goede herder stelt Zijn leven voor de schapen." „Help joe noe oak mar 's mee", zei mijn moeder, „want daer mot nog heel wat gebeure eer het zo voare is." ARJANUS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 6