Onze bejaariien De nieuwe Christelijke ideuterscbool te Nieuwe Tonge Meditatie FIC KORTEHEG s ZOON Het incident op Prinsjesdag 36e jaargang 'L O MIVAN GEM 2 3 SER 1983 Vrijdag 20 september 1963 No. 3222 Cbx. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweeiruud per week: dinsdag- en vrydagavmd De conclusie van het ongeloof. Kweek meer rente van uw geld NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS OoStgensplaat Kollecte kankerbestrij ding ruim f 1400,- Fruitmanden en Fruitbaiiles J^De ^ruitcentrale" Flakkeese Zwemclub PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Uit de cijfers van het C.B.S. bleek o.a. dat de gemiddelde levensduur van de bevolking steeds hoger wordt. Uit andere gegevens weten we, dat deze in het begin van de 19e eeuw in Europa vermoedelijk nog geen 30 jaar was. Uit de z.g- sterftetafels is op te maken, dat ze in de loop der jaren geleidelijk is ge stegen- omstreeks 1840 was ze 30, in 1880 vvas ze 40, in 1900 al 48, in 1920 was ze opgelopen tot 57, vóór de oorlog tot 66 en thans kan ze gesteld worden op 75 als gemiddelde. Dit laatste moe ten we erbij vermelden, omdat het voor mannen en vrouwen verschillend is. Omstreeks 1960 was het n.l, voor de eer ste 714 en voor de laatsten 74,8. Vrou wen worden dus door elkaar gerekend SVa jaar ouder dan mannen! Dit is een zeer merkwaardig feit, daar de vrouw nog altijd bekend staat als het zwakke geslacht. Omtrent de vermoedelijke oor zaken daarvan zijn we niet in staat enig licht te verspreiden. Bedrijfsonge vallen en dito ziekten, benevens facto ren die in het algemeen samenhangen met de mannelijke arbeid, zullen er wel een rol in spelen, maar zij kunnen het verschil toch beslist niet geheel ver klaren. In andere landen doet zich het zelfde verschijnsel voor. Nederland staat ongeveer aan de top wat de le vensduur betreft, al verschillen de Veren. Staten, Australië en in Europa Zweden er slechts heel weinig mee. Het is dus zo, dat veel meer mensen dan voorheen een hoge leeftijd berei- ken, maar de ouden komen niet tot een hoger maximum dan voorheen. De le- vensgrens voor oudere mensen heeft men dus niet kunnen verplaatsen on danks de vooruitgang van de hygiëne en de geneeskunde. In de alleroudste geschiedenis van de mensheid vóór de Zondvloed spreekt de Bijbel van leeftijden boven de 900: Adam 930, No- ach 950 en Methusalem, de oudste mens, zelfs 969. Omdat deze ons onbe grijpelijk voorkomen, heeft men wel gesteld, dat men deze jaren als maan den moet zien. Dit wordt echter weer sproken door het feit, dat Henoch op 65-jarige leeftijd Methusalem gewon: hij zou dan nog slechts 5 jaar zijn ge weest! We moeten op gezag van de H. Schrift aannemen, dat de leeftijden toen ontzaglijk hoog zijn geweest. Na de Zondvloed daalden ze direct zeer sterk: Abraham 175, Izaak 180, Jacob 147, Jo zef 110, Mozes 120. Maar deze laatste spreekt in psalm 90 toch al van 80 jaar als de leeftijd der zeer sterken. In historische tijden is de maximum leeftijd, voorzover men weet, nooit ho ger geweest dan ruim 100 jaar. De ge middelde levensduur wordt wel langer, maar de grens, dus de hoogst bereikba re leeftijd, heeft geen verschuiving on dergaan. Hij 'bedraagt nog steeds om en nabij 105 jaar. Van de verhalen in dag bladen over mensen in Perzië of ande re Oosterse landen, die 140 jaar zijn, moet men maar niet veel geloven. Er is daar niet eens een behoorlijke burgerlij ke stand, dus die mensen fantaseren maar wat of zijn zelf de tel kwijtge raakt. Over de oorzaken van de stijging van de gemiddelde levensduur zou veel te zeggen zijn. Ze is uiteraard de conse quentie van de sterke verlaging van het sterftecijfer. Tot omstreeks 1850 was het zo, dat per jaar een veertigste deel van alle inwoners ten grave daalde. Het sterftecijfer was in 1840 in ons land 24''/oo per duizend), terwijl het in 1962 slechts 7,9%o bedroeg. Vreselijke epidemieën zoals van pokken, cholera en tyfus deden met gruwelijke regel maat nu en dan het sterftecijfer om- hoogschieten. De griep maakte duizen den slachtoffers. In zulke jaren kon den de geboorten (toen 35"/oo) de sterf te niet bijhouden. De mortaliteit (sterf tecijfer) onder de zuigelingen was ont stellend hoog. Cijfers van 300 per 1000 waren toen normaal, zoals nu nog in een aantal achtergebleven staten. Van het aantal geborenen overleed 40»/o vóór het bereiken van de huwbare leef tijd en lOVo stierf in de volle bloei van het huwelijk. Het geboortecijfer was wel zeer hoog, maar grote gezinnen niet zo talrijk, omdat talloze kinderen stier ven. Wie wel eens in geslachtsregis- ters heeft gesnuffeld, zal daarvan tref fende voorbeelden zijn tegengekomen. Als gevolg van deze enorme sterfte was het aantal ouden van dagen dun ge zaaid. Het leven in de eeuwen vóór 1850 was een doorlopende worsteling tegen de dood. Het sterftepeil was 4 a 5 maal zo hoog als tegenwoordig. Wij leven dus in dit opzicht thans wel in heel wat betere omstandigheden. De ommekeer is gekomen in de twee de helft van de vorige eeuw, eerst aar zelend, later krachtig. Allerlei factoren hebben hierin meegespeeld, met name de snelle ontwikkeling van de medische wetenschap sinds Pasteur. De ontdek king van de ziekteverwekkende bacte riën en virussen was wel de voornaam ste oorzaak van de sterftedaling. Was er in 1866 nog een cholera en in 1871 een pokkenepidemie, die het sterfte cijfer op 30 brachten, daarna zijn deze niet meer massaal voorgekomen. Koch ontdekte in 1882 de tuberkelbacil. Al lerlei serums tegen hondsdolheid, pokken, tyfus, roodvonk, tetanus etc. werden ontwikkeld, waardoor een ze kere immuniteit kon worden verkre gen. De gevreesde kraamvrouwen koorts, die in de ziekenhuizen tienmaal zo grote sterftekans gaf als thuis van wege de besmetting, ging tot het verle den behoren. Door de desinfecterende middelen, die men bij operaties ging gebruiken, verminderde het aantal mis- Jukkingen enorm: vóór 1870 stierven Qoor infectie 40«/o van de patiënten, die II En als dan David tot Ziklag terug keert is Ziklag verwoest. Daar ligt zijn rustplaats. God heeft die uitgebrand. Daar staan zijn verbitterde mannen; ze nemen de stenen op om David daarmede te stenigen. Dat is de bittere vrucht van de conclusie, die hij in zijn ongeloof ge nomen heeft; hij meende niet beter te kunnen doen en ziet, niets bitterder had over hem kunnen komen. O, wat zal er in het hart van David omgegaan zijn in deze ogenblikken. Er staat niets over geschreven, maar we kunnen het wel weten. Was Ziklag geen spotten met hetgeen in zijn hart ge zegd was: Mij is niet beter, dan dat ik haastiglijk ontkome in het land van de vijand. Het brandende Ziklag was het einde van een lange weg, die David zon der de Heere gegaan was. We lezen niet dat David in die tijd het aangezicht van de Heere zocht, noch door middel van de efod de Heere vraagde. Het ongeloof en de beslissingen daar in genomen voeren ons steeds verder van God af. Als de Heere Zelf onze Zik lags niet gaat verbranden, zullen we daarin de valse rust, die ons rustzoe- kende en de strijd zo gauw moe zijnde vlees begeert, nimmer verlaten. De Heere weet er raad op om David tot de Heere terug te brengen. Maar dat gebeurt altijd door een smartelijke weg Het brandende Ziklag klaagt hem aan en roept hem toe, dat zijn conclusie een verkeerde was. Zijn hart heeft het al eerder geweten, maar de mens houd het vol, totdat het niet meer kan; tot God de brand er in gestoken heeft en dan is het afgelopen. Dan lezen wij dat David bij Ziklag gaat ervaren de waar heid van het schriftwoord: En al hebt ge nu met vele boeleerders geboeleerd, keert noohtans weder tot Mij; keert we der, gij afkerige kinderen en Ik zal uw afkeringen genezen. Daar ervaart hij het tevens: onze ontrouw kan Zijn trouw niet teniet maken. Dan sterkt David zich in de Heere zijn God. Dan is hij op de plaats, waar de Heere hem hebben wilde. En dan gaat de Heere Zijn trouw ook bewijzen op een wonderlijke wijze. Dan is het één na het ander bewijs van Zijn onkreuk bare trouw en van zijn goedertierenheid Men vindt alles weder en de konings troon, hem toegezegd, zal hij nu wel haast beklimmen. Toch is het wonderlijk, dat vlak voor de volkomen vervulling van hetgeen God beloofd heeft, David dit doormaakt Nu David op de troon gekomen is heeft hij niets meer te roemen in zichzelf. Want als God niet ingegrepen had, had David zich stellende aan de zijde van Israels vijanden, de troon van Israël voor altijd verspeeld. Nu zal hij op Is raels troon moeten en mogen zeggen: Uw trouw, Uw roem, uw onverwinbre krachten. Deze geschiedenis is leerzaam voor ons allen. Wanneer wij dan daarmede ook tot ons zelf komen, moet het in -het bijzonder zijn met de vraag: De weg, die ik bewandel is die door God voor mij gekozen of ga ik mijn eigen weg. Wanneer het onze eigen weg is, zal het slot ervan bitter zijn, maar als God er van weet, mijn lezer, kunnen er wel zv/are beproevingen uw deel zijn, maar weet: Hij zal het voleindigen Zijn trouw is groot Zijn macht niet te begrenzen. Ook al zal er veel leed op die weg ge leden worden en veel beproevingen daarop uw deel moeten zijn, weet, dat Hij de getrouwe vervuiler van Zijn Woord is, ook al schijnt het soms, dat het onmogelijk wordt. Dat scheen het voor David en zie naar het einde. Maar kies toch nimmer uw eigen weg, want deze zal bitter zijn in zijn uitkomst. De conclusie van het ongeloof is im mer ijdel, want ze vat niet in het oog Gods macht, trouw en waarheid, maar ziet alleen op de omstandigheden en op de macht van de vijand. Weet dan ook dat Hij die trouwe houdt en eeuwig leeft, zeker zal instaan voor Zijn Woord en dat uw ziel, geoefend in het aller heiligste geloof ook zegge: Hij zal van de hemel zenden en mij verlossen, te schande makende degene, die mij ver zoekt op te slokken. Sela God zal Zijn goedertierenheid en Zijn Waarheid zen den. Rotterdam-C ds. A. Vergunst ^>cn7;c5Cvcn5;55Cs5>c>c>£>5^^^^Ê^^^^^;^^^;c;^^;^;^;^^^;^^ SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. een amputatie moesten ondergaan (in Engeland). Vooral na 1900 werd de sterfte door allerlei maatregelen veel kleiner; men ging de melk pasteuriseren, er kwamen drinkwaterleidingen, zodat het drinken van met bacteriën besmet water voort durend afnam, de zuigelingenzorg werd verbeterd. Vooral de sterfte onder de laatste groep verminderde op specta culaire wijze: van 300 per duizend vóór 1850 tot 15 in 1962! In en na de tweede wereldoorlog verschenen de z.g. anti biotica zoals penicilline waardoor b.v. longontsteking en andere infectieziek ten doeltreffend bestreden konden wor den. Ook het werk van de Kruisver enigingen moet hier gememoreerd wor den. Zij hebben door hun wijkverple ging, voorlichting, consultatiebureaus etc. een grote bijdrage geleverd in de verbetering van de gezondheidstoestand van ons volk en in het bestrijden en voorkomen van allerlei ziekten. Ook de periodieke doorlichting van de be volking draagt in hoge mate bij tot het tijdig ontdekken van gevaarlijke ziek ten. Door al deze en andere factoren is de sterfte zodanig afgenomen, dat de gemiddelde levensduur in zo hoge ma te kon toenemen als we vermeld heb ben. De vraag kan echter gesteld wor den of deze daling van het sterftecijfer blijft doorgaan. Dit is natuurlijk niet zo, want al kan men de gemiddelde le vensduur opvoeren, tenslotte moet ieder mens sterven. De statistiek leert, dat we het laagste punt n.l. 7,3Voo al in 1952 gepasseerd zijn. Het is daarna weer langzaam gestegen, zoals we zagen tot 7,9 in 1962. De infectieziekten, die op alle leeftijden voorkomen, heeft men aardig onder de knie, maar hoe meer ouderen deel gaan uitmaken van de be volking, des te meer frequent gaan zich de specifieke ziekten van de ouderdom voordoen. Als we de statistiek van de doodsoorzaken raadplegen, dan blijkt daaruit een opmerkelijke verschuiving. In de plaats van allerlei infectieziek ten, die vroeger de meeste slachtoffers eisten, zijn het nu de hartziekten ten gevolge van aderverkalking in 1961 ongeveer 20.000 (van het totale aantal sterfgevallen van 88.000) de kwaad aardige nieuwvormingen (kanker) met eveneens ongeveer 20.000 en „hersen letsels door bloedvatenaandoeningen" (beroerten) met ong. 11.500, die hun plaats hebben ingenomen. Bijna BO'/o van alle sterfgevallen komt voor reke ning van deze drie! Hoe groter het contingent bejaarden wordt, des te meer zal de sterfte toe nemen. Dit blijkt ook uit het sterftecij fer in gemeenten met een rusthuis, dat daar altijd hoger ligt dan in andere ge meenten. Het is natuurlijk onmogelijk, in een paar artikelen alle aspecten van het bejaardenvraagstuk te belichten. We hebben ons hier meer geconcentreerd op de conclusies, die te trekken zijn uit diverse statistieken en die zijn, dunkt ons, wel interessant genoeg om erbij stil te staan. Tevens kan gebleken zijn, dat de statistiek, hoe dor en droog de cijfers op zichzelf mogen zijn, een on misbare wetenschappelijke en prakti sche factor is in onze huidige maat schappij. Ze stelt ons in staat tijdig maatregelen te nemen, voorzover dit mogelijk is, die aan de gehele gemeen schap ten goede komen. Verscholen achter het struikgewas is aan het Korteweegje achter de Bijzon dere school deze prachtige nieuwe Chr. kleuterschool verrezen, die veel lijkt op een riante moderne bungalow! A.s. woensdag zal mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs in de inspectie Dordt de school officieel openen. De 40 kleine kleutertjes heb ben de school alvast in gebruik geno men en ze beleven er bij juffrouw He- melaar een prachtige tijd. Sinds de stichting in 1955 was de school gehuis vest in het gebouw van St. Elizabeth Stichting, welk onderkomen al sinds lang niet meer voldeed, waarom het bestuur bijzonder verheugd is dat thans over deze prachtige school kan worden beschikt. Architect Jac. v. d. Linde uit Rot terdam maakte het ontwerp, waar hij zeker lof mee zal oogsten. Aannemer was de fa. J. Mosselman uit Nieuwe Tonge. In een der streekbladen heeft onlangs een ingezonden stuk gestaan waarin o.a. de vraag werd gesteld of Ooltgensplaat alleen maar hoge kollekte opbrengsten boekt voor het Ned. Roode Kruis. De afdeling in deze gemeente behaalde nl. voor de tiende keer de hoogste kollekte opbrengst in de provincie Zuid-Hol land. Dit ingezonden stuk, dat alleen was ondertekend met „een lezeres", heeft enige weken op antworod ge wacht, dat antwoord luidt; „Ooltgens plaat heeft behalve hoge opbrengsten voor het Roode Kruis, ook prachtige koliekten voor andere doeleinden." Hoeveel is er de laatste tijd niet voor kerkelijke doeleinden geschonken? Het bedrag looptin de vele duizenden. Wax wordt er altijd niet bijeengebracht voor bijzondere noden (Korea, Algerije, Per zië 3100,Anti Hongeraktie, enz. enz.) Deze week werden wij wederom geconfronteerd met de gulheid der be volking. De heer P. Bom zamelde 1440,30 in voor het Koningin Wilhelm_i- nafonds ten behoeve van de Kankerbe strijding. Dat is weer ruim 400, meer dan de opbrengst van vorig jaar, toen 1019,bijeen werd gebracht. Van 'deze jaarlijkse koliekten is Oolt gensplaat ook een der hoogsten van Flakkee. Uit een en ander kan men concluderen dat er te Ooltgensplaat niet alleen voor het Roode Kruis flinke be dragen worden gegeven, maar dat men ook voor andere instellingen en wer ken van liefdadigheid héél wat over heeft. Daarvan akte. ONDERZOEK NAAR GESCHIKT CONSERVENVARKEN Na langdurige onderhandelingen heb ben de Vereniging van Exportslachte- rijen en de vleesconserven-industrie in Denemarken besloten gezamenlijk een onderzoek te bekostigen toetreffende het meest geschikte varken voor de con- servenindustrie. Deze proeven zullen drie jaar duren en in totaal ongeveer een half miljoen Deense kronen kosten Reeds jaren heeft de Deense conserven industrie betoogd dat het Deense bacon varken eigenlijk niet is wat men wenst voor de produktie van ham en schou ders in blik. De eisen die men stelt aan een conservenvarken zijn goed ontwik kelde droge hammen en schouders. Bij voorkeur een zo gering mogelijk mid dengedeelte omdat de afzet hiervan moeilijk is. Tenslotte moet het vetper centage zo laag mogelijk zijn. Daar het fokken van een speciaal conservenras niet te realiseren zou zijn, blijft als eni ge mogelijkheid de aanpassing van de voedering van de beschikbare Deense landvarkens. Behalve genoemde proe ven zullen speciale proeven worden ge nomen met zeugen die één keer gebigd hebben daar deze dieren meestal mager zijn en misschien geschikter voor de conservenindustrie dan de gewone ba- convarkens. Het definitieve resultaat NAAR DE MIDDELHHRN1S-TEL:Z3ZS Speciaal In het opmaken van B. V. d. TEES Telefoon 2682 Westd|jk 36 MIDDELHARNIS van al deze proeven is niet te verwach ten vóór 1966, aldus „Landbouwwereld nieuws". Opnieuw zullen pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot her oprichting van de vroeger zo bloeien de zwemvereniging de Flakksse Zwem club F.Z.C, te Middelharnis-Sommels- dijk. In het nieuwe instructiebad aan de Koningin Julianaweg kurmen wij wel licht de gelegenheid krijgen tot het hou den van een club- of oefenavond. Het moet in beide gemeenten toch mogelijk zijn een goede en krachtige zwemver eniging te hebben. Ieder, die belangstelling heeft voor de heroprichting van de F.Z.C., wordt verzocht hiervan mededeling te doen aan één van onderstaande personen: 1. de badmeester van het instructie bad, de heer van Denkeren; 2. de heer W. A. Prins, Boumanplein 15, Middelharnis; 3. de heer J. W. van Bodegraven, Lan geweg 20, Middelharnis. OUDDORP Afloop aanbesteding. Door de dienst gemeentewerken werd aanbesteed het verlengen van de Wilhelminaweg. De inschrijvingen waren: Kraayevelds aan mij. Barendrecht f 18.000,— fa. Wed. G. Hoeke en zn. Nieuwendijk 17.200, fa. Bestman en zn. Herkingen 16.999, fa. S. Bezuijen en zn. Ouddorp 16.900 ST. ANNALAND In de Ger. Gem. zal a.s. zondag een collecte worden gehouden ten behoeve van de kas der emeritus predikanten, weduwen en wezen. Uieiiveling van dinsdag- 17 sept. 1963 Middel 16.24; bonken 17.80; drielingen 17.14; picklers 26.08; Gemiddelde uien- prijzen per 100 kg. Aanvoer 35 ton. Deze foto geeft een overzicht van het incident dat zich op Prinsjes dag voordeed op de Lange Voor hout, toen de paarden die calèch trokken, waarin de prinsessen za ten, op hol sloegen. Paarden met calèche kwamen tegen een boom een van de paarden viel neer. De prinsessen konden het rijtuig on gedeerd verlaten en hebben later bij hun Koninklijke ouders in de Gouden Koets plaats genomen, om de rit naar het Binnenhof te maken. Het mag als een wonder worden beschouwd dat dit voor val voor onze prinsessen zo goed is afgelopen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1